ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBOD Dinsdag 9 December 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. NATIONALE MILITIE. NIEUWST IJ DINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ4,30, franco per post 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens'per week, ƒ40,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5935. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee: Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie; B H JfT JE JV JD dat het register tot inschrijving van alle mannelijke in gezetenen, welke op den lsten Januari aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen welke in 1872 zijn geboren, zal gereed leggen op de gemeente-secretarie van den lsten tot' en met den Olsten Januari 1891, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur; dat voor ingezetenen worden gehouden: 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, oF, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2°. hij, die, geen ouders of yoogd hebbende,., gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield; 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861, Staatsblad no. 72); dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, verplicht is zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet); dat voor de militie niet wordt ingeschreven: lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden over leden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet); dat elk, die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven, verplicht is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatsen en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat bij diens onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verplichting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebracht dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald: dat met boete van f 25 tot f 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den rechter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden nadat de veroordeelde tot betaling is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den'19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) voor de eerste maal worden aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzee, den 8 December 1890. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. J. G. BETI1E, 1.° Secretaris. Amerika. Vier dagen uit bet leven van een predikant. De geesteljjke Conger te Cbattanvoga, in Tennessië, een kleurling van geboorte, kan het best met zijn kerkelijke positie overeenbrengen er een kroeg op na te houden, wat hem tevens in zyn eentonig leven als predikant eenige afleiding bezorgt. Zoo vervulde hjj Zondagmorgen een predikbeurt, 's middags stond bij met opgestroopte mouwen achter het buffet zyn klanten te bedienen, waarbjj bij handen tekort kwam, en 's avonds van dienzelfden dag werd in zijn tegenwoordigheid een man doodgeslagen. Maandagmiddag sloeg by een glas op het hoofd van zijn eigen vrouw stuk, terwyl des avonds een formeele kloppartij in zijn etablissement werd gebonden. Den volgenden dag schoot hij op een man en Woensdag stond bij voor de rechtbank terecht. Genoeg afwisseling dus in den tijd van een halve week Eng-eland. Londen, 5 Dec. In het Lagerhuis verklaarde Fergusson, uit naam der regeering, niet te weten dat Nederland eene verlenging van bet uitstel voor het teekenen van de akte der Brusselsche conferentie heeft aangevraagd. Dergelijke aanvrage zou slechts tot de conferentie zelve gericht kunnen worden. Door de Engelache regeering worden, in overeenstemming met de andere mogendheden, stappen gedaan om Nederland tot teekenen te bewegen. Op het oogenblik is bet echter nog onmogelijk, den aard dier stappen mee te deelen. Londen, 6 Dec. In de bijeenkomst der Icrsche partij, welke ten één uur geopend werd, is beraadslaagd over het antwoord dat Gladstone geschreven heeft op de voorstellen, hem gisteren gedaan door de deputatie der partij. De inhoud van dat antwoord is niet precies bekend, maar men meent te weten, dat Gladstone daarin herinnert, dat het thans niet details van zyn ontwerp betreffende Home-rule geldt, maar de leiding der lerscbe party en dat by weigert met deze partij te onderhandelen tot een ander leider benoemd is. Rusland. St. Peterstmr-g-, 4 Dec. Ter nagedachtenis van Koning Willem III werd gisteren in de Hollandsche kerk een lijkdienst gehouden, die o. m. door het geheele corps diplomatique werd bjjgewoond. Duitschland. De werkgeversbond voor Hamburg—Altona, wier leden te zamen meer dan 50,000 werklieden hebben, heeft in een adres aan den Ryksdag de bedenkingen ontwikkeld, die by de deskundigen bestaan tegen sommige bepalingen in.het ontwerp tot wijziging der wet op de uitoefening van nijverheid. Tevens wordt in het adres een voorstel gedaan, bepaaldelijk omtrent de uitvoering der wet. Het officieel organisme voor die uitvoering zoo wordt er gezegd is te om- vangrijk, te ingewikkeld, in vele opzichten te on gelijksoortig. Wat vooral hindert, is dat in dit organisme geen voldoende technische en inzonderheid economische elementen voorhanden zjjn. De Bond stelt daarom voor, het zoo in te richten, dat de bevoegd heden tot aanvulling en uitvoering van alle in het belang der werklieden opgenomen bepalingen, welke bevoegdheden thans in het ontwerp aan de daarin genoemde autoriteiten worden verleend, overal in het rjjk naar een en denzelfden maatstaf worden toegekend aan organen, waarbjj ondernemers en werklieden op eene geschikte wyze in de zaak worden betrokken. Een goed voorbeeld van dien aard bestaat er reeds, namelyk in de wyze van samenstelling der scheids- rechtelyke comités krachtens de wet betreffende ver zekering van werklieden ter zake van ongevallen, alsook in de voorschriften ter voorkoming van on gelukken, welke voorschriften zyn opgemaakt ingevolge beraadslagingen met ondernemers en werklieden. Op grond van dit een en ander worden in bet adres de grondslagen voor eene geheel nieuwe organisatie ter uitvoering der wet aangegeven. -Nederland. 's Gravenhage, 5 Dec. De Staats-Courant maakt twee Besluiten openbaar, in naam van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina door de Koningin weduwe, Regentes van het koninkryk, onder dag- teekening van den Ben December genomen, op voor dracht van den raad van ministers en dan ook gecontrasigneerd door den tydelyken voorzitter van dien raad, Mackay. Het eerste besluit, verwijzende naar de wetten van 2 Aug. 1884 (St.bl. No. 188) en 14 Sept. 1888 St.blNo. 150), alsmede naar de artt. 43 en 34 der Grondwet, bepaalt: >dat de vereenigde vergadering van de Staten- Generaal, waarin de by de artt. 43 en 34 der Grondwet omschreven eeden door Ons als Regentes van het Koninkryk en als Voogdes van Onze beminde Dochter, Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, zullen worden afgelegd, zal gehouden worden op Maandag 8 December 1890". De leden der Staten-Ganeraal worden uitgenoodigd zich dien dag, des middags te twaalf uren, daartoe te vereenigen io de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer; terwyl de ministers, hoofden van ministeriele departementen, de kanselier der orden en de leden van den Raad van State uitgenoodigd worden, zich des namiddags te één uur, mede in die zaal te vereenigen. Het tweede Besluit, verwijzende naar de wet van 14 Sept. 1888 StblNo. 150) en naar art. 34 der Grondwet, bepaalt: «dat de vereenigde vergadering van de Staten- Generaal, waarin de by art. 4 der eerstgenoemde wet omschreven eed door de leden van den Raad van Voogdjj, bij art. 2 dier wet ingesteld, zal worden afgelegd, zal gehouden worden op Maandag 8 December 1890, des namiddags te half vier uren; terwyl de leden der Staten-Generaal worden uitgenoodigd, zich op voormelden dag en uur daartoe te vereenigen in de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer. De directeur van het Kabinet des Konings maakt bekend, dat bij beeft ontvangen dezen brief van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkryk »'s Gravenhage, den 6den December 1890. Ik verzoek TJ HoogWelGeboren aan allen, die in de laatste dagen zulke hartelijke bljjken gaven vau deelneming en rouw, by den harden slag die Mijne beminde Dochter en My heeft getroffen, daarvoor Mijn oprechten dank te betuigen. Het is My ondoenlyk, zooals Ik zoude wenschen, aan een ieder afzonderlijk, de verzekering te doen geven, hoezeer Ik erkentelijk ben voor de hulde van alle zijden aan de nagedachtenis van Mijn betreurden Gemaal gebracht. Toch heb Ik behoefte het nit te spreken, by de groote droefheid over Mjjn geleden verlies, boe een gevoel van innige dankbaarheid My vervalt, by de herinnering aan de bewjjzen van liefde en eerbied, door het Nederlandsche Volk gebracht aan de Lykbaar van den ontslapen Koning. De overtuiging dat het geheele Vaderland deelt in den rouw van Mijne Dochter en Mjj, geeft My troost en steun voor het tegenwoordige, hoop en vertrouwen voor de toekomst. EMMA." Ingevolge Barer Majesteits bevelen heeft de directeur van het Kabinet des KoniDgs dit schryven van Hare Majesteit door plaatsing in de Nederlandsche Staats courant ter algemeene kennis gebracht. PROGRAMMA voor de Eedsaflegging door H. M. de KoniDgin-Regentes in de Vereenigde zitting der Staten-Generaal op Maandag 8 December. Art. 1. H. M. de Koningin-Regentes zal ten een ure met den volgenden trein van het Paleis afrijden en zich begeven naar het Gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal: a. Een Commando Cavalerie tot opening van den treiD; b. Een Hoffourier en twee rijknechts te paard; c. De Kamerheer-Ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig, bespannen met twee paardeD, gaande een lakei naast elk portier; d. Acht Kamerheeren, gezeten in twee rijtuigen, ieder met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier. De Kamerheeren plaatsen zich volgens hunnen rang van benoeming; e. De Groot-Officieren van het Koninklijk Huis, ge zeten in twee rijtuigen, ieder met vier paarden bespan nen, gaande twee lakeien naast elk portier; Een Commando Cavalerie; g. De Opper Ceremoniemeester, gezeten in een rjjtuig met vier paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier; h. De waarnemende Grootmeesteres van H. M. de Koningin-Regentes en een Dame du Palais van H. M., gezeten in een rjjtuig met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; i. H. M. de Koningin-Regentes, gezeten in een rijtuig bespannen met zes paarden, gaande een koetsier naast elk paard, en drie lakeien naast elk portier. De Luitenant-Generaal, Adjudant des Konings, Jonk heer Verspyck, en de Generaal Majoor Baron Taets van AmeroDgen, waarnemende Gouverneur der Residentie, te paard. Eerstgenoemde rydt rechts, de waarn. Gouverneur der Residentie rijdt links van de koets, waarin H. M. de KoniDgin-Regentes gezeten is. Hierop volgen de voor den dieost aangewezen Adju danten en Ordonnans-Officieren, rjjdende twee aan twee, de oudeten in rang vooruit-; j. Een Commando Cavalerie, tot sluiting van den trein. Art. 2. De trein zal rijden: door. het Noordeinde, door de Hoogstraat, door de Gravenstraat, over het Buitenhof naar het Binnenhof. Art. 3. De trein, gekomen zjjnde aan het gebouw van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zal H. M. de Koningin-RegenteB aldaar ontvangen worden door eene Commissie uit de Vergadering, die, voorafgegaan door den Kamerheer-Ceremoniemeester, de Kamerheeren en de Groot-Officieren van het Koninklijk Huis, H. M. zal geleiden naar de zaal der Staten-Generaal. De waarnemende Grootmeesteres, de Dame du Palais, benevens de voor den dieost aangewezen Officieren van het Militaire Huis volgen onmiddellijk. Art. 4 De waarnemende Grootmeesteres en de Dame du Palais van H. M. de Koningin-Regentes, plaatsen zich onmiddellijk achter en ter zjjde van H. M. De Groot-Officieren van het Koainklyk Huis en de waarn. Gouverneur der Koninklijke Residentie plaatsen zich achter den Koninkljjken zetel. De Kamerheeren rechts en de_ voor den dienst aangewezen Officieren van het Militaire HuiB links van den Troon. Art. 5. De zitting geëindigd zjjnde, gaat H. M. met denzelfden trein, waarmede Hoogstdezelve gekomen is, en in de by art. 1 vermelde orde, naar het paleis terug van bet Binnenhof, over het Buitenhof» over de Plaats, door het Noordeinde naar het Paleis. Art. 6. Salvo's uit het geschut zullen het afryden van H. M. de Koningin-Regentes van het Paleis naar het Gebouw van de Staten-Generaal, en Hopgstderzelver terugkeer van daar naar het Paleis aankondigen. Volgens de Haagsche Courant zon de inspuiting van het bederfwerend vocht in het ljjk van Z. M. Willem III niet de beoogde werking hebben gedaan, m. a. w. zyn mislukt, zoodat de gewone ontbindings verschijnselen, welke zich na enkele dagen by elk lyk voordoen, zich du ook by ..datvan Z. M. hebben ver toond. Daarom werd het niet vergund in de rouwzaal een blik op het gelaat van den koniDg te werpen. De buitengewone lengte van den ljjkstoet was naar men aan de Haarl. Courant schrjjft oorzaak van allerlei vertraging op den toch reeds meer dan l'/a uur laDgen weg. Daarbjj kwam, dat de weg tus- schen Delft en Den Haag zoo bezaaid was met menschen, dat op sommige plaatsen een vrjj ergerlyk gedrang ontstond, wat ook al weer oorzaak van oponthoud werd. De volle ljjkatatie had in Delft plus minus een uur noodig om te passeeren. Buitengewone indruk maakten de divisie matrozeD, die men, ware het eene andere gelegenheid geweest, zeker luide zou hebben toegejuicht. Daarentegen wordt van verschillende zyden geklaagd dat het decorum onder de Delftsche studenten, welke den stoet volgden, beel wat te wenschen overliet. Men zag er met petjes en wandelstokken. Dat het aantal ongelukken bjj een zoo talryk ver keer als op den dag der begrafenis van wjjlen Z. M. den KoniDg in de residentie en in Delft niet grooter is, mag ongetwyfeld verbazing wekken. Wel hébben zich ongevallen voorgedaan, doch ongelukken van ernstigen aard zyn, voor zoover bekend is, niet te be treuren. Tot de niet ernstige ongevallen zyn te rekenen het in 't water dringen, waarna de drenkeling onge hinderd op 't droge is gebracht, zooals te Delft her haaldelijk voorkwam; vervolgens het in zwjjm vallen van vrouwen, die zich in ?t gedrang bevonden en, na in vryheid te zyn gebracht, weder tot bewustzyn kwamen. By de grens der gemeente Delft, aan den weg, die van Pynakker komt, was het gedrang zeer ernstig. De politie kon den drang der menigte niet weerstaan, toen de stoet passeerde en deze zou onge. twyfeld in zyn gang gestuit zyn door de opdringende menigte, wanneer de militairen niet met getrokken sabel de menigte tot terugtrekken gedwongen hadden. Dat hierbjj een angstig geschreeuw van vrouwen en kinderen werd gehoord, is te begrypen. Aan 's Ryks munt is een bronzen medaille geslagen, ter grootte van 53 millimeter middc-llyo, ter herinnering aan de regeering van Koning Willem IU. Aan de voorzyde dezer medaille ziet men de beel tenis des Konings met het randschrift: Willem III, Koning der Nederlanden, G. H. v. L. Deze zyde der medaille is zeer fraai uitgevoerd door den heer J. P. M. Menger. De achterzjj.le vertoont een grafmonument, waarvoor op een kussen de koningskroon ligt en een treurend kind als beeld van het volk, ligt neergeknield. Op de voorzyde van het monument pry kt het ry bewapen en daaronder gedeeltelyk leesbaar de woorden: Willem III, Koning der Nederlanden, Groothertog van Luxem burg". Op het monument staat de buste des Konings, en terzijde daarvan links een eDgel, de genius des tijds, die een lauwerkrans boven het hoofd houdt uitgestrekt en in de linkerhand eene naar beneden gekeerde, uitgedoofde fakkel draagt. Rechts staat eene vrouwen figuur met gekroond hoofd en een ryksstaf in de rechterhand, eene voorstelling van het Koningschap. Onderop het monument staat te lezeDGeboren te Brussel 19 Febr. 1817. Overleden op het Loo 23 Nov. 1890, terwyl het geheel omgeven is door het voleend randschrift: XLI jaren regeerde de laatste Oranjevorst en was Nederland gelukkig. Deze zyde der medaille is zeer verdienstelijk uit gevoerd door den heer W. Sehammer. De penning is aangeboden aan H. M. de Koningin, en aan H. M. de Koningin-Weduwe. Hjj zal Maandag aan 's rijks munt worden verkrijgbaar gesteld, in zilver voor 12. in brons voor 2,40. Aan 'sRjjka Munt zullen binnenkort munten worden geslagen met de beeltenis van de jeugdige Koningin Wilhelmina. Er is voor dat doel reeds een photographie van H M. en profil gemaakt. De beeldhouwer Juoger te Amsterdam boetseert het model. 's Gravenhage. 6 Dec. Aanst. Dinsdag v.m. te elf uren zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare werkzaamheden hervatten. De Voorzitter zal aan de Kamer voorstellen in deze vergadering terstond een aanvang te maken met de behandeling der Indische begrooting voor 1891, en teveDs een voorstel doen tot verdere regeling van de werkzaamheden. Heden hebben de meeste vreemde vorsten de Residentie verlaten. Mulrtelburg, 6 Dec. In de maand November 1.1. zijn hier ter stede niet minder dan 56 personen overleden, onder welke 24 beneden het jaar, terwyl er mede 24 aan de mazelen zyn overleden. lu de maand October overleden er slechts 15, dus in deze maand ongeveer 4 maal zooveel. 7 Dec. Heden middag werd hier in den omtrek der gemeente weder volop schaatsen gereden op de zoogenaamde >weitje8" of ondergeloopen weilanden, waarvan door zeer velen gebruik werd gemaakt, ter wyl enkele waaghalzen zich met schaatsenrijden ver maakten op de stadsvesten. Zui<l-Bevel6 Dec. Op een paar dorpen op ons eiland heeft men op den dag der begrafenis van Z. M. den KoniDg als teeken van rouw de scholen gesloteD. Die arme kinderen worden tegen woordig overal voor misbruikt. Wil men op goedkoope wyze feestvieren, men organiseert een kinder-optocht, laat de arme schapen een uur rondslenteren, en geeft ze tot slot een zakje met lekkers. Of de stakkers pret hebben! Gelukkig zyn enkele ouders zoo verstandig om hunne kinderen aan zulk eene goedkoope parade geen deel te laten nemen. Thans wil men ze leeren bedroefd te-zijn, door langs 's Heeren wegen te slenteren of vader of moeder tot overlast te zija. Is dat nu een middel om de kinderen te leeren beseffen welk verlies ons volk heeft geleden? Is nietB-doen dan eynoöiem met rouwbetoon Zou men werkelijk meenen, dat de kinderen door vacantia te krjjgen, ook maar iets gevoelen dat naar droefheid zweemt Men weet het dat de kinderen jubelend naar buis gaan: de meester is ziek, dat geeft van daag vacantie. De jeugd kent nu eenmaal geen medelijden. En zoo zullen zy er toegebracht worden om te verlangefi naar omstandigheden dat er vacantie kan gegeven worden al stierf er nog meer dan de Koning, dat geeft vacantie En dan spreekt men nog al van leerplicht, terwyl men de eerste de beste gelegenheid aangrypt om de kinderen vrjj te geven. Dat is nog een andere tegen strijdigheid dan in woorden. Gelukkig zjjn er nog wel andere middelen om de jeugd besef te doen krjjgen van de zwaarte van het geleden verlies, en niet minder gelukkig dat de meeste gemeentebesturen op andere wyze hunne deelneming hebben betoond. Yan leerplicht gesproken. Zou men wel willen ge- looven, dat ook zonder dien tour de force,, alle Zuid- Bevelanders zonder onderscheid hunne kinderen gaarne naar de school zouden zenden, als rader maar genoeg verdiende, zooveel dat moeder thuis kon blyven om het huishonden waar te nemen. Men kan er zeker van zijn, dat het veelvuldige schoolverzuim der kinderen niet zyn oorsprong vindt in onwil, maar in onver mogen. Men wil gaarne, maar men kan niet. De geringe verdiensten van moeder en de nog geringere der kinderèD, maken met die van den vader nog slechts een armzalig weekgeldje! Bjj vergissing stak Woensdag een kiezer een verkeerd briefje in de stembus, hetgeen later bleek eene rekening te zjjn. Nog grooter was zyn vergissing, toen hjj eenige oogeDblikken later zyn briefje kwam terugvragen. Alsof het stembureau dat maar zoo dadeljjk zou gedaan hebben! De kinderen der scholen C en D te Goes, hoofden de heeren Ittmann en v. d. Berge, werden Vrjjdag door den goeden SiDt zeer voldoende onthaald. Kleeding- stukken en lekkers ontvingen zy uit de handen van de plaatsvervangers des bisschops. De soirée, waardoor deze gemaakte kosten worden bestreden, zal plaats hebben Donderdag 18 December. Daar de onmogelijkheid was gebleken om op eene jaarwedde van ƒ700 een gemeentegeneesheer te Goes te krjjgen, heeft men dit traktement gebracht op 1200 en benoemd A. F. Lasonder, arts te Amster dam. De verschillende armbesturen zullen die meerdere uitgaven dragen. De klokluiders ontvingen een gratificatie van 30, wegens meerdere diensten bjj gelegenheid van het overlyden des Konings. Heinkenszand. By den landbouwer J. v. d. Kreeke, destijds wooeode onder Ovezande, werd eenige jaren geleden (1883) des nachts ingebroken en het in een kamer aanwezige geld met gouden en zilveren sieraden en bloedkoralen weggenomen. Een zekere L. v. G. verdacht met anderen gat enkele dagen ge leden aan de politie keonis dat genoemde sieraden verborgen lagen te Oudelande in zekere schuur, die nu door de politie werd onderzocht, een klamp hooi werd weggeruimd en de grood omgedolven, doch na lang zoeken mocht het hun niet gelukken het ont vreemde te vinden, v. G., vroeger ter dier zake ver oordeeld voor 5 jaren, heeft die straf ondergaan. Kol|jnsplaat. Het negende en teveDs het laatste zinkstuk, 140 M. lang en 20 M. breed, dus 2800 M:. groot, hier op de slikken by bet dorp ver vaardigd, is Dinsdag 11. van bier naar den Vlieteopolder gesleept en daar gezonken. B«halve nog de bestortingen der stukken is daarmede dat groote werk want ook de zware inlaagdyk is zoo goed als klaar aan genoemden calamiteusen polder afgeloopen en zyn ruim een paar tonnen gouds (206,000 gulden) aldaar verwerkt. Ook werd dezen zomer nog een ander belangrjjk en kostbaar werk aan deze kust en wel aan den calami teusen Anna-Friso polder onder Kamperland verricht, dat ruim 130000 gulden kostte. Staven Iidse. Vrydagavond 1.1. had alhier plaatB de eerste Wintervergadering der Yereeniging »Nut en Genoegen". Als president werd by acclamatie her benoemd de heer W. C. Crucq; in de plaats van het aftredende, niet herkiesbare Bestuurslid den heer L. G. Tujjnman, werd benoemd de heer J. A. Snyder, terwyl in de vacature van adsietent-bibliothecaris, ontstaan door het bedanken van den heer C. Broodman, voorzien werd door de benoeming van den heer L. B. v. d. Slikke als zoodanig. Als spreker trad op de heer J. W. H. F. Bujjze alhier met de leziüg van: «Een laatste wensoh van een celibatair." Deze lezing werd gevolgd door eeoige bijdragen en voordrachten: o.a. >Een gedicht op Willem III", door den heer P. Gaakeer van Sint-Maartensdyk; «De Blinde" van J. van Beers, door den heer C. de Jong van Sint-PhilipslaDd enz. Jammer dat de opkomBt ditmaal zoo gering was. Bruinisse, 6 Dec. Yolgens het Verslag van den Staat der Nederlandsche Zeevisscheryen was het jaar 1889 voor de oestercultuur zeer guustig, omdat door de weersgesteldheid zoowel de groei der oesters als de aanslag van nieuw broed zeer bevorderd werd. Door verschillende omstandigheden waren de pryzen niet zoo hoog als de voortreffelijkheid van het product recht gaf te verwachten. De publieke visechery leverde in 1889 in de Ooster- scbelde niet veel op. Er werd alleen gevischt langs de witte tonnen voor Bruinisse. Door een paar visschers konden op enkele getijen 50 tot 100 stuks oesters gekord worden en deze werden tegen 3 gld. de 190 stuks verkocht. Hoewel op tal van plaatsen pannen werden aan getroffen, was de aaoslag niet zoo groot als men verwacht had. De gemiddelde opbrengst was 50 stuks per pan; naar raming waren op de Zeeuwsche banken ongeveer 8,000,000 pannen neergelegd. De weersgesteldheid bevorderde ook zeer den groei der oesters. Zoodoende werd de visch groot en vet. Vele partijeD, die in 1888,89 om haren minder goeden toestand onverkoopbaar waren en daarom naar de banken teruggebracht werden, konden nu als late soort in den handel komen. Vele dezer oesters wogen du per 1000 stuks 100 K G., terwijl in gewone jaren 1200 oesters dit gewicht leveren. Door den grooten voor raad waren de pryzen van het begin af zeer laag. Werd eerst voor 1000 stuks prima soort f 48 betaald, die prjjs liep spoedig terug tot ƒ40, terwyl de midden- prjjs niet hooger kon gesteld worden dan 38. De middenprijs van de tweede soort bedroeg 25. Dat de aanvraag om oesters zeer groot was, bljjkt daaruit, dat in de tweede helft van 1889 ruim 29 millioen oesters werden verzonden. Voor zoover bekend is zija in 1889 op de Zuid- Holland8cbe kusten Diet meer daa 3 millioen FranBcbe oesters uitgezaaid. INieuweirlcoflc, 5 Dec. Heden herdachten alhier twee paar hunne vijftigjarige echtvereeniging, waarvan ééi paar in bekrompene omstandigheden verkeert. De Zangvereeniging «Oefening en Uit spanning" alhier daaraan gedachtig, heeft op voorstel van een der leden, met de meeste welwillendheid uit de kas een flink gedeelte daarvan afgezonderd om ge noemde oude lui een gelukkigen dag te bezorgen. Leden dier vereeDiging harteljjk dank voor die mild dadigheid! Verdraagzaamheid zal wel do grootste oorzaak zijn, dat zoo iets is geschied. Wy wenschen u geluk met dit edele voorbeeld. ZUerllczee, 8 Deo. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen in de Fraosche taal (Middelbaar Onderwjjs A) de heer G. C. C. Bethe te Voorburg, geboren alhier. Benoemd met ingang van 1 Jan. 1891 tot brievengaarder te Dreischor A. Koster, in plaats van J. Bleiker, aan wieu op zyn verzoek eervol ontslag is verleend. Aan den sergeant J. E. van Dierendonk van het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Middelburg is de bronzen medaille toegekend voor 12 jaren dienst. Dit onderscheidingsteeken werd hem Vrjjdag voor het front van den troep door den luitenant-kolonel G. van Noubujjs uitgereikt. Te Hansweert ia de hand gelegd op een 17jarigen jongeling uit Schore, die op de boot van Walsoorden behulpzaam by het koeien-inladen, zich even van_boord verwjjderde en het horloge van den kapitein "wegnam;^' ook moet hy te zyner woonplaats zich aan diefstal schuldig gemaakt hebben. Bij onderzoek moet echter gebleken zijn dat de jongeling ontoerekenbaar is. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Donderdag werd door de afdeeliDg Noord-Beveland der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland aanbesteed: de levering van 176000. _K.G. super-phosphaat, houdende 14°/0 phosphorzuur, oplosbaar in water; onder contröle van het rykaproef- station te Breda. Ingeschreven werd door de heeren J. A. Pateer Ez., HoDtenis8e a 4,066; D. Q. Mulock Houwer, Zieriksee, a 3,94sM. H. Salomonson, Rotterdam, A 3,91 Coenen Schoenmaker, Uden, A 3,87; A. van Damme, Wiaaekerke, A 3,72; A. J. van BreeD, Rotterdam, A 3,69 en G. J. Krol Comp., Zwolle, A 3,68s per 100 KG. Aan den laagsten inschryver is de levering gegund. Bruinisse, 6 Dec. Gisteren werd door het^— dagelyksch bestuur dezer gemeente aanbesteed: 1. Het leveren van 40 H.L. steenkolen (stukken) voor het raadhuis. Eenige inschryver was D. van den Berge Az. 2. Het leveren van 180 H.L. steenkolen voor de openbare school. Ingeschreven werd alleen door Corn. Olree 3. Het leveren van 1150 Liter petrolenm voor de straatverlichting. Minste inschrijver St. Jumelet Mz.; 4. Het leveren van materieel voor de handwerken ten behoeve van het onderwjjs aan de openbare school. Minste inRchrjjver A. Cbr. van den Berg. No. 2 werd niet gegnnd. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep bjj de Herv. Gem. te Oud dorp door ds. D. Meinsma te Hedel. - Aangenomen het beroep bjj de herv. gem. te Biezelinge door den heer J. W. Drost, cand. teNunspeet. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Bruinisse door ds. S. Verhoef, te Eemoes-Binnen. Bproepen te Meliskerke dhr. J. E. B. Meloen, cand. te Utrecht; te Biervliet dhr. W. Back, cand. te Kruisingen. Maandag 22 December a.s. hoopt de weleerw. heer ds. H. A. Jonkman te Noordeloos zjjn 40jarige evangeliebediening te herdenken. Aan den avond van - -- dien dag hoopt hjj met de gemeente een dank- cn biduur aan den dienst Gods te wyden. Da. Jonkman werd den 22 December 1850 in ?.jjo eerste standplaats Wtsterbork bevestigd. Den 22 Augustus 1852 to Woubrugge; 2 October 1853 te HerwijneD; 6 Maart 'M 1860 te Giesendam10 April 1862 te Zierikzee, aideeling Meebtraat; 17 December 1865 te KruiniDgen gecom bineerd metlerseke; 14 Januari 1877 te Oud-Beijerland 4 Mei 1879 te Hellevoetsluis en 20 Februari 1881 ia zjjne* tegenwoordige standplaats Noordeloos. Het zal dezen getrouwen dienaar des Woords op dien dag zeker ook van de zyde zijner vrienden in Zeeland wel niet aan belangstelling ontbreken. Sohorpeuisse, 7 Dec In de vergadering van het Kiescollege op Vrjjdag 1.1. was aan de orde de periodieke aftreding van twee leden uit den kerkeraad, J. Muller als ouderling en C. Geluk als diaken, die voor eene herkiezing niet meer in aanmerking weDschte te komen. In hunne plaats zjjo gekozen Q. Hage als ouderling cd Jb. Muller Jz. als diaken. 'sGravenhage, 6 December 1890. Een vreemd St. Nicolaas dit jaar: geen Kamera, geen Indische- of Staatsbegrootmgen, volle vrijheid om het kinderfeest te vieren. En tochzeidon is er zoo weinig van het feest terecht gekomen als dit- maal. Niet dat de kinderen zijn vergeten, daar heb ben de ouders en ooms en tantes wel voor gezorgd. Er zjjn pakjes genoeg bezorgd met surprises gisteren avond. Maar de rechte vroolijkheia was er toch niet en de rechte drukte ook niet. Ik heb menschen ge sproken, die ik er niet voor aanzag dat zij persoonlijk zich den dood des Konings bijzonder aantrokken, en toch zeiden ze uit zich zelf: de rechte pret wilde er dit jaar niet bij zijn, of wel, ik heb door die drukte van de begrafenis den geheelen St. Nicolaas baast vergeten, 't Is dan ook moeilijk zich van den eenen dag in den anderen te verplaatsen uit rouwgedachten~ naar een der aantrekkelijkste kinderfeesten, die er bestaan. Of die begrafenisplechtigheid dan zoo bij zonder ernstig is geweest? Ja en neen. 't Is nu eenmaal usantie dat er groot vertoon moet plaats hebben als een gekroond hoofd ten grave wordt gebracht, terwijl juist de eenvoud de meeste plech- tigheid aan een begrafenis pleegt te geven. Maar dat neemt toch niet weg dat er oogenblikken waren, die een diepen indruk achterlieten. De stoet was lang niet altoos stemmig. Hier en daar had die meer van een mooie maskerade dan van een tocht naar hetui graf. Schitterende galakoetsen met zes en vier paar den, gegalonneerde lakeien, voor die gelegenheid gehuurd en die in hun uit de oude doos gehaalde costumes er soms zeer belachelijk uitzagen. Herauten met witte en blauwfluweelen wapenrokken en wapen dragers met banieren. Glinsterende uniformen van leger- en vlootkommandanten, officieren enz., een - groote troepenmacht, ook van mariniers en zeelieden, die een bij uitstek kranig figuur maakten, dat alles vormde eene vertooning, waarnaar honderdduizenden met zeker genoegen keken. Niet minder werd de aandacht getrokken door de generaals, die de echt gouden symbolen der koninklijke waardigheid droe- gen. Aan op- en aanmerkingen ontbrak het evenmin. Iedereen riep er schande over, dat de stoet werd gevolgd door een beirleger voertuigen, bestemd voor het gevolg van de vorsten, die er zoo beneden kritiek uitzagen, dat een gewoon burgemeester zich zou ge- schaamd hebben er in te zitten. Waarom, als er geen hofkoetsen genoeg waren, niet een beroep gé- daan op dé rijken en aanzienlijken om hunne rij tui- gen voor deze gelegenheid af te staan? Waarom ook moesten de vijf doctoren, meest mannen op leefiijd, in hun rouwmantels loopen in den stoet? Strookt dat met de waardigheid van de wetenschap Maar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1