ZIERIRZfESCHE MEI WSKOIIE. Dinsdag 15 Juli 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. AFKONDIGING. BEKENDMAKING. Ieder in eigen kring. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post t 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5872. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het Kohier voor de belasting op het Personeel dezer ge meente, dienstjaar '1890/91 (wijk D), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 11 Juli 1890. W. A. OCHTMAN, Weth. l.° B. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 16 Juli e.k., des namiddags te twee uur, op het RaadhuiB, eeDe openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 14 Juli 1890. De Burgemeester, W. A. OCHTMAN, Weth. l.° B. Installatie van den nieuw benoemden Burgemeester, deu heer C. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op Donderdag: den 17den dezer maand bet gedeelte der wandeling: tusschen de Noordhavenpoort en deINot>el- poort, dat alsdan zal zijn afgeheind, van des middags IS uur af, voor het put>liel< GESLOTEN zal zyn. Zierikzee, den 14 Juli 1890. De Burgemeester, W. A. OCHTMAN, Weth, 1.® B. Ala een spreker of een schrijver zekere denk beelden wil verspreid zien, vraagt hij niet zelden dat ieder in eigen kring" die verder verbreide. Het gebruik van die uitdrukking is zóó menigvuldig, dat zij allengs iets van eene gemeenplaats krijgt. Jammer slechts, dat de goede verwachtingen, die omtrent dit middel om aanhang te verwerven, ge koesterd worden, niet in die mate verwezenlijkt worden, als men uit het herhaald gebruik zou meenen te mogen opmaken. Op staatkundig gebied is er voor die klacht in zonderheid alle grond. Velen wonen vergaderingen bij, nemen soms zelfs wel aan de beraadslagingen, als die gevoerd worden, deel, maar laten, als de vergadering afgeloopen is, alles stilletjes rusten. Waarom? Sommigen uit een gevoel van valsche schaamte. Zij hebben er tegen om voor ij veraars aangezien te worden. Nu ja, ze zijn wel lid van de kiezersvereeniging, bijv.: ze gaan ook wel eens naar de vergaderingenze mogen dat zoo wel eens hooren maar, ge begrijpt wel, er mij druk mee maken, dat doe ik niet. Anderen uit gemakzucht, omdat zij zich liefst niet moeilijk maken voor dingen, waarmee niets te verdienen is; die geen genoegen en geen eer opleveren en die ten slotte nog op heel wat onaan genaamheden kunnen uitloopen. Een derde groep ziet de belangen van het beroep, of van de maatschappelijke stelling bedreigd als men zich met staatkundige twistvragen inlaat. Nog weer anderen zijn te bescheiden en meenen dat zij niet genoeg op de hoogte zijn, om wijzer te willen zyn dan anderen. Zoo zouden wij kunnen voortgaan en meer op sommen. En wjj zullen ons wel wachten al die redenen ongegrond te noemen. Integendeel, zoo valsche schaamte en gemakzucht nooit te billijken zijn, slechts in zeer bijzondere gevallen, als hooge belangen op het spel staan, zou het zijn goed te keuren, dat iemand de belangen van zich en de zijnen in de waagschaal stelde door zich in den staatkundigen strijd te veel op den voorgrond te dringen. En wie bescheiden zich onthoudt van oordeelen over zaken, die hij niet voldoende begrijpt, geeft grooter blijk van wijsheid dan wie doorslaat als een blinde vink over alles, ook over datgene wat zijn verstand te boven gaat. Men moet maat houden. Maar als men maat houdt, kan ieder in eigen kring toch gewoonlijk meer doen dan hij doet. Om eens te beginnen met de laatsten, de ver- standigen en de bescheidenen. Een winkelier, die klanten heeft uit alle partyen; een neringdoende, die door mensehen van verschillend geloof begunstigd wordt; ieder, wie bij ook zij, die er belang bij heeft, dat zoovelen mogelijk van zijne diensten gebruik maken, zou dioaas handelen, als hij in gewone om standigheden zich op den voorgrond stelde en door al te ijverig werken voor zijn staatkundige richting een deel dergenen, onder wie hij zyn brood verdienen moet, van zich vervreemdde. Maar ook zoo iemand heeft altijd enkele vrienden met wie hij op vertrouwe- lijken voet staat, die met hem één van geest en één van zin zijn, en met wie hij de openbare be langen bespreken kan, aan wie hij kan mededeelen wat hij elders vernomen en juist gevonden heeft. En de bescheidenen? Ook zij kunnen in hun omgeving zeer veel nut stichten. Niet ondanks, maar juist door hun bescheidenheid. Zij, die meenen over alles te kunnen oordeelen en te mogen mee praten, verspreiden soms dwaalbegrippen, waaraan door eenvoudige lieden waarde gehecht wordt, en waardoor aldus kwaad gesticht wordt. Maar de man, die zichzelf van zijne zwakheid bewust is, zal, mededeelende wat hij elders gehoord heeft, daardoor tot bespreking aanleiding geven en wellicht is er dan in zulk een kring iemand, die de zaak voldoende kent, om nadere inlichtingen te geven en als er zoo iemand niet is, dan toch wel een, die den weg weet om meer licht te bekomen en dit gaat vragen. Dat zij, die zulke redenen van verontschuldiging niet hebben, deze in hun valsche schaamte, hun gemakzucht of dergelijke Oorzaken niet kunnen vinden, behoeft geen opzettelijk betoog. Doch, vraagt men wellicht, waartoe die drukte? Waarom zullen wjj deze dingen niet overlaten aan de menschen, die daarvan hun werk maken Wat heeft een eenvoudig burgerman met dergelijke zaken van noode? Als hij op zijn tijd stemt, doet hij immers zijn plicht. Als hij maar op zyn tijd stemtdoch daarvoor is zekere belangstelling in de openbare zaak noodig, en deze wordt niet altijd aangetroffen by degenen, die zich liefst niet met staatkundige vragen inlaten. En als men zal stemmen moet men toch weten, met welke richting men mee zal stemmen en als men dat goed wil weten, dient men toch van de algemeene zaak wat meer kennis te hebben dan den meesten kiezers tot dusver eigen is. Waarom? Och, de algemeene zaak is ons aller zaak, en hoe die behartigd wordt, hangt af van de mannen, die wij naar de vertegenwoordigende vergaderingen zenden. Of wij veel of weinig belasting betalen is eene vraag, die niemand onverschillig kan zijnwelnu, onze vertegenwoordigers hebben de koorden van de beurs in handen. Hoe de penningen der belastingschuldigen be steed worden is een vraag van nog veel ingrijpender belang dan de voorafgaande. Of de belastinggelden besteed worden, ja óf neen, tot bevordering van den zedelijken, verstandelijken en stoffelijken vooruit gang, hangt af van de gezindheid, die onze vertegenwoordigers bezielt. Of de toepassing en uitvoering der wetten door de regeering en hare ambtenaren zal geschieden in dien ruimen, milden, vrijzinnigen geest dat het belang der burgers steeds op den voorgrond sta, dat de ambtenaren het als hun roeping beschou wen het algemeen ten dienste te zijn en zich niet een soort van meesterschap aanmatigen, dat houdt alweder verband met de richting, die in de vertegen woordiging bovendrijft en die hebben de kiezers in hun macht. Daarom is het wel degelijk ieders belang nauw keurig na te gaan hoe de openbare zaken behandeld worden, om de richting, waarin dit geschiedt, te bestendigen, zoo zij goed is, en te veranderen als wij haar afkeuren. Daarom zijn het onze eigen belangen, die onze volksvertegenwoordigers be hartigen en daarom moeten wij zelf weten te beoordeelen, in hoever zij dat goed of slecht doen. Dit kunnen wij niet zonder gedurige gedachten- wisseling. Uit de wrijving der gedachten ontstaat het licht. En daarom is het inderdaad noodig, dat ieder onzer in eigen kring de openbare zaak bespreke, met meer of minder voorzichtigheid, al naar de omstandigheden dat meebrengen; met meer of minder bescheidenheid of zelfbewustheid, al naar ons gaven geschonken zijn, maar in allen geval met belangstelling, met toewijding, met liefde voor land en volk. Slechts dan kunnen de pogingen dergenon, die de algemeene zaak in het openbaar dienen, de gewenschte vruchten dragen, als allen naar ver mogen medewerken, als ieder in eigen kring het zijne doet. Ziet, als wij in de natuur een forschen boom beschouwen, dan merken wij dat alle bladeren en alle bloesems en alle vruchten en alle takjes do voedende sappen ontvangen, die door den krachtigen stam worden omhoog gezonden. Maar hoe komt de stam daaraan Hem worden zij toegevoerd door de wortels, die, forsch en krachtig bij den stam, zich hoe langer hoe fijner verdeelen, en eindelijk in baarworteltjes uitloopen, en aan die haar- worteltjes is eigenlijk de taak opgedragen om ieder in eigen kring het voedsel uit den vruchtbaren bodem op te slorpen en aan den krachtigen stam toe te voeren, die bet op zijn beurt weer brengt, daar waar het vrucht kan geven. Amerika. Een vreeselyk liefdesdrama heeft te New-York plaats gehad. Mary T., de oudste dochter van een ryk bankier, werd door baar vader gedwongen tot een huwelyk met een ryk jongmensch, terwyl zij in stilte met een armen jongen Franschman was verloofd. Dezer dagen had het huwelijk plaats. Nauwelijks was de kerkelijke plechtigheid begonnen, of de bruid viel dood op den grond. Een oogenblik later zakte een jongmensch ook ineen; de gelieven hadden zich vergiftigd. Engeland. Londen, 12 Juli. De Times ontving een telegram uit Buenos-Ayres dd. 11 dezer, meldende dat het stormloopen van het publiek op de banken heeft opgehouden, en het Congres den vorigen avond aangenomen heeft het wetsontwerp tot de uitgifte van hypothecaire biljetten met by voeging van tien millioen kleine biljetten. Berichten uit Montevideo melden, dat het aftreden van den Minister van Financiën eene gunstige reactie heeft teweeggebracht, en dat de stad kalm is. HiOixleii, 12 Juli. Het huwelyk van Stanley met mies Tennant werd beden te twee uren in de West minster Abdij in tegenwoordigheid van een groot aantal aanzienlyke personen voltrokken. De Daily News verneemt uit Odessa, dat Rusland in zake de achterstallige oorlogsschatting vjederom eene nota tot de Porte zal richten, en eene vloot zal zenden naar den Bosporus, of naar eene haven aan de Zwarte Zee, als het antwoord niet volkomen bevredigend mocht luiden. Italië. Naar verzekerd wordt, heeft de paus, die zich sedert eeoigen tyd bezig hield met het gereedmaken van eene nieuwe encycliek over de sociale quaestie, dien arbeid thans voltooid, zoodat de openbaarmaking van dit stuk weldra tegemoet gezien kan worden. Frankrijk. Gedurende he1! eerste balf jaar van 1890 zijn op Père Lacbai8e te Parys 73 lyken verbrand. Men gaat by de lykoven een colombarium oprichten, waar de urnen met de overblijfselen van de verbrande lijken kunnen worden geplaatst. Duitschland. Een ontzettende luchtreis heaft onlangs Maximiliaan Wolff gedaan met zyn ballon »Stollwerck". Hij steeg te Keulen op met twee passagiers, de heeren Schmitz en Depenbeuer. Het was zeer onstuimig weder, maar by wilde zich daardoor niet laten weerhouden. De ballon steeg spoedig tot een hoogte van 2400 Meter, en na een poos in dichte neveleü rondgedreven te hebben, ge durende welken tjjd een onweder zich ontlastte, daalden de reizigers in den omtrek van Bensberg. X Het anker pakte, er kwamen menschen om den ballon te helpen vasthouden, Schmitz sprong het eerst uit het schuitje, Depenbeuer volgde hem en Wolff maakte zich juist gereed om weer op den vasten grond te stappen maar een plotselinge rukwind wierp hem achterover. Toen by weder overeind gesprongen was, zag hy, dat de ballon weer hoog in de lucht zweefde en dat twee menschen, een boer en den heer Schmitz, er onder aan hiDgen. Wolff beproefde den boer in het schuitje te trekken, maar te vergeefs: de ongelukkige was uitgeput, hij kon zich niet vasthouden en viel in de diepte. De ballon zal toen ongeveer 3000 meter hoog zijn geweest. Het gelukte niet Schmitz, die zich met de handen aan den gondel vastklemde, naar binnen te trekken; maar Wolff wist hem, na veel vergeefsche moeite, eenigazins vast te binden, hetgeen echter slechts voor korten tyd hielp, want door het hevige slingeren geraakten do touwen los. Daarop trok Wolff, met de linkerhand zijn reisgezel vasthoudend, met de rechterhand de klep open. De ballon daalde, door een onweerswolk heen, onder regen, hagel en bliksem, totdat bij eindelyk dak bij den grond was, pijlsnel door den wind voortgedreven. Op last van Wolff liet Schmitz toen los en de ballon ging daarop weer de lucht in. Wolff beproefde nu den grond te bereiken, maar vruchteloos. Het anker pakte herhaaldelijk eeD boom, maar rukte dien, bij den hevigen wind, omver. Eindelijk echter, toen het schuitje weer dicht by een boom was, sprong de lachtreiziger eruit. Zyn val, door de takken van den boom gebroken, bezorgde hem een aantal kneuzingen, maar hij werd niet ernstig gewond, en weldra vond by ook zjjn vriend Schmitz, die evenmin gevaarlijk letsel bad bekomen. De arme boer echter, die van het schuitje viel, was door dien val verpletterd. In een Duitsch stadje trouwde onlangs een zestiger met een bruid, die bijna 70 lentes telde. De bruid, wilde plechtig trouwen en verzocht den predikant om een lange preek. Deze kreeg het bruidspaar dan ook; maar do tekst luiddeVader, vergeeft 't hun, zy weten niet wat zy doen." Nederland. A-pel<looit*ik, 10 Juli. Heden werd in de zaal van het Park Tivoli de bazar gehouden, ten voordeele van een orgel in de nieuw te bouwen Hervormde kerk. De verschillende goederen, smaakvol geëtaleerd, en de keurige bloemtropheeën leverden een waarlyk schoon gezicht. Het dames-comité, dat zich zooveel moeite en opoffering getroost heeft, werd ruimschoots voor haar moeite beloond. Van 25 uur toch was er reeds voor 1100 verkocht. H. M. de Koningin werd vertegenwoordigd door eene hofdame, die voor ruim 300 aankocht, o. a. ook de schildery van den heer Lieman, voorstellende: >de Kerk". Heden avond werd de bazar nog druk bezocht, en voor morgen zyn weder een groote voorraad goederen aangebracht, om opnieuw geëtaleerd te worden. Amsterdam, 12 Juli. In de heden gehouden algemeene vergadering der Liberale Unie ving te een uur aan de openbare behandeling der bekende voor stellen van het bestuur tot wyziging der statuten ter uitbreiding van het getal bestuurders en tot instellen van eene nieuwe categorie leden, met de tegenvoorstellen der heeren mrs. J. Oppenheim, J. A. van Gilse en C. M. J; Willeumier. Deze heeren verdedigden hunne voorstellen, die be streden werden door de heeren Waldeck van Loosduinen en de professoren Van Hamel en Buys als strijdig met de historie der Unie en daaraan het centraliseerend element ontnemende. Ten slotte werden de voorstellen der drie heeren met 36 tegen 8 stemmen verworpen; alleen dat be treffende de openbaarheid van de vergaderingen is aangenomen. De bestuursvoorstellen zyn hierop besproken en goed gekeurd met groote meerderheid. Bergen op Zoom, 12 Juli. In eene op heden gehouden vergadering der Katholieke Kiesvereeniging alhier is besloten tot ontbinding der Vereeniging. Tot dit besluit moeten verschillende omstandigheden aan leiding hebben gegeven. Middelburgs, 11 Juli. Gisteren morgen ten 10 ure vergaderden de Staten van Zeeland, welke werd bygewoond door 35 leden. Tot buitengewoon lid der Prov. Staten ie met 32 van de 35 stemmen gekozen de heer J. M. Kakebeeke. Het voorstel van Gedeputeerde Staten tot het geven van een subsidie voor de ambachtsschool te Goes, ten bedrage van ƒ900, is aangenomen. Idem tot het geven van een gratificatie aan de weduwe van den stuurman Meeuwse, ten bedrage van ƒ300. Idem tot verhooging van de jaarwedde van den Provincialen bibliothecaris, tot een bedrag van 700. Idem tot het verleenen van een subsidie aan de gemeente Brouwershaven, tot herstel van het raadhuis aldaar, tot een maximum van ƒ2300. Idem tot het verleenen van een subsidie gedurende de jaren 1891 en 1892 aan de Maatschappij tot Be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, tot het nemen van maatregelen in het belang der paarden fokkerij, ten bedrage van ƒ2200. Een amendement van den heer Kakebeeke, om het bedrag van ƒ2200 te veihoogen tot ƒ2350, is met 19 tegen 16 stemmen aangenomen. Idem tot wyziging van art. 10 van het besluit tot regeling van deu Provincialen Waterstaatadienst. Idem tot wyziging van de Instructie van den Griffier der Staten. Idem omtrent het verzoek van de IJzendykeche Stoomtram-Maatschappij te IJzendyke, om verlenging van den termjjn voor het in exploitatie brengen van den Stoomtram van Schoondyke naar de Belgische grens. Idem tot inwilliging van het verzoek van het Bestuur van het Waterschap Cadzand, om renteloos voorschot voor wegsverbetering, wordt op voorstel van den heer Hennequin aangehouden. Idem tot afwijzing van een verzoek als voren van den Gemeenteraad van Eede. Idem omtrent een verzoek als voren van den Gemeenteraad van Stavenisse. Idem tot inwilliging van een verzoek als voren van het Bestuur van het Waterschap Bewester-Eede, be zuiden St. Pieteradyk en eerste gedeelte van den Papenpolder. Idem tot regeling der reis- en verblijfkosten voor de leden der Provinciale Staten ter uitvoering van byzondere commissiën hun door de vergadering op- Idem tot het nemen van een besluit en het vast stellen van een plan tot geldleening, ten laste der provincie, ten bedrage van J 189,000. Idem tot wyziging van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1890. Idem de verantwoording van Gedeputeerde Staten, wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1888. Idem der kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, over 1891. Idem de begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1891 met een voorstel, betreffende de heffing van opcenten op de grond- en personeele belasting ten behoeve der provincie, ten bedrage van 28 opcenten op de .hoofdsommen der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over 1891 en van 18 opcenten op de personeele belasting dienst 1891/92. Door den heer Stevens is aangedrongen op uit breiding en verbetering van den stoombootdienst tusschen Ter Neuzen en VlissingeD door minstens 5 maal daags de booten te laten varen en door den heer Fruitier op verbetering in den dienst Walzoorden— Ylake en vermindering van het personentarief. Goes, 12 Juli. Omtrent de werklieden-vereeniging »Eigen Hulp" kan worden medegedeeld, dat in het afgeloopen kwartaal de ontvangsten 35,50 meer be dragen dan de uitgaven, waardoor het bedrag der kas steeg tot 703,50. Het ledental bedraagt thans 83, waarvan 4 wegens ziekte 67 onderstand genoten. Vrijdag werd aan 135 leerlingen der byzondere school, die dit wegens trouw schoolbezoek verdiend hadden, een prettig kinderfeestje bereid. Per stoomboot >Admiraal de Ruyter" vertrokken zij om 9 uur. Aan de brug in den Wilhelminapolder werden zy door de leerlingen der openbare school begroet en verwelkomd. (Zou 't wel ooit eens voorgekomen zyn, dat door een byzondere school notitie genomen werd van de pret der leerlingen van eene openbare school?) Vervolgens ging men naar Wemeldinge, waar de kinderen in de weide van den heer Wabecke de meeste pret hadden. 's Avonds half negen waren zy weer in Goes terug. Het muziekgezelschap »Hosannah" vervroolykte den tocht. Donderdag 24 Juli a.s. gaan 600 leerlingen der vier openbare scholen per extra-trein naar Vlissiogen. Donderdag deed zich hier een eigenaardige kwestie voor. Een echtpaar, woonachtig te B. in Noord-Brabant, was in het bezit van 2 kinderen. Het niet langer met elkander kunnende vinden, was men tot scheiding van tafel en bed overgegaan, ieder een kind mee nemende. De man bleef te B., terwyl de vrouw by hare familie te Goes kwam. Het kind dat by de vader was gebleven, is ongelukkig gestorven en nu heeft hij op sleuksche wyze zyn aoder kind, dat by de moeder thuis was, weten machtig te worden. Hy wist dat zyn dochter hier op de R. K. school gaat, en nu heeft hy zich aan die school vervoegd om zyn kind, hetgeen hem als vader natuurlyk niet geweigerd werd. Daarmede nu hebben zich eenige vrouwen bemoeid, en de moeder beeft zich, vermomd in manskieeren, weer van haar kind weten' meester te maken. Waarvoor die vermomming diende, is niet duidelijk. Voor het kind is het jammer dat het op zoo jeugdige leeftijd kennis maakt met zoo treurige toestanden. Maar dat vrouwen, die zelf moeder zyn, in zulke omstandigheden voor' de moeder en tegen de vader party trekken is minst genomen heel natuurlyk. Uit het verslag der by eenkomst van Burgemeesters en Secretarissen op Noord- en Zuid-Beveland blykt, dat het denkbeeld om voor die ambtenaren een weduwen- fonds in het leren te roepen op den voet als dat voor gemeente-ambtenaren in Goes, veel kans van slagen heeft. In October hoopt de Zuid-Bevelandsche ver eeniging haar 121/2-jarig bestaan te vieren en men hoopt dan met de oprichting van het fonds klaar te komen. Zïerïlxziee, 12 Juli. Heden overleed alhier op ruim 83jarigen leeftijd de heer B. Legemaat, die ge durende ruim 50 jaren in verschillende betrekkingen aan de familie de Crane verbonden was. Door zijn overlijden wordt het getal oud-strijders van 1830 en gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis, weder met één verminderd. De jacht belooft in Zeeland niet veel. Vele maaiers toch, vonden jonge hazen en patrijzen, door de veel vuldige regenB en koude Noordwestenwinden, dood in de nesten liggen. By de joDgste veranderingen in het personeel der ryksveldwacht is aangesteld: tot rijksveldwachter 2e kl. (brigadier) J. W. van Loon, rijksveldwachter 3e kl. (brigadier-titulair), te Iersekeen worden verplaatst met 20 dezer de rijksveldwachters der 2e kl. (bigadiers) J. W. van Loon, voornoemd, van Ierseke naar Brou wershaven M. J. Verhoek van Brouwershaven naar Goes, in de plaats van I. Eckebus, overleden; en de rijksveldwachter 3e kl. P. Timmer, van Retranckement naar Ierseke. Zierikzee, 14 Juli. By deden llden Juli gehouden overgang6-examen8 op de H. Burgerschool alhier zijn: Van de eerste tot de tweede klasse bevorderd 3 leerlingen onvoorwaardelijk, 1 voorwaardelijk, terwyl 3 leerlingen niet werden bevorderd. Een leerling dezer klasse deed met goed gevolg examen voor de tweede van het gymnasium te Middelburg. Van de tweede tot de derde klasse bevorderd 7 leerlingen onvoorwaardelijk, 5 leerlingen voorwaardelyk; geen leerling afgewezen. Van de derde tot de vierde klasse bevorderd 2 leerlingen onvoorwaardelijk, 3 leerlingen voorwaardelyk; niet bevorderd 4 leerlingen. Van de vierde tot de vijfde klasse bevorderd 2 leerlingen onvoorwaardelijk, 3 leerlingen voorwaardelyk; niet bevorderd 3 leerlingen. Bij het op heden gehouden admissie-examen aan de hoogere burgerschool alhier zijn toegelaten 5 leerlingen en tot her-examen 1 leerling. Blijkens vorenstaande bekendmaking van het Gemeentebestuur, zal op Woensdag 16 Juli a.s., des namiddags ten 2 ure, in eene openbare raadsvergadering, den heer C. W. Vermeys als burgemeester onzer ge meente worden geïnetaleerd. Na afloop der installatie zal aan hen, die zulks verlangen, de gelegenheid ge geven worden Z.E.A. te spreken. Wij vertrouwen, dat op dien dag de ingezetenen, door het uitsteken der vlaggen, een bewjjs van sym pathie willen geven aan hun nieuwbenoemden burgemeester. Te Willemstad schonk de vrouw van een armen daglooner de vorige week het leven aan vier nieuwe wereldburgers. Moeder en kinderen zyn vry wel. In het vergaderlokaal van het Leger des Heils te Rotterdam is een gaskroon naar beneden gekomen op een der aanwezenden, die daardoor een ernstige verwonding aan het hoofd bekwam. Een treurig ongeval heeft te Delft plaats gehad. Terwyl vrouw P. bezig was met wasschen, moest zy zich voor eenige oogenblikken verwijderen. Het zeer jeugdige kiDd, dat zich vermaakte met de werkzaam heden der moeder gade te slaan, viel tjjdens hare afwezigheid in het kokende zeepsop, tengevolge waar van het geheele bovenlijf der kleine als met brandwonden overdekt werd. Het deerniswaardige (kind moest in het gasthuis worden opgenomen. Dezer dagen werd door de Fransche Regeering de uitlevering toegestaan van een misdadiger, die hier te lande moest terechtstaan. De man werd naar de grens geleid en overgebracht naar de gevangenis te Rotter dam, waar toen bleek, dat eene vergissing had plaats gehad, en dat de uitgeleverde persoon niet de bedoelde misdadiger, maar een hier geheel onbekend vreem deling was, die terstond op vrye voeten ia gesteld en naar België vertrokken. Degene, om wien het te doen was, zal nu door die vergissing van de Fransche be ambten wel voorgoed buiten het bereik der justitie zyn gekomen. Angstige oogenblikken! Te Lobith zou van de scheepstimmerwerf der heeren Gebr. Bodewes een ijzeren sleepkaan te water worden gelaten. Voordat men hiormede gereed was, moesten nog eenige bezigheden aan het schip worden ver richt. Onverwacht brak da ketting, waaraan het schip was bevestigd, en liep het vaartuig van werklieden, aan bet schip werkzaam, lieten z middelljjk tusschen de slede vallen, zoodat ke geheel over hen heenging, zonder hen te deren. Aanbestedingen, Yerkoopingen, enz Ten overstaan van den notaris mr. J. C. Lek de Clercq, d.d. 9 Juli 1.1., zyn de navolg»" vruchten te velde verkocht, voor de erven van o heer D. Bevelander: rogge voor ƒ104; tarwei j ƒ110 tot ƒ115; haver voor ƒ83; erwten voor /w» ƒ128; paardenbooDen voor ƒ71; bruine boonen w ƒ80; gerst voor 70 tot ƒ135; aardappelen voor JJ" 2jarige meede voor 100 tot f 1203jarige m voor ƒ302 en nagras voor ƒ13 tot 25 per gemet. Ingezonden Stukken. ONTBOEZEMIN G van eene gedachte by_ de veiling van de laatste Meestoof te Brouwershaven. Als laatste van ons oud geslacht Bleef ik op beter tyden hopen En nooit had ik er aan gedacht, Dat men ook eenmaal my zou slopen. Mijn buitenzuster, die zoo vry Haar Koos verhief voor onze wallen, Was d' eerste uit der zusterehry, Die door het noodlot was gevalleo. Myn binnenzuster tooDt nog fier Den wand'laar langs zyn gryze veste, Zyn blanke Lelie als banier En dient den landbouw nog ten beste. Maar 't leitje, dat ik heb vertoond Aan 't spitsje van myn kleinen toren Zoolang gepaard, zoolang verschoond, Dat ziet ook thans zyn val beschoren. Waar is die tyd nu van weleer, Des landmans lust en 's landmans leven, Toen aan ons op het land de eer, De roem der meekrap werd gegeven. Toen WeBterhout ons kerkgebouw Verrykte met zyn milde gaven, Indachtig d' oude roem getrouw, Gewaagd van 't meeryk Brouwershaven. Die roem, die nu nog en weleer Zoo veler harten kon bekoren, Stort met myn val in d' afgrond neêr En gaat voor 't nageslacht verloren. Verloren! neeD, die roem heeft kracht Zoolang ons kerkgebouw zal leven, Blyft zjj aan 't late nageslacht Nog altyd een herinnering geven. Maar 't bloeien van dien gouden tyd, Sinds eeuwen ondervonden, Gaat zeker in dien worstelstrijd Van mynen val ten gronde. L. RINGELBERf De Zwanengassers te Nijmeg Nu 'k van het Nijmeegsch feest weer huiswaarts ben gekeerd, Gedenk ik 't Zwanengas; daar heeft men mij geleerd, Dat liefde en eenheid smeedt een sterke band, En daar het volkje woont, verknocht aan Nederland. Dat Zwanengas ligt binnen Nijineegsch wallen, Dat haar bewoners telt naar 'k meen bij honderdtallen; Bewoners niet zeer rijk met 't aardsche goed bedeeld, Maar met een hart van goud, eenswillend, niet verdeeld, Tevreden met hun deel, gevoelen, werken, leven, Ook als het feestuur slaat, ik heb 't gezien, dan streven Zij menigeen voorbij, waar 't oog was op gericht, Want ach, bevoorrechten, voor hen zijt gij gezwicht. 't Was de eerste Julidag, toen men uit alle oorden Opging naar Nijmeegs vest, om daar de feestaccoorden Ruim te genieten, en het vorstelijk gezin Te zien in al zijn pracht en menschenmin. De stoet van Karei V, met eed'len en vasallen, Daar ga te slaan, met al de honderdtallen, Die ons drie eeuwen in het ver verleden Voerde, en dankbaar steraden in het heden, Dat een blos van stillen vrede op 't gelaat Vertoonde, wat Neerlands volk in 't hart gegriffeld staat. Dien vrede was ook merkbaar bij die allen, Die golvend zich bewoog, langs plein en straat en wallen, In weerwil regenvlaag en optocht, als muziek, Bleef *t meerendeel steeds kalm, plus één enkele excentriek. De stad was rijk getooid, met vlaggen, wimpels, linten, D' Oranjezon gaf soms verrassend schoone tinten, Maar waar de feesttooi 't rijkst aanwezig was, Zag m' in een nauwe straat, genaamd »Het Zwanengas Daar was het rijk versierd, guirlandes en festoen, Met kroon en eereboog, gehuld in jeugdig groen, Had men daar aangebracht Van Sommeren's Theodoor Ging met nJan Zeventig" de Zwanengassers voor. Op 't einde van de straat was 'n eer'boog verrezen, Waarop men in hun taal het volgende kon lezen: «Al is deez straate nog zoo smal, »Dat beteekent voor ons niemendal, «Drie eereboogen staan er in, »Ter eere van de Koningin, »En ook voor de Princes, »Doet de Zwanengas hun best. »Kom treedt maar binnen, »Het zal U niet berouwen, «Dat kunt ge allen goed aanschouwen". Ongekunsteld, vol van geestdrift, Spreekt 't hier als uit het hart, Heeft dit volk een goede leidsman, Wordt het niet geplaagd, gesard, Dan zijn dat de goede burgers, Paarlen van Neerlands kroon, Die steeds pal staan in gevaren, Willig zijn in hulpbetoon., 't Nijmeegsch feest hoort 'tot 't verleden, Hoorde men een dissonnant, Niet in 't Zwanengas, die klanken' Krijschten van een hoogeren kant. Daarom wensch ik Zwanengassers: Welvaart, vrcê, zij steeds uw deel. Zijt tevreden in uw werkkring, Wijdt U aan uw plicht geheel. Maar dan rijz' voor U de bede. Dat uw welvaart steeds vermeer En een ieder zich beijv're, Dat men U als mensch vereer. Sier uw borst geen eereteeken, Strekk' 'n paleis U niet ter woon, 't Hart zal spreken van dien vrede, Van de hoogste eerekroon. EEN ZEEUW. Burgerlijke Stand vau Zierikzee. geboren: 5 Juli. Een zoon van M. Pape en J. Huisson. 6 dito. Een zoon van C. H. de Graaf en W. Berrevoets. Een zoon van P. Coumou en A. van der Kouwe. 7 dito. Een zoon van B. de Graaf en C. Koppers. 9 dito. Eene dochter H. Leydekker en W. J. den Dekker. 11 dito. Een zoon van J. C. A. Ribbens en M. van Neuren. gehuwd: 11 Juli. L. H. Zaayer, 23 j., jm. en M. J. S. F. de Weerd, 23 j., jd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1