ZIER1KZËESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 25 October 1890. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Mr. J. A. BOLLE, DE KEURING Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5916. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Verkiezing voor een Lid der Provinciale Staten van Zeeland. Door de Centrale Liberale Ivies- vereeniging is tot Candidaat gesteld Notaris te Benesse. Met deze Candidatuur vereenigen wij ons ten volle. Immers de heer BOLLE is iemand volkomen op de hoogte der belangen van deze eilanden, in polder zaken bekend, getuige zijn omvangrijken arbeid aan de conversie van Schouwen, en daarenboven een man die een steunpilaar der liberale partij zal zijn, doch ook in andersdenkenden het goede erkent, om dat hij „voor allenrecht wil. In het volgend No. zullen wij nader hierop terugkomen. gt|gr* Men gelieve ter voorkoming van stemmen-versnippering het stembiljet in te vullen met den naam van Mr. J. A. BOLLE of J. A. BOLLE te Benesse. der verhuurd wordende RIJ- en VOER TUIGEN en SLEDEN zal, in plaats van Zaterdag 25 October e.k.worden ge houden op Zaterdag den 1 November e.k., des namiddags te 3 uur, aan de Balie. Algemeene schouwing op de Vloedplanken. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziemiczee; Gelet op art. 8 der Verordening, houdende maatregelen tegen de gevolgen van hooge vloeden binnen deze gemeente, makeu bekend dat de bij dat artikel bedoelde algemeene Schouwing op de vloedplanken met alles wat daartoe behoort zal worden gehouden op Muandaff clen 37 October e.k. 9 aan te vangen te één uur des namiddags. Zij herinneren de belanghebbenden aan de Verordening, dat de vloeiplanken of kistingen alsdan moeten zijn buitengebracht en geplaatst. Zierikzee, den 20 October 1890. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. G. BETHE, 1°. S. Na eene crisis, die vier weken duurde, heeft Portugal eindelijk weer een Ministerie. Den 80jarigen Generaal Joao Chrysostomo d' Abreu e Souza is het gelukt een Ministerie saam te stellen, waarin de verschillende partijen zijn vertegenwoor digd. Het nieuwe Ministerie is voor de Kamers opgetreden met eene verklaving, waarin gezegd wordt dat de Regeering de uitvoering der reeds goedgekeurde bepalingen van de Engelsch-Portu- geescke overeenkomst wel wilde op zich nemen, doch dat zij de overige artikelen slechts aannemen kon onder voorbehoud dat enkele punten later het onderwerp zouden uitmaken van nieuwe onderhan delingen met Engeland, welke onderhandelingen daar ten overstaan van Europa zouden worden gevoerd. Dit wil zeggen, de Portugeesche Regeering moet zich op het oogenblik in het onvermijdelijke schikken, doch zij weigert aan de overeenkomst een blijvend karakter te verleenen en behoudt zich voor op de zaak terug te komen. Dat Engeland met een dergelijke houding vrede nemen zal, is ondenkbaar. Reeds heeft zij den eisch gesteld, de overeenkomst vóór het einde dezer maand geheel uit te voeren. Doet Portugal dit niet, dan zal Engeland zich in Afrika schadeloos stellen. Onderhandelingen met den Britschen gezant e Lissabon hebben geen resultaten afgeworpen; ngeland handhaaft zijne eischen; of eene zending aar Engeland zelf betere uitkomsten zal opleveren alt te betwijfelen, misschien dat de tusschenkomst an den Duitschen Keizer, die de Koning van Portugal heeft ingeroepen, iets vermag. Op het )Ogenblik is er althans zooveel gewonnen, dat de /rees voor eene onmiddellijke omverwerping der 'ortugeesche Monarchie is geweken. Slaagt het ieuwe Ministerie er in, om met eenige groote Bankiers te Parijs eene leening te sluiten, dan zal le financieele toestand ook verbeteren en kan Portugal p deze twee punten althans geruster den loop der ebeurtenissen afwachten. Ingevolge de houding der bisschoppen in Spanje p het laatste katholieke congres te Saragossa heeft le Paus een brief geschreven aan de kardinalen in 'panje, waarin hjj bet heftige optreden ten gunste an het Pausdom afkeurtdat heeft echter niet beiet, lat de Spaansche Koningin-Regentes een adres is iverhandigd, waarbij de kardinalen aandringen om ede te helpen tot het herstel der wereldlijke macht an den Paus. Naar men meldt, moeten de Jezuïeten eer ijverig werkzaam zijn, om den Paus te be- vegen een concilie bijeen te roepen, dat de wereld- ij ke macht der Pausen tot een dogma zal maken. De rede van den Minister-President Crispi, te 'alermo gehouden, waarin deze het Vaticaan be- chuldigde de Regeering van Italië tegen te verken, heeft den Paus aanleiding gegeved tot het ch rij ven van eene encycliek, die als antwoord op de rede van Crispi kan worden beschouwd. In die encycliek, die gericht is tot de bisschoppen en het Italiaansche volk, zegt de Paus, dat Italië's tegen woordige staatkunde er op ingericht is om het Italiaansche volk te verontchristeljjken. Om dit te bewijzen, somt de Paus een aantal maatregelen op, gericht tegen het Pausdom en den godsdienst; o. a. de bepalingen op de geestelijke orden, de inbreuk op het recht der bisschoppen, den krijg tegen het godsdienstig onderwijs, het verrijzen van een stand beeld voor Bruno, de bepalingen in het nieuwe strafwetboek tegen de geestelijken, de wet op de reorganisatie der liefdadige instellingen en Crispi's rede te Palermo zelf. In Italië is het volgens den Paus van binnen en van huiten donkerellende van binnen, gemis aan aanzien van buiten. Italië zou gebaat zijn door eene staatkunde, aan welke de achting van den Heiligen Stoel en diens vrijheid ten grondslag zou liggen. De Paus beveelt nadruk kelijk aan tegenstand te bieden en met dat doel de goedgezinde pers sterk te maken. Rome moet aan den Paus worden teruggegeven, het dualisme van het gezag der Italiaansche Regeering en van den Heiligen Stoel is onbestaanbaar. Plicht van zijn geweten en vaderlandsliefde dringt den Paus op den heilloozen toestand van Italië te wijzen. Deze encycliek is trouwens niet het eenige protest, dat gehoord wordt tegen Crispi's rede. Een der meest bekende leiders der uiterste linkerzijde in Italië heeft eveneens te Palermo eene rede gehouden, waarin hij op scherpe wijze de rede van Crispi critiseerde. Op forschen toon sprak hij over de verandering en houding van den Minister-President, die voor dat hij Minister werd, zelf een werkzaam aandeel had genomen aan de irridentistische be wegingen, tegen welke hij nu op zulk eene heftige wijze optrad. Verder toonde hij aan, dat de finan cieele positie van Italië ernstig is geschokt geworden en in vroeger tijd veel gunstiger was geweest. Crispi zal spoedig gelegenheid hebben om te ant woorden. Hij heeft eene uitnoodiging van den burgemeester van Turijn aangenomen en zal daar natuurlijk weder eene politieke rede houden. De Koning beeft het decreet tot ontbinding der Kamers onderteekend; de nieuwe verkiezingen zullen in de tweede helft van November plaats hebben. Er zal dus nog gelegenheid genoeg zijn voor Crispi en zijn tegenstanders om het voor en tegen der tot heden gevolgde staatkunde in het licht te stellen. Caprivi, de JDuitsche Rijkskanselier, volgt het voorbeeld van zijn meester en gaat aan het reizen. Weenen wordt bezocht en daarna zal hij te Genua eene ontmoeting hebben met Crispi. In Zwitserland is de rust nog altijd niet hersteld. In Tessino is de oude Regeering weder opgetreden, doch de President heeft het in het belang van den vrede noodig geacht mede te deelen, dat hij zijn ontslag nemen zou. Waarschijnlijk is het, dat de Regeering weder in handen zal gesteld worden van een Bondscommissaris en 3 liberale en 2 conservatieve leden. De verbittering houdt van weerszijden aan en beide partijen verwijten elkander de grofste dingen. Den strijd, dien men in JFranJcrijk wachtte hij de opening der zitting van de Kamer tussehen de begrootingscommissie en den Minister van Financiën, is bezworen. De partijen zijn bet omtrent de aan te brengen bezuinigingen eens geworden en de begrooting voor 1891 zal nu kloppen, zonder dat er eene belasting op de geheim middelen en de toillet-artikelen noodig is. Onmiddellijk bij de opening der Kamers zal een voorstel worden ingediend tot verandering der kieswet voor den Senaat, zoodanig, dat de Senaat voortaan zal worden samengesteld door het rechtstreeksche algemeen stemrecht. De Regeering zal dit voorstel, waarvoor de urgentie zal worden gevraagd, onmiddellijk aanvaarden, ten einde de begrootings-discussiën geene vertraging te doen ondervinden. Indië. Omtrent een sedert te Soerabaya onschadelijk ge- maakten oplichter, thans in de gevangenis te Wel tevreden, meldt het Soer. Hbld. Een sedert drie maanden van Singapore te Batavia gearriveerde jeugdige Zwitser van nauwelyks 20 jaar oud, de 4 moderne talen vloeiend sprekende, met een voorbeeldeloozen tact en geslepenheid in het aannemen en tentoonspreiden van airs, welke, al naarmate het te pas komt, imposant, nederig, voornaam, los, zwierig, dandy-achtig enz. kunnen zyo, is gepasseerdeu Zaterdag door de justitie gearresteerd, wegens verschillende te Batavia gepleegde oplichteryen. Spoedig na zjjn aan komst wist by een gemeubileerd paviljoen in huur te krijgen by dr. Dominicus op heb Koningsplein, en dadelyk daarop begon hij zich tte laten introduceeren by eenige gegoede familiën. Onder verschillende namen en ouder het voorwendsel dat by ryke en invloedrijke familie bezit, verzocht en kreeg hy crediet van den wagenverhuurder Van der Vossen, van wien by dagelyks te zyner dispositie kreeg een mylord bespannen met twee Sydniërs, benevens een in livrei gekleeden koet- Bier en palfrenier. Pastoor Van Santen wist hy over te halen om voor een bedrag van 5 mille borg te zyn voor hem, daarna moest de kleermaker Herment voor ƒ1500 er aan gelooven, ten einde hem in de plunje te steken, en om toen voor den inwendigen mensch te zorgen, werd ook het crediet geopend by den cuisinier, patissier en glacier Papelard,die hem niet alleen de fijnste champagne en wjjnen, maar ook diners en soupers dage lyks moest leveren. Zyne tafelvrienden prezen zyn wyze van repicieeren en onthalen hemelhoog. Toen hy zich op deze wyze geïnstalleerd had, begon hy aan de behoefte van zyn jeugdig hart te denken en wist ook spoedig een »pur saDg" Europeesche tot zyne maitreBse te krygen, waarmee hy zyne toertjes maakte in de equipage met Sydniërs, doch alras werd de mylord in zyn oogen te miniem; hy moest een landauer hebben, die hy dan ook op crediet kreeg van den heer D., en om toen ook eigene paarden te hebben, kocht hij ook weder, op goed geloof af, een span uitmuntende Sydniërs van dr. Vorderman. Zyne slachtoffers begonnen toen lont te ruiken en gaven de zaak aan bij de justitie, waarop zyne arrestatie is gevolgd. Het blykt nu, dat het iemand is die op Singapore reeds veroordeeld is wegens oplichteryen, doch aangezien men geene zeker heid heeft kunnen erlangen van zyn waren naam, zal men zyn photographie-portret naar Zwitserland op zenden. Italië. Dezer dagen begaf een Engelschman zich 's nachts over de Via Condotti, te Rome, naar zyn hotel. Plot seling dook uit de duisternis des nachts een hem onbekend persoon op, die hem rakelings voorby ging. De Brit vertrouwde het zaakje niet, greep naar zyn horloge, en, ja waarljjk, het was verdwenen! De ver dachte vreemdeling liep ondertusschen, zoo snel zyn beenen hem konden dragen, over de Piazza di Spagna op het Quirinaal toe en de Engelschman hem achterna. Toen hy hem by het Quirinaal eindelyk had ingehaald, en hem toeriep: >geef het horloge hier!" gaf de vreemdeling hem werkelijk het horloge terug. Hoe verbaasd was echter de dappere Brit, toen hy, in zyn hotel gekomen, op zyn kamer zyn vermist horLg-a op de tafel zag leggen, waar hy het zelf 's avonds, vóór hy uitging, voor alle zekerheid had neergelegd. Den volgenden dag deelden alle bladen mede, dat een Franschman den vorigen nacht door een zwaar gebouwden roover was aangevallen, hard nekkig achtervolgd en eindelyk van zyn horloge berooid was geworden. Servië. Belgrado, 22 Oct. De gewezen Koning Milan zal de volgende week vertrekken. Turkije. Het verongelukken van liet Turk- scho oorlog-sscliip „Ertogroul". Het Turksche oorlogsschip >Ertogroul" (reeds dikwyls door ons vermeld) vertrok den 15en Sept. van Yoko hama en verongelukte drie dagen daarna by den Osima vuurtoren, aan den ingang van het Kii kanaal. Het werd door een typhoon, dien geesel der Chineesche en Japansche zee, beloopen, en tijdens dezen vreeselyken storm barstte de stoomleibuis, waardoor eene ont ploffing werd veroorzaakt, ton gevolge waarvan velen werden gekwetst, gedood of overboord geworpen, zoodat het gekerm der gewonden en stervenden de lucht vervulde. Het stoomschip was door de ontploffing zoo zwaar beschadigd, dat het klaarblykelyk niet te behouden was. Kapitein Ali Bey beval onmiddellijk, de booten nit te zetten; doch deze sloegen zoodra zy te water kwamen ondersteboven en werden door de zee weggeslagen. Degenen, die niet door de ontploffing gedood ot gewond waren, liepen als razend van angst over het dek ot sprongen door schrik bevangen over boord. De onmogelijkheid inziende om het schip of de opvarenden te redden, gaf de kapitein bevel dat ieder zich zoo goed mogelyk moest zien te redden en sprong zelf in zee, waarin hy onmiddellijk verdween. Yyf minuten daarna zonk het schip. De zee wemelde van zeelieden, die trachtten den wal te bereiken, die slechts eene halve myl verwyderd was, hetgeen echter slechts aan de sterkste zwemmers gelakte. De vice-admiraal Osman Pacha worstelde vruchteloos in de woedende golven. Door een stuk hout aan het hoofd getroffdn, zonk hy oomiddelljjk daarna. Yele der overlevenden hebben armen of beenen gebroken, vermoedelyk doordat zy door de zee by het aan land komen tegen de klippen werden geslagen. Door de visschers aan de kust werden zjj, zoo goed de middelen het toelieten, verpleegd. Twee der geredden vertrokken om assistentie naar Kobó, dat ongeveer 100 mylen verwyderd was van de plaats waar het stoomschip verongelukte. Dewjjl er geen Turksche consul was, bood de commandant van het Duitsche oorlogsvaartuig »Wolf" aan, de schipbreuke lingen naar Kobó te vervoeren, hetgeen gebeurde. Van de 653 personen, die zich aan boord bevonden, onder welke vele uit de aanzienlijkste Turksche fami liën, werden er slechts 69 gered. Oostenrijk. Werkstakingen. De Weeners hebben veel last van de staking van den tramdienst. De maatschappij wil aan drie eiscben tegemoet komen, nl. golyke be handeling voor conducteurs en koetsiers, afschaffing van den straf van terugzetting tot een lagere klasse en behoud van betrekking by het waarnemen van mili taire plichten. De stryd loopt echter vooral over de dienstregeling en pensioen-quaestie. Duizenden bieden zich aan om de plaatsen der werkstakers in te nemen. Frankrijk. De werkstakende arbeiders nit de tule-fabrieken te Calais hebben een comité benoemd om met de patroons over het loontarief te onderhandelen. Zy weigeren in middels het werk te hervatten. Duitschland. De lyfstraffen in eere hersteld. In de vorige week is te Dusseldorf een vergadering gehouden van de ver- eeniging voor het gevangenwezen in de Rijnprovincie en Westfalen, bestaande uit de hooge rechterlyke amb tenaren en directeuren van strafgevangenissen. Onder de besluiten, daar genomen, behooren o.a. de volgende lo. Lichamelijke kastijding is een volstrekt noodzakelijk middel van tucht by alle soorten van mannelijke straf- gevangenen. 2o. Zy is als zelfstandige straf een onmis bare en dringende behoefte voor BOmmige misdrijven. De rechterlyke ambtenaar, die het vraagstuk inleidde, beweerde dat de Staat tegenover jeugdige misdadigers, hetzelfde recht heeft als ouders, patroons en onderwij zers, en dat een zeer krachtig middel noodig is om het diepgezonken eergevoel van volwassenen weder op te wekken. Om de bezwaren, die vroeger tegen de toepas sing van stokslagen zyn gerezen, te voorkomen, beval hij de invoering aan van een werktuig in den trant van de guillotine, om de kracht der slagen te kunnen Het socialisten-congres te Halle heeft vóór de sluiting o.a. nog verworpen een voorstel, om voor vaBfc aan te nemen: dat, wanneer by verkiezingen voorden Rjjksdag, den Landdag enz., een herstemming tussehen twee candidaten van andere partyen moet plaats hebben, de socialisten zich van stemming moeten onthouden. Daarentegen vereenigde zich de vergadering met het voorstel, om te bepalen, dat voortaan de le Mei een feestdag voor alle werklieden zal zyn, en dat waar het werk dien dag niet kan stilstaan, alle feestelijkheden zullen plaats hebben op den eersten Zondag van Mei. Volgens het plan van organisatie zal het partijbestuur worden benoemd door de algemeene vergadering en be staan uit twaalf leden, namelyk twee voorzitters, de een als onder-voorzitter, twee secretarissen, een kassier en zeven controleurs. Tot voorzitters werden benoemd Gerisch on Singer; tot secretarissen Auer en Fischer; tot kassier Bebeltot controleurs Behrend, Dubbert, Ewald, Herbert, Jacoby, Kaden en Schulz. Het bestuur wordt gevestigd te Berlyn. De leden van het partijbestuur zullen een vaste be zoldiging genieteo, die voor elk lid niet meer mag bedragen dan 250 M. per maand. Liebknecht werd benoemd tot hoofdredacteur van het centraal orgaan het Berliner Volksblatt, dat van 1 Jan. af Vorwürts zal heeten. In het Thüringerwoud is Zondag en Maandag j.l. voor den tyd des jaars veel sneeuw gevallen. Te Oberhoff lag de sneeuw een halven voet hoog. België. Brussel, 23 Oct. De heeren Janssens en van Nenss, administrateurs-generaal van den onafhanke lijke» Congo-staat, zyn benoemd tot gemachtigden van dien staat op de nieuwe conferentie, die in het begin van November te Brussel zal bijeenkomen om te han delen over de invoerrechten in den Congo-staat. Nederland. Wormerveer, 23 Oct. Gisteren avond toen de trein van Amsterdam te ongeveer half negen binnen reed, had een ernstig ongeluk plaats. Een goederentrein scheen niet volkomen de rails voor den binnenkomenden trein vry te laten. Een botsing volgde. Eene locomotief en een paar wagens liggen over den weg. De weinige passagiers kwamen met den schrik en een schok vry, doch de stoker, een ongehuwd man, bekwam eene ernstige beenbreuk en zal in het Amsterdamsche gast huis worden opgenomen. Da machinist bekwam lichte brandwonden. Amsterdam, 22 Oct. Heden is alhier een aanvang gemaakt met de afbraak van de overblyfselen van den Btadsschouwbnrg. 's-Gravenhage, 22 Oct. Naar van betrouw bare zyde wordt berient, blyft de toestand van Z. M. den Koning nagenoeg onveranderd en is er van dadelyk levensgevaar geen sprake. De beweringen echter, van sommige zjjden verspreid, dat de Koning dezen zomer, bepaaldelijk in Augustus, zieker is geweest dan thans, zyn onjuist. Den ganschen zomer was de Koning over 't algemeen vry wel, en in staat de regeeringszaken waar te nemen; in 't laatst van September is er een oigunstige keer gekomen en heeft zich vry onverwacht in enkele dagen de ziektetoestand geopenbaard, die Z. M. buiten staat stelt zyn taak te verrichten. 's Gravenhage, 22 Oct. De Raad van Ministers is heden avond te 8 uren in buitengewone vergadering bijeengekomen. De commissie nit de Tweede Kamer voor de voor bereiding der wet op den krijgsdienst zal a.s. Maandag weer vergaderen. Het Kon. besluit van 5 September 1S90 (Stbl. No. 152) luidt: Eenig artikel. In plaats van de in art. 1 van Ons besluit van 26 Mei 1888 (Stbl. No. 86) voorkomende woorden: >9 Augustus 1878 (Stbl. No. 24)" wordt gelezen: »28 October 1889 (Stbl. No. 146)". Art. 1 van het Kon. besluit van 26 M e i 1888 (Iet wel!) verwyst dus voortaan naar art. 2 van de Wet van 28 October 1889. Het klinkt vreemd! ®s Grra-veixbagre, 22 Oct. By de Tweede Kamer is in de vorige week een verzoekschrift uit Indië in gekomen. Het is onderteekend door Antje Toeding en anderen, meerendeels te Makasser woonachtig en bev&t het verzoek dat voor de inlanders in Ned.-Indië registers van den burgerlijken stand worden ingevoerd en de berechting hunner boedelzaken worde opgedragen aan den landraad. Oud-Beierland, 23 Oct. De liberale kies- vereeniging alhier, heeft met 14 stemmen den heer L. O verwater, rentmeester te Strjjen, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Op den heer D. Kluif hoofd, burgemeester van Numansdorp c. a., waren 7 stemmen uitgebracht. Groes, 23 Oct. Vele vereenigingen zijn in den loop der tyden opgericht, maar ook vele bleken niet bestand tegen den knagenden tand des tyds. Gedurende eeuigen tyd leidden zy een teringachtig bestaan om eindelyk te bezwijken en geen spoor van haar bestaan na te laten. Dit is niet het geval met de vereeniging >Eigen Hulp," ten doel hebbende om aan zieke werklieden gedurende den tyd dat zy niet werken kunnen, hun weekloon nit te betalen. Terecht heeft men begrepen, dat dit eene der beste middelen zou zyn om den werkman voor geheelen ondergang te bewaren. Daarom mag >Eigen Hulp" zich verheugen in de sympathie van zoOvelen, hetgeen merk baar is aan den goeden staat der geldmiddelen. Over bet afgeloopen kwartaal bedroegen de ont vangsten 113,16 en de uitgaven 73,62l/8» waaronder 68 aan uitkeeringen wegens ziekte der leden. De vereeniging heeft nn een batig saldo van f 743 en een reservekas van ƒ233,15, waaruit by langdurige ziekte uitkeeringen plaats hebben. Op 14 Deo. hoopt de vereeniging haar tienjarig be staan eenigszins feestelyk te vieren. Door het beBtuur der R.-K. kiesvereeniging was Dr. Scbaepman uitgenoodigd tot bet houden van eene politieke lezing, maar Z.E.G. heeft wegens de moeielyke reis gemeend te moeten bedanken. Nu is uitgenoodigd de heer M. E. J. X. Meys te Hageveld, die vermoedelyk in November aan deze uit noodiging zal voldoen. Voor- en tegenstanders van dr. Schaepman zullen het betreuren, dat deze coryphée zyner party niet in de mogelijkheid is zich hier te laten hooren. Het bekende »je beurs of je leven" is thans ver vangen door >je pet af of je leven!" Een der aannemers van het Sas had de verschrikkelijke gewoonte om niet tegen iedereen goeien dag of goeien avond te zeggen, zelfs deed hy dat niet altjjd als een onbekende hem eerst groette. Een dezer yselyk beleefde menschen heeft dezen sinjeur dezer dagen mores" geleerd. Toen hy n.l. op zyn ongevraagden wensch van een goeien avond geen gelyken wensch terugkreeg, greep hy den sinjeur by de borst en voorspelde hem nog veel erger, als hy niet beleefder werd! Het hardhandige middel is probaat gebleken. De >onbeleefde" mynheer roept nu al uit de verte >goeien dag" of »goeien avond," maar hy is nog niet te vast in de schoenen, want soms wenscht hy de menschen 's morgens »goeien avond." 1 Man en vrouw hebben hooggaande ruzie. Onder- wyl komt er volk in den winkel, en de man spoedt zich naar voren, terwijl de vrouw haren wederhellt eenen veger naar het hoofd gooit. Om den schijn tegen over den klant te bewaren, zegt daarop de man: »0 kindlief dat is de verkeerde veger!" Een jong mensch was verliefd, ontzettend verliefd, zijn hart bonsde verschrikkelijk onder zyn vestje. Het hart tikte niet, maar sloeg met geweldige slagen. Het sloeg hoorbaar, want toen hjj eens alleen op zyn kamer zat en alles rondom hem doodstil was, behalve dat verraderlijk hart, riep hy eenklaps »binnen." Hy meende dat er iemand aan de deur tikte en toch was 't niets anderB dan dat weerspannige hart!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1