ZIEitlKZEESCIIË NIEUWSBODE. Zaterdag 28 Juni 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. NIEUWSTIJDINGEN. Yerachijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4.30, franco per post f 4.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5865. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Oost-Indië. In de Atjeh-kroniek der Sum. Ct. leeat men o. a. Koorts, influenza en beri-beri houden bier een vreeselyke slachting. Dezer dagen heeft Toekoe Makam, het bende- hoof d, dat een paar maanden geleden een inval op Poeloe Way gedaan heeft, andermaal vyandelykheden daar gepleegd. Hy werd echter door het hoofd van dat eiland, Toekoe Daoed, verjaagd en leed daarbij een verlies van een paar man, waaronder twee panglima'a. Engeland. Een nieuw vaster. Zekere Alexandre Jacques is in het Westminster aquarium te Londen een vastkuur van 42 dagen begonnen. De man geeft zich niet voor een wondermensch uit, maar verzekert eeu drank te bezitten, uit verschillende inheemsche kruiden samen gesteld, die hem in staat stelt langen tyd zonder voedsel te leven. De drank, die een familiegeheim is, moet by het beleg van Beliort goede diensten hebben bewezen. Italië. De bankier Arrigo uit Termini, die in handen van roovers is geweest, deelt in het >Giornale di Sicilia zyn wedervaren mee. Toeu by Zondag 8 Juni met zyn eenigen zoon een bergtochtje in den omtrek van Termini maakte, zagen zy zich plotseling omsingeld door een troep mannen als karabiniers gekleed, die hem van zyn zoon scheid den en hem dwongen hen te volgen langs wegen, zoo steil en moeilyk, dat by gedurig van zyn paard moest stygen, om niet den nek te breken. Omstreeks twaalf uur hielden zy stil in een soort van vlakte en bleven daar tot zes uur na den middag, toen de tocht voortgezet werd. Arrigo werd nu geblinddoekt en door twee der roovers in den arm genomen, tot zy by eene grot waren gekomen. Doze grot had twee verdiepingende gevangene werd in de onderste afdeeling gelaten, die zeer vochtig was, en twee of drie mannen bleven ter bewaking in de bovenste. Hy sliep daar geheel in elkaar gedoken met wat itroo voor hoofdkussen en een geitevel voor dek. Noch dien Zondag noch den volgenden morgen kreeg hy iets te eten; het brood, dat hy by zich had, werd door zyne bewakers genuttigd. Des Maandags kreeg hy oneetbaar zwart brood, kaas en water. Blijkbaar konden de roovers hem niets be zorgen, daar de bergen alle met politiemacht bezet waren, en zy dus ook zeiven honger leden. Van het weinige voedsel, dat hem toegedeeld werd, namen de bewakers altjjd rjjkelyk het hunne. Met den dood be dreigden zy hem niet, en in het geheel spraken zy steeds vriendelijk tegen hem. Des Maandagsmiddags lieten zy hem een brief schrijven aan zijn familie, waarin hy vragen moest 20,000 onsen goud in ruil voor zyne invrijheidstelling, op «ene bepaalde plaats neer te leggen. Toen de brief geschreven was, veranderden zy de plaats, en wilden ook 20 in 30,000 veranderen, waarvan zy echter afzagen, toen de bankier verzekerde, dat dit een onmogelijke eisch was. Na vier of vyf dagen dwongen «ij hem een tweeden briet te scbryven, ditmaal met inkt, dien zy maakten van buskruit in water opgelost. Zyn familie had onder- tusschen 120,000 lire gezonden, 50,000 in goud, het overige in bankbiljetten en zilver, en weldra werd hem aangekondigd, dat hy over eenige dagen vrijgelaten zou worden. Vrijdagmorgen kreeg hy niets te eten, en toen zyn bewaker zich even verwijderde, beving hem de doode- ljjke vrees, dat men hem daar alleen van honger zou laten sterven. Met inspanning van al zyn krachten gelukte het hem toen zonder hulp naar boven te klauteren, en zoo vond de roover hem by het terug- keeren in de bovenste grot. Arrigo smeekte hem de grot te mogen verlaten, en de ander Btond dit toe op voorwaarde, dat hy beloofde zich te verbergen, als er onraad was. Tegen den avond geleidde de bandiet hem naar beneden tot by een pad, dat, zooals hy zeide, regelrecht naar Termini voerde. De roover verwijderde zich met de belofte terstond terug te keeren, maar hy kwam niet, en na een half uur besloot Arrigo dit pad te vervolgen. Het bracht hem echter steeds dieper de bergen in, en zoo keerde hy om en zocht by het licht van waslucifers, tot hy een ander pad vond, dat naar beneden voerde. Plotseling stond hy tot zyn onuitsprekelijke vreugde voor een hek van een tuin, aan iemand uit Sciara behoorende, en vroeg aan den boer, die daar woonde, om voedsel in de eerste en een paard in de tweede plaats. Geld had by nog, want toen de roovers hem dat afvroegen, had hy de hand in den zak gestoken, met kracht de voering opengetrokken en een briefje van 1000 lire tusschen jas en voering geschoven, waarna hy hot overige, een 300 lire, overgegeven had. De boer en zyn gezin waren niet weinig verbaasd en verheugd den bankier Arrigo, wiens droevige geschiedenis zy gehoord hadden, levend voor zich te zien en smeekten hem dien nacht daar te bljjven. Maar Arrigo's verlangen naar huis was te sterk. De zoon van den boer wist in den omtrek twee ezels te huren en vergezelde den bankier naar Termini, waar hy om 12 uur 20 min. aankwam, nog begeleid door twee veldwachters, die hem onderweg ontmoet hadden. Men kan zich de vreugde zjjner familie voor stellen by dat onverwachte wederzien. In een oogenblik was de tyding door Termini verspreid, en hoe laat het ook was, stroomden bloed verwanten en vrienden toe om den man welkom te heeten, die wel in een deerniswaardigen toestand, maar toch levend teruggekeerd was. Rome, 25 Juni. De gemeenteraad heeft met 61 stemmen tegen 1 besloten, dat al de leden hun ontslag zouden nemen met het oog op het wetsontwerp, dat de Regeeriug by de Kamer heeft ingediend tot regeling der financieele aangelegenheden der stad (welk ont werp de Raad onvoldoende acht). De gereserveerde ruimte in de raadzaal werd door het binnendringende publiek bemachtigd en er ontstond een algemeene stryd, die de tusschenkomst der gewapende macht noodzakelijk maakte. De stad verkeert in zeer opge wonden toestand. Oostenrijk. De slechte gewoonte om by het eten van kersen de pitten mede in te slikken heeft, reeds menig ongeluk ten gevolge gehad, en velen hebben er het leven reeds by ingeschoten. Opnieuw was professor Nothnagel te Weenen dezer dagen in de gelegenheid zyn studenten een slacht offer van het inslikken van kersenpitten te toonen. Het was de 16-jarige schrynwerkersleerling Johann Brunnecker, die eenige dagen te voren een kleine hoe veelheid kersen met de steenen had gegeten en den volgenden dag reeds wegens acute buikvlies- en darm ontsteking in het gasthuis opgenomen werd. Daar werd terstond geconstateerd, dat de darmen door kersen pitten waren doorboord, wat reeds zoover gevorderd was, dat de zieke niet meer te redden was. De diagnose werd door de sectie bevestigd. Rusland. De beklagenswaardige Keizer aller Ruasen, die voortdurend op zyn hoede moet zyn voor aanslagen en pogingen tot vergiftiging, durft nu byna geen eieren meer te eten, welk voedsel hy tot dusver met volle gerustheid gebruikte. Het is echter gebleken, dat een ei gemakkelyk vergiftigd kan worden met een dunnen metaaldraad, welken men er door laat gaan en die geen zichtbaar spoor achterlaat. De eieren, welke de Czaar gebruikt, worden hem op allerlei geheimzinnige manieren gezonden, b. v. soms in hoedendoozen, en dan onder persooolyk toezicht van de Keizerin uitgepakt en gekookt of tot omme- letten gebakken in een kleine keuken, naast 's Keizers werkvertrek. De Keizerin maakt dikwyls eigenhandig een gerecht klaar. De Keizer eet nooit dikke soepen of sausen. Met de suiker, welke by gebruikt, worden ook byzondere voorzorgen genomende groenten worden heel op tafel gebracht en voor zyn oogen met een zilveren mes gesneden, en hy gebruikt steeds grof zout met groote korrels, waaronder niet gemakkelyk arsenicum gemengd kan worden. JDuitschland. Berlyn, 24 Juni. De nieuwe Pruisische minister van financiën, de heer Miquel, 62 jaar oud, is een der beste redenaars en der fijnste koppen in ons Parlement. Hjj is het eerste nationaal-liberale Parle mentslid, dat in Pruisen minister werd. Miqnel gaat reeds sedert eenigen tyd door voor eenen byzonderen gunsteling des Keizers, en moet indertyd de eind redactie van des Keizers bekende sociaal-politieke proclamaties bezorgd hebben. Hannoveraan geboren, was Miquel vroeger rechtsgeleerd raadsman der Ber- lynsche Disconto-bank. Thans is hy sedert acht jaar burgemeester van Frankfort a/M. Hy geldt als een voorstander van het indirecte belastingstelsel. Ook de stelling van deu secretaris der schatkist, Maltzahn, wordt onhoudbaar geacht. Als zyn ver moedelijke opvolger wordt de heer Jenke, directeur der Kruppsche fabrieken, genoemd. Berlijn, 25 Juni. Toen de pauselyke nuntius Agliardi het beroemde passiespel te Oberammergau wilde gaan by wonen, kon hy, in weerwil dat hjj dit vooraf had doen weten, noch een rjjtuig, noch huis vesting in een logement bekomen. Zoo men zegt, geschiedde dit, omdat de ultramontaansche pastoor en burgemeester aldaar niet tevreden waren over de wel willende houding van den nuntius ten aanzien der liberale regeering te Munchen. Dit koddige voorval veroorzaakte zooveel beweging, dat de aartsbisschop van Munchen zich bjj den nuntius verontschuldigde en de Oberammergauers den mantel uitstofte. Nederland. Leiden, 26 Juni. De aloude sleutelstad heeft gisteren weder feest gevierd met de studeerende jongelingschap, die deze week het 65e lustrum her denkt van de stichting der universiteit. Gisteren namelyk was 't de groote dag, de dag, waarop gansch Leiden feest viert, waarop handel en bedrjjf Btilataan, waarop rjjken en armen, ouden en jongen, aanzienlyken en geringen hun hulde brengen aan Leiden's studenten, die dezen dag in 't bjjzonder hebben bestemd om hun dankbaarheid te toonen; 'twas de dag der maskerade, welke ditmaal voorstelde: >de blyde inkomst van Keizer Karei V als Hertog van Gelre binnen NymegeD, op 9 Februari 1546". De stoet, die zich ten drie ure in beweging stelde, bestond uit 266 personen te voet en te paard. De late afdeeling stelt voor>De Stad en het Ryk van Nymegen. De 2de afdeeling: «Het Hertogdom Gelre." De 3de afdeeling: >De Keizer en zjjn gevolg1', voor afgegaan door de gekostumeerde muziekkapel des keizers, (bestaande uit het stafmuziekkorps van heb 4de reg. inf.) De 4de afdeeling: »Do Bisschop van Utrecht." De 5de afdeeling: «De Aartshertog van Oostenryk." De 6de afdeeling: »De Raad van State." Op het muziekkorps van 't 3o regiment huzaren volgt de stoet. Eerst natuurlyk de mannen van de Stad en het Rjjk van Njjmegen, geëscorteerd door den maarschalk en opperfoerier en de banieren van den Keizer, de burgerwacht, den stadsbode en banierdrager, en dan de burgemeesters Thomas Van Tryst en Arnold Vjjgh, gevolgd door schepenen en raadsleden van Nymegen en door tal van hooggeplaatste personen uit Stad en Rjjk, terwjjl ten slotte de stadsboden en de vertegenwoordigers van de verschillende gilden van Njjmegen deze eerste afdeeling sluiten. In de tweede afdeeling ie het hertogdom Gelre ver tegenwoordigd. Terwjjl ook hier de landsknechten, aangevoerd door den Ge'iderschen hopman Adriaan Tbyssen den stoet openeD, ontmoeten wjj in den optocht zelf onderscheidene graven, allen tot het hertogdom behoorende, Phillippe de Lalaing, graaf v. Hoogstraten, in 't geheel 55 graven, heeren, enz. Eindeljjk volgt de gewichtigste afdeeling van den stoet, de Keizer en zjjn gevolg. Eerst een muziekkapel des Keizers, 21 man sterk, dan de kapitein van de Keizerljjke lijfwacht Jeau de Montmorency, voorts vaandrigs, ljjtwachten, trompetters, de banierdrager, de heraut. Yoor den Keizer twee pages, Hendrik van Brederode en Willem van Oranje, en dan De Keizer, in zjjn vol ornaat, schitterend getooid, om al zjjne heerljjkheid voor 't Nederlandsche volk ten toon te stellen, en gevolgd door Twee pages, Caspar de Robles en Ernst van Solms en daarachter te paard de Kamerheer des Keizers, Maxi- miliaan van Egmond, Graaf van Buren, de Hertog van Alva, opperhofmeester, de Graaf van Hoorn, gentilhomrao de la bouche, Adrien de Croy, sommelier de corps, de kamerheer Fillippe de Lannooy, dan Willem van Cleef en v. Gulik, de opperstalmeester Jean de Hennin Bossu, de kamerheer Jean de Ligne, nog een kamer heer, Jacques de Herbays, waarachter nog een sommelier de corps, Joachim de Ryk, de hofmaarschalk Philibert de la Baulme en de eerste stalmeester Jean d'Andelo, allen te paard. In dezeu keizerljjken en inderdaad vorstelyken hofstoet neemt de Bisschop van Utrecht zyn plaats in. Twee koorknapen gaan vooruit, dan volgen de domkanunniken van Utrecht, en dan de bisschop, George van Egmond, in zjjn ornaat statig voorwaarts rjjdende, omringd door 12 baldakjjn-dragers, waarachter de bisschoppen van Utrecht en van Doornik, Antoine Perrenot en Charles de Croy eveneens te paard, terwjjl andere grootwaardigheidsbekleeders volgen. In de vjjfde afdeeling, de Aartshertog van Oostenrjjk, komt eerst Maximiliaan van Bourgondië, Maarten van Rossum, Antoine de Glymet, Pieter Ernst, graaf van Mansfeld, trompetters, de heraut, en daarna Ferdinand, Aartshertog van Oostenrjjk, Graaf van Tyrol, Markies van Burgau, te paard, waarna de pages en kamerheeren en andere hooge personen van het gevolg den stoet besluiten, terwjjl lansknechten, aangevoerd door hun hopman en door een trommelaar en pjjper vooraf gegaan, de escorte formeeren. Ten slotte volgen de leden van den Raad van State Phillipe de Croy e. a., van den geheimen Raad Dr. Leuis van Schore e. a. en van financiën, de chefs Lodewjjk van Vlaanderen en Charles, Graaf de Lalaing, wederom gevolgd door-den luit.-kapitein der archiers de corps, een vaandrig en acht archiers de corps. Veel zou er te zeggen zjjn van de prachtige costumes der deelnemers en van de harnassementen der paarden natuurlyk verdient dat van den hoofdpersoon, van hem, die den machtigen zoon van Philips den Schoonen voorstelt, de meeste bewondering, maar ook de andere costumes muntten zoozeer uit door rjjkdom van stof, door de uitnemende keuze der kleuren, dat wjj byna «l'embarras du choix" hebben. Wjj gevoelen ons ge drongen het C08tuum van den hoofdpersoon, door jhr. Van _Pallandt voorgesteld, nader te beschrjjven, en als wjj dan daarbjj de verzekering geven, dat de cot-laoies der overigen met dat van den hoofdpersoon volkomen in overeenstemming waren, dan zal elkeen wel begrjjpen, dat het geheel prachtig was en dat de verzoeking om nog meer costumes nader te beschrjjven, groot is. Het costuum, dat jhr. Van Pallandt, als Karei V droeg, bestaat uit een geheel vergulde wapenrusting, gecanneleerd in den geest der Maximiliaansche har nassen. Helm en gewapende armbedekkingen zjjn niet aanwezig. De vorst draagt nl. een Duitsche barret van donkerblauw fluweel met aigrette van zalmkleurige en witte veeren, bevestigd door een rjjk juweel. Het hoofddeksel rust op een kapje van wit sat jjn met een netwerk van gouddraad en paarlen overtrokken. De mouwen van 't costuum zjjn enorm wjjd, in blauw satjjn uitgevoerd en overdekt met paarlen; de kruisgewjjze stoffen zjjn van witte zjjde. De staatsiemantel van Karei V heeft den schaube- vorm en is van vieux rose peluche, gevoerd met een prachtige geel-witte, satjjnen stof met ingeweven ornamenten. Gordel en ordeketen zjjn samengesteld uit groote gekleurde juweelen, in passende gouden ornamenten gevat; eindeljjk een groot slagzwaard vol rjjke versieringen. Het harnachement van 't paard bestaat uit een zadel en dek, bekleed met rood trjjp, met groote vergulde schelpvormige ornamenten omzoomd. Voor de borst en de kop van 't paard zjjn pantseringen aangebracht, versierd met drjjfwerk. Leidsels, hoofdstel enz. zjjn alle met wit satjjn overtrokken en van vergulde gespen en kleinere ornamenten voorzien. De stang is zeer zwaar, en getooid met keizerljjke kronen en groote wit satjjnen strikken. Het paard draagt een enorme witte panache op den kop. Voor de bals heeft de hoofdpersoon twee zoogen. >fantaisiecostuums" laten maken, waarin echter de mode van den tjjd (1546) gehandhaafd is. Kort voor negen eerst werd de stoet aan het feest terrein ontbonden en geen kwartier later of de muzen zonen adelljjken en minderen heel familiair bjjeen hadden zich om den welvoorzienen disch geschaard in de ruime halle van de feesttent een scbutters- maaltjjd, het penseel van een Van der Held waardig. Inderdaad, 't was een kosteljjke aanblik die ruime halle, in zuiver gothischen etjjl gehouden, met draperiën, wapenschilden en rustbanken, alles in strengen stjjl en verlicht door een zestal booglampen. De feestdag die minstens 24 uur geduurd heeft is zonder eenige stoornis van ernstigen aard ten einde gebracht; de enkelen, die een nat pak haalden, kwamen met den schrik vrjj en de paarden hebben, voor zoover bekend, ook geen ongelukken aangericht. 'iét Gravenhage, 25 Juni. Eergisteren zjjn ten paleize Het Loo aangekomen twee leden der commissie van de feestviering te Njjmegen, ten einde, met het oog op de komst van H. K. H. de Koningin en de Prinses de noodige maatregelen te bespreken. Daarop schjjnt besloten dat H. M. de Koningin en H. K. H. PrinseB Wilhelmina de maskeradefeesten zullen bywonen. Vier hofrjjtuigen zullen naar Njjmegen gezonden worden, daar H. M. naar Berg-en-Dal, Beek en Ubbergen wenscht te rjjden. Een eerewacht te paard, bestaande uit de voornaamste heeren uit Njjmegen en Ubbergen, zal de vorsteljjke personen vergezellen. Op net Valkhof zal een tribune voor de hooge be zoekers worden opgericht. 's Gravenhage, 26 Juni. Blykens een heden bjj het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië is de vjjand in Edi op 21 dezer, na weinig tegenstand, verdreven uit zjjne stellingen Pedawa Pontong, Nibong Toealang en Mata Ajer, waarin hjj eenige dooden achterliet. Onzerzjjds sneuvelde een Ambonees en werden drie mindere militairen licht gewond. De gezondheidstoestand der troepen is gunstig. De ontwerp-legerwet, welke thans bjj de Tweede Kamer is ingediend, is zulk e«n omvangrjjke bundel, dat de Landsdrukkerij een geheele week zal noodig hebben om het te drukken. Men verwacht, dat het eerst Zaterdagavond aan de leden zal worden rond gedeeld. Middelburg, 25 Juni. Zondag 6 Juli a.s. zal het muziekkorps «Middelburg's Harmoniegezelschap" naar Brussel gaan over de route Vlissingen—Ter Neuzen—Mechelen— Brussel, ten einde aldaar een concert te geven, ten voor- deele van de armen dier stad. Het vertrek uit Middelburg is bepaald op 6,20 ure 's morgensaankomst te Brussel ten 12 ure; vertrek uit Brussel te half zes ure, zoodat degenen onzer stadgenooten en de Vlissingers, die de reis willen mede maken, behalve, een prettig zeetochtje, het sporen door een schoone streek, hetgeen vooral het geval is, wanneer men in Belgie komt, nog 5*/2 uur in Brussel kan vertoeven. De prijzen bedragen h.een en terug: le klasse boot, 2de klasse trein f 3,65; 2de klasse boot, 3de klasse trein f 2,60, hetgeen een zeer geringe prijs te noemen is. Zondag a. s. zal met de Belgische pleizierbooten mede- komen, een muziekkorps uit Molenbeek-St. Jean (de grootste voorstad van Brussel). Dit muziekgezelschap, hetwelk niet minder dan 80 man sterk is, staat onder leiding van den directeur den heer A. Lauwershaar eere-voorzitter is de heer mr. G. de Doncker, behalve dit gezelschap komen nog mede 25 kunstminnende leden van dat gezelschap, benevens de burgemeester en schepenen van Molenbeek-St. Jean. Des namiddags van 2 tot 4 uur zal door deze harmonie een concert worden gegeven in den prachtigen Schuttershof- tuin de opbrengst van de entréegelden, is weder, na aftrek van de noodzakelijkste kosten, voor de armen dezer ge meente bestemd. Het zal Zondag a.s. dus weer zeer druk zijn hier ter stede, daar het geheele aantal Belgen, dat meekomt op ongeveer 500 geschat wordt. Middelt» ni-g-, 26 Juni. In de gisteren avond ge houden vergadering van de Liberale Kiesvereeniging «Een dracht maakt Macht" alhier werd van gedachten gewisseld over de voorstellen van de «Liberale Unie" op de algemeene vergadering te behandelen. Zonder hoofdelijke stemming werd de volgende motie van het Bestuur aangenomen: «De vergadering verklaart het vooralsnog niet wensehelijk te achten om het stelsel van de heeren rnrs. J. Oppenheim, J. A. van Gilse en C. M. J. Willumier, in de plaats te stellen van dat in de statuten der „Liberale Unie" nedergelegd." Eveneens werd eenparig aangenomen een voorstel van den heer Doorenbos, om aan de afgevaardigde op te dragen namens deze Vereeniging als amendement voor te stellen, om het Bestuur der „Liberale Unie" te doen bestaan uit 7 afgevaardigden van Liberale Kiesvereenigingen en 5 uit de beschermers of begunstigers der «Liberale Unie". W issenkerke, 25 Juni. Door de drie voor Goes zittende leden der Prov. Staten van Zeeland was vóór een paar weken aan hun medeleden de uit- noodiging gericht, met het oog op eerlang opnieuw te behandelen aanvraag tot calauiiteus-verklaring van den Sophiapolder, zich van de noodzakelijkheid daarvan in loco te kunnen overtuigen. Aan die uitnoodiging gaven heden een zestal leden gevolg. Voor de naaste belang hebbenden is het te betreuren, dat de zaak van liever lede eene party vraag dreigt te worden. Reeds herhaalde malen heeft de aanvraag een punt van behandeling in Zeelands Statenvergadering uitgemaakt, en werd zij daar zoowel vanliberale als van anti-liberale zyde gesteund en bestreden. Op gronden van algemeenen en financieelen aard werd echter de aanvraag steeds af gewezen. De vertegenwoordigers van het Goesche district houden desniettemin vol, al is het vooruit vast te stellen, dat de Staten sedert hunne beschikking van het vorige jaar den toestand niet dermate ver anderd kunnen vinden, dat er thans grond zou zjjn voor eene tegenovergestelde beslissing. Het technische lid der anti-revolutionaire zyde zag dan ook, blijkens zyne afwezigheid, in de demonstratie weinig heil. Goes, 26 Juni. Betje Blommetje, sedert vele jaren een trouw bezoekster ook der kermis te Zierikzee, om daar hare waar te rerkoopen, n.l. door haar uit papier ge knipte bloemen (van daar haar naam), vierde Dinsdag haar gouden bruiloft. Het is een kras paar. De man gaat nog iederen avond uit visschen en zjj is op haar 76jarigen leeftijd nog altjjd bewegelijk en opgeruimd, ofschoon zjj in den laatsten tjjd lydende is aan de gevolgen der influenza. Het muziekgezelschap >Euphonia" bracht het paar een serenade. Bij die gelegenheid viel een houten schutting om, waarop 8 vrouwen een plaatsje gevonden hadden om alles te beter te kunnen zien. Eene onverwachte illustratie bjj eene vrooljjke party. Hoe 't mogeljjk is dat sommige menschen nog twyfelen kunnen aan het waarachtig bestaan van slechte tijden? Verbeeld u: de geheele week van 16-21 Juni is een aaneenschakeling geweest van feesten en pretjes, en in de herbergen, die gewoonljjk door het z. g. volk worden bezocht, was het iederen avond stamp vol. Zaterdag 22 Juni werd het bekend, dat er Woensdag 25 Juni een pleziertrein naar Rotterdam zou rjjden. Ea reeds Zondag 23 Juni was geen enkele kaart meer te verkrjjgen. Zjjn dat nu geen bewjjzen voor malaise en slechte tjjden Toen Woensdagavond 11 uur de reizigers weer in Goes terugkwamen, liep menigeen uit het lood en met knikkende knieën, zeker onder den invloed van den druk der tjjden Ierseke, 26 Juni. Onze lezers zullen zich nog heel goed herinneren, dat op Zondag 18 Mei brand ontstond door het inslaan van den bliksem in de schuur van den landbouwer A. Zuidweg, toebehoorende aan den heer A. Sprujjt, (België). Iedereen weet nog heel goed, dat het toen dien avond noodweer was; een man, die naar den brand wilde gaan kjjkeo, werd zelfs midden op straat doodeljjk getroffen. Niettegen staande dit noodweer is onze burgemeester een van de eersten geweest, die op de plaats des onheils aan wezig was. Door verstandige middelen, b.v. door alles te sluiten, heeft hjj gemaakt, dat de vlammen geen nieuw voedsel kregen. Uit erkenteljjkheid voor zjjn spoedig en flink optreden heeft de directie van de Antwerpsche Verzekeringa-maatschappjj «Securitas" hem eene medaille gezonden, waarop aan de voorzjjde te lezen staat: «Monsieur Dirk Koeleman, Bourgmestre Yerseke Incendie 18 Mai 1890" en aan de achterzijde van boven «Securitas". In 't midden een zittende maagd, rustende met den arm op een schild, waarop in Romeinsche cijfers gegraveerd »XXIX", en van onder «die Martis MDCCCXDC Antwerpia". Personen, die eene aanbieding mochten ontvangen voor een agentschap der vee-verzekering-maatschappjj «De Eersteling", gevestigd te Utrecht, zullen verstandig doen zich daar niet mee in te laten, wjjl die maat- schappjj, blykens alhier ingewonnen informatiën, te Utrecht niet bekend is en niet geconstitueerd of ge publiceerd is. De toeleg schjjnt te zjjn voor de aanstelling tot agent dier denkbeeldige Eersteling geld los te maken. De persoon, die dit plannetje op touw heeft gezet, is in Frankrjjk reeds voor iets dergeljjkB veroordeeld. Tlxoleii. De heer mr. J. H. L. v. Buren heeft zjjne benoeming tot lid der Provinciale Staten van Zeeland aangenomen. Haamstede, 27 Juni. Gisteren waren Haamstede en Burgh in feestdos I En geen wonder, wijl hun geachte geneesheer, de heer H. W. Ferleman, het zeldzame voorrecht te beurt viel, zijn 50jarig ambtsfeest te herdenken. Reeds vroeg in den morgen wapperde van bijna alle woningen de nationale driekleur. Eenige dagen te voren had zich in deze gemeenten eene commissie gevormd, die het initiatief nam, den jubilaris bij die gelegenheid een huldeblijk aan te bieden. Aanzienlijken en geringen, elk greep de gelegenheid aan iets bij te brengen om den zoo zeer gewaardeerden geneesheer een blijk te geven van hunne erkenning zijner groote verdiensten. Te 12 ure begaven de raden van beide gemeenten, voor melde commissie en eenige vrienden zich ten zijnen huize, om Z.Ed. bij deze gelegenheid te complimenteren. Bij monde van den heer M. Bolle Lz., burgemeester, werd Z.Ed. namens de raden en de ingezetenen in hartelijke bewoordingen gefeliciteerd. Daarop nam de heer Ds. J. P. Schilt, voorzitter der commissie, het woord en bood in wel gekozen taal den jubilaris namens zeer vele ingezetenen van Haamstede en Burgh aan eene prachtige schilderij, staalgravure van Rembrandt, «de heelkundige les", verder eene keurig bewerkte fauteuil, bij welke cadeaux waren gevoegd de namen der gevers in een pracht-album met gouddruk, in rood, geheel chagrin-lederen band en relief met toepasselijk zinnebeelden versierd, geheel uit de hand vervaardigd op de gunstig bekende boekbinderij van de HH. S. Ochtman en Zoon. Zeer aangedaan dankte de heer Ferleman in gevoelvolle woorden de raden en de ingezetenen voor de eer, welke hem op dezen dag werd bereid en vervolgens de commissie, voor hare gedane bemoeiingen. Ih den avond verzamelden zich vele zijner vrienden in zijne woning, terwijl de harmonie «Witte van Haamstede" den jubilaris een serenade bracht. In opgewekte stemming werden nog eenige uren gesleten en menig hartelijk woord gesproken op het welzijn van den heer Ferleman en zijn gezin. Moge het den waardigen geneesheer gegeven worden, nog vele jaren gespaard te blijven, om even als tot nu tob, zijne krachten en bekwaamheden te wijden aan de zorg volle behandeling zijner patiënten. Zierilczeo, 27 Juni. De Arrondissements- Rechtbank heeft heden J. van S. en D. V., beiden arbeiders, thans gedetineerd, schuldig verklaard aan diefstal door twee vereenigde personen, waarbjj de schuldigen zich den toegang tot de plaats des mis- drjjfa hebben verschaft door middel van inklimmiDg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1