ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 25 September 1890. Ik J. C. f.L t Directeur-Uitgever J. WAALE. Herhalings-Onderwijs. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Stad Zierikzee en Zeeland. ADVERTENTIES. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5903. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Verkiezing voor een Lid der Provinciale Staten van Zeeland. Op aanstaanden Dinsdag worden de Kiezers in dit district opgeroepen ter verkiezing van een Lid der Provinciale Staten, in plaats van wijlen den lieer C. v. D. VLIET Dz. Als Caudidaat is door de Liberale Kiesvereeniging gesteld de heer welke caudidatuur wij volgaarne onder steunen. BURGER-AVONDSCHOOL. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend, dat het examen voor hen die wenschen toegelaten te worden tot de lessen op de Burger-Avondschool zal plaats hebben op Woensdag den '1 October e.k., des avonds te zes ure, en dat zij, die dit examen wenschen af te leggen, zich daartoe vooraf in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der Hoogere Burgerschool alhier, op Zaterdag den 27 September e.k., des avonds tusschen 6 en 8 ure. Zierikzee, 19 September 1890. Namens de Commissie Eöell, l. Sec7'etaris. Plaatsing van kinderen op de school A. Zitting van Commissarissen dier School in het School- locaal in den Wevershoek (hoofd de Onderwijzer J. Th. Oosterman), op Zaterdag den 27 September 1890, 's avonds 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Aan OUDERS en VOOGDEN wordt medegedeeld, dat de Uei*lialiMfifSseliool met den 1 October a.s. zal worden geopend, en dat de kinderen, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen: de meisjes Dinsdag 30 September te 6 uur aan de school B (hoofd de onderwijzer P. van der IIave); de jongens Maandag 29 September te 7 uur aan de school .A. (hoofd de onderwijzer J. Th. Oosterman). Zierikzee, 23 September 1890. J. H. C. HEIJSE, Voorzitter. Het gaat met de politiek evenals met de zee. Evenmin als de laatste ooit in volkomen stilstand is, evenmin heévscht er in de politiek ooit volkomen kalmte. Soms kan bet schijnen alsof die onmetelijke watervlakte door geen enkele macht wordt in be weging gebracht en komt ons de watervlakte volkomen effen en kalm voor, doch hij nadere be schouwing blijkt het dat wel degelijk het water kabbelt en de golfjes in beweging zijn. In de politiek evenzoo. De laatste tijden hebben zich gekenmerkt door een kalmte, die menigeen in slaap gewiegd heeft, overtuigd als hij was, dat Europa althans in de eerste tijden geen ernstige schokken had te vreezen, en mocht er zoo nu en dan eens een windje opsteken, dat de golven voor een oogenblik meer opzweepte, spoedig bedaarde de storm en de vorige kalmte keerde weder. De gebeurtenissen der laatste week in Por tugal kunnen vergeleken worden bij eene zoo danige plotseling zich verbeffenden wind; zooals bekend is, kwamen de Engelscbe en Portugeesche regeeringen het onlangs eens omtrent het geschil tusschen die mogendheden over het bezit van grondgebied in Oost-Afrika. Een tractaat werd opgemaakt, dat aan de goedkeuring der Parlementen van beide landen moest worden onderworpen, doch al spoedig bleek, dat Portugal geen vrede met dit tractaat nemen wilde, omdat het meende, dat zijne belangen niet krachtig genoeg waren behartigd. De Portugeesche pers liet niet na, alle nadeel en der overeenkomst helder in het licht te stellen. De oppositie 'maakte hiervan gebruik en weldra bleek bet, dat de conventie, die 5 Augustus tusschen beide regeeringen gesloten was, de goedkeuring 3er Portugeesche vertegenwoordiging niet zou kunnen verwerven. Daarop trachtte de regeering te Lissabon van Engeland eenige meer gunstige voorwaarden te verkrijgen, die de conventie over den nationalen trots der Portugeezen iets minder grievend maken zouden. Hoewel dit gelukte, bleek het intusschen dat de verkregen concession de overeenkomst noch voor de Kamers noch voor het publiek aannemelijk hebben gemaakt. De ziekte van den Koning, nu gelukkig weer geweken, en de aarzelende houding der regeering hebben de agitatie nog doen ver meerderen en de republikeinsche partij vooral heeft van deze beweging handig gebruik gemaakt. De omwenteling in Brazilië heeft deze partij een krachtigen steun gegeven en verwondering zou het niet behoeven te baren, wanneer de aanneming der conventie de aanleiding werd tot het omver werpen van het koningschap, vooral de bekende impopulariteit van den tegenwoordigen koning in het oog gehouden. Welke gevolgen de uitroeping der republiek in Portugal zoude hebben, valt moeielijk te zeggen, doch ontegenzeggelijk zouden de gevolgen zich vooral doen gevoelen op het Spaansche schiereiland, waar de Republiek altijd vele aanhangers heeft gevonden. Te hopen is het, dat de koning van Portugal deze moeielijkheden zal overwinnen. Niet gemakkelijker wordt hem deze taak gemaakt, waar het ministerie, naar aan leiding der oppositie tegen de Engelscbe overeen komst, eenparig zijn ontslag aanbood, dat werd aangenomen. Thans is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen aan den gezant bij den Heiligen Stoel, nadat de Koning met de leden van den Staatsraad en de voorzitters der Kamers had geraadpleegd. Te Lissabon hadden botsingen plaats tusschen de burgerij en de politie, die gelukkig zijn geëindigd. Over het algemeen schijnt de houding van het leger onberispelijk te zijn. In den toestand van het Zwitser sche kanton Tessino, schijnt een gunstige verandering gekomen te zijn. Op uitnoodiging van den Bondsraad zullen de leiders der beide partyen eene samenkomst houden, ten einde te trachten tot een vergelijk te komen. Ondertusscheu houdt de bondscommissaris de macht in handen, en wijkt noch ten gunste der clericale, noch ten gunste der liberale partij van zijne aangenomen houding af. Eene poging der leden van het afgezette gouvernement om de macht weder in handen te krijgen, belette hij en deelde tevens mede, dat hij zich terstond tot de bondsvegeering zou wenden. Met uit zondering van enkele op zichzelf staande geweld dadigheden is alles rustig. Terwijl onlangs een congres gehouden werd tot beperking van den slavenhandel en de gansche beschaafde wereld jaren aan jaren reeds in dien geest werkzaam is op allerlei wijzen, kwam dezer dagen uit Engelsche bron het bericht, dat Duitschland op zijn gebied in Afrika de koop en verkoop van slaven had toegelaten. Ofschoon de Duitsche regeering, na telegrafische inlichtingen van den fungeerenden Rijkscommissaris ontvangen te hebben, dit bericht ten stelligste tegensprak, blijkt het, dat de Duitsche regeering zich, wat den slavenhandel betreft, op een ander standpunt plaatst dan de Engelsche. Werkelijk acht Duitschland het nog niet gewenscht de zoogenaamde huis-slavernij op te heffen. De Duitsche regeering wil alles doen om de slaven jachten, den uitvoer van slaven over zee, kortom alles wat het koopen of verkoopen van slaven als een handelsartikel ten doel heeft, te voorkomen doch de zoogenaamde huis-slavernij, dat is het gebruik van slaven in de huishouding, wil zij voor eerst niet verbieden. Of deze soort bestrijding der slavernij radicaal is en tot het gewenschte gevolg leiden zal, is, gelooven wij, aan gereeden twijfel onderhevig. Uit JEngeland komt het verrassende bericht, dat plotseling de afgevaardigden William Obrien en Dillen gevangen zijn genomen en tevens dat be velen tot inhechtenisneming zijn uitgevaardigd tegen Patrick Obrien en anderen. Wat de oorzaak dei- onverwachte handeling is, schijnt voorloopig nog onbekend. Men vermoedt, dat zij samenhangt met een poging tot uitvoering van een veldtocht- plan der Liga. Hoe het zij, door deze handeling is de Iersche kwestie weer op nieuw aan de orde De Keizer van Duitschland heeft de ma noeuvres van zijn leger bijgewoond en daarbij als gasten gehad, den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Saksen en dien van Zweden. Dat vooral aan het bezoek van den eersten groot go- wicht wordt gehecht, laat zich verklaren, te meer nu meer en meer blijkt, dat de reis des Keizers naar Rusland niet de gewenschte gevolgen heeft gehad. Men spreekt veel over de gevolgen der laatste ontmoeting, vooral met het oog op de vernieuwing van het drievoudig verbondwat er eigenlijk verhandeld is tusschen de beide keizers en hunne ministers zal waarschijnlijk voorloopig wel geheim blijven. Mocht het slechts geweest zijn in het belang van den vrede van Europa en om een einde te maken aan den gewapenden vrede, waaronder zoo menig land gehukt gaat Oost-Indië. Batavia, 21 Aug. Uit Atjeh schrijft men aan de Locomotief, dat de sterke Siroen door de Atjehers in het laatst van de vorige maand hevig werd bescho ten. Lambaroe, dat Siroen ondersteunde, vermocht even min 's vijands vuur tot zwijgen te brengen. Achter eenvolgens zond men toen driemaal detachementen van circa 25 man uit om den vijaDd uit de loopgraven te verdrijven. Hierbij werd een Europeeech onderofficier zwaar gewond. Doordat toen de vijand een omtrekkende beweging wilde maken en onzen troepen daardoor misschien den terugweg naar de versterking zou af gesneden worden, kregen deze het bevel te retireeren. Deze retraite werd zonder verliezen volbracht, en nadat de troepen binnen de bentiug waren, verflauwde 'a vijands vuur en hield omstreeks 2 uren geheel op. Volgens ingekomen berichten had de vijand een verlies van twee dooden en vier gewonden. Dat in dien nacht niet meer dooden en gewonden van beide zijden gevallen waren, .moet daaraan worden toegeschreven, dat onze schutters, evenals die van deu vijand, zeer slecht schoten. By de Kemale-partij schijnt een groote beweging op til te zijn. De Sultan-pretendent schijnt in onmin te zijn met zijn schoonvader Toeankoe Hassim en zal op den 27en dag van de maand (mobemedaansche jaar telling) zich op reis begeven naar de XXII, XV, IX, VI en IV moekime, in het kort door geheel Groot- Atjeh trekken, de hoeloebalangs oproepen en te Lampissang een groote meeting houden, waar Toekoe Oemar zich thans ophoudt. Zoodra de pretendent te Lampissang zal zijn aangekomen, zal Toeka Neq van uit Maraksa zich derwaarts begeven, om die verga dering als wettig hoeloebalang bij te wonen. Afrika. Te Kaapstad heerschte dezer dagen groote veront waardiging, toen bekend werd dat in de Portugeesche stoomboot «Rei de Portugal", die in de haven was aangekomen, een menigte inlanders verborgen waren, die tegen hun wil van Mozambique naar de Westkust van Afrika vervoerd werden. De justitie werd met de zaak in kennis gesteld, doch het Hooge Gerechtshof bleek niet in staat den gevangenen hun vrijheid te hergeven. De inlanders beproefden toen te ontvluchten en inderdaad ontsnapten 14 man. De justitie weigerde te helpen om hen weder te vangen. Arg-entijnsche Republiek. Bnenos Ayres, 22 Sept. Er zal een bureau worden opgericht voor in het buitenland gesloten wordende provinciale leeningen. Aan het Congres zal worden voorgesteld, hooge beschermende rechten te gaan heffen. Tengevolge der langdurige droogte in de landbouwdistricten, is er groote sterfte onder het vee. Turkije. Voor eenige dagen werd gemeld, dat het Turksche oorlogsschip «Ercrogroul," met tusschen 1200 en 1300 man aan boord, op weg naar Japan, ter overbrenging van de versierselen der Medjïdieh-orde aan den Keizer, gezonken is. Tot de slachtoffers dezer ramp behoort ook de beroemdste man uit het Turksche ryk, Ghazi Osman Pacha, de held van Plewna. Osman Pacha, in 1831 in Klein-Azië geboren, was te Konstantinopel een nederig onderwyzer in het Ara bisch, tot hij in 1855, tijdens den oorlog tegen Rusland, in bondgenootschap met Engeland en Frankryk, besloot in militairen dienst te treden. Hij doorliep snel alle rangen van het leger, zoodat, toen in 1877 de oorlog met Rusland uitbrak, hem het bevel over een legerkorps werd opgedragen. Bekend is bet hoe, na eene eerste overwinning in de maand Juli op eene Russische leger- afdeeling, onder bevel van generaal Von Krödener, bij Plewna behaald, hy zich daar zóó sterk verschanste, dat hy gedurende ongeveer vijf maanden het grootste deel van het Russische leger aldaar vasthield en nog eene reeks van grootere en kleinere nederlagen bereidde. Na zjjne insluiting door een wel zesmaal sterker Russisch leger, door den nood tot het opgeven zijner stelling gedrongen, deed hy met een deel der bezetting nog een heldhaftigen nitval, maar het gelukte hem -niet, den ijzeren ring doot-ce breken en hij-werd-door- de Russen krijgsgevangen gemaakt, die hui dapperen vyand met militaire eer begroetten, en hem gedurende den verderen loop des oorlogs in het Zuiden van Rusland een hem waardig verblijf vercchaften. Na den vrede te Konstantinopel teruggekeerd, werd hy door den Sultan met eer overladen en ook een tijdlang met de porte feuille van oorlog belast, maar als minister werden er geen nieuwe lauweren aan die van den veldoverste gevoegd. Na als minister te zyn opgetreden, droeg de Sultan hem bet opperbevelhebberschap des legers op, maar de onverwinlyke (Ghazi) Osman Pacha heeft geen gelegenheid meer gehad te toonen, dat hij dezen eere- titel terecht mocht blijven dragen. Duitschland. Het adres, den 26en October e.k. aan den generaal- veldmaarschalk graat Von Moltke door de Duitsche steden aan te bieden, luidt als volgt: «Excellentie! De gloeiende geestdrift, waarmede ge heel Duitschlaod vóór 20 jaren zyn Moltke toejuichte, hernieuwt zich heden, aan het einde van het negende tiental jaren van de geschiedkundig zoo beteekenis- volle periode, gedurende welke Uwe Exc. ons vader land toebehoort. En die jubelkreet klinkt heden niet minder luid, door het verheven gevoel van den thans door ons verworven rang in de wereld, als destijds, in de dagen van strijd en overwinning. Duitschland bewondert in Uwe Exc. den denker der slagvelden, die 't leger van zege tot zege voerde, den genialen veldheer, wiens buitengewone gaven door den scherpen blik zyns Keizers werden opgemerkt, den machtigen heros der krygskunst. Dank zij de zoo welgeslaagde medewerking van Uwe Exc. kan Duitschland thans zyn grootsche kracht in dienst des vredes aan de werken der volksontwikkeling wyden. In het hooge Noorden en aan de boorden van den Bosporus, in den vreemde en in het vaderland, in oorlog en vrede, waar ooit Uwe Exc. pleegdet op te treden, steeds had zy slechts één richtsnoer: de onkreukbare plichts betrachting, trouw aan Keizer en Rijk, trouw aan ons volk en aan zichzelf. Maar het Duitsche volk is Uwe Exc. wederkeerig trouw gebleven. Het dankt zijn veldheer, het vereert zijn held en het bemint den man, die, op zijn ontzaglijke hoogte, steeds voor den geringsten medemensch te naderen is gebleven. Excel lentie! Met deze weinige, uit het hart opgewelde woorden, naderen wij, de vertegenwoordigers der steden van het vereenigde Duitsche Ryk, u heden, op dezen veel beteekenenden dag. Moge Uwe Exc. in onver zwakte kracht, als jongeling naar hart en geest, nog lang in ons midden blijven^ ten trots van den tijd genoot, ten voorbeeld voor toekomstige geslachten." Nederland. 's Gravenhage, 23 Sept. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting zyn al de ingekomen ont werpen naar de afdeelingen verzonden. De kamer benoemde opnieuw de beeren Veegens en graaf Schimmelpenninck tot leden der huishoudelijke commissie. Daarop is het sectie-onderzoek van ver schillende ontwerpen, o.a. van de leger wet, aangenomen. Rotterdam, 23 Sept. Het nieuw gebouwde stoomschip «de Carpentier" van de Koninklyke Pakketvaart-Maatschappij en bestemd voor de vaart in Ned.-Indië, kwam van den tocht naar Zee en Hoek van Holland tegen den avond terug voor Rotterdam. Op de hoogte van het jachtclubgebouw werden de genoodigden, waaronder de Ministers van Marine, Justitie en Koloniën (de Minister van Waterstaat maakte den tocht niet mede) door de stoomsloep van de heeren Ruya Co. van boord gehaald. De Ministers van Marine en Justitie hadden des ochtends vroeg het terrein te Fijenoord der Neder- landsche Stoombootmaatschappij in oogenschouw ge nomen. Ruim 7 uur kwam het stoomschip «de Carpentier" in de Spoorweghaven te liggen aan loods No. 7 om daar naar Indië te laden. Men schryft ons uit Rotterdam: Er zyn ook in de pers, zelfs waar het betreft het louter goven van nieuws, alarmslaanders. Dit heeft men dezer dagen weder kunnen opmaken uit de verschillende berichten uit deze stad omtrent een oud-notaris, door sommige correspondenten zoo duidelijk aangewezen, dat ieder die Rotterdamsche toestanden kent moest begrypen wien men bedoelde. In sommige bladen zag men zelfs den naam van den bedoelden ingezetene met de voorletters aangeduid. Nu kan alarmslaan heel goed zijn, maar als het alleen dient om de ziekelijke nieuwsgierigheid in den val van een zeer gezien medeburger te bevredigen of op te wekken, dan zie ik hierin het nut daarvan niet in. En in het geval dat men hier bedoeld is het alarm onnoodig geweest en het romannetje dat men er bij verzonnen beeft, maakt de strekking te erger. Er zou zich iemand hebben opgehangen omdat zijn fortuin, in handen van bedoelden oud-notaris, zou versmolten zijn. Zulke dingen gelooft men, heusch. Dat een oud-notaris een gewoon burger is en volstrekt geen titel heeft om gelden op hypotheek te plaatsen, dat telt men niet eens. Maar dat iemand die 6000, neen een ander deed er gauw een nulletje by, 60000, zou te vorderen hebben van een man die als rijk bekend staat, en dan toch zeker een rijke familie heeft, als hij meent dat het geld verdwenen is maar eenvoudig zich zou op hangen zonder met eene aanklacht by de justitie te dreigen en die werkelijk in te brengen zulk soort van schuldei8chers moet men hier niet zoeken, en ik zou ook niet weten waar wèl. Misschien in Abdera! En toch, men geloofde hot, men borduurt op dat thema allerlei verhaaltjes. Van dit geheele drama is geen woord waar. De man die verleden week stierf (ik weet niet, óf hij zich wel opgehangen heeft) had niet de minste financieele be trekking met den bedoelden oud-notaris. Een ander berichtgever deelt mede dat ons een ramp boven het hoofd hing gelijk aan den val van Pincoffs! Men slaat de handen in elkaar over zulk eene licht vaardigheid! Al ware de bedoelde oud-notaris ook in staat van kennelijk onvermogen verklaard, dan zou dit op handels- en financieel gebied niet den minsten invloed gehad hebben. Pincoffs sleepte in ijjnen val een aantal financieele instellingen mede en gaf het crediet van onze handelswereld dusdoende een geduchten knak. Voor zoo iets behoefde hier geen de 'mini-te vrees te bestaan. A Het eenige wat waar schijnt is, dat door allerlei huiselijke omstandigheden de fortuin van bedoelden oud-notaris zooveel geleden heeft, dat men terecht of te onrecht meende dat de administraties van een paar liefdadige instellingen (zoogenaamde hofjes) zeer groote verliezen zouden lijden. Bedoelde oud-notaris schijnt als beheerder van de administratie dier inrichtingen betrekkelijk groote sommen onder zich gehad te hebben. Ook die vrees is geheel ongegrond gebleken. Aan de gelden ontbreekt niets. En per slot van rekening be paalt dit heele drama zich tot praatjes over huiselijke omstandigheden, die, in het publiek belang, zeker niet aan de groote klok behoefden gehangen te worden. Bergen op Zoom. Wij lazen een bericht in de N. Rott. Courant, als zou hier een twaalfjarig meisje op het politiebureau twee uur lang met een hond zijn opgesloten om haar tot bekentenis te brengen. De Commissaris van Politie, de heer A. B. Van Prooyen, schryft thans aan genoemd blad, dat hy onder voor behoud van gerechtelijke maatregelen, reeds thans wenscht te verklaren, dat aan zijn bureau geen meisje met een hond is opgesloten geweest. Zierilizoe, 23 Sept. By den internationalen schietwedstrijd, dezer dagen te Antwerpen gehouden en Zondag geëindigd, zyn o. a. de volgende prijzen gewonnen In de eerste categorie, wedstrijd op 300 meters tusschen dienstdoende schutterij en legercorpsen (6 man en 1 officier) 2e prijs door de dd. schutterij te Zierikzee met 30 punten. De prijs bestaat uit een zilveren medaille, aangeboden door de «Hollandsche club", en zeven zilveren insignes, geschenk van de bestuursleden van de koninklyke schiet-societeit. In de tweede categorie, vrye baan 200 meters tus schen liefhebbers uit alle landen, de 125e prys door den heer A. W. den Doop te Middelburg, met 39 p. In de vierde categorie, vaste baan 400 meters, met geweren naar keuze, tusschen liefhebbers uit alle landen, de 4e prys, 3 zilveren couverts, aangeboden door het gouvernement, door den heer A. W. den Doop te Middelburg met 25 p.; de 39e prys, een zilveren couvert aangeboden door het gouvernement, door den heer J. M. Boone te Middelburg met 21 p.; de 75e prijs, twee zilveren koffielepels, aangeboden door de stad Antwerpen, door den heer W. Heijboer te Middel burg, met 17 p. In dezelfde afdeeling werd de tweede rozenprys, twaalf koffielepels in doos, aangeboden door de stad Antwerpen, behaald door den heer Hogerheijde te Zierikzee en de 15e, een zilveren couvert, door den heer M. F. Jacobi te Zierikzee. Bij den wedstrijd met revolvers, vaste baan op 25 meter, eveneens tusschen liefhebbers uit alle landen, werd de 25e prijs, 4 zilveren koffielepels, behaald door den heer W. J. C. Verhage te Middelburg met 29 p. en de 32e drie dito lepels, door den heer P. W. H. de Kan te Middelburg met 24 p. Eindelijk werd op de vrije baan revolver de 33e prys behaald door den heer W. J. C. Yerhage voor noemd met 32 p. Naar wij vernemen zullen de pry zen, door de Zie- rikzeesche schutters behaald, in het openbaar worden uitgereikt en zal zich daarbij als eene welverdiende hulde het muziekcorps doen hooren. Maandag morgen overkwam den landbouwer F. Dekker te Terneuzen het ongeluk van eene hoogte te valleD en daarbij met het hoofd op eene sny machine terecht te komen, waardoor hy zeer ernstig verwond werd en men vreesde voor eene hersenaandoeniDg. Een onmiddellyk ingesteld geneeskundig onderzoek bewees echter dat dit niet het geval is en er hoop bestaat op herstel. Op den laatsten kermisdag te Terneuzen werd een boerenarbeider eene beurs met 37 ontvreemd, door hem pas ontvangen wegens afgeleverde aard appelen. Waar blyft toch ons geld? vraagt De Volksvriend en geeft daarop ten antwoord: 1. De som, jaarlijks in Nederland besteed aan sterken drank, bedraagt 20 per hoofd tegen 1,60 aan zeep. 2. Ruim zevenmaal zooveel wordt aan sterken drank uitgegeven als aan tabak. 3. Viermaal zooveel aan sterken drank als aan suiker. 4. Acht-en-zestig millioen gulden meer dan aan koffie. 5. Vyftig millioen meer aan sterken drank dan aan rund- en kalfsvleesch. 7. Vier-en-zestig millioen gulden meer dan het lager onderwijs kost. 8. Een-en-zestig millioen gulden meer dan aan woninghuur in de steden wordt betaald. 9. Een-en-zestig millioen gulden meer dan aan woninghuur te plattelande. 10. Ruim tweemaal zooveel als aan levensverzekering. 11. Ruim driemaal zooveel als aan inleg van spaar banken. 12. Behalve de schrikbarende uitgave aan sterken drank, heeft de natie nog ettelijke millioenen ten ge volge van dien drank te betalen voor armwezen, politie, krankzinnigen, misdryf, landlooperij, ongelukken, ziekte, vroegtijdigen dood, eDz. enz., al hetwelk jaar lijks zeker nogmaals 40 millioen gulden kost! Zïorilczee, 23 Sept. Heden herdacht de heer D. H. Ezerman, Muziekdirecteur alhier, zijn 50sten geboortedag. Wat genoemde heer voor de Muziek- en Zauggezelscbappen alhier is, weet elk, doch heden bleek het dat zulks ook wordt gewaardeerd, daar aan ZEd. prachtige cadeaux werden geschonken. Het Harmoniegezelschap «Kunst en Eer" bracht hem des avonds eene serenade, waarbij aan den feestvierenden directeur werden opgedragen een paar nieuwe marschen, expresselijk voor deze gelegenheid gecomponeerd. Na afloop der serenade begaf men zich naar de Concertzaal, waar onder familie en kennissen den avond gezellig werd doorgebracht. Onder die bekenden behoorde ook «Willem", de drager van «emmers" en andere instrumenten, die zijn hart ontboezemde in een gedicht. Wij wenschen den heer Ezerman geluk met de onderscheiding, die hij heeft mogen ondervinden, en hopen dat bij nog vele jaren moge medewerken om «Kunst en Eer" en de Zangvereenigingen zóódanig te leiden, dat zij die plaats mogen behouden, die zij reeds aanvankelijk hebben verworven. Een algemeen bekend bewoner van de Oude- Hoogstraat, te Amsterdam, iemand van 61 jaren, beeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag beproefd zich van het leven te berooven. De ongelukkige was sedert Januari, uit een zwaren aanval der influenza, lijdende aan zwaarmoedigheid, somtijds overgaande in een lichten graad van verstandverbijstering. In dien toestand haalde hij zich allerlei schrikbeelden van naderende armoede voor den geest en gaf hy bij herhaling het voornemen te kennen, om zich van kant te maken. Zijn huisgenooten waakten er dan ook voor, dat hij geen voorwerpen kon vinden, waarmede hij zich ver moorden kon. Bedoelde nacht echter, toen allen sliepen, schijnt hij opgestaan te zyn en heeft een broodmes weten te vinden, waarmede hy zich een snede in den hals gaf. Het mes bleek echter daarvoor weinig geschikt, de toegebrachte wonde althans voldeed den patiënt niet, waarom hij het werk met een inmiddels opge zochte schaar voltooide. Zekere vrouw Van E., te Zeist, werd dezer dagen ziek, waarvoor geen oprechte Haarlemmer olie, Urbanus- of Holloway-pillen wilden helpeD, welke middelen, volgens de buurvrouwen, in meest alle ziekte-gevallen onfeilbaar zyn. Het was hier ongetwyfeld iets anders dan een zeer gewone ziekte, zoodat de buurvrouwen de hoofden bij elkaar staken, en de een dit, de ander dat als middel aan de hand deed. Een echter dacht men moest den dokter halen, wat door een der overigen in allen ernst werd afgekeurd, want, volgens haar bescheiden meening, stond men hier toch voor een geval, waar zelfs de knapste ge leerden geen raad voor weten. Buurvrouw was be- t o o v e r d, dat had zij reeds eenige dagen geleden bemerkt, omreden buurvrouw de Septemberzon niet in haar oogen kan velen, de kippen in de buurt op een ongewoon uur begonnen te kakelen, ja zelfs de varkens buitengewoon wild werden, als een zeker buurmeisje voorbij kwam. Gewis had deze een kwade hand, waar van die stomme beesten den reuk kenden. Was hier raad noodig, dan was zy er voor om zoo spoedig mo gelijk de hulp van een bezweerder in te roepen, wat door allen voor den besten raad werd erkend." De be zweerder kwam, die echter geen levende kip kópktti - doch zich alleen bepaalde by informatiën naar een en ander bij de lijderes, en den boozen geest «bezwoor". Van dat oogenblik af genas vrouw van E., doch het onschuldige buurmeisje werd er niet heter op. Eerst hoorde zy hier en daar gemompel, en later werd haar verweten en nageroepen, dat zij de tooverheks was, totdat eindelyk beleediging op beleediging volgde en men de zaak voor de algemeene klaagbaak (den inspecteur van politie) bracht, zoodat hier, indien deze of de Officier van Justitie de zaak in handen neemt, hetgeen echter nog niet is te denken, eerstdaags een buitengewone rechtspraak zou behandeld kunnen worden. Hoe het geval ook zij, vrouw Van E. houdt vol: «had de G. my niet geholpen, dan had ik dood gegaan"! Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. G. van der Lek de Clercq zyn voor C. Elenbaas te Noordwelle, op 22 Sept. 1890, verkocht: Eene Hofstede met 22 Aren erve te Noordwelle, voor 1413 de massa 1 Heet. 19 Aren 10 Cent. bouw- en weiland, aan Koetnisweg aldaar, voor 500 per 41 A. 68 c.A. 43 Aren 10 Cent. bouwland in Zuidwellekerkbevang aldaar, Voor f 535 per 41 A. 68 c.A.; 2 Heet. 36 Aren 53 c.A. bouwland in Nieuwendijk- bevang aldaar, voor 302 per 41 A. 68 c.A.; 1 Heet. 26 Aren 14 Cent. weiland aldaar, voor ƒ250 per 41 A. 68 c.A. 97 Aren 70 Cent. bouw- en weiland aan den Grind weg onder Serooskerke, voor 540 per 41 A. 68 c.A. 1 Heet. 62 Cent. weiland aan den Groenenweg onder Duivendijke, voor 611 per 41 A. 68 c.A.; 2 Heet. 08 Aren weiland aan den Hakkeweg onder Ellemeet, voor 420 per 41 A. 68 c.A.; 1 Heet. 76 Aren 10 Cent. bouwland aan Oole'sweg onder Haamstede, voor 536 per 41 A. 68 c.A. KEREN I EU W S. De heer H. Vermaas, predikant te Yerseke, heeft het beroep naar Oost- en West-Souburg aangenomen. STOOMBOOT 10IV STOOMBOOTDIEN ST 1. September 1890, Van ZIERIKZEE: Dond. 25 'smorg. 8,u. Vrijdag 26 Zaterd. 27 Zondag 28 Maand. 29 Dinsd. 30 8,D 9, 8,30 7,30 Van ROTTERDAM: Dond. 25 'smorg. *14,u. Vrijdag 26 11, Zaterd. 27 11, Zondag 28 11, Maand. 29 'snam. 1, Dinsd. 30 'smorg. 11, De Directeur, P. O. OLIVIER. STOOMBOOTDIEN ST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. September 1890, Van Van Van Rotterd. Vlissingen Middelburg n. Middelb. naar naar en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Donderdag 25 voorm. 8, voorm. 9, voorm. 8.30 Vrijdag 26 8,— 9, 8,30 Zaterdag 27 8,— 9,— 8,30 Maandag 29 8,— 9, 8,30 Dinsdag 30 8,— 9,— 8,30 m* Getrouwd JOHANNES MULLER Sz. en LENA de KONING Dd. Bruinisse, 24 September 1890. Heden overleed plotseling ons jongste kindje PIETERNELLA CORNELIA, bijna anderhalf jaar oud. A. v. d. BOUT Tz. N. v. d. BOUT—Stoel. Elkerzee, 23 Sept. 1890. ^00r ve'e blijken van deelneming, ontvangen bij bet overlijden onzer geliefde Echtgenoote, Moeder en Behuwdmoeder Mejuffrouw II. de BR AAL, geb. van Baarle, betuigen wij onzen oprechten danK. P. de BRAAL. N. de BRAAL. H. de MEULEMEESTER—de Braal. G. de MEULEMEESTER, Rotterdam. Voor de vele blijken van belangstelling, ter gelegenheid van ons 25-jarig Huwelijksfeestbetuigen-* wij onzen hartelijhcn dank. Ellemeet C. van OEVEREN 25 September 1890. en Echtgenoote. Onderwijzers-Vergadering den 87slm September's morgens half-elf» Sprekers: HH. Oosterman en van der Have. De Secretaris, van der HAVE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1