ZIEBIKZËESCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 21 November 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. AFKONDIGING. PROCLAMATIE. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN.^ Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, ƒ10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5930. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op de aanschrijving van den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, van den 24 November 4890, No. 2840, 3e Afdeeling; Brengen ter voldoening aan het bij die circulaire -gedaan verzoek, de navolgende mededeeling, betreffende het over lijden van Z. M. den Koningster algemeene kennis: Hot overlijden van Zijne Majesteit den KONING. Zijne Majesteit de Koning is heden morgen te 5 uur 45 minuten zacht en kalm ontslapen. Doctor Roessingh heeft bij zijne komst op het Koninklijk Paleis te circa half twee uur het bestaan der uraemie bij Zijne Majesteit den Koning insgelijks geconstateerd. Alle door de beide genees- heeren aangewende pogingen om ver betering in den toestand te brengen hebben, helaas, niet mogen baten. 's Gravenhase, 23 November 1890. Zierikzee, den 26 November 1890. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. G. BETHE, 1°. S. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis de volgende In naam van Hare Majesteit WILHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Wij EMMA, Koningin-Weduwe, Regentes van het Koningrijk Het heeft Gode behaagd Mijnen geliefden en geëerbiedigden Gemaal, Koning WILLEM DE DERDE, tot zich te nemen. Ruim een en veertig jaren schaarde zich het Neder- landsche Volk om Zijnen Troon, en gedurende dit tijdvak werden, onder 's Heeren zegen, rust, vrede en welvaart aan het Vaderland geschonken. De Kroon is door Zijn afsterven, dat ons allen met diepen rouw vervult, overgegaan op Mijne beminde dochter Wil- kelmina Helena Pauline Maria. Haar troon vinde zijnen hechten steun in de innige trouw en verknochtheid van het Nederlandsche Volk aan het Huis van Oranje. Moge de Almachtige God de gebeden verhooren, die tot Hem opgezonden worden voor onze Koningin Wilhelmina; Hij neme Haar onder Zijne heilige hoede en bescherming. Krachtens de wet ben Ik gedurende Hare minderjarigheid geroepen als Regentes van het Koningrijk het Koninklijk gezag voor Haar waar te nemen. Vertrouwende op Hem, in Wiens hand het lot is der Vorsten en Volkeren, neem Ik de Mij toevertrouwde regee- ringstaak op Mij, met de bede, dat hare vervulling in allen deele moge strekken tot heil van Land en Volk en tot bevestiging van het Koningrijk. Lasten en bevelen dat deze Proclamatie in al de Gemeenten des Kijks zal worden aangeplakt en afgekondigd ter plaatse waar zulks gebruikelijk is en dat zij in liet Staatsblad zal worden geplaatst. Paleis het Loo, den 24sten November 1890. EMMA. (Gecontrasigneerd door al de Ministers.) Zierikzee, den 26 November 1890. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. G. BETHE, 1.° S. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, d.d. 24 November 1890, A No. 2332/3, 3e 'afdeeling; Maakt bekend, dat tengevolge van het droevig overlijden van Zijne Majesteit onze geëerbiedigde Koning, alle tooneel- voorstellingen en openbare vermakelijkheden van heden af tot en met Zondag den 30 dezer en op den dag der begra fenis zijn geschorst. Zierikzee, den 26 November 1890. De Burgemeester, Ch. W. VERMEIJS. Ingezetenen van Zierikzee! Reeds hebt gij van verschillende zijden de verpletterende tijding vernomen: Willem III onze geëerbiedigde en beminde Koning is zacht en kalm ontslapen. De laatste mannelijke telg van het geliefd Oranjehuis, de Vorst onder wiens gezegende regeering Nederland gedurende ruim 41 jaren vooruitgang en welvaart en rust heeft mogen genieten, is aan het Vaderland en het Koninklijk gezin door Gods albestierenden hand ontnomen Gij, ingezetenen, die zoo kort geleden nog blijken gaaft van uwe liefde voor en verknochtheid aan het geliefd Oranje huis, zult voorzeker zeer innig deelen in de droefheid van het Koninklijk Huis en daarvan op gepaste en waardige wijze doen blijken. Schaart U thans om den troon van den ons nog eenig overgebleven telg uit dat geliefd Oranjehuis, Neerland's jeugdige Koningin en om de waardige en veelgeliefde Vorstin, die in naam der Koningin de regeering op zich zal nemen. Zierikzee, 26 November 1890. De Burgemeester van Zierikzee, Ch. W. VERMEIJS. Zooals wij aan het slot van ons vorig Overzicht zeiden, wenschen wij heden terug te komen op de voorstellen door den Keizer van Duitschland aan de Pruisische Landdag medegedeeld. Het program bevat in de eerste plaats de herziening der belastingen. Niet dat de schatkist behoefte heeft aan vermeerdering van inkomstende nieuwe Minister van Financiën zeide het Dinsdag in den Landdag, de financiën waren in goeden staat. De verdeeling der lasten echter laat volgens den Minister zeer veel te wenschen over, vooral wat aangaat de directe belastingen. Daarom wil de heerMiquelde bestaande klassen belasting vervangen door eene inkomsten belasting met verplichte aangifte èn met verbeterde schattingverder wil hij de successiebelasting uit breiden tot de rechte opklimmende en afdalende lijn; maar hij wil de kleine inkomstenzoowel als de kleine erfenissen vrij laten. De strekking is ontegen zeggelijk om aan den minderen man tegemoet te komen. Daarom is het jammer, dat het voorstel eene vrij heftige bestrijding ondervond. De heer Richter hield in het Huis van Afgevaardigden eene rede, die een paar uren duurde en die gericht was tegen de belastingontwerpen. De Minister echter verdedigde die voorstellen krachtig als tijdig en gewenscht. Te hopen is het, dat de voorstellen worden aangenomen en alzoo eene schrede in de goede richting worde gedaan. Het tweede punt is de herziening van het onderwijsdoel is het beginsel van kosteloos lager onderwijs meer consequent door te voeren. Dat is ook billijk; in een land waar leerplicht is ingevoerd moet het onderwjjs noodzakelijkerwijs kosteloos zijn. Tevens worden aan de kerkelijke partijen belangrijke concessiën gedaan wat aangaat het godsdienst onderwijs op de scholen en het toezicht door de geestelijkheid op dit onderwijs uit te oefenen. Evenals de Keizer, wenscht de Minister dat er betere zorg voor de ontwikkeling van den zedelijken zin der leerlingen worde besteed en dat het onderwijs in de geschiedenis, vooral in de vaderlandsche ge schiedenis, zoowel op de lagere als op de middelbare scholen tot op den huidigen tijd worde voortgezet, opdat de kinderen leeren zullen, dat het juist de Pruisische Koningen zijn geweest, waarvan de zorg voor de mindergegoeden is uitgegaan en die den stoot hebben gegeven tot de sociaal-politieke wet geving der laatste tien jaren. Den onderwijzers wordt zeer aangeraden eene studie te maken van de staathuishoudkunde, opdat zij de kinderen hoeden kunnen voor socialistische dwalingen. Een derde groep van wetsontwerpen heeft betrekking op de plattelandsgemeenten. De Regeering wil in het bestuur daarvan verbetering aanbrengen, door den invloed van den adel te verminderen. Zooals men ziet, hebben alle ontwerpen ten doel verbetering te brengen in de maatschappelijke toestanden en on miskenbaar is het, dat er eene nieuwe richting is waar te nemen in het bestuur des Rijks. Of er ook weldra eene nieuwe richting zal zijn op te merken in het bestuur van Italië, valt te be twijfelen. Al is de oppositie tegen Crispi nog zoo fel, toch zal, bedriegen alle voorteekenen niet, de uitslag der verkiezingen, die heden 23 Nov. ge houden worden, ten zijnen gunste afloopen. In de laatste weken heeft de heer Crispi het niet laten ontbreken aan redevoeringen. Eerst voerde bij te Florence het woord, waar hij hevig uitvoer tegen de radicalen en de irridentisten, de vijanden der triple alliantie; daarop volgde de samenkomst te Milaan met den Duitschen Rijkskanselier; toen sprak hij te Palermo, waai' hij zich beklaagde over de onjuiste voorstellingen, die men van zijn persoon en bedoe lingen in omloop bracht en eindelijk besloot hij de verkiezingscampagne met de lang verwachte rede te Turijn. In de eerste plaats verdedigde de heer Crispi zich in die rede tegen de beschuldiging als zou hij verraad gepleegd hebben jegens zijne vroegere, de radicale, partij. Dan kwam hij op tegen de bewering, dat zijne collega's in de Kamer onderworpen waren geweest aan zijne heerschappij. Zulk een beschuldi ging achtte hij een beleediging voor de talenten en den ijver zijner ambtgenooten. En wat de Kamer betrof: getrouwheid aan het eenmaal aangenomen programma is geen slaafschheid en mag daarmede niet worden verward. Wat de koloniale politiek aangaat, de Premier verzekerde, dat de onderhande lingen met Engeland over de grensregeling in Afrika tot een goed einde zouden worden gebracht. De financieele toestand was hachelijk, maar het steeds toenemend tekort moest niet hem, maar zijne voorgangers geweten worden en onwaar was de bewering, dat de triple alliantie, waarvan hij vol strekt ook de vader niet was, zulke groote offers eischte. Zonder die alliantie zou Italië toch zijn leger hebben moeten verdrievuldigen. Thansteontwapenen zou dwaasheid zijn. De economische toestand is ook werkelijk niet zoo slecht als de oppositie beweert; en indien zij minder gunstig is, ook dit is niet 's Ministers schuld. Volgens Crispi zullen er geene nieuwe belastingen behoeven te worden voorgesteld, maar zal de Regeering zooveel mogelijk bezuinigen, onder anderen door de uitvoering uit te stellen van ontworpen of reeds aangevangen werken ten alge- meenen nutte. Onverwachte hulp is de heer Crispi bewezen door een radicaal te Parijs, die als genatu raliseerd Franschman, doch geboren Italiaan ster bestrijding van Crispi's candidatuur fr. 100,000 zond. Daaruit slaan de regeeringspartyen nu munt door te verklaren, dat de radicalen door geld van vreem den worden gesteund. Intusschen heerscht er ook onder de radicalen verdeeldheid over de vraag of men al dan niet die som zal aanvaarden. In Zwitserland is nu eindelijk de rust in het kanton Tessino teruggekeerd. Nadat te vergeefs 3 verzoenings-conferentiën waren gehouden tusschen de partjjen, waarbij de verdeeling der kiesdistricten het struikelblok voor de goede verstandhouding bleef, is er nu eindelijk eene verzoening tot stand gebracht op den grondslag der proportioneele ver tegenwoordiging. De moordenaar van den Staatsraad Rossa is door de Engelsche rechtbank vrijgesproken op grond, dat zijn misdaad van politieken aard was. Dit vonnis past geheel en al in het stelsel van Engeland, dat, evenals Zwitserland, tot heden een toevluchtsoord is geweest voor alle politieke mis dadigers. Iu JEngeland houdt men zich druk bezig met de vraag of de heer Parnell de leider der lersche natiouale party zal kunnen blijven. Parnell werd beschuldigd van in ongeoorloofde betrekking te staan tot de vrouw van een auder. In hoeverre hier de politiek in deze beschuldiging een rol heeft gespeeld, laten wij in het midden, uoch zeker is het, dat het moeielijk voor hem is als leider te blijven fungeeren en even zeker, dat de lersche partij hem als zoodanig moeielijk missen kan. Zie lelegr.) De Servische Kamers zijn geopend met eene troonrede, waarin met ingenomenheid wordt ge sproken over den gunstigen staat der financiën. Er wordt in gewezen op de goede verstandhouding met alle mogendheden en verder verzekert, dat Servië streeft naar ontwikkeling der betrekkingen met de staten van den Balkan op de billijke grondslagen der solidariteit en in overeenstemming met de gemeen schappelijke belangen der volkeren. Koningin Nathalie heeft eene memorie het licht doen zien, waarin zij hare grieven uiteenzet. Engeland. De Koningin heeft generaal Booth dank laten be tuigen voor de toezending van een exemplaar van zjjn boek. De Koningin, geen oordeel kunnende uitspreken over een plan, dat zjj nog niet in bijzonderheden bent, maar begrjjpend dat het doel is ellende en lyden te verzachten, wenscht hartelyb, dat de heer Booth in de onderneming door hem begonnen, zal slagen. De be kende advocaat sir Edward Clarke, lid van het Parle ment, heeft aan generaal Booth geschreven, dat bjj in zyn boek de beste mid leien aangeeft om ellende en misdaad te bestrjjden en zond daarom als bjjdrage 50 pd. st. Te Bradford heeft de generaal eergisteren 's namiddags en des avonds in openbare by eenkomsten zyn plannen toegelicht. De miyor presideerde de namiddagsver- gadering en de oud-Miuister Shaw Lelèvre en het Parlementslid Illiogworth spraken ten guoste van de plannen, 's Avonds waren 4000 menschen bjj een en bekleedde een Anglicaansch geestelijke het voorzitter schap. Er was veel geestdrift en er werd voor omstreeks 3000 pd. st. ingeschreven. Londen, 24 Nov. Alle bladen spreken over des Konings dood, meerendeels in eenen voor den over ledene en voor Nederland welwillenden geest. De Times zegt: het Nederlandsche volk verliest eenen humaoen en vrjjzinnigen vorst, die altoos gedurende zyne veertigjarige regeering verstond, hoe op stipt con- stitutioneele wjjze te regeeren. De Morning Post zegt, dat '8 konings persoonlijke en zorgvolle liefde voor zijn volk vaststond. Deze blonk voldoende uit, toen de overledene de civiele ljjat vrjjwillig reduceerde, en ook onder vele andere omstandigheden. Ook zyn huweljjk met prinses Emma bewees, hoe het volksbelang hem nauw aan het harte lag. Door deze gelukkige keuze kregen de Nederlanders eene verstandige en getrouwe regentes. De Daily Chronicle scbrjjft: De gansche regeering des Konings strekt den Koning tot eer. Hjj erfde de liberale begrippen van zjjnen vader en toonde reeds vroeg sympathie voor het volksbelang. Door zyne civiele ljjat te redneeeren, won Willem III de toewjj- ding des volks, en niet minder door de instelling van een liberaal ministerie, waarvan het beleid den troon bevestigde. Veel overeenkomst is er tusschen het eerste kabinet van Victoria onder Melbourne, en het kabinet- Thorbecke; maar Thorbecke was grooter hervormer en Tborbecke's hervormingen deden veel om de Oranje-monarchie in Nederland vast te wortelen. Kiniog Willem waB een echte vaderlander. Hjj be vorderde den stoffelyken en intellectueelen voor- uitgaog van Nederlaud, evenals Prins Albert hier te laude. Atcbin was 's Konings hoofdfout in Nederlandsch- Indië; maar overigens getuigde 's Konings regeering ook yaa staatsmanswjjsheid, vooroameljjk toen Engeland zyne invloedsfeer op Sumatra prysgaf voor de koortsige kustlanden van West-Afrika. De Chronicle eindigt: Koning Willem was geen genie, maar een Bchrander, vooruitstrevend, patriottisch en practisch vorst. Laat ons hopen, dat zyne navolgers zyn gezond verstand in hun beleid zullen weten to«; te passen en te ontwikkelen. Over Koningin Emma behelzen de meeste bladen slechts lot. De Daily News noemt haar eene der merk waardigste Europeesche vrouwen. Gedurende baar elf jarig verblyf in Nederland won zy aller harten. Naast een tactvol en innemend optreden, ontwikkelde de Koningin zeldzame geestesgaven en regeeringsbeleid. Sommige bladen hopen, dat bet Prinsesje onder de wjjze leiding der moeder eeue even goede en voorspoedige vorstin zal worden als Victoria. Geen orgaan voorziet politieke verwik telingen uit 's Konings dood. Dien aangaande merkt de Times op, dat de genomen maat regelen alle gevaarvolle eventualiteiten schynen uit te sluiten. Zonder Luxemburg, dat slechts een geschied kundig merkwaardig overbljjfsel is van een verouderd diplomaten-geknutsel, moeten Holland's buitenlandeche betrekkingen allereenvoudigst blyven. Nederland is te klein om agressief op te treden, en te goed verschanst achter den nay ver der groote mogendheden, dan dat er buitengewone maatregelen tot handhaving van 's lands onaf bankeljjkbeid noodig zouden zyn. De Standard zegt, dat er geen reden bestaat om te ver moeden dat eenigerlei mogendheid thans of later zou wenschen zich te meogen in Nederlands binnenlandsche aangelegenheden. Nederland geeft geen aanstoot en lokt geene overweldiging uit. Het voert een rustig en ODscbadeljjk bestaan. Nederland moet altoos bjjzonder belangryk voor de Engelechen zyn door historische herinneringen, niet miuder dan door een overeen stemmend volkskarakter en gelijksoortige volkszeden. Daarom (zoo eindigt de Standard) zullen Engeland's beste sympathieën en weuscben Koningin Emma's regeering vergezellen. Koningin Victoria heeft tot Koningin Emma een schrjjven van rouwbeklag gericht. Prins Hein rich von Battenberg zal Hare Majesteit by de begrafenis des Konings vertegenwoordigen. Ook de hertogin van Albany zal daarbjj vertegenwoordigd zjjn. Op 's Konings begraafdag vindt alhier een plechtigen Ijjkdienet plaats in de Hollandsche kerk. Italië. Koning Umberto heeft den 20sten dezer, ter gelegen heid van den verjaardag der koningin, tot eenige staatkundige personen en zjjoe gewone omgeving, in antwoord op de tot hem gerichte gelukwenschen, eene korte toespraak gehouden, die niet onvermeld mag bljjven. Zmspelende op de troonrede, waarmede de koning van Pruisen den Landdug heeft geopend en op andere vredelievende verklaringen van Wilhelm II, zeide hjj, dat de Duitsche keizer, die met zooveel zorg de sociale vraagstukken onderzoekt, thans de souTerein is, die het meest belang heeft bjj het behoud van den vrede. En wat Italië aangaat, door het volgen eener staatkunde, overeenstemmende met die van Duitschland, is het bjj uitstek werkzaam voor de bevordering der welvaart van de volken. Frankrijk. Op den Russischen generaal Seleverstroff, oud-chef der Peterburgscbe politie, die te Parjjs vertoefde om een geneesheer te raadplegen, is in het Hotel de Bade een moordaanslag gepleegd. Volgens de Figaro ge schiedde dit aldus: Woensdag ochtend verliet generaal Seleverstroff in den ochtend het hotel en keerde tegen half elf terug. I Een half uur daarna kwam de kamerdienaar van den generaal in zjjn kamer en vond zjjn meester met bloed bevlekt en met een wonde aan het hoofd, op een stoel liggen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch het gelukte niet den gewonde weer tot bewust zijn te brengen. Het Russische gezantschap werd ver wittigd, en er werden Russische geneesheeren gezonden, maar de hoop om den generaal in het leven te be houden, was vruchteloos. Ia de kamer werd geen wapen gevonden en er wordt geen enkel voorwerjj van waarde vermist. Da justitie heeft een onderzoek ingesteld, daar men vermoedt, dat de generaal bet slachtoffer is geworden van een nihilistische wraakneming. De kamerdienaar beweert, dat hjj steeds de wacht heeft gehouden en niemand tot den generaal heeft toegelaten. Volgens de Justice is daarentegen, nadat de generaal in het hotel was teruggekeerd, een man bjj hem toe gelaten, die hem een brief moest overhandigen. Deze persooD, een Pool, is nog denzelfden dag in hechtenis genomen. Duitschland. Prof. Koch heeft bjj den Keizer een langdurige audiëntie gehad en daarin breedvoerig mededeeling betreffende zjjae ontdekking gedaan, waarna de Keizer hem bet grootkruis der orde van den Rooden Adelaar heeft ter hand gesteld. Dit is eene hoogst buiten gewone onderscheiding, te meer omdat prof. Koch nog in geene klasse van die orde was benoemd en dus in eens de hoogste beeft verkregen. De Berljjosche berichtgever der Köln. Zeitung dit vermeldende, voegt er bjj: >Ons is geen geleerde bekend, wien tot nog toe deze hooge onderscheiding is ten deel gevallen, die meeBt aan de hoogste Pruisische ambtenaren en mi nisters wordt toegekend." Na de audiëntie is prof. Koch ook bjj de Keizerin ontvangen. Hier en daar is onder de geneeskundigen het denk beeld geopperd om Koch op zyn aanstaanden ver jaardag, 11 December, een adres te zenden. De ge- zamenijjke geneeskundigen te Görlitz hebben reeds bepaaldelijk er toe besloten. ISox*14jn, 24 Nov. Voor zoover op heden de alhier verschijnende bladen over den dood van den Koning der Nederlanden spreken, geschiedt dit ooder het leggen van nadruk op de groote verknochtheid, welke het Huis van Oranje bjj bet Nederlandsche volk geniet, alsmede op den constitutioneelen zin van den overledene. Aan de jonge prinses wordt daarbjj bet beste in de toekomst van harte toegewecscht. Tot dusver is nog niet bekend wie den Daitschen Keizer bjj de begrafenis zal vertegenwoordigen. Nederland. Het sterfbed «Iets Konings. Uit Apeldoorn wordt gemeld Reeds voor vier dagen was Z. M. de Koning onrustig, tengevolge van het ophouden van de nrine-afscheiding. Intusschen verdween dit onrustbarend verschijnsel, totdat het zich Zaterdag weer zorgwekkend herhaalde. De avond boezemde vooral bezorgdheid in. De pols d ialde van 60 tot op 20. Men vreesde het ergste. De ademhaling versnelde. Zjjne Majesteit was bewusteloos; alleen had Z. M. nog gevoel, maar het slikken was hem oomogeljjk. Daar Maandag wederom consult zou worden gehouden, werd het tjjdstip daarvan vervroegd en Prof. Rosen- steiu en Dr. ViDkhuyzen geseind om over te komen. Dr. Vlaanderen bleet voortdurend ten Paleize in de kamer van den Ljjder. Hare Majesteit de Koningin was geen oogenblik van het ziekbed, en beschouwde den toestand als hoogst bedenk^lyk. In overleg met Hare Majesteit werd daarop Dr. Roessingh ui Deventer ontboden. Ook graaf Dumonceau. particulier secretaris des Konings, bleef in de ziekenkamer. Tegen 4 uur ging Hare Majesteit, zeer vermoeid, eenige rust genieten. Dr. Roessingh hield daarna van 4 tot 5 uur by den Hoogen Lijder de wacht met een kamerdienaar. Ruim half zes uur, terwjjl Dr. Roessingh bezig was de temperatuur van het lichaam op te nemen, gaf Z. M. plotseling den laatsten snik. Z. M. was ontslapen in tegenwoordigheid van de geneesheeren en den kamerdienaar. Hare Majesteit de Koningin werd terstond van het geval in kennis gesteld, jjlde naar de ziekenkamer, en na den Vorsteljjken Doode aanschouwd te hebben, verliet Hare Majesteit diep bedroefd het vertrek. De toestand der Koningin is overigens droevig kalm. Het gelaat van den overleden Koning is bjjoa niet veranderd en geeft niet den indruk van een doodstrjjd, die gestreden is. Zelfs is het aangezicht niet vermagerd. De Ministers van Kolociën en van Justitie, de h.h. Macksy en Ruys van Beerenbroek, hebben, na hun aankomst ten Paleize, het stoff-ljjk overschot gezien en hebben ten Paleize, aan den burgemeester van Apeldoorn van bet overljjden aangifte gedaan voor den burgerljjken stand. Het Vorsteljjk ljjk ligt te bed, bedekt met palm takken. Prof. Ro8enstein met de geneesheerende heeren Vlaanderen, Vinkhuyzen en Roessingh, hebben het ljjk geschouwd, dat Dinsdag is gekist. Het ljjk zal niet gebalsemd worden, maar op andere wjjze tegen ontbinding gevrjjwaard. Zondagmiddag vergunde Hare Majesteit den officianten ten Paleize aan het stoffcljjk overschot van hun ge storven Vorsteljjken Meester een afscheidsgroet te brengen. Naar nader van het Loo wordt gemeld, draagt Hare Majesteit de Kouingin-Weduwe met gelatenheid den zwaren slag. Prinses Wilhelmina wordt thans aangesproken en betiteld als Koningin. De jeugdige Koningin is niet bjj het ljjk van haren Koninklijken Vader toegelaten, om Haar gemoed niet te zeer te schokken, maar als bewjjs van kinderljjken eerbied, zyn op Haar verzoek bloemen uit haar eigen tuintje vergaard en op het doodsbed gespreid. Ter zjjde van de doodsspoode stonden Zondag de adjudanten graaf Dumonceau- en jhr. Röell, die thans zjjn afgelost door de adjudanten, den heer De Ranitz en jhr. Van de Poll. Op last van H. M. de Koningin-Weduwe zou Maandag een afbeeldsel worden gemaakt van Haar overleden Gemaal, welke weemoedige taak aan den kunstschilder Jos8elin de Jong is opgedragen. De jeugdige Koningin Wilhelmina beeft Zondag in een rjjtuig, vergezeld door miss Winter, een korte poos in do open lucht doorgebracht, om haar gemoed tot kalmte te stemmen. De Koningin en de hofdames hebben den zwaren rouw aangenomen. Honderden telegrammen van troost en deelneming bereiken de Koningin-Weduwe. Men acht het zeer waarschjjnljjk, dat binnen acht dagen het Vorsteljjk ljjk naar de residentie zal worden overgebracht, terwjjl alsdan ook de Koninkljjke familie en de Hofhouding zich daarheen zullen begeven. 'sGravenhage, 24 Nov. Het overljjden van Zjjoe Majpsteit Willem III, koning der Nederlanden, is aan de Staten-Generaal medegedeeld bjj de volgende koninkljjke boodschap; Mijne Heeren! >Met een diep bewogen hart vervullen wjj den droevigen plicht u kennis te geven van het overljjdeD van onzen innig geliefden gemaal. »Het behaagde Gode Zijne Majesteit Willem III, koning der Nederlanden, in den vroegen ochtend vanj heden tot Zich te nemen, na een smartrljjk ziekbed dat, met gelatenheid gedragen, in de laatsteoogenblikkf in kalmte werd doorleefd. »Wjj zjjn overtuigd dat door u, mjjne heeren, door geheel het Nederlandsche volk met innigan wj-i moed wordt gedeeld in de rouw van het koninkljjk huis. »En hiermede, mjjne heeren, bevelen wjj u in Gods heilige bescherming. »Het Loo, den 23 November 1890. »EMMA.'* 's Gravenhage. 25 Nov. Naar wjj vernemen zullen de Ministers, na afloop der verschillende plechtig heden, die in verband met 's Konings overljjden ic-a, dn eerstvolgende dagen plaats hebben, collectief b portefeuilles ter beschikking stellen van H. M. v Koningin-Regentes. Men beschonwe dit intusschen slechts als een fortr teit, daar zonder twjjfel het ontslag niet zal wo aangenomen. Het feit zal alleen van niet geringen invloe' op den verderen gang der parlementaire werk heden. De kist, welke het hulsel van Z. M. den I zal omslaiten, is Dinsdag avond per Staatsspc 1 5 u. 15 min. nnar het Loo overgebracht, begek A den heer P. F. W. Mouton, architect, lid der firma Mouton, aan welke de vervaardiging is opgedragen. De Hertog van Nassau, Groothertog van Luxem burg, komt 1 December in het hotel »Den Ouden Doelen" te 's Gravenhage, waar hjj met groot gevolg zjjn intrek zal nemen. De Zweedsche, Turksche, Amerikaansche en Cbineesche vlaggen pry ken naast de in rouw gebuide vlag voor het hotel >Den Doelen", en wel op last van den in dat hotel vertoevende gezanten. De Nederlandsche gezantschaps-secretaris te Rome is in »Den Doelen" aangekomen. De Peruaansche gezant bjj ons Hof wordt in het hotel »des lodes" verwacht. De koning van Italië zal zich door een vorstelyk persoon doen vertegenwoordigen bjj de plechtigheid der begrafenis van Z. M. Iu bet Koninkljjk paleis Noordeinde zal het Vorste lyk ljjk ter bezichtiging worden gesteld. Nader wordt vernomen, dat H. M. de Koningin- Regentes met de jonge Koningin Wilhelmina a.s. Maandag, 1 December, des voormiddags ten 9l/j ure van het Loo zullen vertrekken VHage. terwijl het stoffeljjk overschot des Konings ten half twaalf ure met een rouwtrein naar de residentie wordt over gebracht, zoodat de droevige stoet tusschen 2 en 3 ure in den Haag zal aankomen. .--I1 Men verneemt thans, dat de plechtige teraarde bestelling op 4 December zal plaats hebben. De 8lniting der publieke vermakelijkheden door het geheele land is voorloopig uitgevaardigd voor de dagen van Zondag en Maandag. Da Staatsct. bevat het reglement houdende vast stelling van den hofrouw, uitgeschieven bjj gelegenheid van het overljjden van Zyne Mqesteit den Koning. Artikel 1. a. hofrouw zal gedragen worden door de leden van het koninkljjk huis en door de heeren en dames, behoorende direct of indirect tot het hnis van Hare Majesteiten. b. Door de lectrices en kamervrouwen van Hare Majesteiten, benevens door alle hofbeambten, alsmede hot officianten, buiten livrei zynde. Artikel 2. Deze rouw zal gedurende negen en dertig weken worden gedragen en op de navolgende wjjze worden verdeeld: A. Zes en twintig weken grooten rouw. B. Tien weken halven rouw. C. Drie weken lichten rouw. Artikel 3. De wjjze van dragen wordt bepaald als volgt: A. Groote rouw: De heerenzwarte kleedingstukken, rouwband om den hoed tot op 2 centimeter van den bovenrand. Zwarte handschoenen. De dames: zwarte wollen stoffen, zonder garnituren, gedurende de acht eerste weken met hangende kappen, van krip, zwarte handschoenen, zwarte sieradeD, zwarte waaiers. De heeren van het civiele en militaire hnis in kostuum of uniform zjjode, dragen om den linkerarm "T een rouwband, twee centimeter onder de eqiulet, breed zes centimeter, voorzien van eene rosette. De troetels en dragon worden met krip overtrokken. De heeren van het militaire huiswitte handschoenen, in uniform zynde. B. Halve rouw. De heeren: zwarte kleedingstukken, loodkleurige o£2 grjjze bandschoenen, rouwband om den hoed tot op' de belft der hoogte. M De dimes: zwarte, ook flaweelen stoffen, loodkleurige.;?; of grjjze handschoenen, sieraden en waaiers, zwart of wit. De heeren van het civiele en militaire huis in kostuum of uniform zjjnde, om den linkerarm een rouwband; eerstgenoemden mogen den blauwen rok dragen, mits versierd met de uniformknoopen. De troetels en dragon worden van het krip ontdaan. C. Lichte rouw. De heerenzwarte rok en de overige kleedingstukken zwart, grjjs of wit; witte handschoenen en verder zooals ouder B bepaald is. De dames: zwarte, grjjze of witte kleedoren zonder gekleurde sieraden. Artikel 4. De rouw zal ingaan op heden. 's Grt-aveiiliag:©, 25 Nov. Tweede Kamer. In - de heden gehouden zitting waren alle Minister tegen woordig. De Kon. boodschap van het overljjden van Z. M. Willem III werd voorgelezen, terwjjl alle leden zich van hunnen zetel verhieven. De Voorzitter, jhr. mr. J. Th. Beelaerta van Blokland, hield eene rede, waarin hjj erop wees, hoe de Kamer, nog gebeel onder den indruk vau het feit dat de Koniugin-Regentes de vergaderzaal betrad, ter vervulling van H»ar taak, thans verkeert onder den indruk van het overljjden des Konings, die in zyne langdurige regeering trtffende bljjken heeft gegeven den bloei en de weivaart des lands ter harte te willen nemen en onder alle omstandigheden de grondwette lijke rechten en vrybedeo zy oer onderdanen met groote nauwgezetheid heelt gehandhaafd en voorgestaan. >Eeren wjj" zoo zeido de Presidents Konings nagedachtenis, door het voorbeeld te geven van on- verbreekbare gehechtheid en trouw aan de beide Vorstinnen, die den Koning zoo onuitsprekelijk dierbaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1