ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 18 December 1890. w Directeur-Uitgever J. WAALE. Lijst van Inkwartiering. Algemeen Overzicht. J Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5939. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte berekend. Benoeming van leden der vaste Raadscommissiën. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne op den 15 dezer gehouden Verga- déring, zijn benoemd tot leden der vaste Commissiën, bedoeld bij art. 54 der Gemeentewet, te weten: Voor de Strafverordeningen de heeren Mrs. FOKKER en VAN DER LEK DE CLERCQ Voor de Fabricage: de heeren DE LOOZE, Jhr. SIX en MULOCK HOUWER; Voor de Gasfabriek en Straatverlichting de heeren DE LOOZE, Jhr. SIX en MULOCK HOUWER; Voor de uitgraving en aflevering van zélkasch: de heeren ZUURDEEG en S. J. OCHTMAN; en tot Commissarissen der Vischmarkt: de heeren S. J. OCHTMAN en MULOCK HOUWER. Zullende de Commissie voor de Strafverordeningen •worden gepresideerd door den BURGEMEESTER ingevolge de wet; de Compiissie van Fabricage door den BURGEMEESTER en bij diens verhindering door den Wethouder OCHTMAN; de Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlich ting en de Commissie voor de uitgraving en aflevering van zélkaschdoor den Wethouder OCHTMAN en bij diens verhindering door den BURGEMEESTER. Zierikzee, den 17 December 1890. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, JAN SNELLEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen: dat de lijst der inwoners dezer gemeente, die voor het verleenen van inkwartira-ing en o»i- derhoiul in aanmerking komen, naar aanleiding van art. 17 der wet van den 14 September 1866 (Staatsblad No. 138), door hen is herzien en vastgesteld onder dag- teekening van den 15den dezer maand; dat die lijst is aangeplakt in den benedengang van het Raadhuis en van heden af, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Zierikzee, den 17 December 1890. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, JAN SNELLEN. Met recht mag er op worden geroemd, dat er geen tijd is geweest, waarin de beschaving zulk eene hoogte heeft bereikt als in de tegenwoordige; overal dringt zij in door en voortdurend wordt er nog gearbeid aan de beschaving en de veredeling van het menschdom. Talrijk zijn de voorbeelden, die men zou kunnen bijbrengen om te bewijzen, dat werkelijk onze eeuw zich in meer dan één opzicht gunstig van bare voorgangsters onderscheidt, om aan te tooneri, dat het menschdom werkelijk in zedelijkheid vooruit is gegaan en de voordeelen daaraan verbonden, zij worden niet alleen gevoeld in het beschaafde Europa, maar zij dringen door tot de onbeschaafde bewoners van andere werelddeelen. En toch ook iri Europa zelf komen nog toestanden voor, totaal in strijd met de beschaving, die daar alom heerscht. Rassenhaat en godsdienstkrijg, hoe ook totaal in strijd met alle beginselen der humaniteit, zij worden in het beschaafd Euroop nog gevonden, ja wat erger is, zij nemen er toe. Vooral in JRnsland wordt met meer woede dan ooit eene vervolging ingesteld tegen de Joden, eene vervolging, die wel niet zqpals eertijds met kerker en brandstapel wordt uitgeoefend, maar die er niet te minder hevig om is. Met 1 Januari 1891 treedt in Rusland eene wet in werking, die o. a. aan de Israëlieten verbiedt onroerend goed binnen Rusland te verkoopen, te ver huren of te verpanden. Maatregelen zullen er genomen worden ora het onroerend goed, dat zij bezitten, hun te ontnemen, terwijl Israëlietische arbeiders alleen mogen werken binnen de grenzen hun aangewezen. Verwondering wekt het niet, dat deze week een aantal van Londens eerste burgers bijeenkwamen om maatregelen te beramen, aan deze vervolging een einde te maken. Verschillende moties werden aan genomen, waaronder een van den hertog van West minster, waarin te kennen werd gegeven, dat men de vernieuwde vervolging der Joden in Rusland, op grond van verdrukkende uitzonderingswetten, ten diepste betreurt en dat op het einde der negentiende eeuw de geloofsvrijheid algemeen en principieel onder de natuurrechten erkend moet worden. Eene tweede motie kondigde het zenden van een adres aan den Czaar aan, waarin hij uitgenoodigd wordt, de uit zonderingswetten tegen de Joden op te heffen en hun gelijke rechten als aan des Czaar's overige onderdanen toe te kennen. Dit adres zal de Lord Mayor den Czaar, uit naam der Londensche burgerij, toe zenden. Of de beweging veel baten zal betwijfelen wij, evenmin als de geopperde meening, dat de Czaar onkundig zijn zou omtrent den toestand der Joden. Toch is de beweging verblijdend, omdat zij volstrekt geen beleedigende inmenging in Ruslands binnen- landsche zaken bedoelende, slechts ten doel heeft op te komen tegen de verdrukking der Joden, als zijnde inhumaan en strijdende met de eischen der werkelijke beschaving. De strijd tusschen Parnell en Gladstone is thans omgezet in een strijd tusschen de Iersche partij onderling. Parnell is door een deel zijner ge trouwen verlaten en met 58 tegen 31 stemmen als leider afgezetin zijne plaats werd benoemd Mac Carthy. Parnell laat zich echter niet zoo gemakkelijk uit het veld slaan en nu het Parlement op reces is gegaan, wordt de strijd op Ierschen bodem, werwaarts Parnell zich begeven heeft, voortgezet. Te Dublin is hij schitterend ontvangen en aldaar heeft hij eene rede voering gehouden, waarin hij zijne houding tracht te verdedigen. Ondertusschen schijnt het, dat beide fractiën, hoewel niet eens omtrent de keuze van eenen leider, elkander in het Parlement zullen steunen, waar zij, nu Parnell is afgetreden, ook weder op de hulp der Gladstonianen rekenen kunnen. Het lager-, zoowel als het hoogerhuis hebben hunne zittingen geëindigd en zijn op recès gegaan tot 22 Januari. Vooraf heeft het lagerhuis besloten een afzonderlijk departement voor landbouwzaken in Ierland op te lichten. Overal zijn de Parlementen thans bezig met het behandelen der begrootingen. In FranJcrijlc loopt tot heden alles goed van stapel. De begrootingen worden aangenomen zonder bepaalde tegenkanting; ja zelfs heeft de regeering een onver wachten steun gekregen, doordat een bonapartist openlijk in de kamer verklaart heeft, aangezien het meerendeel van het volk de republiek schijnt te willen, zich daarmede ook te vereenigen, eene verklaring, die heel wat sensatie verwekte. Het financieel evenwicht op de begrooting is hersteld; de tekorten zijn ver dwenen door enkele nieuwe belastingen in te voeren. In den JPrt^isischen landdag is het schoolwet- ontwerp in handen gesteld eener commissie van 26 ledenWindthorst verklaarde het ontwerp voor de centrumpartij onaannemelijk, doordat het indruischte tegen de grondwet en in strijd met de grondbeginselen der Roomsch-Katholieke kerk, tot welker onderdrukking hij dit ontwerp dienstig achtte. De Rijksdag heeft definitief het wetsontwerp tot inlijving van Helgoland bij Duitschland aangenomen en is begonnen met de behandeling der staatsbegrooting. De Ztvitsersche troepen zullen tot 18 December in het kanton Tessino blijven en dan vervangen worden door twee andere bataillons, die daar blijven zullen tot na den afloop der verkiezingen voor de constitu- eerende vergadering. Erg vertrouwen schijnt men dus nog niet in de zaak te stellen, al komen er ook voortdurend geruststellende berichten uit dit kanton. Eerst na afloop der verkiezing zal het overtuigend kunnen blijken of de rust definitief is teruggekeerd, of dat het nu slechts eene stilte is, die den storm voorafgaat. Geheel onverwacht is er eene kleine wijziging gekomen in het ministerie van Italië. De minister van financiën en van de schatkist is vervangen door den heer Grimaldi, oud-minister van openbare werken. Veel vertrouwen wekt deze benoeming niet, omdat de heer Grimaldi in zijne vorige betrekking niet bezuinigen wilde en daarom moest heengaan. Italië heeft als minister van financiën tegenwoordig meer dan ooit een bezuinigingsman noodig. Vooral wekt deze benoeming wantrouwen, omdat ook in de troonrede, waarmede de Koning de Kamers opende, bedekt wordt gezinspeeld op het invoeren van nieuwe belastingen; iets wat zeer tegen den zin van de Italianen wezen zou. Immers alles is daar bijna belast en hoe moeilijk het ook zijn moge door het ministerie eene nieuwe belasting uit te denken, nog moeilijker zal het voor de Italianen vallen haar te betalen. In Spanje is Zondag voor de eerste maal de wet van 26 Juni toegepast, waarbij het algemeen stemrecht daar te lande opnieuw werd ingevoerd. Thans gold het de vernieuwing van de helft der provinciale raden in de 49 provinciën. De provinciale raden kiezen een deel van den Senaat en daarom achtte het conservatieve kabinet, dat destijds aan het roer was, het van het grootste belang de meerderheid, tot hiertoe liberalen en republikeinen, te verplaatsen. De helft van den Senaat wordt door de provinciale raden, de gedelegeerden van den gemeenteraad, de universiteiten, enkele geleerde genootschappen en de geestelijkheid gekozen. De andere helft bestaat ten deele uit leden die rechtens zitting hebben in hunne qualiteit, zooals kardinalen, admiralen, maarschalken, presidenten van den staats raad en van de hooge gerechtshoven en granden van Spanje, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, ten deele uit personen, die door den duur van hun leven door de kroon worden benoemd. De invoering van het algemeen stemrecht heeft tot dusver ook bij deze verkiezing geen inbreuk gemaakt op den in Spanje gebruikelijken regel, dat de verkiezingen, van welken aard ook, door de regeering worden beheerscht. NIEU WST1JDIM GEN. Amerika. Te Detroit heeft een merkwaardige toepassing der heelkunde plaats gehad. Een 12-jarig meisje, Mathilda, wa9 de geheele hoofdschedel en het linkeroor van het hoofd gerukt, doordat heur haar vastraakte achter een schaft in de inrichting waar zjj werkte. Alle pogingen om de schedelhuid weer op haar plaats te brengen mislukten. Een nieuwe maatregel werd beproefd, en wel eene enting of «graft". De wonde was zoo groot dat een stuk levend vleesch van aanzienlijken omvang noodig was om dat doel te bereiken. De 14-jarige zuster Emma bood zich aan om van haar vleesch te leveren voor de operatie. Uit haar zijde en borat werd een stuk vleesch gesneden, dat is het werd aan den eenen kant losgemaakt en op den open hoofdschedel gelegd van Mathilda. De meisjes werden toen stevig aan el kander gebonden, zoodat zij zich niet verroeren konden en het vleesch eenmaal vastgemaakt zjjode niet kon worden losgerukt. Na vier dagen bleek de proef ge slaagd te zijn. Het levende vleesch van Emma was vastgehecht op den schedel barer zuster en kon door middel vaD zilverdraad aan het vel worden vastgehecht. De operatie had aan het oudste meisje ontzettende pijnen berokkend; doch haar jongere zuster werd door deze zelfopofferende daad gered. Engeland. Het blijkt thans, dat in het schrjjven van koning Menelik van Abessinië aan de Koningin van Engeland, evenmin tegen het Italiaansche protectoraat; geprotes teerd wordt, als dat hij om bemiddeling verzoekt tusschen zichzelf en Italië. Het ministerie van buiten- landsche zaken heeft Melenik's schrjjven aan den gezant in Rome, lord Dufferin, gezonden, om er mede- deeÜDg aan do Italiaansche regeering van te doen. Lord Meath en de afgevaardigde Pease zullen zich binnenkort naar Petersburg begeven, om den Czaar een smeekschrift te overreiken, waarin op de op heffing der uitzonderingswetten tegen de joden aan gedrongen wordt. Tot de afzending van dit geschrift werd, zooals bekend, den 10 Dember in Guildhall besloten. Thomas Macdonald, beschuldigd van den vreese- Ijjken moord op de jeugdige onderwijzeres Holte Bolton, is door de rechtbank van Liverpool ter dood veroor deeld. Toen zijn verdediger de rechters verzocht den beschuldigde niet ter dood te veroordeelen, om hem de gelegenheid zich te beteren niet te ontnemen, rfep de gevangene uit: Dat behoeft niet, ik beu schuldig. Rusland. Onder de nieuwe bepalingen, tegen de Israëlieten in Rusland in 't leven te roepen, behoort ook een wjjziging der gemeente-verordeningen, waarbjj wordt verboden meer dan 10 pCt. der stedelyke vertegenwoordigers, in de gemeenten waar de Joden zich mogen ophouden, uit dezen te kiezen. Thans kunneu 33 pCt. der Raads leden Israëlieten zijn. Duitschland. Een nieuwe uitvinding voor de huishouding is in Duitschland in den handel gebracht. Zjj heeft ten doel te verhinderen, dat melk of andere vloeibare spjjzen by de bereiding overkoken, en in het algemeen bij de bereiding van alle spyzen, welker smakelijkheid van eene goede temperatuur afbankeljjk is, te waarschuwen als die temperatuur bereikt is. Het gebruik dezer nieuwe uitvinding is zeer eenvou dig. Op het potdeksel wordt eeD klok aangebracht, op welker schaal zich een kleine scbjjf bevindt met indee ling in graden volgens Réamur, en een draaibare knop met wijzer. Men plaatst nu den wjjzer op den verlang den warmtegraad, en zoodra deze bereikt is, laat zich luide het klokje hooren. De klok kan er uitgenomen en gezet worden in van openingen voorziene potdeksels van de grootte die men verkiest en die niet duurder zjjn dan andore deksels. De prjjs van zulk een Bignaalklok is slechts 4 mark 2.40). Of zij reeds hier te lande verkrygbaar is ge steld, weten wy niet. Berlijn, 15 Dec. Naar uit Rome aan de National Zeilung gemeld wordt, heerscht er op het Vatikaan groote bezorgdheid, dewijl de buitengewone koude der laatste dagen zóó nadeelig is voor het gestel van den paus, dat men volgens verklaring van den lijfarts Ceccerelli op het ergste voorbereid moet zijn. Nederland. 's Gravenhago, 16 Dec. Bij de heden aan gevangen behandeling van de begrooting voor Justitie drong de heer Veegens aan op strenge naleving der arbeidswet, vooral in steen- en pannenfabrieken en Enschedesche spinnerijen. De heer Van Velzen wenschte afschaffing van het sauitair toezicht op prostituees; terwijl de heer Van Kempen eene herziening der coöpe- ratiewet aanbeval, waardoor de thans bestaande ont aarding der coöperatie worde tegergehouden. De heer Van der Velde wilde de regeling van strafbare baldadigheid overgelaten zien aan den ge meentelijken wetgever, benevens afschaffing van de vogelenwet en de jachtwet. Voorts wilde hij scherper toepassing van de arbeidswet op bleekerjjen met het oog op veler vrjjheid op katholieke feestdagen. De heer Domela Nieuwenhuis vroeg wyziging van art. 1638 van het Burg. Wetboek en korter diensttyd voor gevangenbewaarders. Verder wenschte hij voldoening aan het verlangen der Vrjje vrouwenvereeniging om schadevergoeding voor vrijgelaten preventieve gevan genen. De heer Hartogh wilde vereenvoudiging in de be rechting van politieovertredingen en de heer Travaglino wederinvoering van den. dubbelen rechtsbijstand, beter toezicht op de advocaten en procureurs en verhooging van het tarief voor honorarium der advocaten. De heer Van Houten protesteerde tegen het herstel van een afzonderlyk procuraat; terwijl de heer Heldt wenschte scherper politietoezicht op ontduikingen van de arbeidswet by ambachtsnijverheid en meer voldoende publiciteit in zake de verhooren door de enquête commissie. De Minister van Justitie verzekerde dat, wanneer er overtredingen van den elfurigen arbeidsdag gesignaleerd worden, hjj daartegen eene circulaire zal uitvaardigen. Pr jjsyer laging van verhooren is niet te verwachten; terwjjl oplossing van het prostitutie-vraagstnk, volgens den Minister, vooral te zoeken is in verheffing van het zedelyk bewustzijn. Op coöperatie bljjft de aandacht van den Minister gevestigd; eene herziening van de strafbepalingen op baldadigheden is vooreerst niet te wachten, terwijl, volgens hem, zonder afschaffing der jachtwet de land bouw gebaat kan worden door vrijgevigheid by het verleenen van vergunning om wild te schieten. Schadeloosstelling aan preventieve gevangenen kan de Minister niet toezeggen, evenmin als eene politie- rechtspraak. De Minister van Justitie heeft, op het adres van het hoofdbestuur van Tuinbouw betreffende het nadeel dat door hazen en konijnen aan de tuinders wordt ver oorzaakt, geantwoord, dat klachten steeds onverwyld eu nauwkurig worden onderzocht en dat zoo ze gegrond blyken, de vereischte voorzieningen onmiddellijk worden genomen. Door de machtigingen by artikel 26 van de jachtwet bedoeld, kan aan belanghebbenden dezelfde bevoegdheid worden verleend als door intrekking van alle beper kende bepalingen zou worden verkregen. Er bestaat dus, volgens den Minister, geen grond om een wyziging der jachtwet voor te stellen. De leden van de Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen Maandag 22 December a.s., des avonds ten 8Ys ure. 's-Graveuliage, 16 Dec. Met iugang van 1 Januari 1891 wordt gepensioneerd do inspecteur van het loodswezen te Vlissingen, de heer Malder, en is in zyne plaats benoemd de heer de Ruijter de Wildt, thans inspecteur te Amsterdam. 'si Gravenhage, 16 Dec. Zondag 11. dineerde H. M. de Koningin-Regentes met de jeugdige Koningin by den Groothertog en de Groothertogin van Sakaen- Weimar. Het middagmaal droeg geheel een familie karakter. Alleen de vier vorstelijke personen zaten aan de tafel. 'e Gravenhage, 16 Dec. Nader vernemen wy, dat in den loop dezer week tot bekendmaking van 's Konings overlijden en het optreden van H. M. de Koningin-Regentes, zullen vertrekken: naar Londen, behalve graaf Schimmelpenninck, jhr. Gevaerts van Simonshaven; naar Berljjn graaf Dumonceau; naar Frankrijk en België admiraal Binkes en kapitein jhr. De Ranitz; naar Italië en Oostenrijk de luitenant- generaal Alewyn; naar Zweden en Denemarken baron Du Tour van Bellinchave en jhr. Pabst van Bingerden; naar Rusland de luitenant-generaal Verspyck en kapitein Sirtema van Grovestins. H. M. de Koningin-Regentes, vergezeld van beide hofdames en van den kamerheer G. L. M. baron Taets van Amerongen van Natewisch, heeft Zondag de gods dienstoefening in de Willemskerk te 's Hage bijgewoond, onder gehoor van den hofprediker dr. G. E. van Koetsveld, die tot tekst had gekozen Matth. 1 vers 17. Rotterdam;-15 Dec. Begunstigd door prachtig winterweder, vermaakten zich gisteren duizenden met schaatsenrijden op den KralingBchen Plas. Van de Lange kade naar de Korte kade, eene lengte van ongeveer 3000 meter, stond aan beide zijden der baan eene rij tenten, hetgeen een aanblik gaf alsof het kermis was. In verschillende tenten werd muziek gemaakt. Vele wandelaars op het jjs maakten gebruik van de ijsschuiten of arresleden om een tochtje op het ys te maken. De banen der jjsclub van Kralingen en omstreken, vlak by den plas gelegen, waren rijk versierd met vlaggen, terwyl aan den uitgang ter zjjde van den Plas de brug met groen prijkte. De muziek der jagers, onder directie van den kapelmeester Calff, deed zich daar hooren. Ü8 ijsbanen van de club waren door honderden leden met dames en geïntroduceerden in beslag genomen. Het ijs op den Plas heeft thans eene dikte van 20 A 25 centimeter. Op de rivier van Rotterdam tot zee is veel dryfjjs, dat de buitenlandsche scheepvaart, voornamelijk jjzeren schepen, weinig hindert. Eenige stoomschepen zijn aangekomen en vertrokken. Terneuzen, 14 Dec. Gisteren middag geraakte by den Hoekschen weg een paard op hol, doordat bet verschrok van het fluiten eener boot in het kanaal. In het rytuig zaten Dr. Dorst en zjju knecht. Dr. Dorst sproDg uit het rytuig en brak zjjn been, het paard stortte zich van den dyk.riengevolge waarvan het viel en zich verwondde. De knecht kwam met den schrik vrij. Vliessingfen, 16 Dec. Op de reede liggen thanB verscheidene schepen voor anker, allen bestemd voor Antwerpen, welke door het vele dryfijs op de Schelde die plaats niet kunnen hereiken. Middelburg-, Voor de betrekking van gem.- bouwmeester hebben zich 48 sollicitanten aangemeld. Middelburg', 16 Dec. De Zeeuwscbe spoorboot kan wegeDS het vele ys in het kanaal door Walcheren, haar dieost niet meer tot hier uitvoeren. Zij heeft thans geregeld plaats van en naar Veere tot Zierikzee. De passagiers worden van hier naar Veere per rytuig vervoerd, zoodat ook zij geen vertraging ondervinden. 17 Deo. Heden heeft op het terrein van de ijaclub Walcheren een wedstryd in het hardrijden onder de leden plaats gehad. Wissenkerke, 16 Dec. Door Ingelanden van den Wieaenberkepolder is tot dykgraaf benoemd, de heer Janus de Looff, alhier. De verkiezing voor een lid van den gemeente raad, in plaats van den heer J. van Schouwen, is naar wy vernemen bepaald op Dinsdag 23 December. Als candidaten worden genoemd de heeren P. Dieleman, H. Meulenberg en Abr. Abrahams e. Kor tgono, 15 Dec. Donderdag j.l. gaf de rederijkerskamer «Streven naar Ontwikkeling" met medewerking van het fanfarengezelschap «Eendracht maakt Macht" in de zaal van den heer J. de Kejjzer alhier, hare eerste opvoering in dit seizoen. De drie opgevoerde stukjes, werden blykbaar met genoegen, door het goed opgekomen publiek aangehoord. Goes, 17 Dec. Er zijn van die oude instellingen en gebruiken, eerbiedwaardig door hunnen hoogen ouder dom, waaraan men ongaarne de hand ziet slaan om ze af te schaffen, en dat des te minder, naarmate door die afschaffing de mindere man getroffen wordt. Tot dusverre bestaat op het platteland de gewoonte, dat de kinderen van de arbeiders eenige dagen voor Kerstmis by de boeren om „koskoorn" kwamen vragen. Dit Kerstmiskoorn verschafte den arbeiders op dezen Christel jj ken feestdag een extra brood in de spinde. Dat dit „koskoorn" in dezen tjjd welkom was, behoeft geen betoog. Het spreekt wel van zelf, dat ieder landbouwer vol komen vr jj was om dit „koskoorn" al dan niet te geven, en de vragerB woonden uitsluitend in de eigen ge meente. Men zou dat geven van „koskoorn" kunnen gelykstellen met het geven van bijdragen voor spjjs- uitdeeling, die in vele gemeenten plaats heeft. En ziet, de heeren Burgemeesters van Ovezande en '8 Heerenhoek en mogeljjk ook van andere gemeenten publiceeren een verbod tot het ophalen en vragen van koskoorn. Dat de armen op andere wyze worden kchadeloos gesteld voor wat hun verboden wordt, daarvan verneemt men niets. Nu is het vragen verbo den, al spoedig zal het geven denzelfden weg opgaan. Wy zouden die heeren Burgemeesters gaarne ter lezing geven het «Kerstsprookje uit het Noorden" van C. HonigR Mogeljjk zouden zij dan ten minste het geven vry laten. Ec behoort ongetwyfeld moed toe om van dezen buitengewoon strengen winter iets goeds te durven zeggen. Alles wat in den tuin is hlyven staan is gan- schelyk bevroren. Grootere en kleinere hoeveelheden aardappelen en appels, op zolders en provisiekamers, in weerwil van lakens en tapijten, geheel bedorven. Neen, wie van dezen winter iets goeds durft zeggen, is zeker een optimist. En toch was dezer dagen een oude tuinman onuit puttelijk in zijn lof over dezen ouderwetschen" winter. Slakken vriezen dood, ander schadelijke ongedierte kan de felle koude niet doorstaan, onkruidzaden, ge zwollen door de groote hoeveelheid regen, barsten, enz., enz. Je zult het aanstaande voorjaar maar eens zien. We helpen het den man wenachen. In de Cbr. Jongelingsvereeniging hield ds. Chr. L. Laan van Rotterdam de tweede winterlezing, en wel over het heerljjke gedicht van Ten Kate „de Nieuwe Kerk te Amsterdam." Een talrjjk publiek volgde den begaafden spreker met de grootste aandacht tot het einde. De heele haven is met ys bedekt, zoodat schaatsen rijders reeds het Sas bereikt hebben. De werkzaamheden aan den mond der haven zjjn dientengevolge gestaakt. Aannemers van gemeentewerken voor 1891 zjjn geworden de heeren: J. de Jonge, A. Smit, Th. van der Hell, J. W. van der Weert, C. den Hollander, M. D. Ramondt, C. van de Klooster en J. Kooman. St.-Maartensdyk, 16 Dec. Het aan de Tweede Kamer aan te bieden request tot verwerping van het wetsontwerp op den suikeraccjjns is door 99 land bouwers alhier geteekend. Bij de heden gehouden vorkiezing voor een gezworen by het waterschap St.-Maartensdyk i6 de candidaten- ljjst opgemaakt als volgt: eerste cand. I. Hage I.Cz., tweede cand. I. Hage Dz., derde cand. I. Hage Cz. Zierikzee, 15 Dec. Vrijdag werd aan kinderen van 9 tot 12 jaar kosteloos een aangename en nuttige avond verschaft in de sociëteit «Ons Genoegen". De heer M. W. van de Garde van Noordgouwe, daartoe aangezocht door het bestuur der Bocieteit, vertoonde, door middel van een dubbel sciopticon, een reeks van lichtbeelden. De zuivere, veelmalen vergroote beelden, brachten dikwerf de kinderen in verrukking en de onder houdende, gezellige en leerzame voordracht hield do aandacht van groot en klein voortdurend gespannen. Microscopische zaken, afbeeldingen op onze vader- landsche geschiedenis betrekking hebbende, werden door den heer Van de Garde vertoond en besproken, terwijl een dichterlijk verhaal »de Schipbreuk", door den heer H. C. van den Eade uitstekend voorgedragen, door hem op bet doek werd geïllustreerd. Wie gisteren avond dóAr tegenwoordig was en weet wat het zeggen wil kinderen drie uur achtereen aan genaam en nuttig bezig te houden, zal den heer Van de Garde de eer geven, dat hy die kunst uitstekend verstaat. Wjj roepen hem dan ook gaarne met den president der sociëteit een «tot weerziens" toe. By kon. besl. van 10 Dec. is aan mr. D. van der Vliet, op zjjn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 Dec. e. k, eervol ontslag verleend als griffier by het kantongerecht te Oud-Beierland. Bij kon. besl. is benoemd tot commies der poste ryen 4de kl. J. Stortenbeker, thans surn. Aan de agenten van politie te 's Hage zjjn wollen handschoenen verstrekt. De witte broeken der rijksveldwachters zullen vervangen worden door donkerblauwe. Te Vlissingen is tot gemeente-geneesheer benoemd de heer C. M. Snellen, arts te Wjjk bjj Duurstede. Zierilxzee, 16 Dec. In de heden alhier gehoudens algemeene vergadering van het bestuur van het water schap Schouwen werd, na behandeling van eenige ingekomen stukken en mededeelingen, ter tafel gebracht een adres van den heer J. P. Visser te Hansweerd, aannemer van het zinkwerk aan het Westhavenhoofd, met verzoek hem vry te stellen van de boete van ƒ1000, welke het Dag. Bestuur wegens te late op levering van het werk op hem had toegepast. Gp.^ voorstel van het Dag. Bestuur werd met algemeene stemmen afwyzend op dit verzoek beschikt. Besloten werd tot verkoop van eenïgen grond onder Haamstede aan S. Bouman aldaar. Daarna werd ter tafel gebracht de Generale Keur van Schouwen, waarvan het concept door het Dag. Bestuur voor eenige maanden aan de leden toegezonden is. De commissie, in wier handen het ontwerp tot onderzoek gesteld was, bestaande uit de heeren L. C. Boogerd, 14. Hoogenboom en H. C. Bolle, bracht bjj monde van eerstgenoemde een gunstig verslag uit. Na eene zeer uitvoerige artikelagewyze behandeling en na verwerping van bjjna alle amendementen, behalve die welke door het Dag. Bestuur in overleg met de Commissie bjj eene nota van wyzigingen waren voor gedragen, werd de keur ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Onze ruimte gedoogt niet een overzicht te geven van de verschillende bepalingen, welke door deze keur worden in het leven geroepen. Wy vermelden alleen dat op voorstel der Commissie de voorjaars-inspectie op peilslooten afgeschaft is. Wij kunnen den ingelanden van Schouwen in hun eigen belang niet genoeg aanraden om, wanneer de goedkeuring van Gedeputeerde Staten is verkregen, zich een exemplaar dezer keur, die in druk verkrijg baar gesteld zal worden, aan te schaffen. Na eene dankbetuiging van den Voorzitter aan de Commissie, werd de vergadering daarop gesloten. Uit Hansweerd wordt gemeld: In weerwil er hier veel en zwaar dryfjjs op de W.-Schelde is, wordt de stoombootdienst op Walsoorde nog geregeld bediend. Het kanaal is nog Bteeds door stoom bevaarbaar. - Te Vlake worden eenige schepen gelost om per spoor te verzenden. De schipperij kan het drinkwater hier gratis uit de rjjksbakken halen, daaraan is voor haar groot gebrek. Wegens het' vele dryfijs op de Ooster- en Wester- Schelde worden in het kanaal door Zuid-Beveland (te Hansweert en te Wemeldioge) circa een honderdtal houten en yzeren rivier- en Rjjnschepen opgehouden. De stoombootdienst «Telegraaf" tusschen Rotterdam en Antwerpen is vooreerst gestaakt. Op de reede van Bath was Donderdag nog al veel jjs; in het vaarwater echter niet. Alleen des morgens een uur vóór laagwater was, zoover het oog kon zien, alles jjs. Te Aardenburg had een jeugdig schaatsenrijder de onvoorzichtigheid in de Stiershoekkreek door het riet te rjjdenhjj zakte er tot den hals in. Op zjjn angstgeschrei werd hem dadeljjk hulp verleend, waar door hjj van een wissen dood werd gered, want de avond was nabjj en er bestond in de diepe breek voor den jongeling geene mogelijkheid zichzelf te redden. Twee jongens, die zich op de Bosschewaard eveö' buiten Vreeswijk met sleden vermaakten, geraakten in een open wak. Ééa daarvan werd onmiddellijk gered, doch de ander schoot te ver onder het jjs, zoodat hy reeds dood was, toen men hem na veel moeite op het droge bracht. Door het dichtvriezen van de Zuiderzee is het gewone brievenvervoer van en naar Urk onmogeljjb geworden. Nu wil men beproeven over het ys het eiland te bereiken, waartoe men een vlet van ijsloopers heeft voorzien. Met de post en eene hoeveelheid levensmiddelen aan boord zal men heden den tocht ondernemen. Omtrent een spoorwegongeluk te Haarlem, meldt een berichtgever aan het tibld.: Het oogenblik na de botsing deed aan de beschrij ving van Zola's spoorwegongeluk denken. De zware Belder8che locomotief stond met zjjn gedrukte buffers-- cd gebroken lantaarns zoo droefgeestig te kjjken alsof het- baar speet, dat zjj haar kleine Zandvoortsche vriendin zoo deerljjk had gehavend. Deze lag kreunend te sterven, het water liep uit den ketel en de stoom ontsnapte uit alle hoekjes en gaatjes, den glazen kap vullende met dikke nevels. Eerst bij het botsen, dat gepaard ging met een gebrul als van monsterdieren, die vechten, was het publiek angstig uiteengestoven en de wachtkamers binnengedrongen, maar toen het gevaar geweken was, schoof men nieuwsgierig naar voren om do schade te overzien. Dat deze aanzienljjk is ligt voor de hand. Aan de Zandvoortsche locomotief zal niet veel heel zjjn gebleven. Vrijdagavond had aan boord van de stoomboot «Engeland" van de Maatschappjj Zeeland, op reis van Vlissingen naar Queenborough, een ernstig ongeluk plaats. De stoomboot vertrok Vrijdagmorgen als ge- woonljjk met passagiers en brievenmalen aan boord en alles ging goed tot nabjj het «Girdler" vuurschip, ongeveer 15 mjjlen van Sheerness, de groote krukas brak, waardoor het schip geheel hulpeloos werd. Er- was geen hulp nabjj, zoodat de gezagvoerder besloot het anker te werpen en te wachten op de nachtboot, die Zaterdagmorgen zou aankomen. Da zee wa9 kalm, zoodat de passagiers geen last hadden, doch zjj moesten natuurljjk den nacht aan boord doorbrengen. Zaterdag morgen vroeg kwam do Vrijdagavond uit Vlissingen vertrokken «Prins van Oranje" in het gezicht en deze nam de passagiers en brievenmalen over. De spoor wegbeambten te Queensborough riepen de hulp der - marine-autoriteiten te Sheerness in, om de «Enge land" naar de Swale te brengen, en de hoofdopzichter der werven (kapt. ter zee R. D. King) zond de Britschtf regeeringsvaartuigen «Lecuat" en «Sheerness" om de «Engeland" naar de haven té sleepen, hetgeen in veilig heid werd volbracht. De mailboot «Prins Hendrik" is overgekomen om in plaats van de «Engeland" dienst te doen. Een driejarig knaapje te Heinkenszand, dat een paar weken geleden door het omvallen van een pot kokend water ernstige brandwonden had bekomen, ia Vrjjdagnacht aan de gevolgen overleden. Ook dr. Berns te Amsterdam heeft de vorige week vloeistof uit Berlyn ontvangen en maakt a.s. Maandag een aanvang in het burgerziekenhuis te Amsterdam met een proef of daarmede de toestand van ljjders aan tuberculose te verbeteren is. Op de klinieken van prof. Rosenstein en prof. Van Itterson te Leiden zjjn ljjders aan beginnende long- tubercnloae, aan lupus en coxites geënt met Koch'a lymphe. Alle ljjders hebben de door Koch beschreven reactie getoond. De reeds gemelde benoeming van den heer J. de Rey, onderwjjzer te St. Annaland, tot hoofd der school te Hoedekenskerke, geschiedde met 4 stemmen, terwijl 3 Btemmen waren uitgebracht op den heer W. Kosten, onderwijzer te 's Heer Arendskerke. Tegen den heer Bovens, pastoor te Beugen, is door den officier van justitie bjj de arrondissements rechtbank te 's Hertogeabosch eene gevangenisstraf geëischt van 14 dageD, ter zake van mishandeling vaa een zjjner leerlingen, tydens de catechismus-les.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1