ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 11 September 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Opmerkelijke bekentenissen. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5897. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. TJitslag; der verkiezing va 11 twee leden voor den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij de verkiezing, die op den 9 dezer heeft plaats gehad van' twee leden voor den Raad dezer gemeente, ter vervulling van de plaatsen, opengevallen door het ge nomen ontslag van de heeren Mr. H. van Manen en Dr. Ilk. Goemans, de volstrekte meerderheid van stemmen hebben verkregen en derhalve zijn gekozen de heeren: Jhr. A. C. üöell en O. J. -van den Bout Cz. Zierikzee, den 10 September 1890. De Burgemeester en Wethouders, CH. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Uitslag1 «lor verkiezing; van eon Ikl -voor den, Gemeenteraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij de verkiezing, die op den 9 dezer lieeft plaats gehad van een lid voor den Raad dezer gemeente, ter vervulling van de plaats, opengevallen door het geno men ontslag van den .heer Mr. J. W. A. Schneiders van Greijllenswerth, de volstrekte meerderheid van stemmen heeft verkregen en derhalve is gekozen de heer Mr. J. C. van «lei- Lek de Clercq. Zierikzee, den 10 September 1890. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Het zal niemand verwonderen, dat de twee partijen, die, boe wel zij uit den aard hunner beginselen en van geheel hun streven lijnrecht tegenover elkander staan, er door kunstig saam- gestelde programma's in geslaagd zijn, een bond genootschap tot stand te brengen, dat hun bij de vorige algemeene Kamerverkiezingen de meer derheid verschafte, niet zonder bezorgdheid de aanstaande verkiezingen te gemoet zien. De vraag, hoe men in het volgende jaar wederom te zamen tegen de vrijzinnige partij front zal kunnen maken, houdt ongetwijfeld de leiders reeds lang bezig en 't zou ons niet verwonderen als zij een middel daartoe weten te vinden. Al heeft de ervaring geleerd, dat de wagen van staat niet vooruit komt, als men er twee paarden voor spant, die ieder in een andere richting trekken, toch zal men het met eenig beleid er wel toe kunnen brengen om voor de kiezers beide beestjes zóó op te stellen, dat zij naast elkander schijnen te staan en dus de argelooze kiezers te doen gelooven, dat die, weer in be weging gesteld, ook éènen weg zullen gaan. De middelen, waarmee dat doel bereikt wordt, zullen wel weer op dezelfde neerkomen, die in 1888 werden gebezigd, en het kan dus goed zijn te weten, hoe de bondgenooten zelf over die middelen oordeelen. Zulk een oordeel nu werd op ongezochte wijze uitgesproken in het r.-kath. blad de Maasbodedat in een artikel, waarin over de houding van den beer van Nunen in zake de legerwet, de staf gebroken werd, o. a. te kennen gaf, dat hij verwerping van het ontwerp- Bergansius, het vraagstuk der verdediging toch aan de orde blijft, en de verkiezingen van 1891 voor een goed deel zal beheerschen. Ongetwijfeld, zoo gaat het blad daarop voort, zullen de r.-katholieken dan wederom genegen zijn, met de anti-revo lutionairen samen te werken. Het zal slechts de vraag wezen, op welke voorwaarden zulks geschieden zal." Op wélke voorwaarden. Er wordt niet gezegd, op welken grondslag, niet naar welke beginselen; er is geen sprake van het zoeken van een weg, dien men gemeenschappelijk bewandelen kaner is sprake van voorwaardenmet andere woorden, de vraag iswat men voor elkander opofferen zal, en wat men in ruil daarvoor van elkander te ver wachten heeft. Dat dit de bedoeling is en geen andere, blijkt uit het vervolg, maar blijkt ook uit de wijze, waarop bijv. de Stand, de voorstellen van de Maasbode opvat. Begrijpelijkerwijze, zegt zij, beklaagt de Maasbode zich, over de weinige gretigheid, waarmee de anti revolutionaire pers in haar beding van coalitie kapt". Zij beschouwt dus het artikel als een aanbieding van bedingenvan voorwaarden, waarop men zou kunnen samenwerken, een coalitie aangaan. Aanvankelijk wil de Stand, daarvan nog niets weten. Zij toont zich heel verbaasd, spreekt van een misverstand bij de Maasbode en zegt, dat er van een «generaal bondgenootschap", dat in 1888 tot stand gekomen zou zijn, geen sprake kan zijn en dat zelfs de poging om formeel althans tot samenwerking te komen, niet gelukt is. «Ware dit zoo, dan zou het natuurlijk schriftelijk geschied zijn," zegt de Stand., en niemand kan schrift toonen en daarom Wat niet zwart op wit beloofd is, behoeft niet gehouden te worden! schijnt de bedoeling. «Het eenig resultaat; waartoe men kwam, gaat zij voort, was, dat er over en weer genoegzaam licht over de politieke bedoeling was opgegaan, om, en zelfs dit zonder bindende afspraak, elkanders candi- daten te steunen." Voorts wordt der Maasbode haar houding bij de verkiezingen te Goes en te Delft verweten. Gelezen zooals daar staat; maakt het stukje van de Stand, een zonderlingen indruk en heeft het al den schijn van een gewrongen redeneering om zich te onttrekken aan verplichtingen, die wel niet op schrift aangegaan zijn, maar toch uit de samenwer king bij de stembus van 1888 noodwendig volgen. Doch bij nadere overweging kan men tot eene andere opvatting komen. De zaak is nl, in het tijd perk der onderhandelingen. De Maasbode heeft voor waarden in overweging gegeven, en nu geeft de Stand, aan de Maasbode te verstaan: als wij een accoord zullen aangaan, dan geen losse praatjes even als in 1888, maar spijkers met koppen, dan moet er eene schriftelijke overeenkomst tot stand komen. Wat men echter ook kieze, 't is ontrouw aan wat men te" goeder trouw van elkander verwachten kon of wantrouwen voor het vervolg. Maar laat ons tot de Maasbode wederkeeren. Wij lezen daar verder: «In het anti-revolutionair program komen twee punten voor, waarmede wij r.-katholieken ons vol strekt niet kunnen vereenigen, nl.le. de invoering van persoonlijkendienstplicht en 2e scheiding van Kerk en Staat. Omtrent het eerste punt werd in het program van actie van 1888 in dubbelzinnige, voor tweeërlei uitlegging vatbare bewoordingen ge waagd, met het bekende noodlottig gevolg." Zie hier dus met alleen de erkenning der onzerzijds herhaaldelijk in het licht ^gestelde dubbelzinnigheid, maar ook die dat daaruit «noodlottige gevolgen" zijn voortgevloeid. De les heeft blijkbaar indruk gemaakt, want het artikel gaat voort: «Geschiedde zulks c. q. in 1891 op nieuw" (dat is, bevatte het programma dan weer dubbelzinnige, voor tweeërlei uitleg vatbare bepalin gen) «dan zou al onze strijd ter zake (persoonlijken dienstplicht) nutteloos kunnen worden niet alleen, maar dan zouden wij o. i. in eene volgende wetgevende periode wel haast voor dezelfde moeilijkheden staan, betreffende 'een voorstel tot scheiding van Kerk en Staat in anti-revolutionairen zin." Dat die dubbelzinnigheid, waarvan hier de na- deelen zoo juist ingezien worden, wel weer te baat genomen zal worden, vreest ook een bekend schrijver in de Maasbode, P. M. B., die de vraag stelde of de moeielijkheden met de legerwet, de onaangename uitvallen van de anti-revolutionaire pers tegen de r.-katholieken en dergelijke, in 1891 het hernieuwen des verbonds in den weg zal staan? «Of zullen er, laat hij daarop volgen, weder zoolang algemeene termen tot compromissen worden saamgesmeed, tot wij te zamen in een gevaarlijk duister verder marcheeren?" Men lette er wel op, het is geen kwaadwillig liberalist, het is een der bondgenooten, die zich zóó over de verhoudingen in het bondgenootschap uitlaat! Maar de Maasbode zelve wil geen dubbelzinnig heden, zij wil voorwaarden in den boven aangegeven zin. Wel verlangt zij van hare bondgenooten niet, «dat zij hunne beginselen opofferen, maar omgekeerd kunnen zij ook van de r.-katbolieken niet vergen dat deze hunne principes over boord werpen." Er moet dus een modus vivendi worden gezocht en die moet daarin bestaan: «dat de regeering der rechterzijde slechts die zaken zal trachten te regelen, welke de bondgenooten vereenigen, met terzijde stelling van alles wat hen verdeelt." Dit klinkt niet kwaad. Daar de Maasbode evenwel geen dubbelzinnigheden meer wil, had zij er bij moeten voegen, dat dit beteekendde regeering zal ter wille der r.-katholieken laten rusten wat de anti-revolutionairen zouden verlangen en ter wille der laatsten niet doen wat de eersten willen. Het zou niet onbelangrijk zijn te vernemen wat er dan voor eene regeering uit de rechterzijde als zoo danig te doen overblijft. Nu behoeven wij er voor onze lezers niet de aan dacht op te vestigen, dat, wat de Maasbode voor de toekomst wenscht, inderdaad nu reeds bestaat. Als regeering van de rechterzijde kan dit ministerie niets, dan wat beide deelen der rechterzijde ge- doogen. Elke maatregel, die een anti-liberaal karak ter draagt en dus door de linkerzijde niet gesteund kan worden, kan slechts aangenomen worden als de beide anti-liberale partijen het goed vinden. Zonder den steun van beiden vermag de regeering niets, tenzij de linkerijde haar medewerking verleene, die deze ook niet onthoudt aan dit mini sterie doch ze slechts schenken kan aan maat regelen, die uit hun aard vrijzinnig zijn. Wel stuift de Boodschapper, een anti-revolutionair blaadje tegen de Maasbode op en noemt het revolu tionair «de regeering door twee partijen te laten dwingen, niets te doen wat aan die partijen niet wenschelijk is," maar die staat van zaken, die het anti-revolutionair blad afkeurt, bestaat sedert 1888. Wij hébben door de op dubbelzinnigheden" gegrondveste samenwerking van twee partijen, waarvan de eene beginselen voorstaat, «waarmee de andere zich volstrekt niet kan vereenigen" eene regeering, die zich moet laten dwingen niet te doen wat aan die partijen niet wenschelijk is." En nu mogen de Maasbode opkomen tegen de be wering, dat dit stelsel revolutionair zou zijn, het zal haar wel niet gelukken aan te toonen, dat het in het belang des lands is. En wat hebben de anti-revolu tionairen, wat hebben de r.-katholieken aan een regeering, die door de r.-katholieken nu reeds wordt en ook in de toekomst zal worden belet anti-revolu tionair, en door de anti-revolutionairen om r.-katho liek te zijn? Wie of wat heeft dus ten slotte eenige baat bij den toestand, zooals die volgens de eigen bekente nissen van organen van de verbondenen door hun toedoen geschapen is? Oost-Indië. Ba.ta.~via, 5 Aug. Aan het bericht omtrent de gouvernements kina-onderneming over het 2e kwartaal 1890 ie het volgende ontleend: De weersgesteldheid was door afwisselende droogte en regen in het afgeloopen kwartaal niet ongunstig voor de ontwikkeling der plantsoenen. In de maand Mei bleef het weder nog al droog, terwijl in Juni vele regendagen werden opgeteekend. By het einde van den West-moesson werden de plantsoenen van alle onkruid gezuiverd, en een begin werd almede gemaakt met grondbewerking door middel van Patjoelen. Zoowel de weersgesteldheid als de arbeid in de tuinen hebben gunstig op de ontwikkeling der cinchonen gewerkt. De rupaenplaag, waarvan in het vorig kwartaalbericht werd melding gemaakt, mag thane als geweken worden beschouwd. De vervolging van het insect werd ook in het afgeloopen kwartaal nog met alle kracht voort gezet. Duizenden vlinders werden door vrouwen en kinderen verzameld, doch haar aantal verminderde dagelyks, en nieuwe nesten worden dan ook nog slechts in gering aantal bespeurd. Doch welke waarde ook mag worden toegekend aan de vervolging van het insect tot keering van de plaag, het groot aantal rupsen, dat bij het einde van het eerste kwartaal van dit jaar nog in de plantsoenen werd aangetroffen, wettigt het vermoeden, dat andere oorzaken hebben medegewerkt tot verdelging der insecten. Vermoedelijk zyn door schoonmaak der tuinen vele poppen te gronde gegaan, en zjju tal van vlinders in de zoo mo"o,:' onaangeroerd gebleven plantsoenen door de menig vuldig voorkomende spinnen gevangen en gedood. Ten einde de rupsenplaag met kracht te keeren en de ver menigvuldiging der spinnen niet te storen, werd uit de tuinen slechts een minimum product verzameld. Geoogst werden in het halfjaar van 1890 niet meer dan 120,000 halve kilogram bast, waarvan by het einde van Juni 77354 halve kilo naar Tandjong-Priok waren vervoerd. Is de productie van dit jaar nog zeer gering, ruim 200,000 pond minder dan in een gelijk tydvak over 1889, de voorraad in de plantsoenen aanwezige bast is belangrijk toegenomen, en zoo mag dan ook eene weder sterk stijgende productie worden verwacht. De opkomst van werkvolk was over het geheel gering, zoodat aan de bewerking der gronden nog niet zooveel zorg konde worden besteed als wel ge wenscht was. Als een gevolg van de weinige droogte in het afgeloopen jaar was de bloei van Ledgeriana's zeer gering, en de zaadoogst zal dan ook in den loop van dit jaar zeer schraal zijn. Arg-entijnsche Republiek. Buenos-Ayres, Sept. Het congres heeft het wetsontwerp aangenomen betreffende uitgifte van schatkistbiljetten ten bedrage van 60 millioen dollars, en van eene nieuwe uitgifte van «Cedula V' ten bedrage van 15 millioen dollars. Amerika. 8000 Chineezen in Mexico geïmporteerd. De agent van een Mexicaansche aannemersfirma is van San Francisco naar China vertrokken, om 8000 Chineezen te huren voor den bouw van een spoorweg, dwars door de landengte van Tehuantepec. Deze lijn wordt met Engelsch kapitaal gebouwd en wint een zeereis van 2500 mijl uit. De kosten van transport van al deze Chineezen wordt op 1,200,000 geschat, maar daar de Chineezen zulke goedkoope werkkrachten zijn, doet men toch nog voor- deeliger met hen te laten overkomen. Nederland. Arnhem, 9 Sept. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina kwamen heden met een eigen trein te half twee in den namiddag aan het station alhier aan, waar zij ontvangen werden door den burgemeester, die de vorstelijke bezoeksters welkom heette en de verzekering gaf van de trouw en liefde zijner stadgenooten voor het stamhuis van Oranje. De Koningin antwoordde, dat zij verlangd had de schoone stad Arnhem terng te zien. De jongejuffrouw Cordes bood ruikers aan. Buiten het station speelde de schuttery-muziek de volksliederen. De schutterij was als eerewacht opge steld; artillerie en infanterie zetten den weg af. H. M. en het Prinsesje maakten een rijtoer door de stad, waarbij de weg aldus genomen werd: bovenover, onderlangs, Rijnkade, Velperplein. In het tentoonstellings-gebouw waren alle burger lijke en militaire autoriteiteu byeen. De president van het comité, de heer mr. Aberson, sprak den dank van het comité uit voor de eer der komst van H. M. en H. K. H. Dit bezoek zeide hy getuigt, dat de Koningin dezelfde liefde heeft als Z. M. den Koning, en van den wensch der koninklijke ouders om ook by de Prinses die liefde aan te kweeken. Hierna had de voorstelling van het comité en de autoriteiten plaats. De Koningin vertoefde ruim een halfuur in de zaal. De jongejuffrouw Aberson bood bouquetten aan. Daarna werd de rytoer voortgezet door vele straten naar de markt, waar een bezoek werd gebracht aan den Commissaris des KoniDgs. Onderweg werden vele ruikers aangeboden. Na dit bezoek werd de rijtoer vervolgd naar Bron beek. Hier werden door de liedertafel «Aurora" ver schillende liederen («Volkslied", «Ons Vaderland" enz.) gezongen. Van Bronbeek werd, na drie kwartier toevens, de rijtoer voortgezet over de steenen tafel naar de stad en het station terug. De geheele stad vlagt. 's Gravenhage, 9 Sept. Naar wij vernemen, worden voor de reorganisatie van de afdeeling Spoor wegen aan het departement van waterstaat en van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten op de staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar geen gelden aangevraagd. Het voornemen schijnt te zyn die organisatie by suppletoire begrooting aan de Staten- Generaal te onderwerpen, en daarin o. a. op te nemen de ambtenaren, die reeds tijdelijk bij dat departement werkzaam zyn, en die, welke op het bureau van den directeur voor de spoorwegen in dienst zijn gebleveD. Men schynt echter nog geen geschikt hoofd voor de nieuwe spoorwegafdeeling te hebben gevonden. De Indische begrooting voor 1891, welke eerstdaags wordt ingediend, zal -naar wy vernemen een be langrijk tekort toonenmen spreekt zelfs van twintig millioen. Vermoedelijk is de slechte koffieoogst de voornaamste oorzaak. Breda. De lezers zullen zich nog wel herinneren, dat in den nacht van 1 Juli dezes jaars eene vrouw van verdachte zeden, wonende in de z.g. «laagte", werd overvallen door eenige mannen, die haar van het bed rukten en zoodanig mishandelden, dat zij geruimen tijd in levensgevaar verkeerde. De onge lukkige kwam dezer dagen uit het ziekenhuis en trad op als getuige in de zaak, ingesteld tegen de personen, die haar mishandelden. Intusschen had eene andere vrouw, ook in de zaak betrokken, het voorzichtiger geoordeeld op reis te gaan, zonder adres achter telateD. Het O. M. vorderde tegen één beschuldigde 11 maanden gevangenisstraf en voor den andere vryspraak. Zoowel de ambtenaar van het O. M. als de verdediger mr. H. van Mens vonden geene woorden genoeg, om hunne afschuw te betuigen tegen de beschuldigden en de getuigen (16 in getal.) Middelburg, 9 Sept. Naar wy met genoegen vernemen, heeft de lieer H. P. den Bouwmeester zjjne benoeming tot wethouder aangenomen. By gelegenheid van den lOen jaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden, is door de Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" alhier, aan Z. M. den Koning, H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses een op glacé-carton in 't goud gedrukt programma der feestviering, hier op Dinsdag gehouden, gezonden, met het volgend schrijven aan de vorstelyke personen Aan Zijne Majesteit den Koning, Hare Majesteit de Koningin, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina der Nederlanden. Het bestuur der Vereeniging: „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg veroorlooft zich de vrijheid, Uwe Majesteit den Koning, Uwe Majesteit de Koningin, Uwe Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina met den meesten eerbied zijn hartelijk gemeende ge- lukwenschen aan te bieden, bij de voor Uw Koninklijk Huis en niet minder voor geheel Nederland zóó heugelijken tienden verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina der Nederlanden. Mogen steeds geluk, vreugde en voorspoed Uw Koninklyk Huis en vooral ook de jeugdige Prinses in ruime mate ten deel vallen Het heeft de eer daarbij te voegen een programma wichtigen dag van 31 Augustus 1880/1890, door Mid- delburg's ingezetenen te houden feestviering onder zijne leiding. Uwer Majesteits onderdanige dienaren, namens voornoemd bestuur: Voorzitter, Mr. G. N. de Stoppelaar. Secretaris, J. J. H. Doorenbos. Hierop is door den heer Mr. G. N. de Stoppelaar gisteren het volgende schrijven ontvangen: Koninklijk Paleis het Loo, 7 September 1890. Ingevolge de bevelen van Zijne Majesteit den Koning heb ik de eer, het Bestuur der Vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" te Middelburg, Hoogstdeszelfs dank te betuigen voor de gelukwenschen Zijne Majesteit aangeboden op den verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina der Nederlanden eu voor de programma's der feestviering by die gelegenheid, door Zijne Majesteit met belang stelling ontvangen. Ook Hare Majesteit de Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses waren aan de gelukwenschen der Vereeniging zeer gevoelig. De Ajudant, Particulier Secretaris des Konings, S. A. M. de Ranitz. Zaterdag avond bezochten niet weinig Middel burgers den Veerschen Singel, die dezer dagen zoo veel stof tot praten geeft. Natuurlijk was ook de politie daar tegenwoordig. In den vooravond gebeurde er niets, maar omstreeks acht uur werd bij den man, die 's morgens de bewuste briefkaart ontving, eene ruit ingeworpen, niettegen staande zich velen in de onmiddellijke nabijheid der woning bevonden. Eenigen tijd later volgde een tweede ruit. Een buurman, bevreesd dat ook zijn glazen het zouden moeten ontgelden, plaatste zich als schildwacht er voor doch zonder het gewacht succes, want korten tijd nadat hij met de surveillance was aangevangen werd een der tamelijk groote ruiten van zijn huis stuk gegooid. Beide huizen waren Zondag geblindeerd. Ook op andere plaatsen werden nog enkele ruitjes verbryzeld. Bovendien werden nog eenige steenen ge worpen, waardoor eene vrouw die toekeek eene bloedende wond aan het hoofd bekwam. Ook van eene woning op den Kinderdijk is eene glasruit ingeworpen. Zondag bewogen zich tal van nieuwsgierigen in den omtrek van de Dampoort; noch 's morgens noch 's avonds echter herhaalde zich de straatschenderij. Ook Maandag was dit niet het geval. Goes, 9 Sept. Ordelijke administratie. Bij een heden verschenen K. B. is eervol ontslag verleend aan een officier der rustende schutterij, die reeds langer dan 3 jaar in Amerika is. Ook werden eenige nieuwe officieren benoemd, waarvan enkelen nog nooit een geweer gezien hebben! De heer J. C. Wirts, hoofd der bijz. school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Bedum, prov. Groningen. De nieuwe cursus aan de H. B. S. is begonnen met 59 leerlingen en die aan de meisjesschool met 46, een aantal grooter dan ooit te voren. By het heden gehouden toelatings-examen voor de B. A. S. werden 8 jongelui tot de le en 1 tot de 2e kl. toegelaten. Bjj niet minder dan 11 bakkers of slyters van brood i3 aluin in het brood gevonden. De namen dier schuldigen zijn in het belang der gebruikers publiek gemaakt. Zïerïl«zee, 9 Sept. Heden morgen werd op den stadsinestput het lijkje gevonden van een kind van het mannelijk geslacht. De justitie en de politie doen onderzoek. Door Z. M. is herbenoemd tot burgemeester van Axel de heer D. J. Oggel, en van Borsele de heer J. Rottier Lzn. Voor het eerste gedeelte van het notarieel staats examen slaagde o.a. de heer J. M. J. vanListeTholen. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en ace. te Ter Apel (gem. Vlagtwedde) de heer W. den Broeder, boekhouder ten kantore derzelfde middelen te Vlaardingen, vroeger woonachtig te Zierikzee. Uit Zaamslag wordt bericht, dat op den 4 dezer aldaar is overleden de heer Martinus Eijke, geboortig van Dreischor, die sinds 1844 in onderscheidene be trekkingen by het onderwijs aldaar gefungeerd heeft. Na aanvankelijk ettelyke jaren als ondermeester aan de openbare school werkzaam te zyn geweest, werd door hem den 30 Maart 1857 op het gehucht de Reuzenhoek alhier eene later gesubsidiëerde bijzondere school geopend, welke, na een bijna twintigjarig bestaan, moest worden opgeheven. Nu sinds de laatste 10 jaar zag hy zich opnieuw bekleed met de betrekking van hulponderwijzer aan de openbare school in de kom van 't dorp, waaruit hij, op zijn verzoek, den 22 Augustus j.l. eervol ontslagen werd, met ingang van 1 Oct. e.k. Tengevolge van eene slymberoerte nog onverwachts bezweken, na op 3 Aug. j.l. den 75jarigen leeftijd bereikt te hebben, heeft hij nagenoeg 58 jaren zich met lust en ijver aan het onderwijs gewijd, waarvan menigeen de vruchten heeft mogen plukken. Zïei-ilïsee©, 10 Sept. Uitslag der verkiezing voor drie leden in den gemeenteraad: Wit Stembriefje.) Ingeleverd 314 geldige stembr. Hiervan verkregen de heeren Jhr. A. C. Röell en C. J. van den Bout elk 210 stemmen, Mr. J. P. Cau 85 en P. Way 56 stemmen, terwijl de overige op verschillende personen waren verdeeld. Rood Stembriefje). Ingeleverd 300 geldige stembr. Hiervan verkregen de heeren mr. J. C. van der Lek de Clercq 258 en B. Joppe Kz. 29 stemmen, terwijl de overige op verschillende per sonen waren verdeeld. Gekozen zijn alzoo de kandidaten der Liberale Kies- vereeniging, zijnde de heeren «Jlir. A.. O. Röell, O. J. -v. cl. Bout en mr. J. O. v. <1. Lek de Clercq. Wij vestigen de aandacht op achterstaande ad vertentie, betreffende den verkoop van tapijten, gordynen enz. alhier. Het groote debiet, dat de ondernemer hier heeft genoten, bewijst, dat de te koop zynde artikelen aan het publiek bevallen. Uitslag van den van 10 Aug. tot 7 Sept. te Ant werpen gehouden Internationalen Schiet weds tr yd op 300 Meters afstand: Rotterdam16 treffers, 39 punten. Zierikzee13 30 Nymegen11 30 Helmond10 18 Bergen op Zoom 10 22 Breda8 20 Er zyn in dezen wedstryd drie prijzen uitgeloofd, bestaande uit gouden-, zilveren- en bronzen medaille. W. B. te Sommelsdyk, uitgever van de Maas- en Scheldebode is, op last van den officier van justitie te Rotterdam, gevangen genomen, en wordt verdacht goederen, tot zijn faillieten boedel behoorende, te hebben verduisterd. te verkrijgen, maar waardoor de groote aanbiedingen ontstaan door de velen, die gaarne geplaatst wenschen te worden, wordt het voor heeren patroons vaak moeielyk een keuze te doen; daarom is het zeker van belang, dat er een degelijk en solied kantoor bestaat, die voor de belangen van beide partijen (patroon en personeel) waakt en zorg draagt. De vereeniging voor betrekkingen, waarvan het kan toor te Amsterdam gevestigd is Singel 185, onder directie van de heeren Bos en Nagel, hoopt in dien geest ten dienste van het publiek werkzaam te zyn. Ruim twee jaar geleden werd eene dame, die met hare dochter op de Bloemgracht te Amsterdam woonde, op een avond door een onbekend man over vallen en voor een aanzienlijk bedrag aan effecten bestolen. Tegelijkertijd verdween spoorloos haar neef, zekere StriibeD, van wien men nu korten tyd geleden vernam dat bij, beschuldigd van diefstal, te Brussel gevangen werd gehouden. De Amsterdamsche politie stelde^ zich daarop met die te Brussel in betrekking, en by onderzoek werden te zijnen huize nog effecten gevonden van den diefstal op de Bloemgracht af komstig, alsmede de valsche bakkebaarden, waarmede de neef vermomd zijne tante overviel en bestal. Na zijne straf in België te hebben ondergaan, is hij dezer dagen aan de Nederlandsche Justitie overgeleverd. Bij de jongste opgravingen in de St. Servatiuskerk te Maastricht heeft men nog gevonden eene aarcophaag zonder deksel, die, naar men verneemt, onder de oudste Frankische zerken kan gerekend worden. Men heeft dikwijls gezegd, dat het een moedi# man geweest moet zyn, aie het eerst een oester gegeten heeft. Dat wordt gezegd uit onbekendheid met de overlevering, die het aan eene zeer natuurlijke oorzaak toeschrijft. Het verhaal luidt dat iemand, die op zekeren dag eene wandeling deed, een van die smakelijke schelp dieren opraapte, juist terwijl het zijne schelp opende. Toen bij de gladheid van het binnenste der schelp opmerkte en er den vinger in stak om die blinkende oppervlakte te betasten, sloegen de kleppen eensklaps dicht, wat een alles behalve aangenaam gevoel was. Zyn vinger er uit te trekken, was eene even natuur lijke beweging als hem aan den mond te brengen. Waarom iemand altijd zyne vingers in den mond steekt, als hij ze bezeert, is niet recht duidelijk; maar dat iedereen het doet, is zeker; en in dit geval had het een gelukkig gevolg. De man, die zijn vinger in de schelp had gestoken, proefde voor 't eerst het geurig sap. De smaak was heerlijk, hij had een belangrijke ontdekking gedaan, dus raapte hij de oesters op, brak de schelp open, smulde aan den inhoud en spoedig bracht hy het eten van de oesters in de mode. L ANDBOU W. Het internationale lanbouwcongres 's Graveuhage byeenkomen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. BnrgTislizis, 9 Sept. Voor het bouwen van een woonhuis voor P. Israël alhier is ingeschreven door: W. H. de Rijke te Noordwelle voor ƒ1647; A. Verjaal, idem, voor ƒ1635; G. Polderman, Ellemeet, voor ƒ1598; H. J. Romeijn, Burgh, voor ƒ1510; A. Heyboer, Serooskerke, voor ƒ1467; l). Hanson, Bnrgh- sluis, voor ƒ1495,85; L. Padmos, Serooskerke, voor ƒ1430. KERKNIEUWS. Zondag a.s. hoopt de heer Haverkate zijn dienstwerk bij de Ned. Geref. gemeente te Tholen te aanvaarden. Beroepen te Kortehoef ds. B. M. Mantz, te 's-Heer Abtskerke; te Ter-Neuzen ds. D. van Popta, te Papendrecht; te Wieringerwaard (toez) ds. Geertsema Beckeringh, te Schoondyke. lerseke. Ds. Vermaas heeft voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gem. te Oostkapelle bedankt. De gemeente gaf hierover gisteren in de gods dienstoefening hare blijdschap te kennen door den predikant staande bet 5e vers van gez. 69 toe te zingen. 3£oiyiisi>l»at. By de verkiezing van zés ledêil voor het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, Zaterdag 1.1. gehouden, zijn herkozen de heeren J. J. Cooman met 64, W. D. v. d. Moer met 64, P. Tazelaar met 62 en J. Voogd met 57 van de 69 geldige stemmen. Voor de vacature A. de Pree (niet meer verkiesbaar wegens verandering van woonplaats) werd gekozen de heer J. de Vlieger met 41 van de 69 stemmen. Voor de vacature A. Deurwaarder (inmiddels diaken gewor den) werd de heer J. Caljouw met 50 van de 71 stemmen gekozen. Het geheele aantal kiezers bedraagt 213. De voorstellin<>;eu in den Schouwburg werden Maandag avond geopend met «Haar Familie", een Btuk waarvan de intrige door elkeen kan begrepen worden en daardoor een Volksstuk kan genoemd worden. Over de vertoooers niets dan lof. Reeds in de 1ste acte genoten wij van het spel van mevr. Schepers, die de rol van de trotsche gravin von Ebersburg zoo uitstekend vervulde en ons, zoowel door haar gekuiachte uitspraak als door haar sobere actie, wist te boeien. De rol van Clara, de jonge vrouw, was in handen van mevr. Marie Verstraete, aan wie wij gaarne allen lof willen toebrengen voor de conscientieuse opvatting. Vooral haar stil Bpel in de 4de acte, waar de zuster haar voorbereidt op de terugkomst van ha^r man, was in allen deele een juweeltje van tooneelspeelkunst*. En de persoon van Lilly vond in mej. Heyblom een dankbare vertolkster. Zonder twijfel bezit deze actrice zeer veel aanleg en weet zy karakters als die, welke zij Maandag voorstelde, zeer goed weder te geven. Zij bracht niet weinig tot het welslagen van het ge heel by. Van de heeren noemen wy in de eerste plaats Moor en Alex. Faaesen. De wijze waarop de eerste den volbloed-aristokraat voorstelde, was eenig en de tweede gaf een typische creatie van den ouden dronkaard. De heer van Nieuwland als Ludolf Maedicke was uitstekend en de jeune premier, van Mulder, vervulde niet onverdienstelijk de rol van den jongen zeeofficier. Dinsdag avond werd opgevoerd «Voor Pleizier op Reis", een blijspel dat goed werd weergegeven en den bezoekers niet zal doen verlangen op zoodanige wyze op reis te gaan. Beide voorstellingen waren goed bezocht en wy vertrouwen dat de volgende zich in nog talrijker publiek zullen kunnen verhoogen. ID© Concertzaal trekt steeds een talryker publiek. De voorstellingen van het gezelschap, onder directie van den heer Stroober, geven dan ook «elk wat wils" en jong en oud kan er zich op zeer nette wyze amuseeren. Donderdag zal zeker de zaal te klein zyn om de talrijke bezoekers te kunnen ontvangen. Wy vernemen dat heden (Woensdag) en morgen eene comische voorstelling zal worden gegeven, n.l. dat ril© "Winter een Haas verschynt. CORRESPONDENTIE. In antwoord de vele

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1