ZIEBIkZEESCIIE I EI W S It OII I. Donderdag 5 Juni 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5855. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Het is uit een menschkundig oogpunt niet moeilijk te verklaren, hoe Bismarck, nu hij van het staats- tooneel is verwijderd, telkens de gelegenheid aangrijpt, ja die volgens sommigen zelfs zoekt, om zijne denk beelden over de groote vraagstukken van den dag kenbaar te maken. Hij, die zoo langen tijd een werkzaam aandeel in den loop der gebeurtenissen heeft gehad, die daaraan zoo vaak met forsche hand greep, hem rest thans niets meer dan zijne meeningen door middel der dagbladen openbaar te maken. En dit middel is hem niet vreemd. Tijdens zijn langdurigen staatsdienst heeft hij, hoe scherp en vlijmend hij zich ook vaak over de pers heeft uit gelaten, hare macht nooit miskend en ten allen tijde heeft hij haar gebruikt om de meeningen, die hij voorstond, te verbreiden. Is dus zijne voortdurende uiting van zijne staatkundige meening tegenover reporters op zich zelf niet vreemd, vreemd is on tegenzeggelijk het feit, dat hij bij voorkeur zich over allerlei zaken uitlaat tegenover de vertegen woordigers van Fransche bladen. Zoo welwillend was Bismarck tijdens zijn ministerieel leven nu toch niet tegenover de groote natie, dat hij na zijn val juist hare pers moest uitkiezen om zijne denkbeelden te verbreiden. Te verwonderen is het niet, dat dit de Duitschers vooral onaangenaam aandoet en begrijpelijk zou het zijn, indien het gerucht be- waarheid werd, dat hem van wege den Keizer zou zijn aanbevolen zijne mededeelingen te staken. Aangenaam zijn die dan ook voor den Keizer in geenen deele. Wat toch te denken van eene uiting als die Bismarck wederom dezer dagen tegenover een Fransch journalist deed, dat hij het betreurde, dat hem de gelegenheid niet geschonken was om reeds vroeger te zorgen dat hem eene goede wijze overbleef, waarop hij aftreden kon van het staats- tooneel. Wat wil hij anders zeggen, dan dat ondanks alle vriendschapsbetuigingen van 's Keizers zijde voor den grooten staatsman, dezen toch op een gegeven oogenblik werd aan den dijk gezet. Vleiend zijn deze uitingen dus niet voor den Keizer, maar ot Bismarck zich zelf een dienst er mede bewijst is aan gereede twijfel onderhevig. Met verklaarbaren angst zien dan ook vele van Bismarcks vrienden diens toenemende mededeelzaamheid gade, die nog alleen hem zeiven schaadt, doch straks wellicht hoogere belangen in gevaar zal brengen. Wat er nog te wachten zal zijn, wanneer de vorst aan zijn plan gevolg zal geven en hij zich als lid van deu Rijksdag zal laten verkiezen? Wie zal het zeggen? Een tegenstander als Bismarck is niet licht te tellen. Bet intervieuwen, spreken met belangrijke personen, neemt meer en meer toe. Zoo is ook de leider dei- socialisten in Duitschland dezer dagen eveneens door een Fransch blad geïntervieuwd. Hij sprak over alles en nog watook over den Keizer, wien hij hulde toebracht voor hetgeen hij voor den werkman had gedaan en die daardoor den socialisten groote diensten had bewezen. Hij meende verder dat de Keizer eene grootsehe toekomst wachtte en dat bij een dier vorsten worden zou, wier hervormingen door de geschiedenis worden geroemd, wier edel moedigheid wordt erkend; dat hij worden kon een vorst die de geschiedenis prijzen zou als het meest voor de menschheid te hebben gedaan. Deze lof tuiting zal den Keizer wel aangenaam zijnvooral thans, nu hij tot stilzitten genoopt is wegens het ongeluk hem te Potsdam overkomen, kan hij cl over nadenken. De gewonde voet gaat goed vooruit en belet de Keizer niet zich met zijne gewone bezigheden bezig te houden. Reisplannen worden weder gemaakt. Eene reis naar het Noorden is het eerst aan de beurt met een bezoek aan het Deensche hof en aan den Czaar. Maar ook op sociaal gebied zit de Keizer niet stil. Hij heeft het plan opgevat eenige Engelsche deskundige ambachtslieden uit te nooaigen op een eerstdaags te Berlijn te houden congres van gemachtigden der Duitsche ambachts genootschappen, om advies uit te brengen omtrent zaken de Engelsche arbeiders betreffende. Op een verzoek, door het bestuur der stad Berlijn tot hem gericht van gelden te mogen verzamelen tot het oprichten van een gedenkteeken voor Keizer Frederik is door hem afwijzend beschikt. De Keizer acht zich zelf verplicht voor zijn vader en diens voorganger een gedenkteeken op te richten. Al werd er langen tijd niets van de nihilisten in Rusland gehoord, toch schijnen deze niet uitgeroeid. Te Parijs zijn thans een vijftiental jonge Russen in hechtenis genomen, bij wie talrijke papieren en ontplof bare stoffen zijn gevonden. Onder de gearresteerden bevinden zich leden van de edelste farailiën in Rusland. Wat de juiste oogmerken van deze lieden waren, is nog niet uitgemaakt. Dat zij hunne ont ploffingswerktuigen in Frankrijk zouden gebruiken is onwaarschijnlijk, daar zij in betrekking stonden met tal hunner landgenooten, en dat het doel wel Rusland zal zijn geweest. Toch zullen zij volgens de Fransche wetten worden vervolgd. De President der Republiek is van zijn reis teruggekeerd, na de feesten der hoogeschool te Montpellier te hebben bijgewoond en een bezoek te Belfort te hebben gebracht, waar vele Elzas-Lotharingers hem hunne opwachting kwamen maken. De Bonapartistische pers heeft eene vergadering gehouden, waarbij besloten is voortaan eene onafhankelijke oppositie ten opzichte der andere groepen van de anti-republi- keinsche partij te voeren, dus de Boulanger partij te verlaten, waarmede zij een tijdlang heulde. De kroonprins van fltallë is sedert eenige dagen de gast van den Russiscben Czaar en wordt er schitterend ontvangen niet alleen door de regeering, maar ook door de bevolking. Meer en meer wint in Rusland de overtuiging veld, dat Italië bestemd is eene groote rol als zeemogendheid in de Middellandsehe Zee te spelen en vooral wanneer Rusland zijn doel heeft bereikt, om Con- stantinopel dichter te zijn genaderd, is zulk een bondgenoot niet verwerpelijk. Daarom wordt er reeds gezinspeeld op een nauweren band tusschen Rusland en Italië, doordat de kroonprins met de oudste dochter van den Czaar zou huwen. In de Kamer wordt wederom een strijd met de regeering gevoerd, naar aanleiding van het feest, dat onlangs in eene zaal, waar het demomkratisch congres gehouden werd, politie-agenten door de regeering waren gezonden. Er werd nu eene motie voor gesteld, waarbij bepaald werd, dat het recht om besloten vergaderingen te houden, geëerbiedigd werd. Het debat heeft natuurlijk weer ten doel, Crispi's binnenlandsche staatkunde te veroordeelen. Door de regeering schijnt het plan te worden gekoesterd, om het eiland Caprera, dat in eigen dom behoort aan de familie Garibaldi, te koopen en het stoffelijk overschot van den grooten generaal naar Rome over te brengen. Door den Senaat in Spanje is de invoering van het algemeen stemrecht met algemeene stemmen aangenomen. Bij de behandeling der begrooting van financiën is door den minister van dit departe ment medegedeeld, dat de uitgaven gestegen zijn met ruim lVa millioen peseta's; tevens is het regeeringsbesluit tot uitgifte van 100 millioen aan schatkistbiljetten aan de Kamer medegedeeld. In 1892 zal het vier eenwen geleden zijn, dat Amerika werd ontdekt. Een aantal letterkundigen, staatslieden van alle partijen en andere aanzien lijke personen hebben aan het ministerie van den minister-president eene vergadering gehouden tot het vormen van een talrijk comité, ter voorbereiding van de feesten en plechtigheden bij die gelegen heid te houden. De feesten zullen o. a. gevierd worden te Madrid, Yaladolid, Palot en Huelva, gedurende de zomermaanden van 1892. Het comité zal handelen in samenwerking met de regeering en de voor eenigen tijd benoemde commissie, waarvan de minister van openbare werken, een rechtstreeksche afstammeling van Columbus, voor zitter is. Er zullen een aantal sub-comité's samen gesteld worden, bestaande uit kunstenaars, schrijvers, wetenschappelijke mannen en militairen. De hulp der drukpers en van industriëelen zal worden ingeroepen, ten einde zoo mogelijk eene te Madrid te houden tentoonstelling aan de feesten te ver binden. Daarvoor wil men ook de medewerking inroepen van de Spaansch-Amerikaansche repu blieken. De verkiezing voor de vernieuwing der helft van de Provinciale Raden in SSelgië hebben geene verandering in de samenstelling van dat college gebracht. Hadden de liberalen eenige hoop in enkele districten hunne candidaten te zien zege vieren, die hoop is ijdel gebleken. In Luxemburg zelfs hebben zij twee zetels verloren en wel te Neuschateau in de hoofdstad van het arrondisse ment. Deze nederlaag klemt te meer, omdat daar op 3 Juni eene verkiezing voor een afgevaardigde moet plaats hebben, waarvoor de heer Jules Janson, broeder van het Brusselsche kamerlid, van liberale zijde is candidaat gesteld. Yeel hoop is daarvoor dus niet. Toch hoewel de verkiezingen voor de liberale partij geene directe voordeelen hebben afgeworpen, indirect waren zij hun niet ongunstig. In verscheidene districten, waar vroeger geen sprake was van overwinnen, komt nu de liberale can didaat in herstemming en over het algemeen is het aantal stemmen op liberalen uitgebracht grooter dan te voren. Het proces tegen majoor Pamtza, beschuldigd van eene samenzwering tegen SSulgArije op touw te hebben gezet, is geëindigd. De hoofd schuldige is ter dood veroordeeld, maar in de genade van Prins Ferdinand aanbevolen. Zijn mede plichtigen zijn tot gevangenisstraf veroordeeld. Het geding heeft niet gegeven wat men had verwacht. Dat Rusland de samenspanningen be werkte, is niet bewezen. Geen enkel bewijs is er voor geleverd. Wel bespeurt men Russische opstokers, maar nog veel meer de werking van teleurstelling, eerzucht en persoonlijke wraakzucht der leiders. Duidelijk is het uitgekomen in dit proces, dat er groote ontevredenheid heerscht in het leger en dit nog altijd gehecht blijft aan den vorigen vorst, den Battenburger. Oost-Indië. Batavia, 3 Mei. In het mail-overzicht van de Javabode leest men: >Volgens een telegram, door het Bat. Nieuwsblad ontvangen en den len Mei van Penang verzonden, hebben onze troepen te Edi den van te voren aange- kondigden aanval van den vijand niet afgewacht, maar versterkt door de mariniers van het oorlogsschip Prins Hendrik" hem na een hevig gevecht met achterlating van 8 dooden en 42 gewonden uit zijne stellingen ver jaagd, terwijl aan onze zijde 8 soldaten en de officier van gezondheid v. d. Wal gewond werden. >Op Atjeh zelf is het den laat9ten tijd ongekend rustig, en duidelijk bemerkt men er de gevolgen van de blokkade. Zelfs zjj die van de onderhandelingen met de oorlogspartij indertijd gunstige resulaten verwacht ten, moeten nu wel toegeven, dat die resulaten wat al te laDg uitblijven, dat de jaren aan de onderhande lingen besteed, vrij wel zijn verloren, en dat het beter ware geweest de afsluiting van de kust wat vroeger te beginnen, zonder pogingen om langs minnelijken weg de oorlogspartij op onze handtekrjj- gen. Dit alles is echter nu gemakkelijker te zeggen dau een paar jaar geleden. Doch boe dit zij, zeker is het dat alle op Atjeh aanwezige ambtenaren en offi cieren sterk gekant zjjn tegen een aanvallend optreden, waartoe in de hooge regeeringskringen van zekere zijde groote drang bestaat. Het zou dan ook moeieljjk wezen aan te geven wat men zou moeten aanvallen, wat het object van eene derde expeditie zou moeten zijn. Zjj echter, die bij het thans gevolgde concen tratiestelsel en de blokkade willen zien volharden, achten het gewenacht, dat de laatste door kleinere schepen plaats hebbe, die zich sneller bewegen, de kust dichter kunnen naderen en niet zulke hooge on kosten veroorzaken als de groote oorlogsschepen. In het Groot Militair hospitaal alhier waren gisteren meer dan 350 ljjders aan de influenza, waar onder verscheidene officieren. Niet alleen hier, maar ook te Buitenzorg en verder op tot aan Soekaboemie, doen zich talrijke gevallen van influenza voor. Amerika. Van de krankzinnigen uit het verbrande gesticht bij Montreal blijken thans in 't geheel 91 vermist te worden. 80 zijn in de vlammen omgekomen, het lot der anderen is onbekend. William Starnicker, die reeds sedert 16 jaar te Burk gevangen zat, is dezer dagen op vrjje voeten gesteld, nadat zijn onschuld aan het licht was gekomen. Een getuige in het proces heeft nameljjk op zjjn sterf bed verklaard, dat zjjn getuigenis, dat voor den veroordeelde zeer bezwarend was, en dat tot de veroordeeling van den onschuldige den doorslag had gegeven, valsch was geweest. Opnieuw werd een onder zoek ingesteld, en werkeljjk bleek het, dat Starnicker geheel onschuldig was aan den moord, waarvoor hjj was veroordeeld. Eerst was hjj ter dood veroordeeld, maar daarna werd het vonnis in levenslangen dwang arbeid veranderd. Reeds 16 jaren had de onschuldige in de mnnen gezwoegd, die bij de gevangenis behoorden, waarin hij was opgesloten. Frankrijk. ParÜs, 2 Juni. De gearresteerde nihilisten, bij wie geen ontploffihgsstoffen zjjn gevonden, doch alleen papieren en documenten, zullen op besluit van den rechter van instructie eerst worden vrijgelaten, als bij de vertaling van genoemde papieren, waarmede men reeds druk bezig is, is gebleken dat zjj niet straf baar'zjjn. Parjjs, 3 Jani. De President der Republiek heeft het besluit geteekend, waarbjj aan den Hertog van Orleans gratie wordt verleend. De Hertog zal over de grens worden gebracht. Duitschland. Er wordt een jong echtpaar uit Bonn vermist, dat een huwelijksreis naar Zwitserland had ondernomen en den 17n April uit Lucern aan een vriend schreef, dat het den 23n April de terugreis zou aanvaarden naar Aken, waar de jonge man een boekhandel heeft. Na den genoemden datum heeft men niets meer van de jonggehuwden vernomen en alle nasporingen bleven tot dusverre vruchteloos. Wilhelm heeft bij een besluit, geteekend op den Wartburg 1 Mei jl., overwegende dat het zijn wensch is aan het Hof de schoone gebruiken van vroeger tijd weder in te voeren, nieuwe bevelen over de hofkleeding uitgevaardigd. De korte broeken, lange zjjden kousen, lage schoenen met gespen, driekanten hoed en degen worden daarbjj voorgeschreven. Omtrent de aanhouding te Keulen van twee Duit schers, verdacht als handlangers te zjjn opgetreden van mevr. Bulkley, wordt gemeld dat debeideaangehoudenen uit Keulen afkomstig zjjn en beiden handelaars zjjn, wier financiën in slechten toestand verkeeren; een hunner moet reeds failliet zijn verklaard. Zjj ontkennen niet, van mevr. Bulkley de opdracht te hebben ontvangen, haren schoonzoon te vermoorden, maar beweren die opdracht slechts te hebben aanvaard, ten einde met behulp van de hun geboden 90m, zich uit financieele moeilijkheden te redden, zonder plan 'te hebben gehad den moord werkeljjk te plegen. Met hoeveel overleg mevr. Bulkley te werk ging. wordt hieruit afgeleid, dat aan diezelfde twee Duitschers werd gelast aan haar adres te Scheveningen telegrammen af te zenden, die den indruk moesten vestigen alsof haar schoonzoon, tegen wien zij het moordplan ondernam, zijnerzijds zulk eene misdaad tegen haar beoogde. Mevr. Bulkley moet gedurende een groot deel van den afgeloopen winter te Freiburg hebben doorgebracht en o. a. daar een geschrift hebben verspreid om haren schoonzoon bij diens bekenden in een slecht daglicht te stellen, en ook met behulp van een advocaat po gingen hebben gedaan om den heer Hoek uit zjjne voogdij, uitsluitend over zjjn oudsten zoon, te ontzetten, welke pogingen volkomen faalden. België. Omtrent een poging tot moord, te Belgisch Cauter op een kind gepleegd, meldt het Hulsterblad het vol gende »Zekere Songehuwde moeder van een eenjarig kind, zou in het huweljjk treden met een persoon, meest bekend onder de bijnamen de Hoorn en de Klamper, een zoutsmokkelaar te Meerdonck. Het kind scheen echter een hindernis voor het huwelijk te zjjn, daar hij verklaard zou hebben niet voor eens anders kind te willen werken; het moest das eerst van kant. Van een afwezigheid der moeder gebruik makende, heeft hij het kind genomen en was reeds bezig zjjn snood plan te volvoeren, toen op het geschreeuw eene buurvrouw binnenschoot, waarop hij het kind losliet en de vlucht nam. Een dadeljjk geroepen geneesheer bevond, dat een armpje van het bind tweemaal en een beentje was gebroken, terwijl het geheele lichaampje en vooral het onderlijf deerlijk had geleden. Het kiod is echter nog in leven. Het parket van Dendermode is ter plaatse geweest, en heeft onmiddelljjk bevel tot gevangenneming tegen den dader uitgevaardigd. De politie is het nog niet kunnen gelukken hem in handen te krijgen." Naar men nader meldt, bestaat er kans het kind, hoe deerlijk ook mishandeld, in het leven te behouden. De dader, een Belg, moet zich in Nederland bevinden. Nederland. *S Gravenhage, 2 Juni. De moeieljjkheden, tusschen de Regeering en het College der Zeevissche- rjjen gerezen, zijn, naar wij vernemen, uit den weg geruimd. Het College blijft aan. Door het gerechtshof te 'sGravenhage is, ter vervulling van eene vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. W. A. 't Hooft, rechter in de arrond.-rechtbank te Haarlem; mr. H. van Manen, president der arrond.-rechtbank te Zierikzee, en mr. J. W. van Oostzee, rechter in de arrond.-rechtbank te 's Gravenhage. Door het gerechtshof te 's Gravenhage is tot deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank te Mid delburg, ter standplaats Hulst, benoemd de heer W. A. de Ridder, deurwaarder bij het kantongerecht te Hulst. Naar de Standaard verneemt is het wetsontwerp in zake de vaccinequaestie reeds van den Raad van State terug ontvangen, en kan de indiening hiervan in de Tweede Kamer eerstdaags worden tegemoet Rotterdam, 2 Juni. Zaterdagavond omstreeks 'vijf uur had op de Schiekade, nabij de Poortstraat, een ongeluk plaats, dat den dood van het slachtoffer ten gevolge had en dat geschiedde onder omstandig heden, zoo hartverscheurend, dat de pen schier weigert die weer te geven. Twee meisjes, tweelingen, kinderen van 6 jaar, speelden op de Schie; zjj waren aan het schoonmakertje spelen en namen het water uit de daar geplaatste urinoir. Ploseling werden zij gestoord door het leven der aanrollende stoomtram. Gauw naar huis, doch bij de vlucht had de voorste het ongeluk te struikelen tusschen de rails, de tweede viel over haar heen. Ontzettend oogenblik; het ijzeren gevaarte nadert; de vader snelt toe, het bovengelegen kind weet zich nog te redden, het andere tracht kruipend buiten de rails te komen, doch de machine is niet meer te stoppen; juist dat de vader haar grijpen zal, ver pletterd de machine het arme wicht, doorsnijdt bet hel hoofd en beleedigd het lichaampje op ontzettende wijze. Was het wonder, dat de vader bewusteloos neer zonk, toen het bloed van zjjn kind hem tegenspatte, en wie beschrijft de smart der moeder, die op het angstgeschrei naar het onheil gesneld, haar voor eenige oogenblikken nog bloeiend kind aanschouwt tusschen de raderen, levenloos badend in haar bloed. Het was afgrijselijk te zien, hoe de hersenen en andere deelen in een emmer het lijkje werden nagedragen naar de ouderljjke woning in de Poortstraat. Goes, 3 Juni. Haast u langzaam! Reeds veertien dagen geleden had de openbare besteding plaats van het nieuwe postkantoor, en nog altjjd is geen beslissing genomen omtrent de al of niet gunning. Yolgens 't bestek moet het werk 1 November opgeleverd worden. Bovendien is het oude kantoor niet weer ingehuurd. Een oud-Goesenaar heeft tot devies: Haast u lang zaam maar haast u toch! In den afgeloopen winter zijn door de commissie voor spijsbedeeling uitgereikt 23564 portiën soep en 287Vj tarwebrood. Bovendien hadden 5 extra- bedeelingen van bruine boonen plaats. De ontvangsten waren 1604, de uitgaven ƒ1503, zoodat er een batig saldo is van 101. De woorden van hulde en dank, die de Burgemeester de commissie bij het uitbrengen van het rapport toesprak, waren hartelijk gemeend en ruim verdiend. Z. M. heeft pensioen verleend aan H. J. Reisinger, gewezen bewaarder in de strafgevangenis te Goes, ten bedrage van 274 's jaars. Onder Heinkenszand en omstreken zjjn de veld en tuinvruchten, die voor een groot gedeelte uitmuntend stonden, in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. zeer geteisterd door de vorst. Verschillende blokken aardap pelen, witte en bruine boonen althans hebben daardoor zeer geleden en er is veel schade aan die gewassen veroorzaakt. Wolf aar tsclijlt, 3 Juni. Gisteren avond hield de Yereeniging ^Landbouw en Veeteelt" alhier hare gewone driemaandelijksche vergadering. Van hetgeen daarin^ te verhandelen was, werd een groot deel van den tjjd besteed aan het bespreken van de verplichte hengstenkeuring. De slotsom van de discussie was, dat men het algemeen wenscheljjk achtte, dat eene hengsten keuring wordt ingevoerd, waarbjj mededeeling geschiedt van die hengsten, welke aanbeveling verdienen, doch waarbjj tevens de afkeuring der overigen met redenen wordt omkleed en deze niettemin tot dekking worden toegelaten. "Voor de betrekking van onderwijzer aan de openb. 9chool op Oud-Sabbinge alhier, bezoldiging 500 gld., hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. St. Maarteusdijli, 4 Juni. Door den raad der gemeente Wemeldinge is met algemeene stemmen tot Gemeente-geneesheer benoemd de heer D. Quak- kelaar van St. Maartensdijk. Bruinisso, 2 Juni. Van de drie voorstellen, die van de afdeeling Bruinisse waren ingekomen ter behandeling op de Vergadering van de Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche visscherjj, die de vorige week te Dordrecht gehouden werd, was punt a. de herziening van het reglement op de meting der visschersvaartuigen vervallen, daar hierop reeds door den Minister eene gunstige beschikking was genomen. Bjj de behandeling van punt b.: de vereeniging wende zich tot de regeering met het verzoek, dat de publieke verpachting van de aan den Staat behoorende oester- en mosselbanken, gelegen in het Volkerak, de Kram mer en het Hollandsche deel van de Grevelingen of Biezelingen, de Hals en de Vlieger en in het Springers- diep geschiede voor één jaar, met het recht aan den pachter om deze pacht telkens voor één jaar te con- tinueeren, behoudens dat de pacht in geen geval langer duren zal dan tot den nu vastgestelden termijn (1900), werd door den afgevaardigde van Bruinisse medegedeeld dat de toestand vroeger, d. i. vóór 1884, zoo was als in punt b. wordt gewenacht; in Zuid-Holland bijv. is het de gewoonte, dat de pachter stilzwjjgend de pacht mag verlengen; Bruinisse is daarvan uitgesloten. Men wenschte dus in plaats van de verlenging voor drie jaar, die voor één jaar telkens. Door de vergadering werd besloten aan het hoofdbestuur op te dragen in dezen geest werkzaam te zijn. Hetzelfde besluit nam men ten opzichte van punt c. De afdeeliDg acht het wenschelijk, dat van regeeringswege eene sleepboot in de kanaalhaven te Hansweert worde gestationneerd ten dienste van de vaartuigen, bjj het verlaten van de haven aldaar. Benoemd tot onderwjjzer aan de Chr. school te Bruinisse de heer J. Wiegman te Wildervank. Zïoi'iicssoe, 4 Juni. Heden werd alhier de Paardenmarkt gehouden. De markt was druk bezocht, ook door vreemde kooplieden. Er waren ruim 130 psarden aan de lijn, waaronder prachtige exemplaren. De prjjzen liepen van 100 tot 600 en de handel was levendig. De Zierikzeesche^Paardenmarkt kan alzoo als ge vestigd worden beschouwd. Deze markt geeft in onze stad een eigenaardige drukte en voordeel, vooral door de daaraan verbonden Verloting van Paarden enz. Het Comité dezer Verloting mocht zich dit jaar verheugen in eeoe zeer toenemende deelname, daar het geheele aantal (6000) loten reeds eenige dagen te voren geplaatst werd. Hierdoor zag het zich dan ook in staat gesteld zeven paarden voor deze Verloting aan te koopeD, behalve eene massa nuttige en luxe-artikelen. De Verloting zal heden avond plaats hebben in het lokaal van den heer Verwer, de sociëteit» Ons Genoegen", dat met zjjn schoonen tuin daartoe eene prachtige gelegenheid aanbiedt. Het Harmoniegezelschap »Kunst en Eer" zal het feest opluisteren en indien moeder Natuur daartoe nu ook medewerkt, dan kau het èn voor den Societeit- houder èn voor het publiek een aangenamen avond worden. De heer J. J. van der Harst van Middelburg i3 te Utrecht tot arts bevorderd. Benoemd tot Rijksontvanger te Sas van Gent de heer Vreede, thans te Vaals. Door den heer S., aan het Nieuwe Plein te Arnhem, werd Zaterdagavond een brief ontvangen, waarin gedreigd werd, dat, wanneer hjj aan een man, die des avonds 10 bjj hem zou komen halen, dat geld niet ter hand stelde, de roode haan op zjjn dak zou kraaien. De politie, met het voorgevallene in kennis gesteld, heeft den schrijver van den brief aan gehouden. Bjj visitatie bleek hjj een kopie van den brief bij zich te hebben. Hoewel het den man te doen was, om in de gevangenis te komen, is tegen hem proces-verbaal opgemaakt en is hij ter beschikking van de justitie gesteld. Zooals men weet, is een flinke straf op der gel jjke misdrjjven gesteld. nDe koopman P., die eenige dagen geleden van zjjn knecht in een stal aan den Goudschen rjjweg te Rotterdam een messteek ontving, waardoor aanvan kelijk zjjn leven in gevaar scheen te verkeeren, is thans geheel hersteld uit het Ziekenhuis ontslagen. Naar de Zutph. Ct. bericht, heeft het O. M. bjj het kantongerecht te Groenloo hooger beroep aange- teekend van het vonniswaarbjj de pastoor van Ruurloo is vrijgesproken, in zake het verrichten van kerkelijke huweljjks-plechtigheden, zonder dat hjj het bewjjastuk van het huweljjk vooraf had gezien. Zievilczoe, 4 Juni. Op den 17en dezer zal een ringvormige zoneclips plaat9 vinden, die bjj ons als eene gedeeltelijke verduistering zal kunnen worden waargenomen. Ringvormig zal zij kunnen worden ge zien in een gedeelte van Noord-Westelijk Afrika, van de Middellandsehe Zee en van Klein-Azië; verder nabjj den Zuidelijken oever van de Kapische Zee en in een gedeelte van het Zuiden van Azië. Bij ons zal tijdens de grootste verduisteripg ruim 1/3 van de middelljjn der zon door de maan bedekt worden. De tijdstippen van begin, midden en einde der eclips zjjn ten naastenbjj: Begin van de eclips: 8 u. 48 m. vm. Midden van de eclips: 9 u. 54 m. vm. Einde van de eclips: 11 u. 4 m. vm. Beroepen te Oud-Vosmeer Ds. R. Loman te Herwjjnen. Op het zestal te Monnikendam komt o.a. voor, ds. F. Breumer te Cortgene. Op bet drietal van predikanten te Amsterdam komt voor Ds. P. J. Romjjn te Leeuwarden. L ANDBOU W. KERKNIEUWS. Beroepen te Serooskerke in Schouwen, de cand. R. Hazelhoff. In een landbouwlezing te Haaksbergen hééft de heer Marlet, landbouwkundige te Delft, aan het talrjjk opgekomen publiek den volgenden raad gegeven Om goed hooi te verkrjjgen, moet men het gras Diet te lang laten staan; de beste maaitjjd is die, als de grassen beginnen te bloeien. Heeft het gras reeds zaden, dan gaat spoedig met het zaad veel voedingswaarde verloren en is ook de wortel niet zoo krachtig meer voor eene voordeelige tweede snede. Ook het drogen, van gras moet niet te snel gaan, om goed hooi te erlangen. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Bfuinï^se, 3 Juni. Heden had alhier de aan* besteding plaats van het vergrooten der haven en daarmede in verband staande werken. Ingeschreven werd door de heeren: J. Hack te Oudgastel27200, W. H. Swets te Hardinxveld29640, C. de Jong Iz. te Hardinxveld30350, H. de Groot te Scherpenisse31700, C. Bolier Cz. te Bruinisse33499, P. J. Visser te Hansweert33949, J. de Jonge te Biezelingen34100, M. van den Hoek te Terneuzen34900. s 'sGravenhage, 2 Juni 1890. Terwijl gister liet Kurbaus te Scheveningen zijn deuren opende, natuurlijk was de temperatuur zeer gedaald, werd het intermezzo tusschen de sluiting van het opera-siezoen en de opening van het zomer-seizoen in de badplaats aangevuld door allerlei geneugten, waarvan de Hagenaars druk profiteerden. We hebben om te beginnen twee schilderijen-ten toonstellingen, een van oude meesters die voortreffe lijk is en een van nieuwe meesters die het kan zjjn maar naar het vrij algemeen gevoelen er niets van heeft. Vele realistisch bekladderde doeken, die »uit de verte" moeten gezien worden, enkele hetere stukken maar weinig voortreffelijk en niets uitste kend. Het gekke van het geval is dat tegenwoordig zooveel uit liefhebberij" geschilderd wordt. De schilders van beroep hebben met dilettanten sterk te concurreeren, want de liefhebbers, al zijn ze baronnen of gravinnen, vinden het toch ook heel aardig een sommetje zelf verdiend" te hebben. Dat er tegenwoordig niet veel verdiend wordt door beroep- schilders, is zeker natuurlijk de matadors van het vak uitgezonderd, die krijgen wat ze vragen. Maar de mindere goden hebben een z waren strijd om 't best aas te voeren en als zij niet krachtigen steun vinden in sommige kunstbeschermers, dan is er niet veel om te bikken in zulke schildershuishoudens. Jammer genoeg dat er nog zooveel quasi-beschermers zijn, die feitelijk de heeren van het St. Lucasgilde van den wal in de sloot helpen. Verbeeld u dat op deze tentoonstelling een schilderij verkocht is aan een Malcenas voor een vierde van den prijs dien de schilder haar taxeerde, 't Is waar, sommige schilders waardeeren bun kunst beel hoog, maar waar het een quaes tie van honderden geldt, den moed te hebben als kunstbeschermer op te treden en een schilder uit te zuigen door hem een vierde van zijn prijs te bieden, dat vind ik ongehoord. Zoo wordt de kunst verlaagd tot een vischwijf. Maar zal men vragen waarom nam de schilder het aanbod aan? Wel eenvoudig uit broodgebrek. Twee maanden lang was hij aan zjjn stuk bezig geweest, de lijst kostte duur en het doek, penseelen en verf heeft men ook niet voor niets, zoodat ten slotte het kunststuk betaald werd met een dagloon vanƒ3,— of/4,—Gelukkige bezitter, die in uw salon of kunstkabinet dit stukje van een levenden meester zult mogen ophangen, van een meester dien gij levend hebt gevild 1 Hoe vreemd tegenwoordig overigens geschilderd wordt, kan wel bljjken uit dit staaltje dat wezenlijk- gebeurd is. Een dame kwam klagen dat baar bloem stuk verkeerd hing. Men onderzocht en ja waarlijkj het stuk was óndef'st boven opgehangen, zouder dat juryleden, kunstbroeders of bezoekers het bemerkt hadden. Omgekeerd leek het even mooi als in zijn juisten stand. Maar verlaten wij de kunstgalerijen om ons té begeven naar de gloeiende ovens van de Haagsche kookschool. Ook die inrichting werd in de afgeloopen week druk bezocht, want men hield er een eetfeest. Men werd er door de dames bediend en deze dames bediening men weet dat dit woord hoe lange zoo meer een ongunstige beteekenis erlangt door de wijze waarop tegenwoordig de bierhuishouders ot' houdsters hunne inrichtingen van dat reclamemiddel voorzien om heeren te lokken liet niets te wen sch en over. De liefste meisjes van den Haag in snoeperige keukenprinsesjes of dienende feeën her schapen, lokten u uit tot snoepen. Van alles kondt ge er krijgenalleen de Eva-appel ontbrak. Men dejeuneerde er in den tuin en de lieftallige wezentjes lieten u niet los, van alles moest ge proeven om hun kookkunst te bewonderen en de kas der school te spekken. Gewone spjjzen eu Indische gerechten, vla's en pasteien, visch en vleesch, ijs en confituren, wijn en bier, alles was voor een lief gezicht en een hand vol centen te koop, ja, men liep u na met portretten van de Koningin en het Prinsesje, met tandpoeder en geurwatev, ja met jonge katjes! Een mooie recommandatie van de kookschool, bromde een nurksch heer, katten in een restaurant, eet men hier dan kattenpeperZoo erg was het nu gelukkig niet. De katjes werden alleen maar ver kocht om geld te maken. Maar desniettemin heeft deze wijze van geldmaken toch ook groote bezwaren. De dames worden gedwongen fijne gerechten te ver vaardigen en of ze de gewone kookkunst verstaan kan men niet bemerken. Daavop komt het echter aan. In Engeland hebben tal van dames geleerd een gewone burgerpot te kunnen koken en daar zijn er gaarkeukens in de nabijheid van scholen, waar de kinderen voor een stuiver een bord soep, of warm eten kunnen krijgen, klaargemaakt door diezelfde dames, die zich laten helpen door leerlingen, welke op haar beurt de kunst afzien. Dat wil onze kook« l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1