ZIER1KZEESCHE K1EDWSB0DÏL Donderdag 1$ October 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. KEURING RIJT U*I Gr IC 1ST. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Openbare Verhuring Openbare Verpachting Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post ƒ1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, ƒ10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5912. Advertentiënvan 13 regels 30 Cfcs. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op Art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag- deu October e.k., des namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende R ij- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuig verhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 7 October 1890. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Verkiezing vau een Li tl tier- Pro vinciale Staten. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis dat de verkiezing van een Lid der Provinciale Staten van Zeeland, voor het Hoofdkiesdistrict Zierikzee, ter ver vulling van de plaats opengevallen door het overlijden van den heer J. HOOGENBOOM Bz., zal plaats hebben te Zie rikzee in de bovenzaal op het Raadhuis op Dinsdag den 28 October e. k., van des morgens 9 - tot des namiddags 4 uur, bij ongeteekende stembriefjes dat minstens acht dagen vóór de verkiezing bij iederen kiezer een gesloten brief van oproeping, een stembriefje bevattende, zal worden te huis bezorgd en dat het openen der stembriefjes zal geschieden op Woènsdag den 29 October daaraanvolgende, des morgens te 9 uur. Zierikzee, den 14 October 1890. De Burgemeester, Ch. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat in de op heden gehouden Raadsverga dering de benoeming heeft plaats gehad van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, en de plaatsen zijn aangevuld in de vaste Commissiën, opengevallen door de aftreding van raadsleden, en dat zijn benoemd: 1°. tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, de heer Jhr. C. Ch. Tii. SIX; 2°. tot lid der Commissie voor de Strafverordeningen, de heer Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ; en 3°. tot lid der Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting, de heer M. C. MULOCK HOUWER. Zierikzee, den 14 October 1890. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. op Maandag- den 37 October 1890, des middags te 12 uur, ten Raadhuize van Zierikzee, van: de SCHEEPSTIMMERWERF, ge naamd de nCommereiewerf", ge legen aan het einde van den Visschersclijk bij het Sas in deze gemeente, met woonhuis, loods en magazijn, benevens de helling met daarbij behoorende gereed schappen. De Voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der op Maandag den S7 October 1890, des middags te 12'/2 uur, ten Raadhuize van Zierik zee, van de Visseherij in de haven dezer gemeente, van de houten buiten- brug af tot aan het steenen storte- bed van het Sas, met inbegrip van het zaaijen en rapen van mossels en oesters aldaar. De Voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie dei- gemeente. Een zeer gewoon verschijnsel is het, dat wanneer de een een gunst heeft verkregen, een ander er fluks bij is, om er ook een te verzoeken, al staan de verhoudingen volstrekt niet gelijk. Omdat de een wat kreeg, moest de ander ook recht op iets hebben. Ditzelfde verschijnsel doet zich thans in Duitsch land voor. De socialisten hebben de intrekking der socialistenwet verkregen, thans is er eene be weging op het touw gezet, ten einde de weder- toelating der Jezuïeten in Duitschland te eischen. Tot dat doel hebben enkele vergaderingen plaats gehad en is er besloten adressen naar den Rijksdag te zenden, om de opheffing van het verbod te ver krijgen. Of het tijdstip voor eene dergelijke be weging gunstig is, laten wij in het midden. De tegenwoordige wet, die den Jezuïeten het verblijf in Duitschland ontzegt, ontsproot uit eene adres beweging, die in 1872 in Duitschland voortkwam uit het feit, dat Paus Pius IX de benoeming van kardinaal Hohenlohe tot Duitsch gezant bij den Paus, op krasse wijze had verworpen. Die handel wijze schreef men toe aan den invloed der Jezuïeten. In het belang van den godsdienstvrede, gelijkheid van rechten der geloofsbelijdenissen en bescherming der staatsburgers tegen schending hunner rechten door eenige geestelijke autoriteit, werd toen de Regeering uitgenoodigd een wetsontwerp in te dienen, houdende eene wettelijke regeling van de rechtspositie der religieuae orden, met strafbepalin gen op hare voor den Staat gevaarlijke werkzaam heid, bepaaldelijk voor dè Jezuïeten-orde. Het toen door de Regeering ingediende ontwerp werd te zwak gevonden en op initiatief van een der afge vaardigden werd toen een voorstel aangenomen, waarop de thans geldende Jezuïetenwet is gegrond. De houding der geestelijken op het congres te Sara- gossa aangenomen, zal er niet toe bijdragen om de Duitsche Regeering gunstig voor de intrekking van het verbod te stemmen. Ofschoon in de eerste zitting van het congres de kardinaal-aartsbisschop, die het voorzitterschap waarnam, een brief van den Paus voorlas, waarin deze den Katholieken aanbe veelt gematigd te zijn bij de verdediging der belangen van de kerk, is er op eene wijze tegen Italië en diens Koning gesproken, dat de Spaansche Minister van Buitenlandsche Zaken aan den Italiaan- schen gezant het diepe leedwezen der Regeering over die buitensporige taal heeft betuigd. De besluiten, die op het congres genomen zijn, zijn alle zonder uitzondering gericht op het herstel der wereldlijke macht van den Paus en de herstelling der R.-K. kerk en harö vroegere gunstige positie dit- is begrijpelijk en past fln het kader. Maar" wat te denken van eene uitspraak van een der sprekers, dat allen, die de waarheid niet erkennen, d. w. z. zooals de Roomsch-Katholieke kerk die leert, waard zijn om op de pijnbank te worden gebracht en den dood te ondergaan. Dit is toch wel wat bar, en op zulk eene wijze zal de strijd nog lang gaande worden gehouden, juist door het toedoen van hen, wier taak het zjjn moest vrede te stichten. Vrede is het ook nog lang niet in Zwitser land. Bij de gehouden volksstemming verleden Zondag in het kanton Tessino hebben de liberalen de overwinning behaald. Meende men eerst met eene flinke meerderheid, langzamerhand is het opgegeven getal geslonken tot 27 en moet er zelfs nog worden uitgemaakt of de stemming al dan niet een afdoend resultaat heeft gehad, daar beweerd wordt, dat eene volstrekte meerderheid vereischt wordt. De oude Regeering is nu door den Bondsraad hersteld, waarschijnlijk voor korten tijd, doch dit besluit heeft zoozeer het misnoegen der liberalen opgewekt, dat er reeds heftige tooneelen zyn voor gevallen en eene groote betooging wordt voorbereid. De Bondsregeering neemt maatregelen, doch ernstig is het, dat de beweging zich ook in andere cantons begint te openbaren, waar de liberale partij zeer vijandig tegenover de clericale staat. Na lang vruchteloos zoeken is het toch eindelijk gelukt een Ministerie in Portugal samen te stellen. De gezant bij den Paus, die eerst belast was met de formatie, heeft zijne taak niet kunnen volbrengenmen ziet hierin een bewijs, dat Enge land niet geneigd is toe te geven. Het nieuwe Ministerie, dat nu is bijeengebracht door een 80-jarigen generaal, heeft nog niet gesprokenzeer benieuwd is men naar de verklaringen, die afgelegd zullen worden. De lang verwachte rede van Italië's eerste Minister Crispi is gehouden te Florence in tegen woordigheid van al de Ministers en zeer vele afgevaardigden van de beide wetgevende lichamen. Crispi onthield zich van te spreken over den financieelen en binnenlandschen toestand in Italië hij hield eene doorloopende verdediging van het drievoudig verbond, vooral ten opzichte van Oosten rijk. Tegenover de thans heerschende beweging dat alle Italiaansch sprekende landstreken tot Italië moeten behooren, beweerde hij, dat dit een hersen schim was; de irridentisten en de radicalen arbeiden slechts voor den oorlog en voor de repu bliek en deze laatste zou Italië weder overleveren aan burgeroorlogen en aan de heerschappij van het Vatikaan. De rede, die een zeer gunstigen indruk maakte, werd luide toegejuicht eu vindt ook in Duitschland en Oostenrijk veel sympathie. Dat Frankrijk er minder mede is ingenomen spreekt wel van zelf. De financieele toestand van Italië schijnt nu ook te zullen gaan verbeterendoor het invoeren van nieuwe belastingen en beperking der uitgaven voor leger en vloot, zou men het volgend jaar de schuldenlast willen gaan verminderen. De Keizer van Duitschland is van zijne reis naar Oostenrijk teruggekeerd. Toch schijnt men het denkbeeld van een tolverbond ter sprake te hebben gebracht. De Regeering heeft aan de groote handels kringen laten vragen, in hoever eene verlaging van het toltarief in Duitschland en in Oostenrijk in het handelsverkeer met Oostenrijk wenschelijk is om aan de beide Staten wederkeerig de mededinging mogelijk te maken. Vooreerst schijnen de artikelen tot het confectie vak behoorende bedoeld te zijn, doch ook omtrent andere takken van nijverheid zullen inlichtingen worden ingewonnen, zoodat in handels kringen de hoop bestaat dat met het stelsel van hooge beschermende rechten zal worden gebroken. In Frankrijk komen de Kamers den 2Csten bijeen. Veel bijzonders wordt er niet verwacht, doch onmogelijk schijnt het niet, dat de Minister van Financiën het veld zal moeten ruimen voor een ander. In Engeland hervat het Lagerhuis zijne zittingen 25 Nov. De Iersche partij heeft eene ver gadering gehouden. Besloten werd de uit huis en hof gezette pachters in hun strijd voor het recht te steunen; en de gerechtelijke vervolging van Dillon c. s. afgekeurd. Twee der gevangene Iersche partijhoofden zijn naar Amerika gevlucht, hunne borgstelling er aan Amerika. Een groote ontploffing heeft te Wilmington in Delaware plaats gehad in de kruitfabriek van den heer Dupont. Een ruim lokaal waar kruitmolens stonden, werd door eene ontploffing vernield en door den schok plantte de uitbarsting zich voort over 3 aüdere af- deeliDgen der fabriek, zoodat een geweldige verwoesting werd aangericht. Omstreeks 50 arbeiderswoningen rondom de fabriek werden geheel vernield. Volgens de laatste berichten werden 18 tot 20 per sonen -dadel jjk gedood en een 30-tal ernstig gewond. Een groot aantal wordt nog vermist. De verwoesting is buitengewoon. Groote schuren werden van hun grondslag gelicht, boomen ontworteld en weggeslingerd, een wjjd gat in den grond geslagen en de gele modder op mjjlen afstand geslingerd. Binnen een kring van 500 meter is nauwelyks een voorwerp blyven staan en 3 mylen ver zyn zoo goed als alle ruiten vernield. De schok werd te Philadelphia en op alle plaatsen binnen een kring van 30 Eogeleche mylen gevoeld, zoodat men eerst aan ecDe aardbeving dacht. De huizen van de arbeiders der fabriek zyn alle geheel verwoest en de kantoren gedeeltelijk ver nield. Ook zyn vele dieren omgekomen. De plaats, waar de fabriek stond, biedt een treurig schouwspel. Vrouwen en kinderen loopen weenend en klagend rond. Waar 't magazijn stond, is nu een groote holte in den bodem en het schijnt alsof de grond over een oppervlak van verscheidene bunders met een reuzenploeg bewerkt is. Eea dicht bosch op de heuvel helling werd als gras afgemaaid. Omtrent de oorzaak der ramp is de volgonde ver- onderetelling gedaan. Omstreeks half vier in den namiddag was een werkman in het verpakkingBlokaal bezig een kan met hexagonaal kruit voor verzending gereed te maken. Het schijnt, dat het kruit met vuur in aanraking kwam en plotseling met hevige kracht ontplofte, ten gevolge waarvan het geheele lokaal in een oogenblik vernield werd. Door den schok vlogen ook het pakhuis, de droogschuur en andere gebouwen in de lucht. De ontploffingen volgden elkaar op by kleine tu6schenpoozen met knallen alsof stukken van 100 tons geschut achter elkaar werden afgevuurd. Eenige oogenblikken r" de uitbarsting ontstond brand op de puinhoopen,' zoodat ook het gebouw, waar 't kruit gezuiverd wordt, ernstig bedreigd werd. Reeds tastten de vlammen het dak aan en zonder de tegenwoordigheid van geest van kolonel Henry Dupont, een van de eigenaars, zou ook dit groote gebouw evenals de andere vernield zyn. De heer Dupont zette zich met enkele zyner beambten aan het werk om met de noodbrandspnit der fabriek het vuur te bestryden, terwjjl het nog slechts enkele voeten verwijderd was van een aanzienlijke hoeveelheid kruit, die in het ge bouw lag opgestapeld. Honderdmaal liep 't leven der dappere mannen gevaar, doch eindelijk overwonnen zy, en voorkwamen daarmede een ontzettende nitbreiding van de ramp. Deze is de ergBte, welke in jaren is voorgekomen. Op 't minst is voor een paar millioen schade aangericht. Frankrijk. De gewezen, wegens dronkenschap, uit den dienst ontslagen officier Bonnet, wegens spionneeren voor Duitsche rekening te Nancy gevangen genomen, is veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, 5000 frs. proceskosten. Na het verstryken van zyn straftyd is hem verder gednrende tien jaren het verblyf in be paalde plaatsen en de uitoefening van de burger- en burgerschapsrechten ontzegd. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Nederland. Arnhem. Donderdag vervoegde zich een per soon, voorgevende aardappelkoopman te zyn, by de Wed. Z. in Klarendal, en vroeg of zy ook aardappelen te koop had. Op het bevestigend antwoord der vrouw, ging hy over tot den koop van honderd mud, te leveren aan het station alhier. De aardappelen werden bezorgd en toen ze byna in den waggon waren, zeide de kooper tot de zoons der weduwe: »Ik ga naar het stations- koffiehuis, kom daar by my, dan znllen wjj een glas bier drinken en afrekenen." Toen zij aldaar kwamen en naar den koopman vroegen, kregen zy ten antwoord, dat die er niet was geweest. Intusschen was de trein naar Duitschland vertrokken. Amsterdam, 13 Oct. Omtrent het straat schandaal van Zaterdag avond kunnen wy nog het volgende melden: Het was dien avond alles behalve ruBtig in het centrum der stad. De venters van socialistische ge schriften (Recht voor Allen wordt, nu het dagelyks verschynt en ook aan de kiosken te koop is, byna niet meer langs de straat gevent) hebben in den laatsten tyd reclame-chassinetten en vervaarlijke stentor stemmen gebezigd, om hunne waar aan den man te brengen. Gedurende de vjjf overige dagen der week geeft deze opschudding wekkende wyze van verkoop geen aanleiding tot storing der openbare orde, doch des Zaterdagsavonds, als het werkvolk, maar vooral ook de opgeschoten jongens van den arbeid rusten, kan men zeker zijn dat de venters, die meestal vrouwelijke socialisten in hunne omgeving hebben om by den verkoop behulpzaam te zyn, bemoeielykt worden. Het was nu dien avond omstreeks 9 uur dat eene groote menigte jongens, de kleinere als altyd met geele of oranjekleurige zakdoeken aan korte stokken voorop, uit de Paleisstraat en dus vermoedelijk uit de Jordaan komende, op den Dam de venters der brochures »Het beloofde land Kanaan of de Messias komt", »De bestorming der Nieuwe Kerk", enz., aantroffen, en door het zingen van: »Weg met de sosjjalen, leve Willem III" enz., de stentorstemmen der venters deden verstommen, terwyl zy zeiven, onder een toeloop van dichte drommen, de Kal verstraat werden-ingedreven. Voor het Café Neuf, waar de voortgestuwde venters rechtsomkeert wilden maken, kwam het tot een gevecht, waar by velen gemold", de reclame-borden omlaag gehaald en vernield werden. Een paar agenten van politie, die mede in het ge drang waren, konden dat niet beletten, ofschoon zy er eindelijk in slaagden den bekenden socialist- colporteur Bos in bescherming te nemen, door hem naar de »Hal", het politie-bureau der lste sectie, over te brengen. Onder dit transport werden de drommen van menschen als van zelf naar de Damstraat verplaatst, waar weldra het lieve leventje van zingen, duweD, schreeuwen en dringen weer aan den gang was, wat tegen lO'/a uur weer in een vechtparty overging, en waarby sommigen met allerlei verweermiddelen de opdriDgenden van het lyf beproefden te houden. Eindelijk verscheen een detachement politie, in gere gelde orde door een brigadier en een inspecteur aan gevoerd. Met den korten stok werd een kleine charge en daardoor ruim baan gemaakt, waarna de socialisten uit de menigte, ODder het zingen van bet zoogenaamde Vrjjheidalied, aftrokken, de menigte zich verspreidde, zoodat tegen middernacht de orde was hersteld. Amsterdam, 14 Oct. Gisteren zyn alhier in het Paleis van Volksvlijt, in tegenwoordigheid van den Commissaris des Konings in Noord-Holland, jhr. mr. Schorer, den burgemeester, den eere-voorzitter der tentoonstelling mr. J'. Heemskerk Az.a bijna alle leden van het uitvoerend comité en van vele leden der commissiën, de bekroningen uitgereikt aan de inzen ders der veiligheidstentoonstelling. Daarbjj werd het woord gevoerd door den heer dr. Rnyach, voorzitter van het uitvoerend comité, en door den heer mr. J. Heemskerk Az., die zyn leed wezen betuigde dat de uitreikiog der medailles niet kon geschieden door den eere-voorzitter, den Minister van Justitie, die deze toch gaarne op zich genomen zou hebben, maar die door gewichtige ambtsbezig heden op 't laatste oogenblik daarin was verhinderd. Hjj bracht daarbij hulde aan de Regeering, aan het stedelijk bestuur van de hoofdstad voor den verleen den steun, aan den voorzitter van het uitvoerend comité, dr. Ruysch en de leden van de jury voor het volbrengen van hun alles behalve gemakkelijke taak. Hierna reikte mr. Heemskerk de diploma's der be haalde overwinningen uit en overhandigde hjj tevens aan den voorzitter en den secretaris der jury een gouden herinneringsmedaille. 's Gravenhage, 14 Oct. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting deelde de MiuiBter van Koloniën het volgende mede: Reeds is aooc de Staatscourant medegedeeld dat Z. M. de Kouing krank is. Südorc '26 Sept. heeft Z. M. zich niet bezig kunnen houden met staatsaangelegenheden. Gisteren heelt op »het Loo" een hernieuwd consult van geneesbeeren plaats gehad, die hunne bevinding in een bulletin kenbaar hebben gemaakt, dat gisteren avond in de Staatscourant is verschenen. »De Ministers van Justitie en van Koloniën hebben gisteren op »het Loo" met gemelde heeren een onder houd gehad. Alsnu is aan de beslissing van den Ministerraad dè vraag voorgelegd of reeds nu maat regelen dienen te worden genomen om in de waar neming der regeeriDg te voorzien." De Voorzitter zeide, dat de Kamer met smart de groote ramp verneemt, die bet land en het Konings huis treft. »Moge zoo sprak hij het besef van de innige deelneming in het ljjden des Konings en de stellige wetenschap dat de vertegenwoordiging zich vast om den troon schaart, hoe zwaar de ramp ook zij, eenige verzachting bieden aan de Koningin in deze voor haar zoo onuitsprekelijk pjjnljjke omstandig heden". Het wetsontwerp op de waterstaatswerken is door de Kamer aangenomen met 78 tegen 8 stemmen. Naar het Vad. verneemt, zal de heer Frits Jansen, leeraar aan de Academie van beeldende kunsten te 's Gravenhage, worden belast met het ge^en vaD onderwys in het teekenen aan Prinses Wilhelmina. »Door een knoop van zyne jas verraden." Een schipper, die zyne schuit met aardappelen en uien in do Prinsengracht te 's-Gravenhage had liggen, miste daaruit op den 15n September jl. één zak aardappelen en drie zakken uien, en vond by het luik op het achterdek een jasknoop, welke door hem, bjj zyne klacht over den diefstal, der politie werd ter hand ge steld. De knoop nu wees den rechercheur den weg, en beklaagd van diefstal stond heden D. B., koopman aldaar, terecht. Beklaagde ontkende, doch de getuigenverklaringen waren zoo stellig, dat de subst. officier van justitie bij de Haagsche rechtbank, mr. Plejjte, de schuld van bekl. wettig en overtuigend bewezen en diens veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf vorderde. De toegevoegde verdediger, mr. H. J. A. Mulder, achtte eenige afwykiDg aanwezig in de getuigenver klaringen heden en in de instructie afgelegd. Aan het vinden van dien knoop hechtte pleiter niet die waarde, welke de subst. off. van justitie daaraan geeft, want de beklaagde, die den geheelen dag op schuiten aan de Prinsengracht karweitjes doet, kan zeer goed op eene niet te verklaren wyze dien knoop verloren hebben. Pleiter concludeerde tot vrjj spraak, subsidiair tot het opleggen eener lichtere straf. Uitspraak Maandag. Rottordam, 13 Oct. Zaterdag avond leverde de Warmoezierstraat alhier een treurigen aanblik op. Eene door haren man verlaten vrouw werd gerechtelyk hare woning uitgezet, en zy stond dus met haar talrjjk gezin op straat. Nadat door haar verschillende ver- geefsche pogingen in het werk waren gesteld om onder dak te komen, trok de politie zich haar treurig lot aan, en bracht haar met haar geheele huishouden naar het politiebureau, waar het haar zeker niet aan het noodige zal ontbroken hebben. Door de agenten van politie alhier is een verzoek aan den gemeenteraad ingediend om verhoogiog van hnnne bezoldiging. Bergen op Zoom, 12 Oct. Ofschoon het fabriceeren van de sniker zich in den beginne niet gunstig liet aanzien, omdat het suikergehalte der wortelen 1 pet. minder was dan het vorige jaar, zoo kan thans worden gemeld, dat het droge weder der laatste weken een gunstigen invloed heeft uitgeoefend op de wortelen en sedert het begin der campagne het suikergehalte reeds met */s pet. is gestegen. Goedereede. Aan het gemeentebord alhier is aangeplakt eene grafische voorstelling van het aantal overledenen aan de pokken op de 100,000 inwoners in Pruisen, Nederland en Oostenrjjk in verband met de al of niet verplichte vaccinatie. Op treffende wjjze wordt daarop aan het licht ge bracht, hoe nalatig het voor een Rijk is geen verplichte vaccinatie in te voeren. Vlissingen. Het zal zeker velen genoegen doen te vernemen, dat er eindeljjk van het ministerie van oorlog antwoord is ontvangen op het verzoek om de onoogeljjke zg. luchtkokers, zich bevindende op de rontonde van de Noordzeeboulevard, te mogen verwjj deren. De nieuwe luchtkokers zullen een uitgang verkrijgen in den gang van de waterpoort of groot hoofd. Nog enkele formaliteiten moeten vervuld worden om met de verandering te kunnen beginnen. MfkIdeTburgjDoor het Hoofdbestuur der schip- persvereeniging »Schuttevaer" is een adres verzonden aan den gemeenteraad van Middelburg, met verzoek, maatregelen te willen nemen, dat de Regeering de Buitenhaven van het kanaal van Walcheren bij Veere op voldoende diepte brenge, daar niet alleen zeeschepen, maar nu ook passagiers- en goederen booten en zeilschepen van de binnenvaart aldaar groot nadeel ondervinden. Scherpenisse, 14 Oct. Wat een drukte en een bedrijvigheid doet zich thans aan onze kaai voor; onophoudelijk rjjden tal van wagens af en aan om suikerbieten, aardappelen, pulp en straatmest te vervoeren; de ha-en ligt vol schepeD, die met hunne rjjke vrachten her- en derwaarts varen. Uitgelokt door het overschoone weder rept iedere landbouwer zich van af des morgens vroeg tot des avonds laat om zyne pro ducten met volle wagens van den akker te vervoeren. Waarljjk een gezicht op al die handelsdrukte bjj een zonnige hemel is heerljjk. Bruiuisse, 13 Oct. Werd in ons nommer van 11 Oct. omtrent het ongeval het Echip „De Weldaad" overkomen geschrevenover de oorzaak loopen de gevoelens uiteen, dit bljjkt inderdaad zoo te zyn, daar men thans verneemt, dat het vaartuig volstrekt niet lek was, toen het in onze haven kwam. Dinsdag had het het Mastgat verlaten met 12 last peeën geladen en was tegen den avond in de haven gearriveerd. Noch de schipper, noch de andere persoon die aan boord was, hadden tot dien tjjd iets van een lek bemerkt. Het vaartuig heeft, gelegen op de ligplaats van den beurt man, verder zjjne lading voltooid en moest toen op order van den havenmeester verhalen, omdat deze meende, dat er te weinig water zou zijn om die lig plaats vrjj te hebben voor den beurtman. Daarom werd het schip met twintig man achteruitgetrokken en op eene plaats gebracht waar nog geen groot schip geladen heeft, iets waarmede de schipper niet bekend was. Dit moet de oorzaak zyn van 't ontstane lek. Om schip en lading zooveel mogeljjk voor verdere schade te vrjjwaren is de schipper dadeljjk aan het lossen gegaan van zjjne lading, die uit 88000 K.G. suikerpeeën bestond. Zierlljy;©e, 14 Oct. Door de arrondissements rechtbank zijn heden veroordeeld: lo. G. de J., arbeider te Sir-Jansland, wegens vier misdrjjven van diefstal, tot 6 weken gevangenisstraf; 2o. O. A., arbeider te Poortvliet, wegens diefstal, tot 1 maand gevangenissraf 3o. W. B., landbouwer te Poortvliet, wegens het bemachtigen van wild door een by de wet verboden middel, tot ƒ10 boete of 4 dagen hechtenis; 4o. D. F., zonder beroep te Zierikzee, wegens dief stal, tot ƒ10 boete, bjj niet betaling te vervangen üoor 12 dagen hechtenis. In den polder rond Colynsplaat zijn in den tyd van drie dsgtn door zeven Hollandsche heeren niet mi der dan ~ïb2 hazen, 32 patrjjzen en 1 watersnip gescaoten. De leden der commissiën voor de herziening der opbrengst van de ongebouwde eigendommen in Zeeland ontvingen dezer dagen van den commissaris des konings hun eervol ontslag, onder dankbetuiging voor in die betrekking aan den lande bewezen diensten. Ter vervulling van de betrekking van Dijkgraaf van den polder Oud-Wolfaartsdjjk, opengevallen door het overljjden van den heer D. W. den Herder, is jl. Yrydag door ingelanden eene voordracht opgemaakt en daarop gesteld als lste candidaat de heer P. Koeman Jr., als 2de cand. de heer Adriaan op 't Hof en als 3de cand. de heer J. Smallegange; terwyl, mede in plaats van wijlen den heer Den Herder, tot afge vaardigde in het Waterschap Sluis Oosterland, is be noemd de heer W. F. K. Lenshoek. Zierikzee, 14 Oct. In de heden namiddag ge houden raadsvergadering was afwezig de heer S. J. Ochtman. De nieuwbenoemde leden van den Raad, Jhr. A. C. Röell, Mr. J. C. van der Lek de Clercq en C. J. van den Bout, legden in handen van den Voorz. de by de wet gevorderde eeden af en nameu na eene toespraak van den Voorzitter, die door den heer van der Lek de Clercq, ook namens de andere nieuwe leden, wérd beantwoord, als Raadsleden zitting. De voorlezing der notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werd aangehouden. Voor kennisgeving werd aangenomen, een brief van den heer Mr. A. J. F. Fokker, berichtende de aanneming zjjner benoeming tot lid der Commissie van Toezicht voor het Middelbaar Onderwys. Tot leden van het stembureau voor de op 28 Oct. e.k. te houden verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zeeland, werden benoemd de heeren van der Lek de Clercq en Röell, zullende de overige leden, desnoodig, als plaatsvervangers optreden. Daarna werden benoemd: lo. tot lid der Commissie voor de strafverordeningen, in de plaats van den heer Mr. van Manen de heer van der Lek de Clercq; 2o. tot lid der Commissie voor de Gasfabriek en straatverlichting, in de plaats van Dr. H. Goemans, de heer Mnlock Houwer; 3o. tot lid der Commissie voor de zaken der Schut terij, in plaats van den heer van Manen, de heer S. J. Ochtman; 4o. tot Ambtenaar van deu Burgerlijken Stand, in de plaats van den heer Schneiders van Grejjffenswerth, de heer Six. Met algemeene stemmen werd aangenomen een voorstel van Burgem. en Weth., om het raadsbesluit van 7 April 1875, betrekkelijk de reorganisatie van de exploitatie der gasfabriek en de voorwaarden voor het verbruik van gas door particulieren, zoodanig te wjjzigen, dat de prjjs van het gas, die thans voor een geheel jaar wordt vastgesteld, bij belangrjjke ver andering in den prjjs der grondstoffen, voortaan in den loop van het jaar kan worden gewjjzigd. Aangehouden en ter visie van de leden werd gelegd het verslag der Raadscommissie, belast met het onder zoek der door de Plaatselijke Schoolcommissie inge diende voorstellen tot wjjziging van besluiten en verordeningen betreffande het lager onderwys in deze gemeente, met eene nadere memorie van Burgem. en Weth. Een voorstel van Burgem. en Weth. tot wjjziging van de gemeentebegrooting voor 1890, werd tot ondsr-- zoek en verslag gesteld' in handea van de heeren Fokker, de Crane en Six. Op voorstel van Burgem. en Weth. werd beschikt over den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente begrooting voor 1890, tot een bedrag van 80 ter betaliog der koBten van de illuminatie van het Raad huis ter gelegenheid van den tienden verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina en de feestviering op 1 Sept. 11., waarvoor door den raad een crediet van ƒ100 was toegestaan. Medegedeeld werd het proces-verbaal van de op 13 dezer gehouden kasopneming bjj den gemeente-ontvanger, waarby in kas werd bevonden ƒ5913,1972, welke mededeeling voor kennisgeving werd aangenomen. De vergadering werd eenigen tjjd met gesloten deuren voortgezet. De openbare vergadering heropend zynde, werd vastgesteld het le supp. kohier van den hoofdeljjken omslag voor 1890 op ƒ351,56. Na de gewone omvraag werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Niettegenstaande het voorjaar van 1890 een goede ansjovisvangst opleverde, hebben de visschers hoop, dat ook 1891 weder een goede teelt zal geven. Deskundigen meenen in de vele kleine ansjovis, die in den nazomer in de Zuiderzee aanwezig was, het bewjjs daarvoor te zien. In den nacht van Vrydag op Zaterdag 11. is te Vierlingsbeek ingebroken bjj een goud- eu zilversmid. De dieven hebben voor ruim ƒ3000 aan voorwerpen van waarde en voor ruim ƒ400 aan geld medegenomen. Aan den overkant der rivier de Maas is een gouden kruisje gevonden, waaruit men afleidt dat de onge- noodigde bezoekers aan het veer eene boot losgemaakt en zich naar Duitschland hebben begeven. Met de volgende gekuischte taal vangt een artikel in Het Huisgezin over den dienstplicht aan: »Toen indertjjd het liberale Vaderland den toeleg zjjner geestverwanten by het drijven naar persoonlijken dienstplicht verried, door ronduit te verklareD, dat het den aanstaanden dominees en pastoors niet anders dan goed kon doen in de kazerne eens flink door mekaar geschud te worden", giDg er terecht een kreet van verontwaardiging door het land op. >Dat was dan het geniepige oogmerk, onder het mooie mombakkes van vaderlandsliefde, geljjkheid en broederzin verborgen! Nu was er geen twjjfel aan, of al dat woelen en drjjven voor den persoonlijken dienstplicht kwam regelrecht uit de Loge, die met belsche boosaardigheid er op uit was, den aanstaanden priester aan de vuurproef van het kazerneleven te onderwerpen." Ongelukkig vervalt deze conclusie bjj 't vervallen der praemisse. Noch Het Vaderland, dat overigens volstrekt de spreekbus der »Loge" niet is, noch eenig ander liberaal blad, heeft de woorden gebezigd, ons toegedicht. Ze zyn indertjjd gesproken in een discussie in een kiesvereeniging door den heer Lieftinck. Wat ons betreft, we zullen volkomen tevreden zijn met een wet, die aan de pastoors eeuwigdurende vrij stelling verzekert, mits ze ons overigens den persoon lijken dienstplicht geeft. De weduwe van den onlangs te Veenendaal op zulk een noodlottige wyze om het leven gekomen spoorwegbeambte, Hendrik Boers, ontvangt thans 500 uit het ondersteuningsfonds van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en anderhalf jaar loon of 601, dus in het geheel 1101. Dit bedrag wordt haar uit gekeerd, zoodra zy een solied ingezeten aanwjjst, die aanneemt het met en voor haar zoo doelmatig mogeljjk^, te besteden. Onder de personen, wien Woensdag een twintigste lot van de ƒ100.000 in de Staatsloterij te beurt viel, behoort ook zekere G., te Breda. Hy was gewoon met een kameraad 1/20 te spelen, doch vóór de vjjfde klasse wenschte de laatste zyn helft af te staan. G. betaalde hem 't geld terug en heeft nu dientengevolge ƒ4250 voor zjju aandeel getrokken, terwyl hjj die som andera had moeten deelen. Of zyn kameraad by het vernemen van deze ge lukkige tjjding geen zuur gezicht zal getrokken hebben 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1