ZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1 November 1890. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. üoord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, ƒ10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5919. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Yrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door hefc POSTKANTOOR te Ziebtkzee zjjn gedurende le helft der maand October 1890 de volgende ieven verzonden aan personen, wier naam op het adres rmeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren: Ernst, Rotterdam. Van Brouwershaven: J. Dekker, Amsterdam. Den Duik, Scheveningen. Van Bruinisse: W. de Gruy, den Haag. Frankrjjk: A. Simonis, Ryssel. Kostelooze Koepok-inenting en Herinenting Zaterdag1 deu 1 November o.k., 3 namiddags te één uur, in hot gebouw voor ljjders a besmettelijke ziekten, staande in de Sint Antonie- Manhuisatraat, "Wjjk C No. 80. KENNISGEVING. Ier»to Suppletoir* Kohier* van den Eïooideiy Uen Omslag voor 18ÖO. 3e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zerikzee .ken bekend, dat het le Suppletoir Kohier van den ofdelijken Omslag dezer gemeentè, over het dienstjaar X), op den 24en dexer maand door do Gedeputeerde iten van Zeeland is goedgekeurd, en van heden af gedu ide rijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een er in afschrift ter lezing ligt. 3innen twee maanden na de goedkeuring van het Kohier rden de aanslagbiljetten uitgereikt, en binnen drie maan- i ni die uitreiking kunnen de aangeslagenen tegen hun islag bij den Raad bezwaren inbrengen, by verzoekschrift ongezegeld papier. üerikzee, den 27 October 1810. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEUS. De Secretaris, J. G. BETHE, 1*. S. Eene bij uitstek gewichtige gebeurtenis heeft dezer jen in OPurlcije plaats gegrepen. De patriarch der ieksche kerk heeft last gegeven om al de Grieksch- hodoxe kerken in het Turksche rijk te sluiten. Zoo 1de het eenvoudige bericht. Als reden waarom de rkvorst tot dien maatregel overging, werden opge- en, dat de Porte niet van zins scheen te zijn de telde eischan in te willigen, die voornamelijk betrek- g hadden op de benoeming van Bulgaarscbe bis- oppen in Macedonië. Deze benoeming had den toorn patriarchs in hooge mate opgewekt, zoo zelfs, dat ondanks het aandringen van den Sultan om te ven, zijne betrekking heeft neergelegd.. In de he inde omstandigheden wordt de benoeming van een iwen patriarch niet wenschelijk geacht en zoo ver- rt de Grieksche kerk in Turkije thans in eene stand van werkstaking en kunnen de Grieksch- ïodoxen de hulp van de geestelijken niet ontvangen. I van deze handeling is natuurlijk om 't volk tegen den lan te verbitteren, en de goede verhouding tusschen Turksche regeering en de hoofden der Grieksche k, die jaren heeft bestaan, op te heffen en de olking in den waan te brengen, dat de Sultan lilijkheden in den weg legt voor de uitoefening ner godsdienstige plichten. Welke gevolgen eene jelijke opvatting hebben kan, leert de geschiedenis Turkije. De onmiddellijke gevolgen blijven reeds uit; de kroonprins van Rusland, die een bezoek den Sultan brengen zou, zal thans daarvan afzien, van dit bezoek had men zich voor de toekomst t zooveel voorgesteld. De groote kwestie in deze eele zaak is du6 geen andere dan deze, dat de rksche Kerk in Turkije zich verzet tegen eene poli- e handeling der regeering, m. a. w. dat zij der lering het recht betwist te handelen zooals zij ig en goed acht, doch wenscht, dat er rekening worden gehouden met hare traditiën en rechten, loende vormt zich een Staat in den Staat. En rlijk de Grieksche Kerk is dit geworden in Turkije, ijk zijn de privilegiën, die deze kerk kort na de tting van Constaotinope) van Sultan Mohammed II 't verkregen, privilegiën, die al die bepalingen be- en, welker uitvoering thans door den patriarch it geëischt. De bepalingen, waarover den strijd nu al loopt, zijn: 1°. Het huwelijk en de echtscheiding; patriarch beweert het huwelijk is een sacrament, in de Kerk heeft het recht te ontbinden wat zij ond; geen Christen kan aan eené Muzelmansche tbank daarvan ontbinding vragen. 2°. De erfstel- Op dit punt weigert de patriarch het gezag der ksche wet en dat der Turksche rechtbanken te noen, omdat beiden een geestelijk karakter hebben. De scholen. De patriarch wil niet toegeven, dat de leming der onderwijzers aan de door de Grieksch- odoxe gemeenten gestichte scholen door de regeering ts vindt. Hoogstens het recht van goedkeuring en icht wil hij haar laten. 4°. De eedsafleggiog der iters. - In strijd met het kanonieke dogma, meent •atriarch, is de eisch der regeering, dat de pries- bij het aanvaarden hunner betrekking den eed getrouwheid aan de regeering afleggen. 5°. De tspleging over geestelijken. De patriarch meent, dp regeering geen recht heeft de priesters, die rijven hebben gepleegd, gevangen te zetten; alleen is dit het geval, wanneer zij wegens misdaden den geestelijken stand vervallen worden verklaard, regeering heeft op deze vijf punten concessie ge- zooveel zij kon, doch natuurlijk is het dat de arch niet is te bevredigen voor en aleer aan zijn leisch omtrent de Bulgaarsche bisschoppen is vol- vooral dan niet, wanneer het waar blijkt te zijn, Rusland de hand in de zaak heeft en duchtig in iel water vischt. den toestand van Portugal is geeno veren ig ten goede gekomen. De conferentie, die deze iter van buitenlandsche zaken met dén Engelschen it te Lissabon heeft gehad, heeft geenerlei gevolgen vorpen. Vast schijnt het te staan, dat Portugal gezant naar Engeland zenden zal, doch dat alle ;re- onderhandelingen te Lissabon zullen worden ?rd. In den binnenlandschen toestand keert de rust terug. Er heeft zich nu een liberalen bond gevestigd om de regeering te helpen bij het uitvoeren der wet en het handhaven der vrijhedenden Staat billijk en eerlijk te besturen en voor Portugal's belangen naar buiten te waken. De Bond telt reeds vele aanhangers en kan werkelijk van grooten steun voor de regeering zijn, die deze meer dan ooit in deze tijden behoeft. Eindelijk is het koninklijk besluit verschenen, waarbij de Kamers van Italië worden ontbonden. Het tijd stip der nieuwe verkiezingen is nog niet bepaald. Ver moed wordt, dat Crispi den datum slechts 14 dagen van te voren bekend zal maken, waartoe hij de be voegdheid heeft, ten einde zoodoende de parlementaire campagne zooveel mogelijk te beperken. Bereiken doet hij dit doel slechts gedeeltelijk daardoor; immers in Italië is de parlementaire campagne reeds tjjden begonnen en wordt alles beheersebt door de vraag vóór of tegen de triplo-alliantie. Crispi heeft alles op die eene kaart gezet; verstandig of niet, dit blijft voor zijne rekening. Waarschijnlijk is het, dat bij ook nu weder zegevierend uit den strijd zal komen en de triple-alliantie zal blijven bestaan, die tot heden veel meer een waarborg dan een gevaar voor den Euro- peeschen vrede is gebleken te zijn. De samenkomst tusschen Caprivi en Crispi zal op 8 November te Milaan plaats hebben. Algemeen wordt deze samenkomst met ingenomenheid begroetbehalve natuurlijk door de radicale partij. JDuitschland heeft Zondag feest gevierd. De 90ste jaardag van Von Moltke is een nationalen feest dag in Duitschland geworden en talrijk zijn de eer bewijzen, die den grijzen held ten deel vielen. In Zwitserland, maar in 't bizonder in Tessino, is de rust nog niet hersteld. De nieuwe regeering zal zijn samengesteld uit 2 liberalen en 3 conservatieven en dit verdriet natuurlyk de liberale partij zeer. Daarbij komt dat er onder de liberalen eene scheuring is gekomen, die natuurlijk der tegenpartij ten goede komt. De moordenaar van Rossi is door de rechtbank te Londen, werwaarts hij gevlucht was, veroordeeld om uitgeleverd te worden. De rechter achtte het misdrijf niet van staatkundigen aard en bovendien zonder uit tarting gepleegd. De veroordeelde heeft thans nog twee maanden tijd om in hooger beroep te komen. Gladstone had wederom politieke redevoeringen in Schotland voor de a.s. verkiezingen in Engeland. De liberale meerderheid en het toekomstig Kabinet schatte bij op 80 k 90; zeker is het dat de tusschen- tijdsche verkiezingen der liberalen steeds gunstig zijn gebleken. Een voorstel tot vaststelling van den arbeidsdag voor mijnwerkers op 8 uur zou hij steunen; een algemeen voorstel zou hij eerst steunen, wanneer de zaak zeer grondig vyas onderzocht. Amerika. In de Volks-Anioa.lt te Cincinnati in Amerika leest men de volgende gruwelen, die gepleegd worden op gevangenen in de staatsgevangenis van Colorado. Een hunner heeft door een bezoeker een brief weten te verschaffen en door een privaat onderzoek zjjn do daarin voorkomende klachten bejestigd. By de geringste overtredingen wordt de volgende straf toegepast: de gevangene wordt vastgebonden en dan wordt hem op 6 duim afstand bet uiteinde van een slang voor 't ge zicht gehouden en daaruit komt een waterstraal onder 50 pond druk. Door dien straal wordt aan den ongelukkige de adem benomen en by elke poging om den mond te openen, wordt hem water door de keel gespoten, zoodat het hoofd heelemaal opzwelt. Men doet <lit zoo lang, totdat het offer zyn bewustzyn verliest en dan roept men den dokter. Een andere marteling bestaat hierin, dat men den gevangene vast bindt op een bank en het hoofd klemt tusschen twee {danken en dan per 5 seconden een droppel water te aten vallen op het hoofd. Die straf duurt gewoonlyk een nur. Meestal is het slachtoffer waanzinnig of althans is zyn verstaod verbijsterd. In het hospitaal lagen 60 zieken ten gevolge van bedorven vleescb, dat men den gevangenen heeft voorgezet. Men spreekt van een nader onderzoek, waardoor nog grootere gruwelen (zoo mogelyk) openbaar zullen worden. Eng-eland. Deze week werd Londen op nieuw opgeschrikt door het bericht van een gruwelgken moord, die aan de heldendaden van „Jack the Ripper" deed denken. Alleen was het tooneel niet weder Witechapel en was het slachtoffer niet weder een dier ongelukkige wezens, die „Jack" steeds koos. Da moord had plaats in Crossfield-Ro&d, Hampstead, eene niet onaaczienlyke wjjk van Noordwestelijk Londen. Vrijdagavond ronden twee dienstmeisjes hier het ljjk van eene vry goed gekleede vrouw, wier hoofd by na van den romp gescheiden was. Op een hoop ateenen zag men veel bloed. De politie was spoedig by de hand, maar vond geen spoor van den moordenaar. Een koetsier vertelde, dat by tegen ongeveer halfacht was toegeroepen door een welgekleed man, die bem een extra fooi beloofde, als hy snel naar het station >Chalk farm" reed. De man kreeg zyn geld. Het slachtoffer is eene jonge vrouw van ongeveer 32 jaren en zag er uit als eene dienstbode in een goed huis of als gouvernante voor kinderen, en zy was nog niel lang dood, toen haar lyk gevonden werd. Vroeg in den volgenden morgen werd in Hamiltcn Terrace, St. John's Wood, ongeveer l/3 myl van het tooneel van den moord, een kinderwagentje geheel met bloed bevlekt gevonden, en dit wordt met den moord in verband gebracht. Men verdiept zich in allerlei gissingensommigen zeggen, dat het wagentje gediend heeft om het lijk te vervoeren, anderen, dat de vrouw een kindermeid was en dat er ook nog een zuigeÜDg vermist wordt. Intusschen is er nog niets zeker bekend. Louden, 28 Oct. Ia eene wereldstad als Londen zyn moorden, helaas, niet zeldzaam, maar in de laatste jaren heeft geene moordgeschiedenis grootere sensatie verwekt dan boven omschrevene, welke thans dag aan dag in de breede kolommen der Engelsche pers tot in de fijnste bijzonderheden ontleed wordt. Het is niet, dat juffrouw Hogg en haar meisje van 18 maanden tot de >upper ten thousand" behoorden. Deze twee slachtoffers van éénen zelfden dader bewegen zich in den grooten kring van den kleinen burger stand, want Frank Hogg is wat wy zouden noe men een uitdrager. Het is het even geheimzinnige als wreedaardige karakter der dubbele euveldaad, wat de openbare nieuwsgierigheid in de hoogste mate ge prikkeld heeft. Wat haar gaande hield en houdt, is de reeks van verrassingen. Men zou kunnen denken aan een drama van Sardou, waarin de ééne sensatie nog niet uitgewerkt heeft, alvorens eene nieuwe en nog aangrijpender haar vervangt. Eerst hadden wy het vinden van het ontzielde lichaam van juffrouw Hogg, Vrydag avond laat op eenen straat weg in Hampstead; dan het vinden van haar kinder wagentje in St. John's Wood, ledig en met bloed bevlekt; vervolgens de aanhouding der verdachte moordenares in haar eigen domicilie, en eindelyk, als voorloopige climax, de ontdekking van het lyk van juffrouw Hogg's kind, door eenen Zigeuner, in een veld te Finchley. Misschien zyn wjj nog niet aan het slot der sensatiën, maar my dunkt, de liefhebbers en liefhebsters van het akelige en tragische kunnen vooreerst tevreden zyn. Allengs worden er meer bijzonderheden bekend, en die, welke wy heden voor den Coroner hebben ver nomen, werpen een echel licht op het gebeurde. De schuld vermoedens tegen de zich noemende juffrouw Pear- cey, wier werkelijke naam Wheeler is, en wier brood- winping als >femme galante" aan geen twy tel onderhevig schynt te zyn, kunnen kwalyk anders dan verpletterend worden genoemd. Juffrouw Hogg ging haar Vrydag middag bezoeken, en het is gebleken, dat dit bezoek is afgelegd op de schriftelijke uitnoodiging van juffrouw Wheeler, die in haren brief schreef: Don't forget the darling baby". Ongelukkig voor haar voldeed juffrouw Hogg aan deze gruweljjke invitatie, en deze kostte haar het nog jeugdige leven. De politie hoorde van die theevisite by juffrouw Wheeler, en ging haar toen ook een bezoek, van an deren aard, brengen. Dit gebeurde Zaterdag. Destyds had inspecteur Bannister nog geen kwade vermoedens tegen juffrouw Ellen Wheeler. Hjj kwam eenvoudig om inlichtingen vragen. Maar in de keuken van haar huis zag hy dingen, die hem veel te denken gaven. Alles, de geheele toestand van bloedige wanorde, welken hjj aantrof, wees op eenen strjjd op leven en dood. Daar waren gebroken vensterruiten, bloedvlekken overal, twee groote messen, waaraan bloed, een dikke pook, waaraan bloed en baar kleefden. Juffrouw Wheeler woonde deze inspectie niet by. Zjj zat, zegt inspecteur Bannister, middelerwijl te fluiten in hare zykamer, alsof de geheele zaak haar niet aanging, en zy zette dat fluiten voort, ofschoon de bebloede messen haar voorgelegd werden 1 Gearresteerd, liet zy van geen aandoening blyken. >Ge hebt u vergist, leeljjk vergist", zoo sprak zjj. Ik vrees echter, dat er geen vergissing mogelyk is. Alles wjjst er op, dat juffrouw Hogg naar de woning van juffrouw Wheeler in de Priory-street, als in eene hinderlaag gelokt en daar vermoord werd, zy het door laatstgenoemde alleen, die verdachte schrammen aan banden en gelaat heeft, zy het met één of meerdere medeplichtigen. Daarna heeft de beklaagde, naar getuigen verklaren, die haar met het kinder wagentje gezien hebben, het ljjk in den perambulator" gestopt, vermoedelijk met bet kind, nadat men dit eerste geworgd had, om bet eerste in Hampstead, het tweede in Finchley op den grond te werpen. Wat zonderling mag heeten, is, dat de moordenares toen doorgegaan is met bet leege en bloedige kinderwagentje naar St. John's Wood, waar zy het liet staan. De wjjze waarop juffrouw Hogg is vermoord, kan nauwelyks betwjjfeld worden. Zy heeft vermoedelyk met den pook eenen slag op het hoofd ontvangen, en toen is haar de keel afgesneden. Moeielyk valt het een motief voor de daad te vinden, of de dryfveer .was minnennyd. Het blykt toch, dat Hogg eene minnary met juffrouw Wheeler had, hetgeen zjjner vrouw onbekend was. Zwitserland. In de laatste dagen is op de bergen zeer veel sneeuw gevallen; de Rigi, de Pilatus, de StanBerborn, enz., liggen met sneeuw bedekt. Daar Donderdag op den Santis ook een hevige storm heeft gewoed, vreest men dat twee toeristen, Leuch en Paganini, welke dezen berg beklommen hadden, verongelukt zyn. Zy zyn in alle geval in het onweer geweest en sedert dien beeft men geene tjjding meer van hen ontvangen. Men seinde naar de boven op den Santis staande statie, maar men antwoordde dat de toeristen daar niet waren aangekomen. Hebben zy nu de hut van den Thierweis bereikt, dan is bet mogelyk dat zjj gered zjjn, maar hun toestand is toch zeer erg, daar zy geene mondbehoeften hebben en het daar vreeselyk koud zjjn moet. Hebben zjj de hut niet bereikt, dan is het ergste te vreezen. Frankrijk. Parjjs, 30 Oct. In de Temps komt een artikel voor, gewjjd aan Nederland en het Nederlandsche volk, waarin gezegd wordt, dat Frankryks sympathie, het welk eerbied beeft voor de berinneringen van Hollands verleden en belangstelling in zyn toekomst, aan land en volk verzekerd is op het oogenblik dat zy genood zaakt worden den band met hun schoon verleden te zien verbreken. Duitschland. Berljjn, 28 Oct. Ter rectificatie van de jongste onduidelijke berichten in de Duitsche bladen omtrent de proefnemingen van prof. Koch ter genezing van teriDg, deelt thans de National Zeilung mede, dat hy, na onlangs zyne proefnemingen in de Charité te hebben gestaakt, ze in het geheim in andere geneeskundige gestichten heeft voortgezet, en wel met zulk een gunstig gevolg, dat thans kan worden gezegd: het genezingsprobleem is opgelost, de tering is geneeelyk. Nog eenige weken wordt de geheimhouding in acht genomen, omdat prof. Kocb, by zyn jjverigen arbeid ter voltooiing en vaststelling zjjner methode, dien tyd noodig heeft om haro openbaarmaking voor te bereiden. Ter volbrenging van dien arbeid heeft hy voor het loopende halfjaar zyne collegiën by de universiteit gestaakt. Intusschen verneemt men nu reeds, dat het geneesmiddel niet in apotheken gereed gemaakt, of door scheikundigen samengesteld, maar langs anderen weg, ongeveer als de lympha voor inenting tegen pokken, verkregen moet worden. De geneeswyze moet men zich ongeveer aldus voorstellen: Door de stof, welke Koch heeft ontdekt, wordt bjj teringkchtige menschen of (Beren het lichaam in zoodanigen toestand gebracht, dat de teringbaccillen zich niet meer kunnen ontwikkelen, maar wegkwjjoen en te gronde gaan. Daardoor komt het tér in'g proces tot Btilstand en volgt er geheele genezing. Door het eigenaardige der methode is het lichaam tevens tegen een nieuwen inval van teringbaccillen beschermd immun geworden), zonder zelf daardoor nadeel te ljjden. Op de thans afgeloopen Algemeene Tentoonstelling te Keulen werden de van de Singer-Maatschappij ge- exposeerde Origin eele Singer Naaimachines wederom met den hoogsten prjjs, het eere-diploma, bekroond en deze onderscheiding werd nog daardoor verhoogd, dat genoemde Firma buitendien ook nog de van de stad Keulen uitgeloofde eereprjjs, bestaande in een Zilveren Medaille, ontving. Deze dubbele onderscheiding moet als welverdiend beschouwd worden, aangezien de ten toongestelde Singer-machines door menigvuldigheid en doelmatigheid ten opzichte van de verschillende doel einden, zoowel voor legerbehoefte, als voor induatriëele bedrjjven en huishoudelijk gebruik, moeilyk zullen kunnen worden overtroffen. De machines werden meerendeelB door stoomkracht gedreven en hun daar- stellings-vermogen door onafgebroken vervaardiging van practiache goederen aan het publiek getoond. De Expositie der Singer-Maat6chappy was dan ook een der grootste aantrekkingspunten der geheele tentoon stelling. Nederland. 's Gravonhage, 29 Oct. Naar men verneemt, zal de Regeering zich beyveren om de wet tot voor ziening in het Regentschap binnen 14 dagen bjj de Staten-Generaal aanhangig te maken. De St.-Ct. bevat het volgend besluit van de Staten- Generaal in vereenigde vergadering van 29 October 1890, krachtens art. 40 der Grondwet. De Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Overwegende, dat de Staten-Generaal heden in ver eenigde vergadering hebben genomen het volgende besluit: >De Staten-Generaal in vereenigde vergade ring verklaren, dat het in art. 38, le lid der >Grocdwet omschreven geval aanwezig is." Gezien art. 40 der Grondwet; Gelast, dat dit besluit, door plaatsing dezes in het Staatsblad, wordt afgekondigd. 's Gbavenhagb, 29 October 1890. De Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, VAN NAAMEN. Uitgegeven den negen-en-twintigsten Ootober 1890. De Minister van Jastitié, RUYS VAN BEERENBROEK. 'st Gravenhago, 30 Oct. (Eerste Kamer). De Kamer heeft heden de wetsontwerpen aangenomen tot regeling van de koopsom van de Rijnspoorwegmaat schappij en tot bekrachtiging der overeenkomst, betreffende de oprichting van een reparatiewerf te Tandjong Priok. By eerstvermelde ontwerpen heeft de heer Fransen v. d. Putte de Regeering op krasse wjjze verweten, dat zij het gunstig tjjdstip voor het sluiten eener leening heeft laten voorbijgaan, zeer ten nadeele van de belastingschuldigen. De Minister van Financiën kwam daartegen op en zeide dat in Augustus niet te voorzien was dat de geldmarkt zou verbeteren, iets wat de heer Wertheim beaamde. De heer Wertheim hield zyne interpellatie over de politieke en maatschappelijke verhoudingen in Sari- name. Hjj wees vooral op de ongunstige verhoudingen tusschen den Gouverneur en de Koloniale Staten; bjj geloofde dat de Gouv. niet bezadigd genoeg regeerde, en de Staten gebeel voorbjjgaat. Zelfs wilde hjj geen quarantaine gelasten, ofschoon de militaire genees kundigen die noodig keurden. Zonder de Staten te kennen gaf bjj gronden uit in exploitatie. Ook de juistheid der aan de regeeriDg verstrekte inlichtingen laat te wenschen over. In een woord ging de gouverneur al zeer zonderling met de constitutioneele rechten en wetten om. Medegedeeld is, dat de heer Hengst, om redenen van gezondheid, zyn ontslag heeft genomen als lid der •Kamer. De heer Wertheim wees ook nog op het anti-semi- tisme in Suriname gekweekt. Dat in ons land met zyn verleden anti-semitisme wortel zou kunnen schieten, gelooft spr. niet. Het iz als een influenza, die tydelyk de zwakkeo aantast, maar in Suriname wordt ze gevoed door den Volksbode en oogendienaars, die den gouverneur meenen daarmede een dienst te doen, ofschoon deze uitdrukkelijk aan den opperrabbijn te Amsterdam heeft verklaard geen onderscheid te zullen maken tusschen Israëlieten en anderen. Spr. vraagt een regeling te ontwerpen, om de gewe tensvrijheid te beschermen en het rechtsgevoel te be vredigen. De minister van koloniën erkende bet bestaan der spanning tusschen den gouverneur bjj de koloniale Staten, maar die is in Suriname geen ongewoon ver schijnsel. De scherpe toon der Staten verklaart den toon, dien de gouverneur aansloeg. Over Suriname is niet gesproken in de openingsrede, omdat de onderhandelingen nog voortduren over de middelen om Suriname uit zyn verval op te heffen. De minister verdedigde den gouverneur. Wettelijke regeling van concessies in zake goud en valuta, heeft de minister den gouverneur aanbevolen. Het zoogenaamde oproer van 1 Juli is sterk overdreven voorgesteld. Het was een verstoring van een levendig volksfeest. De Kamer is heden uiteengegaan. Terneuzen, 30 Oct. Bljjkens de jongste volks telling zal het aantal raadsleden alhier met 2 vermeer derd en op 13 worden gebracht. Middelburg, 29 Oct. Heden middag hield de gemeenteraad eene zitting, voornamelijk tot behande ling der gemeente-begrooting. De zitting werd door alle leden op den heer Hogerwaard na, bygewoond. Allereerst kwam bjj de begrooting de uitgaven ter tafel. De kosten van het huishoudelijk bestuur, jaarweddenen presentiegeld, werden vastgesteld tot een bedrag van 26944.81kosten betrekking hebbende op plaatselijke belastingen 5166.39. De heer E. P. Schorer stelde voor om de toelage voor de uitgaaf van de Handelingen van den gemeenteraad van Middelburg te verhoogen tot 600, opdat de leden van den raad die gratis zouden kannen ontvangen. Dit voorstel werd met 8 tegen 7 stemmen verworpen; kosten van onderhoud, aanleg en vernieuwing van de openbare gebouwen, wegen, bruggen, veren, vaarten, straten, plantsoenen, pleinen en andere plaatsen tot gemeene dienst van allen bestemd ƒ32387.73; kosten van onderhoud, aanleg en vernieuwing van de overige gemeente-eigendommen en de daarvoor verschuldigde lastenkoeten van aanleg van eene gemeentelijke duinwaterleiding ƒ240.625; totaal van dit hoofdstuk J 242.299. By de behandeling van de kosten van politie, werd door den heer van Dunné voorgesteld dien post met ƒ1105 te verhoogen, door n.l. de jaarwedden der politie-agenten als volgt vast te stellenagenten le kl. ƒ600; 2e kl. 550; 3e kl. ƒ500 en 4e kl. 200, en aan te stellen 3 agenten le kl. (thans ook 3); 4 agenten 2e kl. (thans 7); 4 agenten 3e kl. (thans geen één) en 3 agenten 4e kl. (thans 2). Dit voorstel werd met 14 tegen 2 stemmen aangenomen, zoodat het getal agenten op 14 is bepaald, waarvan 3 voor het toezicht op de wandelwegen. Bjj den poet verhooging der jaar wedden van de nachtwakers, zeide de heer Mr. J. A. van Hoek, dat hy zich tegen vorhooging van dien post verklaarde, omdat hy het geld voor nachtwakers uit gegeven als weggegooid beschouwde, het zjjn uit den aard der zaak geen politiemannen. Hy hoopt dat heeren nachtwakers zoo zeide de heer van Hoek allen zouden bedanken om voor zoo'n klein salaris in dienst te bljjveo, de raad zou dan wel moeten over gaan tot uitbreiding van het politie-personeel. De door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1