ZIERIKZEESCH2 MEI WSKOIIE. Zaterdag 6 September 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1.30, franco per post 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5895. Adyertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Verkiezing voor drie leden van den Gemeenteraad te Zierifczee. In eene advertentie, in ons vorig nummer, wordt de candidatuur aanbevolen van den heer Cau, tegenover die door de Liberale Kiesvereeni- ging gesteld. De heeren van den Bout en van der Lek de Clercq worden genadiglijk getolereerd, doch de heer Röell moet het ontgelden. Bij de twee eerstgenoemde heeren is het geoorloofd te loopen aan den leiband der L. K.doch bij den heer Röell mag dit niet. Wij geven toe, dat de heer Cau is een zeer geschikt candidaat voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad; wij houden ons zelfs overtuigd, dat de heer Cau op de candidnteulijst thans zou voor komen, indien in de vergadering der L. K., waarin de candidaten zijn verkozen, door een lid niet was te kennen gegeven, dat de vrij groote waar schijnlijkheid, zoo niet zekerheid, bestond, dat de heer Cau vooralsnog geene candidatuur verlangde; de leden der K. zijn op die verklaring misschien te sterk ingegaan, blijkbaar door eene latere rec tificatie van den geachten spreker, doch hoe dan ook, men heeft om die reden de heer Cau, die anders velen zeer geschikt achten en gaarne bij eene volgende vacature steun zullen verleenen, voorbij gegaan. Hoe geschikt wij zijn Z.Ed. achten, toch kan en mag hij thans onze candidaat niet zijn, en dat te minder nu de inzender der advertentie blijk baar handelt uit vijandschap tegenover den heer Röell en tegenover de Liberale Kiesvereeniging. Men gelieve wel op te letten. Men leest in de advertentie: uDe heer Can heeft getoond een onpartijdig liberaal te zijnkan men dit wel in waarheid van den heer Röell zeggen En dan volgt eene aanbeveling aan de niet liberale Zierik- zeenaars om den liberaal te kiezen. trouwelooze politiek!! De heer Cau is liberaal, de heer Röell niet, men had dus mogen verwachten van het standpunt des schrijvers, dat aan de niet-liberale kiezers de heer Röell ware aanbevolen. De schrijver praat zichzelf voorbij, ook ten opzichte van de L. K.tegenover de enkelen, die zijn uitgetreden, hebben meerderen zich aangesloten; zij die uittraden hebben niet de kiesvereeniging 'tis in het openbaar en in de dagbladen bij herhaling gezegd maar zichzelf gecompromitteerd. De kiesvereeniging neemt steeds toe iii bloei, en dit kan ook niet anders, zij geniet de sympathie der burgerij, nu het meer en meer, bij iedere verkiezing, openbaar wordt, dat zij in hare keuze hoogst gelukkig is; ook bij deze ver kiezing heeft zij weder uitstekende candidaten gesteld W i t stembrie fj e. 1°. Jhr. A. C. Röell, sinds ruim drie jaar in onze gemeente gevdstigd, heeft van den aanvang af getoond te zijn eèn mail, met een werkzamén geest, die belang sfelt in de openbare zaken/aie een hart heeft ^dor de ontwikkeling Vim het algemeen, die door de politieke lezingen, die hij hier en daar, in/fle buitengemeenten heeft gehouden, en die ook tloor de tegenstanders met belang stelling werden gevolgd, heeft getoond een goeden blik te hébben in 's lands jsaken, en wiens geest doortrokken is met een libéralen gloed, van den waren stempel, die van hem, ook voor de toe komst, vocfr de liberale zaak veel doet verwachten; een man, gelukkig, in de kracht der jaren, toe gerust met veelzijdige kennis, woekerende met zijn tijd, zal een goed figuur maken in den Gemeente raad, en wij houden ons overtuigd, dat hij ge kozen wordende, door zijne medeleden spoedig zal worden gewaardeerd. 2°. C. J. van den Bout Cz., landbouwer, wiens keuze mede zeer geweuscht is, toegerust met veel kennis in landbouw- en polderzaken, zal in den Raad, waar deze belangen veelmalen ter sprake komen, een hoogst nuttig lid zijn, van wieii wij goede verwachtingen hebben. Rood stembrie fj e. De keuze van Mr. J. C. van der Lek de Clercq is ook eene zeer gewenschte; waar twee rechts geleerden zijn uitgetreden, is zijne verkiezing hoogst nuttig, ook omdat hij is een man van de practijk, die Zierikzee en zijne belangen door en door kent. Wij binden den liberalen kiezers op het hart trouw ter stembus te gaan. Laat het niet mogelijk zijn, dat de drie uitstekende candidaten der L. K. niet gekozen worden. Als een eenig man gekozen Wit stembriefje Jhr. A. C. Röell, C. J. v. d. Bout Cz. Rood stembriefje: Mr. J. C. van der Lek de Clercq. Amerika. New-Yorlt, 4 Sept. De werkstakers van de Panama-spoorwegmaatschappij beletten den loop der treinen. Er zjjn troepen heengezonden. Duitschland. Kiel, 3 Sept. Heden ochtend heeft keizer Wilhelm over het Oostenrjjksche en over het Dnitsche eskader revue gehouden, vervolgens aan boord van het vlagge- sohip »Franz Jozef" bjj admiraal baron Sterueck het déjeuner gebruikt, daarna het pantserschip »Kron- prinsezin Stéfanie" bezichtigd, en is 's namiddags, aan boord van de »Hohenzollern" overgegaan, naar Eken- Bunt gestevend, waarbeen de Duitsche en Oostenrjjksche eskaders volgden. Een aantal, met toeschouwers dicht bezette particuliere stoombooten begeleidden de eskaders. Homburg*, 3 Sept. Bismarck is te zes ure 's avonds alhier aangekomen. Nederland. 's Graveuliage, 3 Sept. Bjj de behandeling van het wetsontwerp tot herziening der plaatselijke belastingen, wordt hoofdzakelijk voorgesteld aan de gemeenten meer bevoegdheid te geveu opcenten op directe belastingen te beffen, haar belastinggebied te verruimen, meer gelegenheid te geven uitwonenden te belasten en meer vrjjheid te laten ten aanzien van gemeentelijke retributies. De gemeenten krijgen door heffiug van opcenten meer aandeel in de grondbelas tingen en het patent. Bjj bet tweede wetsontwerp wordt grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen bepaald op vjjf percent der belastbare opbrengst, als gevolg der afgeloopen herziening. Torneuzen, 3 Sept. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is herbenoemd tot wethouder de heer Jac. de Fejjter. Aan den heer A. Weisfeit werd met ingaog van 1 October eervol ontslag verleend alB onderwjjzer aan school B. Volgens mede- deeling van den voorzitter had er correspondentie met het bestuur der gemeente Westdovpe over de vergrooting der school te Sluiskil tot niets geleid, daar deze ge meente besloten had niet in de kosten der begrooting te deelen, maar die öf door bet Rjjk öf door deze gemeente te doen vragen. Het voorstel van het Dag. Bestuur is nu, de school te vergrooten en subsidie te varkrjjgen van den R«ad. Goes, 4 Sept. De kermis moge zoo prettig zjjn als ze maar wil, dit jaar heeft ze een leeljjke streep getrokken door de plannen toe viering van den prin- sessedag. Ieder weet toch bjj oudervinding, dat de viering van een jaardag eenige dagen na den datum, niet meer zoo van harte gaat. Bovendien was er niet de noodige eenheid. Terwjjl men toch wiBt, dat dé Vereeniging voor Volksvermaken eene feestviering zou organiseeren, hebben enkele straten op eigen hand vooraf feestgevierd. Maandag waren de Lmge Vorst- straat en de Voorstraat prachtig versierd en 's avonds geïllumineerd en de beide harmonieën maakten muziek. In enkele winkels was een zeer nette etalage aan gebracht. De eigenljjke feestdag was heden en werd begonnen met het gelui der groote klok. Om 10 uur verzamelden zich 900 kinderen uit de zes lagere scholen in de wandelkerk, waar de optocht werd gearrangeerd. Met twee muziekgezelschappen en tal van vaandels, schilden en vlaggen, trok men door een gedeelte der stad. Na terugkomst werden die honderden onthaald en kregen alle minvermogenden een versterkend maal. De schutterjj paradeerde en de oudstrjjders met hun vaandel defileerden door de stad. Ten behoeve der kinderen uit de Lange Vorststraat hebben dezen middag allerlei spelen plaats, waarvan de kosten bestreden worden uit bjjdragen vau de be woners dier straat. Heden avond geeft de harmonie >Euphonia" concert op de Groote markt, waarvoor de muziektent is opge slagen, die schitterend wordt gtïllumineerd. Wie ook zjjne medewerking aan het feest heeft verleend, niet het weer. Een regenachtige, sombere lucht verhoogt gewoonljjk de feesteljjke stemming niet. Door den voorzitter van Volksvermaken was namens de feestvierende jeugd aan het prinsesje een telegram van gelukwensching verzondeD, waarop natuurljjk een bedankje volgde. YVolluurts<l\jlc, 3 Sept. De gemeenteraad heeft gisterenmorgen deu heer G. de Jager, bjj zjjne aftre ding als wethouder, alsmede den heer J. Goetheer Dz., als aftredend lid van het Burgerljjk- of Algemeen Arm bestuur, beiden met algemeene steramen herbenoemd. De heer P. van de Linde Pz. is den lstan dezer als benoemd onderwjjzer in de school op Oud-Sabbinge in functie getreden. Bjj gelegenheid van het alhier op Maandag ge vierd en welgeslaagde Piinsessefeest, werd door velen het verlangen geuit, dat in deze gemeente een muziek gezelschap mocht tot stand gebracht worden. Wie daartoe het initiatief zou willen nemen, zal onge- twjjteld hiervoor voldoend personeel genoeg vinden. St. Maartensdjjk. Tot wethouder alhier is herbenoemd de heer M. P. Polderman. Voor de betrekking van onderwjjzer met hoofd- acte is slechts één sollicitant; waarschjjnljjk is de beperkende bepaling van 23 jarigen leeftjjd hiervan wel de oorzaak. Stavenisse. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter viel er in de atgeloopen maand 97,5 m.M. regeD, wat voor deze gemeente geeft 117780 M:'. of 11778000 H.L. water, verkregen in 16 aftappingen. De hoogste barometerstand in genoemde maand was 76,5, de laagste 74,8 c.M. Zierikzee, 3 Sept. Aan het verslag onzer Nuts- spaarbank van het vorige jaar is het volgende ontleend. Er hadden gedurende dat jaar 1634 inlagen en 942 uitbetalingen plaats. De eersten beliepen te zamen 132,815,10s en de laatsten80,092,46s Zoodat meer werd ingebracht dan teruggehaaldf 52,722,64s De inlagen waren verdeeld als: 14 met eon bedrag beneden f 1; 393 van 1 tot >10; 855 10 100 351 100 1000; 21 1000 en hooger. Aan rente werd bjjgeschreven f 15,393,12s. De rente bedraagt vau f 5 tot en met f 300 vier - en van grootere sommen drie percent. Op het einde des jaars had het kapitaal der bank eene waarde vanf 548,518,09s terwjjl aan de inleggers slechts ver schuldigd was487,412,96 Zoodat er een reserve-kapitaal was van f 61,105,13' Het aantal inleggers beliep toen 2366, als: beneden 1 1 tot 10 10 100 100 1000 en hooger van f 1000 16 83 824 1383 60. Geslaagd voor de 3e klasse H. B. School te Mid delburg, J. de Hulster, leerling aan de inrichting van onderwjjs van den heer Schoo te Groede. Benoemd tot leeraar aan de gemeente hoogere burgerschool te Arnhem dhr. G. F. G. de Bruin, leeraar in de wiskunde te Middelburg. Bjj het op den 13 Aug. jl. gehouden notarieel staatsexamen is geslaagd voor het derde of schriftelijk gedeelte en is mitsdien bevorderd tot candidaat-notaris de heer P. Dumon Tak van Middelburg. Bjj de rustende schutterjj in Zeeland zjjn benoemd: bjj het 3e bat., tot kapt. J. H. O. Dominions, thans 2e luit,; tot le luit. H. C. J. Dominicus en J. Steketee. beiden thans 2e luit.; tot 2e luit. H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, vroeger 2e luit. bjj de dieustdoende schutterij te Goes, en D. P. Prumers, J. Q. C. Wabeke, J. Koert en W. F. K. Lenshoek, allen thans schutter. Men schrijft in de Midd. Crt. uit St. Annaland: Tal van vlaggen en wimpels wapperden van de openbare en bijzondere gebouwen, van de in de haven liggende schepen, niet alleen ter eere van de prinses, maar ook van den secretaris ontvanger, den heer J. Polderman Nz., die op denzelfden dag, één dag waarop tevens de kermis begint, zijn 60-jarige jubi leum vierde. Eene commissie uit de burgerij had zich gevormd om hem een blijvende herinnering aan dit feit te schenken. Aan den gemeenteraad en die commissie, op het raadhuis vereenigd, bracht het muziekgezelschap «Accelerando" eene ovatio, waarna zij zich gezamenlijk naar het huis van den jubilaris begaven. Daar reikte de krachtige, meer dan 75 jaren oude burgemeester, de heer Bierens, den even krassen 81 jarigen heer Polderman, namens den gemeenteraad een sierlijk zilveren inktstel met op een zilveren plaat gegraveerd toepasselijk opschrift, benevens een zilveren potlood, een pen houder over, geleverd door den heer N. Bruijnzeel te St. Annaland. Treffend was het, hoe de heer Bierensin gevoel volle woorden in herinnering bracht, hoe hij sedert 1848 als raadslid en sedert 1851 als burgemeester met den heer Pol derman de gemeentebelangen had bevorderd. Namens belang stellende ingezetenen werd den jubilaris door een commissie bij monde van haar voorzitter hulde gebracht voor de wijze, waarop hij in zijne verschillende administratieve betrekkingen was werkzaam geweest. Hem werd een prachtige mahonie houten fauteuil aangeboden met een album, vermeldende de namen der gevers en geefsters, dat geleverd is door de op dit gebied gunstig bekende firma S. Ochtman Zoon te Zierikzee.Zijn zoon, de heer N. Polderman, burgemeester van St. Maartensdijk, dankte èn burgemeester èn gemeente raad, èn de commissie uit de burgerij, èn het muziekgezel schap, onder directie van den heer L. J. Soeters, voor de betoonde belangstelling. Eene promenade van «Accelerando" door de voornaamste straten met de commissie en velen van de bezoekers en bezoeksters der kermis besloot op den middag het door prachtig weder begunstigde feest. Omtrent de voorstelling, Maandag middag op last van den Koning, ter eere van de Prinses in het circus Carré te Apeldoorn gegeven, meldt het Hbld., dat zjj door tal van genoodigden, waaronder het geheele dienstdoend personeel van het paleis, werd bjjeewoond. Te twee uur zou de voorstelling beginnen en reeds vóór eenen begonnen de genoodigden hunne plaatsen in te nemen. De heeren De Ranitz, Sytzama en Van Steyn waren als commissarissen van orde in functie, zoowel ter contróle van de kaarteu als voor het ver schaffen en aanwijzen van plaatsen. De muziek van het circus kortte den tpd wat op. Hofdames waren in de gereserveerde loges in functie. Even na tweeën kwam H. M. met de Prinses in het circus. De lieve Katchen Carré genoot de onderschei ding H. K. H. een geurigen ruiker te mogen aanbieden. Op de gebruikelijke wjjze ontvangen, namen de vorstelijke personen beur plaatsen in. Naast de Konigin werd de overige ruimte bezet met een klein tafeltje. Links van de Koningin zat de Prinses, in het wit, met den grooten witbeveerden hoed. Naast de Prinses zat de kleine freule Van Heekeren van Molen- cate. Daarnaast de kinderen van den heer Van Steijo, den voorkomenden, miozamen intendant van «Het Loo". Vlak achter de Prinses zaten de kinderen De Beaufort. De voorstelling begon natuurljjk dadeljjk. Zjj, die wel eens een gala-voorstelling hebben bijge woond, weten, dat 't daar niet erg vrooljjk toegaat. De etiquette verbiedt applaus of teekenen van tevreden- beid, luid gelach en dien ongedwongen, gezelligen toon, die in een openbare vermakelijkheid ongaarne wordt gemist. Het consigne was gegeven, dat voor dezen dag met de etiquette werd gebroken en daardoor was deze voorstelling eenig in haar soort. Trouwens, al ware 't niet bekend geworden, dat een gepast »sans gêne" bjj dit schoone verjaringsfeest H. M. niet onbebageljjk zou zijn, 't ware er toch toe gekomen. Want, toen het jjs door het gelach en applaus der vele kinderen en der grooten niet minder, was gebroken, waren H. M. en de Prinses telkens en telkens de eersten om in de hauden te klappen. De aanminnige koningsdochter, al spoedig blootshoofds, vermaakte zich zoo recht heerljjk en de Koningin in een licht gebloemd zjjden sleep kleed met kanten tusschenvoegsels in de mouwen genoot bljjkbaar niet minder van het genot der Prinses dan van de werkeljjk uitmr dde voorstelling. Dat was 'n pret en 'npleizier! Eo le schoolpaarden werd duchtig opgelet en goed ge* i. Geen oogen- blik werd de aandacht der Kóningin afgetrokken. Zoowel H. M. als de Prinses hadden zóó recht schik er in, en met geheel de volle zaal lachten ze mee, bewonderden ze en juichten zjj toe. Dat was werkeljjk een opwekkend en aangenaam schouwspel, de Koningin en de toekomstige Koningin daar te midden van een groote rjj uit alle rangen en standen zoo geheel thuis te zien. In de pauze werden ververschingen gediend, het personeel niet uitgesloten. Voor ieder wat. Lakeien dienden de ververschingen rond. H. M. liet den heer Carré en zjjne echtgenoote ontbieden en onderhield zich met hen geruimen tjjd. Zjj maakte den heer Carré haar bjjzonder compliment, zeide nimmer op deze wjjze een circusvertooning te hebben gezieD, en gaf haar voldoening te kennen, dat de Prinses, die den heer en mevr. Carré met een vriendeljjk knikje toelachte, er zich zoo bijzonder goed meê amuseerde. H. M. gaf de toezegging 's avonds weder een deel der voorstelling te zullen bjjwonen en den volgenden dag de Prinses waarschjjnljjk nog eens op het schouwspel te zullen onthalen. Tot het laatste nummer, half vjjf ongeveer, bleven de vorsteljjke personen in het circus. Op de gewone wjjze uitgeleid, keerden zjj in een dicht rjjtuig geljjk ze waren gekomen naar het paleis terug, door een dichte haag menschen, die luide het «hoezee" aanhieven. Dinsdagavond woonden de Koningin en Prinses Wilhelmina tot de pauze de voorstelling iu het circus Carré bjj. Na de pauze kwam een gedeelte der hof houding terug. Het bezoek in het circus overtrof aller verwachting. Te 1 uur was geen plaats voor de avond voorstelling meer te krjjgen. Naar de Amst. Ct. verneemt, zal de zaak van Aafke Kujjpere, die aanvankeljjk bepaald was in November te zullen dienen, reeds in October voor de Rechtbank te Amsterdam worden gebracht, met het oog op bet vertrek van jhr. Smissaert naar Amerika. De vorige week werd mevr. de wed. J. W. Stieltjes te Amsterdam door den rechter van instructie geboord over de verhouding tusschen de overleden freule en juffrouw Kujjpera. Deze getuigenis moet niet ten gunste van de verdachte zjjn. De twee freules Smissaert, die bjj bovengenoemde dame inwonen en dezen zomer tjjdeljjk te Brummen vertoefden, werden te Zutphen door deu rechter gehoord omtrent juffrouw Kujjpers. Het getuigenverhoor moet van dien aard zjjn, dat de behandeling der zaak voor de rechtbank met ge sloten deuren zal plaats hebben. Naar wjj vernemen is de rechtsingang ter zake van beleedigende artikelen tegen den minister van binnenl. zaken, jhr. Lohman, en een officier van het leger, in Recht voor Allen opgenomen, door de arrond.- rechtbank te 's Hage, bjj onbekendheid van den schrijver, verleend tegen den uitgever van dat blad, Hoekstra. De uitgever wordt niet vervolgd, wanneer op de eerste aanmaning na den rechtsingang de dader dooi den uitgever is bekend Een tot tien jaren gevangenisstraf veroordeelde kolonel te Madrid heeft ditmaal eens iemand te Sneek geschreven, dat in de nabijheid dier stad eene pai'tij' edelgesteenten en eene som van ruim 4,000,000 fr. verborgen ligt. Een vierde deel van den schat wordt als belooning toegezegd, bijaldien de Sneeker gelukkige aan den kolonel gewenschte hulp en bijstand wil ver leenen en genegen is met hem in onderhandeling te treden. De kolonel deelt verder in zijn geheimzinnigen brief nog mee, dat de gevangenisdeuren zich voor hem zullen ontsluiten, zoodra hjj in het bezit van bedoelde som is. KERKNIEUW S. Bedankt voor Kats door ds. K. v. d. Werthorst te Mastenbroek bjj Kampen. Beroepen te Oudelande ds. B. Van Ejjsselateyn, te Willemsoord bjj Steenwjjk. Beroepen tot predikant bjj de Ned. Herv. gemeente le Terneuzen ds. Van Popta, pred. te Papendrecht. OnlaDgs werd gemeld, dat een lid der Ned. herv. gemeente te Rotterdam de kapitale som van een ton gouds had ter beschikking gesteld om bet tractement der predikanten aldaar tot 3000 per jaar te brengen, onder voorwaarde, dat in een bepaalden tpd ook door andere gemeenteleden het resteerende bedrag van 200,000 zou worden bjjgebracht. Tot dusverre zjjn alle pogingen vruchteloos geweest, om dit kapitaal bjjeen te brengen. Daar de termijn thans verstreken is, heeft ook de schenker van do eerste ton zich voorloopig teruggetrokken. Predikanten of candidaten tot den H. Dienst bjj een erkend Protestantsch Kerkgenootschap, genegen om dienst te doen in Nederlandsch-Indië, gelieven zich vóór of op 24 September, met opgave van leeftjjd, huisgezin, standplaats enz., aan te melden bjj ds. C. E. van Koetsveld, secretaris der Indische commissie te 's Gravenhage, die, evenals de voorzitter, de heer H. L. Oort, tot het geven van alle inlichtingen omtrent deze gewichtige en voordeelige betrekking bereid is. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur 1 Ofschoon er menigvuldige tenten en kramen op het feest terrein van j.l. Maandag verrijzen en wij de ingetredene kermisvreugde met opgewektheid begroeten, gevoelen wij ons toch gedrongen als nagalm op ons zoo bij uitnemend heid geslaagd feest, een woord van waardeering te brengen aan uwen verslaggever dienaangaande, in de twee laatst verschenen nommers uwer couraut. Er is met zulk een in het oog vallende juistheid van de plaats gehad hebbende versieringen, verlichtingen en de daarbij betrokkene personen melding gemaakt, dat ieder, die het las, nogmaals in zijn verbeelding feest vierde en men moet zeggen, dat deze taak was toevertrouwd aan iemand, wiens helderen blik niets ontgaat. En toch meenen wij, dat hij ongewild iets in de pen gehouden heeft, wat zoo ten volle aanspraak op onze bijzondere waardeering heeft en nemen wij bij deze de vrijheid er nog met een kort woord aan te herinneren, hoe op uitnoodiging van het feestcomité, den nestor van het bestuur der sociëteit «Nut en Genoegen", den heer M. L. VOORLOOP, zich weder bij uitnemendheid verdienstelijk heeft gemaakt, door het opstellen van het decoratief en de daarmede gepaard gaande verlichting van het feestterrein. Staat genoemde heer er steeds voor bekend, nog met onverdroten ijver en lust onze feesten luister bij te zetten, ook ditmaal heeft hij zich weder doen kennen als iemand, die tijd noch moeite,ontziet, om alles er op voor te bereiden, wat strekken kan om de bewoners van Zierikzee en om streken op waardige en schitterende wijze feest te doen vieren en waarvoor wij hem dan ook bij deze weder gaarne onze welverdiende hulde brengen. Vele waardeerende Feestgangers. Het Noordgouwsche feest. De dag van 1 Sept. was voor de gemeente Noord- gouwe een ware feestdag: herdacht men algemeen den lOjarigen geboortedag van onze geliefde Prinses, te Noordgouwe herdacht men tevens den dag, waarop de Edelachtbare heer REINIER GROENE- YELD DE KATER tot Burgemeester der gemeente was benoemd. Dagen van te voren was men reeds in de weer om te zorgen, dat 't op 1 Sept. niet aan eerepoorten, groen en bloemen zou ontbreken. Niettegenstaande het weer niet veel hoop gaf op een zonnigen feest dag, was de opgewektheid tot feestvieren groot en steeg die ten top toen de Natuur, weer en wind, Maandag zoo met ons was. Te half 10 uren trokken de schoolkinderen met de onderwijzers naar Rozegaard", de woning van den beminden Burgemeester. Een tweetal liederen werden ter zijner eere hem toegezongen en bet hoofd der school sprak een woord van dankbaarheid voor hetgeen ZEd. voor het onderwijs, gedurende zijn 25jarig bestuur, gedaan had. De Burgemeester en zijne echtgenoote waren zichtbaar aangedaan, toen zij uit de kindermonden het feestlied mochten hooren en hun uit kinder handen een paar bouquetten werden overhandigd. Met gevulde hand en de belofte dat Vrijdag aanst. een schoolfeest zal gegeven worden, trokken de kinderen weer af en kwamen te 11 uren de Raads leden met de commissies, uit 14 leden bestaande, den Burgemeester complimenteeren en de eadeaux overhandigen. De heer Johs. Viergever, oudste wethouder, nam het eerst het woord, wenschte den Burgemeester geluk met dezen dag, zag terug op hetgeen door ZEd. verricht was en verzekerde hem voor het vervolg de medewerking van hem, van zijn medewethouder en van den Raad, om te doen wat strekken kan in het belang der gemeente. Een sierlijke standaard, te Zierikzee door den heer Zevenboom vervaardigd, werd hem als een aan denken aan zijn jubilé geschonken, waarop onmiddel lijk het woord genomen werd door den heer van de Garde, die namens de burgerij den jubilaris

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1