/.I I lllkZI I SUI I X I I W SIIOII Dinsdag 16 September 1890. f Directeur-Uitgever J. WAALE. NIEUWSTIJDINGEN. Yerschiint DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, ƒ10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5899. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot d Maandags, Woensdags en Yrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Gi'oote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Oost-Indië. Batavia, 16 Aug. Aan het verslag der voor naamste gebeurtenissen in het gouvernement Atieh en Onderhoorigheden, loopehde van 14 tot en met 29 Juli j.l.f wordt door de Jav.-Cl. het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Op Groot-Atjeh viel gedurende dezen' veralagtyd weinig merkwaardigs voor; de posten en enkele malen de treinen werden, evenals in het vorig tijdvak, nog al beschoten. Tengevolge van het Moha- medaan8che jaarfeest (harï raja hadji) trok zich hier en daar meer rondzwervend volk buiten de linie te zamen, vandaar de meerdere beschietingen. Hetzelfde deed zich echter ook in het vorig jaar op gelijk tijdstip voor. Ook eenige Chineesche werkers aan de trambaan werden tusschen Lamreng en Lampeneroet geschoteD, een en ander zonder resultaat. Tusschen Roempit en Boekit Karang werden op aanwijzing van den langs het baanvak gezonden dwangarbeider 3 granaten van 8 c.M. onder do spoorbaan gevonden en verwijderd. Op 27 Juli werden bjj Lampermei 3 lilla- schoten op den trein gelost zonder dezen te raken. Toekoe Oemar bevond zich te Lampisang, doch hield zich zeer rustig. Amerika. In Arkansas moet voor eenigen tyd door een bende paardendieven een merkwaardig middel te baat zijn genomen, om de gestolen dieren aan den man te brengen. Een toeval leidde tot de ontdekking er van. Bij gelegenheid van een twist onder de bende, werd de hulp van een geneesheer ingeroepen. Deze verscheen op een zeer ODgelegen tijd. Hjj zag nameljjk, dat men bezig was een paard te bleeken, d. w. z. het dier te behandelen met zwaveldampen, waarbij het met eem gutta-percha-kleed bedekt werd. Een vrouw hield het toezicht by dit werkzy was op het denkbeeld van een dusdanige behandeling gekomen, na eerst proeven met haar eigen haar genomen te hebben Men zal moeten toegeven, dat het middel vrij slim bedacht was. Door die bleekerij toch werd men in staat gesteld het zwarte of donkerbruine haar dor ge stolen paarden te veranderen in een tint, die wit nabij kwam; boren dien nam men nog de voorzorg den staart en de manen der paarden te korten, zoodat de eigenaar zelf, dank zy der kunstbewerking, zyn paard niet meer kon herkennen. De autoriteiten hebben strenge maatregelen tegen deze praktijken genomen. Dit geval herinnert aan een te Amsterdam voor eenige jaren geconstateerd geval, waarby de koop van een paard nietig verklaard werd, omdat de verkooper het oude beestje een fonkelnieuw gebit door een bekend dentist had laten inzetten, zoodat de kooper dacht met een jong paard te doen te hebben! De bekende M'c. Kinley-wet, wier schadelijke gevolgen onlangs in een hoofdartikel besproken werden, is nu door den Amerikaanschen Senaat aangenomen. Teneinde 't eens te worden over eenige invoerrechten, die door den Senaat zijn verlaagd, is 'fc ontwerp ver zonden naar een commissie, bestaande uit senatoren en afgevaardigden. Zonder twjjfel zal deze overeenstemming spoedig worden verkregen. Dan behoeft de president nog slechts de wet te teekenen en de slagboom, waar door de Europeesche producten van de Amerikaansche markt worden geweerd, is gevallen. De vraag is echter, wanneer de wet in werking zal treden. De Senaat heeft dezen termijn vastgesteld op 1 October, maar de protectionisten zyn daarover alles behalve tevreden. Indien de invoer tot 1 October nog op de oude voorwaarden kan geschieden, kunnen buitenlandsche handelaars nog een groote hoeveelheid goederen van alle kanten invoeren, en dit vinden de Amerikaansche protectionisten natuurlyk niet wenschelyk. Yan verschillende zjjden worden daarom pogingen aangewend om te verkrygen, dat de wet terstond in werkiDg wordt gesteld. Of deze poging zal gelukken, is zeer onzeker. De uitvoerhandelaars te New-York ten minste vertrouwen, dat de termjjn van 1 October zal gehandhaafd worden. Wat de toepassing der wet be treft, deze zal worden opgedragen aan een permanente commissie van vjjf leden, die zelf geen belang by de zaak mogen hebben en wier hoofdkantoor te Washington is gevestigd. Oostenrijk. De overstrooming te Praag heeft o. a. door het ondermijnen der fundamenten bet gebonw, dat aldaar voor de tentoonstelling van 1891 wordt opgericht, gedeeltelijk vernield. Gelukkig waren alle arbeiders gaan schoften, zoodat niemand by de instorting gekwetst werd. De schade wordt op 30,000 florjjnen geschat, maar de herhouw zil stellig meer kosten, daar ook andere deelen van het gebouw dreigen in te storten. Frankrijk. Parijs, 12 Sept. Wegens de onthullingen omtrent de samenzwering der Boulangisten en royalisten ter omverwerping der republiek wordt door de opportu nisten veelvuldig de vraag overwogen, of het wensche lyk zou zjjo de instructie en het proces van hoog verraad opnieuw te beginnen. De staatkundige positie van Floquet en Freycinet ia door de onthullingen ver zwakt. Met het proces te heropenen zouden de oppor tunisten vooral een aanval beoogen tegen Floquet en Freycinet, die als radicale leiders te zwak tegen het Boulangisme zyn geweest. De Liberie verklaart zich dus er tegen, en pleit voor vergeten van het verledene, nu de republiek toch eene volledige overwinning heeft behaald. De algemeene raad van het dep. Gironde heeft den wensch uitgesproken, eene Fransche markt te openen voor Amerikaansch varkensvleesch, uit vreeze voor represailles der Vereenigde Staten tegen invoer uit Frankryk. De Temps bevat belangryke bijzonderheden omtrent de eerste reis der stoomboot »Yunnan" van Itanoi naar Laokaj, langs de Roode rivier, die altijd als onbevaarbaar gold. De reis opwaarts duurde vier dagen, waarvan zestig uren stoomens, en de terugreis zestien uren stoomens. Er was eene buitengewoon sterke strooming door veel waterafvoer in dit seizoen. De ingenieurs bestudeeren eene verbetering van het vaar water in de Roode rivier door het doen springen van rotsen bjj Taccai. Daardoor zou een groote vaarweg geopend worden naar de grens van Zuid-China door Tonkin. Duitschland. Keulen, 13 Sept. Op het oud-katholiek congres zyn 240 afgevaardigden uit gemeenten in Duitschland, Zwitserland, Nederland, Italië en Frankrjjk, benevens vele andere belangstellenden. Ec is besloten, om de twee jaar een internationaal coDgres te houden. Zondag wordt er eene godsdienstoefening gehouden en eene openbare bijeenkomst, waarby aanwezig zullen zyn de oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht, de oud- katholieke bisschoppen van Haarlem en Deventer, en de praeses van het priesterseminariam te Amersfoort, de heer Yan Thiel. Betreffende de zelfmoorden van Bcholieren in Praisen gedurende de jaren van 1883 tot 1888 ont- leenen wjj aan de Slat. Corr. de volgende gegevens: In het jaar 1883 hebben 58, in 1884 41, in 1885 40, in 1887 50 en in 1888 59 scholieren de hand aan zich zeiven geslagen. Onder de jonge zelfmoordenaars waren 19, 14, 10, 8, 17 en 12 leerlingen van inrichtingen van middelbaar onderwijs, de overigen bezochten lagere scholen. Naar het geslacht laten de 289 zelfmoordenaars zich verdeelen in 240 jongens en 49 meisjes. Het onderzoek naar de beweegredenen der zelfmoorden is met name bjj de scholieren moeielijk, daar men be treffende hunne geestelijke en lichamelijke eigenschappen de noodige waarnemingen mist. Zoo is het te verklaren, dat bjj 86 zelfmoorden van scholieren, d. i. 30 pCt., de oorzaak onbekend bleef. Voor 't overige is dikwyls de vrees voor straf een beweegreden tot zelfmoord. Krank zinnigheid en zwaarmoedigheid bewoog 26, gekrenkte eerzucht 11, vrees voor het examen of niet overgaan 16 tot zelfmoord. Zeven maal wordt het spel, vjjf maal ongelukkige liefde als oorzaak opgegeven. België. Zeventig landverhuizers uit. Charleroi, Dampremy en Maubeuge kwamen dezer dagen te Antwerpen aan, om mef dé stoomboot •Niagara1' Daar Talcahuano, in Chili, te vertrekken. Het bleek echter, dat die stoomboot niet bestond en dat de arme menschen de slachtoffers waren van een bedrieger, zekeren Delassalle, die te Jemappes woonde en zich Agent Général Maritime et d'Emïgration noemde. Deze schnrk, die in biljetten op allerlei plaatsen landverhuizing naar Chili aanbeval, had hun allerlei schoons van dat land verteld, hun arbeidsloonen van 20 25 francs per dag voorgespiegeld en heD, onder belofte van koBteloozen overtocht, verlokt tot het sluiten van een contract met hem. Zy moesten daarbjj den agent eene premie betalen van 20 a 25 francs voor een man, 10 francs voor eene vrouw en 2 francs voor ieder kind, en zy verkochten al wat zy hadden om hem het vereischte geld te geven. De gou- vorneur heeft den armen bedrogenen huisvesting doen verstrekken en men zal hun de middelen verschaffen om naar hunne vroegere woonplaatsen terug te keeren. Delassalle heeft zich uit de voeten gemaakt, na nog te Maubeuge en te Hornu op diezelfde wjjze 300 men schen bedrogen te hebben, die den 15 September naar Antwerpen zouden komeD. Nederland. Gravenhage, 13 Sept. De zitting der Staten- Generaal is heden door den Min. v. Binnenl. Zaken gesloten met de volgende rede: Mijne Heeren! •Ter voldoening aan de opdracht des Konings vervul ik de aangename taak u Zijner Majosteite dank te be tuigen voor de ijverige zorgen door u aan 's lands belangen besteed. •Dank zy uwe medewerking, kwamen in djt zitting jaar gewichtige wetten tot stand, die op de zedelyke en stoffeljjke welvaart des lands gunstigen invloed kunnen uitoefenen. »De gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwas en het wetsontwerp tot regeling van het militair onderwjjB mochten uwe goedkeuring verwerven. •Door de nieuwe regeling van de pensioenen van burgerljjke ambtenaren, van hunne weduwen en weezen en van de mindere geëmplooieerden bjj de inrichtingen van 'srjjks zee- en landmacht, is de toekomst van menig gezin beter dan tot dusver verzekerd. •Handel en scheepvaart zullen worden gebaat door de overeenkomsten nopens de afschaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal, welke over eenkomsten door u werden goedgekeurd; voorts door de wjjzigingen, die in de wet op de .consulaatrechten gebracht zjjn en door de verbetering van de rivier de Waal, waarvoor de noodige gelden door u werden toegestaan. •Verwacht mag worden dat de belangrjjke overeen komsten, met de drie groote Spoorwegmaatschappijen hier te lande gesloten, en bjj de wet bekrachtigd, aan de volkswelvaart zeer ten goede zullen komen. •Door de in de wet op de zeevisscherjjen aange brachte wjjziging, waartoe een uwer leden het initiatief nam, werd een verbod opgeheven, waaronder een deel onzer Djjvere visschersbevolkipg gedrukt ging. •Verschillende wetsontwerpen ter uitvoering van bepalingen der Grondwet werden u aangeboden. Een daarvan, strekkende om uitvoering te geven aan art. 90 van evengenoemde wet, werd door u aangenomen. In naam des Konings sluit ik deze zitting van de Staten-Generaal." Den minister van binnenlandsche zaken wordt, na het uitspreken dezer sluitingsrede, door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde vergadering door den voorzitter wordt gesloten. Middelburg, 13 Sept. Bjj bevelschrift der arrondissements-rechtbank alhier van den 10 dezer is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank ver wezen M. A. E. T., oud 20 jaar, naaister, geboren en wonende te Middelburg, thans in hechtenis aldaar, ter zake dat, terwjjl zjj zich bewust was in eenen ver gevorderden staat van zwangerschap te verkeeren en hare bevalling voelende naderen, in den avond van den 12 Juli 1890, nadat zy op dien datum onder de werking van vrees voor de ontdekking van die bevalling het besluit had genomen, het kind, indien het levend ter wereld kwam, te dooden, en nadat zy zich te dien einde naar den Schroeweg, onder de gemeente Mid delburg, had begeven en ldaar, gezeten achter een boschje op de helling van eene sloot, een kind van het vrouwelijk geslacht had ter wereld gebracht, dat kind kort na de geboorte daar ter plaatse opzettelijk van het leven heeft beroofd, door het hoofd met kracht tusschen hare knieën te drukken, waardoor schedel fractuur is ontstaan en het kind is gestorven; daarna het ljjkje in de door haar medegebrachte doeken heeft gewikkeld en heeft geworpen in het kanaal door Wal cheren onder genoemde gemeente, nabjj den steiger van de stoombarge. 14 Sept. De aangeboden gemeente-begrooting over 1891 bedraagt in ontvang en uitgaaf 372.428,98. Onder de inkomsten zyn geraamd ontvangsten wegens vroegere diensten J 17693,69®. OpbreDgst belastingen en heffingen j 141.537,97. Onder de uitgaven zyn ge rekend: Kosten huishoudelijk bestuur 26.364,14; kos ten van politie, schutterij, brandweer en straatverlich ting 29232; politie 14538; schutterjj 3477; brand weer 350 en straatverlichting 8980; kosten van het hooger onderwijs J 21181, middelb. id. 7070 kosten van het lager onderw. 53.432,32kosten be waarscholen 1901; onvoorziene uitgaven ƒ20.381,47. De door Z. M. den Koning goedgekeurde begroo ting van de enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven voor den dienst 1890 bedraagt in ontvang en uitgaaf 582.767,96®. De post onvoor ziene uitgaven bedraagt 19.727,76s. De koninkl. goedkeuring is ontvangen op htt besluit der Prov. Staten tot het aangaan van eene geldleening, groot 198000, rentende S1/3 pCt. De nieuwe cursus aan de Rjjks Hoogere Burger school alhier is aangevangen met 93 leerlingen. Goes, 13 Sept. Moeder is jarig Zij is weduwe en moet hard zwoegen om voor zich en hare vjjt kinderen den kost op te halen. Maar nu is zy jarig, en nu zullen de kinderen eens iets extra's, een hartigen beet bjj het middagmaal hebben. Geld heeft ze wel niet te missen, maar ze heeft een karweitje onder handen voor eene mevrouw, een karweitje dat haar een rijks daalder zal opbrengen. Vlug doorgeuaaid en het werk is klaar. Het wordt netjes ingepakt en spoedig thuis bezorgd, maar ongelukkig mevrouw zal 't wel met moeder vinden". Grievende teleurstelling voor moeder en kinderen. Zeker, mevrouw zal het wel vinden, maar waarom niet dadelijk t Velen kunnen zich niet voorstellen, hoe een kleinig heid als een ryksdaalder, verdiend loon, een zonne schijntje kan doen vallen in het huisgezin van den arme. Bekend is het dat >visch moet zwemmen". Span- daw heeft het ons in zijn »Nieuwe haring" genoegzaam verzekerd, en hjj heeft een aantal personen gevonden, die hem in dezen stipt gehoorzamen. Een trouw dis cipel van Spandaw hebben we hier. Deze slaat nooit over »den afslag" bjj te wonen, maar koopt nooit iets. Na afloop van de vischmarkt Btapt by de kroeg binnen, omdat het vischje zwemmen moet!! Zelfs het zien van visch is by dezen liefhebber voldoende om den dorst op te wekken. Door de anti-revolutionairen is tot candidaat voor de aanst. Staten-verkiezin/ gesteld de heer M. Noordjjke, notaris' te Koiynsplaat. De heeren M. de Jonge en Mulder hadden bedankt. Te Kamperland en te Wissenkerke is de heer Vader, burgemeester van Wissenkerke, candidaat gesteld. Twee liberale candidaten voor ééne vacature! Zeker om des te grooter kans van slagen te hebben De wakkere voorzitter van de commissie ter ver siering enz. der Lange Vorststraat, de heer v. d. Leeuw, heeft na het doen van rekening en verantwoording den wensch te kennen gegeven, dat bjj een volgend nationaal feest de Lange Vorst zich weer evenzeer zal onderscheiden als op 1 Sept. jl. En werkeljjk de bewoners dier straat hebben zich uitmuntend gekweten alle ambachtslieden hebben kosteloos en bereidwillig hun tjjd en hunne moeite gegeven, om hunne straat er recht feestelijk te doen uitzien. Maar ook de heer v. d. Leeuw heeft zich verdienstelijk gemaakt. Onder zijne leiding zal een volgend feest zeker slagen. Toen bij gelegenheid van het landhuishoudkundig congres de Commissaris des Konings onze gemeente bezocht en bjj den heer J. M. Kakeheeke dineerde, bracht >Euphonia" Z.Ex. een aubade, voor welke be leefdheid de Commissaris oene herinnerings-medaille toezegde. Dit eeremetaal werd Vrijdagavond onder eene passende toespraak aan »Euphonia" overhandigd door den heer Kakeheeke, terwyl de Voorzitter van het muziekgezelschap, de heer La Motthe, daarvoor zyn dank betuigde. Wat dit volksconcert betreft, het is uitstekend geslaagd. Het publiek gedroeg zich zoo rustig, dat een herhaling van zoodanig concert, naar wjj hopen, niet uitbljjven zal. Wissenkerke, 13 Sept. Bjj Burgem. en Weth. dezer gemeente is een adres aan den gemeenteraad ingekomen van eenige ingezetenen, waarin tegen het hoofd der openbare school alhier, de heer A. T. C. Swemer, een klacht ingediend wordt, benevens tegen eon ambtenaar op de gemeente-secretarie werkzaam, wyl die heeren zich aan het hoofd gesteld hebben van een Steenkolenvereeniging", zeer ten nadeele van de handelaars in deze brandstof, die door den opbrengst hunner belasting voor een niet gering deel bjjdragen aan het tractement van die heeren. In hetzelfde adres wordt nog op eene onbillijkheid gewezen; de heer Swemer toch geniet eene gratificatie voor zjjne bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de Fransche taal, en dat niettegenstaande er geen enkele leerling voor die school is. In de gehouden raadsvergadering te Wissenkerke (Vrjjdag 12 dezer) werd met algemeene stemmen besloten tot het vestigen van een telefoonkantoor voor die gemeente en Kamperland in aansluiting met het telegraafkantoor te Kortgene. Burgh, 15 Sept. Door de liberale Kiesvereeniging Haamstede en Burgh" is in hare vergadering van 13 dezer tot voorloopig candidaat gesteld, voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten, de heer Mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth te Zierikzee. Zierikzee, 13 Sept. In de heden gehouden vergadering onzer afdeeling der Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, trad de heer Dr. K. H. M. v. d. Zande als spreker op. Na door den voorzitter, de heer B. G. r. d. Have, op hartelyke wijze te zyn voorgesteld, behandelde de spreker op duidelijke, voor ieder begrypelyke wjjze, de kwestie der machinale boterproductie. Na de ge schiedenis dezer zaak te hebben nagegaan, waarby bleek dat de gedachte van Hollanders was uitgegaan, toonde spreker aan dat in Noord-Duitschland en Denemarken met het beste succes coöperatieve boter- fabrieken waren opgericht, die steeds in bloei toenemen en de beste resultaten opleveren. Kleine landbouwers, die ook eeoig vee hebben, vereenigen zich aldaar om de melk aan hunne fabriek te doen bewerken, waardoor zjj behalve de overblijfselen der afgeroomde melk, nog pl. m. 4 Cts. per liter kunnen behalen. Alleen door gemeenschappelijk (coöperatief) werken kan echter zulks worden verkregen en daarom achtte spreker de oprichting eener dusdanige fabriek ook in Schouwen zeer wenschelyk. Wat de kosten betreft, dit hangt natuurlyk af van de wjjze waarop de fabriek wordt ingericht, doch spreker meende dat in ons eiland de thans niet gebruikt wordende meestoven zeer geschikt voor eene boterfabriek zouden zyn in te richten. De kosten zouden dan niet meer dan 10,000 bedragen. Zeer zeker is noodig aan zoodanige fabriek iemand, die op de hoogte der zaken is, maar dan ook acht spreker eene zoodanige zaak zeer aan bevelenswaardig in deze eilanden. Bjj het debat gaf de heer v. d. Zande nog eenige practische wenken omtrent de benoodigde machine, de wjjze waarop van den afvoer kan worden gebruik gemaakt, de algemeene kosten aan de zaak verbonden, zoodat wjj volkomen instemmen met de woorden van den voorzitter der Afdeeling, toen hjj den Bpreker zyn dank betuigde voor de heldere en onpartijdige wjjze, waarop hij de voor- en nadeelen der machinale boter-fabrikatie had uiteengezet. Bjj de te Amsterdam gehouden acte-examens middelbaar onderwys rechtljjnig teekenen en perspec tief is o. a. geslaagd de heer J. H. Ochtman Sz., geh. te Zierikzee. Wederom wordt ons gemeld, dat de Nederl. Mineraalwaterbron »De snelle sprong" te Tegelen de Gouden Medaille behaalde te Luik. Eer ook voor onze stadgenooten, die zich aangespannen hebben met die Directie en hun steeds als leiders en raadsmannen gebruiken bjj hunne fabrikatie. Volgens het Sportblad werd op de hondententoon stelling te Scheveningen o. a. de volgende eereprjjs toegekend Vermeil Medaille, uitgeloofd door den heer S. J. Van den Bergh te Loosduinen, voor de fraaiste inzending ter opluistering ingezonden jachthonden, aan mevr. C. M. van der Lek de Clercq te Zierikzee. Zierikzee, 14 Sept. Naar wy vernemen is tegen D. V., bierhuishoudster te Amsterdam en C. V., briga- dier-majoor-titul. der rjjksveldwacht te Tüolen, bevel van gevangenhouding verleend. Bjj den uitslag van den grooten Nationalen Schiet wedstrijd der vereeniging van Nederl. Scherpschutters, gehouden te Hoorn van 24—28 Aug., komen o. a. voor de heer A. Anker Az., lid der schietvereeniging •Onderling Genoegen", in den wedstrijd L, vrjje baan, voor ryksgeweer en rjjksmunitie 150 Meter op de figuurschijf, als le prjjs met 5X8 punten, zynde het grootste aantal punten op die schijf te behalen en op cartonwedstrjjd op 500 M. met 3 cartons van de 10 schoten. Ook de heer I. Frank, lid dierzelfde Vereeniging, komt voor in den wedstrijd E, persorieele baan 150 Meter cirkelschijf met 11,10,10,10,10 dus 51 punten, waardoor bjj den 26en prijs verwierf. Beide heeren waren de eenige vertegenwoordigers van Zierikzee. ZiexriUzee, 15 Sept. Met verbazing namen wy nota van hetgeen door den Zierikzeeschen correspon dent is gemeld aan de Nieuwe Rotterd. Ct., omtrent de aanhouding enz. van een 17jarig meisje te St. Philipsland, in verband staande met het alhier onlangs gevonden kinderlijkje. Die correspondent is öf slecht ingelicht öf te voorbarig. Hier ter stede is althans van eene voorloopige aanhouding niets bekend en dat hoort men toch in een plaats als hier Bpoedig genoeg om het ten minste met zekerheid te kunnen neer schrijven. (Zie N. Rolt. Ct. van Zaterdag j.l.) De heer J. J. L. ten Berge, onderwijzer aan de le openbare school te IJzendyke, is benoemd tot leeraar aan het Koninkljjk Athaeneum te Gent (België.) Bjj Zr. Ms. besluit is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Alkmaar, mr. E. R. E. Brants, thans subst.-griffier bjj de arr.-rechtb. te Breda; tot rechter in de arr.-rechtb. te Leeuwarden, mr. J. J. Gockinga, thans rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te 's Graven- hage, alsmede comm. by het Dep. van Financiën; tot kantonrechter te Medemblik, mr. F. van Bredehoff de Vicq van Oosthuizen, thans griffier by het kantonger. te Purmerend. Naar de Vliss. Crt. meldt, heeft in den nacht van den 3en op den 4en September jl., ten nadeele van de dames Hennequin, woonachtig te Sluis, een diefstal plaats gehad van een damesreiskoffer, waarin zich bevonden een aantal dameskleediDgstukken, alsmede dames gouden sieraden, welke koffer was gebracht aan het tramwachthuis aan de Keersluis te Vlissingen, zonder dat door den vervoerder van dien koffer waB kennis gegeven, dat hjj moest worden medegenomen naar Middelburg. De dader of daders van dien diefstal hadden de koffer medegenomen in de richting van Souburg en onderweg opengebroken, den inhoud er uitgenomen en mede vervoerd naar Souburg. Naar het scbjjnt geen raad wetende wat er mede te doen, gaven zy van een en ander kennis aan den veldwachter AdriaanBen aldaar, aan wien werd voorgegeven, dat zij die goederen hadden gevonden aan den Nieuwen Vlissingschenweg. Deze stelde er den brigade-comman dant der rjjksveldwacht te Vlissingen mede in kenniB. Na onderzoek mocht het beide beambten gelukken, den dader van den diefstal op te sporen, zynde een zekere J. P., landbouwer, wonende te Oost-Souburg, die reeds eene volledige bekentenis heeft afgelegd, en als ^mededader heeft genoemd zekere J. Hmede te Souburg woonachtig. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. De socialist J. K. van der Veer uit 's Gravenhage, die in den laatsten tjjd in Friesland als spreker optreedt, zal den 17 September a.B. voor de arrondissements rechtbank te Leeuwarden terechtstaan, als beschuldigd in eene vergadering te Tjummarum den burgemeester van Franeker ten laste te hebben gelegd poging tot omkooping van den stadsomroeper, om eene bekend making van de socialistische party niet aan te plakken. Een heer, die Donderdag middag in de Lauweregt te Utrecht liep, kreeg onverwacht geheel wat anders dan fijne regen op zjjn parapluie, en wel iets zeer zwaars, zoodat deze hem bijna uit de handen viel. Het zware ding gleed er niet af en daar het op de gespannen zijde een verschrikkelijk leven maakte, durfde hjj er niet op te kjjken. Hjj liet toen zyn parapluie overhellen en krik! krak! daar wordt de zijde opengescheurd en twee kattepooten, die het nu op zjjn hoed schenen gemunt te hebben, staken door de scheuren. Toen wierp hy zjjn regenscherm weg en poesje, dat waarBchjjnljjk uit een vensterraam gevallen of misschien wel gesprongen was, ging aan het loopen. De onaangenaam verraste heer was verplicht met zyn parapluie onder den arm door den regen te loopen en kon zich alleen getroosten met de gedachte, dat het maar »kattekwaad" was! Aan de Nieuwe Sneéker Courant ontleenen wij het volgende: TJlt de Spaansche Gevangenis. In ons vorig nummer deelden wij onzen lezers mede dat een onzer ingezetenen een aanbod uit Spanje had ontvan gen om een armen gevangene te Madrid te helpen in het opgraven van een schat, die nabjj onze stad begraven zou liggen. Onze stadgenoot heeft teruggeschreven, doch nog geen antwoord ontvangen, wij hopen dat mettertijd te kunnen mededeelen; maar een burger uit Rhenen, de heer Baars, die ook een dergelijken brief had ontvangen, gaf zich de moeite de zaak verder te onderzoeken en ontving daarop onderstaand antwoord. Vrij zeker zal de correspondentie nu wel gestaakt worden en de Spanjaard wellicht elders zijn fortuin beproeven. Madrid, 16 Augustus 1890. Mijn waarde heer! Ik bericht u de ontvangst van uw briefkaart van 8 Augustus, die ik door tusschenkomst van den heer Blanco ontving en moet u mededeelen, dat ik waarlijk verwonderd was, dat gij mij op deze manier antwoorddét. Zoo zou het geheim, dat ik u aanbeval stipt te bewaren, geheel open baar worden, en voor liet vervolg bid ik u mij per brief te schrijven en wel onder de waarborgen, die ik u aan duidde en dit in enveloppe aan mijn adres, gesloten in enveloppe aan den heer Blanco. Thans, mijn waarde heer! neem ik met groote vreugde uwe hulp aan, en dadelijk na ontvangst van uw briefkaart heb ik den griffier doen komen, om van hem te vernemen hoe groot de som was, benoodigd om het beslag op mijn koffer op te heffen en deze deelde mij mede, dat hij zulks dadelijk niet kon zeggen, daar, wilde hij dit nauwkeurig weten, liij dit in het dossier van mijn proces moest zien. Ik moest dus, alvorens u te antwoorden, op zijn bericht wachten. Gister braoht hij mij het document, dat ik u toezend en waaruit u zult zien dat de som van 6584 peseta's noodig is (1 peseta is f 0,475 Hollandsch); nadat deze som gestort is, zal u de koffer worden overgemaakt. Evenwel zou uwe persoonlijke overkomst mij meer aan genaam dan de overmaking der gelden zijn, indien ten minste uwe bezigheden de reis naar Madrid veroorloven. Uwe afwezigheid zou hoogstens 10 of 12 dagen duren, omdat ik om de storting aan de rechtbank te doen plaats hebben en mijn koffer over te nemen, zou wenschen, dat U geheel alleen den heer Blanco vergezelde, met wien gij hier in overleg zoudt kunnen treden; daarna zal hij met u naar Rhenen vertrekken, om de opgraving te doen en daarna mijne instructie af te wachten. Voor de reis naar Madrid zult u hier de noodige aan wijzingen vindenvoor alles rekenen wij echter op uw eere woord, die in alles te volgen, zoowel gedurende de reis als daarna voor de opgraving, want alleen daardoor komen wij tot het begeerde doel. i. Gij moet mij twee of drie dagen voor uwe afreis uw vertrek aankondigen, omdat ik de aanvraag om niijn koffer aan de rechtbank kan doen, en op deze wijze zal uw ver blijf te Madrid hoogstens twee a drie dagen behoeven te duren, en kunt ge van het geld voorzien, dat gij mede kunt brengen in Fransche bankbiljetten, die hier ever» goed gangbaar zijn dan Spaansche, de reis over Parijs naar Bordeaux aanvaarden. 2. Te Bordeaux zult ge een rechtstreeksch biljet naar Madrid nemen en aan het station aldaar, vóór in den trein te stappen, 'het volgende telegram verzenden: Ramon Blanco, San Dicente 6,' duplieato terrero derecha, Madrid »heden vertrekt uw vriend". Daardoor zal ik nauwkeurig kunnen berekenen, wanneer u hier zult zijn. 3. Noch bij uw vertrek uit Rhenen, noch bij uwe aan komst te Madrid, noch gedurende de reis zal iemand het doel mogen weten; gij moet tegen niemand zeggen, dat ge naar Spanje vertrekt; dit zal zeker de nieuwsgierigheid van uwe familie en vrienden opwekkenwil hun alleen mede deelen, dat gij gedurende 10 dagen voor familiezaken op reis moet. 4. Bij uwe aankomst zult gij in een hotel ter uwer keuze afstappen, waar ge den heer Blanco zult vinden. 5. Dadelijk na een kamer in het hotel te hebben ge nomen, zult ge aan de hoofddeur gaan staan, waar ge een oogenblik met een zakdoek in de "hand zult blijven; ver volgens zult u den heer Blanco zien, die u uw naam zal vragen, en vari hem zult u de ontbrekende helft van het bijgaande stukje papier, waarop ik u naam en mijne band- teekening heb geschreven, eischen. Op deze wijze zult u zeker zijn met den heer Blanco te onderhandelen. 6. Indien uwe bezigheden het niet toelaten naar Madrid te komen, dat ik zou betreuren, wil mij dan daarvan, zonder het geld te sturen, bericht zenden; ik zal u daarop schrijven op welke wijze u het mij moet doen geworden. Van den wachthebbenden sergeant, die mij toestaat te schrijven zonder dat mijn brieven worden nagezien, heb ik vernomen, dat ik streng bewaakt word. Ook daarvoor beveel ik u opnieuw de grootste terug houding en voorzichtigheid aan. Ziehier eenige hotels in het midden der stad: No. 1. Hotel Victoria, Cruz 20; 110. 2. Hotel del Universo, Puerto del Sol 14; no. 3. Hotel Bilbaine, Montera 22, no. 4. Hotel de Madrid, Mayor 1 etc. etc. Indien ge mij schrijft moet ge als voorzorgsmaatregel op die wijze spreken dat ik u alleen kan begrijpen. Om mij mede te deelen in welk hotel u wilt afstappen, moet u mij alleen opgeven hotel no. 1, no. 2, no. 3, no. 4, daar die zijn opgeteekend. Na de maatregelen te hebben genomen die noodig zijn om tot een goed slagen te geraken, blijft mij alleen over, waarde heerl u te zeggen, dat ik niet zal rusten voor ik u persoonlijk mijn dankbaarheid zal kunnen betuigen. Uw antwoord, waaruit mij den dag van uw vertrek blijkt, evenals het telegram van Bordeaux wachtende, groet ik u, waarde heer! met achting een ware broeder. P.S. Opdat u geen andere persoon zult noodig hebben om den inhoud van het bijgaande document te begrijpen gaat hierbij de vertaling. Het bedoelde document was in de Spaansche taal ge schreven, en van vele zegels voorzien; de inhoud is als volgt: Mijnheer Pedro Medina et Lopez, griffier enz. enz.; ver klaart dat door de rechtbank, waaraan hij verbonden is, voor de navolgende strafbare zaak is veroordeeld de heer Adolf Monleon en Lumbreras, gewezen kapitein van het nationale leger, wegens samenzwering tegen de zekerheid van den staat hij den opstand in het kanton Sevilla van waar hij deserteerde, naar Egypte vluchtte en als kolonel onder 't bevel van generaal Wadejumi heeft gediend, hetgeen ook blijkt in de vertaling, opgemaakt door tusschenkomst van beëedigde translateurs. Overwegende, dat daarop volgde verwijdering uit 't leger en veroordeeling tot eene gevangenisstraf van 10 jaar eu 45,000 peseta's gerechtskosten; overwegende dat hij op 't oogenblik van zijne in gevangenisstelling 8416 peseta's in zijn bezit had, geborgen in een koffer, waarvan hij zegt- eigenaar te zijn, bestaande in zaken die werden opgenomen in den inventaris in het proces geboekt op bladzijden 75 en 76, welke koffer bij de rechtbank is in beslag gebleven, gesloten en verzegeld in tegenwoordigheid van belangheb benden, verklaren dat volgens art. 320 van de Códe penal en art. 138 van de nieuwe burgerlijke en strafwet, genoemde heer Adolfo om het beslag op zijn koffer op te heffen, zoo hij zulks verlangt, 6584 peseta's moet storten, die nog ontbreken aan de proceskosten. Op verzoek van belang hebbende en op vonnis van den rechter van instructie wordt dit stuk afgegeven en daarvan copie onder de proces stukken gelaten op bladzijde 87. Afgegeven te Madrid den 15 Augustus 1890. (get.) PEDRO MEDINA ET LOPEZ. LANDBOTJW. Men schrjjft aan de Goesche Cour.: Het is nu juist eene week achtereen mooi en vast weer geweest en daarmede is het oude spreekwoord bevestigd: »Noorder-smoor brengt droogte voor." Vrjjdag was de lucht zwaar betrokken, tegen den middag liep de wind Noord, het smoorregende een weinig en na den middag werd het prachtig weer. De landbouwers konden hun graan in de laatste dagen geheel droog binnenhalen, maar toch is er veel graan, dat in schoven stond, geschoten. Met het arenlezen, dat in groote arbeidersgezinnen anders veel voordeel aanbrengt, is het bijna geheel miBgeloopen. De vallende aren komen met de aardein aanraking, bljjven langer nat en ontkiemen daardoor des te spoediger, zoodat het meeste gelezen graan slechts voor kippenvoer kan gebezigd worden. De winteraardappelen, die men ook druk aan 't rooien is, vallen tegen. Er zyn wel geen zieke, maar daar dd ziekte zoo hevig optrad was deze vrucht, die juist op het krachtigst aan het groeien was, opeens dood. De knollen zyn dus klein gebleven en over 't algemeen zyn ze ook niet erg bloemig. De opbrengst zal uit een loopen van slechts 90 tot 150 hectoliter per hectare. De pry» staat nu 2.25 per hectoliter. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. □Uliolen, 5 Sept. Heden werd ten overstaan van den notaris Wagtho gehouden de verpachting van 36.20.07 Heet. bouw- en weiland, gelegen onder de gemeenten Oud-Vosmeer en Tholen, toebehoorende aan de weezen-armen te Oud-Vosmeer. De verpachting had plaats voor 14 achtereenvolgende jaren, in te gaan met het rooven van den oogst in 1892. Gepacht door diverse personen voor 17 tot 38 of gemiddeld voor byna ƒ25 per jaar per 39.24 ares. By de Donderdag te Tholen door het Dagel. Bestuur der Visscheryen op de Schelde en de Zeeuweche stroomen gehouden aanbesteding van het bouwen van een pakhuis aan de haven te Bergen op Zoom, werd ingeschreven door de heeren J. Voordendag te Dord recht voor 4646, L. Proost voor 3055, W. J. Rol- pot te Tholen voor 2950, C. Bastiaanse voor ƒ2749, P. G. Weyts voor ƒ2700, M. A. van Loon voor 2608, F. J. Klaassen voor 2600 en D. N. Scheffelaar voor 2585. De inschrijvers, by wier naam geen woonplaats ver meld is, wonen te Bergen op Zoom. By de in de vorige week gehouden aanbesteding van het verdedigen van den onderzeeschen oever door steenbestorting aan de waterkeering van bet cala- miteuse waterschap Bruinisse werd ingeschreven door: A. Ooster, Willemstad, voor ƒ9217; P. A. v. d. Velde, Ternenzen, voor ƒ9450; J. Roskam, Siiedrecbt, voor ƒ9488; de Basalt-maatschappij, Rotterdam, voor ƒ9800 en J. M. Dekker, Sliedrecht, voor ƒ9156. Ziex'Ilczee, 15 Sept. By de heden alhier ge houden verkoopiDg van onroerende goederen voor de erven van wylen den heer J. Boom, ten overstaan van den Notaris mr. J. A. Bolle te Renesse, zyn de vol* gende prysen besteed: 3 Heet. 46 A. 50 c.A. bouw- en weiland, ondei Duivendijke, k ƒ590; 0 Heet. 68 A. 90 c.A. bouwland onder Noordwelle, a 530; 1 Heet. 64 A. 40 c.A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1