NIEUWSBODE. Donderdag 11 December 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN.- Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5936. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het POSTKANTOOR te Zierikzee zjjn gedu rende de le helft der maand Nov. 1890 de volgende brieven verzonden, aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren: Van Zierikzee: A. Gelthof, Kralingen. Van Brouwershaven: Ch. Kessler, Duinkerken. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd de door den Raad, in zjjne Vergadering van den 17. November 1890, vastgestelde Verordening op het open baar lager onderwjjs in deze gemeente. Zierikzee, den 8 December 1890; De Burgemeester en Wethouders, Cn. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. G. BETHE, I." S. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd bet door den Raad, in zjjne Vergadering van den 17 November 1890, vastgestelde Besluit regelende het getal scholen voor lager onderwijs en den omvang van het onderwps in deze gemeente. Ztrrtkzer, den 8 December 1890. De Burgèmeeeter en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. G. BETHE1.° S. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd het door den Raad, in zijne Vergadering van den 17 November 1890, vastgestelde Besluit regelende het getal onderwijzers op de openbare scholen voor lager onderwjjs en bet bedrag hunner jaarwedden in deze gemeente. Zierikzee, den 8 December 1890. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. G. BETHE, 1.° S. Belasting' op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1890, op heden door hen is opgemaakt en van den 9den tot den 23sten dezer ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezÏDg zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijn aanslag bjj den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bjj verzoek schrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 8 December 1890. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. G. BETHE, 1°. S. Onder de tegenwoordige vorsten van Europa is er zeker geen enkele, die op zulke verschillende wjjzen beoordeeld wordt als de Keizer van Duitsch- land. Aanleiding daartoe geeft hij in overvloed door bij elke voorkomende gelegenheid het woord te voei'en, over elk mogelijk onderwerp zijne denk beelden uit te spreken en zoodoende steeds de gelegenbeid te geven tot aan- of opmerkingen. Of men dit vele spreken nu goed- of afkeuren moge, of men bet voor een jeugdig monarch wenschelijk acht of niet, de spreuk te vergeten, dat spreken zilver en zwijgen goud is, ontkennen mag men het niet dat de Keizer eene groote mate van oprechtheid tentoonspreidt. Tegen de in de hooge kringen gevestigde overtuiging in, sprak hij onomwonden zijne denkbeelden over de arbeiders-quaestie uit en gaf zijne denkbeelden omtrent de oplossing er van ten beste, al wist hij voornit, dat die niet strookten met die van zijn eersten Minister. En met dezelfde openhartig heid, waarmede hij dit toen deed, heeft hij nu zijne denkbeelden verkondigd over de inrichting van het hooger onderwijs in Duitschland. De richting, die daarin tegenwoordig wordt gevolgd, draagt zijne goedkeuring in geenen deele weg. Volgens den Keizer hebben de scholen hunne taak niet goed begrepën; hadden zij dit gedaan, dan zou Duitschland thans te beschikken hebben over mannen, waarmede de Keizer in den" Staat zou kunnen waken om de sociaal-democratische be wegingen spoediger meester te kunnen worden. Dat dit niet bet geval is, vindt hierin zijn oorzaak, dat er hoofdzakelijk waarde is gehecht aan de leerstof, aan bet leeren en aan het weten en er niet gelet is geworden op de vorming van het karakter}' er wordt meer waarde gehecht aan bet kennen dan aan het kunnen. De taak een jongmensch zoodanig op te voeden, dat bij waarde bezit voor het practische leven, wordt geacht niet die der school te zijn. Er worden jongq Grieken en Romeinen, geen jonge Duitsehers gevormd en juist die laatsten heeft de Keizer noodig. Geschiedenis onderwijzen, dit is hoofdzaak. De oorzaak, dat zoovele jongelieden worden ver leid, dat er zoovele on practische wereldhervormers zjjn, vindt hierin zijn grond, dat de jongelieden niet weten, hoe de Duitsche toestanden zich ont wikkeld hebben uit en wortelen in de Eransche Revolutie. Werd hun dit duidelijk gemaakt, zij zouden een gansch ander inzicht krijgen in de vragen van den tegenwoordigen tijd. De Keizer zal geen gymnasium meer toestaan, dat niet volstrekt noodig is, want er is reeds overvloed genoeg van honger-candidaten, waaronder voor een groot'gedeelte de lieeren journalisten behooren, die dikwijls mislukte gymnasiasten zijn. Verder klaagt de Keizer vooral dat door de overlading dér hersenen de lichamelijke gesteldheid achteruit gaat. Verontrustend is ook de steeds toenemende bijziendheid; er zijn soldaten noodig, er is be hoefte aan een krachtig geslacht, dat als geeste lijke leiders en beambten het vaderland dienen kan. Wie opvoeden wil, moet zelf opgevoed zijn deze regel kan volgens de Keizer niet altijd op het tegenwoordig onderwijzers-personeel worden toegepast. De jongelieden moeten practis.ch worden opgeleid, opdat zij de wereld leëren bezien, niet door een bril, maar door eigen oogen. Wat zullen de heeren Duitsche leeraren op deze rede antwoorden. Veel waars bevat zij, waartegen niets is in te brengén. Jammer, dat de tirade over do heeren journalisten den Keizer is ontsnapt. Een goed journalist moet vrij wat meer kunde bezitten, dan menigeen in een ander vak, waar voor academische opleiding wordt vereischt en nergens worden zoo spoedig ongeschikte lieden weggezonden als juist in de couranten-wereld. Opmerkelijk is het dat dezelfde dag, dat de Keizer de bovenmedegedeelde rede hield, 61 professoren der hoogesehool te Bonn een adres aan den minister van onderwijs zonden tot het onbeperkt behoud der gymnasia op den tegenwoordigen voet. Na een vacantie, die van 8 Juli duurde, heeft de Rijksdag zijne zittingen hervat. Aan de orde zyn de begrooting, de inlijving van Helgoland, die reeds in tweede lezing is aangenomen, de suikerbelasting en de verzekering in geval van ziekten. Zooals te verwachten was, is door het Centrum een voorstel ingediend tot intrekking der Jezuïtenwet. De strijd tusschen Parnell en Gladstone in Mngeland loopt op een einde. Parnell zal de leiding der Ierscbe partij nederleggen, zoodra de leiders der Engelsche liberale partij aan de Iersche de verzekering geven van bare mede werking op een paar punten. Te ^ien einde is er eene commissie benoemd, die dobr Gladstone hartelijk is ontvangen, doch omtrent het onder houd is niets bekend geworden. Ondanks het modus vivendi, door Engeland met Portugal ge sloten, heeft zich in Afrika weder eene botsing tusschen de Engel schen en Portugeezen voor gedaan, die niet zonder invloed op de onder handelingen zal blijven. In het Xivitsersche kanton Tessino is thans eene definitieve regeling getroffen. De groote raad heeft het voorstel tot benoeming eener constituante aangenomen. Het kanton zal nu in 17 kringen worden verdeeld en de afgevaardigden zullen ge kozen worden naar evenredig stemrecht naar de uitgebreidheid der kringen. De verkiezingen zijn bepaald op 11 Januari a.s. Voorts heeft de raad een gemengd bestuur benoemd, dat bestaat uit drie conservatieven en twee liberalen. Het geschil tusschen de JPorte en de Grieksche Patriarch is thans geëindigd. De Grieksche kerken zullen weder geopend worden en alzoo aan dit pijnlijk geschil een einde zijn. Deze oplossing is vooral te danken aan de concessiën, die de Turksche regeering deed. De behandeling der begrooting geeft in de JFransche Kamer aanleiding tot vele moeielijk- hedenmen schiet niet op en het gevolg zal zijn, dat de begrooting niet op tijd behandeld is en de regeering hare toevlucht tot credietwetten zal moeten nemen. Door de Kamers is thans besloten de rente voet der gelden in de spaarkassen belegd, te ver lagen eveneens is aangenomen een voorstel tot verhooging der belasting op bet roerend vermogen met 1 Volgens geruchten zou de Minister-President van ItaliëCrispi, het voornemen hebben, om een der vele functiën, die hij bekleedt, neer te leggen, en de betrekking van Minister van Binnenlandsche Zaken, die hij waarnam, op te dragen aan een conservatief, als belooning zeker voor de diensten door die partij bij de verkiezingen bewezen. De jonge Koning van Servië heeft het verzoek zijner moeder, om elke week eens een onderhoud met hem te hebben, afgeslagen, daar hij niet wil, dat in de schikkingen daaromtrent door zijn vader gemaakt, verandering zal worden gebracht. Dien tengevolge beeft Koningin Nathalie verklaard, dat zij zich ontslagen acht van hare belofte om baai- veelbesproken memorandum, niet aan de Kamers over te leggen, zoodat men weldra de openbaar making daarvan verwachten kan. Eng-eland. Londen, 8 Deo. Parnell vertrekt morgen naar Dublin, waar bij een rede zal houden. Vervolgens zal bij met hetzelfde doel Limerick, Cork en Waterford bezoeken. De Iereche Mac Carthy-partij brengt een eigen fonds bjjeen, dewyl Parnell bet Parjjsche fonds van 20,000 ponden sterling voor zjjne eigen groep behoudt. Die van Mac Cartby zyn verder voornemens een eigen blad uit te geven, waarvoor reeds een waarborgkapitaal van 30,000 pond sterling bjjeen is. Luxemburg-. Luxemburg. 9 Dec. Voor het afleggen van den eed, bracht de Groothertog hulde aan wylen den Koning, die het land gelukkig, voorspoedig en onaf hankelijk maakte. De dankbaarheid van een vrij volk zóó zeide de Groothertog is eene belooniDg voor den Koning en eene les voor mjj en mijnen zoon. Het volk zal de nagedachtenis des Konings in eere houden. Ik b9n de plichten, welke de Grondwet mjj oplegt. Om die te vervullen, zal ik trachten het vertrouwen der bevolking te behouden. Ik bid God, dat hjj den band tasBchen Luxemburg en my zegene. Daarna legde de Groothertog den eed af. Nederland. 's-Gravenliag'e, 8 Dec. Vereenigde Vergadering der Statcn-Gencraal op Maandag 8 December. Dezelfde plechtigheid, waarvoor de Staten-Generaal twee en een halve week geleden waren bijeengeroepen, deed hen ook thans weder samenkomen; de Koningin-Regentes zou in handen van den voorzitter den bij art. 43 der grondwet gevorderden eed afleggen als Regentes van het Koninkrijk. De eed, op '20 November afgelegd, toen de Koning buiten staat was de regeeringwaar te manen, moest nu vervangen worden door den eed, door de grondwet van den regent geëischt, aan wien de waarneming van het koninklijk gezag wordt opgedragen, zoolang de Koning minderjarig is. Maar bovendien zou de Koningin-Regentes in dezelfde vereenigde' vergadering den eed-afleggen, vólgens art. 34 der grondwet voorgeschreven voor de aanvaarding der voogdij over den minderjarigen Koning. Terwijl de leden van de beide Kamers der Statén-Gene-i raai tegen twaalf uur reeds waren bijeengeroepen, werd de vergadering omstreeks half één door den voorzitter ge opend. De commissie door hem'benoemd, om de Koningin- Regentes in- en uitgeleide te doen, bestond uit de heeren Beelaerts van Blokland, voorzitter der Tweede Kamer, Blussé, Van Swinderen, Van Roijen, Van der Kaay, Reekers, Donner, T. Mackay, Wertheim, De Bruijn, Gildeineester, Kolkman, Rooseboom, Goekoop en Borret. Onmiddellijk na de opening der vergadering vulden zicli óok thans weder de verschillende tribunes. Ditmaal was de groote gereser veerde tribune ter beschikking gesteld van verschillende hooge autoriteiten, zoodat slégVs de kleine gereserveerde tribune benevens de eerste rij van de tribune der pers werd ingenomen door particulieren, die eene kaart voor de gereserveerde tribune hadden kunnen erlangen. Deze laatste, zoowel als de publieke tribune, was overvoL De dames waren thans in roüwtoilet aanwezig. Tegen één uur verschenen de ministers en de leden van den Raad van State met den kanselier der orden ter ver gadering. Alle aanwezigen droegen eenen rouwstrik om den linkerarm, zwarte handschoenen en de lussen van den steek omfloersd. Toen de komst dei- Koningin-Regentes door den kamer heer-ceremoniemeester was aangekondigd, rezen alle ter vergadering aanwezigen op van hunne zetels, waarna de Koningin-Regentes, in diepen rouw gehuld, gaande ter rechterzijde van den heer Beelaerts van Blokland, neigende de vergaderzaal binnentrad en naast den koninklijken troon zetel plaats nam, op dezelfde wijze als de vorige maal om ringd door verschillende dignitarissen. De voorzitter der vereenigde vergadering legde in zijne korte toespraak tot de Koningin-Regentes den nadruk op het gelukkige feit, dat de Koning bij zijn overlijden aan het Nederlandsche volk zijne beminde dochter, de jeugdige Ko ningin, had nagelaten, met H. M. de Koningin-Regentes als leidsvrouw en moeder. t De Koningin-Regentes verhief zich daarna van haren zetel en legde, door de geheele vergadering staande aangehoord, achtereenvolgens den eed als Regentes en als Voogdes af. Met duidelijke stem en met nadruk op de woorden, die klem vereischten, zwoer zij eerst den eed als Regentes: »Ik zweer trouw aan de Koninginik zweer, dat ik in de waarneming van liet koninklijk gezag, zoolang de Koningin minderjarig is, de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. »lk zweer, dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des rijks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren; dat ik de algemeene en bijzondere vrijheid, en de rechten van alle onderdanen der Koningin en van elk hunner zal beschermen, en tot instandhouding en bevordering van de algemeene en bijzondere welvaart alle middelen aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, gelijk een goed en trouw Regent schuldig is te doen. »Zoo waarlijk helpe mij God almachtig I" Daarna den eed als Voogdes: »lk zweer trouw aan de Koningin; ik zweer al de plichten welke de voogdij mij oplegt, heilig te vervullen, en er mij bijzonder op te zullen toeleggen, om de Koningin gehecht heid aan de Grondwet en liefde voor haar volk in te boezemen. «Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig Na een kort woord van den voorzitter, waarin hij de bede uitte, dat het God mocht behagen der Koningin-Regentes gezondheid, kracht en wijsheid te schenken tot vervulling harer dubbele taak, verliet de Koningin-Regentes, op dezelfde wijze vergezeld als bij het binnenkomen, buigende de ver gaderzaal. Gedurende de oogenblikken, dat zij in do anti chambre vertoefde, liet zij de verschillende commissiën van in- en uitgeleide aan zich voorstellen en onderhield zich met sommigen van hen. Tegen half vier was de vereenigde vergadering der Staten- Generaal andermaal bijeengeroepen, om de eedsaflegging van de leden van den raad van voogdij over de minder jarige Koningin bij te wonen. Gelijk bekend is, werden vier dezer leden door den Koning benoemd; t. w.de heeren mr, W. A. A. J. baron Schim- melpenninck van der Oye, de vroegere voorzitter der Eerste Kamer, sedert overleden; mr. W. baron van Goltstcin tot Oldenaller, kamerheer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning; jhr. mr. J. Röell, lid der Tweede Kamer en A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, kamer heer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. De vijf overige leden door de wet aangewezen zijn: de vice-presi dent van den Raad van State jhr. mr. G. C. J. van Reenen, het eerstbenoemde lid van den Raad van State jhr. mr. W. A. C. de Jonge, de voorzitter der Algemeene Rekenkamer E. A. A. J. de Roy van Zuydewijn, de president van den Iioogen Raad der Nederlanden mr. J. G. Kist en de procureur bij dienzelfdeu Raad mr. C. Polis. De acht nog levende leden van den raad van voogdij, door de griffiers der Eerste en Tweede Kamer binnengeleid, namen plaats op de voor hen bestemde stoelen vóór de treden van den troon; de ministers, van hunne gewone plaatsen verdreven, zaten vóór den zetel van den voorzitter. De ministers waren in gewone kleeding aanwezigde leden der Kamers voor het grootste deel in rok en witte das. De voorzitter las den voor de voogden bij art. 34 der grondwet voorgeschreven eed voor, geheel gelijkluidend met den tweeden eed, welke door de Koningin-regentes was afgelegd, en de acht leden van den raad van voogdij spraken na elkander de woorden uit: «Zoo waarlijk helpe mij God almachtig 1" De voorzitter drukte daarna de hoop uit, dat zij tot heil van het land en van de minderjarige Koningin mochten werkzaam zijn, en sloot vervolgens de vergadering. De eedsaflegging, in diepe stilte aangehoord, maakte ook thans, evenals de vorige maal, eenen plechtigen indruk en zeker stemde de geheele vertegenwoordiging in met den wensch, dien de voorzitter daarop liet volgen. Delft, 9 Dec. Tot bouwkundig gemeente-opzichter alhier is benoemd de heer B. H. C. van Someren te Bergen op Zoom. Uit Delft meldt men: Zoo langzamerhand komen allerlei bijzonderheden aan den dag omtrent het gedrang, hetwelk op 4 dezer alom hier keerschte. Men kan zich daarvan dan ook nauwelyks een denkbeeld vormen. Menige tragi-komische scèae viel voor, waarvan er hier ééne zy medegedeeld. Voor de distilleerderij van de bekende firma Van Meerten en Zonen stonden aan den walkant enkele tonnen, die natuurlijk als welkome tribunes werden in beslag genomen. Een kort dik ventje was een van de eersten, die zich op een groot fust een plaatsje veroverde. Maar de geïmproviseerde tribune zakte in en de man viel in het, gelukkig, ledige vat. Hy was te klein om er alleen uit te komen, en het gedrang liet niet toe hem de behulpzame hand te bieden. Er bleef dus niets anders over dan hem te laten waar hij was, totdat de treurige Btoet zou zyn voorbijgetrokken en daarmede het gedrang afgenomen. Aldus geschiedde. Onze reiziger echter was te vergeefs naar Delft gekomen, hjj heeft van den stoet niets hoegenaamd gezien. Te Delft zyn, tydens de plechtige begrafenis van wylen Z. M. den Koning, onder meer gerold: één gouden savonnet remontoir-horloge No. 62230, afkomstig uit de fabriek van Paket Philppe Co. te Genève; een gouden cilinder-horloge met porseleinen wijzer plaat, stalen wjjzers en Romeinsche cyfers, achter op de kast gegraveerd een haas en eenige takken; een gouden cilinder-horloge met seconde-wyzers, binnen in de kast gegraveerd 18 s/j 68, aan het horloge was bevestigd een gouden ketting, bestaande in het midden uit groote en aan de uiteinden uit kleinere vierkante schakels met musqaeton-Bluiting; èen ouderwetsch gouden cilinder-horloge met eenvoudige lange wjjzers, porseleinen wjjzerplaat, plat glas, waaraan bevestigd een zilveren schakel-ketting met musqueton; een gouden anker horloge met stalen ketting, op den achterkant gegraveerd een familiewapen; een gewerkt gouden knip met zjjden beursje, waarop gouden kralen, aan de binnenzijde gemerkt Kerrebyn Haarlemeen goudon cilinder-horloge (binnen de kast is een K gekrast) met zware gouden schabel-kettingeen portemonnaie van bruin leder met stalen knip, inhoudende drie munt biljetten ieder ad f 10, een Indisch bankbiljet van 25, aan specie 10 en aan postzegels f 3, benevens twee diploma's lidmaatschap der vereeniging «Concordia" te Breda, twee abonnementskaartjes van de Ginniksche tramwegmaatschappij, een abonnement van den kapper ReberB, Viscbmarktstraat, Breda en een diploma der vereeniging «Vreugdendal" te Breda; een portemonnaie, inhoudende een gouden tienguldenstuk, eenig klein geld en een stoomtramkaartje van Haastrecht—Gouda een zwart lederen portemonnaie, inhoudende eenige geldspecie, een horloge-sleuteltje en een spoorkaartje retour Goes; een wit linnen zakje, inhoudende ongeveer ƒ20; een lederen portefeuille inhoudende 130 a/" 150 aan bankpapiereen gouden horlogeketting van groote waarde en een crocodil-lederen portemonnaie, inhoudende eenig zilvergeld, een coupon tramboekje Ginniksche-tram, enz., enz., enz. lorselx©, 9 Dec. In de N. Rotlerd. Ct., le blad A, van 5 dezer, komt een bericht voor uit Bergen op Zoom over den handel van Zeeuwsche oesters, als volgt: »Ia de afgeloopen maand is het met de oesterverzen dingen naar het buitenland zeer druk geweest. De vraag van uit Engeland en Duitschland was zeer groot. Het is -als ware men zich volstrekt niet bewust, dat de productie van Zeeuwsche oesters dit jaar èa door de zeer groote sterfte, èn door den zeer achterlijken groei verre beneden het gewone cyfer blijft. Over het al gemeen rekent men de totale hoeveelheid oesters le soort dit jaar op niet meer dan 20 millioen, de stoutste rekenen 25 millioen, meer niet. Neemt men nu aan, dat tot 1 December reeds ruim 8 millioen verzonden zjjn, en de behoefte voor December op 6 millioen geschat, dan bljjft op 1 Januari 1891 niet meer dan 7 a 8 millioen over, als men het gemiddelde der uiterste berekeningen neemt. Die 7 8 millioen zitten dan in slechts enkele handen, en daarvan beeft de Nederlandsche maatschappij voor oestercaltuur dan het leeuwendeel. Daar de 2e soort oesters dit jaar zoo achterljjk in groei zjjn, dat men voor de consumtie er bjjna niet van kan leveren, zoo is het zeker niet ge waagd, reeds in de maanden Februari en Maart groot gebrek aan Zeeuwsche oesterB te voorspellen, en dat juist zyn de maanden, dat de vraag voor het buiten land het grootste is. Op welke wyze Zeeland dan in die behoefte moet voorzien, is nog onverklaarbaar, want waar niet is, verliest zelf de Keizer zjjn recht. Het is dan ook met zekerheid te voorspellen, dat de pryzen der oesters van Januari 1891 af bijzonder hoog zullen zyn. Yele oesterkweekers hebben thans reeds hunne pryzen verhoogd, en dit jaar kan men gerust zeggen, dat het zeer roekeloos geweest is, dat de producenten pryzen van 40 aangenomen hebben. Overal toch geldt den regel «kleine productie, hooge pryzen", behoefte aan geld benevelt echter te veel het gezond nadenken der oesterhandelaara, en zeer velen zullen het zich dit jaar te laat beklagen, dat zjj in October en November oesters voor ƒ40 verkocht hebben, welke in Februari vermoedelijk ad 60 nog met moeite te krygen zullen zyn. Het is zelfs zeer goed mogelyk dat in April de geheele stock Zeeuwsche oesters weg is, en men te vergeefs voor de hoogste prjjzen er naar zal vragen. Op dit oogenblik staan de le soorten van 42 tot 45, kleine eerste van 40 tot ƒ42, imperialen 65, 2e soorten, weinig aan de markt, van 26 tot 30. Verzonden, hoeveelheid in November in totaal 5 5'/2 millioen, verdeeld als volgt: Yan Tholen en Bergen op Zoom iy2, van Ierseke en Kruiningen 23/4, van Vlake circa 1 millioen, totaal 51/4 millioen, een cyfer voor Novembermaand hoog te noemen. B°schikbare voorraad in het algemeen op 1 December berekend op nog ruim 13 millioeD, behoefte voor December circa 6 millioen, zullen er nog circa 7 hoogstens 8 millioen le soorten beschikbaar blijven voor de consumtie vau 1 Ianuari tot 1 Juni 1891." Bijna alles wat hier gezegd is, mag gegrond heeten. Toch is de volgende opmerking misschien wel op zjjne plaats. Er wordt o. a. gezegd«behoefte aan geld benevelt echter te veel het gezond nadenken der oesterhandelaars en zeer velen zullen het zich te laat beklagen, dat zy in Oct. en Nov. oesters voor 40 verkocht hebben." Leest men deze berichten uit Bergen op Zoom met de opmerkzaamheid van een vakman, dan valt het niet moeieljjk daaruit ook den vakman en een groot be langhebbende als inzender te onderkennen. Deze in zender wil het altjjd doen voorkomen alsof alleen kleineren en in geldnood verkeerenden voor lage prjjzen verkoopen. Dit laatste betwijfelen we zeer, want dikwjjls bljjkt het, dat groothandelaars hunne prijscouranten invullen met lagere pryzen dan de kleineren. Immers buitenlandsche afnemers zjju er volstrekt niet geheim mede om lage prijscouranten of rekeningen van anderen aan hunne afzenders te sturen. Zeer dikwyls gebeurt het dan ook, dat groothandelaars die altjjd den mond vol hebben van hooge pryzen, nog lager staan dan de zoogenaamde kleineren en dat geldnood, als het dan zoo mag genoemd worden, ook bjj heeren groothandelaars geen onbekende factor is. Juist de kleineren houden zich hier tot heden vrjj taai en maken tameljjk hooge prjjzen van hunne oesters. Geersclylt, 8 Dec. Heden morgen ontdekte onze post, dat het slot der brievenbus alhier niet geopend kon worden, 't Was nog zeer vroeg in den morgen. Eenige uren later moest de hulp van onzen 6mid worden ingeroepen en deze was genoodzaakt het deurtje met het slot van de bus te nemen om het beschadigde te herstellen. Brieven, ook die waarvan de verzending spoed eischte, konden niet worden ver zonden en gedurende de reparatie, die onzen wakkeren Bmid natuurlijk tyd kostte, moesten brieven en brief kaarten op eene veilige plaats worden bezorgd, daar hier geen kantoor is. 't Is niet voor de eerste maal dat hier zoo'n schandaal aan de bus gebeurt. Hoogst wenschelijk zou het zyn, dat de politie de bedrjjvers dezer schanddaad vond en dat ze streng gestraft werden. St. Maartensdijk, 9 Dec. Tal van vlaggen wapperden gisteren van de buizen der ingezetenen. Onze burgemeester, de heer N. Polderman, en zjjne gade vierden hun zilveren bruiloftsfeest. Algemeene deelneming mocht het eohtpaar ondervinden. Yele ge schenken en daaronder zelfs kostbare, werden als zoovele bljjken van waardeering den jubilarissen aan geboden. Die allen op te sommen mag hier overbodig geacht worden; alleen willen wjj melden, ter ken schetsing van algemeene deelname, dat wij er opmerkten een van de burgerjj, een van de schooljeugd, een van de muziokvereeniging, een van de zangvereeniging en een van de bij het feest genoodigden (geen familieleden), welke allen onder het uitspreken van sympathetische betuigingen werden overgereikt. Doch ook de burge meester heeft op nieuw doen bljjken, dat hjj met en voor de geheele gemeente wenscht te levenzoo werden gisteren al de op de ljjst der bedeelden voorkomenden goed bedacht, terwjjl heden al de schoolkinderen ge trakteerd werden op chocolademelk en koekjes. Gedurende den loop van den dag werd de feeateljjke stemming zeer verhoogd door de medewerking van de muziekver- eeniging, welk gezelschap hiervoor openljjk een woord van dank mag gebracht worden. Brninisse, 9 Dec. Hadden reeds in vroegere vergaderingen besprekingen plaats gehad van het plan om hier ter plaatse een ondersteuningsfonds op té richten voor oude, behoeftige varenslieden en bunne nagelaten weduwen en weezen, in de Donderdag ge houden vergadering van de afdeeling Bruinisse der vereeniging tot bevordering van de Ned. Yisscherjj kwam dit plan weder in behandeling. Daar er nu provisioneel voldoende deelneming betoond werd, zal dit fonds waarschjjnlyk tot stand komen. Er werd een voorloopig bestuur benoemd, dat de statuten definitief zal vaststellen. Medegedeeld werd dat iemand, die on bekend wenschtete blijven, ƒ5000 aangeboden had ten behoeve van weduwen en weezen van verdronken visschers te Bruinisse. Onder hartelyke dankzegging voor het vriendelijke aanbod, werd dien menschenvriend geantwoord, dat zulke hulpbehoevenden in deze ge meente niet aanwezig zjjn. Tegelykertjjd werd echter den schenker bericht, dat men plan had een onder steuningsfonds op te richten, waarvan men hem het concept-reglement toezond. Hjj vond dit zoo uitstekend, dat bjj dezelfde som voor het bedoelde fonds beschik baar stelde, hetgeen onder vriendeljjken dank voorloopig aangenomen is. Ten einde de deelneming in het op te richten fonds zoo algemeen mogelyk te maken, zullen reglementen gedrukt worden om onder belanghebbenden vetspreid te worden. Ia diezelfde vergadering werd voorgesteld óm onder nadere goedkeuring van het hoofdbestuur eenige artikelen van het huishoudelyk reglement te wijzigen. Daar die wijziging echter niet de goedkeuring van het vereischte 2/3 der aanwezige leden kon verwerven, zal deze niet plaats hebben. Verder werd besloten de af deeling Bruinisse op de algemeene vergadering, die in 1891 te Scheveningen zal gehouden worden, door twee afgevaardigden te doen vertegenwoordigen en de contributie over 1891 vastgesteld op ƒ1,25. Ziorilrss©©. De beperking van het met beladen r voertuigen berjjden der kunstwegen is, ingevolge de door Gedeputeerde Staten dezer provincie gemaakte bepaling, opgeheven met middernacht tusschen 8 en 9 dezer. WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN bjj 's Rjjks-Kust ver lichting te Wester Schouwen, gedurende de maand November 1890. Wederom ontvingen we deze maand veel water, n.l. 41.3 m.M. 1.326.180 M3.geen wonder dan ook, dat de Bannen die dubbele portie bezwaarlyk wisten te plaatsen en alle laagten volraakten, waarin den 26en door plotseling invallende strenge vorst, veel verbete ring kwam. Voegt men bjj het voorgaande, dat de voorzegde hoeveelheid water in 19 dagen viel, waarbjj slechts eenmaal iets hageldat we 17 malen nevel, 20 malen zware of minder zware mist hadden, het zesmaal storm of stormachtig, de luchtsgesteldheid 5 maal helder, 2 maal licht bewolkt, 7 maal bewolkt, 19 maal zwaar bewolkt of buiig en 18 maal betrokken was, de wind 4 maal uit het N., 3 maal uit N.O., 6 maal uit het O., 4 maal uit het Z.O., 6 maal uit het Z., 14 maal uit het Z.W. en 9 maal uit hetN.W. kwam, dan is het by na overbodig te zeggen, dab November ditmaal toonde nog te kunnen zyn wat xjj vroeger was. Twee malen werd een ring rond de maan, viermalen een regenboog waargenomen. Waterstand kan door vorst niet worden opgegeven. Als bewys van hondentrouw meldt men het volgende: Vóór eenige weken werd door een bewoner van Westkapelle een hond aan iemand op Zuid-Beveland verkocht. Eenigen tjjd later kwam 'a morgens vroeg, toen het nog donker was, het beest bij zyn ouden meester zeer vermoeid aan de deur. BinneD gelaten liep hjj naar ieder der huisgenooten, met bljjkbaar welgevallen hen begroetende, tot bjj het bed en eerst daarna nam bjj voedsel en legde zich op zijn oude plaats te rusten. Hoe hy zonder begeleiding dien geheelen weg terug-—'- gevonden heeft, blijft nog een raadsel. In de Maandag te Groede gehouden vergadering van den gemeenteraad werd o. m. het suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag over 1890 vastgesteld, de gemeentebegrooting gewjjzigd en tot lid van het alge meen armbestuur herbenoemd de heer E. V. de Miliano. Vervolgens werd mededeeling gedaan van het op verzoek verleend ontslag aan den gemeenteveldwachter D. de Ridder, en de burgemeester gemachtigd oproeping van sollicitanten te doen. Aan het gezin van dén ge wezen titularis werd door den gemeenteraad tot wederopzeggen8 toe eene tegemoetkoming verleend van ƒ150 'sjaars. Zierilczee, 8 Dec. Het bljjkt, dat er nog altjjd bjj velen misverstand bestaat omtrent de wyze, waarop hier te lande de troonopvolging is geregeld. Daarom kan het zyn nut hebben die regeling nog eens mede te deelen. Op dit oogenblik staat het dichtst bij den troon H. K. H. Prinses Sophia der Nederlanden, groother togin van Saksen-Weimar, als de eenig overgeblevene van de kinderen van Koning Willem II. Zoolang er, behalve Koningin Wilbelmina, geen rechtstreekache nakomelingen zjjn van Koning Willem III, is de Groot hertogin feiteljjk onze kroonprinses. De rechten van de Groothertogin gaan over op harea zood, den erf-groothertog, die twee zoons heeft. Voorts beeft de Groothertogin twee dochters, van welke de oudste gehuwd is met Prins Hendrik VII van Reuse en de jongste met hertog Johan Albert van Mecklen burg. Bij het ontbreken van eenen troonopvolger uit het Weimarsche Huis gaan de rechten over op de kroon- J prinses van Denemarken, wier moeder, wylen koningin Louize van Zweden, de oudste dochter was van Prins Frederik der Nederlanden, zoon van Koning Willem I. De Deensche kroonprinses heeft vier zoons en drie dochters. Na deze vorstin en hare nakomelingen staat het dichtst bjj den Nederlandschen troon de jongste dochter van Prins Frederik, Prinses Maria der Nederlanden, gehuwd met den vorst von Wied. Deze vorstin heeft twee zoons en twee dochters. Het laatst aan de beurt der troonopvolging komen Prins Albert van Pruisen, zoon van Prinses Marianne der Nederlanden, en na hem en zijne afstamme lingen de nakomelingen zjjner oudste zuster, wijlen prinses Charlotte van Pruisen, en zjjne jongste zuater, prinses Alexandrine van Pruisen, weduwe van hertog Wilhelm van Mecklenburg-Schwerin. Prins Albert heeft drie zoons; wjjlen prinses Charlotte heeft uit haar huwelyk met George II, hertog van Sakaen- Meiningen, twee kinderen nagelatenden erfprins Ber nard van Saksen-Meiningen, gehuwd met prinses Char lotte van Pruisen, dochter van wylen keizer Frederik, en prinses Maria van Meiningen. Prinses Alexandrine heett eene dochter, gehuwd met prins Hendrik XVIII van Reuas. De orde van opvolgiog in de verschillende vorsten huizen is dus: Weimar, Reuss, Mecklenburg, Dene^ marken, Wied, Hohenzollern, Meiningen, Reuse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1