ZIERIKZEESCHE MEI WS It 01) E. Donderdag 2 October 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. NATIONALE MILITIE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. /Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, ƒ10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5906. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. XJitslag: der "Verkiezing- van een lid der Prov. Staten van Zeeland voor liet liooldkiesdistr. Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat bij de op den 30 September 1.1. gebonden stemming, ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zeeland, voor het hoofd- kiesdistrict Zierikzee, ter vervulling van de plaats, opengevallen door het overlijden van den heer C. YAN DER VLIET Dz., de volstrekte meerderheid van stemmen heeft verkregen en alzoo is verkozen de heer Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ. Zierikzee, den 1 October 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. l.° B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op "V r y <1 a g den 3 Oetolbex* c.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 1 October 1890. De Burgemeester, W. A. OCHTMAN, Weth. l.°B. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Onderzoek der geloofsbrieven van de verkozen raadsleden. Verslagen van Commissiën, enz. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op eene Circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van 12 September jl., A No. 1862/1, 3de Afd. (Prov. blad No. 78), brengt ter kennis van de Verlofgangers der Nationale Militie der lichtingen 1886, 1887 en 1888, behoorende tot het Regiment Grenadiers en Jagersdat zij zijn opgeroepen tot den werkelijken dienst en wel: ELIZA BAKKER, behoorende tot de lichting 1886, van 13 October tot 25 October e.k.; GERRIT ANKER, behoorende tot de lichting 1887, van 3 November tot 15 November e.k.; PIETER MAR1NUS VAN DER HAVE, JOHANNES SCHA- LEVEN en JACOBUS BODT, behoorende tot de lichting 1888, van 17 November tot 29 November e.k.; en dat zij mitsdien op den 13 October, 3 November en 17 November e.k., ieder voor zooveel hem aangaat, des namiddags vóór 4 uur bij hun corps tegenwoordig moeten zijnvoorzien van hun verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen. Aan genoemde Verlofgangers wordt onder het opg gebracht, datzoo zij in gebreke blijven op den bepaalden tijd onder de wapenen te komenzij bij latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden. Eindelijk worden zij gewezen op art. 145 der Militiewet volgens hetwelk de Verlofgangerdie niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, den 1 October 1890. De Burgemeester, W. A. OCHTMAN, Weth. 1.» B. Het is opmerkelijk, dat in de laatste weken de aandacht in de politiek niet zoozeer gevestigd is op datgene, wat er omgaat in de gi'oote rijken, maar de opmei'kzaamheid vooral getrokken wordt door de gebeurtenissen in Zwitserland en Portugal, rijken, die anders niet gewoon zijn op politiek terrein veel de aandacht te trekken. In ons vorig overzicht wezen wij er op, wat daar was voorgevallen en thans, eene week later, is de toestand niet veel veranderd. In JPortugal blijft de openbare meening nog steeds afkeerig van het gesloten tractaat met Engeland, en luider en luider worden de stemmen gehoord, die aan dringen op de verwerping van het tractaat, zonder dat er gevraagd wordt, wat dan wel de gevolgen daarvan zullen zijn. Dat Engeland in deze handeling de oorzaak zou vinden om Portugal den oorlog te verklaren is mogelijk en wanneer dit geschiedt, dan, de Engelsche bladen spreken het onverholen uit, is na korteren of langeren tijd Engeland de overwinnaar en komt het in het bezit der Delagoabaai, waardoor de invloed van Engeland op de Transvaal zou worden ver sterkt. Te wenschen is het niet, dat het daartoe komen zal en zeker zou de handelwijze van Engeland tegenover eene veel zwakkere mogend heid afkeuring verdienen, doch dat Portugal, wil het zijne binnenlandsche" vrede bewaren, zich het ongenoegen van het machtige Engeland met al de gevolgen daarvan op den hals zal halen, is buiten kijf. Ziedaar dus het ministerie, dat de teugels van bewind in handen nemen zal, voor de groote moeilijkheid, öf de binnenlandsche rust te bewaren öf Engeland te tarten. Welke partij het kiezen zal is onbekend, doch onmogelijk schijnt het niet, dat het gedrongen door de volksuitingen eindelijk toegeven zal en bet tractaat zal afwijzen. De bevolking in de provinciën be ginnen nu ook mede te doen en te Coïmbra heeft eene zeer ernstige botsing tusschen de burgers en de militaire macht plaats gehad de studenten der hoogeschool hebben daarbij duchtig medegedaan en daaraan wordt het toe geschreven, dat de Paus de faculteit der theologie aan de hoogeschool in den ban heeft gedaan en den bisschoppen verboden heeft de kweekelingen der faculteit als geestelijken te wjjden. De koning schijnt gelukkig hersteld en teekent weder stukken. De toestand der monarchie schijnt echter verre van schitterend te zijn. In Spanje maakt men zich ernstig beducht over hetgeen in Portugal zal gebeuren, zoo zelfs, dat de regeering troepen naar de grenzen heeft gezonden, ten einde op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid te zijn. Verergerd dus de toestand in Portugal, in Zwitserland daarentegen valt verbetering waar te nemen. Wel staan de beide partijen nog even heftig tegenover elkander en doen geen afstand van hunne eischen, maar het volk is rustig en wacht de beslissing af van den Bondsraad, die in buitengewone zitting is vergaderd. Bij de opening der buitengewone zitting hield de voor zitter eene rede, waarin hij o.a. zeide, dat hij de gepleegde gewelddadigheden ten strengste af keurde en de hoop uitsprak, dat de wettelijke orde spoedig zou hersteld worden, dank zij de vaderlandsliefde der beide partijen. Veel hoop heeft men op eene bijeenkomst, die 9 leden der liberale en der clericale party te Bern op last van den Bondsraad zullen houden en waar men hoopt een vergelijk te zullen treffen. Tot nog toe houdt de bondscommissaris het bewind in handen en zal dit waarschijnlijk blijven doen tot de stembus ten gunste der eene of andere partij heeft beslist. Men heeft er over gedacht om het kanton, evenals dat met enkele anderen het geval is, te splitsen in twee deelen, waarvan dan het eene deel liberaal en het andere clericaal zou worden; doch door de nabijheid van Italië vreest men dat de partyschappen die daar heerschen, spoedig in het Zuidelijk deel vrucht baren bodem zouden vinden en zoodoende nog meer moeilijkheden in het leven zouden worden geroepen. In Italië zullen de verkiezingen voor de Kamer nu tegen den zin van Crispi, doch op last des konings en in overeenstemming met het gevoelen der meerderheid in den Minister raad, in het najaar plaats hebben. Crispi had gehoopt ze een half jaar uit te stellen, ten einde de gelegenheid te hebben de verschillende partyen met de regeering te verzoenen. Hoe langer hoe meer blijkt het echter, dat Crispi's positie on houdbaar wordt en steeds geeft hij zijne tegen standers nieuwe wapenen in de hand om hem te bestrijden. Zoo heeft hij nu weder kort en bondig den Minister van Financiën zijn ontslag thuis gestuurd op eene wijze, die ver van parlementair heeten mag, en al verdedigt Crispi nu dit ontslag met de bewering, dat de Minister de bezuinigingen in den weg stond, elk weet beter. Bezuinigingen gaan onder het heei'schende regime in Italië nietdat ondervindt de Minister der schatkist, onder wiens departement thans ook de financiën zijn gesteld. Hij wilde be zuinigingen op oorlog, doch kort en goed ver klaarde de Minister van dit departement, dat dit onmogelijk was en dreef men het toch door, welnu, dan ging hij heen, wetende dat de koning het nimmer zou toestaan. Wat bleef den armen Minister van Financiën thans anders over dan het verzinnen van nieuwe belastingen en daar waar alles reeds bijna belast is, elke belasting die er bijgevoegd wordt, drukkend is, zal Crispi heel wat moeten praten en zijne groote politieke rade, -die 'hij te "Floreneë zal hóuden, om het volk te overtuigen, dat het bondgenootschap met Duitschland en Oostenrijk een zegen voor Italië is. In de verhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland zal de bijeenkomst der keizers geen invloed uitoefenen. Had men aanvankelijk hoop, dat beide rijken op handelsgebied eene overeen komst zouden sluiten, thans blijkt het, dat de moeilijkheden, die daarbij te overwinnen zijn, van te ernstigen aard zijn. Ook het staatkundig militair verbond blijft bij het oudezelfs de hoop, dat Duitschland krachtiger dan voorheen de politiek van Oostenrijk in het Oosten steunen zal, mist allen grond, evenals het bericht, dat de Keizer van Oostenrijk met den Czaar aller Russen eene samenkomst zal hebben. In JFranTcrijlc wordt de buitengewone zitting der Kamers den 20 October geopend en daarmede treden wij weder het tijkvak in van allerlei politiek nieuws. Trouwens daaraan heeft Frankrijk behoefte. De geschiedenis van Boulanger, ofschoon nog niet uit, raakt toch uitgeput en begint te vervelen de Kamerzittingen zijn eene gewenschte afleiding. Voor zijn vertrek naar de Vereenigde Staten in gezelschap van den Hertog van Orleans heeft de Graaf van Parijs nog een brief geschreven naar aanleiding der onthullingen aangaande zijne verhouding tot Bou langer. Hij verklaart daarin, dat de jongste indis- cretiën de openbare meening op een dwaalspoor zouden kunnen brengen ten aanzien van de politiek, die hij werkelijk gevolgd heeft bij de jongste ver kiezingen. Ik geloof, zegt de Graaf, op een moeilijk tijdstip de belangen der zaak van de monarchie goed begrepen te hebben. Verbannen door de Republiek, breng ik de wapenen bijeen, die ge mij zelf verschaft om haar te bestrijden. Ik mag geene gelegenheid verzuimen om de zegepraal der monarchie voor te bereiden. Ik verzoek mijne vrienden, niet voort te gaan met hunne onderlinge kibbelarijen, maar zich te vereenigen, opdat de strijd kunne worden voort gezet. Behalve de kleinere, tegenwoordig elke week, voorkomende werkstakingen, is er thans weder een uitgebroken in het uitgebreide kolendistrict in Moravië en Silezië, waar ook in het voorjaar bet werk werd gestaakt. Reeds meer dan 5000 mijn werkers weigeren in de putten neer te dalen. Hunne klachten komen hier op neer, dat, ofschoon hun een werkdag van 8 uren was beloofd, zij veel langer, al is het dan ook tegen extra-loon, worden in het werk gehouden. Dat dit de ware reden niet is, springt in het oog; men gelooft dan ook aan op ruiing. Onmiddellijk na het uitbreken der werk staking zijn er troepen gezonden, om elke poging tot rustverstoring of tot gewelddadigheden te onderdrukken. Engeland. Een Engelsch blad verhaalt de volgende anecdote, die verbonden is aan een eigenhandig door koningin Victoria aan haar kleinzoon, prins Albert Victor, ge schreven brief, welke dezer dagen voor 200 is verkocht. Toen zyn Hoogheid nog een knaap was, zat hij eens in geldverlegenheid. Hij schreef toen aan zijn groot moeder een brief, waarin hij haar om een toelage boven zyn gewoon zakgeld verzocht. Maar, spaarzaam als altijd, zond de koningin aan haar kleinzoon een brief met een boetpredicatie, in plaats van het gevraagde geld. Het jonge mensch begreep echter wel, dat, hoewel de brief geen geld inhield, hjj toch geldswaarde had, en verkocht hem dan ook voor 30 schillings 18). En de kooper was er ook niet aan bekocht, want thans heeft die brief opgebracht ƒ200. Dat was nog eens een prins »fin de siècle." Een driejarig knaapje te Salisbury is dezer dagen om het leven gekomen door een stukje van een notedop, dien hjj spelend in den mond had gestoken. Twee stukjes konden gemakkeljjk uit zyn keel gehaald worden, maar het derde was in de luchtpijp geraakt en maakte het knaapje doodsbenauwd. Een operatie, waartoe men overging, bleef ook zonder het gewenschte gevolg en het arme kind overleed den volgenden morgen. De redacteur van het maandblad Free Church of Scotland, Monthly Review, de heer Walker, ontving onlangs, als blijk van waardeering van zijnen arbeid, van een aantal abonné's een fraai geschenk, waarin was nedergelegd eene ass'gnatie van f 6000, ten einde eene sinds lang voorgenomen reis te kunnen dóen naar Amerika. Zelfopoffering. Door het Royal mail stoom schip >Tagas", te Plymouth aangekomen, werden geland 16 man der equipage van het stoomschip »Portuense", dat den 28en Aug. op ongeveer 250 mjjlen van Barbados gezonken is. Het st. »Portuense", van Baltimore naar Parra, werd den 27en Ang. doop een cycloon beloopen, waarbjj door de hooge zee alles aan dek werd los- en stukgeslagen en de luiken werden verbrjjzeld. Toen de eenig overgebleven boot te water was gelaten, bleek het dat de boot overladen zou worden en aller redding daardoor waarschjjnljjk zou mislukken. Twee der matrozen, genaamd Kerr en Williams, namen toen het heldhaftig besluit zich op te offeren en weder aan boord van het zinkende stoomschip te gaan, waarop zich ook nog de gezagvoerder bevond, die zijn schip niet wilde verlaten. Zeven minuten daarna zonk het stoomschip; de geredden zagen het laatst den gezagvoerder en de overigen, die zich nog aan boord bevonden, in het tuig zitten, en met het zinkende schip verdwijnen. Londen, 29 Sept. Een groote opschudding ont stond gistermorgen tijdens de godsdienstoefening in de groote St. Paulkerk, doordien een der kerkgangers, EaBton genaamd, midden onder den dienst een revolver uit den zak haalde en twee schoten op zichzelf loste, zoodat hy dood nederviel. De reden van den zelfmoord is niet bekend geworden, evenmin de aanleiding om de misdaad te plegen te midden der duizenden, in de kerk aanwezig. Rusland. Een dichter-millionair. De Moskousche dichter Pletchieff was in den laatsten tjjd met zyn talrijk ge zin dikwyls 's avonds maar heel vroeg naar bed gegaan, omdat er geen avondeten voorhanden was. Onlangs kreeg hy geheel onverwacht uit Riazan het bericht, dat een aldaar overleden bloedverwant hem 2 millioen roebels had nagelaten. Pletchieff had geen geld voor de reiskosten, maar 't viel hem nu natuurlijk niet moeiljjk een leening te sluiten. Frankrijk. Leona Dare, de bekende Inchtkunstenmaakster, heeft dezer dagen by Parjjs e^n ernstig ongeluk gekregen. Zij steeg op hare gewone manier met een luchtballon op, onderaan hangende en zich alleen met hare tanden vasthoudende aan een trapees. Het woei hevig en de ballon werd naar de Oiae gedreven. De klep werd geopend en men daalde snel, maar de ballon liep gevaar, in het onstuimige water van de Oise neer te komen, in welk geval Miss Dare reddeloos verloren zou zyn geweest. Om den dood door verdrinking te ontgaan, liet zjj, nog op een aanmerkelijke hoogte, bet trapees los en sprong naar beneden. Eerst na verloop van eenigen tyd want men had haar val niet terstond opgemerkt vond men haar met een gebroken voet en ernstige kneuzingen onder de boomen liggen. Men vreest dat zij ook een hersenschudding bekomen heeft. Een rijk koopman, die aan de oevers der Seine bij Anièra een villa bezit, vertrok dezer dagen naar Zwitserland, zyn keukenmeid alleen achterlatende. Deze doorzocht het geheele huis en het gelukte haar de deur van een kamertje te openen, waarin zij nog nooit een voet gezet had. Hier vond zij een kist, welke zij te vergeefs trachtte te openen. Om haar nieuwsgierigheid te bevredigen, liet zy, onder een voorwendsel, een slotenmaker komen, die de kist opende. Slotenmaker en keukenmeid deinsden van schrik terug, toen het deksel opgelicht werd; want in plaats van geld of goed lag in de kist het ljjk eener vrouw, gekleed in een rooskleurig satynen robe. De commissaris van politie, van de ontdekking onderricht, telegrafeerde aan den koopman, die bij zyn terugkeer verklaarde, dat dit lyk dat zijner vrouw was, te Moskou gebalsemd en dat hjj gemachtigd was het mede te nemen toen hij Rusland verliet. Te Moskou geboren, had hij een jong meisje gehuwd, dat hij aanbad. Eenige dagen na zyn huwelijk werd zyn vrouw vermoord door een boer, dien hy uit zijn dienst gejaagd had. De boer, die gezworen had zich te zullen wreken, had gemeend den koopman op de wreedste wjjze te treffen als hy diens vrouw doodde. Daar de Fransche wet op het begraven niet toelaat dat ljjken, zelfs ge6n gebalsemde, buiten de kerkhoven bewaard mogen worden, heeft de koopman den com missaris gezegd, dat als hem geen machtiging verleend werd het lijk bij zich te houdeD, hij Frankrjjk verlaten zou, het stoffelijk overschot medenemende van haar, van wie hy gezworen had nooit te zullen scheiden. Duitschland. Zaterdagnacht is te Bremen in de Neustadt de stapelplaats van tabak van de firma Meyer en Krose totaal afgebrand. Vijf aangrenzende gebouwen hebben mede veel geleden. De schade beloopt een millioen M. Het afgebrande magazijn was voor 600.000 Mark bij acht maatschappijen verzekerd. In het zuidelijk gedeelte van Berlijn komen weder vele gevallen van influenza voor. Bij de rechtbank van gezworenen te Beuthen, in de Pruisische provincie Silezie, wordt binnen kort een openbaar proces gevoerd, waartoe de grootste aldaar verkrijgbare zaal is gehuurd, omdat de rechtzaal reeds voor bet aantal beschuldigden en getuigen veel te klein is. Nu zal men misschien meenen, dat het eene hoogst gewichtige zaak betreft. Dit is het echter niet. Een soldaat, met verlof uit zijne garnizoensplaats over- gekomen,jwas, ingevolge 't reglement voor verlofgangers, in uniform naar 't. raadhuis gegaan, om zich aan te geven. Bij hem was een kameraad, dien hjj op straat had ontmoet. De hoofdambtenaar ten raadhuize had toen gezegd, dat men voor hem verschijnende den hoed of pet behoorde af te nemen. De soldaat aarzelde eerst, maar deed bet toch. Toen hij, nadat de formaliteit der aangifte was afgeloopen, weer op straat kwam, had zijn kameraad hem gezegd, dat de hoofdambtenaar het recht niet had gehad om zoo iets te eischen van een soldaat, die in uniform en met de sabel verschijnt. Daarop was hij, terwijl de soldaat hem liet praten, naar den hoofdambtenaar teruggegaan en had hem daarover aangesproken, met het gevolg, dat hij door een gendarme bjj den arm werd genomen en de deur uitgezet. Dit had aanleiding gegeven tot een oploop en getier, waarbij zeven gendarmen, die de menigte poogden te doen uiteengaan, teruggedreven en in hun lokaal belegerd werden, terwjjl er tevens door het werpen van steenen eenige beschadiging aan het gebouw werd toegebracht. Zoo is de zaak. Doch nu moeten er in het openbaar proces worden verhoord ruim honderd beschuldigden (waarvan er 60 in preventieve hechtenis zitten) en bijna 500 getuigen. Waarlijk voor rechters en gezworenen geene kleinigheid! Nederland. 's Gravenhage, 29 Sept. 's Konings lijfarts, dr. C. W. Vinkhuyzen, bezocht gisteren en ook heden Z. M. op het Loo. Dr. Vinkhuizen en prof. Rosenstein met dr. Vlaanderen, die gisteren den geheelen namiddag op 't Loo vertoefden, moeten tot de conclusie gekomen -zyn, dat de toestand des Konings geen aanleiding geeft tot grootere bezorgdheid. De minder opgewekte toestand, waarin Z. M. sedert een paar dagen verkeert, schijnt in hoofdzaak voort te vloeien uit een verheffing van H.D.'s nierlijden, dat in langen tyd geen last heeft veroorzaakt, maar nu weer op den voorgrond getreden is. Men acht het waarschjjnljjk, dat Z. M. spoedig weder in staat zal zijn de loopende zaken af te doen. Het uiterljjk van Z. M. is den geneesheeren mee- Kotterdam, 30 Sept. Als een zeldzaamheid maken diakenen der Herv. gemeente gewag van een gift van 25 van iemand, die 35 jaar geleden winter- bedeeling genoot en nu in betere omstandigheden verkeert. Tholen, 30 Sept. In de heden alhier gehoudene gemeenteraadsvergadering, waarby Dr. J. M. Boom volgens zijne kennisgeving niet tegenwoordig kon zyn, werden na lezing en goedkeuring der notulen, de volgende ingezondene stukken behandeldEen request van den heer A. J. de Wit Andries9en, waarin hjj verzoekt volgens bjjgaande teekening om 1000 M3. grond te koopen, zijnde een gedeelte vest langs zjjne weide loopende. Na eenige discussie over de grootte en de som van verkoop, wordt met 4 tegen 1 buiten en 1 tegen stemming de bovengenoemde grond voor 50,toegestaan. Een missieve van den Commissaris des Konings, zijnde de benoeming van de HH. K. G. Bal en I. van Gorsel tot zetters voor 1891 tot 1894 werd voor kennisgeving aangenomen. Aan Burgem. en Weth. machtiging verleend, de som van 189,2475, na aftrek der 13,60, waarover voor schoolbehoeften nog te beschikken is. uit te keeren indien na onderzoek bjj den districtsschoolopziener bljjkt dat de rekenkast en teekenschriften noodig zyn. De gemeentebegrooting voor 1891 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 38166,62. Met algemeens stemmen werd besloten de subsidiën voor de Arm besturen in 1891 weer te verleenen, zijnde 900, voor den Weezen-Armen en 630,—voor de Algemeene Armen. Aan Burgem. enWeth. werd machtiging verleend, volgens het Bestek, in November Jle aanbesteding van de haven te doen. Op voorstel van den Voorzitter werd met algemeene stemmen besloten aan de bjjzondere kas van het fan- farengezelschap »Concordia" 18,71 te schenken; zjjnde de gelden welke overbleven van de 200,die voor het kinderfeest bestemd waren. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat het marktgeld 290,10 bedroeg en op de begrooting 150,daarvoor uitgetrokken was, dientengevolge werd machtiging verleend over schrijving daarvan te doen. Ten laatste werd door den Voorzitter de toestand van de brandspuiten meêgedeeld. Bjj de laatste be proeving bleek dat de zoogenaamde nieuwe uitvinding namelyk op de welputten op de markt niet aan de verwachting voldeed, doch in de rivier wel; er zal nu nogmaals eene beproeving plaats hebben op de putten en mocht de werking niet beter zyn, dan zou de Voorzitter er voor zjjn, nieuwe brandspuiten aan te schaffen, aangezien men met de tegenwoordige niet verantwoord is. Hierna werd de vergadering gesloten. Met October worden alhier de gasprijzen voor het lichtgas op 9 cent en voor verwarming en kookgas op 5 cent per kub. Meter gebracht. Bruinisse, 30 Sept. Aan de heden gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten namen 136 deel, zoodat ongeveer een 80tal hunnen kiezers plicht niet vervulde. In de vergadering der afdeeliDg Duiveland van het Ned. Onderw. Genootsch., te Oosterland gehouden, werd besloten, dat de leden zich gezamenljjk zouden oefenen in de vrjje- en ordeoefeningen der gymnastiek, ten einde zich voor te bereiden voor het verlicht examen. De vergaderingen zullen daarom ook des winters plaats hebben en met eenige worden vermeerderd. Zierikzee, 1 Oct. De uitslag der verkiezing van een lid voor de Prov. Staten voor het hoofdkiesdistrict Zierikzee, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ov9rljjden van den heer C. van der Vliet Dz., is als volgt: Ingeleverd waren 1324 stembiljetten, waarvan 19 van onwaarde. Het getal geldige stemmen bedroeg alzoo 1305 en de meerderheid 653. Gekozen werd de heer Mr. J. C. van der Lek de Clercq met 904 st., de heer P. Wajj verkreeg 356 st. Zaterdagnacht is in de gemeente Kerkwerve een schuurtje afgebrand met zich daarin bevindende 1300 schoven gerst, landbouwgereedschappen, een partjjtje hout, turf en aardappelen. Alles is tegen brandschade verzekerd. Vermoedeljjk is de brand ontstaan door het omvallen of springen van een petroleumlamp. De ingenieur le kl. B. Hoogenboom, standplaats Dordrecht, is verplaatst naar 's Hertogenbosch. Vrijdag den lOn October a.s. des namiddags te 1 uur, zal voor de rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen L. M., 22 jaar, boerenknecht, geboren te Vrouwepolder, wonende te Meliskerke, ter zake dat hij op 1 September 11., des avonds omstreeks 9 -u*en, te Meliskerke met een met kruit en twee papieren proppen geladen pistool zich heeft begeven op de openbare straat, met het oogmerk om het aldaar af te schieten, en dit wapen op zeer onvoorzichtige wjjze heeft gehanteerd, doordien hjj het in schuine richting naar boven hield, met de tromp ter hoogte van een menscb, voorts met gespannen haan, den vinger aan den trekker, en alzoo is gegaan door eenige menschen, die dicht op elkander stonden, zoodat hjj er met moeite doorheen kon, waarop dit pistool toen plotseling is afgegaan, tengevolge van welk schot Louwerina Arentse, die zich aldaar onder voornoemde menschen bevond, aan de linkerzjjde van het hoofd zoodanig is getroffen dat zjj eenige uren daarna is overleden. In deze zaak zyn van wege het Openbaar Ministerie 8 getuigen en de artsen J. J. Berdenis van Berlekom en J. Meijers alhier als deskundigen gedagvaard. In een Reuter-telegram uit St. Petersburg wordt gemeld, dat Z. M. de Keizer van Rusland het scheids rechterschap tusschen Frankrjjk en Nederland, met betrekking tot de grensscheiding in Guyana, voorgoed heeft aangenomen. In Friesland doen Spaansche kooplieden in de laatste dagen aanzienlijke inkoopen van le soort veo. Zjj betalen daarvoor hooge pry zen, gemiddeld 299 per stuk. De dieren worden naar Bilbao gezonden, een transport van 50 stuks is reeds op weg. Friesche boerenknechten maken als geleiders de reis mede. De'instructie in zake de beschuldiging van ver giftiging tegen Aafke Kuipers is thans gesloten. Binnenkort zal deze zaak naar de terechtzitting ver wezen worden. Zondag waren vier jongens op het Meppelerdiep aan het bootjevaren, toen door een of ander toeval de boot kantelde en allen te water geraakten, met het treurig gevolg dat drie hunner het leven verloren. L ANDBOU W. Landbouw-enquête. (Vervolg.) Eenzijdigheid van de Staatszorg. Dat landbouw niet alleen te ljjden heeft van den ov® granen nit Amerika en van elders ingevoerd,SW in menig opzicht bjj den landbouw van ander: —- ten achter staat, is onmiskenbaar en de redet»^ ▼an zyn niet ver te zoeken. in'Nederland 7 landbouw zich nog minder dan elders mogen teV in de algemeene belangstelling. De landbou* j}A verdeeling van de staatsbemoeiing steeds het wil* geweest. Bjjna zonder uitzondering treden de teofi van de njjverheid en vooral van den handel cj s voorgrond en betaalt de landbouw het gelag. uitvoering van groote werken, by bet gr^': kanalen, bjj het verbeteren van rivieren, bjj hrt ra stellen van tarieven en dienstregelingen op desp- wegen, bjj het verleenen van vrjjdom van bjj het onderwjja en het credietwezen, otean het uitsluitend de eischen van njjverheid en 2, waarmede rekening wordt gehouden. Niet worden de landbouwbelangen niet op gelijk behartigd, maar zjj worden over het boold ge verwaarloosd. Zoo werden, om één sprekend vc te noemen, bjj het aanleggen van spoorwegei waterwegen afgesneden en onbruikbaar gemaal waterloozing zoodanig belemmerd, dat duizend!, onder water komen te staanzoo werden c boerenwoningen van de landerjjen afgesneden e. een blij vend nadeel gesticht, dat niet door betaling van geldeljjke schadeloosstelling kan u opgebogen. Nóch voor het landbouwonderwijs, noch vcu« proefstations en proefvelden, noch voor de veredeling van paarden- en veerassen, noch voor de organiatie der landbouwbelangen of ondersteuning van de velülii pogingen, die de landbouwers in het werk skiles om nieuwe wegen in te slaan, is van Staatswege ook in de verte gedaan, wat in vergelijking zou kunnen komen met hetgeen in Frankrjjk, Tjnjtschland, Os- ten rijk, België en Denemarken is tot stand gebracht. Is het dan te verwonderen dat onze landbouwen het onderspit delven? Is het niet ontmoedigend tevena, v dat, waar de wil om vooruit te komen en de kracht om te overwinnen aanwezig zyn, de strjjd vordt verloren uit gemis aan den steun, die voor een vr"d- haar particulier initiatief onmisbaar is en aan de lat bouwers van andere nationaliteiten bjjna nergens wordt onthouden? Onze landbouwers staan alleen, terwjjl elders de concurrentie den hoogeren vorm heeft genomen van een strjjd tusschen volken. Uit schier alle rapporten spreekt de alom gevoelde behoefte aan meer kennis, doch de gelegenheid ont breekt om de kinderen op te voeden in het vak dat zjj zullen beoefenen, evenals de middelen om de ouders in te lichten over de vragen die zich voordoen in hun bedrijf. Uit schier alle rapporten bljjkt, dat het besef levendig is, dat de veredeling van rassen en zaden, betere en meer rationeele bemesting, betere metboden van akkerbouw en zuivelbereiding, betere werktuigen, in één woord meer wetenschappelijke en meer inten- sieve cultuur iederen dag meer onmisbaar worden. Men heeft daartoe bovenal behoefte aan kapitaal, maar het kapitaal, dat overal elders in overvloed schjjnt aanwezig te zjjn, ontbreekt in de kringen der landbouwers en is alleen te krijgen onder voorwaarden, die noch met het risico van hem, die het uitleent, noch met het productievermogen van hem die het behoeft eenig redeljjk verband houden. Snel, zeker en goedkoop vervoer is noodig, maar talrijke vaarten en kleine rivieren zjjn verwaarloosd en voor het gebruik ongeschikt, en waar spoorwegen aanwezig zyn, worden v. toch veelal de producten langs groote omwegen per wagen vervoerd, omdat de kosten te hoog zyn, de los- en laadplaatsen ontbreken en de dienst, die voor het verkeer tusschen de groote handelscentra uitstekend is, voor den landbouwer niet deugt. Terwjjl de Staat jaarlijks schatten besteedt om de groote havens te verbeteren, rivieren te normaliseeren, de kanalen voor den groothandel geschikt te maken, wordt de geleidel jjke verbetering der binnenlandsche verkeerswegen hoofdzakeljjk overgelaten aan de be langhebbenden zeiven. De productiekosten van handel en nijverheid worden van Btaatswege verminderd, maar de landbouw bljjft verstoken van de eerste hulpmid delen, waaraan hy juist in deze ongunstige tjjden be hoefte heeft. De mest kan niet vervoerd worden van. waar te veel is naar de plaatsen, waar gebrek is. Het veevoeder kan niet verzonden worden van de plaats waar het geteelt wordt, naar de plaats waar het vee gehouden wordt. De fabrieken, die de land bouwproducten zouden kunnen verwerken, kunnen niet verrjjzen, omdat genoegzame wegen ontbreken. In één woord, in plaats van een open heeft men een gesloten land; in plaats van een ingrjjpen van verschillende krachten, vindt men machtelooze van elkander afge-^» sloten producenten. Vóór dat de groote verkeerswegen voor den landbouw zjjn, wat zjj kunnen worden, zal eerst nog heel wat moeten gedaan worden om Het binnenland te openen en toegankeljjk te maken voor het vrije en levendige verkeer, dat de tegenwoordige tjjd ei8cht. En waar voor den groothandel door den Staat wegen, kanalen en havens worden gemaakt, die door alle staatsburgers worden betaald, daar gaat het niet aan den landbouwer af te schepen met een Helpt u zei ven." Doch niet alleen worden de landbouwbelangen te weinig behartigd, maar daar tegenover staat, zooale reeds werd uiteengezet, dat de landbouwers te veel betalen. Een onevenredig hoog aandeel in de lasten staat tegenover een onevenredig laag aandeel in de baten. Om deze en andere redenen van geljjken aard is de groote concurrentie van onzen tijd voor onze land bouw niet alleen een voorbjjgaand kwaad, maar, tenzjj krachtige hulp verleend worde, eene duurzame bron van teleurstelling en schade. Hooge waardeering. Een feit van nauwelijks minder beteekenis dan de uitbreiding der concurrentie, is de. hooge waardeering der landerjjen in de enkele jaren, van buitengewonen voorspoed, die den landbouw zjjn ten deel gevallen. De renten, waarmede vele bedrjjven bezwaard zijn, de hooge huren, die moeten worden opgebracht, de kleine verdiensten, die er op over schieten, staan alle direct, of indirect in verband met de hooge prijzen, die bjj aankoop van land zyn ge geven of bjj vererving en boedelverdeeling zjjn in rekening gebracht. Het bljjkt dat geen redeljjke maat staf van waardeering ia aangelegd, dat men geen rekening heeft gehouden met bet feit, dat de opbrengsten v uit het landbouwbedrijf zeer wisselvallig zyn, terwijL aau den andereu kant het kapitaal meer dan in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1