Z1ER1KZËËSC11E NIEUWSBODE. Donderdag 23 October 1890. i - 1 -J A Directeur-Uitgever J. WAALE. DE KEURING BRANDSCHOUWING. Algemeene Brandschouwiog BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN?^ Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ4,30, franco per post f 4 >60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5915. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. der verhuurd wordende RIJ- en VOER TUIGEN en SLEDEN zalin plaats van Zaterdag 25 October e.k.worden ge houden op Zaterdag den 1 November e.k. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 27 October eerstkomende cn vólgende dagen eene in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zeerikzee, den 17 October 1890. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. G. BETHE1.° S. Algemeene schouwing op de Vloedplanken. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gelet op art. 8 der Verordening, houdende maatregelen tegen de gevolgen van hooge vloeden binnen deze gemeente, maken bekend dat de bij dat artikel bedoelde algemeene Schouwing op de vloedplanken met alles wat daartoe behoort zal worden gehouden op Maandag; den S7 October o.lc., aan te vangen te één uur des namiddags. Zij herinneren de belanghebbenden aan de Verordening, dat de vloedplanken of kistingen alsdan moeten zijn buitengebracht en geplaatst. Zierikzee, den 20 October 1890. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. G. BETHE, 1°. S. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 14 October 1890 eene wijziging is gebracht in art. 8 der Voorwaarden omtrent het gebruik van gas door particulierenen dat de eerste zinsnede van genoemd artikel, laatstelijk gewijzigd bij Raadsbesluit van den 30 April 1875, alsnu behoort te worden gelezen als volgt: »Bij het begin van elke maand zal van wege de gemeente, jidesverkiezende in tegenwoordigheid van den verbruiker, »op den meter worden opgenomen de verbruikte hoeveel- «heid gas en deze worden berekend tegen den prijs per »kubieke Meter, zooals die door den Raad ingevolge art. 1 >van liet besluit tot reorganisatie van de exploitatie der «gasfabriek van den 7 April 1875, gewijzigd den 14 October *1890, zal worden bepaald." Zierikzee, den 22 October 1890. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. G BETHE, 1°. S. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat krachtens Raadsbesluit van den 21 dezer, de prijs van het GAS, uit de gasfabriek der gemeente aan particulieren te leveren, voor het jaar 1891 is vast gesteld op negen cent per Kub. Meter. Zierikzee, den 22 October 1890. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. G. BETHE, 1.® 8. Engeland. Loudon, 21 Oct. De Times verneemt, dat de nieuw opgerichte vereeniging van reeders en scheeps eigenaars in beginsel heeft besloten, alle Britsche koopvaardijschepen tydelyk stil te doen liggen en alzoo de nationale scheepvaart te verlammen, als een middel om een einde te maken aan de onverdraaglijke ver drukking van de zijde der nieuwe dokwerkers- en matrozenvereenigiugen. De Times keurt dit paarden middel goed, als zijode een noodzakelijk geworden maatregel van tegenweer. Zie telegram). Italië. De paus heeft eene encycliek in gereedheid gebracht, die als een antwoord beschouwd kan worden op de rede, door den mioister Criapi te Florence gehouden. De encycliek is gericht tot de bisschoppen en tot het Italiaanscbe volk. Daarin wordt gezegd, dat Italië'a tegenwoordige Btaatkuode er op ingericht is om bet Italiaansche volk te verontchristelyken. Om dit aan te toonen wordt er gewezen op eene reeks maatregelen tegen bet pausdom en de godsdienst; zooals de be palingen op de geestelijke orden, de inbreuk op het recht der bisschoppen, den veldtocht tegen het gods dienstig onderwjja, het verrijzen vau een standbeeld voor Giordano Bruno, de bepalingen ia het nieuwe strafwetboek tegen de geestelijken, de wet ter reor ganisatie der liefdadige instellingen, en eindelyk Crispi's rede te Florence. Deze staatkunde, verklaart Leo XIII, richt Italië in godsdienstigen, zedelijken en staatkundigen zin te gronde. Een donker tafereel wordt verder opgehangen van Italië's toestand: ellende van binnen en gemis van aanzien naar buiten. Hoezeer zou Italië gebaat worden door eene staatkunde, aan welke de achting voor den Heiligen Stoel en diens vrjjheid ten grondslag liggen. Onnoemeljjke voordeelen zouden er bet gevolg van zjjn. Ten slotte beveelt de paus nadrukkelijk aan tegen stand te bieden en met dat doel de goedgezinde drukpers sterk te maken. Rome moet aan den paus teruggegeven worden, want het dualisme van het gezag der Italiaanscbe regeeriog en van den Heiligen Stoel is onmogelijk bestaanbaar. De plicht van zya geweten gebiedt hem op dien heilloozen toestand te wyzen, en hy wordt er ook door gedreven uit liefde voor het vaderland. De encycliek moet op dit oogenblik reeds door de Osservalore Romano openbaar gemaakt zjjn. Servië. De Servische regeering heeft den ex koniog Milan een jaarljjksch pensioen van 360,000 frank aangeboden als hy voorgoed het land uitgaat. Oostenrijk. Baron Rothschild van Weenen, de wereldberoemde fipancieele grootheid, heeft met zyn salonwagen zyoe woning opgeslagen aan het station Türkheim, om in Worishofeo de Kneipp-kuur te dóen. Dod 26sten Sep tember kwam de door de modeziekte »Neura8thenie" geplaagde met een extra-trein te Türkheim aan en besloot aldaar by het station zjjn kwartier op te slaan, omdat bjj noch in Wörishofen, noch in het hotel »Krone", Türkheim, het door hem gewenschte getal van 5 kamers kon bekomen. De baron bevindt zich zeer wel in zyn reiswagen, en het barrevoets loopen en de begieting van het bovenlichaam bekomen hem bepaald zeer goed. In zyn gevolg bevindt zich een secretaris, een kok, een kamerdienaar en een gewoon bediende. De laatsten hebben volop werk, om alle benoodigdbeden voor hun heer aan te koopen, ofschoon de toevoer per spoor niet gering is. Er worde evenwel zoo overvloedig gekookt, dat in den regel voor de mindere spoorwegbeambten en arme lieden uit de nabuurschap nog een goede maaltyd overbluft. De salon wagen is overigens zoo gemakkelyk ingericht (salon-, slaap- en toiletkamer! clóaèfc en keuken), dat men daarin gemakkelyk eenige weken >kneipen" kan. Frankrijk. Een fabrikant van velocipèdes te Parijs is het slacht offer van een oplichter geworden. Een keurig gekleed heer wilde een velocipède koopenzyn keus viel op een fraaie bicycle. »Ik wil die onmiddellyk in het Bois de Boulogne probeeren, geeft my een uwer bedienden mede, ik zal hem zyn tyd vergoeden". De fabrikant vond dat goed en de kooper vertrok met den bediende in een rytuig. In een afgelegen laan hield men stil. De cliënt probeerde de bicycle en de bediende en de koetsier schaterden over de moeite, die hy had om zjjn evenwicht te bewaren. Maar eensklaps was de cliënt met de bicycle uit het gezioht en ondanks alle nasporingen was by nergens meer te vinden. Het mooiste van de zaak is, dat de bediende nu ook nog den koetsier moet betalen. Belgii e. Omtrent den uitslag der gemeentelijke verkiezingen in België wordt thans gemeld, dat deze geen ver andering van belang schynt gebracht te hebben in de verhouding der partyen, wat evenwel niet wegneemt, dat beide zich de overwinning toekennen. Met trotB constateeren de liberalen, dat hun in alle groote steden Brugge alleen uitgezonderd de meerderheid is gebleven, ja dat deze by vroeger is aangegroeid. Zoo te Antwerpen, waar ze nu ruim 2000 en te Brussel waar ze 3000 stemmen meerderheid hadden, te Gent, Luik, Namen, enz. Nederland. Apeldoorn, 20 Oct. In den toestand des Koningswelke tamelyk stationair bleef gedurende de laatste dagen, is eeoige, hoewel geringe, beterschap te bespeuren. Het gebruik van voedsel, hoe weinig ook, neemt eenigszins toe, en de krachten nemen niet af. Men schryft uit Het Loo: Elke brave vrouw zal haar man by ziekte verplegen zooveel zy ban, maar men hoort uit hooge kringen soms zoo vreemde noten kraken omtrent huiselyke verstandhouding, dat het byna als een bijzonderheid klinkt te vernemen, dat de Koningin tegenwoordig niet wijkt van het bed des KoniDgs, behalve de enkele uren, die de geneesbeeren baar voor een beweging in de buitenlucht voorschryven. Het is der Koningin aan te zien, dat zy een zware taak te vervullen heeft. Haar yzersterk gestel doet haar bestand zjjn tegen veel vermoeienis en inspan ning, maar zorg en angat hebben ook op het sterkste gestel hun invloed. De Koning gebruikt geen voedsel, dan gevoerd door de Koningin, die hem de versterkende middelen, altyd in vloeibaren vorm, met een eierlepel tusschen de lippen brengt. Scbynbaar verminderen de lichaams krachten des Konings niet of slechts weinig, ook vermoeden de doctoren, dat de zieke weinig pij a lijdt. De Hooge Patient ligt echter doorgaans in een toe stand tusschen waken en slapen, niet bewusteloos, maar loom en mat, onverschillig voor wat er om hem heen gebeurt. Slechts by wjjlen komt er een helderder oogenblik, maar dan ook is de geest onmiddellyk weer werkzaam en vreezen de doctoren van die tyde- lyke opgewektheid of opwinding nog meer kwaad dan van de wezenloosheid, waarin de Hooge Lyder kort daarna weer vervalt. Om het Loo is het thans nog stiller en eenzelviger dan ooit 1 Amsterdam, 20 Oct. De zaak tegen naej. Aafke Kuypers is, na aanvulling van het rapport der geneeskundigen, naar de openbare terechtzitting ver wezen. De volgende kennisgeving richtte de firma N. Tet terode te Amsterdam Zaterdag tot de werketakende gezellen van haar atelier: »Aan de ontslagen gezellen wordt by deze bericht, dat, indien er onder ben mochten gevonden worden, die alleen door valscbe schaamte tot dusver weerhouden zyn om te bekennen, hoe onverstandig en verkeerd hun vyandig optreden tegen den beheerenden firmant is geweest, de gelegenheid om schriftelijk van deze be kentenis te haren kantore te doen blyken, alsnog tot overmorgen (Maandag)avotd door de fiima wordt open gesteld. Daarby dienen zy dan hunne bereidwilligheid te kennen te geven, om verder de leiding van den beheerenden firmanten van zyn nieuwen meesterknecht te volgen, en om de hun bekende door hem noodig geachte maatregelen goed te keuren. «De firma beseft, hoe moeielyk het hun zal vallen, vooral na hun dom-driest optreden in het openbaar, om elders evengoed betaald werk naar hunne gadiDg te vinden, en stelt hun daarom deze gelegenheid alsnog open, onder het bekende voorbehoud van alleen in haar dienst terug te zullen nemen wie zy meent dat met goed gevolg alsnog by haar werkzaam zullen kunnen zijn. «Doch later zal dan ook niemand hunner meer in haar dienst worden genomen. Amsterdam, 20 Oct. Of de waarschuwing van den Burgemeester in de Woensdag jl. gehouden Raadszitting, dat hy de Zaterdagavondsche straat schandalen desnoods met geweld zal te keer gaan, of dat bet Zaterdag aan de bekende socialistische venterd beteekende verbod, om gedurende twee maanden geen geschriften meer langs den openbaren weg te mogen ▼erkoopen, op de rust, die des avonds allerwegen in de stad heerschte, invloed heeft gehad, dan of het gure weder en de regen de menigte tehuis hield, is Datuurljjk moeilyk uit te maken. Een feit is het echter, dat, met uitzondering van een paar honderd man, die het vuurwerk ter gelegenheid van het overigens vrjjwel mislukte feest van dTJsbreber aan den Amstel bij woonden (dat tusschen de buien werd afgestoken en goed voldeed) er van samenscholingen in heel de stad geen sprake was. Wel waren er af en toe in de Damstraat wat meer menschen dan op gewone avonden, maar geen der winkels was gesloten, en behoefde de verdubbelde politie-macbt geen enkele maal tot «doorloopenf" aan te manen. Het verkeer werd nergens belemmerd of gestoord. In de Jordaan heerschte zelfs een anders ongekende stilte. Het verbod of de waarschuwing van den, burger vader oefende hier geen invloed uit, maar wel de regenbuien maakten dat de overigens zoo aangename stfaat-bedryvigbeid op Zaterdagavonden tot den ver koop van de meeBt noodzakelijke levensbehoeften (bleef beperkt. 's Gravenhage, 21 Oct. De ministerraad, oordeelende dat de Koning buiten staat geacht is de regeering waar te nemen, heeft heden de Staten- Generaal in vereenigde vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 28 October, des namiddags ten 2 ure. Omtrent 's Konings toestand luidt het officieel be richt: Sedert het laatste bericht is de toestand by Da dezelfde gebleven. Toch toont de Koning nu en dan eenige meerdere belangstelling in HoogstdeBzelfs om geving. Vermindering van krachten is niet te bespeuren en de eetlust bljjft goed. >Xi<l<lell>ux*£:, 22 Oct. Op de agenda der na jaarszitting van de Prov. Staten komt o. a. het volgende voor: Ingevolge een door de vennooten der Zeeuwsche Spoorboot-Maatschappij geds.an verzoek, stellen Gedep. Staten voor, aan die Maatschappij 'voor het uitoefenen van een stoombootdienst met twee stoombooten tusscben Schouwen, Zuid- en Noord-B<-veland en Walcheren te verleenen een jaarlyksche bijdrage van ten hoogste 24000 voor het tydvak van 1 Jan. 1892 tot 31 Dec. 1901, onder de volgende voorwaarden: lo. ten minste gedurende zes dagen 's weeks wordt tweemaal daags gevaren van Middelburg naar Zierikzee en tweemaal daags van Zierikzee naar Middelburg; voor jaarlyksche herstelling der booten wordt gedu rende het tydvak van 1 Mei tot 31 October een tyd van ten hoogste 30 dagen toegestaan, zoodat ten hoogste gedurende 30 dagen in dat tydvak wegens herstelling met één vice-versa vaart per dag kan worden volstaan; 2o. de uren van vertrek worden door Ged. Staten vastgesteld, zooveel mogelijk in ver baud met de uren van vertrek en aankomst der spoortreinen te Goes; 3o. wanneer door overmacht, ter beoordeeling van Ged. Staten, niet tot of van Middelburg kan worden gevaren, dan geschiedt dit tot of van Veere en zorgt de onderneemster dat alsdan een omnibus voor ten minste tien personen aanwezig zy om passagiers en bagage naar en van Middelburg te vervoeren; 4o. de onderneemster moet zorgen voor een ten ge- noege van Ged. Staten ingerichten omnibuadienst tusschen het spoorwegstation te Goes en het Catsche veer en omgekeerd, en wel voor elke bootreis; 5o. het tarief behoort ten aanzien van Wolfaartsdjjk gelyk te zyn aan dat ten aanzien van Cortgene; 6o. voor elke niet overeenkomstig de dienstregeling verrichtte rtis van of naar Middelburg (Veere), welke de onderneemster ingevolge punt 1 of 3 verplicht was te doen, wordt, tenzij overmacht naar het oordeel van Ged. Staten aanwezig zy geweest, van bet ingevolge punt 7 berekend subsidie gekort eene som van vyf en twintig gulden; 7o. het subsidie wordt verminderd met 70 ten honderd van de netto overwinst, behaald boven de som welke vereischt wordt om over het maatschappelijk kapitaal van f 68000 4 ten honderd als dividend uit te keeren. De in de statuten voorgeschreven uitkeering aan het reservefonds wordt voor de berekening van de netto winst onder de uitgaven toegelaten tot een maximum van 6000. In hun toelichting tot hun voorstel zeggen Ged. Staten dat het als vaststaande mag worden beschouwd dat de dienst, hoewel die met de bestaande middelen op loffelyke wyze wordt uitgevoerd, niet voldoende voorziet in het onderling verkeer tusschen Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen. Zonder aan schaffing eener tweede boot valt aan afdoende ver betering en aan voorziening in de behoefte niet te denken. Het ligt voorzeker op den weg der provincie om ook hier verbetering in den toestand te bevorderen. De ondervinding heeft geleerd dat een subsidie uit de provinciale kas onmisbaar is om den dienst in Btand te houden. Eu was dit nu reeds noodig met ééne boot, nog meer zal daaraan behoefte bestaan als de dienst op ruimer schaal wordt uitgeoefend. Dit werd door de Prov. St. dan ook reeds begrepen in 1875, toen by hun besluit van 9 Juli van dat jaar, no. 14, werd bewilligd in het verzoek dat geen korting op het te verleenen subsidie zou worden toegepast, alvorens de opbrengst ƒ24000 zou hebben bereikt, en zulks in verband met het toen bestaande voornemen der Maatecbappy om een tweede boot aan te schaffen en den die&Bt tot Vlissingen uit te breiden. Aan een en ander kon toen echter geen gevolg gegeven worden, daar voor de hiervoor noodige wijziging der statuten de gevorderde meerderheid niet verkregen kon worden. Nu andermaal pogingen worden aangewend om in de Steeds luider sprekende behoefte te voorzien, komt het ingekomen verzoek der Spoorboot-Maatschappij om een Bubsidie van f 24000, G«d. St. alleszins gebiltykt en voor inwilliging vatbaar voor. Aanvaükelyk was door bet bestuur ondersteuning verzocht voor een aanvraag om subsidie van 25341, berekend naar 16,66 per enkele reis. De som zou verminderd worden met de helft in de winst boven 5°/0; Ged. St. achtten die som tehoog en de vermindering by overwiost te gering, terwyl de vermindering boven dien naar hun oordeel moest intreden reeds nadat 4°/0 van het kapitaal was verdiend. Na schriftelyke en mondelinge onderhandeling is eindelijk overeenstemming verkregen. Wordt het voor stel door de Prov. Staten aangenomen, dan zal door het bestuur aan de vennooten worden voorgesteld een tweede raderstoomschip aan te schaffen en de statuten in overeenstemming te brengen met den nieuwen toestand. Wolfaai*ts<ly li, 21 Oct. Nadat door de heeren J. Goetheer Dz. en G. Weijns acbtervolgens bedankt was voor hunne benoeming tot lid van het Burgerlyk- of Algemeen Armbestuur dezer gemeente, heeft de gemeenteraad op 18 dezer tot die betrekking met gunstig gevolg benoemd de heer J. P. van Wel. Als een proeve van buitengewonen wasdom, ver dient melding gemaakt te worden van eene pompoen, geteeld in den tuin van de familie Lenshoek alhier, welke de kolossale zwaarte heeft van 41 en een halve kilo. Scherponisse, 20 Oct. In de gemeenteraads zitting van heden is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, oip met 1 November in dienst te treden, de heer De Mol van Barendrecht, terwyl met hem op de voordracht stonden de heeren Mays van Zierikzee en Snijders van Wilhelminadorp. In dezelfde zitting werd het tractement van den onderwijzer met hootdacte, D. J. van der Graaff, verhoogd met f 50 en alzoo gebracht van 600 op 650. Wel een bewys dat de gemeenteraad van Scberpeniese het wel meent met de belangen van onderwys en onderwyzers. Brouwershaven, 21 Oct. De uitslag der verkieziug voor een lid van den Raad dezer gemeente, by herstemming tusschen de heeren J. van Hoboken en Joh. Gast CorD.z., is, dat de heer J. van Hoboken is gekozen met 42 van de 61 uitgebrachte stemmen. Brouwershaven, 21 Oct. In de gisteren avond alhier gehouden vergadering der afdeeling Brouwershaven, ZoDnemaire en Daivendyke der Centrale Liberale Kieavereeniging, verkreeg voor de aanstaande candidatuur voor ééa lid van de Provinciale Staten van Zeeland, de heer Chr. Groëneveld de Kater het grootst aantal stemmen. De Leeren D. Hocke Dz. (Mon Genie) te Zonnemaire en T. Gast te Duivendijke, hadden vooraf bjj het noemen hunner namen verzekerd, geen candidatnnr te zullen aannemen. Tot het Btellen van den candidaat in de a.s. Centrale Vergadering, zijn als afgevaardigden gekozen de heeren Corn. Bosman, T. Gast, D. Hocke Dz., J. A. Bolle en J. van Hoboken. Als aanvulling en rectificatie van het bericht omtrent de redding der bemanning van het Eogelsche schip «Dunrobin" kan nog worden gemeld, dat de heer G. A. de Kater aan het hoofd albier staat der Zuid-Holl. Reddings-Maatscbappy en deze gelastte, dat de reddingsboot «Prins "Hendrik", niet zooals vroeger gemeld «Koning Willem Hl" (deze werd verleden jaar vervangen), uit zou varen om de menschen te redden; dat later genoemde heer de Kater als Engelsch consul de schipbreukelingen, ia ontvangst nam en er voor zorgde dat zy onder dak kwamen en van het noodige werden voorzien. De gisteren avond en heden teruggekomen schippers, uitgevaren tot berging van lading en inventaris, berichtten, dat het schip geheel is stuk geslagen en er niets meer te redden valt. Zierilczee, 21 Oct. Gisteren avond hield de Liberale KieBvereenigiDg alhier eene vergadering tot het stellen van een voorloopigen candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, waarby 57 stem gerechtigde leden tegenwoordig waren. De Voorzitter, Mr. J. Moolenburgh, sprak bij de opening een woord van waardeering van het overleden lid der Staten de heer J. Hoogenboom Bz. en herinnerde aan hetgeen hy in de vorige vergadering over het gewioht dezer verkiezing had gezegd. Als candidaten werden genoemd de H.H. A. v. d. Wrjjde te Ellemeet, Mr. J. A. Bolle te Renease, Chr. Gr. de Kater te Noordgouwe, J. van der Bent te Brouwershaven en J. A. Bolle te Zonnemaire. By de daarop gevolgde stemming bleek, dat Mr. J. A. Bolle had verkregen 38 at., A. v. d. Weyde 12, J. v. d. Bent 3, J. A. Bolle te Zonnemaire 3 en Chr. Gr. de Kater 1 stem. Alzoo heeft Mr. J. A. Bolle te Rene8se in deze afdeeliDg de meeste stemmen verkregen. Als afgevaardigden ter Centrale Vergadering werden herbenoemd de bij de vorige verkiezing gekozen 13 heeren, terwyl als 14de afgevaardigde werd gekozen Ü8. Müller. By de algemeene omvraag stelde de heer Legemaat de vraag: welk mandaat de afgevaardigden op de Centrale Kiesvergaderiijg hebben, waarop Mr. A. J. F. Fokker antwoordde, dat z. i. de afgevaardigden op de algemeene vergadering dien liberalen candidaat moeten steunen, die over het geheele district de meeste stemmen heeft verkregenal ware het ook dat deze niet in hunne afdeelingen de meerderheid had behaald. Dit gevoelen werd ook door den Voorzitter oudersteund. De Voorzitter sloot daarop de vergadering met een woord van dank voor de opkomst en wees nogmaals op de telkenen des tijde, die de liberalen moeten aan sporen tot eeDe flinke opkomst en tot het laten varen van alle personen kwesliën. Naar wij uit goede bron vernemeD, heeft de heer Way, notaris alhier, voor de van anti-revolutio naire zijde aangeboden candidatuur voor de Provin ciale Staten bedankt. In de gemeente Renesse circuleerde dezer dagen een adres aan den Commissaris des KoniDgs, waarin ZEd. verzocht wordt den heer K. Steur Rz., sedert jaren eerste wethouder, aan Z. M. voor te dragen voor de be noeming tot burgemeester dezer gemeente. Zierikzee, 22 Oct. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Afwezig waren met kennisgeving, de heeren S. J. Ochtman, Zuurdeeg en van den Bout. De notulen van het verhandelde in de twee voorgaande vergaderingen werden voorgelezen en goedgekeurd. De heer Moolenburgh bracht >namens de Commissie ver slag uit van haar onderzoek betreffende de begrooting der gemeente voor 1891. Over deze begrooting in het algemeen werd door niemand het woord gevraagd. Eerst kwamen in behandeling de Uitgaven. Bij de H. I en II werden door Burgem. en Weth. eenige vragen van de Commissie, betreffende de posten voor schrijfloonen en behoeften, druk- en bindwerken en aan plakken beantwoord. Bij den post voor onderhoud van wegen en voetpaden, drong de heer Fokker aan op liet voortdurend goede onder houd van het verbeterde gedeelte van den Miereweg en zoo mogelijk, om met de verbetering van het overige ge deelte van dien weg voort te gaan. De heer Six maakte vervolgens de opmerking, dat het wieden der straten, waarvoor aan de Hervormde Diaconie een jaarlijksche toelage van f 22U wordt verleend, nog al te wensehen overlaat, waarop Burgem. en Weth. antwoorden, dat het Herv. Diaconie-Arm bestuur door hen hierop reeds opmerkzaam is gemaakt en dat toezegging is gedaan, dat hierin verbetering zal komen. Bij de behandeling van de nie Afdeeling van II. III «Aanleg of vernieuwing", wordt met algemeene stemmen besloten, het gedeelte der Oude Haven tusschen den ring muur en het Kraanplein te dempen in 1891. De kosten zijn geraamd op ongeveer f 30000, Bij H. V, Afd. 1 «Politie" wordt door Burgem. en Weth., naar aanleiding eener opmerking der Commissie te kennen gegeven, dat zij hebben gemeend dit jaar geene reorgani satie van het politiepersoneel te mogen voorstellen met het oog op den minder gunstigen financieelen toestand waarin de gemeente thans verkeert. De reorganisatie zou voor 1891 eene meerdere uitgaaf van pl. m. f 600 en voor volgende jaren van pl. m. f 200 vereischen. Daarna wordt voorlezing gedaan van een brief van den Commissaris van Politie, waarbij deze de wenschelijkheid aantoont orn het thans bestaande politiepersoneel, bestaande uit 1 inspecteur, 4 agenten en 18 nachtwakers, te vervangen door 1 inspecteur en 10 agenten. De Voorzitter verklaarde, dat verbetering van het politie wezen wenschelljk is, doch zich te kunnen vereenigen met het voorstel van Burgem. en Weth., en in dit jaar tot reorganisatie nog geen voorstel te doen. Naar aanleiding eener opmerking der Commissie, geven Burgem. en Weth. voorts te kennen, dat de bewaarder van het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, als belooiimg, ingevolge art. 7 zijner Instructie, genot heeft van vrije woning met gaslicht. De begrooting der d.d. Schutterij voor 1891 werd goed gekeurd. De toelage van de gemeente bedraagt f 1163,13. De prijs van het gas, thans 7'/j cent per M3., wordt te beginnen met 1891, wegens den duurderen prijs der steen kolen, bepaald op 9 eent per M3. Goedgekeurd werd de begrooting van het Burgerlijk- Armbestuur voor 1891, terwijl aan dat armbestuur eene subsidie werd toegekend van f 9840. In antwoord op eene opmerking der Commissie, deelden Burgem. en Weth. mede, dat de al of niet wenschelijkheid, om de jaarwedde van den boekhouder van het Burgerlijk- Armbestuur te verlagen, bij eene eventueele vacature, bij hen een punt van overweging zal uitmaken. Bij H. VII, Afd. III, «kosten van het Lager Onderwijs", antwoordden Burgem. en Weth. op eene vraag der Com missie, dat door de onderwijzers sedert geruimen tijd geen gebruik meer wordt gemaakt van de gelegenheid, om koste loos onderwijs in de gymnastiek te ontvangen en dat thans aan 46 onvermogende kinderen onderwijs in dat vak wordt verstrekt. De post «toelagen en bijdragen tot opleiding van onder wijzers", uitgetrokken met 100, hoewel dus, volgens de opmerking van den heer Moolenburgh niet beantwoordende aan zijne bestemming, wordt behouden, doch Burgem. en Weth. zullen in deze nog een nader onderzoek doen. Bij Art. 12, «Kosten van schoolbibliotheken", bespreekt de heer Fokker de wenschelijkheid, om in de nieuw ont worpen verordening op het onderwijs te behouden de bepaling, dat op de scholen A en B schoolbibliotheken zuilen zijn. Bij de behandeling van H. H der Inkomsten, antwoordde Burgem. en Weth. de opmerking der Commissie, dat de post voor rente van uitgezet kasgeld, volgens de voor schriften van Gedep. Staten, op de begrooting voorkomt en is uitgetrokken voor memorie, omdat de mogelijkheid (niet de waarschijnlijkheid) bestaat, dat er kasgeld aan wezig zal zijn; en voorts, dat bij hén het voornemen bestaat, om het kohier van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting zoo vroeg mogelijk op te maken en den Raad aan te bieden en den Ontvanger uit te noodigen, zooveel mogelijk de hand te houden aan de invordering der posten op de gestelde termijnen. Verder geven Burgem. en Weth. in antwoord op-eene opmerking der Commissie te kennen, dat de post voor opbrengst van zelkasch op f 3000 is geraamd, omdat het vermoeden bestaat, dat de opbrengst in 1891 hooger zal zijn dan-in het-jaar 1880,- hetgeen door den Weth. Ocht man nog nader wordt toegelicht. De geheele begrooting werd eindelijk zonder eenige ver andering vastgesteld in ontvang en uitgaaf op/"114,470,90s. B\j monde van den heer Fokker, werd namens de daartoe benoemde Commissie verslag uitgebracht van haar onder zoek omtrent het voorstel van Burgem. en Weth., tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1890. Overeenkomstig het advies der Commissie, werd dit voor stel onveranderd goedgekeurd. Na omvraag werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Zierikzee, 22 Oct. Heden morgen ontstond een vry hevige binnenbrand op de kinder-slaapkamer van den heer Mr. J. F. van der Lek de Clercq. Door spoedig aangebrachte hulp mocht men er in slagen den brand spoedig te blusschen. In de gisteren gehouden vergadering van In gelanden van den polder de Vier Bannen in Duiveland is tot Ontvanger-Griffier van dien polder benoemd, de heer J. van der Vliet Cz. alhier. Voor de vacante betrekking van onderwyzer te Breskens hebben zich 13 sollicitanten aangemeld en voor die van onderwijzeres 11. De heer G. M. v. d. Ende te Breekens, benoemd tofc onderwyzer te Hoek, heeft voor deze benoeming bedankt. Volgens de Indépendance komt het bemiddelende voorstel, dat de regeering van den Kongo-staat aan de mogendheden, die aan de Brusselscbe conferentie deel genomen hebben, gedaan heeft, hierop neer, dat het inkomende recht van 10 pet. waarin alle regeeringen behalve de Nederlandsche toegestemd hebbeD, alleen voor vuurwapens gehandhaafd zal worden. Voor een aantal andere artikelen wordt het reoht verminderd tot 3 a 6 pet. Eenige artikelen worden geheel vrijge steld. Ljjnwaden, waarin door Nederlandsche firma's veel handel gedreven wordt, zouden in het byzonder bevoorrecht worden. Ook zullen de importeurs in be paalde gevallen bevoegd zjjn een bepaald bedrag in plaats van een recht ad valorem te betalen. Zaterdagavond te 8.30 uren werd van IJmuiden het stakelen en de noodseinen van een schip gezien, ten N.W. van de haven. Te 9 30 uren hield het op, doch na eenigon tyd werd het weer ten Zuiden van de haven gezien. Te 10 uren ontdekte men dat bet schip dicht langs de brauding naar het Zuiden dreef, steeds noodseinen toonende. Het bestuur |der reddingsmaatschappy was aan het strand en gaf, door het afsteken van eeoige toortsen, teekenen van aanwezigheid. Te I uur 's nachts was het schip tot op eenigen afstand ten Noorden van Zandvoort gedreven, alwaar het te 1.30 uur strandde. Bij het aanbreken van den dag ging de reddingsboot van Zandvoort naar het schip (hetwelk toen bleek te zyn de Ned. yzeren bark F. H. von Lindern, kapt. j Huibrechts, van Java naar Amsterdam bestemd), docli geraakte in de tuigaadje verward tengevolge waarvan deze omsloeg met het treurig gevolg dat een der be manning verdronk en een tweede dermate gekwetst werd, dat men voor zyn leven vreest. Daarop werd de reddingsboot van IJmuiden gere- quireerd, welke er met den meesten spoed heen gebracht werd. Te 9 uren voorm. stak deze van wal, nadat eerst nog eene pogiDg was aangewend om door vuurpjjlen communicatie te krijgen, betgeen evenwel niet gelukte. Ofschoon de zee nog zeer hoog was en het storm achtig uit het Noorden waaide, was de reddingsboot te 10 uren reeds tot voor het schip genaderd en hield het voor de boeg gaande, waarop de zicb aan boord bevindende equipage zich langs den kluiverboom ia de boot liet afgljjden, except ééa man, die met ge broken! been over de kraanbalk scheep kwam. Te 10.30 uren kwam de boot met de 17 geredden behouden aan het strand aan. De equipage had een barren nacht in den grootsten angst doorgebracht. Van den kapitein vernam men het volgende: 18 Oct. 9 uren voorm. waren wy op 8 vadem water dwars van IJmuiden en seinden voortdurend om een loods, doch er kwam geen loods uit, zoodat wy besloten weer om de West af te houden. Nadat het weder handzaam was geworden, besloten wy wtêr op IJmuiden aan te houden om te trachten een loods te krygen, doch hoe wij er ook om seinden, geen loods kwam er uit. Plotseling werden wy door een hevigen stormwind uit het Noordwt-slen met hooge zee overvallen. Wy trachtten toen zonder loods binnen te gaan, doch in een hevige bui werden byna alle zeilen vernield, en we kregen een stortzee over, waardoor alle brassen en touwen onklaar raakten en met het schip daardoor niet meer te marceuvreeren was, waarop wy beide ankers lieteD vallen. Nadat wy het zoo een uur gehouden hadden, braken beide anker kettingen met spil, waardoor het schip op strand dreef. Eenigen tyd geleden ontving kol. Van Aerssen, militie-commissaris in Overysel, het volgende curieuse briefje: WelE. H. gestren Heer. Met de meeste eerbiedt Vader en Moeder van dezen Jongeling Jan van D verzoeken wy aan UWH. gestrengen Heer die in de loting is gevallen op dato 28e februari bij het Depar tement voor te willen wegens gebrek aan te weinig zielsvermogen te mogen ingedeeld worden by de veBting artillarie. Met meeste eèrbiedt noemen wy ons ouders van genoemd persoon Stiefvader en Moeder. KLAAS ZONNEBLOEM. KEKKNIEU WS. Als een bewys hoe hoog de predikantennood in Zuid- Beveland gestegen is, meldt men, dat in den ring Borselo de vyf predikanten thans vyf vacatures te vervullen hebben en in den ring Goes eerlang zeven predikanten vy f vacatures, daar ook na het vertrek der predikanten van Yerseke en Waarde de gemeente Biezelinge by Goes gevoegd zal worden. Dexe zeven heeren moeten echter ook in Noord-Beveland optreden, waar van de vier gemeenten twee vacant zyn en eene wegens ziek to

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1