ZIE1IKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 17 Juni 1890. WAT ONS llffl IS. Directeur-Uitgever J. WAALE. Hoogere Burgerschool. NIEUWSTIJDINGEN. Zierikzee en Rotterdam ADVERTENTIËN. Eerste Afkondiging. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5860. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des- Maandags, Woensdags en Yrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het POSTKANTOOR te Ziebikzee zijn gedurende de tweede helft der maand Mei 1890 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren J. Haring, VGravenhage. Van Schuddebeurs N. van de Kasteele, Scheveningen. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het MIDDEL BAAR ONDERWIJS te Ziebikzee maakt bekend, dat het eerste admïssie-oxamon, voor hen die wenschen toegelaten te worden tot de lessen op de Hoogere Burgerschool, zal plaats hebben op Maandag; den 14 Juli e.k., des voor middags ten negen ure, en dat zij, die zich aan dat examen willen onderwerpen, daartoe vooraf zich in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der H. Burgerschool op Zaterdag; den 5 Juli o.lr., des namiddags tusschen 6 en 8 ure. Ziebikzee, den 9 Jüni 1890. De Commissie voornoemd, Namens dezelve, SCHNEIDERS v. GR., Secretaris. Collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie bikzee maken bekend, dat de gewone jaarljjksche collecte, ten behoeve van het fonds ter aan moediging on ondersteuning van don gewapenden dienst in do Neder landen, in deze gemeente aan de huizen der inge zetenen zal worden gehouden op Woensdag- den lSden Jnnï a.s., aan te vangen te 12 uur des middags. Zij noodigen de ingezetenen uit, die vaderlandsche instelling, die aan de algemeene hulp bij voortduring dringende behoefte heeft, ook thans krachtdadig te ondersteunen, en bevelen haar daartoe in hunne be langstelling aan. Ziebikzee, den 10 Juni 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. l.° B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Wat ons eigen is, is de zekerheid dat de toekomst ons is. Dat is eene vreemde verzekering in een tijd nu de kerkelijke partyen de meerderheid hebben, nu bij ons alle geestdrift uitgedoofd schijnt, nu de onzen nog over menig punt onderling van meening verschillen. Toch is de toekomst ons. Wel is te Delft de breuk tusschen de twee ver bondenen nog weer voorkomen; wel is met eene handigheid, die zoo al niet prijzenswaard dan toch verbazingwekkend heeten mag, het in zich zelf ver deelde leger wederom tot een gezamenlijken aanval op den gemeenschappelijken vijand vereenigd, maar het moet met de leiders wel reeds zoover ge komen zijn als indertijd met de augurende Roomsche wichelaars, die de toekomst voorspelden aan de domme menigte maar elkander niet konden aan zien zonder lachenZij, de leiders, weten wel, wat men te denken hebbe van het vertoon van beginsel vastheid, waaraan men nu nog de menigte kan doen gelooven Dat de bondgenooten onderling verdeeld zijn en slechts met groote moeite een schijn van eenheid bewaard wordt, is voor geen tot oordeelen bevoegde een geheim meer, het allerminst onder de bond genooten zelf. Al ware dit echter niet het geval; al waren zij, die tegenover ons staan, niet twee partyen, die, hoe wel tijdelijk verbonden, eigenlijk elkanders tegen voeters zijn al ware het ééne enkele, aaneengesloten partij, één in beginsel, één in doel en in streven, dan nog, zouden wij zeggende toekomst is ons. Zij is ons, niet omdat het bondgenootschap geen stand kan houden, maar omdat het beginsel, waarin zij het meest met elkander overeenkomen en dat haar het meest van ons onderscheidt, in onzen tijd niet doorgevoerd kan worden, en door geen der beide partijen toegepast wordt. Wat toch is dat beginsel? Dat zij, de volks- souvereiniteit verwerpende, de souvereiniteits Gods erkennen. Zóó wordt het uitgedrukt om op de eenvoudige menigte indruk te maken, maar zóó is het niet juist voorgesteld. Want bet stelsel, dat hier te lande bestaat, en dat wij aan het volhardend streven der vrijzinnige partij te danken hebben, is geen volks- souvereiniteit in den ongunstigen zin, dien dat woord beeft, en de vrijzinnigen, wel verre van de souve reiniteit Gods te verwerpen, erkennen die ten volle, maar zij gelooven niet dat die souvereiniteit Gods rechtstreeks werkt. Regeeringsstelsels, gegrond op de rechtstreeksche werking van de souvereiniteit Gods, hebben bestaan in Israël en in den Kerkelijken Staat. Zulk een stelsel is alleen mogelijk daar, waar het gansche volk één godsdienst belijdt en dus één kerk aller Kerk is en het staatsgezag zich onder werpt aan hen, die in die Kerk de hoofden zijn, want dan moet God door de Kerk zijn wil doen verstaan aan den Staat. De Kerk heerscht dan over den Staat. En dit laatste is ook de bedoeling, al kan men niet zoover gaan als het beginsel zou eischen. In de r.-katholieke kerk zou de vraag, hoe dit stelsel moet worden toegepast, gemakkelijk te be antwoorden zijn; bij de anti-revolutionairen zou dit moeielijkev gaan. Maar, men boude het ons ten goede. Het beginsel wordt dan ook wel gesteldmaar niet ten volle toegepast. Een paar voorbeelden slechts. Indien men met verwerping der volkssouvereini- teit de souvereiniteit Gods als rechtstreeks werkende op den Staat aanneemt en doorvoert, dan zal daaruit wel in de eerste plaats volgen, dat er, zooals in Israël en in den Kerkelijken Staat, vertegenwoordi gers van die souvereiniteit op aarde zijndat zou in onzen Staat de Koning zijn; maar dan heeft die Koning zijn rechten en bevoegdheden immers uit zich zelf, eigenlijk uit God en dan is geene volks vertegenwoordiging bij machte daarin verandering te brengen, veelmin die te verkortenToch heeft geen anti-revolutionair of geen roomsch-katholiek ge schroomd mede te werken aan de grondwetsher ziening, waardoor 'sKonings rechten en bevoegd heden, zelfs de regelen voor de troonopvolging gewijzigd werden! Indien men de volkssouvereiniteit, als men ons stelsel zoo noemen wil, verwerpt, dan zou men toch niet deelnemen aan de keuze van volksvertegen woordigers, die de volks-souvereiniteit uitoefenen. En wie overtreft r.-katholiek en anti-revolutionair in stembus-ijver? Ziedaar dus in het licht gesteld dat wat tusschen de kerkelijke partyen en ons het eigenlijk verschil zou moeten uitmaken, inderdaad wel als een be ginsel beleden, maar niet in zijn eigenlijke beteekenis wordt toegepast; dat niet alleen op'dit hoofdpunt, het punt, waar het eigenlijk beginselverschil zou moeten te vinden zijn, ons beginsel het eenige is, waarnaar in onzen tijd het staatsbeleid gevoerd kan worden, maar ook gevoerd wordt. Waarom dan echter hen bestreden, die dat beleid nu voeren, zooals wij het voeren moeten Omdat wij de beginselen, waarvan wij uitgaan, als de eenig goede voorstaan en de kerkelijke partijen ze toepassen onder den schijn van ze te verwerpen. En waarom? Waarom beweren zij de souvereiniteit Gods te stellen in de plaats der volks-souvereiniteit? Vooreerst met hetzelfde oogmerk, waarom zij de openbare scholen ongodsdienstige of Godverzakende scholen noemen, om bij een eenvoudig, gemoedelijk godsdienstig volk den indruk te doen ontstaan, dat wij God verzaken en den godsdienst minachten. Het omgekeerde is waar. Om zich van het gezag meester te maken, sleuren zij den Godsdienst in het slijk der staatkundige twisten, terwijl God en Gods dienst ons daartoe te hoog staan. Wij bestrijden hen, omdat zij, èn in zoover zy hetzelfde doen als wij, èn in zoover zy iets anders willen dan wij, het een en het ander willen en doen onder valsche vlag. En omdat zij onder valsche vlag varen, daarom is de toekomst ons. Vroeger of later, naar wij verwachten over niet te langen tijd, zullen de schillen vallen van de oogen dergenen, die zich door de valsche vlag op een ver keerd spoor hebben laten leidendie gemeend heV ben in het belang van den Godsdienst en ter eere van God beginselen te bestrijden, die noch tegen God, noch tegen den godsdienst gericht zijn; beginselen, die moeten toegepast worden ook door hen, die heeten ze te bestrydenbeginselen die in waarheid alleen de eer van God en het belang van den Godsdienst hoog houden, omdat zy de vrijheid van geweten, de vrijheid van denken, gelooven en belijden, onaan getast en ongekrenkt willen handhaven tegenover ieder, die zich het recht wil aanmatigen daarop in breuk te maken. Wie daarop inbreuk willen maken zijn zij, die den schijn aannemen van de souvereiniteit Gods op den voorgrond stellen, maar eigenlijk bedoelen om, nu zij in onzen tyd en in onzen Staat, met zijn gemengde bevolking, de Kerk niet over den Staat kunnen doen heerschen, bet gezag in den Staat in banden te brengen van de kerkelijke leiders. In naam der vrijheid van geweten, zonder welke geen geloof in God denkbaar is, is de toekomst ons. Dat is eene zekerheid, die ons eigen is, en die niemand ons vermag te ontnemen. Oost-Indië. De Delt-Courant deelt het volgende mede over onze verliezen te Afcjeh: Blijkens de thans verschenen offi- cieele ljjst der verliezen van ons leger in den strjjd tegen Atjeh gedurende het jaar 1889, hebben deze be dragen: Gesneuveld en aan wonden overleden 4 offic., 26 Europ., 5 Ambonneesche en 12 Inlandsche onderoff. en man8ch. Gewond 7 offic., 104 Eur., 23 Ambonneesche en 53 Inl. onderoff. en manschappen. Amerika. By een begrafenis te Chicago ontdekte men dezer dagen, dat een den 25n Februari bijgezette kist geheel op zy lag. Zekere Cantor, die aan een hartziekte had geleden, moet toen levend begraven zjjn. De ongelukkige had zich in zyn doodsangst in de kist omgekeerd. Engeland. Nu de influenza de geheele aarde heeft bezocht, schjjnt zy inderdaad met de schepen, die Europeesche havens binnenloopen, opnieuw haar intrede in dit werelddeel te doen. Engelsche bladen beweren het ten minste, op grond van scheepstijdingen. Italië. Uit dankbaarheid aan de nagedachtenis van den grondlegger van Italië's vrijheid, den roemryken Garibaldi, wil de Regeering de plaats, waar deze held begraven ligt, tot nationaal monument verklaren en het eiland Caprera versterken. >Geen bolwerk, dus zegt zij, zal veiliger zijn ter verdediging van het vaderland, dan de plek waar hij den laatsten adem uitblies en die sedert eene bede vaartplaats geworden is. Het zal niet mogelyk zyn, dat zij_ voor den vreemdeling ooit eene overwinningstropee wórde. Naar dien kleinen hoek der aarde, naar dat graf zullen de gedachten van het erkentelijke Italië altyd gericht zjjn." Duitschland. De Daitsche Reichs-Anzeiger maakt bekend, en vestigt daarop de aandacht der redactiën van landbouw- en nieuwsbladen, dat eene gerechtelijke vervolging inge steld wordt tegen de Duitsche hagelverzekering-maat- schappij »Germania", om de haar verleende concessie te doen vervallen, wegens grove onregelmatigheden in haar beheer. Onmogelijk is het niet, dat die maatschappij, evenals de >Nord-Deutsche", ook in Nederland werkzaam ie, en er aldaar gevonden worden, die by dezen wenk eenig belang kimnen hebben. Berlyu, 14 Juni. De Keizer is heden morgen reeds vroegtijdig uit Potsdam hier aangekomen. Hjj reed naar de kazerne der garde-dragonders en in specteerde het regiment. Tegen elf uur kwam hij op de paardententoonstelling, die een buitengewonen toeloop had. De kroonprins van Italië is heden morgen kwart voor tieh te Frankfort a/M. aangekomen. Hjj inspec teerde het eerste Hessische huzaren-regiment, dat daarna voor hem paradeerde en eenige evolutiën uitvoerde. Hjj zette zyn reis te 12.40 voort. Do burgemeester en de militaire autoriteiten namen in de keizerlyke zalen van het station afscheid van hem. België. Te Feignies, aan de Belgische grens, is een twee gevecht met doodelyken afloop gehouden. De 27jarige advocaat Duval is daarin doodgeschoten door den 22jarigen publicist Marcel. De aanleiding tot het duel was een politieke twist te Bergen, waar Marcel ijverde voor de verkiezing van den socialist Defuisèeaux en Duval voor den liberalen candidaat Hardy. Marcel, die terstond op Fransch grondgebied vluchtte, evenals de getuigen, moet zoozeer geschokt zyn door den noodlottigen afloop van het duel, dat hy sinds eenige dagen met hevige koorts te bed ligt. Nederland. Zwartsluis, 11 Juni. Er valt soms heel wat te beleven in een halfuur tijd. De vrouw van een schippersknecht was met »op- gestreken zeil" naar school geloopen, om de onderwijzeres te onderhonden over eene coisb videling, die deze haren 9-jarigen Pieter had aaugedaan. Intusschen geraakte haar 4-jarig jongentje al spelende te water. Pieter zag het, sprong dadel jjk zyn broertje na, doch verkeerde nu zelf al spoedig in gevaar. Op zyn hulpgeroep kwam eene vrouw toesnellen, die echter evenmin hulp wist te bieden. Ten laatste kwam haar 70-jarigen man en deze krasse oude slaagde er in, alle drenkelingen behouden op den wal te brengen. De kordate Pieter kreeg thuis van zjjne moeder eene heele lofrede te hooren en was 's anderen daags op school nog ondeugender dan ooit. ®s Gravenhag;e, 13 Juni. Voor het gerechts hof alhier Btond gisteren iemand terecht, die vroeger by de marécbaussée had gediend, en wegens mishandeling door de rechtbank te Zierikzee was veroordeeld. Het O. M. requireerde bevestiging van het vonnis. Toen verscheen een persoon uit St. Maartensdijk, die uit eene openstaande schuur zou hebben weggenomen en zich wederrechtelijk toegeëigend, een stuk spek dat geborgen was in eene toegespijkerde kist. De rechtbank te Zierikzee had hem deswege veroordeeld tot eene gevangenistraf van 9 maanden. Beklaagde zeide dat hy volkomen onschuldig was, en dat niemand kan zeggen dat hij gestolen had. De president merkte op dat de Zierikzeesche recht bank het toch zeide, en dat hp by vonnis meermalen wegens diefstal veroordeeld was. Het O. M. requireerde bevestiging van het vonnis a quo. 's Gravenhage, 15 Juni. Blijkens een heden by het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië is op 11 dezer tegen de vjjandeljjke stellingen op de heuvels aan den linkeroever der Édi-rivier opgerukt en de vijand verdreven. Deze liet ongeveer tachtig dooden achter. Onzerzijds zyn gewond twee officieren en twee en twintig mindere militairen. R,o t tor cl am13 Juni. Jan ten Pierik, die 11. Dinsdag hier zijne vrouw vermoordde, zal spoedig geheel hersteld zyn. De kogel, waarmede hy zich zelf wilde dooden, is onder de opperhuid laügs den schedel van het achterhoofd gegleden en aan den anderen kant van het hoofd weder naar buiten getreden. Deze huid- wonde is natuurlyk van geringe beteekenis. Ten Pierik moet als reden van zjjne misdaad- hebben opgegeven, dat hp zyne vrouw verdacht van ongeoorloofden om- gaDg met eén anderen man, en dat zy drie maanden zwanger was. De gereohtelyke sectie heeft dit beweren, naar wy vernemen, gelogenstraft. Veeleer moet de reden waarom Ten Pierik in woede ontstak, toen zyne vrouw weigerde weder met hem te wonen, gelegen zyn, be halve in zyn dronken toestand, in de wetenschap dat de hoogbejaarde moeder zyner vrouw korten tyd ge leden een aanzienlyk legaat had ontvangen van den vorigen gérant der »Grands Magasins du Louvre". Het burgerlijk armbestuur heeft zich het lot aan getrokken van het kind van Ten Pierik; het wordt voor rekening van dat armbestuur in een gezin ver pleegd. 14 Juni. Ten Pierik, de moordenaar zyner vronw, is gisteren uit het ziekenhuis naar de gevangenis aan de Noordsingel overgebracht. Hjj is van zjjne wond reeds nagenoeg hersteld. Middelburg-, 14 Juni. Zooals wy reeds in ons vorig No, meldden, herdacht de vereeniging »Uit het Volk voor het Volk" alhier, j.l. Vrydag 13 dezer haar 25jarig bestaan. Des avonds had de gewone jaarljjksche algemeene vergadering plaats, die, hoewel niet het minst van eene feestelijke samenkomst kon gesproken worden, vry goed bezocht was. Het bestuur had evenwel juist dien dag gekozen, aangezien toch volgens art. 8 der statuten, de jaarljjksche algem. vergadering in de maand Juni moet gehouden worden. De hooggeachte voorzitter der vereeniging, de heer Mr. G. N. de Stoppe laar, hield eene toespraak tot de aanwezigen, waarin hjj de geschiedenis der vereeniging herdacht, en een terugblik sloeg op het door de vereenigiüg in het afgeloopen jaar verrichte, als: de Zeeuwsche nyver heidstentoonstelling, de'vierde driejaarljjksche tentoon stelling van schilderijen van levende meesters, de oprichting van den kinderspeeltuin, welke de alge meene sympathie der ingezetenen verwerft en goed aan haar doel beantwoordt en het den 5 December gegeven St. Nicolaasfeest aan de kinderen van min- en onvermogende scholen. De heer de Stoppelaar zeide verder nog in zijn toespraak, dat, wil men den bloei eener vereeniging schatten naar het getal harer leden en begunstigers, het voor de toekomst een verblydend verscbjjnsel is, daar het aantal leden, hoewel steeds te gering voor eene stad als Middelburg, niet alleen niet is verminderd, maar het hoogste getal bedraagt na de herziening van het reglement in 1869, nl. 235. Uit de rekening vaD den penningmeester bleek, dat de rekening van het afgeloopen jaar sluit met een voordeelig saldo van 338,9372- Hit het jaarverslag, dat hierop werd uitgebracht, bleek o.a., dat bet Sint- Nicolaasfee9t weder goed geslaagd is en slechts eene uitgaaf uit de kas vau f 20,597s vorderde, aangezien de uitgaven f 966,73 bedroegen en aan vrjj willige bjjdragen 946,4372 werd ontvangen. De opgerichte kinderspeeltuin blijkt in alle opzichten'te beantwoorden aan haar doelby den aanvang van het nieuwe speel seizoen telde de tuin 50 begunstigers, 233 leden en 23 toegetreden huisgenooten. De volkszangschool telt thans 131 leerlingen. Na uitbrenging van het verslag werd aan den hooggeachten voorzitter, de heer mr. G. N. de Stoppelaar, die gedurende het 25jarig tydvak altijd aan het hoofd der vereeniging heeft gestaan en steeds de ziel der vereeniging was, uit vrjjwillige bijdragen der leden een souvenir aangeboden, bestaande in een fraai stel, 3 stuks faiënces, uit de fabriek van Rozen burg te '8 Gravenhage. De heer de Stoppelaar aan vaardde dit geschenk en verklaarde getroffen en zeer erkentelijk te zjjn voor dit bewjjs van vriendschap van de leden en hoopte nog vele jaren ten nutte der vereeniging werkzaam te mogen zyn. De heer de Stoppelaar, aan de beurt van aftreding, werd bjj acclamatie tot voorzitter herkozen, en als bestuurslid, in de vacature van den heer W. J. van den Berghe, werd met 35 van de 43 stemmen gekozen de heer mr. F. J. Sprenger; mede was aanbevolen de heer dr. A. van der Swalme. Hierna kwam het bestuursvoorstel ter tafel, om het 25jarig bestaan feestelijk te vieren, op den dag van ;den- lOden verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina en stelde voor het feest te doen' bestaan in een gondel- feest op het kanaal, illuminatie, muziekuitvoeringen» vuurwerk, benevens een groot kinderfeest; tevens werd besloten, dat het een feest voor liet volk moet zjjn en waarvan iedereen gratis genieten kan. De financiëele hulp der ingezetenen zal ingeroepen worden, omdat het feest veel geld zal kosten en naarmate der inge komen bjjdragen, meer of minder luisterryk zal zjjn. MLiddelburg, 15 Juni. Met de heden aan gekomen pleizierboot was weder geen muziek mede- gekomen, hetgeen hieraan is toe te schrijven, nu overal met de 25jarige regeering vau koning Leopold^ II, muziek-festivals gehouden worden, waar groote pry zen worden verloot en waar nu alle gezelschappen naar toegaan; denkeljjk zal in Juni geen muziekkorps meer mede komen; voor de maanden Juli en Augustus hebben reeds verscheidene gezelschappen besloten het tochtje naar Walcheren mede te maken. v Zondag a.s. (22 Juni) zal van Vlissingen een pleizierboot naar- Ostende vertrekken, die 's morgens om 5 uur van hier vertrekt, aankomst te Ostende 's morgens ten half negen uur en vertrek uit Ostende 's avonds zés uur. Tevens zal Zondag 6 Juli a.s. een pleizierbootgeorganiseerd door de Middelburgsche werkinansvereeniging, met hare leden een reisje naar Zierikzee maken. Greex'Sdylc, 13 Juni. Kleine jongens alhier voeren tegenwoordig een waren verdelgingskrjjg tegen een diersoort, die hier zeer veel schade aanricht, n.l. tegen de ratten. Deze worden op verschillende manieren gevangen en reeds hebben verscheidene tientallen dezer lastige knaagdieren het leven er bij ingeboet. Een 9jarig jongentje vangt ze levend, door ze met de handen te grijpen, 't Is te hopen, dat zoodoende de ratten, die geregeld in de varkenshokken huizen, hier weldra uitgeroeid mogen zyn. Zierikzee, 46 Juni. In de heden namiddag onder het voorzitterschap van den Wethouder W. A. Ochtman gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren afwezig de heeren de Looze en S. J. Ochtman met kennisgeving en de heeren van Manen, Schneiders, Goemans en de Crane. Na de voorlezing en goedkeuring der notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, werden medegedeeld drie brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten en een schrijven van den heer G. Kok Jr., houdende dankbetuiging voor 's Raads gunstige beschikking op zijn verzoek, om de betrekking van Arrondissements- Schoolopziener tegelijk te mogen bekleeden met die van Directeur der Hoogere Burgerschool. Een adres van J. van Gastel, om vergoeding van schade door hem geleden als pachter der grasetting van den Leverdijk, wegens gedane werken aan dien dijk, alsmede een verzoek van M. Berrevoets om verlenging van pacht der visscherij in het Dijkwater, tot schadeloosstelling voor door hem geleden nadeel wegens de afsluiting van het Sas, werden gesteld in handen van Burgem. en Weth. om prjeadvies. De ingekomen rekeningen over 4889 van de Commissie voor den Straatweg tusschen Zierikzee en Brouwershaven en van het Harmoniegezelschap «Kunst en Eer", werden tot onderzoek en verslag gesteld in handen van de heeren Schneiders, Goemans en de Looze. Op voorstel van Burgem. en Weth. werd besloten tot eenige af- en overschrijvingen van - en op posten der ge- meentebegrooting voor 4889. Na discussie werd met algemeene stemmen op één na, (die van den heer Fokker die zich buiten stemming hield), aangenomen het vroeger medegedeelde voorstel van Burgem. en Weth. om naar aanleiding van het schrijven van het bestuur van het Waterschap Schouwen, betreffende de gemaakte kosten voor het verhoogen van den Leverdijk van het bestuur van het Waterschap geene betaling te vorderen voor den gebruikten grond voor de gedane ver hoogingen, berekend op f 315,30, waartegenover Schouwen zich echter moet 'verbinden, tegenover de gemeente voor het vervolg alle onderhoud van den Leverdijk voor zijne rekening te nemen, met terzijdestelling van alle vroeger gemaakte overeenkomsten of elk beroep op vroeger bestaande toestanden. Door den Voorzitter werd de heer Fokker benoemd als lid der commissie, tot onderzoek van eenige voorstellen tot wijziging van besluiten en verordeningen, betreffende het lager onderwijs, in de vorige vergadering ter tafel gebracht, en zulks ter vervanging van den heer S. J. Ochtman, wegens ongesteldheid verhinderd. De openbare vergadering gaat vervolgens in eene be- slotene over. De openbare vergadering heropend zijnde, wordt daarop dadelijk na omvraag door den Voorzitter gesloten. Op verschillende plaatsen des lands worden toe bereidselen gemaakt om den 75sten gedenkdag van den slag bij Waterloo feestelijk te vieren en alzoo aan jong en oud te herinneren wat toen in de wereldgeschiedenis plaats had. En onze stad Zierikzee, die steeds zoo zich beijverde om zoodanige nationale feestdagen in eere te houden, is tot nog toe in dit gevalduf. Naar wij vernemen, zal er zelfs geen parade der d.d. Schutterij gehouden worden. Zou dat waar zijn? Wij hopen het niet. Een marketentster van Waterloo! Een mede werker van het Nbl. v. N. heeft een bezoek gebracht aan de 96jarige marketentster van Waterloo, Elske Van Aggelen, die thans in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Wageningen verpleegd wordt. Aan het verslag van zjjn onderhoud met haar ontleenen wjj het volgende: »Uit haar antwoorden en mededeelingen kwam ik te weten, dat zy eigenlijk als plaatsvervangster van haar moeder, die bjj twee jonge kinderen moest thuis bljjven, was uitgetrokken. Zy was toen meegenomen door haar vader, die cantinebaas was, doch die ge durende het gevecht den ammunitiewagen bediende. Zij had onderweg en ook tydens den slag en later de functie harer moeder waargenomen en dus als marke tentster dienst gedaan, >een aardig baantje, hoor." »Op mijn vraag, of zij zich nog veel van den veldslag herinnerde, gaf zjj ten antwoord: »Of ik my nog iets herinner!! Alsof het gisteren gebeurd wa9, hoor! Het regende geducht, hoor, maar daar letten wij niet op, want het ging er warm toe, hoor! Een oogenblik, tegen 4 uur, dachten wjj dat de Hollanders het verspeuld hadden, maar toen kwam Blücher met zijn manschappen juist bjjtjjds, hoor! en toen commandeerde de Prins van Oranje: Voorwaarts! en toenhé, het was gewonnen. Of ik het nog weet? Ik heb ze met eigen oogen gezien, den Prins van Oranje, zoowel als Blücher, hoor, maar ik heb nog veel meer gezien; ik heb ze zien vallen bjj massaas hoor, onze dappere jongens; de ljjken lagen op hoopen, gekerm, kanongebulder, en dan die angst, toen men het bjjna zou verliezen. Ach, zoo iets vergeet men nooit, hoor!" Door het bestuur van het LandhuiBhoudkundig congres, dat dit jaar te Goes zal gehouden worden, is aan B. en W. van Enschedé de vraag gedaan of het gemeentebestuur er prjjs op zou stellen, dat het 44e congres in 1891 daar gehouden zal worden. Ter aanmoediging? De Min. v.Binn.Zaken heeft aan Ged. St. der verschillende provinciën verzocht, de besturen der gemeenten uit te noodigen, eenige uren per week behalve 's Zondags voor kostelooze huwelijksvoltrekking beschikbaar te stellen. Naar men meldt, deed zich te Avezaat (bjj Tiel) de vorige week ook een geval voor van slaapziekte bjj een jongmen8ch, die voor eenige maanden geleden had aan de bekende influenza. Na 5 dagen slapens bezweek de jonge man, zonder één oogenblik wakker te zyn geworden. De mailboot »Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam bestemd en den 8en dezer te Gènua aan gekomen, is in de Roode zee overvallen geworden door een regen van roode sprinkhanen, welke bjj honderd duizenden aan boord rondvlogen, en, zoover het oog reikte, de oppervlakte der zee bedekten. Deze plaag, die ter hoogte van Mekka een aanvang nam en eerst in de Golf van Suez eindigde, heeft niet minder dan 33 uur geduurd. De insecten, die een vlucht hadden van 12 tot 17 c.M., schenen onschadelyk; aan boord althans heeft men er geen nadeelige gevolgen van ondervonden. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Ten overstaan van den Notaris H. Roelof te Cortgene, ia verkocht Vrjjdag 13 Juni 1890, in de herberg bjj de Smit te Wissenkerke, 1.15.90 H. Hovenieringgrond, liggende in Wissenkerkepolder bjj het dorp Wissen kerke, welke in verschillende perceelen heeft opgebracht de som van ƒ5020, zonder de onkosten. KERKNIEU WS. Beroepen als 4de predikant bjj de Dol. Gem. to Rotterdam, Ü3. J. W. Klaarhamer te Middelburg. De heer R. J. Hazelhoff, cand. te Bljjham, heeft bedankt voor het beroep naar Dreischor. Bruinisse, 15 Jani. Het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier was gisteren avond overvol. Geen wonder, de gemeente zou herdenken, hoe vóór driehonderd jaren op den 10 Juni voor het eerst het H. Avondmaal was bediend door een Hervormd leeraar. Voor deze herdenking waren, bjj gemis van een eigen leeraar, de genabuurde predikanten G. A. Fjjnvandraat van Nieuwerkerk en J. van Belkum van Zierikzee overgekomen. Onder het zingen van Psalm 122 1 betrad eerstgenoemde den kansel en sprak, nadat nog Psalm 48 4 was gezongen, over de hervorming, terwjjl hjj nog eenige bijzonderheden uit de ge schiedenis van deze gemeente mededeelde. Terwjjl de gemeente na afloop dezer rede zong Gezang 156 1 en 4, kwam laastgenoemde predikant op den predikstoel en herinnerde de gemeente naar aanleiding van Jeremia 7 17, hoe zjj haren dank voor del haar door het Evangelie geschonken voorrechten moest bewjjzen niet enkel door kerkgaan en voor de waarheid te zjjn, maar door als eene uitverkorene gemeente te leven. De Psalmen waren ook bij het tweede eeuwfeest gezongen en de tekst was ook toen door Ds. Zeven huizen behandeld. De gemeente toonde ook hare belangstelling, daar in de verschillende collecten meer dan vjjftig gulden was ingezameld. Na den dienst kwamen kerkeraadsleden met kerk voogden en notabelen in de consistorie gezellig by een. CORRESPONDENTIE Eenige bewoners der Nieuwe Haven, vernomen hebbende dat een verzoek is of zal*worden ingediend, om nog eene »Vergunning" te verleenen in hunne omgeving, nemen de vrijheid de aandacht van het Gemeentebestuur te vestigen op het feit, dat zjj met. dergeljjke >Yergunningen" reeds meer dan voldoende gezegend zyn, het aan het Bestuur overlatende of vermeerdering daarvan overeenkomstig de Wet is. DIENST EN TÜSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Juni 1890. Van Zierikzee: Woensd. 48 'smorg. 6,30 u. Vrijdag 20 7,20 Zondag 22 8,20 Van Rotterdam: Dinsd. 4 7 's morg. 41,30 u. Dond. 49 x 10,30 Zaterd. 21 10,30 De Directeur, A. van GASTEL. Ondertrouwd CORNELIS NOLET en ELIZABETH CORNELIA DE BRUIJNE. Ziebikzee, 12 Jani 1890. Algemeene kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van bjjna 71 jaar onze waarde Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de Heer D. BEVELANDER. Namens de Familie, I. BEVELANDER. Ziebikzee 11 Juni 1890. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 33 jaar, mijn geliefde Echtgenoot MARINUS MUSTE, na een kortstondig ljjden van slechts 12 dagen, my nalatende 3 kinderen, die allen nog te jong zjjn om dit verlies te beseffen, leder kan begrjjpen hoe zwaar my dit verlies valt. J. MUSTE, geb. Beije. Rottebdam, 13 Juni 1890. Strekkende deze tot algemeene konnisgeving. Heden ontvingen wjj het treurig bericht dat onze geliefde Zoon en Broeder MARINUS MUSTE, in den ouderdom van ruim 33 jaar te Rotterdam is overleden. Ieder die hem gekend heeft zal kunnen be seffen hoe zwaar ons dit verlies valt. Namens onze Kinderen en verdere Familie, J. MUSTE en Vrouw. Ziebikzee, 13 Juni 1890. De Familie KOK betuigt haar Dartel ïj leen dank voor de bewjjzen van deelneming, ontvangen hjj het overljjden van haren Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer A. ZEKVELD, op 24 Mei jl. te Amsterdam. Zij, die iets te vorderen hebben van- of verseliuldigd zjjn aan dea boedel van wjjlen den Heer MARINUS FRANKEN te Zierikzee (Huis van Nassau) gelieven daarvan opgave of Ibetaliug te doen vóór 1 Juli 1890, ten kan tore van den Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ te Zierikzee. PRO DEO. By vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Zie bikzee van 10 Juni 1890, geregistreerd, is uitgesproken <1© scheiding vau taiel ©u bed tusschen JOHANNES RODOE, zich noemende en schrjjvende ROEDOE, en MARIA AMELBERGA KENTERS, zjjne huisvrouw Voor extract, De Procureur des eischers, Mr. A. J. F. FOKKER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1