ZIERIKZËESCHE MEI WSKODE. Zaterdag 26 Juli 1890. Directeur-Uitgever J. WA ALE. AFKONDIGING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Feuilleton. EEN NOODLOTTIG GESCHIL. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1.30, franoo per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5877. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en "Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. Onveiligheid door schietoefeningen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis i van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, dat van J3© Juli tot C5 Augustus e.k., van zons opkomst tot zons ondergang schietproevén zullen plaats hebben uit den pantserkoepel op het fort te IJmuiden in N.W. richting en het vaarwater aldaar ge durende den tijd dier schietoefeningen ouveilig zal zijn. Zierikzee, den 23 Juli 1890. De Burgemeester, Cn. W. VER ME IJS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir ver klaard het voljaars-kohier van het Patentrecht dezer ge meente over het dienstjaar 1890/9|, wijk B, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder ver plicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 24 Juli 1890. Cii. W. VERMEIJS. Het is een verblijdend verschijnsel, dat in onzen tjjd van voortdurenden vooruitgang der verdedig baarheid van schier alle landen, waardoor de kans van oorlog te krijgen wel verminderd, maar even eens daardoor juist de overtuiging wordt gewekt, dat een eventueele oorlog alle overige in vreeselijk- heid zal overtreffen, dat juist in dezen tijd, bij Regeering en individuen het .besef levendig wordt dat elke oorzaak, die een oorlog zou ten gevolge kunnen hebben, moet voorkomen worden. Daartoe werken de vredescongressen mede, die in verschil lende landen zijn gehouden, en die er naar streven om zooveel mogelijk de middelen te zoeken tot het behoud van den vrede. Gaat er van deze vereeni- gingen elk afzonderlijk een kracht uit in boven- i genoemde richting, vooral is dit het geval wanneer meerdere dier congressen zich vereenigen tot een internationaal vredescongreszooals dit thans te Londen is bijeen geweest. Dit congres is het uitvloeisel van het besluit, dat het vorige jaar te Parijs genomen werd, om alle jaren een interna tionaal congres in de eene of andere Europeesche hoofdplaats te houden. Het huidige congres nam twee motion aan. De eerste verklaart als de over tuiging der vergadering, dat de broederschap der mensehen medebrengt de broederschap der volkeren en dat de eeuwigdurende wereldvrede afhangt van de erkenning en toepassing dezer waarheid. De tweede motie erkent den invloed van het Christen dom op de geestelijke en stoffelijke ontwikkeling der menschen en noodigt de geestelijken van alle ge zindten uit, de ware leer van Christus, dat is die des vredes, te prediken en ingang te doen vinden. Behalve geestelijken worden ook zedemeesters in de uitnoodiging begrepen. Tevens zullen de volkeren worden aangezocht om éénen Zondag gelijktijdig als den Vrede-Zondag" af te zonderen en te vieren door de gansehe wereld heen. Het is ie hopen dat de verschillende vredescongressen voorloopig zich kunnen bepalen tot het nemen van dergelijke be sluiten en niet handelend behoeven op te treden. Toch dreigen er voortdurend donkere wolken van de zijde van het Balkan-Schiereiland, waar Uwï- garije weer meer dan ooit van zich doet spreken. Ondanks alle berichten omtrent daar heerschende regeeringloosheid, staat het nu toch vastdat ofschoon Vorst Ferdinand reeds vertrokken was vóór de executie van Panitza plaats had en bijna reeds een maand afwezig is, er geene oproerige bewegin gen hebben plaats gehad. Het gerucht als zou de Vorst voor den aandrang zijner familie, vooral van Orleansche zijde, die Rusland, ter wille van Frank rijk te vriend houden wil, besloten hebben afstand van de Regeering te doen, wordt bepaald tegen gesproken en de datum van 's Vorsten terugkeer op 1 Aug. definitief vermeld. Alsdan zou, ongerekend de goedkeuring der mogendhedende onafhanke- lijksverklaring van Bulgarije plaats hebben, en de Porte dus weder een deel harer macht hebben ingeboet. Ook in JBumenië is de toestand verre van gun stig. Het wemelt daar van Russische politie-agenten, die, verdeeld in drie afdeelingen, aldaar de belangen van Rusland in alle Balkan-Staten behartigen. De verstandhouding tusschen Oostenrijk en Servië is gelukkig beterende. Eene bijlegging van 't geschil op handelsgebied tusschen deze twee Rijken kan worden tegemoet gezien en ondertusschen is het verbod van invoer van varkens ingetrokken. Veel beweging heeft in deze week het bericht verwekt als zou de Paus een voet hebben gezet op Italiaansch grondgebied en dus zelf het denkbeeld als zou hij de gevangene op den H. Stoel zijn, had te niet gedaan. De oorzaak tot dat betreden van het zoo lang geschuwde gebied van het Koningrijk Italië was eenvoudig. De Paus had zich wat lang opgehouden bij een beeldhouwer, die éene opdracht voor hem had te voltooien en zou nu den korteren weg door eene Italiaansche straat boven den langeren door de tuinen van bet Vaticaan als terugweg heb ben genomen. Uit dit eenvoudig voorval heeft men allerlei gevolgtrekkingen trachten te halen, tot zelfs eene toenadering van den Paus tot de tegenwoordige Regeering toe. Een ding staat vast, is het feit waar, en daaraan valt bezwaarlijk te twijfelen, dan is het nu dadelijk bewezen, dat van de beweerde gevangen schap der Pausen gedurende nu reeds twintig jaar niets in werkelijkheid bestaal. En dat het gewicht daarvan wordt gevoeld, bewijst wel, dat de Pauselijke bladen de geheele toedracht der zaak ontkennen. Van eene toenadering van den Paus tot de Italiaansche Regeering zal, vooral zoolang Crispi aan het roer blijft, wel geen sprake zijn. Door dezen laatsten is voor het uiteengaan der Kamers eene commissie be noemd, ten einde de lijkverbranding meer algemeen te maken. In elke arrondissements-hoofdplaats zou een lij koven worden opgericht en verder in alle plaatsen waar door honderd inwoners daarom wordt verzocht. Voor het uiteengaan van den Senaat heeft deze nog goedgekeurd het ontwerp op het beheer der instellingen van liefdadigheid, zooals dat door de Kamer was teruggezonden en het ontwerp tot regeling der gemeente-financiën der stad Rome. In Spanje koestert men vrees voor de gezond heid van den jongen Koning, die zeer zwak moet zijn. Mocht Spanje ook het ongeluk hebben dezen Vorst te verliezen, zoo wordt het weer ten speelbal van allerlei politieke personen. Gelukkig heeft de Paus aan de Ministers te Madrid geseind allen te desavouporen, die de Carlistische proclamatie willen volgen, die opstand predikt tegen het tegenwoordige bewind. Ter gelegenheid der viering van den val der Bastille en het feest der verbroedering op 14 Juli 1790, zijn te Parijs groote feesten gevierd en heeft de Presi dent der Republiek aan 577 personen, die wegens wanbedrijven en misdaden veroordeeld waren en zich thans in Nieuw-Caledonië, Cayenne en Algiers be vinden, verzachting of vermindering van straf toe gekend. Het wetsontwerp over de vermindering der vier grondslagen der directe belastingen is, ofschoon zoo belangrijk gewijzigd, dat men aanvankelijk meende dat het den val van den Minister van Finan ciën zou tengevolge hebben, aangenomen. Oost-Indië. Batavia, 21 Juni. Van Edi is het bericht gekomen, dat tegen de hoofdversterking der Atjehers aan de Pedawa Pontong nog niet is geopereerd, dat de vyand zeer sterk is en met Beaumontgeweren gewapend en dat hij wordt aangevoerd door Toekoe Oemar en Nja Makan. Het telegram, ons uit Deli gezonden, voegt de J.-B. er bijkomt overeen met het te Batavia ontvangen bericht dat alleen de versterkingen aan den linkeroever der Edi-rivier zjjn genomen en dat Toekoe Oemar, die met de andere panglima'a te Kemala vertoefde, naar de Oostkust is vertrokken. Men verwacht, dat heden te Edi wrêc zal worden gevochten; met het oog daarop kreeg de Prins Hendrik", die naar Singapore moest, last om te Edi eene landings- divisie aan wal te zetten. Amerika. New-York, 23 Juli. De Herald meldt heden dat 200 mannen gedood en velen gewond zjjn bjj het jongste gevecht in San Salvador. Dertig vluchtelingen uit San Salvador, onder wie generaal Monterrosa, hebbeD hunne onderwerping aangeboden. en dat zullen volhouden tot de thans werkstakende Deeneche matrozen hetzelfde loon zullen hebben als de Engelsche matrozen. Een vergadering van de matrozen en reeders zal Zaterdag te Sunderland plaats hebben. Spanje. Madrid, 23 Juli. Gisteren kwamen er in de pro vincie Valencia 18 cholera-gevallen met 6 dooden voor. Te Valles kwam bet tot eene botsing tusschen de werkstakers en de politie. De laatste moest zich voor de overmacht terugtrekken en eene fabriek onbeschermd laten, in welke toen al de vensters ingesmeten werden. De gendarmen moesten hierop van de bajonet gebruik maken. Rusland. Vreeseljjk gevolg van dronkenschap. Te Wissilgwo Naidan, in het Russisch district Nisbhni-Novogorod, zijn 249 woonhuizen en 80 stallen afgebrand, zes per sonen en één kind omgekomen en 22 stuks vee verbrand, omdat een dronken boer met een brandende pyp is gaan slapen. Of hy zelf is omgekomen, wordt niet gemeld. Oostenrijk. De Weener bankier Von Kendler, vroeger consul- generaal van Zweden aldaar, is door het gerecht van gezworenen tot 7 jaren tuchthuisstraf met maande- lijksche vastendagen veroordeeld. Vele personen, wier gelden hg in bewariDg had, zjjn van alles beroofd. Een familie is haar gansehe fortuin, nagenoeg 2 millioen florijnen, kwjjt, en een kellner zijn opgespaard kapi taaltje van 23,000 florijnen, dat hjj oen week voor K.'s bankroet te bewaren had gegeven. Uit nadere berichten betreffende de hevige hagel en donderstormen, in verschillende provinciën van Oostenryk, blijkt, dat vooral in de buurt van Gmunden, Attersee en Linz in Opper-Oostenrjjk groote schade werd aangericht. Te Linz werden verscheidene fa brieken van haar dak beroofd en groote boomen ont worteld, terwijl het spoorwegstation geducht leed. Te Langendorf werd eene rij kleine huizen ten gevolge van het inslaan van den bliksem vernield. In sommige deelen des Rijks werd alle gemeenschap per spoor en telegraaf verbroken. De te veld staande gewassen zjjn zwaar beschadigd. Frankrijk. Engeland. Sunderland, 23 Juli. De Nationale Unie der matrozen richtte een manifest aan de reeders, waarin verklaard wordt, dat de matrozen van het Vereenigd Koninkrijk Zaterdag tot werkstaking zullen overgaan De voornaamste Duitsche bladen erkennen, dat bij de wapenschouwing van het Parjjsche garnizoen ge bleken is, dat het Franscbe leger in de laatste jaren verbazende vorderingen heeft gemaakt. Zeer gunstig oordeelt b.v. de correspondent der National Zeilung en met niet minder lof wordt de wapenschouwing be sproken door luitenant Von Hahn, die zich, geljjk men zich herinnert, in Bulgarjje een naam maakte en die uit Parjja aan de Kölnische Zeitung over de manoeuvres schreef. DuitscMand. De vrouw van zekeren Stankewitz, te Danzig, was onlangs ljjdende aan kraamvrouwenkoorts en moest, op voorschrift van den dokter, naar een hospitaal worden overgebracht. De knappe vrouwen in de buurt wisten echter, veel beter dan de dokter, wat de zieke man keerde. Zjj was nameljjk door zekere juffrouw Rickert behekst en zou, als zjj bloed van de heks kon innemen, bepaald wader gezond worden. Stankewitz begaf zich nu, in een rjjtuig, naar het veld waar de heks aan den arbeid waB, dwong haar, door geweld en bedreigingen, om in te stappen en Wij waren reeds drie weken gehuwd, mijne vrouw en ik natuurlijk. Drie weken van ongekende zaligheid, van ongestoord geluk waren voorbij gevlogen, met eene snelheid, die aangelukkige dagen éigen is. Wat was ik trotsch op mjjn jong, lief vrouwtjeHoe zjj mij aanhing met al de teedere liefde van een jong gehuwde, die nog steeds in haren echtgenoot het ideaal van een man ziet of althans behoort te zien. Er dreef geen wolkje, zelfs geen rozenkleurig wolkje aan onzen huwelijkshemel. De speelman zat nog voortdurend op het dak en scheen vooreerst nog geen aanstalten te willen maken om zijn hooge zitplaats te verlaten en den voet op vasten grond te zetten. Wij leefden nog voortdurend in een zaligen roes voort en waren zoo innig gelukkig met elkander als twee jonge, beminnende menschen in het huwelijk slechts wezen konden. Op een avond in de vierde week zaten wij voor het venster in stilte te genieten van den heerlijken avondstond. Af en toe drukten wij elkander de hand of wisselden eenige teedere woordjes, toen de schel overging en eer ik tijd had op te staan en de deur te openen, was mijne vrouw reeds opgesprongen en was naar de deur geijld, om te vernemen, wie wenschte binnengelaten te worden. »Bljjf maar zitten, mannetje 1" voegde zij mjj onder het heengaan nog toe en ik bleef achter en sloot eenige oogenblikken de oogen, om mij ongestoord aan mjjne zoete gepeinzen over te geven. Ware ik zelf maar op gestaan en naar de deur gegaan, ons ware veel verdriet bespaard gebleven. Mjjne vrouw bleef tamelijk lang weg, veel langer dan mjj noodig toescheen, voor een reis naar de deur en terug. Eindelijk kwam zij binnen met een van vreugde stralend gezichtje en een brief in de opgeheven rechterhand. Zij naderde mjj en na eenige formaliteiten, waarbjj de lippen veel te doen en niets te zeggen hebben, gaf zij mij den brief in handen. Het was eene groote enveloppe, met het adres in dat eigenaardige vlugge schrift, dat men in officiëele stukken kan bewonderen. Een stempel in lak droeg twee naamletters; maar de enveloppe was open gemaakt, schennis van het brievengeheim dus. Mjjn voorhoofd fronste zich. Onheilspellende rimpels vertoonden zich boven mijne oogen en ik keek mjjne vrouw aan, terwijl ik haar in stomme ontzetting den opengemaakten omslag zien liet. Welke verregaandebrutaliteit", barstte ik eindelijk los, zeker eene toon of wat te hoog tegen eene vrouw, al is het eene echtgenoote. Wat brutaal, een brief te durven openbreken. Dat moet me niet meer gebeuren, of"»Maar manlief 1" onderbrak mjjne vrouw mij met iets bevends in hare stem en iets vochtigs in hare oogen; »het is toch zoo vreeselijk erg niet. Er stond toch geen kwaad van je in den brief". Kwaad of geen kwaad", viel ik weer uit, wel wat zachter, »maar ik verkies niet, dat iedereen mijne geheimen kent. En als de brievenbesteller weer komt, zal ik zelf hem van laken geven, dat zal ik". »Maar mannetje, zeide mjjne vrouw, de brieven besteller heeft het niet gedaan. Ik zelf heb hem opengemaakt en het is dus zoo erg niet." Het was ook zoo erg niet, inderdaad. Maar ik vatte nu eensklaps het plan op, om mjjn vrouw voor goed te doen beseffen, dat zij mijne waardigheid als hoofd des gezins ik was al drie weken ge trouwd, zooals gezegd is moest ontzien en mjj in alles als haar meerdere erkennen. Maar tegelijk was het mijn voornemen, zulks in kalmte te doen met zachte woordjes. Daarom zei ik: »Hoor reis hier, vrouwtje, 't is nu gebeurd en er valt niets meer aan te veranderen. Maar ik hoop dat dit nu niet meer gebeuren zal. Jonge vrouwtjes hebben overal zoo niet mede noodig", vervolgde ik schertsend, toen ik zag dat zij het hoofdje gebogen had en stil op den vloer zat te kjjken. Ik maakte mij een beetje, een heel klein beetje boos, omdat ik geen antwoord kreeg, en na nog enkele seconden te vergeefs gewacht te hebben, hernam ik: >Dus dat zal niet meer gebeuren, nietwaar?" en haar hoofd opheffende, om, nu ja, om iets te doen, waarbij noodwendig twee hoofden benoodigd zijn, zag ik tot mijne ontzetting, dat hare heldere blauwe oogen in tranen zwommen. Ik was op het punt, om haar te voet te vallen en vergeving te smeeken, doch de gedachte aan mjjne waardigheid als hoofd des gezins ik was al drie weken ge trouwd weerhield mij. Daar kwam nog bij, eene herinnering aan 't geen ik vaak had hooren vertellen over de volstrekte en betrekkelijke waarde van vrouwentranen en hoe het kwam begrijp ik nog niet, ik bleef zitten en zeide: »Waar huil je om, Marie? Kom, zeg eens, wat is er gebeurd?" Nu, zachtkens snikkende, stamelde mijne vrouw >Je hebt me zoo hard toegesproken, daar kan ik niet tegen". »Kom, kom, praatjes", antwoordde ik, »gij vrouwen hebt altijd zoo iets" merkt op, dat ik uit ondervinding sprak, ik had eene lieve, zachte moeder gehad en was al drie weken getrouwd »gjj vrouwen hebt altijd zoo wat en als redeneeren niet helpt, komen de tranen". Er was nog wel van geen redeneeren sprake geweest, maar ik moest toch wat zeggenbovendien gevoelde ik, dat ik 't niet lang tegen dat bedroefde gezichtje zou uithouden, indien ik mij niet achter mjjne mannelijke waardigheid verschanste en mij pantserde met mijn qualiteit van hoofd des gezins", welke qualiteit ik begreep goed te kunnen gebruiken, aangezien ik al drie weken getrouwd was. Bijna .barsch ging ik voort: En droog nu maar gauw die tranen en ennehmhm Iik wou haast zeggen, laat ons het maar afzoenen, maar dat zou eene zwakheid van mij geweest zijn en daarom zeide ik: »Ennemaak mjjn boterham maar voor mjj klaar". Zij stond op en begaf zich naar binnen, om aan mijn barsch bevel te voldoen. Ik keek haar na en ofschoon er eenig gevoel onder mijn vest kwam, dat ik anders voor gewetenswroeging zou beschouwd hebben, bleef ik dapper?? en trachtte mijzelven te versterken tegen dat, wat ik ellendige zwakheid noemde. Ik ging ook naar binnen den brief liet ik ongelezen liggen, ik dacht niet eens aan hem en zette mjj aan tafel. Wat was het anders gezellig, als wij met ons beidjes ons eenvoudig maal ge bruikten. Nu zat ik met eeu voor die gelegenheid passend, hoogst ernstig gezicht mijn brood te verkruimelen, terwijl mjjne vrouw in droef gepeins verzonken zat. »Hoe is het?" zei ik eindelijk, ïbenjeniet van plan een mond open te doen. Moeten we verder maar stommetje blijven spelen? Ik hoor geen boe of ba van je!" »Och Willem lief!" begon mijne vrouw. Ja" viel ik woest uit, mjjn mes neersmijtende en inwendig overtuigd, dat ik haar op die wijze wel onder den duim zou krijgen, schoon er een vaag idéé hij mij opkwam, dat ik een driedubbele gek was, welk idéé my juist niet zachter stemde. Ja, die praatjes kennen we, zoo ben jelui vrouwen allemaal" moet ik hier nog herinneren, dat ik al drie weken getrouwd was? »je hebt mooie woordjes genoeg en traantjes hij de vleet", 't Kost geen geld, ging ik sarcastisch voort, »en 't maakt nog al een goed effect, vooral op een afstand. Maar ik verkies beantwoord te worden, als ik spreek en anders zal ik Wat ik anders doen zou, wist ik zelf niet; daarom benam ik mij zelf de gelegenheid om verder te spreken, door een groot stuk brood in mijn mond te stoppen en dat met woede en volharding te gaan kouwen. Met een: »Och, Willem, wat doe je me een verdriet aanstond mijne vrouw op en kwam naar mij toe, met tranen, die overvloedig over hare wangen rolden. Met zekere voldoening waar haalde ik die barhaarschheid toch van daan? zag ik haar naderen, maar ik besloot nu in alles ook in ezelachtigheid, zooals ik later begreep mijn meerderheid te toonen en zeide dus op afgemeten, kouden toon: Vermoei je maar niet, blijf maar stil zitten, je tranen maken toch geen indruk op me". Onder luid gesnik ging mijne vrouw naar eene andere kamer en ik bleef alleen zitten aan eene tafel, van waar zy pas in tranen was opgestaan. Ik gevoelde weer zoo iets knagends onder myn vest, maar trachtte het voor mijzelven te ontveinzen. Het duurde echter niet lang, of ik stond ook op en liep de kamer op en neer. Het besef, dat ik misschien wel wat al te barsch was geweest, werd levendig in mij. Ik luisterde even aan de deur eu hoorde nog het zachte gesnik, dat mij nu als een verwijt in de ooren klonk. Edelmoedig als ik ten laatste werd, besloot ik, haar in genade aan te nemen, als zij weer binnen kwam en my nogmaals naderde. Zij kwam niet. Vervolgens maakte ik het plan, haar halverwege te gemoet te komen, door haar iets te bevelen. Daarom riep ik Marie, als je uitgehuild bent ik moest toch nog een klein deel mijner waardigheid ophouden kom dan eens hierals je wilt" voegde ik wat zachter er bij. Zij kwam nietmaar ik hoorde haar nog steeds schreien. Een poosje later. Het berouw en de wroeging namen nu voor goed hun intrek in mijn binnenste. Ik ging de zelfverloochening beoefenen en noemde my een ezel, een barbaar, die stom en dom gehandeld had, met het zoover te laten komen. Wanneer mijn vrouw maar even den slip van hare japon in de kamer deur wilde vertoonen, zou ik dat als wettig gemaakt exuees aanmerken. Zij kwam niet en ik kreeg dus de slip harer japon niet te zien. Een poosje later. Ik had my reeds twee gevoelige stompen tegen het voorhoofd gegeven en onbarmhartig aan myn vest getrokken. Ik noemde my zelf nu een ariedubbelen ezel, die zoo'n lief vrouwtje niet waard was. Als zij nu maar kwam. Zij kwam niet en ik voelde geheel den luister, dien mijne positie als hoofd des gezins heb ik reeds ge zegd, dat ik al drie weken getrouwd was? mij verleende, totaal verdwijnen. Ik maakte vergelij kingen tusschen een kwajongen en mijn eigen persoon, waarbij ik een min figuur maakte. Twee minuten later was ik by de deur en had de kruk in de hand. Nog eenmaal aarzelde ik en trad toen moedig voort, vast besloten om de eerste te zijn, doch als het kon ten minste den schijn te redden. Ik opende de deur en lag in een oogwenk aan hare voeten met het berouw, sprekende uit al mijne-gelaatstrekken. Marie"zeide ik hare hand vattende, wilt gij my Verder spreken kon ik niet. Mijn vrouwtje sloot mij den mond met een zoende vrede was geteekend. NASCHRIFT. Dank zy mijne meerdere ondervinding en rijpere ervaring ik ben nu reeds zes weken hoofd des ge zins weet ik nu beter met een vrouw om te gaan. Ik heb opgemerkt, dat met zachtheid veel meer ge daan wordt dan metdoch dit is misschien een opmerking, die reeds vóór my gedaan is, dus ik zal haar maar niet vervolgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1