Amsterdanische Schetsen. begrooting voor 1889, tot een bedrag van 683,26, wegens kosten van de voorloopige voorzieningen aan het Sas. Voorts werd besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op dezelfde begrooting. Een ingekomen schryven van de Plaatselijke School commissie, houdende voorstel tot wijziging van enkele verordeningen betreffende het lager onderwijs, werd gesteld in handen van de heeren Six, S. J. Ochtman en Houwer, tot onderzoek en verslag. Mededeeliug werd gedaan van de plaats gehad heb bende aanbesteding der jaarlykBche onderhoudswerken, alsmede dat al de perceelen waren gegund behalve perceel 1 (openbare gebouwen), waarvoor de minste inschrijver was de heer J. van Dyke voor 3253, welke som echter nog boven de raming is. Na gehouden overleg met den Gemeentebouwmeepter, de Commissie van Fabricage en den minsten inschry ver, stellen Burgem. en Weth. voor, dit perceel onderhands aan te besteden aan J. van Dyke voor 3090,35, tot welk bedrag deze genegen is zyne inschrijving te verminderen. Nadat de openbare vergadering eenigen tyd in eene beslotene was overgegaan, wordt dit voorstel aan- §enomen met 5 tegen 4 stemmen, die van de heeren J. Ochtman, Fokker, Zuurdeeg en Moolenburgh. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat Burgem. en Weth. voor de betrekking van collecteur en afslager van aard- en boomvruchten, opengevallen door het overlyden van M. Leeuwe, aanbevelen1°. W. van Putte; 2°. P. J. Bossaert; 3°. F. de Feiter. By stemming werd met algemeene stemmen benoemd W. van Putte. Vastgesteld werden: 1°. de rekeniug van het Burgerlijk Armbestuur over 1889 met een goed slot van 555,86; 2°. het kohier der hondenbelasting voor 1890, be vattende de aanslagen voor 156 honden van vermaak en 64 honden van beroep, op f 532. Een verzoekschrift van A. van de Velde om te worden schadeloos gesteld voor de ondervonden nadeelen, tengevolge van de uitgraving van zelkasch in het terrein der door hem gehuurde Commerciewerf, wordt om praradvies gesteld in handen van Burgem. en Weth. De rekening en balans der gasfabriek over 1889 werden goedgekeurd. De winst- en verliesrekening toont aan een cyfer van 3847,955 als winst, terwyl de balans aan baten en lasten bedraagt 51176,66. By de gewone omvraag wyst de heer Fokker op den kwijnenden toestand van enkele boomen aan het Havenplein, die hy vermoedt te lyden aan dezelfde kwaal als waarom in een vorig jaar enkele boomen zijn geroeid, n.l. dat zy zyn aangetast door de «scolytus destructor" en met het oog op de groote verwoestingen die dit insect aanricht, geeft hy in overweging, dat de aangetaste boomen onmiddellyk zullen worden ge roeid en maatregelen genomen om de overblijvende zooveel mogelyk te vrywaren. De heer Boeye heeft wel de kwyuing opgemerkt, maar weet niet wat de oorzaak daarvan is en vraagt aan den heer Fokker, of hij do zekerheid heeft, dat de boomen door bet genoemde insect zyn aangetast. De heer Fokker heeft daaromtrent geen zekerheid, maar vermoeden, en wil er dan ook alleen de aandacht van het Dagel. Bestuur op vestigen, dat zich de zeker heid door onderzoek kan verschaffen. De heer Houwer merkt op, dat niet alleen in vele perenboomen, maar ook in ypenboomen rupsennesten voorkomen, die daaraan veel nadeel toebrengen, o. a. aan een paar boomen bij do Zuidhavenpoort. Nadat de Voorzitter had verklaard, deze opmerkingen bij het Dagel. Bestuur ter sprake te zullen brengen, sluit hy de vergadering. Zondag is in de li. K. kerken een bevel der kerke lijke overheid afgekondigd, houdende, dat voortaan weder de Vrydagon en Zaterdagen als gewone vasten dagen moeten worden in acht genomen. (Men herinnert zich, dat vroeger tydelyk dispensatie werd verleend wegens de heerschende influenza). Het hoofdbestuur van «Vooruit", Vureeniging van Handels- en Kantoorbedienden te Amsterdam, heeft zich, in het belaug der kleine pers, bij adres tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek te willen bevor deren, dat by de nieuwe regeling in den dienst der posteryen bepaald wordt het port voor alle regelmatig verschijnende geschriften, doorloopend genummerd of van een dagteekening voorzien en zelfs ook voor jaar verslagen van vereonigingen en instellingen gesteld wordt op Va cen*> tot 35 (of 50) gram, 1 cent voor boven 35 (50) gram tot 250 gram, 21 cent voor boven 250 gr. tot 500 gram, 5 cent voor boven 500 gram. Te Hilversum ontstond Woensdag avODd, even vóór 8 uren, by de godsdienstoefening in de R. K. kerk een groote opschudding, doordien een baldadige jongen een brandenden voetzoeker te midden van eenige vrouwen wierp. In allerijl trachtte een ieder de kerk te verlaten; vele vrouwen kregen het op de zenuwen en werden in de pastorie gedragen. Gelukkig zyn geen ernstige ongevallen gebeurd, hetwelk in de paniek van het oogenblik zeer goed het geval zou kunnen geweest zyn. De jongen, die in haast de kerk was uitgeloopen, werd buiten spoedig gegrepen en door den koster mot behulp van een ander naar het politie-bureau gebracht, alwaar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Bij uitvoerig gemotiveerd vonnis van het kanton gerecht te Groenlo is de pastoor te Ruurlo, tegen wien proces-verbaal was opgemaakt wegens het kerkelijk inzegenen van een huwelijk, zonder dat partyen hem hadden doen blijken (door het overleggen van een certificaat op zegel) dat hun huwelijk vooraf burgerlyk was voltrokken, vrijgesproken. Zooals gemeld is eischte de ambtenaar van het open baar ministerie, zich grondende op een arrest van den hoogen raad, een boete van 5, subsidiair óén dag hechtenis. K ERKNIEU W S. Beroepen te Dreischor, de heer R. Hazel hoff^ cand. Beroepen by de Herv. Gem. te Oosterland Da. J. J. de Kat Angelino, pred. te Deil en Enspjjk. Aangenomen het beroep naar Domburg door den cand. F. Geerling. L ANDBOII W. Aan hot programma van het 43ste Nederlandsch Landhuishoudkundig congres, 16—20 Juni te Goes te houden, ontleenen wy het volgende: Maandag 16 Juni heeft 's avonds te 81/, uur de ont vangst plaatB van het bestuur en de leden van het congres door het gemeentebestuur in de groote raad zaal van het stadhuis. Dien dag worden de afdeelingen gevormd en hare besturen gekozen. Dinsdag 17 Juni 's morgens te 9 uren vergadering der afdeelingen en 's namiddags te 2 uren de eerste algemeene vergadering van het congres. Woensdag 18 Juni 's morgens te 9 uren vergadering der afdeelingen, 's middags te 12 uren tweede alge meene vergadering en te 2 uren rytoer. Donderdag 19 Juni 's morgens te 9 uren gecombi neerde vergadering der afdeelingen, te 11 uren algemeene vergadering der «Zeeuwsche landbouwmaatschappy". Vrydag 20 Juni 's morgens te 9 uren vergadoring der afdeelingen, 's middags 12 uren derde algemeene vergadering tot Bluiting van 'fc congres en daarna bezoek aan de tentoonstelling. Het aantal vraagpunten op het congres aan de orde is zeer groot, de eerste afdeeling bevat er 21, waar onder 5 over zuivelbereiding; de 2de afdeeling 12 waaronder één over dat onderwerp, terwijl op de ge combineerde vergadering van de 7 vraagpunten 2 insgelyks daarop betrekking hebben. Ook de belangen van den graan- en bietenbouw, de plantenziekten en de hulpmeststoffen nemen een belangryke plaats in. Vragen over landbouwcrediet, landbouwonderwijs, hagel- en veeverzekeringen, proefvelden, als steeds meer op den voorgrond tredende onderwerpen, ont breken niet, terwyl de persoonlijke inleiding der te behandelen vragen door de inzenders zelve een dege- ljjke wisseling van denkbeelden waarborgt. Het feestprogramma belooft Maandag avond een con cert van »Euphonia" op de groote Markt en Dinsdag avond een concert van dezelfde harmonie in de socië teit »Van ongenuchten vry"; Woensdag een rytoer door den Wilhelminapolder en Kattendijke naar Wemeldinge en terug over Kapclle en Kloetinge, 's avonds een concert in de «Prins van Oranje" door het harmonie-gezelschap «Eendracht maakt macht" te Kruiningen; Donderdag ploegwedstryd; 's avonds iu den tuin der sociëteit »Van ongenuchtén vry" een groot militair concert van de stafuiuziek van het 3de regiment infanterie te Bergen op Zoom met een bal tot slot. Vrydag heeft de tentoonstelling der «Zeeuwsche Landbouw-Maatschappy" plaats en wordt op het ter rein ervan door het evengenoemd muziekkorps eene matinée gegeven, 's Middags gemeenschappelijk diner en 's avondB alotconcert in de sociëteit »V. O. V." door het Goesche harmonie-gezelschap >Euphonia". Oostburg, 29 Mei. De gisteren hier gehouden vergadering van de afdeeling Oostburg der Zeeuwsche landbouwmaatschappy was zeer slecht bezocht. De afdeeling had haar oordeel uit te spreken over het al of niet wenschelijke van verplichte hengsten- keuring, aanvankelijk op te vatten in dien zin, dat alle hengsten moeten gekeurd worden, en eene daarvan op te maken lyst aangeeft, welke aanbevelens waardig zyn. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur zich zoo krachtig mogelyk tegen verplichte hengstenkeuring verklaart. Na vry langdurige discussie werd de vraag in ontkennenden zin beantwoord met 4 tegen 2 stemmen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Door het bestuur van den Willem Adriaanpolder (eiland Noord-Bevelaud) werd Donderdagmiddag op het kantoor der heeren Fransen v. d. Putte Zoon te Goes aanbesteed: het bouwen inner nieuwe uitwateringsluis en het opruimen der oude. Ingeschreven door D. de Jonge en W. v. d. Moer, Coljj"aplaat; 5300. J. Linden- bergh Wemeldinge ƒ5050; VV. van der Linde, Katton- dyke, ƒ5045; A. Goedemond en C. Karei se, Hansweert, 4930A. Foudraine, Goes, ƒ4887; C. Kieviet, Colyns- plaat, 4886; J. de Kater, Cortgene, 4803; L. W. van der Lindo, Cortgene, 4649, en Marinus Schippers, Cortgene, t 4549. Do eigenaren zullen beslissen aan wie het werk gegund wordt. Vrijdag zijn door den heer W. Pelle voor zijne principalen te Ierseke publiek verkocht: 2000 oesters 15 voor 30 4000 oesters a 31 voor 124; 6000 oesters a 24,26 voor f 145,56; te zamen 299,56. Onverminderd 10 pet. onkosten. XVI. Op de verkooping. Tallooze zijn de meubelwinkels in Amsterdam. Van de nederigste uitdragerij tot de meubelpaleizen van Pander en anderen, vindt men ze in alle soorten, voor alle standen. Het zou dus volstrekt niet on verklaarbaar zijn, wanneer elk Amsterdammer, die zich in het bezit der zoo noodige meubelen wilde stellen, een der bovenbedoelde magazijnen opzocht, uitkoos, wat naar zijne gading was, betaalde, of de rekening enkele malen liet presenteeren, al naar 'them schikte. Toch zijn er velen, die den neus ophalen voor eene uitdragerij en met zekere reden anderen, die in een winkel liefst niet koopenvoor die allen zijn koopjes" de gelegenheden, waarop zij loeren. Die koopjes" vinden of meenen zij vaak slechts te vinden in de bekende gebouwen, waar op afwisselende tijdstippen publieke verkoopingen ge houden worden. Zulke lokalen zyn b.v. >de Zon", »de Zwaan", »'s Heeren Logement", allen verkoopplaatsen van deftige inboedels. Een is er in de Raamstraat, »maar daar vindt men niks dan prullen meneer, niks dan prullen, zoowaar ik leef", zeide mij een persoon, die sinds onheugelijke jaren alle ver koopingen bezoekt, op alles wat te vitten heeft, speciaal bekend is met de achtbare afslagers en nooit zelf iets gekocht heeft, behalve een hoekkastje, dat niet meer sloot en waarvan twee planken ge deserteerd en drie andere gebarsten waren, waarmede hij zijn vrouw dacht te verrassen, welk ondankbaar schepsel hem integendeel twee dagen later eene verrassing bezorgde, door het kastje te sloopen en het als brandhout te gebruiken. Die verkoopingen nu worden druk bezocht en het is naar eone hunner, dat wij u willen heenleiden. Altijd valt er wat op te merken voor degenen, die van bespiegelingen houden. Vooraf dient gezegd, dat een of twee dagen te voren kijkdagen zijn vastgesteld, waarop het een iegelijk verguud is, mits geene brandende sigaar of hond medebrengende, de uitgestalde meu belen te komen bezichtigen. Op zoo'n kijkdag verdringen zich dan gewoonlijk een massa menschen, die met moeite door elkander en de netjes uitgestalde voorwerpen hèenschuiven overal blijven stilstaan, kijken, praten en voornemens maken ten opzichte van den op handen zijndeu verkoop en dat alles onder bet nauwlettend toezicht van eenige oudachtige dames, die haar breiwerk medegebracht en den zachtsten stoel van de geheele verzameling uitgezocht hebben. Die dames zijn aan gesteld, wettelijk aangestelde oppasseressen, aan wier scherpe blikken niets ontsnapt. De kijkers en kijksters behooren voor een groot deel tot het schrandere Israëlitische ras, dat waarvan het zeer groot gelijk heeft geen gelegenheid verzuimd, om eene mazzel te maken. Maar ook Christenen bij de vleettrouwlustige jongelui, die een huishouden willen opzetten; wel doorvoede keukenmeiden, die zoo graag een andere kast hadden -in plaats van de oude; vaders van huisgezinnen met klein inkomen en groote behoefte aan nieuwe stoelen in de voorkamer enz. Ziet b.Y. dien eenigszins gezetten heer van eenigszins ge vorderden leeftijd. Hij staat nu voor eenen leuning stoel, dien hij met blijkbaar welgevallen monstert. Den bril op deu neus en nu van alle kanten den zetel nauwkeurig bekeken. Eindelijk laat hij zich er op neder vallen, legt zijn beide armen op de zijleuningen en neemt zich stellig voor er een bod op te wagen. Het nummer van den stoel opgeteekend, nog eens gekeken en nu naar wat anders. Dat paartje daar schijnt een verliefd paartje te zijn. Ziet maar hoe vertrouwelijk, om geen ander woord te gebruiken, het meisje tegen den jongen man aanleunt, nu beiden in bewondering verzinken daar voor eene prachtige tafel in den catalogus als salontafel vermeld. Zij zou de tafel gaarne in haar mooie kamer hebben, als ze getrouwd zyn; hij zou haar gaarne een pleizier doen, maar een salontafelwie weet, hoe hoog in prijs die nog komt. Weest verzekerd, dat de jonge man op de verkooping zal present wezen. Zoo zouden er nog meer staaltjes van bezoekers beschreven kunnen worden; doch het is tijd, dat wy de verkooping zelve gaan beschouwen. Wanneer wij op den bepaalden tyd de zaal weder binnentreden, bespeuren wij eene groote verandering. Al de meubelen, die een paar dagen geleden nog zoo ordelijk gerangschikt stonden, zijn naast én op elkander geschoven en gestapeld, om ruimte te maken voor een lange breede tafel met het onvermijdelijk groene laken, boeken, inkt potten voorzien. Daartegen zijn enkele andere tafeltjes geschoven, waaraan de bezoekers, voor zoover er plaats is, zich kunnen nederzetten, zoodat de geheele vertooning den vorm heeft van een rechtbank. Aan de hoofdtafel zitten de heeren, die met den verkoop en het noteeren van het gekochte zijn belast. Het publiek verdringt zich, op de teenen staande en met uitgerekte halzen rondom de gelukkigen, die een zitplaats veroverd hebben aan de laatstvermelde tafeltjes. Merkt op, dat alweder, en nu met nog meer reden, het geslacht van Israël zeer sterk vertegenwoordigd is. Die heeren oefenen het edele bedrijf van uit drager" uit, hebben de beste plaatsen in beslag genomen. Hunne schelle of schorre stemmen hoort men boven alles uit en de meeste namen van koopers, die luidkeels uitgeschreeuwd worden, om toch maar goed te kunnen worden verstaan door den heer met het opschrijven belast, hebben een joodachtigen klank. De heer Abrahams b.v. schijnt kooper van menige kast, terwyl verscheidene tafels later in het magazijn des heeren Cohen zullen prijken. Verscheidene nummers zijn reeds afge daan. Daar brengen de knechts een ander meubel naar voren. De afslager maar laat ons eerst dien persoon wat nader beschouwen, hij is het ten veile waard. Wat ons bet eerst in het oog valt, is zijn hooge zijden hoed, die, aangezien de eigenaar op een zeer boog gestoelte is gezeten, boven de menigte uitsteekt, als Saul boven de duizenden. Daaronder draagt hij van voren een lang, effen gezicht, zoo strak en stijf, als ware het uit palmhout gesneden en aan den achterkant zwart, van vet of olie glimmende, recht naar boven gekamde haren, welker uiteinden onder den hoed verdwijnen, om aldaar op 's mans schedel een groote kale plek te bedekken. Die laatste bijzonderheid danken wy aan de onbescheidenheid van een van zyne vrienden, die bet ons verklapte, want nooit is eenig sterveling zoo gelukkig ge weest, den afslager zonder hooge zijden hoed op te zien, zijne huisgenooten en intieme vrienden uitgezonderd. Zyn bovenlijf verdwijnt in een laken- schen jas met zeer breede opslagen en zeer breede vetvlekken. Zijne beenen onder de tafel. De overige heeren vertoonen onmiskenbare teekenen van het Joodsche type, gelijk er in de zaal, zooals eigenlijk reeds opgemerkt is, talrijke kromneuzige gezichten te zien zijn. Op zoo'n verkooping schijnt alles gepermitteerd; anders ware het onverklaarbaar, hoe gindsche havelooze opkooper, met zijn woesten, rossigen haarbol, daar zoo ongegeneerd zit tusschen die twee zeer net gekleede dames. Met de meest achtelooze bevalligheid krabt hij zich herbaalde malen met de vuile vingers door gezegden haartooi en ligt anders met beide ellebogen, zoover mogelyk vooruit op de tafel, om zooveel te beter te kunnen zien. Zoodra een nummer is verkocht, ontstaat er een dof geraas van allerlei geluiden en stemmen, tot het verschijnen van een nieuw nummer en een klap met den hamer van den afslager allen tot attentie dwingt. »Wie biedt er geld voor No. 341, een boekenkast. Wie durft ƒ40? Niet?" is de vraag, als er geen liefhebber is voor 40. 80 dan ook niet?" Eenige oogenblikken pauze, waarin de argusoogen van den afslager onderzoekend ronddwalen. »Nog geen liefhebber? 20 dan? Komt, wie biedt 20 voor die mooie boekenkast. Er kunnen meer boeken in, dan ik in mijn geheele leven gelezen hebDat is een grap en bijgevolg kijken de vaste bezoekers en de heeren aan de groene tafel elkander hoofdschud dend en glimlachend aan en hier en daar hoort men zeggen: »Dat is er weer een van meneer Deurmans: altijd grappig". Eindelijk biedt iemand een rosharige zone Israëls 10. En nu gaat het voort. .Het schijnt, dat het strakke stijve gelaat van den afslager op een pennetje draait en zijn oogen het vermogen hebben achteruit te kunnen zien. Geen bod ontgaat hem, geen enkele hoofdknik van iemand die opbiedt ontsnapt zijne oogen; drie, vier tegelijk, neemt hy waar en dat alles onder een voortdurend gedraai zijner duimen om elkander en met dezelfde scherpe goed hoorbare stem. Is eindelijk er niemand meer, die hooger wil bieden, dan neemt hij den hamer ter band en met het ernstigste gezicht ter wereld, als hing leyen en dood van zijn hamerslag af, tikt hij by het voor de derde maal, meneer krachtig op de tafel en is gereed een nieuw nummer te veilen. No. 444 b.v. Eene partij stoven, ten getale van zes stuks. Een paar oude vrouwtjes, die toevallig op den kijkdag die voorwerpen hebben gezien en ze van ganscher harte bewonderd, steken hunne oude hoofden wat dichter bij en een barer, de stoutmoedigste, zal bet wagen op te bieden. Als zij het eerste bod hooren, glimlachen zij genoeglijk en verrast tegen elkander. Zij weten niet, de onnoozele halzen, dat het bod niet de zes stuks te zamen, maar stoof voor stoof geldt. In hun dwaling biedt het eene vrouwtje spoedig zooveel, dat de lust tot hooger jagen de overigen ont nomen wordt en beide koopsters spoeden zich naar de betaalkas, om het bedrag te voldoen. De verandering, die zich nu op de gerimpelde gezichten der oudjes openbaart, is verrassend. Na veel heen en weer praten geraken zij het met den ontvanger eens en eenige oogenblikken later kondigt het palmhouten gezicht van den afslager aan, dat »No. 444, een partijtje stoven, ten getale van zes stuks, zal opnieuw en nog eens herveild worden, wegens ongeldigverklaring van den eersten verkoop". Zoo is er nog al eens stof tot vroolykheid, wijl de meeste meubelen, ten koop aangeboden, van onbekende eigenaars zijn en hoewel zeer waarschijnlijk aan velen hunner droevige herinne ringen zyn verbonden, deert dit den koop Een voordeel, verbonden aan het boud zulke publieke verkoopingen, is hierin geleg zij menigen nietsdoener, die met zyn ty raad weet, eenige prettige uren bezorgen die nietsdoener daarbij eenigszins met d van opmerken bedeeld, is hij weldra in sta de verkoopingen schetsen te leveren, m nog vervelender dan het bovenstaande. ZELAN VERSCHEIDEi Het Sas van Goes. Den 7n Juni a.s. zal door Burgem. en W Goes worden aanbesteed: het maken van eene sluis aan den mond der haven onder Kattendij tegenwoordige sluis heeft haar ontstaan te aan de indijking van den Wilhelminapolder begin dezer eeuw. Vóór dien lijd was Goes e plaats aan de Schelde of eigenlijk aan het Diep. De haven, die in 1651 gegraven werd de zoogenaamde oude haven steeds meer e verzandde, leed ook aan dit gebrek, en zag meentebestuur zich ook in 178G genoodzaakt plannen tot verbetering te beramen. De werd eindelijk zoo onhoudbaar, dat men in 1 het departementaal bestuur voor Schelde e het verzoek richtte, om een voorstel tot o der noodzakelijke verbetering ter hand te n daarbij te overwegen het bedijken der voo schorren. Dit verzoek werd op de lange l schoven, zoodat het bestuur van Goes in 1 de hand aan het werk wilde slaan, als het e schot van het opperbestuur mocht er lange hiermede was dit opperbestuur niet ingenom het jaar 1809 werden door den Staat en verder hebbenden de schorren van Goenje, enz., benoorden den Goeschen polder en de Breedi ring bewesten Ierseke, ter bedijking verki daarbij de verplichting opgelegd om eene h graven door den nieuwen polder, waardoor staande haven met de Schelde zou verhonden en voorts een skolksluis" te bouwen, ter a van de zee. De gemeente Goes zou hiervoor 100,000, welke som door eene welwillende king van Koning Lodewijk door het Rijk uit brengst van de schorren aan de gemeente zou uitgekeerd, terwijl de Vorst nog nader toezegde voor het uitdiepen der haven, zoo als buiten de stad. De polder, »Lodewijkspol naamd, werd met goed gevolg ingedijkt en 1810 was het sluisgehouw voltooid. Dit gebou echter weldra geheel onbruikbaar te zijn, daar schepen van zeer geringe lengte, en dan nog sluitend met hoog buitenwater, konden geschut terwijl de schutkolk bij laag water steeds dro Tevens werd al spoedig ontdekt, dat het onderloop was, welke zulke grondverzakkin gevolge had, dat men in April 1811 het slui. weder afdamde. Na in 1812 opnieuw in dienst te zijn, keerden de oude bezwaren onmiddellij en dwongen ontgronding van de sluis en aan van de haven in Mei 1813 tot hernieuwde afda Welk een invloed die afdamming op den der gemeente uitoefende, kan hieruit blijken, getal der in Goes behoorende vaartuigen van op 13 gedaald was; dat de vermaarde Goescl nering met hare 16 schoone zoutkeeten, wa: jare 1794 nog 19,000 vaten zout werden ger en 90 Friesche schepen hunne lading turf on op het punt stonden te verdwijnen. In November 1817 werd besloten tot eene van 120,000, waarin Koning Willem I pei voor f 30,000 deelnam, doch de minste insc voor het herstel van sluis en haven beliep 2 Eene audiëntie bij den Koning had tengevol door den Gouverneur van Zeeland eene herb onder de hand werd beproefd en dat de Van 't Hof en Brandenburg zich tot het wer verklaarden voor 180,000, terwijl Willem I private kas nogmaals f 65,000 aan de gemeer. schoot. Na vele moeilijkheden, vooral met heerder van den Wilhelminapolder, met welke de Lodewijkspolder was verdoopt, kon het w aanvang nemen en smaakte de commissie J bestaande uit de heeren J. Risseeuw, L. de Jacob Kakebeeke, wier namen in hardsteen hinnensluishoofd van het tegenwoordige sas de voldoening, dat den 18n Augustus 1819 de fe opening van de nieuwe sluis en de verbeterd plaats had. Ontworpen onder het bestuur der Fransen bliek, was de bouw aangevangen onder Konin wijk, vertraagd door de Engelsche bezetting zomer van het jaar 1809, daarna voortgez' Napoleon en voltooid onder het bestuur van Willem I. Goes was, met uitzondering van e maanden gebrekkige scheepvaart, gedurende 1 van alle gemeenschap met de Schelde versto vreest. Wat wonder, dat de nieuwe sluis f werd ingewijdDoch al spoedig bleek, dat d (Casius-cement), voor het metselwerk gebruil of niet voldoende versteende, zoodat het gebot onwrikbaar geheel vormde en hoe langer z ernstige gebreken vertoonde. De muren, vooral van het buiten-sas, ha hebben voortdurend neiging tot toenadering tot c De dregadatie ip wijdte nam gedurig toe en voor instorten, ofschoon nog niet zoo dreigend eens werd voorgesteld, was toch in geene ongegrond. Er moesten dus voorzieningen getroffen Voorgelicht door den ingenieur van den proi waterstaat, den heer C. L. M. Lambrechtsei een »avant-projet" voor eene nieuwe sluis on en de hulp van staat en provincie ingeroept hulp bleef niet uit. Het Rijk deed toezegging subsidie tot een bedrag van p.m. der kos de provincie verleende een renteloos voorscl p.m. 2/3, door de gemeente in 29 jaren teru; talen. En zoo zal Goes in 1892 eene sluis die een sieraad voor Zuid-Beveland in het al maar voor den Wilhelminapolder, welks ei meest in Rotterdam wonen, in het bijzonder maken, terwijl daaraan onafscheidelijk de n: bovenvermelden ingenieur, met groote eer bonden zjjn. De begrooting wijst het cij ƒ181,000 aan. August de Domme op de Katten-tentoou Ik heb al veel gezien in myn leven, kattententoonstelling nog nooit. Toen ik hoorde vaD de paniek, die er in de muizen- e wereld te Amsterdam was uitgebroken naar au van deze eerste poging in Nederland ter re van het kattenras, stond myn besluit vast: a de circus in brand staan of al was er kindervoo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 2