/I llll hZIISUII NIEUWSBODE. Donderdag 18 September 1890. P. DEKKER J., Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, ƒ10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5900. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten van Zeeland (Distriet Goes) op Woensdag 24 Sep tember a.s. ondersteunen vvij met den meesten aandrang de candidatuur van den heer burgemeester der gemeente Wemeldinge en gezworen van den polder .de Breede Watering bewesten Ierseke". Verkiezing van een Lid der Provinciale Staten. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis dat de verkiezing van een Lid der Provinciale Staten van Zeeland, voor het Hoofdkieadistrict Zierikzee, ter vervulling van de plaats, opengevallen door het overlijden van den heer C. VAN" DER VLIET Dz., zal plaats hebben te Zierikzee in de bovenzaal op bet Raadhuis, op Dinsdag? den 30 Sep tember e.k., van des morgens 9- tot des na middags 5 uur, bij ongeteekende stembriefjes dat minstens acht dagen vóór de verkiezing bp iederen kiezer een gesloten brief van oproeping, een stembriefje bevattende, zal worden tehuis bezorgd; en dat het openen der stembriefjes zal geschieden op Woensdag den. 1 October daaraan volgende, des morgens te 9 uur. Zierikzee, den 17 September 1890. De Burgemeester, W. A. OCHTMAN, Weth. 1.» B. Sedert ons laatste overzicht der politieke ge beurtenissen heeft er een feit plaats gegrepen zoo onverwacht, dat velen zich de mogelijkheid er van zelfs niet konden voorstellen. We bedoelen den opstand, uitgebroken in Zwitserland. Indien er eenig land was, waar men den regeeringsvorm achten zou geheel en al te voldoen aan de eischen, die tegenwoordig worden gesteld, dan was dat voorzeker het geval met Zwitserland. Algemeen kies- en stemrecht zijn daar ingevoerdvan een staand leger geen sprake, zoodat de druk der oorlogslasten daar niet wordt gevoeldvoegt daarbij eene bijna zelfstandige regeering van ieder kanton en de algemeene leiding der zaken slechts berustende bij den Bondsraad, en men zal moeten toegeven dat bij zulk eene inrichting van het Staatsbestuur schier het ideale was bereikt. Zwitserland werd dan ook vaak tot voorbeeld genomen, doch dat heeft niet belet, dat ook thans gebleken is, dat de beste regeeringsvorm niet een voortdurenden vrede waar borgt. Reeds in Maart van het vorige jaar hadden in het Zwitsersehe kanton Tessino ernstige onregel matigheden plaats. Jarenlang bestond daar eene wrijving tusschen de liberale minderheid aan de eene zijde en de clericale meerderheid aan den anderen kant, die de regeering in handen had. De liberalen beweerden, dat de clericale regeering pressie bad uitgeoefend bij de verkiezingen van den grooten raad en duizenden liberale kiezers van de kiezei-slijsten had geschrapt, ten einde zich de meerderheid te verzekeren. De regeeringspartij ver dedigde de genomen maatregelen, door er op te wijzen, dat de liberale partij vele van hare partij- genooten uit het buitenland had laten overkomen om deel te nemen aan de stemming, terwijl deze personen daartoe niet bevoegd waren. De uitslag der verkiezing was dat 75 clericalen gekozen werden tegen 37 liberalen, een uitslag, die zoo weinig in overeenstemming met de werkelijke verhoudingen in het district schijnt te zijn, dat de Bondsraad eene herziening voor de indeeling der kiesdistricten voor schreef. Behalve deze maatregel door den Bondsraad voorgeschreven, vroegen 10,000 adressanten om de vraag aan eene volksstemming te onderwerpen of de constitutie al dan niet herzien zou worden. De regeering was verplicht aan dien wensch gevolg te geven. Dat een voorstel tot grondwetsherziening niet in den smaak der regeering viel is begrijpelijk, doch het recht zulk voorstel af te wijzen heeft zij niet, en toen de door de grondwet bepaalde termijn voor de uitschrijving van eene nieuwe verkiezing verloopen was, verklaarde het volk het bestuur voor vervallen, vormde een voorloopig bestuur en maakte zich meester van de voornaamste regeeringspersonen te Bellingona. De Bondsraad, van een en ander in kennis gesteld, heeft troepen gezonden, die welwillend zyn ontvangen. Algemeen gelooft men, dat de tusschenkomst der Bondsregeering voldoende zijn zal om de orde te herstellen. De gevolmachtigde com missaris der Bondsregeering heeft de voorloopige regeei'ing afgezet en zelf het voorloopig bestuur aanvaard, terwijl hij aan het volk bij proclamatie beloofde, dat zijne rechten, ook wat de geëischte grondwetsherziening betreft, door den Bondsraad zouden worden gewaarborgd en gehandhaafd. Behalve deze gebeurtenis in Zwitserland is bet wal de eigenlijke politiek aangaat rustig, baast al te rustig in Europa. De verkiezingen voor den Boheemschen landdag zijn bij alle vier de verkiezingen ten gunste der jonge Geerka uitgevallen; -daardoor wordt de kans op eene totstandkoming eener schikking minder dan ooit. De regeering van Bulgarije heeft eene glans rijke overwinning behaald bij de jongste verkie zingen voor den Sobranja. De overwinning echter is zoo groot, dat zoowel binnen- als buitenlandsche bladen over eene ongeoorloofde pressie van regee- ringswege spreken. Eenige verklaring voor dit vermoeden is wel het groote verschil in stemmen tusschen de candidaten der regeeringspartij en die der oppositie behaald. Zoo behaalde bijv. te Sofia de regeeringscandidaat 2250 en die der oppositie slechts 150 stemmen, een verschil, zoo groot, dat wanneer werkelijk de omstandigheden voor beide partijen gelijk zijn geweest, van oppositie bijna geen sprake meer zyn kan. De keizer van OostenrijJc en de keizer van Duitschland hebben zich beide persoonlijk over tuigd van de goede inrichting hunner legersde eerste bij de legeroefeningen in Hongarije, de laatste bij die in Slees wij k-Holstein. De graaf von Moltke woonde deze laatste oefeningen ook nog bij. Ver volgens vertrok de Duitsebe keizer naar Silezië, waar hij o. a. een toost uitbracht, waarin hij zeide, dat zijn de dagen der vernedering te Telset en Memel af tot op heden een schitterend voorbeeld geweest van trouw en dapperheid tot in den dood. De keizer hield zich overtuigd, dat deze gezindheid, het schoonste edelgesteente en de kroon der provincie, er erfelijk zou blijken van geslacht tot geslacht. Spijt de schoone verwachtingen dat het eindeloos vraagstuk van Armenië nu spoedig zijne op lossing zou krijgen, is het nog even ver van zijn einde verwijderd. De nationale raad van Armenië heeft in antwoord op de vraag der Porte om in lichtingen betreffende de klachten der Armeniërs en de maatregelen, die tot herstel der rust in Armenië moeten genomen worden, eene nota aan de Turksche regeering gezonden, waarin een over zicht wordt gegeven van alle rapporten, die over den toestand door de verschillende christelijke ge meenten waren ingediend. In deze nota wordt gevraagd ontwapening der Hurden en oprichting van een politiecorps, dat samengesteld is uit Armeniërs. Dit stuk is verzonden aan den Minister raad, die na de ontvangst eene buitengewone vergadering hield. Besloten werd de nota terug te zenden met de mededeeling, dat het voorstel der nationale vergadering niet in overweging kon worden genomen. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van den koning van Portugal luiden by voortduring gunstiger, zoodat de vrees, die de vorige week werd uitgesproken, gelukkig thans weder verdwijnt. Te Southampton is weder een werkstaking uitgebroken. In deze groote handelsstad heerscht thans eene algemeene stilstand; niet slechts de dokwerkers maar ook de steenkolen^ en doksjouwers hebben het werk gestaakt. De werkstakenden hielden de ingangen der dokken gesloten, zoodat personen, die arbeiden wilden, daartoe niet in de gelegen heid werden gesteld. Door de militairen werd de toegang eerst weder geopend, nadat er eene charge op het volk was gedaan, waarbij tal van personen gewond werden. De werkstaking is uit gebroken omdat de werkgevers geweigerd hadden de dokwerkersvereeniging te erkennen en omdat het loon dat beloofd was, 3,60 per dag en 4,20 per nacht, niet werd uitbetaald. De bazen willen slechts rechtstreeks met de werkstakers onderhandelen en geen tusschenpersonen erkennen. Arg-entijnsche Republiek. Buenos-Ayres, 14 Sept. Er is eene minis ter ieele crisis ontstaan, tengevolge waarvan 3 ministers hnn ontslag genomen hebben. Racedo is er niet in geslaagd de zaken in Entrerios te regelen en is naar Buenos-Ayres teruggekeerd. Duitschland. Een brief, die bjjna negen jaren heeft rondgezworven, is thans eindelyk in handen van den geadresseerde gekomen. Den 18n October 1881 schreef hem een meisje uit Dorum aan haar verloofde, een matroos op een zeilschip, en zy verzond hem naar Santos, waar heen hij een reis deed. De matroos was echter al van daar vertrokken toen de brief aankwam. De brief werd van de eene plaats naar de andere gezonden, en na laDge omzwervingen kwam hy eindelijk als onbestel baar te Berlyn, waar men hem opende om den naam van de afzendster te weten, aan wie hy nu gezonden werd. Het meisje is nu al byna acht jaren de gelukkige vrouw van den matroos, die niet weinig schik had in den thans nog ontvangen minnebrief. België. Een opzienbarend schandaal is dezer dagen te Brussel ontdekt. Het is namely k gebleken, dat de voor eenigen tijd overleden rechter Leopold Ketels, een algemeen geacht magistraatspersoon, die zeer be treurd en met groote plechtigheid begraven werd, niets anders is geweest dan een lage dier en oplichter. Hij heeft gelden, welke hem waren toevertrouwd om te bewaren of voordeelig te beleggen, verduisterd, o. a. een nalatenschap van 100,000 francs, waarvan hij be heerder was, en het geheele vermogen van een bemiddelde weduwe, die door haar zoon bestolen was en daarna, op zyn aandringen, hem haar geld in be waring had gegeven, »om de menschen in hare omgeving niet in verzoeking te brengen". Nederland. Amsterdam, 15 Sept. Op de eerste bovenkamer van perceel 47 in de Oostenburgervooratraat alhier had Zaterdag een treurig ongeval plaats, dat hoogst waarschijnlijk een mensctaenleven zal kosten. De 60 jarige bewoonster, mejuffrouw Nielbrugge, had, by het verrichten barer dagelijksche bezigheden, het ongeluk een brandend petroleumtoestel om te werpen, waarvan het ongelukkig gevolg was, dat de vlammen zich aan de onderkleederen mededeelden. De bejaarde vrouw stond in een ommezien ge heel in vuur en kermde zoo wanhopig, dat de bewoners der aangrenzende kamers toesnelden. In hun vertwijfeling begonnen zy aan de brandende kleeren te trekken en te scheuren, meenende dat dit het gewenschte gevolg zou hebben. De uitslag was evenwel juist omgekeerd. Toen de bovenkleeren ver wijderd waren en de lucht vrij door de onderkleeren kon heenspelen, werd de vlam nog heviger. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door de ar beiders Breidebach en Hollander, die, zonder zich een oogenblik te bedenken, naar boven stormden, een deken van het nachtleger afrukten en de ongelukkige vrouw daarmede omsloten, zoodat het vuur bynaoogenblikkelyk gebluscht was. Intus8chen kwam de brandweer te hulp. De brand- meester ontdeed omzichtig het verwonde lichaam van de kleederen en legde verbanden van lijnolie en kalkwater. Het geheele lichaam van de oude vrouw, behalve de borst en het gelaat, was als het ware een groote brandwond. Uiterst voorzichtig legde men de ongelukkige in een brancard en vervoerde haar naar het gasthuis. Zondag zouden aan den Overtoom te Amsterdam een paar jongelieden ten behoeve van een familie feest eenige toestellen tot verlichting als anderszins beproeven, toen een hunner met vuur te dicht by een gashouder kwam, met het gevolg dat deze uit elkander sprong en beiden verwond werden. Een hunner moest naar het gasthuis vervoerd worden. De splinters van den toestel hadden op meer dan 50 Meter afstand ruiten stuk geslagende knal bracht de gansche buurt in opschudding. De commissionair te Amsterdam, die verdacht wordt ƒ60,000 uit den effectentrommel eener oude dame te hebben gestolen, is thans failliet verklaard. 's Graveiiliajre, 15 Sept. Adv.-gen. mr. Patijn heelt heden voor den Hoogen Raad geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep ingesteld door een bewoner van Haamstede tegen een vonnis van de rechtbank te Zierikzee, waarby hy veroordeeld wa9 wegens wederspannigheid gepaard met feitelijkheden tegen den burgemeester. Adv.-gen. nam daarbij aan dat de burgemeester, te wienB woonhuize de feiten waren gepleegd, niet handelde als privaat-persoon, maar als ambtenaar. 's Gravenhage, 15 Sept. De zitting der Staten-Generaal is heden op gebruikelijke wyze door den heer Mackay, Min. van PpL, geopend met de vol gende rede. Mijne Heer en 1 •De Koning, wiens dierbaar leven dit jaar, Gode zij dank, gespaard bleef, heeft ods opgedragen, deze zitting der Staten-Generaal te openen. >'8 Konings betrekkingen met de buitenlandsche mo gendheden zijn steeds van vriendschappelyken aard. •Met ingenomenheid is gevolg gegeven aan de uit- noodiging om deel te nemen aan de anti-slavernij- conferentie te Brussel; getrouw aan de beginselen door Nederland als koliniale mogendheid voortdurend ge huldigd en in toepassing gebracht, hebben 's Konings gevolmachtigden ernstig medegewerkt tot het beramen van maatregelen, die kunnen strekken tot bestryding van den slavenhandel. De regeering betreurt ten zeerste dat tot dusverre die conferentie niet heeft geleid tot het beoogde menschlievende doel. De min gunstige weersgesteldheid heeft de goede Verwachtingen omtrent den oogst eenigermate teleur gesteld de veestapel verkeert in uitstekenden toestand. De ten einde gebrachte enquête betreffende den land bouw heeft menige bijzonderheid aan bet licht gebracht, waarvan met vrucht gebruik kan gemaakt worden bij het overwegen van maatregelen ter bevordering van de belangen van dien voornamen tak van volkswelvaart. »Eenige verbetering is merkbaar in den toestand van handel en ny verheid, terwyl de scheepvaart, vooral die ter zee, zich aanmerkelijk heeft uitgebreid. Uwe goedkeuring zal gevraagd worden voor de, met eenige stoombootmaatschappijen gesloten, overeenkom sten ten einde een versnelden maildienst met Neder- landsch-Iodië te bevorderen. >Ook dit jaar hebben in verschillende deelen des lands werkstakingen plaats gehadvan regeeringswege is door afdoende maatregelen gewaakt tegen verstoring der openbare orde. Aan de Staatscommissie, ingesteld by de wet van 19 Januari 1890 Staatsblad no. 1) is behalve voorzetting van den arbeid der parlementaire Enquête-commissie, opgedragen by haar onderzoek na te gaan in hoeverre in de onderscheiden takken van ny verheid behoefte bestaat aan officieele organen tot vertegenwoordiging van de belangen der arbeiders en tot oplossing van tusschen hen en de werkgevers gerezen geschillen. De in den zomer van dit'jaar te Amsterdam gehouden tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werk plaatsen en het daaraan verbonden congres, door particnlier initiatief tot stand gekomen, geven der Regeering eenen zeer gewaardeerden steun in hare pogiDgen om verbetering in den toestand te brengen. >Bij de reeds aanhangige wetsontwerpen, welker behandeling een groot deel van uwen beschikbaren tijd zal vordereD, zullen nog enkele andere gevoegd worden, waarvan de indiening, reeds vroeger toegezegd, tot nog toe vertraging heeft ondervonden. •Voorts zullen weldra aan uwe goedkeuring worden onderworpen eenige financieele maatregelen in verband staande met verschillende in het afgeloopen zitting jaar tot stand gekomen wetten. De toestand van 's rijks geldmiddelen laat toe de gemeenten te hulp te komen zonder de rijksinkomsten te versterken. Nevens de reeds aanhangige ontwerpenhet belastingwezen betreffende, zullen wetsvoorstellen tot herziening van de personeele belasting en van den zoutaccyns uwe aandacht vorderen. »Op spoedige behandeling van het in de vorige zitting ingediende ontwerp tot regeling van den krijgsdienst wordt prys gesteld. Weldra zal u een wetsontwerp, de ter uitvoering dier regeling noodige invoerings- en overgangsbepalingen bevattende, worden aangeboden. •Bovendien zullen u wetsontwerpen bereiken op de verveningen en tot regeliDg der bevoegdheid om als officier of als machinist dienst te doen aan boord van koopvaardijschepen. •De verrichtingen van de zee- en landmacht in Nederlandsch iDdie kunnen weder niet anders dan met grooten lof vermeld worden. Beider roem werd ver hoogd door de jongste wapenfeiten in Edi. Van de zeemacht wordt opnieuw veel inspanning gevorderd voor de afsluiting van een groet deel der ku3t van Atjeb, die wegens de bestendiging van het verzet tegen het Nederlandsch gezag noodig is geoordeeld. •Mag de oeconomische toestand in onze Indische be zittingen over het algemeen niet onbevredigend genoemd wordeD, teleurstellend voor het bestunr en .de inlandsche bevolkiog zoowel als voor particuliere ondernemers -is de door ongunstige weersgesteldheid veroorzaakte buitengewoon geriDge koffieproductie op Java in dit jaar. Een" zeer voorzichtig financieel beleid is meer dan ooit geboden. Niettemin zal met kracht de hand kunnen gelegd worden aan de uitvoering van irrigatie- werken, terwyl uwe beslissing zal worden ingeroepen om den verderen aanleg van spoorwegen op Java te bevorderen door het verleenen van rentegarantie aan concessionarissen. De beschikbare overschotten van vroegere dienstjaren maken het mogeljjk het geraamde tekort op de in te dienen begrootiog te dekken, zonder tot eene geldleening ten behoeve van Nederlandsch- Indië over te gaan. •Gods onmisbare zegen ruste op uwen arbeid tot bevordering van 's lands belangen. •In naam des Konings verklaren wy de zitting der Staten-Generaal geopend." 's GUra-vejaHaja?©, 16 Sept. Eerste Kamer. In de heden gehouden zitting is tot toelating van alle in Juni gekozen leden besloten, die, behalve de afwezige heeren Yan Lijnden en Magnée, beëedigd werden. De heer Van Naamen van Eemnes aanvaardde het voorzitterschap met eene toepraak, waarin hy een beroep deed op de welwillendheid der leden. Menig besluit in het afgeloopen jaar toonde zeide hij dat de kamer van haar gewichtige maar bijzondere roeping volkomen bewust is. »Moge zoo besloot de heer "Van Naamen zyne toespraak Gods zegen op onzen arbeid rusten." Naar men meldt, zal de commissie voor de voorbereiding van het wetsontwerp op den krijgsdienst heden met hare werkzaamheden een aanvang maken. Rotterdam, 15 Sept. Op eene aan den Min. van Financiën gedane vraag, of de door de Commis sarissen des Konings aan burgemeesters af te geven machtiging tot het dragen van wapenen al of niet aan het zegelrecht zyn onderworpen (50 cent in hoofdsom in opcenten), ia in eerstgenoemden zin geantwoord. Andere uitzonderingen als voor onvermogenden kunnen volgens den Minister op dezen regel niet worden toe gelaten. Bergen op Zoom, 14 Sept. De gemeente raad heeft besloten tot de aanbesteding over te gaan van het werk tot opruiming der zandplaat ten noorden langs den mond der havengeul, en tot het verbeteren dier geul. Zooals reeds vroeger vermeld werd, is door het ryk en de provincie een subsidie verleend van 4000. De raming der kosten is 8932, zoodat door de gemeente ongeveer 5000 zal moeten worden bijgedragen. Het werk zal bestaan in het weggraven en verplaatsen van 16,000 M3. grond naar den Razernypolder, ten westen van Tholen. Ylissingen, 16 Sept. Hoewel de directie van de stoomtram in alle wagens biljetten heeft opge hangen, waarby de passagiers gewaarschuwd worden om niet uit te 6tappen vóór de wagens stilstaan, had heden middag om 12 uur een van Middelburg komende passagier de onvoorzichtigheid om by de keersluis uit een derde klasse-waggon te springen vóór de trein geheel geBtopt had. Het noodlottig gevolg was dat hem den te Middelburg wonenden 39jarig6n bier handelaar C., gehuwd en vader van vier kinderen een been werd afgereden. Waar de wielen over het been zijn gegaan is dit geheel verbryzeld; tochschynt amputatie nog niet direct noodig. De ongelukkige is, na in het wachthnisje de eerste geneeskundige behandeling ontvangen te hebben, per brancard naar het gasthuis alhier vervoerd. Zyn toestand is vry redelijk.. De man wilde zich naar het Zendingsfeest begeven, zag de brug van de keersluis opengaan en sprong daarom te vroeg van de tram. Middelburg-, 15 Sept. Ter openbare terecht zitting der rechtbank van Vrijdag 26 September a.s. zal worden behandeld de zaak tegen C. A. H., 59 j., zonder beroep, te Middelburg, ter zake dat hy, na met zekeren Willem Hagethorn te zijn overeengekomen om voor de somma van ƒ10 voor hem in orde te maken de stukken, benoodigd voor eene echtscheiding, tusschen 1 Maart en de helft der maand Mei 1890, op verschillende tijdstippen, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, zich heeft vervoegd by Hagethorn's huisvrouw Wilbelmina Jozina Koets te Middelburg, en deze of Hagethorn heeft bewogen aan hem af te geven gelden tot een bedrag van on geveer J 7 telkenmale, als hy die gelden vroeg, valschelyk voorgevende die noodig te hebben om stukken, benoodigd voor de echtscheiding, of zegels te betalen en toen Hagethorn hem vroeg hoe het met de zaak stond, ten antwoord gevende, dat de stukken reeds by den officier van justitie waren, terwyl hy die stukken en zegels niet heeft aangevraagd en derhalve die gelden daarvoor niet hééft besteed, maar zich die gelden opzottelyk wederrechtelijk heeft toegeëigend, door ze ten eigen bate aan te wenden. Ierseke, 15 Sept. In de heden avond gehouden raadsvergadering werd het advies van een rechts geleerde voorgelezen, betreffende de verplegingskosten der krankzinnige W. K., welk advies inhield, dat die kosten ongetwijfeld voor rekening der gemeente komen. De Raad besloot dienovereenkomstig. De gemeenterekeDing werd op voorstel der commissie van onderzoek voorloopig vastgesteld gelyk zij door Burgem. en Weth. was aangeboden. Aldus in ontvang op f 24813,85 en in uitgaaf op 24363,55, goed slot 450,30. Daar de gemeente-ambtenaren in 3 of meer maanden hun traktement niet kon worden uitbetaald, hetwelk voornamelijk aan de late uitreiking van de aanslag biljetten voor den Hoofdei. Omslag was te wijten, stelden Bargem. en Weth. voor, voor den tijd van 3 maanden eeDe leening van 2000 te sluiten. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Bruinisso, 16 Sept. In de heden gehouden ver gadering der Liberale Kieavereeniging alhier werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer. Daarna werd over gegaan tot het benoemen van drie afgevaardigden naar de Algemeene Yergadering, terwyl ten slotte bij eerste stemming tot candidaat voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten gesteld werd: de heer Mr. J. C. van der Lek de Clercq, notaris te Zierikzee. Zierikzee, 16 Sept. In de gisteren avond ge houden vergadering der Liberale Kieavereeniging alhier waren tegenwoordig 75 leden. Als candidaten voor het lidmaatschap van de Prov. Staten waren genoemd de HH. Mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth, Mr. J. P. Cau, Mr. J.vC. v. d. Lek de Clercq. W. A. Ochtman en F. C. v. d. Yliet. De beide eerstgenoemde heeren hadden echter verzocht niet in aanmerking te komen. By de daarop gehouden stemming bleek dat de heer W. A. Ochtman 38 st. had verkregen, Mr. J. C. v. d. Lek de Clercq 28 en F. C. v. d. Vliet 7 st., terwyl 3 st. van onwaarde waren, zoodat eerstgenoemde tot Candidaat der Yereeniging is geproclameerd. De Voorzitter, Mr. J. Moolenburgh, wees op het hooge gewicht dezer verkiezing, vooral in den tegenwoordigen tyd en met het oog op de Eerste Kamer, waarin hy den kiezers ten zeerste aanbeval alle personenstrijd te laten varen en alleen het beginsel voor oogen te houden. Donderdag aanst. zal in de "vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging de definitieve candidaat voor dit district worden gekozen. Tot afgevaardigden naar die vergadering werden gekozen de HH. Dr. J. Helder, Jhr. A. C. Röell, J. Franse, M. Koole, D. B. P. Zuurdeeg, A. Buijze Mz., F. W. Loewer, J. Lammers, C. J. van den Bout, H. C. van den Ende, J. A. Legemaat-, C. J. van Zandijk, J. van Schelven en J. Loewer. In de vergadering der kiesvereeniging »West- Duiveland" is met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten in plaats van wijlen den heer C. van der Yliet, gesteld, Mr. J. C. van der Lek de Clercq, notaris te Zierikzee. De Kiesvereeniging »Midden-Duiveland" heeft tot Candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten gesteld Mr. J. C. van der Lek de Clercq te Zierikzee. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Yergadering de H.H. S. J. de Rijke, P. N. van Nieuwenhuizen en P. C. Sbols. Mr. H. C. Moolenburgh, geb. te Zierikzee, heeft in de vorige week te 's Hage het eerste gedeelte van het notaris-examen met goed gevolg afgelegd. Mej. E. M. Mazure, onderwyzeres te Breskens, heeft tegen 15 Sept. e.k. ontslag gevraagd. Zy vertrekt den 2 Oct. a.s. naar Transvaal. Uit Domburg wordt bericht, dat jl. Vrijdag aldaar met algemeene belangstellende deelneming het 25jarig jubileum als gemeente-secretaris van den heer H. M. Kesteloo is gevierd geworden. Als blijk van waar deering, niet slechts van de getrouwe vorvulling van deze zijne betrekking, maar tevens om zijne wel willendheid in zoo menigerlei opzicht, werd hem door den gemeenteraad een fraaien leuningstoel aangeboden. Wie gadeslaat, hoe volyverig en nauwgezet by alles vervult, wat zoo ruimschoots aan hem opgedragen en veilig toevertrouwd wordt, die zal voorzeker gaarne van hem getuigen, dat hij met zyn tijd woekert, om dien nuttig te besteden. Hiervan blijkt toch ook inzonderheid, wat hij op oudheid- en geschiedkundig gebied almede aan het licht brengt, en waarvan menig belangrijk geschrift reeds in druk verschenen is. Zoo heeft hij dan ook dezer dagen zijn gevestigden naam als gesohiedvorscher weder op onmiskenbare wyze ge handhaafd, door de tweede, geheel herziene en belang rijk uitgebreide geschiedenis zyner geboorte- en woonplaats Domburg, welke als badplaats meer en meer bezoekerB lokt. Ook dit werkje, nu tevens verrijkt met een duidelyke plattegrond-afteekening, zal, evenals de lste uitgaaf, reeds vóór lang totaal uitverkocht, ongetwyfeld gereeden aftrek vinden, niet alleen bij zoo menigen badbezoeker van elders, maar voorzeker ook by menigen gewestgenoot, die het merkwaardige Domburg, in de laatste tyden zoo belangrijk uitgebreid en verfraaid, van nabij wensebt te leeren kennen. In de Staats-Ct. van 13 dezer zijn opgenomen de statuten der naamlooze vennootschap: »De Neder- landsche Maatschappij van kunstmatige oesterteelt, voorheen onder de firma C. L. de Meulemeester en Co.", te Bergen op Zoom. De vennootschap heeft ten doel de teelt en kweek van oesters, alsmede deo oesterhandel, en wordt aan gegaan voor een tjjdvak van ongeveer vyf en twintig jareD. Het kapitaal wordt bepaald op twee millïoen drie honderd duizend gulden, verdeeld in twee duizend driehonderd aandeelen, elk groot duizend gulden. Te Leiden worden reeds nu maatregelen genomen voor de viering van den jaarlykschen feestdag op 3 October. Ongeveer 5000 personen hebben zich aangemeld voor de uitdeeling van haring, brood, bier en tabak. Eene oproeping is gedaan voor wie op het Schuttersveld de een of andere volksvermakelijkheid willen vertoonen. Ook bestaat het plan dit jaar aan de kinderen van alle scholen een feest aan te bieden. Natuurlijk dat de hulp der onderwijzers daar by niet gemist kan worden. Deze werden daartoe uitgenoodigd en namen het allen aan, op twee na, die voor zich en hun onderwijzers voor de eer hebben bedankt. Of het voorbeeld hunner twee Amsterdamsche collega's hier aanstekelijk ge werkt heeft, is moeielyk uit te maken, te meer omdat hier van geen optocht ter eere van den een of den ander of ten pleiziere van de toeschouwers sprake is, maar alleen van een feest voor de kinderen, waarby orde gewenscht is en waarvoor de hulp der onderwyzers, zoo al Diet onontbeerlijk, toch hoogst gewenscht mag beeten. Aan de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen tegen 21 October a.s. weder pupillen worden geplaatst. Yan de alsdan openstaande plaatsen zullen er wel licht eenige kannen worden vervuld door zonen van diet-militairen (onder „niet-militairen" worden ook begrepen gepasporteerde militairen en gepasporteerde schepelingen), tegen betaling eener jaarlyk3che bij drage van 50, in het begin van ieder kwartaal, bij vooruitbetaling, telkens voor l/4 gedeelte, te voldoen; de overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn by de zee- of by de landmacht hier te lande of in Oost- en West-Indië, alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij als militair, hetzij als schepeling, gepensionneerd, gegageerd of overleden zyn, en van hen, die als gepensionneerd of gegageerd militair of schepeling overleden zyn. De vereischten tot toelating zyn: lo. een leeftijd van 12 of 13 jaren; 2o. eene lengte: op een leeftijd van 12 jaren van minstens 1.4 meter, en op een leef- tjjd van 13 jaren van minstens 1.43 meter; en 3o. een gezond lichaamsgestel zonder gebreken, zoodat het te voorzien is, dat de knaap voor den militairen- dienst geschikt zal zyn. De ouders of voogden, die verlangen, dat hunne zonen of pupillen tot de school worden toegelaten, behooren de aanvragen daartoe, by een op gezegeld papier geschreven of van een bewijs van onvermogen tot betaling van zegelkosten voorzien request, te richten aan den Minister van Oorlog. Yoor verdere bijzonderheden zie de St.-Ct. no 216. Yoor de rechtbank te Haarlem werd Donderdag de volgende zaak behandeld: Karei De Rooi, een gehuwd man en vader van drie kinderen, was bode te Wormerveer en omstreken voor het »Groot Noord-Hollandsch Begrafenisfonds te Rijp" en genoot als zoodanig het volle vertrouwen van den directeur, deu heer Harrebomée. De R. wist zich op slinksche wyze meester te maken van een bedrag van 296, welke aan het fonds toebehoorden, door nameul. vier personen Krjjn VaDg, Anna De Jongh, Maartje Tenbroek en Grietje Bakker, waarvan de eerste nooit en de drie laatsten Blecbts korten tyd lid van het foncf^ waren geweest valschelyk voor dood aan te geven en zoodoende den directeur te misleiden. Daartoe moest hy tot viermaal toe fraude plegen in een authentieke akte, namelyk in de extracten uit 't register van over lijden van Dirk Kram, Betje Dekker, Alida Sombroek en Anna Baart, wier namen hij uitkrabte, om er die van de anderen voor in de plaats te Btellen, en tevens moest hy vier valsche quitauties opmaken. De als dood gemelde personen traden nu als getuigen op en bevestigden, met nog elf anderen, de bekentenis van den beklaagde, die tot het misdrjjf was gekomen door achteruitgang, veroorzaakt door ziekte, en die een groot berouw aan den dag legde. De Officier van Justitie, oordeelende, dat hier een strenge straf noodig was, eischte twee jaren gevangenis straf. In zyn requisitoir gaf bij tevens den heer Harre bomée den raad, voortaan wat beter de overlijdensakten na te zien. De Rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Men zal zich misschien herinneren, dat in de maand Juli des vorigen jaars door de ontrouw en samenspanning van een paar beambten aan de Bank van leening te Arnhem, uit die Bank niet minder dan 132 panden, bestaande in gouden en zilveren voor werpen, werden vermist, waardoor aan de Bank een nadeel van 1553 werd toegebracht, welke som de directeur der Bank, ingevolge zyne instructie, aan de gemeentekas moest vergoeden. De beambte A. werd al dadelijk toen in hechtenis genomen en vervolgens tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld; doch de andere G. W. T., die men als hoofdschuldige kon beschouwen, nam intijds de wyk naar het buitenland en wist zich tot dusver aan den arm der justitie te onttrekken. Deze is Zaterdag te Rotterdam eveneens gearresteerd en zal zich, behalve over den diefstal van het goud en zilver, ook hebben te verantwoorden over de valsch- heid in de boeken der Bank, met wier byhouding hy als eerste klerk was belast. De dienstmeid van den landbouwer Folkeramate SlochtereD, wiens boerderij in den nacht van Woensdag op Donderdag in vlammen opging, heeft, na een ver hoor te hebben ondergaan, voor den burgemeester bekend, den brand te hebben gesticht. Aanleiding tot verdenking ontstond zeker door het vinden van eenige haar toebehoorende kleeren by het erf, onder het moes verborgen. Daar zy, naar men verneemt, meermalen op gespannen voet met haren patroon stond, dringt zich als van zelf de vraag op, of hier aan wraak moét gedacht worden. LANDBOU W. Landbouw-enquète. De landbouw-commissie rapporteert het onder staande als: ALGEMEENE RESULTATEN VAN HET ONDERZOEK. Het onderzoek naar den toestand, waarin zich de vaderlandsche landbouw bevindt, heeft voldoende licht verspreid om op goede gronden-eeuroordeel te kunnen uitspreken. Dat oordeel luidt beslist ongunstig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1