ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 30 Augustus 1800. Directeur-Uitgever J. WAALE. BERICHT. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post t 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,- per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5892. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Ten einde het personeel der Drukkerij ook in de gelegenheid te stellen hun te doen deelnemen aan de feestvreugde op den Prinsessedag, zal de Nieuwsbode op Maandag a.s. vroeger dan gewoonlijk verschijnen. Advertentiën en berichten, na 11 ure bezorgd, worden in dat No. niet meer opgenomen. De Directeur-Uitgever, J. WAALE. Door het POSTKANTOOR te Ziebikzks zjjn gedurende de le helft der maand Augustus 1890 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren 1. C. Boogaart, Rotterdam. 2. A. Theeuwis, Rotterdam. Yan Brouwershaven: 3. Diena Yis, Rotterdam. Yan Zonnemaire. 4. Wed. Th. Boslooper, Middelburg. Men ziet het vaak, dat jui3t datgene, wat be stemd scheen om maatschappelijke kwalen te lenigen, de bron wordt van nieuwe kwalen en ellenden. De oorzaak van dit verschijnsel is voor een deel daarin te zoeken, dat de maatschappelijke toestanden zich wijzigen en dat soms zoo plotseling en onverwacht, dat de gelegenheid ontbreekt om de bakens intijds te verzetten, maar ook daardoor ten deele, dat de leniging der sociale ellenden meestal gezocht wordt door het volgen van het een of ander stelsel, dat sluit als een bus in theorie, doch waar de practijk onbarmhartig den spot mede drijft. Een voorbeeld daarvan levert thans België in de werkstakingen, die in het westelijk mijndistrict, de zoogenaamde Borinage, onverwacht is uitgebroken. De oorzaak tot die werkstaking is te zoeken in de nieuwe arbeidswet, die juist ten doel heeft de belangen der arbeiders te bevorderen en botsingen tusschen arbeidgevers en arbeiders te voorkomen. De wet bepaalt, dat het arbeids-reglement ter kennis gebracht moet worden van alle arbeiders en dat dit als waarborg, dat het geschied is, in elke mijn op eene duidelijk zichtbare plaats moet zijn opgehangen. Nu ontstond er dezer dagen in een der mijnen geschil over het opleggen eener boete aan een arbeider. De arbeiders vroegen, ofschoon de nieuwe wet nog niet in werking getreden was, overlegging van het arbeiders- reglemenc, ten einde daaraan den maatregel tegen den gestraften mijnwerker te kunnen toetsen. On middellijk voldeed de directie aan dit verzoek, doch zij kwam voor den dag met een reglement, dat reeds dagteekent van 1852 en natuurlijk niet meer past voor dezen tijd. De daarin voorkomende bepalingen schenen dan ook den arbeiders zoo be spottelijk toe, dat zij verklaarden op die voorwaarden onmogelijk een arbeids-contract aan te kunnen gaan en toen de directie verklaarde, dat dit reglement steeds en onveranderlijk gevolgd was, voerden de arbeiders daar tegen in, dat dan de meeste be palingen in onbruik zijn geraakt, doch aangezien deze bepalingen, nu ze hun waren medegedeeld, ook bindend voor hen in de toekomst zouden zijn, nu verklaarden zij onmogeljjk daaronder te kunnen arbeiden en drongen zij op herziening aan. De directie weigert echter aan dezen eisch te voldoen en zoo is de werkstaking in die eene mijn uit gebroken, spoedig gevolgd door die in verschillende andere mijnen, zoodat op het oogenblik zij zich over het geheele mjjndistrict uitbreidt en reeds 12,000 werkstakers in de Borinage gevonden worden. Tot heden gaat alles zeer ordentelijk en rustig toe. Vergaderingen worden gehouden in de voornaamste plaatsen van het district, waar de socialisten al hunne krachten inspannen om de arbeiders te bewegen den stryd vol te houden tot het uiterste. Politie en gendarmerie worden streng geweerd, doch de orde werd tot heden nog niet verstoord. Evenmin werd de orde in Branlcrijlc gestoord op 15 Augustus j.l., toen een klein getal getrouwen den naamdag van Napoleon III herdachten. Wat een verschil tusschen voorheen en thans. 15 Augustus onder het keizerrijk een feestdag bij uitnemendheid, thans de dag, waarop een klein hoopje getrouwen bijeenzijn om hunne onverholen sympathie uit te spreken voor het gevallen Keizershuistoen de dag waarop Napoleon zijn vrienden overlaadde met ridderorden of geschenken van allerlei aard, nu een simpel telegram van den naasten afstammeling, die uit den vreemde moed zoekt in te boezemen, ofschoon alle hoop langzamerhand ontzinkt; toen hij elk banket loftuitingen op de grootheid van het Keizerrijk, op zijn macht, op zijn invloed ten goede, na een weemoedigen terugblik op 1815 en 1870 en de verklaring dat het Keizerrijk toen reeds een wassen neus was, omdat de Wetgevende Macht feitelijk de geheele macht in handen had. Verleden en heden, hoe verschillend de tijden ook mogen zijn, de zeden veranderen niet altijd met hen. Ofschoon bijna algemeen erkend wordt, dat het tweegevecht niet meer thuis hoort in onze heden- daagsche maatschappij, blijft het vooral bij het leger, in Frankrijk en Duitschland, bij uitnemend heid, de gewenschte wijze om veeten te beslechten. In het Fransche leger schijnt het zelfs voorgekomen te zijn, dat, ofschoon de lagere officieren het twee gevecht onnoodig achtten, de hoofd-officieren dit noodig keurden. Aan die groote ongerijmdheid heeft de Minister van Oorlog thans een einde gemaakt. In eene circulaire, die vertrouwelijk heet, heeft hij medegedeeld, dat hij niet hebben wil, dat duels geleverd wordenalleen omdat hoogere officieren dit noodig vinden. Verplichte duels kunnen dus niet meer voorkomen. Gerechtigd is echter de opmerking, dat het wenschelijker ware geweest, wanneer de Minister de duels, in plaats van niet verplichtend te stellen, hen verboden had. In J&ngeland is het parlement gesloten met eene sluitingsrede, die gewag maakt, bij het ver melden der vreedzame betrekkingen met het buiten land, van de gesloten verdragen met Duitschland en met Frankrijk en van de toetreding tot de besluiten der conferentie tot bestrijding der slavernij, die door alle mogendheden, uitgenomen door Neder land, is onderteekend. De sluitingsrede geeft ten slotte een overzicht van den wetgevenden arbeid, gedurende dit tijdvak verricht. Het tractaat tusschen Portugal en Engeland schijnt nu ook gesloten en ook deze Afrikaansche kwestie opgelost. Evenzoo is het geschil tusschen Spanje en Marokko geëindigd. De Sultan betreurt het voor gevallene de Spaansche vlag zal met saluutschoten ontvangen "worden en de schuldigen zullen worden gestraft. De Keizer van jDuitschland vertoeft nog altijd in Rusland als gast van den Czaar en houdt inspectie over zijn regiment, woont legeroefeningen bij en neemt deel aan diners. Doch dat onder ai die feestelijkheden de politiek toch niet geheel en al buiten spel blijft, bewijst wel het feit, dat de Duitsche Rijkskanselier Caprivi met zijn Russischen collega Von Giers eene langdurige conferentie heeft gehouden, terwijl de Czaar ook Caprivi een audiëntie van een uur verleende. Opmerkelijk is het, dat de Czaar op den jaardag van den Keizer van Oostenrijk aan het diner een toast ter zijner eere instelde, die door den Duitschen Keizer werd beantwoord. In Duitschland s^df heerscht de strijd tusschen de socialisten nog 4het dezelfde felheid. De oorzaak daarvan is, zooals bekend is, de vraag, welke houding men zal aannemen na den 1 October, wanneer de socialistenwet eindigt. In een memorandum, door den Minister Herrfurth voor den Keizer opgemaakt, verklaart de regeering, dat zij van het behoud dezer wet heeft afgezien, omdat het gemeene recht veel meer middelen ter bestrijding van het socialisme aanbiedt, dan men aanvankelijk had gemeend en dat de buitengewone bevoegdheden, die in de socialistenwet aan de openbare autoriteiten zijn verleend, na een elfjarige toepassing niet de beoogde uitwerking gehad hebben, ja zelfs nadeelig zijn bevonden. Een openhartige, doch voor Bismarck minder aangename bekentenis. Oost-Indië. Batavia, 26 Juli. Uit Kota-Radja wordt dd. 9 Juli geschreven: In de laatste week zjja achtereenvolgens de infanterie van het 3e bat., de artillerie, de cavalerie en de ge nietroepen alhier teruggekeerd. Met geestdrift werden zy verwelkomd, zoowel te Oleh-leh als te Kota-Radja. Aan de troepen werd bjj het debarquoeren bier of stroop verstrekt, den officieren werd ecu heildronk mot champagne toegebracht en de respectieve dienBtchefs spraken hartelijke, waardeerende woorden. Ook de gonverneur bevindt, zich weder ter hoofdplaats, by kwam ie ongeveer 7 uur nam. den 7n Juli aan het station. Zooveel mogelyk alle officieren waren in groot tenue aanwezig en ook talrijke soldaten en een groote volks menigte wachtten den generaal juichend af. Verwelkomd door de hoofdofficieren, met een ruiker in de hand, dien een der jonge dames had aangeboden, reed de generaal huiswaarts. De kratonpoort was met groen en vlaggen versierd. Byzonder rustig is het niet in de linie de laatste dagen. Met het oude gesprongen, maar wat ingekorte en weer wat bygevjjlde kanon, eu misschien nog wel met andere kanonnen schiet de vyand hier en daar nogal eens met granaten. Op Lampermey is zelfs een scherf te land gekomen in het huis van den kommandant, zonder ongelukken te veroorzaken. Geen wonder, dat er druk werk wordt gemaakt om door middel van planken en zand d9 gevaarlijkste punten beter te verzekeren. Heden morgen werd er weder van Tjot Goë geschoten; zooals be kend is, domineert de vjjand van uit die stelling een deel onzer linie. Dat het tegenwoordig den Atjehers niet aan onge paste vrijmoedigheid ontbreekt, kan o. a. ook bljjken uit de twee pogingen, kort achtereen herhaald, om bruggen in brand te steken. De eerste maal was het bjj Kota Pohama, den tweeden keer bjj Lamreng. Het gelukte slechts een gat in het dek te branden, daar door de voortvarendheid der bezettingen het vuur spoedig was gebluscht. En zy kiezen er niet eens altyd den nacht voor uit! De ziektetoestand is niet ongunstig; alleen doen zich nog voortdurend choleragevallen voor, zoowel onder de troepen als onder do overige bevolking. Argentijnsche Republiek. Buenos-Ayres, 28 Aug. De Minister van Financiën heeft aan eene deputatie gezegd dat by de staatsbegrooting met 25 millioen verminderen zal. Er zal eene groote volksvergadering belegd worden met het doel de generaals Rocca en Leval uit te noodigen hun ontslag als ministers te nemen. In de regecrings- kringen baart dit plan eenige ongerustheid. Aan de provinciale vertegenwoordiging van La Plata is een nieuw ontwerp ingediend, ten doel hebbende de uit gifte eener nieuwe reeks cedula's, serie 9, ten bedrage van 10 millioen dollars. De Senaat heeft eene wet tot het toestaan eener algemeene amnestie aangenomen. Amerika. In Westelyk Texas, een der Zuidelijke Staten van Noord-Amerika, is, volgens la Lumière electrique, de electriciteit te baat genomen ter bescherming van eene groote pachthoeve, welke gelegen is midden in een weiland, ter grootte van 50.000 HA., en door palisaden geheel is ingesloten. De 200 poorten, welke in die palisadeering zyn gemaakt, kunnen niet geopend worden, zonder dat een alarmsein aan de hoeve wordt vernomen. Op verschillende punten zyn telephoon- toestellen achter Blot geplaatst, waarvan de herders zich kunnen bedienen om met de bewoners der pacht hoeve te spreken. Engeland. In het plaatsje Dunmow is een gebruik, uit de middeleeuwen afkomstig, tot in onze dagen in zwang gebleven. Een echtpaar nameljjk, dat gedurende de tijdsruimte van een .jaar en een dag sedert het huwelyk nooit ruzie heeft gehad en in dat tyd9V6rloop nooit den wensch uitte: »och was ik maar nooit getrouwd", krijgt een prachtige ham present. Dit jaar waren, op 4 Augustus, de werkman Johan Hoy uit Tottenham, en zyn wederhelft, de personen die durfden bezweren, dat zy aan de bovenvermelde voorwaarden in alle opzichten konden voldoen. Zy moesten voor een rechtbank van gezworenen, uit jonge- dochters en jongemannen, met een rechter als voor zitter, bestaande, onder eede hun verklaring bevestigen. Dien eed legden beiden af, op spitse keisteenen geknield liggende, waarna zij naast elkander op een bank zittende, in zegepraal werden rondgedragen. Spanje. De kleine Spaansche koning maakt op 't oogenblik kennis met de genoegens van bet zeebad. Hy is met zjir moeder en zusjes te San Sebastian, en wordt daar eilcea morgen door de gespierde armen van een Bas- kischen badman door de golven gedragen. Daar alles wat den jongen koning aangaat belang- ryk is, vertellen de Spaansche bladen ook, dat zyn mooie lange krullen geknipt zyn. Wat zal de koning er nn manlyk uitzien! 't Schynt hard tjjd te worden dat de kleine Altonso, wiens opvoeding tot nog toe aan vrouwelyke handen was toevertrouwd en die daardoor nogal verwend werd, thans eens onder wat strenger tocht komt. De vierjarige jongeheer had een tydlang de gewoonte om by alle mogelyke gelegenheden te lachen en onlangs werd hy er opmerkzaam op gemaakt, dat men in de kerk niet hard mocht praten. Toen de kleine vorst nu eeDs met zijne moeder, de koningin-regentes, onder het gehoor van een geestelyke was, die krachtig van den kansel sprak, riep hy eensklaps in een oogenblik van stilte: „Zag 'reis mynheer, men mag in de kerk niet zoo hard praten!" Een ander keer maakte een kamerheer er Zyne Majesteit heel eerbiedig opmerkzaam op, dat het voor een koning niet te pas kwam om met de vingers te eten, en Alfonsje vroeg doodbedaard langs zyn neus weg: „En als de koning het nu toch doet? Zeer pjjnljjk was het voor de koningin, toen onlangs by een rjjtoer twee zeventigjarige dameB van hoogen adel vergeefs moeite deden om met hare heesche stemmen „leve de koning!" te roepen en Alfonsus XHI, die razend veel schik in het geval had, lachend riep: „Kyk'reis mama, wat een leelyke gezichten!" De cholera. In de provincies Alicante, Badajoz, Toledo en Valencia werden 79 gevallen en 39 sterf gevallen geconstateerd. In de afgeloopen week kwamen niet minder dan 432 gevallen voor, waarvan 215 met doodelijken afloop, wat een totaal van 2314 gevallen met 1167 sterfgevallen sinds het uitbreken der ziekte maakt. Te Mekka zyn de doctoren zeer geheim met het aantal sterfgevalleu, dat dagelyks voorkomt. Zy be weren, dat dit 150 bedraagt, maar iedereen weet, dat er dagon waren, waarop meer dan 500 personen aan de ziekte overleden. Zelfs wordt van 800 per dag gesproken, wat echter overdreven is. Sinds den 20en Augustus kan men het aantal sterfgevallen gemiddeld op 250 per dag vaststellen. Thans zyn 175000 pelgrims buiten Djeddah ge kampeerd; van de kameelen, die er aankwamen, waren 5000 zonder beryder, wat hetzelfde zeggen wil, alsdat even zooveel personen aan de cholera stierven. Er is geen stad, waar de cholera meer te vreezen isbehalve dat zy geheel geïsoleerd ligt, heerscht er gebrek aan levensmiddelen en medicijnen, terwyl van desinfectie geen sprake is. Door den sultan werd het volgende karakteristieke telegram naar Djeddah gezonden: >Stel alles in het werk om de ziekte te bestrijden, maar als het God's wil is, dat onze gezegende stad Djeddah wordt verwoest door ziekte, laat die dan haar gang maar gaan." Italië. Bome, 27 Aug. De politie heeft gisteren nog verscheidene Oberdank- en Barsanti-vereenigingen in een aantal steden in de provinciën ontbonden en overal na onderzoek een aantal papieren in beslag genomen. Oostenrijk. Weenen, 27 Aug. De keizer van Duitschland en de koning van Saksen worden hier den 2en October verwacht. Frankrijk. De politie te Parys heeft de hand gelegd op een 61-jarig man, Antoine Perrier, ontvangers-klerk, die verdacht wordt een jong kind een meisje, Alice Neut, in den nacht van 21 dezer uit de ouderlyke woning ontvoerd, schandelijk mishandeld en daarna vermoord te hebben. Duitschland. Bonn, 27 Ang. Naar de Bonner-Zeilung verneemt, zouden aan den Oud-Katholieken-dag te Keulen ook de Nederlandsche Oud-Katholieke bisschoppen komen deelnemen, en wel de aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Haarlem en Deventer. Dezer dagen werd op 't eiland Helgoland een jongen geboren, die Wilhelm Hansmann zal heeten. Hy is de eerste aanstaande reernut, dien het eiland voor het Duitsche leger zal leveren. Eenige heeren te Bremen hebben ter eere van dit feit besloten de kosten voor de opleiding van dezen aanstaanden Helgolander-soldaat op zich te nemen en hem in staat te stellen als „eenjarige" zyn dienstplicht te vervullen. Nederland. Amsterdam, 27 Aug. »Hoe de politie 't kan geweten hebben" vroeg hy. »Ja, daar zat 'm de kneep!" Maar een feit is het, dat de politie goed op de hoogte was. En vier uur vóór hy ter plaatse was, wist de beer Meischke Smith, restaurateur van »ArtiB" alhier niet alleen, dat er dien nacht door zijn vroegeren huisknecht Hendrik Wede- meier (uit Hanover) inbraak zou gepleegd wordeD, maar was bjj er zelfs voor gewaarschuwd op te passen, omdat genoemde W. een beitel en een mes by zich had. En precies, zooals voorspeld was en de politie 't verwachtte, gebeurde het ook. Om half twaalf in den avond van 30 Juli 1.1. wandelde Wedemeier over den Zeedykzonder in 't minst te weten, dat hy door de rechercheurs Peters eu Otterhaus in 't oog werd gehouden. Ook niet, dat zy hem volgden, toen hij de Prins Hendrikkade langs wandelde tot aan het eind en zoo naar den Park schouwburg, de Doklaan in, de Kerklaan door, tot in de Middenlaan, waar hy een poos lang met aan dacht bleef kyken naar de keuken in »Artis". Vandaar begaf by zich in het paviljoentje voor het Panorama, waar by zich verschool en alleen nu en dan uitkwam om weer naar de keuken te kyken. Er was dien avond concert geweest en dan zyn tot half drie de knechts bezig met het opruimen van den boel. Nu ging hy tegen dien tijd er weer heen en sloop, altyd in het oog gehouden door de beide rechercheurs, het hek in. Langzamerhand werd nu alles stil, de lichten gingen uit en een kwartiertje bleef het zoo, tot op eenmaal de builen staande rechercheurs twee doffe stompen tegen een glasruit hoorden en daarna het breken van een ruit. Na lieten zy tweemaal een fluitje hooren, het signaal voor hun twee collega's, die binnen zaten, dat de vogel begonnen was. Maar ditzelfde fluitje schynt ook joist voor dien vogel een teeken van onraad te zyn geweest. Althans toen de twee buitenstaande rechercheurs waren binnengelaten en zy in het afgesloten deel van den tuin by de keuken gingen zoeken, vonden zij Wedemeier liggende in een boscbje, waar by zich slapende hield en zich zeer verbaasd toonde, dat men hem gewekt had Hy had toch zoo beweerde hij daar al van half twaalf gelegen, nadat by eerst over een hek was geklommen en was er met geen ander doel gegaan dan om te Blapen, daar hy in hot Park twee nachten achtereen gestoord was geworden! lntusschen was, zooals men ziet, deze voorstelling van zyn handelwyze niet precies te rymen met de mededeelingen der rechercheurs, die hem in het oog gehouden^ hadden. Nog komen daar twee andere feiten by: het vinden van een beitel in den grond vlak by het gebroken venster, welke beitel door een koopman van de Nieuwmarkt herkend werd als door hem in den ochtend van den 30en Jnli aan beklaagde verkocht. En de groene zeep, waarmede de ruit was ingedrukt, heeft beklaagde dien avond zelf om half twaalf op den Zeedyk gekocht. Nu ontkende hy, tegenover de bepaalde verklaring van den winkelier, die hem herkende, wel niet het feit van het koopen, maar hjj beweerde dit gedaan te hebben voor een juffrouw, wie hy in den winkel de zeep heeft overgegeven. •Neen", zeide de winkelier, »je bent er zelf mee de deur uitgegaan". En by helderde op, hoe hy aan de kleur van de zeep kon herkennen, dat de gevondene by hem ge kocht was. Beklaagde vond dat erg mal en beweerde, dat die zelfde zeep door een ander in een anderen winkel gekocht kan zyn. Want al zeggen de rechercheurs, dat geen ander persoon uit dat omheinde tuintje kan ontsnapt zyn of ze zouden hem gezien moeten hebben, hy bleef er by, dat een ander 't zou gedaan hebben en kwam zelfs met de onmogelyke veronderstelling voor den dag, dat de restaurateur Smith wel zelf de ruit kan gebroken bebben, onderwyl dat de recher cheurs hem weg brachten Het O. M. by de Amsterdamsche rechtbank, waar voor dit zaakje diende, eischte, wegens poging tot diefstal met braak, één jaar gevangenisstraf. Mr. Blijdenstein achtte bet opzet om te stelen niet bewezen; wel had beklaagde zich schuldig gemaakt aan poging tot huis vredebreuk, waarom pleiter con cludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak deelen wy later mede. Hoorn, 27 Aug. Als een bijzonderheid dient vermeld, dat de heer A. Anker Az. van Zierikzee, heden voor zaken alhier vertoevende, zich liet overhalen lid te worden van den Nederl. Scherpschuttersbond. Hy nam deel aan den grooten Nat. wedstryd en schoot op de vrjje baan Mil. Scbjjf het maximum van 40 punten. *s Gravonhage, 27 Aug. De derde afdeeling der Enquête-commissie zal op 8 September hare werk zaamheden te Rotterdam aanvangen. 'sGravenhage, 27 Aug. Het gerechtshof bevestigde heden het vonnis der Middelburgsche recht bank, waarby een schoenmaker teMeerdonk, beklaagd van wederspannigheid tegen commiezen der rijks belasting te Clinge, van rechtsvervolging werd ont slagen. Het hof handhaafde verder de door die rechtbank opgelegde straf aan een arbeider te Westkapelle wegens feitelijke aanranding der eerbaarheid. Gravenhage, 27 Aug. Regende het gisteren avond alhier hevig, boven Scbeveningen ontstond er eene soort van wolkbreuk; het water viel met stroomen neêr, zoodat de riolen niet in staat waren het te verzwelgen. De meeste huizen in de Keizer-, Prins Willem-, Westerstraten en Havenkade, enz. liepen geheel onder; geen kelder die vry bleef. In de PrinB Willem- en Keizerstraten liepen de paarden der tram tot de knieën in het water, zoodat de dienst niet ge regeld kon plaats hebben; aan het kurbaus verzakten de voetstukken, waarop de bekende honden staan, eenigszins; een der honden nam zelfs een verkeerden stand aan. In den strandweg ontstonden op verschillende plaatsen, vooral vóór het knrhaus, diepe gaten. Een kastelein o.a. in de Keizerstraat zag zich ver plicht met vrouw en kinderen den nacht op het biljart door te brengenby eene familie in dezelfde straat werden slapende kinderen op de toonbank geplaatst; by een bakker liep het water onder het bed, terwyl de vrouw bevielby een ander dreven flesschen, vaten en wat dies meer zy door den kelder, dien men heden op den middag nog bezig was met een scheepspomp ledig te pompen by een drogist dreven al zyne wareu door den keider en werden natuurlyk meest alle be dorven aan den Geverts Deynootweg was de watersnood zóó erg, dat enkele bewoners de brandwacht alarmeerden, die wel kwam, maar er nog meer water inbracht. Men zegt, dat het riool, hetwelk by de kerk ligt en waarop alle riolen uitloopen, eene te nauwe uitmonding heeft, waardoor het water niet flink kan wegloopen. Nieuw© Tonge. Aan de haven alhier wordt, voor rekening van den polder, eene weegbrug ge plaatst. De levering van het weegtoestel is opge dragen aan den heer J. Vis Cz. te Sommelsdjjk. CSoes, 27 Aug. Het is kermis, zeggen de menscben, en aan de kramen, tenten enz. kan men het dan ook wel gewaar worden, maar overigens heerscht hier in weerwil der kermis, dank zy den neerstroomenden regen, de stilte des grafs. De kramers houden hunne bramen eenvoudig gesloten, en voor zoover zy die geopend hebben, zitten zjj in elkaar gedoken als ware men in December, 't Is me het bermisweertje wèl, God betere het Evenals alle jaren is de lucht bezwangerd met geuren van oliekoeken, kunstboter, bombazijn en dergelijke parfumerieën. Monsióur Frantantiono is gearriveerd met nogat en ijs. Ieder die den naam van den eigenaar zonder haperen tienmaal ban uitspreken, krygt eene portie jjs cadeau. Benner en RenterghemVerstraten zyn er met hunne menageriè—mécanique. Laatstgenoemde heeft den leerlingen der Hoogere Burgerschool en der Meisjes school Dinsdag en Woensdag vry entrée gegeven. Als hy de kiuderen der Armenschool koBteloos had toe gelaten, zou het wel zoo aardig geweest zijn. Maar die stakkers kunnen op een vryen rit natuurlyk geen betaalden laten volgen. Voorts treft men aan als gewoonlyk alle mogelyke abnormaliteiten of wat men daarvoor wil laten door-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1