ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 20 September 1890. P. DEKKER, P. DEKKER, Directeur-Uitgever J. WAALE. Stuteii-Verkiezing P. Dekker Jzn., NIEUWSTIJDINGEN Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f i,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5901. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het POSTKANTOOR te Zibrixzee zijn gedurende de 2e helft der maand Augustus 1890 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren A. van O ving, Dordrecht. G. r. d. Berge, Tolen. J. Oelen, Zwolle. Van Sir-Jansland. Koert, Melissant. Van Nieuwerkerk. P. Wagemans, Yan Noordgouwe. de Gruiter, Rotterdam. Yan Ooaterland. N. Bonten, Dordrecht. Amerika (van Nieuwerkerk). J. Groyerlandt, Grand-Rapida. BURGERAVONDSCHOOL. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend, dat het examen voor hen die wenschen toegelaten te worden tot de lessen op de Burger-Avondschool zal plaats hebben op Woensdag den 1 October e.k., des avonds te zes ure, en dat zij, die dit examen wenschen af te leggen, zich daartoe vooraf in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der Hoogere Burgerschool alhier, op Zaterdag den 27 September e.k., des avonds tusschen 6 en 8 ure. Zierikzee, 49 September 4890. Namens de Commissie, It e 11, l. Secretaris. Plaatsing van kinderen op de schooi A. Zitting van Commissarissen dier School in het School- locaal in den "Wevershoek (hoofd de Onderwijzer J. Th. Oosterman), op Zaterdag den 27 September 1890, 's avonds 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Plaatsing van kinderen op de school B. Zitting van Commissarissen dier School in het School- locaal aan het Kerkhof (hoofd de Onderwijzer P. van der Have), op Woensdag den 24 September 1890, 's avonds 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. te Goes, op 24 September a.s. Het mag in alle opzichten eene gelukkige can- didatuur genoemd worden die van den lieer burgemeester van Wemeldinge en gezworen van het waterschap //de Breede Watering bewesten Ierseke". Niet geheel ten onrechte heeft men dikwijls geklaagd, dat het steeds //heeren" warenwien men het lidmaatschap der Provinciale Staten waardig keurde. Met deze candidatuur heeft men daarmee gebroken: de heer DEKKER is een degelijk, practisch landbouwer, die iVet onvoorwaardelijk alles goedkeurt wat nieuw is, maar evenmin on verzettelijk aan het oude blijft hangen, alleen omdat het oud is. Wat proefondervindelijk goed, nuttigdeugdelijk is gebleken, het moge dan oud of nieuw zijn, vindt in den heer DEKKER een voorstander. En dat is immers het ware? Zijne hofstede is voor Zuid-Beveland een model. Burgemeester van Wemeldinge. Wie zijner dorpsgenooten weet het niet, hoe hij zelfs voor den Minister van Binnenlandsche Zaken persoonlijk de belangen zijner gemeente heeft verdedigd en met succes. De eenvoudige man heeft iu zijne eenvoudige taal eene zeggings kracht als weinigen het van hem zuilen winnen. In zijne gemeente wordt hij dan ook op de han den gedragen. Zou zoo iemand geen plaats waard zijn in het Collegie der Staten? Gezworen van het waterschap „de Breede Watering- bewesten Ierseke". Dit waterschap is het belangrijkste van geheel Zuid-Beveland, en sedert tal van jaren bekleedt de heer DEKKER daarin de waardigheid van ge zworen. Niemand beter dan hij dus bekend met polder- en waterschapsbelangenbelangen die in Zeeland zulk eene belangrijke plaats innemen. En op administratief en op technisch gebied is de heer DEKKER de nestor der gezworens. Zulk een man komt van rechtswege een zetel toe in de vergadering der Staten. In zijn gewone leven is de heer DEKKER de bescheidenheid zelve, maar steeds gereed om wat goed en nuttig is te steunen. Yraagt het den armsten bewoner van Wemel dinge, hoe dikwijls hun burgemeester tranen heeft doen droogen; hulp verschaft in nood; nuttige zaken tot stand gebracht. Wie kent niet burgemeester Dekker als een aanbevelenswaardig man Komt dan landbouwers, arbeiders, hoogen en lagergeplaatsten, vult op uw stembriefje in de naam van van Wemeldinge (die toevoeging is voor de duidelijkheid niet onnoodig.) Stemt. hem. en gij zult iemand gekozen hebben, die reeds sedert lang zitting moest hebben in de Staten der provincie. Stemt hem en gij zult kiezen: een degelijk, ontwikkeld, practisch landbouwer; een uitmuntend burgemeester; een man, die doorkneed is in polderzaken, kortom de rechte man op de rechte plaats is de heer Burgemeester van Wemelding-e. Afrika. De inboorlingen van Swazi-land, moesten, eenige maanden geleden, toebereidselen voor de kroning van hun jongen koning maken. Er werd bevel gegeven een leeuw, een tyger, een buffel en een groote slang te dooden. Het behoort namelijk lot de kronings plechtigheid, dat de vorst een deel van het hart van de drie eerstgenoemde dieren moet opeteD, ten einde moed te krygsn. Daarop wordt hy met slangen- vet gezalfd, opdat niemand hem zal kunnen betooveren. De kop van den butfel wordt op de aarde nedorgelegd en Zyne Majesteit moet tussohen de hoorns er van gaan zitten, terwjjl hy den eerstan dag de huid van den leeuw en den tweeden die van don tjjger moet dragen. Den derden dag moet de koning echter uit zjja vorstelijk verblijf komen om zich door 't van heinde en verre toegestroomde Swazi-volk te laten bekyken. Het volk begroet hem dan als »Byate", 't geen koning beteekeDt en noemt hem „groote leeuw", „tijger" enz. De Induna's of opperhoofden schenken ieder den koning een stuk vee, opdat by in den eersten tjjd geen gebrek zal lydon. Amerika. Een trouwerij met hindernissen. Zjj brachten een paar vreeselyke oogenblikkeu door by de voltrekking van hun huwelyk te Petaluna zoo verhaalt een Ameri- kaanach blad en mus kan uit het gebeurde leeren, hoe licht het geringste voorral den aobyn van iets buitengewoons aanneemt. Er waren acht bruidsjuffera aanwezig en de kerk was vol toeschouwers. Maar toen de beide hoofdpersonen der plechtigheid, de voor hen bestemde plaatsen hadden ingenomen en de bruidegom reeds zyn ring zocht, bemerkte hy, dat hy dien niet by de hand had. Nadat de geestelijke hem een poos laDg veelzeggende blikken had toegeworpen, kwam de arme duivel tot de ontdekking, dat het kostbaar voorwerp door een gat in zyn zak was heengeraakt en ten Blotte in zyn laars was terecht gekomen. Hy deelde zijn bevindingen aan zyn bruid mede, die doodsbleek werd en zich slechts van een onmacht liet afhouden door de gedachte, dat dan haar keurslijf van satijn zou stukgesneden en daarmede geheel bedorven wordeu. >Waarom haalt ge uw ring niet voor den dag?" fluisterde de lauge broeder der bruid en uit vrees, dat die booswicht van een bruidegom van plan was, nog op het laatste oogenblik terug te treden, tastte hij reeds in don binnenzak naar zyn revolver. »Ik kan met; hy zit in mjju laars," verklaarde de 'bruidegom, terwjjl hy tot achter de ooren kleurde. Tracht hem op de een of andere manier er uit te werken maar vlug," bromde de geestelijke achter zjjn boek. >Ik zal hot probeereu," kreunde het slacbtofler eu zette den voet tegen het kanselhek, trok een broekspijp in de hoogte en begon krampachtig met den wjjsvinger naar den ring te visschen. De geestelijke gaf den organist een wenk dat deze onderwjjl maar wat zou spelen. Intusschen verspreidde zich onder de aan dachtige toehoorders bet gerucht, dat er zoo juist een telegram was aangekomen, volgens welk de bruide gom reeds vier vrouwen in het Oosten bad. >Ik kan er niet bjj," steunt de halfgetrouwde man in doodsangst, »hy wil niet naar boven." >Ga zitten en trek je laars uit, ezel, die je bent!" zeide de moeder der bruid, torwjjl deze zuchtte en haar gepoederde handen wrong. Daar er werkeljjk niets anders over bleef, ging de beklagenswaardige op den grond zitten en begon met inspanning van al zjjoe krachten zyn laars uit te trekken, die natuurljjk veel te nauw was. Inmiddels deed reeds weder een nieuw gerucht de ronde. Men was er zeker van, dat de bruidegom smoordronken was en zich met alle geweld de eksteroogen wilde snyden. Toen de laars eindeljjk uit was en de ring was gevonden, deed de geheel ontdane bruidegom ver- geefsche pogingen om een gat in den hiel van zjjn kous, niet grooter dan een rjjksdaalder, verborgen te houden. Maar do geestelijke kreeg het al spoedig te zien en zeide gemelijk: »Het schjjot, dat het hoog tjjd wordt, dat je trouwt, mjjne jonge vriend," waarop met de plechtigheid werd voortgegaan, terwjjl de bruidegom op één been staande, den gescbandviekteu voet onder de panden van zyn rok zocht te verbergen. Frankrijk. Parjje, 17 Sept. De Coulisses van bet Boulangisme bevatten heden een omstandig verhaal over de eerste vlucht van Boulanger naar Brussel op 14 Maart, waar van Naquet hem eeist wilde terughouden, maar waartoe Boulanger daarna «chriftelijken aandrang kreeg van Naquet, Laguerre en Laiaant. De regeering had zydelinga al het mogeljjke gedaan om Boulanger te doen vluchten, ten einde een contradictoir debat bjj het proces voor den Senaat te vermjjden. Boulanger vertrok des avonds zonder van iemand afscheid te nemen, maar keeide den volgenden dag uit eigen be weging naar Parys terug, toen hjj uit de couranten gezien had, dat er nog geen gevaar van aanhouding bestond. Volgens de XlXe Siècle was de Parjjsche geestelijkheid algemeen tegen Boulanger en verstoord op den graaf van Parys wegöDs zijn heulen met het Boulangisme. De geestelijkheid met aartsbisschop Richard zocht eenen tegencandidaat naast Boulanger bjj de Parjjsche verkiezing, maar vond niemand. Freppel onderhandelde daarop met de Boulangisten en beloofde hun den steun der geestelijkheid, wanneer Boulanger de godsdienstige vrjjheid wilde verdedigen. Naquet belastte zich met dit voor te dragen in hel comité der Boulangisten, waar Rochefort weigerde, maar eindeljjk toegaf op aandrang van Laguerre. Naquet neemt niet zjjn ontslag als Kamerlid, zooals hjj eerst aankondigde. Hjj wil tegenover de aantijgingen van Boulauger bewjjzen een goed republikein te zjjn gebleven. Rochefort weigert een tweegevecht met Canivet, directeur vau den Paris. Duitschland. De afgetreden kanselier des Duitschon ryks heeft, sinds hjj het bestuur aan andere handen overdroeg, evenveel van zich doen hooren, als moeteD hooren. Zjjn vroegere tegenstanders sparen hem niet. Is de Socialisten wet baar einde nabij, thans wordt door de Freisinnige Zeit. weder een andere gelegenheid aangegrepen om den 1 oud-kanselier over zjjn onvruchtbare staatkunde de les te lezen. Ditmaal betreft het de eenige jaren geleden beproefde poging tot verduitsching van Pruisisch Polen. 't Is bekend, hoe vorst Bismarck wenschte in die provinciëa het Poolsohe element te verdringen door bet Duitsche, en dat bjj daartoe zeer krachtige maat regelen nam, wat ook de Polen er van denken mochten. Door het opkoopen der groote Poolsche landgoederen, door 't vestigen van Duitsche koloniën, door het ver- duit8cben van het onderwjjs en all9 andere middelen zou men het Polendom pogen te vernietigen. Na eenige jaren is nu een onderzoek ingesteld omtrent de werking dezer maatregelen, en laat zich do pers over het algemeen zeer onguustig uit over de tot duB- verro gevolgde handelwijs. Men meent, dat het kolonisatieplan van vorst Bismarck zoo goed als schip breuk heeft geleden. Wel hebben vele Polen het land verlaten, maar de landerijen zyn allengs in het bezit geraakt van een klein aantal Duitsche speculanten en men beeft zijn toevlucht moeten nemen tot de hulp van Russische arbeiders. Zoodoende is het land over stroomd door een heen- en weertrekkende bevolking, die verwarring heeft aangericht. Men heeft wel dien intocht van vreemde arbeiders willen verhinderen, maar kreeg toen weer gebrek aan werkkraohten en de landbouw- arbeid stond stil. Overal worden dan nu ook verzoek schriften geteekond, om de werklieden uit Russisch-Polen weer toe te laten. Zoowel in do regeringskringen als in de bladen trekt de toestand der Poolachu provinciën zeer de aandacht. Wellicht moet het plan voor goed opgegeven worden en zyn de millioenen, voor de Duitsche koloni satie uitgegeven, weggeworpen. De Poolsche provinciën zjjn niet verduitscht. Ja, een aantal goedereu, door de Duitsche speculanten opgegeven, zjjn weer het eigendom van Polen geworden. Hoe weinig verdnitscht het land is, bljjkt misschien 't best hieruit, dat in 1884 206.346 stemmen op de Poolsche candidaton werden uitgebracht, en dat by de joDgste verkiezingen dit aantal tot 246.773 steeg. De Freisinnige Zeit. kan niet nalaten op te merken, dat vorst Bismarck zoomin tegen de Polen, »ls tegen de socialisten «n de Katholieken veel geluk heeft ge had. Zeker is, dat de maatregelen in Polen zjju roem niet vergroot hebben. Het bost ware geweest ze nooit te nemen. Men zaait wrok, en wat vrucht het levert is nu gebleken. Dat de Polen niet vergeten kunnen, wat ze eens waren, is waar doch begrypulyk. Maar door maatregelen, als de vroeger geuomene, bekeert men hen zeker niet. Nederland. 's Gravenhago, 17 Sept. Het schjjnt dat onder het ministerie tot op het laatste oogenblik nog geen bepaald besluit was genomen, wie de openingsrede zou uitspreken. Althans de officieele Staatscourant meldt dat de minister van binnenlandsche zaken die rede uitsprak, wat echter zooals men weet door den heer Mackay geschiedde. Zou er soms op het laatste oogenblik verandering zjjn gebracht in het program Die verandering is dan zeker al zeer laat gekomen, te laat om het bericht in de Staatscourant te wyzigen. Een talrijk publiek en een zeer groot aantal kamer leden hoorde de rede aan. öx*a,voiihajfo, 18 Sopt. Door Z. M. is jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland benoemd tot Voorzitter vaD de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting heeft do minister van financiën de Btaatsbegrooting over 1891 aangeboden. Daarnit blijkt dat, tengovolge van de spoorwegovereenkomsten en de afschaffing der rechten op het Noordzeekanaal, met berekening van het gewone accrès der middelen, de begrooting met een tekort van 26 millioen zal sluiten. Op de begrooting voor 1891 zjjn de uitgaven ge raamd op ƒ135.930.841, zynde voor den gewonen dienst, vooral tengevolge der uitvoering van verschillende wetten, ƒ2.543.900 meer, waaronder ƒ802.350 voor lager onderwjjs en ƒ1.500.000 voor amortisatie van schuld. Deze hoogere uitgaven worden echter opgewogen door hoogere ontvangsten, die geraamd zjjn op 126 536.025. Het op die begrooting geraamde tekort ad ƒ9.394.816 zal, na aftrek der buitengewone en door besparing van andere uitgaven, door niet over te gaan tot zilver- ontmunting en door accrè» der middelen, veranderen in een batig saldo van 2 millioen, dat, bljjkens het reeds ingediend ontwerp, tot verruiming van bet be lastinggebied der gemeenten zal worden aaogewend. De tekorten op vorige diensten, 1890 incluis, be dragen gezamenlijk ƒ36.589.014. Tot dekkiDg daarvan zal in dit zittingjaar eene leening worden voorgesteld, waarvan het bedrag nog niet is bepaald. Inmiddels wordt machtiging gevraagd tot eventueele uitgifte van vlottende Bchuld tot een bedrag van ƒ9.400.000. Aan het begin der zitting installeerde do beer Van der Schrieck met hartelyke woorden de heer Beelaerts van Blokland als voorzitter. Deze dankte den koning en de kamer voor bet ver trouwen, hem geschonken, wees op de zware taak die op de vertegenwoordigers rust, en herinnerde er aan hoe nooit meer toewjjding, studie en oordeel noodig is, dan tegenwoordig bjj de veelzjjdige, diep in het volksleven ingrypende onderwerpen. Hy stelde de vraag of bjj de beoordeeling van het doen en laten der vertegenwoordiging daarmede wel voldoende rekening gehouden wordt. Toch betwyfelde bjj of eenig ander vertegenwoordigend lichaam het onze ten voorbeeld ban worden gesteld. iStreven wjj zoo eindigde spreker er naar het land getrouw te dienen. Daartoe ruste Gods rjjke zegen op onze beraadslagingen en beslissingen, opdat men aan het einde van dit zittingjaar getuigen kan dat de kamer al het hare gedaan heeft om de nationale bracht te versterken en het nationaal welzyn te bevorderen." Wegens onvoltalligheid der vergadering werd het doen van mededeelingen en het nemen van besluiten tot eene nadere byeenkomst uitgesteld. 's Gravcnha^jo, 19 Sept. Het gerechtshof bevestigde de vonnissen van de rechtbank te Middel burg, veroordeelende wegens diefstal: J. B., arbeider te Koudekerke, tot 10 gulden boete, en G. J. v. G., werkman te Clinge, tot 6 maanden gevangenisstraf. Rotterdam, 18 Sept. Heden namiddag omstreeks 4 uren stond Bram, de oppasser der olifanten in de Diergaarde, geleund tegen een der hekken van het buitenperk, terwijl het olifantenwjjfje met hare» snuit hem liefkoosde; doordien het mannetje, uit speelschheid, een stoot gaf aan het wyfje, werd de oppasser zoo hevig met de borst tegen het hek gedrukt, dat hij ernstig verwond werd. Met gebroken sleutelbeen en een paar gekneusde ribben werd hjj naar het Ziekenhuis gebracht. Zjjn toestand schjjnt niet gevaarljjk te zyn. Uit Voorno. Op de 53ste algemeene vergadering der Holland8che Maatschappij van Landbouw, verleden week te Dordrecht gehouden, is met eene meerderheid van 300 Btemmen besloten tot de oprichting eeuer onder linge Brandwaarborgmaat8chappjj. Tot stichter en bestuurder dier Maatschappij is door bet Hoofdbestuur benoemd de Heer Mr. H. Pb. de Kanter van Brielle. Door deze benoeming en door bet plotseling overljjden van den Heer Mr. P. van Andel, notaris te Brielle, hebben wy in ons district thans twee vacaturen voor de Provinciale Staten. Beide mannen waren steunpilaren der liberalo partij in ons eiland en behooren tot de beste loden der Staten. ReodB heeft de Liberale Kies- vereeniging »Voorne en Putten" den Besturen der verschillende afdeelingen aangeschreven om eene huishoudelijke vergadering te houden tot het stellen van voorloopige candidaten. Vóór 26 September worden de namen dier candidaten en der afgevaardigden ter centrale vergadering door haar ingewacht. Te Oostvoorne zullen nog ia den loop dezer maand, denkeljjk op Woensdag 24 September, volks- vermakelykheden plaatshebben. Deregelings-commissie heeft bepaald, dat er eene muziekuitvoering zal gegeven worden; verder eene ringrjjderjj, zoo met paard en tweewielrytuig, als met paard onder den man. De daarvoor bestemde prijzen bestaan in een hoofdstel met gebit, een rjj-hoofdstel en twee zweepen. Daarna zullen er volksspelen gehouden worden, waaraan alleen ingezetenen en dan geheel kosteloos kunnen deelnemen. Daar de laatste familie Rocbaoje thans weer verlaten hoeft, kan men veilig aannemen, dat het badseizoen voor deze plaats voor dit jaar geëindigd is. Neemt men het ongunstige weer van den afgeloopen zomer in aanmerking, dan hebben de ondernemers van Rockanje's badhuis volstrekt geen reden tot" klagan, zestion volwassenen en veertien kinderen namen voor korter of langer tjjd hunn9n intrek bij enkele ingezetenen der gemeente. In 't geheel werden er van af de oprichting ruim 300 baden genomen. Axel, 17 Sept. Heden werd alhier de nieuw benoemde burgemeester, de heer D. Oggel, feesteljjk ingehaald. Aan de grens der gemeente, het gehucht Spui, waar prachtige eerebogen waren opgericht, werd hjj door eene oerewacht opgewacht, die hem naar hier vergezelde. Algemeen is de feestvreugde, die zich uit spreekt in het aanbrengen van groen en bogen en het uitsteken der vlaggen. Het honden van een optocht en het ontsteken van vuurwerk verhoogt de feestvreugde, terwjjl het weder buitengewoon schoon is. Ternouzen, 18 Sept. Bjj miuisteriëelo beschik king is met ingang Tan 20 dezer benoemd tot geagreëerd klerk ten post- en telegraafkantore alhier, de heer K. F. L. Peltzer, thans geagreëerd klerk te Tholen. Door de Rooni9ch-Katholieke kiesvereéniging Hontenisse is als candidaat voor de Provinciale Staten geproclameerd de heer A. Moerdijk, secretaris der ge meente Zuiddorpe; met hem stonden op de candidatcn- ljjst de heer J. A. van Rompu, cargadoor te Terneuzeu en Chr. Verhaak, uitgever te Sas van Geut. ~Vlissiïig;eii, 48 Sept. Gedurende de maand Augus tus jl. werden met de raailbootei. der Stoomvaart-maat schappij «Zeeland" vervoerd van Londen naar Vlissiugen 4763 passagiers en omgekeerd 4622 passagiers, dit is 4246 passagiers meer dan in Augustus 1889. Bovendien werden nog 3358 ton stukgoederen verscheept, dat is 568 ton meer dan in dezelfde maand van 1889. Deze cijfers tooneii dui delijk de vooruitgang der Maatschappij aan. Mkldelburg;, 17 Sept. In de heden gehouden gemeenteraadszitting werd het aangehouden voorstel der Gascommissie, waarin de instructie voor den directeur zou gewijzigd worden en hij gemachtigd zou zijn tot het leve ren eu verkoopen van gastoestellen en ornamenten, na lang durige discussie met 7 tegen 5 stemmen verworpen. Door den voorzitter werd medegedeeld dat dhr. W. J. Sprenger, thans oudste Wethouder, de werkzaamheden betreffende het financiewezen der gemeente, het toezicht op de bevolkings registers en het teekenen der patentbladen op zich genomen heeft, terwijl den heer den Bouwmeester zich wil belasten met de werkzaamheden betreffende de fabricage der ge meente, de nationale militie, de schutterij en de brandweer. Van den heer J. B. Haringman was een verzoek, inge komen, waarbij hij tegen 1 Oetober eervol ontslag vroeg uit zijn betrekking van gemeente-heelmeester. Yan den heer J. A. Frederiks was een verzoek ingekomen om hem tegen een maximum-prijs van f 2070 af te staan een terrein op de Loskade, gelegen naast de daar in aanbouw zijnde heerenhuizen, ten einde daarop nog drie huizen te bouwen. Tot voorzitter der commissie van financiën werd benoemd de heer W. J. Sprenger; tot idem der commissie van fabri cage de heer H. P. den Bouwmeester; tot lid derzelfde commissie werd benoemd de heer A. van der Swalme. Tot onderwijzers werden benoemd (voor school B) de heer P. H. Wedts de Swart alhier en op school C, de heer J. van Houten te Rotterdam. Tot adsistent-leeraar in het teekenen aan de Burger-Avondschool werd benoemd de heer J. I. van Wijckhuyse. Tot controleur der plaatselijke belastingen tevens schatter der localiteiten waar sterke dranken in het klein verkocht wordt, werd op eene jaarwedde van f 4200 benoemd de heer W. P. de Back alhier met 7 stemmen. De heer Dootjes verkreeg er 4, terwijl de heer de Nood, beiden alhier, 1 stem verkreeg. 18 Sept. De nieuwe cursus aan de Burger-Avond school alhier is aangevangen met 434 leerlingen, waaronder 74 oude leerlingen. De nieuwe cursus aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers alhier i3 aangevangen met 68 leerlingenver deeld als volgt: ie studiejaar 16 leerlingen; 2e studiejaar 42; 3e en 4e studiejaar, ieder 20 leerlingen. Camperland, 17 Sept. Als eene bijzonderheid kan zeker medegedeeld worden, dat bij een landbouwer in deze gemeente door 2 varkens 32 biggen werden ter wereld gebracht. Het eene varken wierp er 20, het andere 42. Als een bijzonderheid kan nog medegedeeld worden dat bij een inwoner der gemeente Hoek (Zeeuwsch-Vlaan deren) een appelboom voor de tweede maal in bloei staat en reeds enkele appelen zich aan den boom vertoonen. Iorsolro, 18 Sept. Do ongeregeldheden bij het uitgaan van het »Leger des Heils", zyn weer begonnen, lederen avond is er drukte en geloop; vooral heeft men het nu gemunt op een paar aanhangers, die in de Zandstraat wonen. De menschen hebben nog nauwe lijks de ruiten ingezet of ze worden weer ingeworpen. De politie is altjjd op de been en ze stelt alle moge lijke moeite in het werk om de daders op te sporen, doch tot heden is dit nog niet gelukt. Scherpenisse, 18 Sept. Voor de vacante betrekking van onderwjjzer aan de openbare lagere school alhier hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. Allen zyn uitgenoocligd voor het maken van proefles. Stavenisse. Door het bestuur der Dorpsver- eeniging alhier, is publiek aanbesteed, de levering van 2900 K.G. superphosphaat, ad 14 pCt. en vau 700 K.G. opgeloste Peru-guauo van 7 pCt. stikstof bij 9% pCt. phosphorzuur, respectievelijk voor 4,05 en 10,75 per 100 K.G., aan den heer M. C. Yerstraate alhier. Zierikzee, 18 Sept. Door de arrond.-rechtbank alhier is, ter vervalling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. J. H. Van Bel, subst.-griffier by de arrond.-rechtbank te Maastricht; mr. D. Z. Van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1