/lllllkZIIMIII NIEUWSBODE. Zaterdag 4 October 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. De laatste Kamerzitting. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, ƒ10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5907. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Zoo langzamerhand nadert liet tijdstip, waarop het NederlaBdscbe kiezersvolk zich zal hebben af te vragen, in hoeverre de verbonden partijen, die bjj de verkiezingen van 1888 het vertrouwen wisten te winnen, de ver wachtingen hebben vervuld, welke toen van hen werden gekoesterd, in hoeverre het program der anti liberale regeering tot verwezenlijking is gebracht. Die vraag zullen voorzeker velen zich nu reeds hebben gesteld bij de opening der laatste Kamerzitting in het vierjarige tijdperk, waarvoor de kiezers de mannen hunner keuze naar het Haagsche Binnenhof hebben afgevaardigd. - Bestaat er werkelijk reden tot voldaanheid, zelfs voor hen, die in het tegenwoordig Ministerie de ver persoonlijking zien van hun staatkundige beginselen? Wij roeenen het te mogen betwijfelen. Zij, wier voornaamste drijfveer om tot verandering van het regeerings-régime mede te werken was, de wensch dat de Staatszorg voor het onderwijs ook uitgebreid zou worden tot de bijzondere scholen, zij zjjn natuurlyk tevreden. Zij hebben kunnen zien hoe, met medewerking der liberale partij, het Ministerie der rechterzijde dit doel heeft mogen bereiken. Doch er zjjn van de verandering in onze regeering andere verwachtingen gekoesterd. De liberalen hadden het geldelijk beheer van het land gevoerd op eene wijze, die in het ergerlijke liep. Nederland's finair^n, zoo heette het, waren alleen weder terecht te brengen, wanneer men der rechterzijde het roer in handen gaf. Dan zou het belastingstelsel herzien en de druk voor de verschillende bestand- deelen van het nationaal vermogen gelijk gemaakt worden; de verhouding tusschen rijks- en geraeente- financiën zou beter worden geregeld. Maar de rechter zijde heeft het bij die beloften gelaten. De Minister van Financiën, wiens voortvarendheid spreekwoordelijk is geworden, deed tot voor korten tijd geen enkelen stap, die blijk gaf, dat hij zich de vervulling der gedane toezeggingen tot taak stelde en toen nog kwam hij met de onzen lezers bekende ontwerpen, welke, zooals wij onlangs aantoonden, in geen enkel opzicht zullen blijken de toets van een degelijke behandeling te kunnen doorstaan. De eenige ernstige poging, om ons belastingstelsel afdoend te verbeteren, ging van vijf liberale kamerleden uit, doch stuitte af op het verzet der rechterzijde. Met de andere beloften, bij de verkiezingen van 1888 gedaan, ging het niet beter. Zondert men de defensie-quaestie uit, ten opzichte waarvan de regeering met de legerwetten op den goeden weg is geraakt, dan is het ganscha zoogenaamde program van actie nog een onontgonnen arbeidsveld. Het kiesrecht is nog niet op de grondslagen der nieuwe grondwet ge regeld alleen een ruwe greep in het stelsel, de beruchte Stedenwet, beoogt de bevordering van partijbelang. De toegezegde herziening van het kiesrecht voor de gemeenteraden is nimmer ingediend. Kamers van arbeid, herziene handelstarieven, koloniale hervormingen, niets van dat alles is verkregen. En nu denke men niet, dat de tijd welke voor deze zitting nog overschiet, de zaken wel in evenwicht zal brengen. Die tijd toch is te kort en de laatste bijeen komst der Staten-Generaal zal nog onvruchtbaarder zijn, dan haar voorgangsters. Als de begrootingen afgedaan zijn, is het nieuwjaar en dan scheiden ons nog maar slechts vijf maanden van den dag der verkiezingen, den 2den Dinsdag in Juni. Daarvan zullen de legerwetten het leeuwendeel vragen, en het moet gezegd, wanneer met de be handeling dezer ontwerpen het goede doel bereikt wordt, dat elk vaderlandslievend Nederlander ter harte moet gaan dan zal er voor ons allen ruimschoots reden zijn tot dankbaarheid. Maar dan moet er toch met nadruk op gewezen worden, dat er van al die andere beloften in deze zitting niets meer komen kan. En dat de regeering dit zelf begrepen heeft, toont de magere Troonrede, bij de opening der Kamerzitting gehouden. Die stort vloed van woorden verborg een zeer onbeteekenenden inhoud van algemeenheden. Een wet op de verveningen, de regeling der bevoegdheid om als officier of machinist aan boord van koopvaardijschepen dienst te doen, vormen met de aangekondigde maildienst-regeling en de leenings-ontwerpen in verband met de onlangs aangenomen spoorwegwet een klein, geheel, dat te allen tijde en onder iedere regeering als aanvulling van den gewonen wetgevenden arbeid zou kunnen gelden. Het eenige punt, dat met het program van actie in verband staat, is de toegezegde indiening van wets voorstellen tot herziening van de personeele belasting en van den zout-accijns. Doch als deze ontwerpen even practiscb zijn inge richt als de belastingvoorstellen, welke wij sedert eenige weken kennen, voorspellen wij hun, als zij nog in behandeling komen (wat wij betwijfelen) een droevig lot. De Troonrede is dan ook geen stuk, om lange be- schouwingen aan vast te knoopen. Zij kan alleen een middel meer zijn om den kiezer te doen inzien, dat er in 1888 veel beloofd is geworden, waarvan de ver vulling nog lang op zich zal kunnen laten wachten. Wat er tot stand gekomen is, zou, behoudens misschien de schoolwet, ook door een liberale regeering wel zijn verricht en van de overwinning bij de stembus is dus ten slotté niets overgebleven dan de zekerheid, dnt zij, die hun verwachtingen hadden gesteld op dit Ministerio, zich door groote woorden hebben laten bepraten. Amerika. De sedert eeuwen uitgebrande vulkaan Mombacho in Nicaragua is plotseling weder begonnen te werken en de daaromheen gelegen vijf steden zjjn door een aardbeving half verwoest. De inwoners hebben ontzet de vlucht genomen en de Regeering zond troepen derwaarts, daar dieven en roovers misbruik begonnen te maken van die omstandigheid. Donderdag werd te New-York bericht ontvangen, dat er zware rook wolken uit den ouden krater begonnen op te stijgen. Engeland. Londen, 1 Oct. De kotter >Isabella", te Hartle pool thuisbehoorend, onder Hedley aan het paarlen vis8chen op de kust van Nieuw-Guinea, is uitgemoord door de inwoners, die het schip deden stranden. Het is niet bekend of dit geschiedde op de Nederlandsche kust. Oostenrijk. Weenen, 1 Oct. Keizer Wilhelm is heden ochtend te 9 uur alhier aan het rijkversierde station van den Noorderspoorweg aangekomen, waar Keizer Franz Josef in Pruisische generaalsuniform zjjnen hoogen gast opwachtte. De begroeting was kort maar harteljjk; de keizers omhelsden elkaar, waarna de voorstelling van eenige personen volgde. Keizer Wil helm, in de Oostenrjjksche huzaren-uniform gekleed, liep langs de gelederen der eérewacht, welke hem de militaire eerbewijzen bracht. De keizers reden in een met vier paarden bespannen en een voorrijder vooraf gegaan open rjjtaig door de met vlaggen, bloemen, wapenborden, bewimpelde masten enz., rjjk versierde PraterBtrasse en Ringstrasse. In deze laatste straat staan op korten afstand van elkaar twintig triomf bogen, wat een inderdaad grootschen indruk maakt. Overal waren de tribunes met menschen gevuld, die de keizers met geestdrift toejuichten. De muziekkorpsen Bpeelden bjj het voorbijrijden het Pruisische volkslied. De stoet werd geopend door het rjjtuig, waarin de beide keizers gezeten waren, en daarachter volgden zes rijtuigen met twee paarden, waarin de aartshertogen Albrecht, Wilhelm, Rainer en het gevolg zaten. De burgemeester reed in het stedelijke gala-rytuig. De stoet reed lang zaam door de versierde straten en, onder het voort durend gejuich van het tallooze publiek, naar den Hof burg. Frankrijk. Brand in het hippodroom te Bordeaux. Gisternacht is het groote hippodroom te Bordeaux door brand geheel vernield. De brand ontstond na de voorstelling in dat gedeelte van het gebouw, waar de machines voor de electrische verlichting zjjn opgesteld. Hoewel spoedig pogingen in het werk werden gesteld om het vuur te bedwingen, mocht men hierin niet slagen en bleven van het fraaie gebouw slechts de naakte muren over. Op twee paarden en twee apen na, konden alle dieren in veiligheid worden gebracht. Een hert, dat kunsten verrichtte, ontsnapte en rende den boulevard op, tot grooten schrik der verzamelde menigte. Een slachter doodde het. Twee personen werden licht gewond een derde werd door een paard gebeten. Het hippodroom was voor 300.000 verzekerd, waardoor de schade echter niet gedekt is. De impressario alleen verliest 37.500. De Alfred-troep, de bekende acrobaten, ljjden een verlies van ƒ10000 aan costuums. Gevaarljjke liefdezusters, Eenige avonden geleden ontmoette een vrouw uit de FraDsche gemeente Beaucè, op weg naar hnis, twee liefdezusters, die zjj juiBt goedenavond wilde wenschen, toen zjj plotseling door de beide vrouwen aangegrepen, mishandeld en ten slotte ook van haar portemonnaie beroofd werd, waarop de vrouwelijke schelmen vluchtten. Weldra werd het in de geheele streek bekend, aan welke mishandelingen de vrouw was blootgesteld geweest, en bleek het, dat de zoogenaamde liefdezusters gewone straatroofsters waren, die reeds verscheidene steden in het departement hadden bezocht en vele personen hadden beroofd. Thans is het der politie gelukt de beide vrouwen te arresteeren op het oogenblik, dat zjj een kerk te Argentré wilden binnen gaan. Duitschlancl. Gedurende de twaalfjarige werking der socialisten wet in Duitschland werden 892 volwassen personen (onder welke 504 huisvaders met 973 kinderen) uitgezet, 315 vereenigingen ontbonden, 1168 bladen vlugschriften en boeken onderdrukt en gezamenlijk 731 jaren, 2 maanden en 8 dagen voorloopige en definitieve gevan genisstraf door socialistische aangeklaagden ondergaan. JBelgï< ie. Ook in België schjjnen minder betrekkingen dan liefhebbers er voor te bestaan. Voor dertig plaatsen als klerk bij den spoorwegdienst, waarvoor de jaar wedde in onze munt 700 gulden bedraagt, waren 380 candidaten, waaronder verscheidene meesters in de rechten. Nederland. Gmvonha^e, 1 Oct. In de afdeelingen van de Tweede Kamer is heden het onderzoek aan gevangen van de Indisohe begrooting voor 1891. Tot rapporteurs zyn benoemd de heeren Mackay, Keucheoius, Smidt, Van Asch van Wjjk en W. van Dedem. 's Gravonhage, 1 Oct. Het gerechtshof be handelde heden in appèl de zaak tegen een Veorenaar, beklaagd van weigering van visitatie door de commiezen, maar door de Middelburgsche rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. Het openbaar ministerie eischte vernietiging van het vonnis en veroordeeling van beklaagde tot 8 dagen gev. straf. Uitspraak 9 October. Rotterdam. Donderdag nam een pakhnisbaas aan de Wijnstraat alhier sjouwerlieden aan, waarop hjj door arbeiders, die niet waren aangenomen, daar de man reeds volk genoeg had, werd aangevallen en op het hoofd geslagen. Des avonds in zyn woning aan den Schied. Dyk thuiskomende, klaagde de man over hoofdpjjn, doch er werd weinig acht op geslagen. Het ongemak hield aan en nam zoozeer toe, dat Zaterdag de geneesheer B. C. werd ontboden. Diens hulp was echter te laat ingeroepen: reeds des avonds was de lyder dood. De politie heeft zich thans met de zaak bemoeid en de weduwe gelast, dat het ljjk niet mag begraven worden, vooraleer een gerechtelijke schouwing heeft plaats gehad. Uit Voorn©. Zondag 28 September j.l. werd te Nieuwesluis de centrale vergadering gehouden van de liberale kiesvereeniging »Voorne en Puiten" tot het stellen van twee candidaten voor de Provinciale Staten. Van veertien afdeelingen waren afgevaardigden ter vergadering opgekomen. Die van Geervliet kon evenwel niet toegelaten worden, aangezien zyne afdeeling niet gehandeld had volgens het reglement. Na tot stemmen overgaande, bleek het, dat er 157 stemmen konden uitgebracht worden. Hiervan werden er uitgebracht 111 op den heer J. W. Hein van Roekan je, 73 op den heer Loeff, 52 op den heer A. Hermans, 44 op den heer Visser, 20 op den heer Veenenbos, 8 .op den heer Wejjerse en 6 op den heer Drost. Het resultaat dezer stemming was alzoo: le dat de heer J. W. Hein van Rockanje de candidaat der vereeniging was en 2e dat er eene herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren Loeff en Hermans. Nadat deze gehouden was, bleek het, dat de heer Loeff 111 stemmen en de heer Hermans 46 stemmen op zich vereenigd had, zoodat de candidaten der liberale kiesvereeniging zyn: J. W. Hein van Rockanje, burgemeester van Nieuw-Helvoet, Nieuwenhoorn en Rockanje en C. M. Loeff, notaris te Zuidland. Verder werd door het lot beslist, dat de heer Loeff zou optreden in de plaats van den heer de Kanter (aftreding 1895), en de heer Hein in de plaats van den heer van Andel (aftreding 1892). Nadat de voorzitter een ieder opgewekt had om alle persoonlijke sympa- thiën en antipatbiën te laten varen en als 66a man te stemmen op de gestelde candidaten, werd de verga dering gesloten. De vereeniging >Nut en Vriendschap" te Nieuw- Helvoet hield deze week hare gewone jaarljjksche, huishoudelijke vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1889/90 128,74 bedroegen, terwjjl de uitgaven J 58,90 beliepen, zoodat er een batig slot is van 69,84. Als bestuurs leden werden herkozen de heeren Hein, Spandonk, Arie Touw Cz. en P. van den Ban Sr., die zich allen deze keuzo lieten welgevallen. Verder werd bepaald, dat de eerste leesavond dezen winter zj.1 gehouden worden op Donderdag 30 October, waarbjj dan als spreker zal optreden de heer J. W. Hein, tenzjj het bestuur zoo gelukkig mocht zjjn voor dien avond te engageeren den heer Roldanus, hervormd predikant te 'a-Hertogen- boach. Ook te Oudenhoorn heeft zich eene afdeeling gevormd van de liberale kiesvereeniging »Voórne en Putten". Uit de. 14 leden, die al dadeljjk zjjn toege treden, is een bestuur benoemd, bestaande uit de heeren C. E. Taassen, W'. Noorderraeer on C. N. Nelemans. De bibliotheek van den Nederlandsehen Protes tantenbond te Brielle bevat meer dan 600 werken, waaronder van de nieuwste schrjjvers. lederen winter wordt door bet bestuur van den bond een ieder in de gelegenheid gesteld van deze leesinrichting gebruik te maken. Leden van den bond betalen daarvoor slechts 1 cent per deel, niet-leden 3 cent per deel. Oud-Beierland, 2 Oct. Heden is alhier in den ouderdom van 71 jaar overleden de heer mr. A. van "Weel, cand.-kantonrechter, sedert 3 Juli 1849 lid der Prov. Staten, sedert 15 September 1858 notaris, dijk graaf van den polder Ond-Beierland, Moerkerken, Crom-Strijen en de Groep, Groot-Zuid-Beierland, Nieuw-Beierland, Nieuw-Piershil en Oud-Piersbil, en lid van den gemeenteraad. Vlissingpen, 1 Oct. De Engelsche barge »Ellen Smeed", gez. Austin, van Antwerpen Dinsdag naar zee vertrokken, lag heden nacht met verlies van den top zjjner mast en zjjn tuig over boord bjj Westkapello ten anker, sein doende voor assistentie. Het vaartuig is heden voormiddag door eene sleepboot van daar gesleept en alhier in de haven gekomen om de schade te herstellen. Goes, 2 Oct. De heer W. J. van den Bosch, ge boren te Goes, is benoemd tot directeur der stoom- zuivelfabriek te Hemrik bjj Heerenveen, Wanneer zou de fabriek te Goes in werking komen Allerlei ongelukken in een week. Uit vrees dat de burgerjj zich aan overdadig gebruik van varkens- vleesch zou schuldig maken, hebben de slagers met aandoenlijke eenstemmigheid de prjjs van hunne waar met 10 cent per Kilo verbfoogd. Dinsdag kreeg de knecht, die op het slot Oostende belast is met het in- en uitspannen van paarden, een ongemakkelyken slag van een dier dieren. Op denzelfden dag was de dolle rjjder K. oorzaak, dat hy met zyn rjjtuig, waarin vier perBOneD, omsloeg. Gelukkig bekwam het rjjtuig meer letsel dan de passagiers. Goes, 3 Oct. Io de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad, is den heer J. F. Bax eervol ontslag verleend als gemeente-geneeskundige, ingaande 1 December a.s. of zooveel vroeger als in de vacature zal zjjn voorzien. De gemeente-rekening over 1889 wordt vastgesteld in ontvangst op 105666,59, in uitgaaf op f 101333,62 en alzoo met een goed slot van 4332,97. Ierseke, 2 Oct. In de vergadering van den ge meenteraad van Dinsdag avond werd medegedeeld, dat de Metalen Kruis-ridders A. Kosten en P. Machielse alhier, door Burgem. en Weth. zyn voorgedragen voor de gratificatie van 10 van de vereeniging voor oud-strijders. Ingekomen van Gedep. Staten de goedkeuring 1°. van de vaststelling der jaarwedde van do onderwijzeres aan school 2 op 400 met 2 verhoogiDgen ad 25; 2°. van"het stellen van een persoonlijken borgtocht voor den tydeljjken gem.-ontvanger en 3°. van de tjjdeljjke geldleening ad 2000. Een verzoek van den tegen 1 Oct. eervol ontslagen onderwijzer Polderman om toekenning der gratificatie van ƒ25, waarop by voor dit jaar geen recht had, omdat hjj op 9 Oct. in dienst is getreden, werd in gewilligd. Een voorstel van Burgem. en Weth. tót verhooging der begrooting voor 1890 met 2600 in ontvang en uitgaaf (voornamelijk wegens de tjjdelyke geldleening) werd door den Raad goedgekeurd. Tot onderwijzeres aan school 2 werd benoemd mej. K. E. Kievit van 's Gravenpolder met het lot tegen mej. C. E. Eckebns te Goes. De begrooting voor 1891 werd goedgekeurd in ont vang en uitgaaf op ƒ23318.075, geheel overeenkomstig het voorstel van Burgem. eu Weth. Daarbjj wordt 25 toegestaan aan een bewaarschool- houder alhier, onder voorwaarde dat bjj daarvoor 10 behoeftige kinderen kosteloos zal opnemen. Het salaris van den gem.-opzichter werd verhoogd van ƒ200 tot ƒ350 waartegenover zyne emolumenten komen te vervallen. De H. O. bedraagt ƒ8000, de aflossing van Bchuld 4250, de renten 1584,50. Zondag morgen^Jwerden een tiental knapen door de politie aardig verrast. Een paar dagen te voren hadden ze, in plaats van kermis te gaan houden, hun intrek in de gevangenis moeten nemen, doch ze hadden eenvoudig maar gedaan alsof ze nergens af wieten. De politie heeft ze Zondag morgen eensklaps ontnuchterd en naar Middelburg getransporteerd. Maandag morgen genoot de jeugd een prettig uurtje. Eenige kindervrienden hadden van tien tot elf uur de caroussel afgehuurd en nu kon ieder be neden de 12 jaar van de gelegenheid gratis profiteeren. We kunnen begrjjpeo, dat de jeugd die gelegenheid niet liet voorbygaan. Genoten de kinderen, ook de kindervrienden zullen zeker schik gehad hebben, toen ze de jengd met bljjde gezichten zag draaien. De kermispret is weder afgeloopen. Gelukkig hebben zich de tooneelen van eene week vroeger met de kermis niet herhaald, zoodat alles rustig is geweest. Hoewel het op die dagen Heilskerk was, heelt niemand, behalve de aanhangers, er zich mee ingelaten, zeker omdat men het to druk had met kermishouden. Aanstaanden Woensdag zal de Commissaris des Konings onze gemeente bezoeken, en van elf uur af voor een ieder te spreken zyn. Verleden week is hier een kalf geslacht, dat altjjd de moedermelk had genoten. Het beest, dat 12 weken oud was, woog 107 Kilogram. St. Maartensdijk, 2 Oct. Als eeu zeldzaam heid kan van hier gemeld worden, dat de echtelieden Jacob van Zetten en Pieternella Bazen, Zondag a.s. den dag zullen herdenken, waarop zjj voor 25 jaren beiden voor de derde maal in den echt traden. Dit huweljjk had tengevolge, dat dit oudrenpaar de taak te ver vullen had om kinderen uit vjjf verschillende huwe lijken groot te brengen. Rekent men hier nog bij, dat Eene Beisherinnering. Uit het Fransch. Het was mij onmogelijk om den' slaap te vatten gedurende den eersten nacht, dien ik doorbracht op eene Algiersche boerderij. De ongewone omgeving, de vermoeienissen van de reis, bet gehuil der jakhalzen, alles werkte samen om mij onrustig te maken, en niet bet minst eene drukkende, afmat tende hitte, die een gevoel van benauwdheid veroor zaakte, alsof de neteldoeksche gordijnen van mijn ledikant, die de muskieten moesten weren, tevens allen toevoer van lucht afsloten. Nauwelijks was de dag dan ook aangebroken, of ik stond op, om mijn venster te openen. Naar buiten ziende ontdekte ik hoe de geheele natuur gehuld was in een zwaren zomernevel, aan den gezicht- -einder bjj afwisseling zwart of lichtrood getint, niet •ongeljjk aan een optrekkenden kruitdamp boven •een bloedig slagveld. Heen blad bewoog zich in den weelderigen, zuide lijken lusthof, die zich aan mijne blikken vertoonde. Hier, op bet volle Zuiden, uitgestrekte wijngaarden, die den besten wijn ter wereld beloofde; ginder, in meer beschaduwde plaatsen, al de vruchtboomen uit gematigde luchtstreekverder, onafzienbare rijen van steeds kleiner wordende mandarijn- en oranjeboomeo, maar overal, dezelfde doodscbe stilte, die onbeweeglijkheid in de natuur, welke een naderend onweör voorafgaat. Zelfs de bananen met hunne lichtgroene pluimen, die door den minsten ademtocht in beweging gebracht worden, verhieven hun gevederde toppen zwijgend en rechtstandig in de zwoele lucht. Eenige oogenblikken bleef ik verdiept in de be schouwing van dezen merkwaardigen plantengroei, die de gewassen van alle luchtstreken, omvatte, welke in den vreemden bodem ieder op hun eigen tijd bloeide en vrucht droegen. Tusschen de golvende korenvelden en een dicht boschje van eiken en kurkboomen boorde ik het kabbelen van een glinsterend beekje, een verkwik kend geluid op zulk een drukkend heeten morgen. Terwijl ik aldus deze fraaie aanplantingen bewon derde, en getroffen werd door de volmaakte orde, die overal heerschte op deze schoone landhoeve, in Moovschen bouwstijl opgetrokken en omringd door uitgestrekte terrassen en goed onderhouden stallen en voorraadschuren, dwaalden mijne gedachten on willekeurig 20 jaren terug naar den tijd, toen de tegenwoordige bewoners zich in deze vallei van Sabel waren komen vestigen, en er niets vonden dan een bouwvallige gouvernementsloods, en een oKbe- bouwden bodem die slecht misvormde palm- en mostikboomen voortbracht. Alles moest ontgonnen, alles aangelegd, alles gebouwd worden. Met hoeveel had men niet te kampen 1 Elk oogen blik dreigden opstanden der Arabieren, zoodat men de ploeg met de wapenen verwisselen moest. En dan 1 Allerlei ziekten, oogontsteking, koortsen, mislukte oogsten, verliezen door gebrek aan ervaring, en eindelijk onophoudelijke tegenwerking van een bekrompen en steeds afwisselend bestuur. Wat eeu arbeid, welk een inspanning, en tbans nog, welk een voortdurende waakzaamheid nu de kwade tijden voorbij zijn, en de welvaart gevestigd schijnt. Ook op dezen morgen waren de eigenaar en zijn vrouw het eerst van allen opgestaan, en niettegen staande het vroege uur hoorde ik hen reeds in de ruime keukens, die zich gelijkvloers bevonden, bevelen geven voor het ontbijt der reizigers. Spoedig daarop hoorde men eene klok slaan, en zag ik de verschillende arbeiders de weg afkomen. Wijngaardeniers uit Bourgogne, ICabijlsche arbeiders in lompen gehuld en met de roode muts op bet' hoofd, Turksche grasmaaiers met bloote beenen, werklieden van Malta en Lucca, eene woeste, moeielijk te regeeren bende. De meester, die voor de deur zijner woning stond, gaf aan ieder op korten, strengen toon bevelen voor het werk van dien dag, daarna verdiepte bij zich in eene aandachtige beschouwing van de lucht, waardoor zyne bezorgdheid blijkbaar opgewekt werd. Mjj voor het venster bespeurende riep bij my toe Slecht weêr voor den oogst, wij krijgen de Sirocco." En inderdaad, toen de zon hooger steeg, deden zich van tijd tot tijd benauwende, gloeiende wind vlagen gevoelen, alsof in het Zuiden de deur van een brandenden oven open en toe geslagen werd. Men wist niet waar zich te bergen, wat met zich zelf aan te vangen. Uitgestrekt op de matten onder de binnengalerjj gebruikten wij onze koffie, maar ons ontbrak de moed om te spreken of ons te bewegen. De aanmechtige honden zochten verlichting op de steenen van den vloer. Het ontbijt versterkte ons een weinig, 't was een vreemdsoortige maaltijd, welks meest uiteenloopende gerechten in overeenstemming waren met de in voortbrengselen zoo rijke en Gotische natuur, die ons omringde. Karpers, forellen, vleesch van het wild zwijn en het stekelvarken, Turksche boter en Grieksche wijnen, vijgen en bananen, kortom alle mogelijke natuurproducten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1