ZIËRIKZEESCHl NIEUWSBODE. Donderdag 10 Juli 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. TIENDE- VRUCHTEN. Algemeen Overzicht. Haagsche Brieven. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5870. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Yrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. VEILING van De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebbenden: dab de openbare VeiliDg der TIENDE-VRUCHTEN, aan komende deze Gemeente, voor den jare en oogst van 1890 zal plaats hebben op Donderdag- den W «Tuli e.k., des voor middags te 10 uur, op het Raadhuis dezer Gemeente. Zierikzee, den 7 Juli 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. 1°. D. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Een der grootste moeilijkheden, die de* vorsten bij het regeeren ondervinden, is daarin gelegen, dat het hun zoo uiterst zelden gegeven is, zich zelf behoorlijk op de hoogte te stellen der wenschen en behoeften van hun volk. De afstand tusschen volk en kroon wordt aangevuld door raadslieden, mensehen, die den vorst mededeelen wat het volk wil en gevoelt, die dat soms eerlijk en onomwonden doen, maar die soms toch ook bij den vorst dingen uitgeven voor wenscben des volks, die waarlijk niets anders dan persoonlijke begeerten zijn. Op deze wijze wordt de vorst misleid en het volk teleurgesteld. Eene dergelijke handeling schijnt thans aan het hof van Spanje te zijn afgespeeld. Men zal zich herinneren, hoe reeds vele malen de Republikeinsche eerste Minister daar, Sagasta, op het punt stond het ontslag van het geheele Ministerie in te dienen, moe deloos geworden door den voortdurenden strijd, dien hij te strijden had met de tegenpartij. Telkenmale echter hield de Koningin hem de hand boven het hoofd en al mocht er nu en dan eens een enkele verwisseling van personen in het Kabinet hebben plaats gegrepen, Sagasta bleef het hoofd en met hem de liberale partij de heerschende daar te lande. Een der grootste moeilijkheden, die dit Mi nisterie gedurende de vijf jaren, dat het aan het roer was ondervond, was niet daarin gelegen om de betoo gingen, waaraan Spanje telkens blootstaat, te voor komen of doelloos te maken, maar om te komen tot algemeen kiesrecht. Eindelijk heeft Sagasta ook dezen hinderpaal onlangs overwonnen, doch de resul taten er van schijnt hij als Minister niet te mogen beleven. Staatkundig juist zou het zijn, indien de Regeering aanbleef tot de eerste algemeene ver kiezing voor de Cortes onder de nieuwe bepalingen waren afgeloopen. Had het volk dan eene anti liberale meerderheid van leden naar de Kamer gezonden, dan ware het de plicht geweest van Sagasta en zijne mede-Ministers om plaats te maken, maar de voorbereiding voor de verkiezing kwam hem toe. Toch gaat hij thans heen en de reden daarvoor is, dat reeds gedui-ende eenigen tijd de mare werd verbreid, dat de Koningin-regentes Sagasta beschouwde als uitgediend en meende dat een andere regeeringsp.artij door het volk werd gewenscht. De Ministers hebben thans gemeend te moeten onderzoeken in hoeverre dit gerucht waarheid was, en hebben daartoe hunne portefeuilles in de handen der Koningin gesteld; en deze heeft, vreemd genoeg, het gevraagde ontslag ingewilligd en daar mede te kennen gegeven, dat het waarlijk hare meening was, dat Sagasta ging. Indien zij gemeend heeft door deze handeling het volk te bevredigen, dan hebben de gebeurtenissen der laatste dagen haar kunnen doen zien, dat zij in deze meening faalde. Immers hier en daar zijn reeds heftige vergaderingen gehouden, die, bevreesd voor een terugkeer der conservatieve partij aan den Minister tafel, krachtig aandringen op de terugkomst van Sagasta. Een moeilijke tijd voor de regentesHet Spaansche volk, reeds opgewonden door de meer en meer zich verbreidende cholera en altijd geneigd een woordje mede te spreken in den politieken kring, heeft behoefte aan een krachtige regeering en te hopen is het, dat het der regentes gelukken mag spoedig een besluit le nemen en een krachtige regeering de teugels in handen te geven. Dat het onmogelijk is allen te voldoen zal ook zij, evenals de Regeering van Bulgarije, ondervinden. Zooals bekend is werd de aanlegger van het laatste complot, Majoor Panitza, ter dood veroordeeld. Velen hoopten, dat deze straf niet zou worden voltrokken, vooral omdat het bewijs niet geleverd was dat hij werkelijk met Rusland in betrekking stond. Toch heeft Prins Ferdinand het doodvonnis beteekend en is de straf voltrokken. Afkeuring verwekt deze daad vooral bij Rusland en bij Frankrijk, die deze handeling als bepaald tegen hen gericht houden en die uitgevoerd werd op last van Oostenrijk. In de verhaaste reis van Prins Ferdinand naar Weenen zien zij dan ook meer dan eene gezondheidsreis, maar brengen die in verband met het gesprokene in de delegaties, waar Bulgarije door den Hongaarschen Minister van Buitenlandsche Zaken zeer werd ge prezen. En opmerkelijk is het zeker, hoe die reis juist nu plaats vindt, nu van de zijde van Bulgarije pas een ernstig verzoek tot de Porte is gericht om tot de erkenning van den Vorst over te gaan. Waarlijk de groote heer verkeert ook niet in eene benijdenswaardige positie. Hier de Bulgaren, die hem verzoeken hun Vorst te erkennen, gesteund door Oostenrijk, maar tegengewerkt door Rusland, die de Porte pas herinnerde aan zijne groote schuld en om afdoening verzocht onder bedreiging anders zelf de middelen daartoe te baat te zullen nemendaar Cretadat nog voortdurend verre van rustig is en ginds Armenië, waaruit weer tijdin gen komen van opstand en van invallen der Russen. Waarlijk, het lot van Duitschland# Keizer is benijdenswaardiger. Deze is weder, op reis; be zocht de vorige week Denemarken en is thans in Noorwegen. Bij beide volkeren werd hij met de ver schuldigde eer ontvangen, maar toch is het opmerke lijk, hoe de Denen slechts hunne vlag en niet de Duitsche vertoonden, en hoe zij slechts den Keizer begroetten zonder hoera-kreten aan te heffen. Aan politiek wordt in den laatsten tijd weinig gedaan. De Rijksdag is verdaagd en de leden zijn bij den Rijkskanselier Caprivi op diner geweest, waar deze hen voor hunne medewerking dank zegde en de beste wenschen uitsprak voor de samenwerking tus schen Regeering en Vertegenwoordiging. Over de nauw gesloten overeenkomst met Enge land hoort men nu en dan nog van eene vergadering, die hare afkeuring daarover uitspreekt, doch lang niet in die mate als in Engeland, waar in het Lagerhuis eene interpellatie naar aanleiding dier overeenkomst gehouden werd. Gevraagd werd of de Regeering den bewoners van Helgoland de middelen zou verschaffen om zich elders als Britsche onder danen te vestigen en of Duitschland beperkende voorwaarden waren opgelegd voor de versterking van Helgoland. De Minister antwoordde, dat hij niet weet, of de Minister van Financiën een fonds had, waaruit de uitgaven, verbonden aan den eersten maatregel, zouden kunnen bestreden worden en ten tweede verklaarde hij dat Duitschland eenige beper kende bepaling ten aanzien der versterking van Helgoland was opgelegd. Ondertusschen heeft het Huis der Lords de bill des afstands van Helgoland reeds bij eerste lezing goedgekeurd. Door den Koning van Italië is de Gemeenteraad van Rome ontbonden en een der afgevaardigden be noemd tot Koninklijk Commissaris om de stad te besturen. Het ontwerp tot regeling de financiën der stad Rome is door de Kamer goedgekeurd, evenals het ontwerp tot regeling der gestichten voor lief dadige doeleinden. P.S. De laatste berichten uit Spanje melden, dat werkelijk een conservatief Ministerie is samengesteld en de nieuwe Ministers reeds den eed hebben afgelegd. \ii:ivvsii.ii)i\(u:\. Amerika. Het waagstuk van de snelatroomingen van de Niagara door te zwemmen, is alweder beproefd door een overmoedigen zwemmer, John Soules genaamd. Hij werd door den krachtigen stroom tegen rotsen geslingerd en 100 voeü boven de plaats, waar kapitein Webb om het leven kwam, aan land gespoeld. Zyn verwonding is niet van ernstigen aard. Engeland. Werkstaking onder de Londensche telegrafisten. De telegrafische dienst wordt op dit oogenblik in Engeland ernstig bedreigd, daar de employés van het hoofd bureau te Londen weigeren langer dan den hun voor geschreven tijd te werken. Het personeel is er onvoldoende en werkt 700 a 900 uren per week langer dan oorspronkelijk is bepaald. De postmeester-generaal heeft zelf in het Parlement verklaard, dat men de beambten niet kan dwingen langer te werken; deze laatsten zijn dus niet onbillijk in hun eischen. Londen, 7 Juli. Heden ochtend weigerden de soldaten van het tweede bataljon grenadiers in de Wellington-kazerne te gehoorzamen aan het appèl, om hunne ransels te laten onderzoeken. Nadat de kolonel met de officieren van den staf de zaak overwogen bad, richtte hij vertoogen tot de troepen, die hem uitjouwden en uitfloten. Het hoofd der politie heeft vjjftig politiedienaren ontslagen, die Zaterdag nacht geweigerd hebben dienst te doen. 8 Juli. Ofschoon de dreigende algemeene dienst- staking van de politie-agenten 's avonds niet plaats vond, bleef de toestand toch allerhachlijkst. In vele districten wilden de agenten den nachtdienst slechts schoorvoetend vervullen, terwijl de meesten in het politie-8tation van Bow-Street volstrekt weigerden te patrouilleeren. Ondanks alle aanmaningen der inspec teurs vonden gevechten plaats op de binnenplaats van het politie-station tusschen de gehoorzame en onge hoorzame agenten. Middelerwijl bleef het geheele cen trum van Londen deels slecht deels in het geheel niet bewaakt; vele banken en eigenaars van huizen orga niseerden gedurende den geheelen nacht een politie dienst, wat noodig was, want een enorme toevloed van allerlei janhagel, stroomde, ondanks de slagregens, toe en vulde de buurt van Bow-Street, waar de betrekkelijk weinige politie-agenten, waaronder beredene van andere wijken, luttel konden uitrichten tegen het steeds aan groeiend rumoerig gespuis. De politie werd met allerlei geworpenzelfs werden planken op de straat neergelegd om de bereden manschappen te doen vallen in de duister nis, daar sommige kwaadgezinden de straatlantaarns uitdraaiden. Vele verwondingen vonden plaats bij de herbaalde charges der politie. Eindelijk zag de over heid zich genoodzaakt een gedeelte van de gereed gehouden militairen op te roependetachementen bereden gardes chargeerden en veegden de straten schooD, maar 's ochtens vroeg duurde het tumult voort. De geheele centrumwijk verkeerde in een toestand van anarchie. De opper-politie-commissaris bleef 's nachts met den Home Secretary confereerenvele vrijwilligers bieden aan zoo noodig politiedienst te verrichten. De werkstaking der gaswerkers te Leeds is Zaterdag geëindigd op eene wjjze, die van de overheid in deze gemeente een treurig denkbeeld geven moet. Nadat de stad twee nachten in bijna volslagen duisternis was gedompeld gebleven, en hare straten herhaaldelijk het tooneel waren geweest van vechtpartijen, glazen inwer pen, lantarens verbrijzelen, kortom de ruwste baldadig heden die aan menigeen onder de veel te zwakke troepen macht op kwetsuren te staan gekomen zjjn, heeft'tschrik bewind der werkstakers gezegevierddat wil zeggen de werkstakers zjjn er volkomen in geslaagd, de te hunner vervanging ontboden en niet toereikend be schermde arbeiders door geweld en bedreigingen te intimideeren en zoodoende de directie wel te noodzaken, zich aan hunne voorwaarden te onderwerpen. De arbeid is dus hervat, en Leeds heeft weder gaslicht. Doch met reden vraagt men voor hoe lang? En niet ten on rechte plaatst de Times, in een streng gispend artikel over de houding van het stedelijk bestuur, achter het woord autoriteiten" mede een vraagteeken. Frankrijk. De kolenmijn »la Boule", te Quaregnon, bekend om het treurige ongeluk, dat er eenige jaren geleden in plaats had, waarbij 130 personen om het leven kwamen, is deze week opnieuw het tooneel van een vreeseljjke ramp geweest. Twee mijnwerkers werden met de lift- naar boven geheschen. toen plotseling de kabel, waaraan de bak hing, brak en deze met een duizelingwekkende snelheid van een hoogte van 450 M. naar beneden stortte. De plaats, waar de ongelukkigen terecht kwamen, stond vol water, zoodat men hun lyken nog niet terug heeft kunnen vinden. De andere bak, die tegelijk in de mjjn afdaalde, zou ongetwijfeld eveneens te pletter gevallen zjjn, ware het niet, dat het veiligheidstoestel bad ge werkt, waardoor de werklieden, die zich in dien bak bevonden, aan een anders wissen dood ontkwamen. De beide slachtoffers waren uit Wasmes afkomstig. Nederland. Amsterdam, 7 Juli. Het lid der Tweede Kamer voor Schoterland, de heer Domela Nieuwenhuis, heeft gisteren in een openbare vergadering van de Amster- damsche afdeeling van den Sociaal-Democratischen Bond, aan zijn partijgenooten de redenen opgegeven, die hem geleid hadden, om den minister van oorlog eenige vragen te stellen, over de mobilisatie en con centratie van het Nedevl. leger bij onverhoopte verwikkeling'. In het slot van zijn rede betoogde spreker de wenschelijkbeid van r;en democratisch leger ^in Nederland, gelijk Zwitserland bezit, waardoor jaarlijks niet alleen ettelijke millio. nen zouden bespaard, maar ook de ware volkegeest -ver het land vaardig zou worden. De legers van vrijwilligers toch waren ten allen tjjde de meest geduchte geweest. 'sGravenhage, 7 Juli. De Enquête-commissie voor den arbeid heeft heden hare verbooren in Twente aangevangen. Stenografen van de Staten-Geperaal zijn derwaarts vertrokken. 'sGravenliage, Juli. Bjj de door verschil lende staten gehouden verkieziogen voor leden der Eerste Kamer zijn herkozen voor: Limburg de heer L. H. A. Magtée met 33 van de 43 stemmen Overijsel de heer A. J. Bljjdenstein met 25 van de 40 stemmen; Noord- Holland de heeren jhr. u.r. D. van Akerlaken met 42 van do 5t>, mr. G. vaiJ^ffieuhoven met 56 van do 64 en J. Prins met 54 van de 65 stemmen; Utrecht de heer mr R. Melvil baron van Lijnden met 28 van de 37 stemmen; Groningen de heer D. Knol Welt. Naar het Haagsche Dagblad verneemt, heeft de Fransche regeering aan de onze medegedeeld, dat de last is verstrekt om het status quo in het Surinaamsch grensgebied, waarover het geschil loopt, dat aan de uitspraak van een arbiter is onderworpen, weder geheel te herstellen. - Hetzelfde blad zegt dat het gerucht, als zou baron Gericke zjjn ontslag willen nemen als Nederlandsch gezant aan het Belgische hof, ongegrond is. Dinteloord, 5 Juli. Heden brak er boven deze gemeente een verschrikkelijk onweder los, dat omstreeks kwartier voor elf in den voormiddag een aanvang nam en 's Damiddags te twee uur geëindigd wa9. Bij den land bouwer A. K. werd de schuur door den bliksem getroffen, hetgeen echter geen brand veroorzaakt heeft. Door de vele en groote hagelsteenen, die er gevallen zijn, sloeg de schrik bij vele landbouwers om het hart. Aan de beetwortelen, de aardappelen, het koolzaad en het vlas is over het algemeen veel schade toegebracht. Menig landbouwer wandelde met welgevallen langs zjjn bebouwde perceelen; doch thans werpt hij er een weemoedigen blik op, als hij ziet, hoe al zjjn hoop vervlogen is. Middelburg?, 7 Juli. Naar men meldt, hebben een aantal gemeente-veldwachters in Zeeland zich dezer dagen per rekest tot den Commissaris des Konings gewend, met dringend verzoek om zjjne medewerking, ten einde, evenals in Friesland, bjj ouderdom of onge schiktheid met pensioen begiftigd te worden. Geersdjjk, 7 Juli. Voor een paar dagen kregen een paar buurvrouwen alhier hooggaande ruzie. Waar over de twist was ontstaan, weet men niet, maar wel is bekend, dat beiden elkander duchtig te ljjf gingen. Tangen en poken werden bjj dien buurvrouwentwist niet gebruikt, toch kregen de »dames" elkander bjj 1t haar, na elkander eens ferm met emmers water ge gooid te hebben. Eindeljjk slopen beiden doornat en druipstaartend in hunne respectieve woningen. Of die koudwaterstortingen verkoelend op hun drift gewerkt hebben, is onbekend. Goes, 8 Juli. De heer Palsenburg, onderwjjzer ic de be working teacho-oL, is in geljjke betrekking benoemd te Zwolle, waar hem tevens het onderwjjs in het rechtljjnig teekenen is opgedragen. De heeren I. D. Fransen v. d. Putte, G. Krol v. d. Hoek en Ph. M. v. d. Manden, oud-leerlingen der H. B. S., zullen trachten bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der school een fonds te stichten, waaruit voor onvermogende jongelui de kosten van schoolgeld en leermiddelen voor de Burgeravondschool zullen bestreden worden. Wanneer de kosten vergoed worden, is de heer Leon Mary voornemens op 15 Juli andermaal eene luchtvaart van uit Goes te ondernemen. lerselte, 8 Juli. De heer D. Spruit, gemeente secretaris en ontvanger alhier, heeft zjjn ontslag als zoodanig ingediend wegens zjjne benoeming tot plaats vervangend directeur en boekhouder bjj de firma De Groot Bolier, oesterkweekers. Gisteren morgen vond de landbouwer C. Poelman een zjjner koeien dood in de weide. Eenige weken te voren trof hem hetzelfde met een schaap. Gisteren middag ontstond er brand in een schuurtje midden op het dorp, zooals men meende door het broeien van het hooi. De vlammen waren Bpoedig gebluscht en dé schade is zeer gering. Later bleek, dat een paar kinderen van omstreeks 5 jaar in de schuur met lucifers hadden gespeeld. Niets was geassureerd. Zaterdag avond zjjn de ongeregeldheden in het ge bouw, waar de godsdienstoefeningen van het Heilsleger worden gehouden, weder begonnen. Er heerschte vol slagen wanorde. Des avonds is het hekwerk van een ingezetene beschadigd. Zondag was de wanorde zoo erg, dat de oefeningen moesten gestaakt worden. Dienzelfden avond laat werd bij iemand den tuin geheel verwoest en bjj een gemeente-veldwachter vier ruiten ingeworpen. Maandag-avond was het iets rustiger. ScHurendylce, 8 Juli. Heden genoten alhier P. C. Bon kerk en C. F. Bokelaar het bjjzondere voor recht den dag te mogen herdenken, waarop voor 50 jaar hunnen echt werd voltrokken. Nagenoeg geheel vrjj van de onvermijdelijke gebreken des ouderdoms, mochten zij met hunne kinderen en kleinkinderen dezen zoo heugeljjken dag in goeden, ja benjjdenswaardigen toestand vierennaar het lichaam nog tamelijk krachtig, naar den geest nog vrij helder, zagen zjj met erkentelijkheid op den achter- liggenden, langen huweljjksweg terug. Menig bewjjs van vriendschap en belangstelling, zoo van wege de ingezetenen der gemeente als van elders, werd dezen beweldadigden geschonken, dat zichtbaar met vreugde, aandoening en dankbaarheid door hen werd ontvangen. Moge de winter van hun huwelijks leven verder zoo zacht mogeljjk zijn en eene gezegende grjjsheid den avond huns levens bekronen! Zierikzee, 8 Juli. Bij het jl. Zaterdag ook in deze streken geheerscbt hebbend hevig onweder zjjn in eene weide onder Sirjansland vijf koeien van den heer A. v. d. Have door den bliksem getroffen, waarvan drie gedood zjjn en twee afgemaakt moesten worden. Te Woudrichem is Zaterdag de bliksem geslagen in een schuur van den heer Kakebeen. Ongeveer 30.000 pond hooi was daarin geborgen. In een paar uren was de schuur en al het hooi door de vlammen vernield. De belendende huizen werden behouden. Alles was verzekerd. Te Smilde sloeg de bliksem in het woonvertrek van T. Knappenga. Acht menschen waren daar bjjeen. Niemand werd gedeerd en er ontstond geen brand. Aan de gemeente Krabbendjjke is, boven en behalve de vergoeding van 30 pet., een subsidie ver leend ad 800 voor de behoorljjke inrichting van het lager onderwjjs; aan St. Jansteen een van ƒ200; aan Waarde een van 1300 en aan Wemeldinge een van 1200. Door den gemeenteraad van Terneuzen is aan de Provinciale Staten van Zeeland een adres gericht, ver zoekende verbetering in den Provincialenstoombootdienst op de Wester-Schelde, voor zooverre dit Terneuzen Vlissingen v. v. betreft. Ongeveer 5 jaren geleden verklaarden zich twee personen, J. H. "VV. en H. H. W., zijnde neven, te Weert, bereid om als plaatsvervanger in dienst te gaan, en teekenden als zoodanig bij een maatschappjj te Utrecht. De eerste kreeg echter berouw en bedankte, de tweede nam dienst. Het blijkt echter nu, dat de tweede gedurende vijf jaren heeft gediend ten name en met papieren van den eerste, zoodat, toen deze zich onlangs ten huweljjk aanmeldde, hij als militieplichtigè was ge boekt. De justitie te Roermond hoorde in dez»-vaak reeds verscheidene getuigen. Zierikzee, 9 Juli. Naar wjj tot ons leedwezen vernemen, heeft ook Mr. J. W. A. Schneiders van Grejjffenswerth zijn ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. Thans zjjn dus drie vacaturen in dat College. Dinsdagnamiddag is een vierjarig zoontje van den arbeider v. d. B te Dreischor in eene sloot bjj het huis gevallen en verdronken. KERKNIEUW S. Ziorlkzee, 9 Juli. Heden morgen zjjn van hier een 70tal personen naar het Zuider-Zendingsfeest vertrokken. Aan het Zijpe zouden 75 personen aan boord komen. Ds. G. E. Meloen te Coljjnsplaat heeft het beroep naar Kloetioge aangenomen. Tot kapelaan te Rotterdam (H. Laurentius) is be noemd de weleerw. heer I. H. M. Peeperkorn, kapelaan te Middelburg, en tot kapelaan te Middelburg de weleerw. heer I. I. M. Teule, die kapelaan was te Vlaardingen. 's Gravenhage 7 Juli 1890. Er behoort moed toe om aan zomervermakelijk- heden te denken, terwijl liet zoo guur is, dat men bijna zijn winterjas zou willen aantrekken. Toch moet men, of men wil of niet, in den zomer 't zij deze er wezenlijk is of slechts in naam naar Scheveningen. En men ziet daar dan ook, te midden van regenbuien en soms onder bulderende windvlagen, de gasten die zich in 't aanschouwen van de zee komen vermeien, rondwandelende in sjaals en plaids gehuld, alsof ze naar de Noord poolstreken moesten. Want en dit wilde ik juist constateeren er zijn trots weer en wind toch altoos vreemdelingen in onze zeebadplaats. Wel niet zooveel als men hoopte en verwachtte, maar er zijn er dan toch. Men hoort op tram en in het Kurhaus vreemde talen spreken en men ziet jonge en oude lui van tijd tot tijd in groepjes den Haag bewonderen. Natuur lijk is dit zeker, want de vacantietijd stoort zich niet aan 't weer en die reizen gaat hoopt altoos vaak vergeefs dat 't elders mooier weer nisten mogen zich sporadisch vertoonen, het echte, ware badleven vindt men thans niet. De animo ont breekt en eerlijkheid gebiedt het te erkennen bestond er geen Kurhaus waar men lekker onder dak is, warmpjes zit, goede muziek hoort, en bij 't eerste zonneschijntje, het terras als paradeplaats van lieve figuurtjes en mooie toiletjes kan gebruiken Scheveningen zou thans eenzaam en verlaten zijn als de Johannisrots. Doch //zaken" worden er niettemin volstrekt niet gemaakt. Gebaad wordt er weinig, verteerd ook niet veel en de zwermen Hagenaars, die hun Kurhauskaart vooraf hebben gekocht en er dus van moeten profiteeren, snellen als bezetenen na afloop van het concert naar den stoomtram om binnen tien minuten weer thuis te zijn. Moet het nog een paar weken zóó voort gaan, dan is 'het seizoen hopeloos verloren en zullen er schatten verloren zijn door allen die moeten leven van een paar maanden verblijf in de badplaats. Dat in zulke omstandigheden de electrische train zich niet haast is te begrijpen er is toch niets te verdienen, terwijl daarentegen het verliezen voor de deur staat. Verbeeldt u een lange lijn, bijna geheel nieuw gemaakt met electrische stations, waarin tonnen steken, die na eeuwigdurend uitstel en eindelooze proef nemingen binnenkort in exploitatie zal worden genomen met twee of drie wagens, die om de 20 of 30 minuten van de eindpunten zullen afrijden. En met zulk een dienst wil men concurreeren met den Rijnstoomtram, die in een half uur 10 h 12 trams in beide richtingen kan afzenden, voor 10 ceiits u naar het strand brengt en ten slotte nog niet verliest al zitten er 5 menschen in, want dan wordt nog de brandstof betaald. Inderdaad, de Haagsche Tramwegmaatschappij heeft geen geluk; als het nieuwtje er af is en als men inziet dat de hortende beweging in het eleclrisch vervoermiddel ver van aangenaam is, dan zal deze lijn bitter weinig opbrengen. Wel kan men misschien spoedig alsdan stoomkracht gaan invoeren, maar wie vergoedt het ver loren kapitaal in de electrische stations en inrich tingen gestoken? Een geluk is er bij dat ongelukkige weer: de stank is in den laatsten tijd wat afgenomen... Juist nu echter zijn van alle kanten stemmen opgegaan, men brengt de Provinciale Staten en den Koning in beweging, om ten bate niet alleen van den Haag maar van Delft en Voorburg den Haagschen gemeenteraad te overtuigen, dat spuien onvermijdelijk is. De geneeskundigen in de resi dentie 'hebben zich nu ook vereenigd tot een gemeenschappelijk petitionnement. Voeg daarbij de herbenoeming tfan den wethouder Lisman wat een protest was tegen den burgemeester en de wederaanneming door dien heer van de betrekking, wat een slimme zet is geweest van den burgemeester en waarin men meent te mogen zien een ommekeer in de stemming van het Dagel. Bestuur over de spuiingskwestie, en het is licht mogelijk dat nog dezen zomer de spuideuren worden opengezet. Inderdaad behoeft men het niet te laten voor de baders, die er tengevolge van het weer, toch zoo goed als niet zijn. De natuur komt dus ten slotte de spuiers te hulp. Zeide ik zooeven dat de vacantie is ingetreden, ook op parlementair gebied is dit het geval ge weest. De Tweede Kamer is uiteen en tot haar eer zij het gezegd, zij heeft veel afgedaan. Na de spoorwegovereenkomsten wier lot nog hangende is in de hooge sfeeren der Eerste Kamer, doch wier aanneming ook daar tamelijk zeker mag genoemd worden, al moge er een niet zeer gunstig verslag over worden uitgebracht ver doolde de Kamer in de militaire onderwijsquaestie en na dagen arbeids slaagde zij er in, den Minister van Oorlog een échec te besparen, hoe veel bezwaren ook van alle zijden tegen de nieuwe instelling der Cadettenschool rezen. Toen kwam de Surïnaamsche grensquaestie en ook die werd voorloopig tot een goed einde gebracht, dank zij de geheime mededeelingen door de Regeering gegeven. Franknjfc. heeft tot dusver in deze zaak niet zeer fair play gês§peeld, althans de Fransche Regeering te Cayenne. LÏei'Ts mbgefijfc"OaV'cftr Regeering te Parijs haar gemachtigden in West- Indië heeft gedecavoueerd en dientengevolge de verbolgenheid der Parlementsleden op het Binnen hof heeft doen bedaren. Zeker is het, dat, indien niet spoedig blijktdat inderdaad op het betwiste gebied de zaken in status quo worden gelaten, totdat de Russische Czaar zijn uitspraak in het geschil zal hebben gegeven, de Eerste Kamer de nadere verklaring niet zal goedkeuren. Wij hebben inderdaad u de laatste weken getoond dat wij, ofschoon wij een klein land zijn, ons niet willen laten vertrappen. De Lawa-quaestie zal Frank rijk leeren dat het ten slotte wel onrecht kan plegen als het dit als grootere macht verlangt,, maar niet met ons kan spelen als de poes met de muis. En de houding van Nederland op het anti-slavernij- congres te Brussel moge op het eerste gerucht vreemd zijn, inderdaad is zij het verre van dien. Men wilde Nederland dwingen om in strijd met zijn belang, in strijd met de Berlijner Conferentie, die 20 jaar lang vrijheid van invoerrechten in den Congo- staat waarborgde, een tractaat te teekenen, waarbij zij de heffing van invoerrechten reeds nu goed keurde. En dat wel op een Congres dat alleen ten doel had den ergerlijken slavenhandel tegen te gaan en waarbij men oin Koning Leopold plezier te doen en hem uit geldverlegenheid te helpen, de heffing van invoerrechten had bijgesleept. Men kan het met terzijdestelling van het recht misschien toch doordrijven buiten Nederland om, maar in geen geval mag dat een reden zijn voor Nederland om te onderteekenen wat eerlijkheid en belang het beletten te doen. Men wete wel dat Nederland vol komen bereid is het tractaat te teekenen, waarbij de slavenhandel wordt tegengegaan en dat het dus volkomen onwaar is te beAveren wat de buiten landsche pers deed dat Nederlai;d zich onttrok ken zou hebben aan een werk dgjv.4"*" DescfiT zat zijn dan tfïüiS* ïhtüsschéïï, 'énkele excursie"? jr ar de vrijou^ van invoerrechten gehandhaafd zien in het Congo- gebied, waartoe men in België is overeengekomen. Van tractaten gesproken, de vorige week is ook geëindigd het telegraafcongres te Parijs. Een eigen aardigheid daarvan was dat ditmaal voor het eerst Nederl.-Indië ook aldaar vertegenwoordigd was. Steeds deed men het bij ons te lande met ver tegenwoordigers van Nederland af, maar thans werd een deskundig ambtenaar van het Departement van Koloniën afgevaardigd om meer speciaal de belangen van Oost- en West-Indië voor te staan. Men zegt, dat de splitsing reeds zeer gunstig gewerkt heeft en dientengevolge voor het telegraafverkeer met Indië voordeelen bedongen zijn, die anders zeer waarschijn lijk niet zouden besproken zijn. .Trouwens de andere groote koloniale Mogendheden zenden ook overal hun speciale koloniale vertegenwoordigers heen. Het volgend internationaal postcongres zal waarschijn lijk ook op die wijze bezocht worden door vertegen woordigers van Nederland en van de Koloniën ieder afzonderlijk. Met verbazing hoorde men jl. Vrijdag in de Kamer den uitval van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan naar aanleiding van een gezegde van den heer Domela Nieuwenhuis. Het is volkomen waar, dat een Minister des Konings niet belasterd mag wor den, maar mag een kamerlideen rechtereen\. professor dat dan wel worden gedaan? Mag een man van eer zelfs het toelaten dat hem //in poli tieke en kerkelijke'bladen" belasterd wordt? En toch dit heeft de heer de Savomin Lohman jarenlang rustig toegelaten. Ofschoon hij meer dan genoeg gelegenheid had gehad om zijne houding in de bekende quaestie van het Amster- damsche kerkgebouw te rechtvaardigen, liet hij dit alles langs zijn koude kleeren heengaan. Hij erkent dat men hem heeft uitgemaakt voor rustverstoorder, maar thans, nu een kamerlid hem dit herinnert en het hem zegt: gij spreekt van rustverstoring, maar dat is iets zeer vaags, men heeft u er ook van beticht en Avij staan dus precies gelijknu ontsteekt de Minister in woede en zegt: wie het nu, zoolang ik hier sta, durft te zeggen, dien zal ik voor den rechter brengen. Ja, hij gaat nog verder. Hij tart uit om hem te belasteren. Hij zegt: ik hoop maar dat men bet mij zoo zal toevoegen, dat ik er vat op heb. Is dat de houding van een Minister Gesteld, iemand was na die mededeeiing zoo zot om in ronde woorden te zeggen wat ieder er jarenlang over gezegd heeft en hij werd aangeklaagd Avegens laster. Dan kon hij misschien veroordeeld worden, maar de rechter zou in dit geval volstrekt niet behoeven uit te maken dat het aangevoerde onwaar was, Veel ruiterlijker zou de heer Lobman gehandeld hebben om van het eerste oogenblik af zijn houding te verdedigen en te rechtvaardigen. Hoe de nieuAve Legerwet in ons land ontvangen is, behoef ik Avel niet te herinneren. Haar kans staat nu reeds ver van schoon. De meerderheid der Commissie van voorbereiding is lang niet voor haar. Dat hij véél" de verkiezingen van 1891 behan* deld zal Avorden, is bijna onaannemelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1