ZIEBIKZEESCIIE Mil US I! 0DE. Donderdag 28 Augustus 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. Tiende Verjaardag PATENTBLADEN. nieuwstijdingen" Stad Zierikzee en Zeeland. MELIS VAN~~DER VLIET ADVERTENTIËN. Stroophappen, Zakloopen. Yerechijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 47ste JAARGANG. No. 5891. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Yrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van: JAN CON STAN DSE, vroeger wonende te Brouwershaven, thans te Zierikzee, voor de beneden voorkamer en de bovenlocalen van het huis, staande op den hoek der Lange Nobelstraat, Wijk A, No. 475. Zierikzee, den 26 Augustus 1890. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. KENNISGEVING. Beffrootiug dor Inkomsten on TJit- gaveu der Gemeente voor 1891. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de begrooting der inkomstenen uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 4891, zooals die op heden aan den Gemeenteraad is aangeboden, van nu af, gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet Zierikzee, den 26 Augustus 4890. De Burgemeester en Wethouders, CH. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. VAN H.K.H. PRINSES WILHELMINA. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee noodigen de ingezetenen uit, om bij gelegenheid der viering van den tienden Verjaardag van H. K. H. PRINSES WIL HELMINA op den 31 Augustus en den 1 September a.s., door het uitsteken van vlaggen en door het illumineeren hunner huizen op den 4 September van hunne ingenomen heid met dien voor Nederland gedenkwaardigen dag te doen blijken. Ziebikzee, den 27 Augustus 1890. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Patent bladen over het dienstjaar 4890/$l ter Secretarie der Ge meente ingevuld gereed liggen, en van heden af tot en met Woensdag den 3 September e.k., aldaar door belanghebbenden in persoon kunnen worden afgehaald. De niet afgehaalde Patentbladen zullen daarna door den Deurwaarder der Directe Belastingen aan de huizen der belanghebbenden worden rondgebracht, welke beambte voor elk rondgebracht Patent van de Patentplichtigen tien cent mag vorderen. Zierikzee, den 27 Augustus 4890. CH. W. VERMEIJS. Amerika. Zaterdag j.l. is het atoffeljjk overschot van den beroemden Ericsson, te New-York, met groote plechtig heid van de begraafplaats overgebracht aan boord van het Amerikaanache oorlogsschip »Baltimore", waarmede het naar Gothenburg zal worden vervoerd, ten einde in Ericsson's vaderland ter aarde besteld te worden. Deze verplaatsing geschiedt op verzoek van den koning van Zweden. Bp het overbrengen was de Amerikaan ache minister van marine met vele andere militaire en marine-autoriteiten aanwezig. Door de »Nantucket", een van de vele monitors, welke naar Ericsson's ontwerpen gebouwd zjjn, werden saluutschoten gelost. Zoodra de lpkkist aan boord was, heesch de Baltimore" de Zweedsche vlag, en aan deze werd door alle Ameri- kaansche oorlogsschepen en forten bp het voorbpvaren een saluut van 21 schoten gegeven. Spanje. Madrid, 24 Aug. In de provinciëa Alicante, Badajoz, Toledo en Valencia zjjn gisteren 139 gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 56 met doodelpken afloop. Rusland. Memel, 25 Aug. De Keizer is bier te zes uur aan wal gestapt en door graaf Waldersee, den onder staatssecretaris Von Marschall en de hoogste ambte naren oiitvangen. Door de menigte toegejuicht, is de Keizer door de versierde straten naar Tauerlauken en naar den Lonise-eik gereden. Duitseliland. Te Würzburg zpn bij de legeroefeningen ruim 200 soldaten ziek geworden. Twee van hen zijn terstond overleden. Het ongeval gsschiedde tpdens een grooten marsch. Door een verzuim was het regiment te laat vertrokken, zoodat het laatste gedeelte van den weg in de brandende hitte versneld werd afgelegd. Betreffende dit ongeval deelt de Frankfurter Zeitung nog eenige bijzonderheden mede. Het regiment marcheerde om halfzeven uit Würzburg en kwam na ll/a uur te Eibelstadt aan. De afstand was 10 kilometer, de soldaten waren zwaar bepakt en het was zeer warm (26 Reaumur) en stoffig. De gevolgen van dezen snellen marsch onder deze omstandigheden deden zich spoedig gevoelen. Reeds te Sommerhausen, de eerste plaats na Eibelstadt, vielen de eerste soldaten neer. Later, tusschen Ochsenfnrt (18 kilometer) en Marksbreit, vermeerderde het aantal der soldaten die niet verder konden, zoozeer, dat de inwoners weldra met wagens moesten komen, om de bewustelooze man schappen weg te brengen. Honderd zeventig soldaten vielen in onmacht en tweehonderd moesten nog uit het gelid treden en achterblpven. De inwoners der geheele streek waren zeer veront waardigd. De Wiirzburger General Anzeiger zegt: »De wegen van Sommerhausen tot Marksbreit geleken wel een slagveld." In het Wiirzburger Journal schrpft een ooggetuige dat de soldaten er uitzagen, alsof zij uit den slag kwamen en omvielen als vliegen." Een sol daat, die bijna niet meer voort kon, terwpl 't schuim hem op den mond stond en zpn lichaam beefde alsof hp de koorts had, moest voortgaan, tot dat hp dood neerviel. Een streng onderzoek i3 ingésteld naar de juistheid dezer feiten. Het regiment stond onder commando van kolonel Scholier, die onlangs tot dezen post was bevorderd. Nederland. Amersfoort, 24 Aug. Vrijdagmorgen werd gevankelpk alhier binnengebracht de Donderdag te Hoevelaken, een uurtje van Amersfoort gelegen, aan gehouden ruim achttienjarige dienstbode van zekeren v. d. B., naar wij vernemen onder beschuldiging getracht te hebben een geheel gezin te vergiftigen. Deze poging mislukte echter, doordien het middageten, door het vergif (muizentarwe), een eigenaardigen smaak had, terwpl bp nader onderzoek bleek, dat door de in dit eten aanwezige tarwe deze smaak veroorzaakt werd. De politie, van een en ander in kennis gesteld, deed de vermoedelijke daderes aanhouden. Volgens hetgeen wjj nog vernamen had beschuldigde persoonlpk niet de minste reden tot dergeljjke handeling, doch moet vermoedelijk volgens haar bewering zich voor een geldelijke belooning van twee gulden tot deze afschuwelijke daad hebben laten omkoopen en alzoo het werktuig van een wraakzuohtig persoon ge worden zpn. Reeds onder het eten werden eenige huisgenooten ongesteld. De meid, die nu ongerust werd, begon de mnizentarwe self weer uit het eten te zoeken, zoodat daardoor reeds terstond verdenking tegen haar rees. Het jongste kind moet nog ernstig ongesteld zpn, d« anderen zpn allen hersteld. De politie is ijverig werkzaam een en ander tot klaarheid te brengen. De hoofdschuldige, die de meid tot deze afschuwelijke misdaad verleidde, moet door haar reeds genoemd zpn. TTissing^en, 26 Ang. Heden namiddag is de oudheidskamer geopend, met een toespraak van den voorzitter der Oudheidskamer, de heer A. A. A. E. Geroin. Middelburg, 26 Aug. Ged. Staten hebben de verkiezing van een lid der Prov. Staten in het hoofd kiesdistrict Goes, ontstaan door het vertrek van den heer Qaarles van Ufford, bepaald op Woensdag 24 September en herstemming, is die noodig, op Woensdag 8 October. Mi<l<3elt>ux*jp, 27 Aug. De gemeenteraad, die besloten heeft de betrekking van controleur der plaatse lijke belastingen te combineeren met die van deskundig schatter van de localiteiten voor verkoop van sterken drank in 't klein, heeft in zpn heden gehouden zitting besloten het salaris van den nieuw te benoemen titularis te bepalen op 1200. Vrouwepolder, 26 Aug. De gemeenteraad heeft besloten het salaris van het hoofd der school te Gapinge met 40 te verhoogen en alzoo te brengen op 750. Goes, 26 Aug. Door G. Bantjes, timmerman te Soest, is bp het bestuur dezer gemeente aanvrage gedaan om een perceel aan den Wal te mogen inrichten tot een lokaal ten behoeve van het Leger des Heila. De afstand tusschen het te verbouwen perceel en de bestaande kerk der Christelijk Evangelische gemeente is mioder dan 200 Meters. Misschien zou dit een bezwaar kunnen zpn tegen het aangevraagd verlof. In elk geval hopen wp, dat de goede God een middel aan de hand zal doen om te voorkomen, dat het onzinnig lawaai en getier van de heilsoldaten in ons rnstig stadje zich komen nestelen. Het gaat den aannemer niet voor den wind met zpne werkzaamheden aan het Sas. De ondergrond schpnt zoo kwaad, dat men de palen niet in den grond krpgen kan. Bovendien heeft hp reeds meermalen eon malheur aan zpne stoomtoeatellen gehad. Bp eenige bakkers hier ter stede is bij scheikundig onderzoek aluin in het brood gevonden. Zou het geen aanbeveling verdienen om de namen dier bakkers publiek te maken? Zooals men weet is er een een voudig middel om te weten te komen of zich aluin in het brood bevindt. Men steekt n.l. een goed blank geslepen mes in het broodbevindt zich daarin aluin, dan zal het mes zwart gekleurd worden, en men kan overtuigd zpn, dat het brood ongeschikt is voor de coasumtie. Door den commissaris van politie is bekend ge maakt dat hp er gaarne kennis van zou krpgen, indien de straatmuzikanten aanleiding mochten geven tot eenige klacht. Opgave van het nommer is ter aan duiding van den persoon voldoende. Het schijnt dus, dat die heeren een nommer zullen krpgen; of zjj het op den rug of op den buik moeten dragen? Eenvoudiger zou het zijndie last veroorzakende musici eenvoudig van de kermis te weren. Deze zon er niet minder om zpn. Eenige dames, o. a. mevrouw Huet en mej. Yan AsperenVervenne, hebben aan iedere huismoeder, die eene dienstbode heeft, eene circHlaire toegezonden, in houdende het verzoek om de dienstbaren te weigeren tot laat in den nacht of vroeg in den morgen kermis te houden. Zelfs als de ouders der dienstmeisjes het goedvinden, moeten de huismoeders het niet toestaan. Niemand zal aan den inhoud dezer circulaire aan stoot behoeven te nemenintegendeel. Een andere vraag is, of ze doel zal treffen. Men zou daaraan kun nen twijfelen, als men verneemt dat een door en door brutale dienstmaagd aan mevr. Huet een briefje heeft geschreven, dat zij toch zoo gaarne »in alle eer en deugd" kermis zou houden en of mevrouw niet zoo goed zou willen zpn toe te laten dat de dominé met haar (de dienstbode) kermis ging houden. Dan zou mevrouw toch zeker wel gerust zpn. Brouwershaven, 27 Aug. Gisteren avond werd in eene druk bezochte vergadering, daartoe door de sociëteit ^Eensgezindheid" bijeengeroepen, besloten dat Brouwershaven ook algemeen feest zal vieren ter eere van Prinsessedag. De dag en de wjjze waarop het feest zal plaats hebben zal nog nader bepaald worden door de benoemde feestcommissie. Zierikzee, 25 Aug. Bjj kon. besluit is aan jonkvrouwe S. W. de Jonge alhier, tot wederopzegging, vergunning verleend kosteloos onderwijs te geven in de beginselen der Fransche taal aan de bijzondere school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs aldaar. Benoemd tot bootsman en concierge voor practische oefeningen de heer J. D. de Wit, gewezen opperschipper der Marine, geboren te Zierikzee. Door Z. M. is eervol ontslag verleend aan Mr. L. A. Bybau, als dpkgraaf van den polder Al te klein zpn benoemd: tot lid van het bestuur der waterkeering van den cal. Suzannapolder de heer J. L. Marcnsse, tot voorz. van den cal. polder Anna Friso de heer J. Karelse; tot dpkgraaf van den Onrustpolder de heer A. E. de Bads; tot plaatsv.-dijkgraaf van den Nieuwen Havenpolder de heer J. H. de Vlieger; tot gezworen van den Adriana-Johannapolder de heer H. van der Linden Jz. De examens voor (hulp)onderwpzers en 'onder wijzeressen zullen dit jaar gehouden worden 8 Oct. e.k. en volgende dagen. Stukken vóór 20 Sept. e.k. in te zenden aan den districts-schoolopziener. Voor de betrekking van hoofd der openbare school te Lamswaarde hebben zich 19 sollicitanten aan gemeld. Er zal geen vergelijkend examen plaats hebben. Zierikzee, 26 Aug. In de heden namiddag gehou den vergadering van den gemeenteraad, waarin afwezig waren de heeren Moolenburgh, Six en Fokker, werd na voorlezing en goedkeuring der notulen van 21 Juli, 11, 12 en 13 Aug. 1.1. medegedeeld, een brief van de Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het in de besloten raadsvergade ring van den 43 Aug. 1.1. genomen besluit, tot aankoop van onroerend goed. De Voorzitter deelde daarbij mede, dat in publieke veiling zijn aangekocht, uit den boedel van den heer D. Bevelander, twee perceeltjes grond, bij de begraafplaats, met inbegrip der onkosten, voor f 4389,84, welke som zal worden be streden uit de in October a.s. door den polder Schouwen af te lossen obligatie en stelde voor, Burgern. en Weth. te machtigen om die perceelen voovloopig op de voor de ge meente meest voordeelige voorwaarden te verpachten, waartoe werd besloten. In handen van Burgem. en Weth. werd om praeadvies gesteld, een verzoekschrift van A. van der Velde, om ver goeding van schade, wegens het wegnemen van planten' en boomen van wege de gemeente bij de uitgraving van zelkasch op het door hem gehuurde terrein der Com- merciewerf. De Voorzitter gaf daarbij te kennen, dat genoemde A. van der Velde tevens heeft verzocht, om van de verdere huur der Coramerciewerf met ingang van 45 Oct. a.s. te worden ontslagen, met verbintenis om het door hem nog aan de gemeente verschuldigde op de eerste vordering te zullen voldoen. Komen ter tafel voorstellen van Burgem. en Weth.: 4*. naar aanleiding van een brief van den heer Mr. J. F. van der Lek de Clercq, dat hij er in berust, dat de gemeente hem niet kan erkennen als eigenaar van eenige perceelen schorgrond onder Nieuwerkerk, aangezien die per ceelen door verjaring het eigendom zijn geworden van de gemeente Zierikzee en dat hij wil medewerken om die perceelen ten name te doen stellen van de gemeente Zierikzee, als deze aanneemt van hem te koopen het per ceel schor, Sectie C, No. 425, groot 4 Heet. 86 Aren 20 Cent., voor f 4000, en alle onkosten voor hare rekening neemt. Burgera. en Weth., hoezeer het wenschelijk achtende, dat die zaak voor de gemeente geregeld werd, meenen dat dit geldelijk offer niet in overeenstemming is met het voor deel, dat de gemeente van de verbeterde tenaamstelling zou hebben, terwijl zij zooveel schor heeft, dat het aan geboden perceel voor haar derhalve van zeer weinig belang is, waarom zij voorstellen het bedoelde perceel schorgrond niet aan te koopen en overigens te persisteeren bij 's Raads besluit van 10 Januari 1.1. Dienovereenkomstig wordt besloten 2°. om het verzoek van de heeren D. Q. Mulock Houwer en C. H. Hummelinck, om het tijdstip waarop van hen het bericht der aanvaarding van de concessie voor den aanleg en de exploitatie eener drinkwaterleiding behoort te zijn ingekomen (31 Augustus), met 6 maanden te verlengen, niet toe to staan, maar hen alsnog uitstel te verleenen tot 1 October. Op voorstel van den heer de Crane, wordt met 5 stem men tegen 2, die van de heeren Boeije en W. A. Ochtman, besloten, aan adressanten alsnog een uitstel van 3 maanden te verleenen. Met algemeene stemmen worden Burgem. en Weth. ge machtigd om in het openbaar te verpachten, de visscherij in de haven van de brug buiten de Zuidhavenpoort tot aan het Sas, vroeger verpacht aan C. van der Ploeg. Aan mejuffrouw A. P. Anker wordt, met ingang van 4 September a.s., eervol ontslag verleend als helpster bij het onderwijs in de handwerken roor meisjes aan school C. Door Burgem. en Weth. wordt aangevraagd, ter gelegen heid van den lOden verjaardag van H. K. H. Prinses Wil- helmina, een crediet van f 100, om ook van gemeentewege eenige illuminatie of versieringen aan te brengen. Dit voorstel wordt bestreden door den heer Zuurdeeg, die meende, dat, nu de gemeentenaren zelve een niet on belangrijk bedrag voor de feestviering hebben bijeengebracht, het niet noodig is dat er van gemeentewege nog iets worde gedaan, vooral ook met het oog op de financiën der gemente, waarbij de heer Crane zich aansluit, die eene illuminatie van het Raadhuis bovendien ondoelmatig zou achten. De heer Boeije verdedigde nog - het voorstel, hetwelk wordt aangenomen met 4 stemmen tegen 3, die van de heeren Houwer, de Crane en Zuurdeeg. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek der Commissie voor de feestviering op 1 September a.s. om een crediet van f 100 uit de gemeentekas. Vóór stemden de heeren S. J. Ochtman en de Looze. Tegen de heeren de Crane, Zuurdeeg en Boeije. De heeren Houwer en W. A. Ochtman hielden zich buiten stemming, als leden der feestcommissie. De door Burgem. en Weth. aangeboden gemeentebegroo- ting voor 1891bedragende in ontvang en uitgaaf ƒ414470,905 en de begrootingen van het Burgerl. Armbestuur en de dienstd. Schutterij voor hetzelfde jaar, worden gesteld in handen van de heeren Moolenburgh, de Looze en Six, tot onderzoek en verslag. Voorloopm werden vastgesteld de rekening der d.d. Schut terij over 1889, sluitende met een goed slot van 124,07, als mede de rekening der gemeente over 1889 in ontvang op 114426,935, in uitgaaf op f 112197,845, met een goed slot van f 2229,09. Tot tijdelijk leeraar in de Scheikunde en Natuurlijke Historie aan de Hoogere Burgerschool en in de Werktuig kunde, Natuur- en Scheikunde aan de Burger-Avondschool, wordt met algemeene stemmen benoemd, de heer Dr. H. G. L. van der Meulen te Utrecht, die alleen op de aanbevelings lijst van Burgem. en Weth. voorkwam. De openbare vergadering gaat daarop in eene beslotene over en wordt na heropening dadelijk door den Voorzitter De aanvraag om plaats naar New-York op de schepen der »Ned. Am. Stoomvaart-Maatschappij" is zoo groot, dat de directie besloten heeft de volgende maand ook het Btoomschip >Zaandam" een extra-reis te laten maken. Dus zullen in Sept. 7 schepen naar New-York varen. Woensdag vertrekken van Den Haag naar Zuid- Afrika een kapitein en een luitenant van het Heils leger." In verband met de pogingen tot bevordering der •Zondagsrust", ook voor de postkantoren, zegt het Centrum »Hoeveel visitekaarten, circulaires en couranten, hoeveel briefjes en briefkaarten zouden er wel op één enkelen Zondag door bet land reizen, die evengoed tot Maandag hadden kunnen wachten of die reeds vroeger hadden kunnen verzonden worden!" Volkomen waar; men zou er zelfs kunnen bijvoegen »of die wel heelemaal achterwege hadden kannen bljjven. Minder eens zjjn wjj het met de opmerking van dat blad, dat er ook langs de telegraaflijn des Zondags zooveel dépêches worden verzonden, die slechts »klikke- billetjes" betreflen. Het Centrum haalt er zelfs eenige aan. Toegevende dat misschien enkele van die tele grammen zoo'n haast niet haddenzien wjj niet in wat het baten zou, zoo zij al niet werden overgeseind er kunnen toch ook telegrammen van gewicht en drin genden aard zjjn en als de telegrafist, met het oog hierop, op zjjn kantoor moet wezen, kan hjj onder de hand ook wel die >klikkebilletjes" seinen. Bovendien, mededeeliugen die naar het oordeel van het Centrum slechts „klikkebilletjes" betreffen, kunnen voor de betrokken personen soms van zeer veel belang zijn. Men schrijft uit Drenthe: Deze provincie, vroeger het dorado voor jagers en jachtliefhebbers, begint thans ten deze, zjjnen roem te verliezen. Er is nog wel veel wild, aanwezig, maar door de jachtwet van 1854 is de verhouding geheel ver anderd. Mocht ieder houder eener jachtakte vroeger op alle plaatsen in de provincie gelegen, die niet bjj speciale vergunning waren afgepaald, zjjn bedrijf uit oefenen, thans mag niemand zonder vergunning van den eigenaar op dieDS gronden jagen. In de groote dorpen verkrijgen de daar aanwezige jagers van de menigvuldige eigenaren doorgaans om niet vergunning; maar op de talrijke gehuchten met hunne groote heidevelden, worden veelal de jachtvelden aan enkele personen verhuurd, die, om een wildrjjk jacht veld te verkrijgen, niet te veel gebruik van het gehuurde maken. Vandaar dat in de gehuchten meestal een rjjke wildstand bestaat, alsook in enkele groote dorpen, waar de jachtvelden verhuurd worden. In vroegere tjjden, vóór '95, werd hier ook nog al betrekkelijk veel grof wild aangetroffen, vooral herten, reeën en wilde zwijnen. Doordien er nu minder gejaagd wordt en hier en daar in de heidevelden groote dennen- en eikenbos9cben worden aangelegd, komt het grof wild ook langzamerhand in enkele streken weer voor den dag, zooals in de Dieversche zandduinen en groote bosschen, en in het Norgerhout en omgelegen streken. Jammer dat de hooge regeering nog niet kan be sluiten, de jacht vrjj te laten voor de eigenaars op het wild, dat op hunne landen wordt aangetroffen, waartoe reeds vóór eenige jaren door nu wjjlen den af gevaardigde voor Drenthe Gratama e. a. het initiatief werd genomen. Zierikzee, 27 Ang. Door een samenloop van omstandigheden kan eerst dezen avond het programma der op 1 September a.s. te houden feestviering officieel worden vastgesteld, zoodat wjj aan de toezegging, in ons vorig nummer gedaan, geen gevolg kunnen geve». Nochtans zjjn wjj in de gelegenheid gesteld om reeds nu met genoegzame zekerheid mede te deelen, dat de voornaamste punten van het programma zullen zjjn Bespeling van het carillon met begeleidende fanfaren- muziek. Tractatie in de gestichten van liefdadigheid en op de scholen. Volksspelen op het Havenplein. Muzikale uitvoeringen aldaar en Illuminatie van het feestterrein en een gedeelte van de Oude Haven. Met genoegen vernamen wjj tevens, dat vele inge zetenen van alle rangen en standen nog bovendien op verschillende wjjze tot opluistering van het feest zullen medewerken. LANDBOUW. Eene belangrjjke varkensfokkerjj bestaat te Carls- rode in den Harz, vooral daarom merkwaardig, omdat de eigenaar, graaf Stolberg, zich bjjzonder toelegt op het ras van het Tamworth zwjjn. Deze soort is gefokt uit het roode Engelsche ras, en men legt zich niet op vetvorming, maar veeleer op vleeschaanzetting toe, waarvoor dit varken zeer geschikt is. Het heeft een langen snnit, en bezit dus de eigenschap, om in het bosch en ep de weide naar ongedierte te wroeten. Misschien is het ook van belang te weten, dat bjj de voedering aldaar vooral rjjst in aanmerking komt; het zaad waarvan ook reeds ten onzent een uitmuntend varkensvoeder bleek te zjjn. Door de firma Boeke en Huidekoper zal op de landbouwtentoonstelling, die 6—12 September a.s. te Dordrecht zal worden gehouden, iets geheel nieuws op het gebied der zuivelbereiding in werking vertoond worden. Het is de Laval's »Boterseparator", een werktuig, waar van boven versche melk in loopt en van onderen de boter in een voortdurenden stroom uitkomt: De boter behoeft dan slechts gekneed en gezouten te worden om voor het gebruik geschikt te zijn. Prof. W. Fleischman, de bekende autoriteit in znivel- bereidingszaken, heeft, zegt de Prov. Gron. Crt gedurende een paar maanden proeven met dit nieuwe werktuig genomen, en zich in de Milchzeitung no. 31 van dit jaar, zeer gunstig uitgelaten over de verkregen resultaten. KERKNIEUWS. immers wat meê, mogen ze dan -niet tot spot strekken aan meergegoeden Wel zeker, uitgelachen te worden door honderden bij honderden, dat is voor het kind van Jan Rap niet zoo erg! Zij hebben zich immers vrijwillig aangegeven? O zeker, en de kinderen vinden het zelfs een genot van onderen tot boven met stroop bemorst te worden of in een zak orn te rollen!!! Laten de kinderen van Mijnheer X eens onderling zich ammuseeren met stroophappen en zakloopen. Fi done, klinkt het dan uit den mond van mama of papa. Maar de kinderen van het volk! Laten die vrij uitgelachen worden en tot spot verstrekken aan anderen. Verheffing van het zedelijk peil der lagere klassen onzes volks, hoe wordt ge in het aangezicht geslagen door stroophappen en zakloopen! Katknuppelen, hanentrekken en dergelijke amusementen zijn terecht afgeschaft, omdat ze neerkwamen op mis handeling van «lieven. Maar l<in<lex*en uit de lagere volksklasse staan immers hooger dan katten en hanen Was er in Zierikzee niets anders te verzinnen dan stroophappen en zakloopen? Kon men geen vliegerwedstrijd organiseeren, waaraan kinderen uit alle standen deelnemen De Zierikzecsche jongens waren bekend als halve waterratten; waarom dan geen wedstrijd in zwemmen? De prachtige haven van Zierikzee levert bij hoogwater een uitstekende gelegenheid voor een roei- wedstrijd. Men had dan den vlugste, den behendigste, den sterkste kunnen beloonen. Maar nu krijgt zeker hjj eene belooning, diehet vuilste gezicht heeft. Aan deze genoemde soorten van sport kon door iedereen worden deelgenomen; stroophappen en zakloopen is alleen geschikt voor het kind van den arme. Een ellendig voorrecht voor het kind uit de achterbuurten! X. (Om onpartijdig te blijven, hebben wij bovenstaande opgenomen, ofschoon wij er in het geheel niet mede instemmen. Wij gelooven niet, dat het verlagen des volks het doel der Commissie is. Red.) Burgorljjlte Stand van Zierikzee. geboren: 15 Ang. Een zoon van W. Timmerman en P. C. Nolet. Een zoon van W. HenBeveldt en J. Vliegent- hart. 18 dito. Eene doehter van P. Bokelaar en A. Barrevoets. 20 dito. Eene dochter van J. H. Wanroojj en P. Admiraal. 21 dito. Eene dochter van K. Hillebregt en M. E. Douw. 22 dito. Een zoon van A. Bil en K. Verton. Eene dochter van H. G. Kodde en J. van Schelven. o ver leb en 16 Aug. J. Waardenburg, 69 j., ongeh. z. D. A./ Siss, 11 m., d. W. C. Boot, 3 m., z. 17 dito. C. Logmans, 5 m., d. 18 dito. J. C. de Looze, 2'/» j-, d. 19 dito. M. van Wjjngaarden, 29 j., vrouw van A. de Vos. J. Bejje, 6 m., d. 21 dito. S. Bakker, bjjna 87 j., weduwe L. Schraver. STOOMBOOTEN STOOMBOOTDIEN ST Da. G. E. Meloen van Koljjnsplaat, beroepen te Kloetinge, zal aldaar Zondag 5 Oct. in den voor middag worden bevestigd door ds. B. M. Mantz van 's Heer-Abtskerke, terwjjl hjj in den middag van dien dag zpne intreê-rede zal honden. IN MEMORIAM. 20 October 1830—23 Augustus 1890. Hoe waar is het, dat niet degene, die een I I hoogen leeftijd bereikt heeft, van een lang I bestaan mag spreken, maar slechts hij, die I I zijne jaren, hoewel soms klein in getal, heeft I gebruikt om te voldoen aan zijne verplichtingen I I als mensch, als lid der maatschappij en als I j hoofd of onderdeel zijner familie. Gerust durven we daarom beweren, dat I de heer Cox*iielis v. <3. "Vliet Dz. I I op den 23 Augustus j.l. een lang bestaan I afsloot, al mocht zijn jarental de 60 nog niet I I bereikt hebben. Ieder onzer, die hem in zijn bedrijvig leven I heeft gekend, zal den overledene den roem niet onthouden, voor Zierikzee een der beste burgers te zijn geweest, niet enkel door den werkelijk vrijzinnigen, gullen geest, die hem I kenmerkte, maar ook, en vooral, door den I feitelijken steun, die van hem uitging tot I ondernemingen van handel en nijverheid. En dit laatste zegt veel, als men zoo algemeen I kan opmerken, hoe groot het getal is dergenen, I I die wel met aardsche goederen rijk gezegend I j zijn, maar die toch hun vermogen niet ten I I nutte van den medeburger wenschen dienstbaar I te maken. 1 Dat zijn verlies om deze reden diep gevoeld I I wordt, bewees reeds de groote schare belang- I stellenden, op 26 Augustus ter begraafplaats I vergaderd, bij het aan de aarde toevertrouwen van het stoffelijk overblijfsel des mans, die voorzeker door zijn heengaan eene plaats I I openlaat in de steeds kleiner wordende rij dier I I degelijke burgers, van wie alleen slechts onze I I gemeente haar heil en haar bloei kan verwachten. I Als lid der Provinciale Staten, als Ontvanger- I Griffier van het Waterschap „Schouwen" en I van den Polder „De Vier Bannen van Dui- I veland" en als Kerkvoogd bij de Herv. Gemeente, was hij tot aan zijn overlijden werkzaam, terwijl onze Gemeenteraad, het hier gevestigde I I Nijverheids-Departement en de nu opgeheven I Kamer van Koophandel, hem onder hunne I leden telden. De heer Van «lex* Vliet behoort niet I tot degenen, die eene lange lofspraak noodig I hebben, om in 't geheugen bewaard te worden; f elk weldenkend ingezeten zal zijne gedachtenis toch wel voor zich levendig houden; maar de dankbare erkentenis van zijne werkzaamheid I I ten nutte der medeburgers heeft er behoefte I aan, zich in eenige regelen van den plicht der I vereering en hoogachting te kwijten, daarmede I een krans neêrleggende op het graf van een goed j burger, een trouw vriend en een zorgvol vader. EN Aug.Sept. 1890, Van ZIERIKZEE: -Van ROTTERDAM: Dond. 28 's morg. 8,u. Dond. 28 'smidd. 12,u. Vrijdag 29 8, Vrijdag 29 12, Zaterd. 30 9, Zaterd. 30 42, Zondag 31 9, Zondag 31 42, Maand. 4 8, Maand. 4 'snam. 2, Dinsd. 2 8, Dinsd. 2 's midd. 42, Woens. 3 8, Woens. 3 12, De Directeur, 1*. O. OLIVIEH, STOOMBOOTDIEN ST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. Aug.Sept. 1890, Van Van Van Rotterd. Vlissingen Middelburg n. Middelb. naar naar en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Donderdag 28 voorm. 8,30 voorm. 9,45 voorm. 9,45 Vrijdag 29 8,30 9,45 9 9,45 Zaterdag 30 8,30 9,45 9,45 Maandag 4 8,— 9,— 9 9,— Dinsdag 2 8,— 9,— 9,— Woensdag 3 8,— 9 9,— 9 9,— Ingezonden Stukken. Wat een amusementStroophappen en Zakloopen! Och ja, de kinderen uit den minderen stand verdienen er Op Zaterdag 30 Augustus 1890, hoopt onze geliefde Moeder, Groot- en Behuwdmoeder, PIETER- NELLA SLAGERWeduwe van Cornelis Melieste haar ïOsten Verjaardag; te herdenken. Burghsluis, Uit aller naam, 25 Augustus 1890. TONUS SPEELMAN. Bevallen van een ZOON, MARIA GAKEERVermeulen. St. Maartensdijk, 22 Augustus 1890. Tot onze diepe droefheid overleed heden, na jarenlang geduldig geleden te hebben, onze geliefde Dochter en Zuster AALTJE STOLS, in den ouderdom van 39 jaar. Wed. ABR. STOLS en Kinderen. St. Philipsland, 23 Augustus 1890. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Bekuwdvader de WelEdelGeb. Heer Cornelis van der Vliet Dz., lid der Provinciale Staten van Zeeland, Ontvanger- Griffier van het Waterschap Schouwen" en van den Polder »De Vier Bannen", in den ouderdom van bijna 60 jaren. Zierikzee, 23 Augustus 1890. Wed. A. C. VAN DER VLIET-Cats. Mr. D. VAN DER VLIET. F. 0. VAN DER VLIET. W. C. VAN DER VLIET—Koole. J. VAN DER VLIET. P. F. VAN DER VLIET. M. VAN DER VLIET. A. C. VAN DER VLIET. C. VAN DER VLIET. M. P. F. VAN DER VLIET.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1