ZllltlkZIIMIII NIEUWSBODE. Zaterdag 31 lei 1890. HERLEEFDE GEHANGENE. Directeur-Uitgever j. WAALE. kennisgeving. "bekendmaking. nieuwstijdingen. Feuilleton. i Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmeritaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5853. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dos Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaterdag den 31 Mei e.k., des namiddags te twee uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 29 Mei 1890. De Burgemeester, W. A. OCHTMAN, Weth. 1°. B. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstellen en mede- deelingen. Verslagen van raadscommissiën. Behandeling van liet kol tier der hondenbelasting voor 1890, enz. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter algemeene kennis, dat het herhaaldelijk voorkomt dat Nederlandsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar DUITSCHLAND ten behoeve van industriëele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden; en dat het daarom geraden is, dat die werklieden, al vorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, öf zelf of door tusschenkomst van den Burge meester hunner woonplaats zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten, in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der wo ningen aldaar. Zierikzee, den 29 Mei 1890. Da Burgemeester, W. A. OCHTMAN, Weth. Ip B. China. Vermakelijk zoo schryft de Ostas-Lloyd in eene studie over Chineesche afgoden zyn de manoeuvres welke een volk houdt, als het om de een of andere reden het recht meent te hebben, den afgodsbeelden zjjae ontevredenheid op handtastelyko wjjze te betuigen. Als b. v. de inwoners van een dorp of van eene Btad langen tjjd eon afgodsbeeld aangebeden hebben, zonder dat hunne bede verhoord wordt, dan zetten zy het oonvoudig af, ja zy slaan het zelfs en beschimpen het met de volgende woorden: »Jy hond van een geest, wy geven je een woning in een prachtigen tempel, wy vergulden je prachtig, wy voeden je met alle denk bare lekkernysn en brengen je wierook, en niettegen staande dat alles ben je zoo ondankbaar, dat je onze bede niet verhooren wilt." Het beeld word dan met strikken gebooden, op de straat in het vuil rond- gesleept en met knuppels geslagen. Gebeurt bet evenwel dat datgene, waarvoor zjj gebeden hebben, in ver vulling komt, dan wasscheD zjj het bevuilde beeld -onder vele ceremonieën weer schoon, dragen het naar zjjne vroegere plaats in den tempel, vallen op hunne knieën en zeggen: Wy bekennen het, wjj waren wat te voorbarig, maar ja hebt zelf schuld aan je mishan delingen omdat je ons zoo lang liet wachten. Zy kunnen wel ia waar niet ongedaan gemaakt worden, maar laten wy er niet meer aan denken, en indien je dit vergeten wilt, willen we je een nieuw verguldsel geven. Engeland. Londen, 28 Mei. De Duitscho keizer is voor nemens eenige Engelsche deskundige ambachtslieden uit te noodigen op het eerstdaags te Berljjn te houden congres van gemachtigden van de Duitsche ambachts genootschappen, om advies uit te brengen omtrent zaken de Engelsche arbeiders betreffende. Frankrijk. ParijsfJ 29 Mei. Het gevangennemen van nihilisten, waarvan heden ochtend alhier gesproken ia, had ten G ure 's ochtends plaats. Vyftien personen zyn gear- resteerd. Het zyn jeugdige Russen, bij wie talryke papieren en ontplof baro stoffen zyn gevonden. Zjj zullen volgens de Fransche wet vervolgd worden. Nederland. "VTïssiugron, 28 Mei. Vanwege het bestuur der domeinen is op het zoogenaamde eiland, niet ver van do voormalige Marinesluis alhier, eene opmeting gedaan van een gedeelte terrein, hetwelk aan de maatschappij >üe Schelde" in erfpacht zal worden overgedragen, en waarvan de bestemming is een nieuwe werf te worden, waarop de stoomschepen in aanbouw zullen komen, die wegens hunne lengte niet op de tegenwoordige werf geplaatst kunnen worden. Vlissinjjeii, 28 Mei. Er hebben in de bijeen komsten van het Heilsleger alhier weer wanordelijkheden plaats gehad. Een jongen n.l. werd door een heilsoldaat buiten het gebouw gezet, omdat hy aanhoudend lawaai maakte en zat te sarren. De heilsoldaat schjjnt hem wat hardhandig.te hebben vastgepakt hetgeen niet te verwonderen is waarop de jongen begon te schreeuwen. Toen de soldaat na afloop huiswaarts keerde werd by uitgejouwd, en door een hoop kwajongens al tierende huiswaarts geleid, hy kreeg zelfs nog een pak slaag en in zijn woonhuis werden by na alle ruiten stukgeslagen, 't Is te hopen, dat de heihamels hunne welverdiende straf niet zullen ontloopen. In verband met de vechtpartijen tusschen Mid delburgers en Vlissingers, die op Hemelvaartsdag te Middelburg plaats grepen, vreesde men ook voor onge regeldheden bij gelegenheid der Souburgsche kermis op den zoogenaamden derden Pinksterdag. Veiligheids halve had men de noodige maatregelen genomen, aan de soldaten van de garnizoenen Middelburg en Vlis- singên was verboden om die kermis te bezoeken, en onderofficieren en korpovaals, benevens rijksveldwachters waren ter plaatse als wacht bjjeen. De feest(!)vreugde had echter een rustig verloop. Een ringrjjderjj, hier en daar een kraampje, wat zin gende boeren en boerinnen, enkele nieuwsgierigen nit den omtrek en daarmede kunnen wij van deze jaarmarkt niets meer meedeelenhet kwam ons voor, dat het er nog stiller was dan in de laatste jaren. Tor* Neuzen, 28 Mei. Door Burgem. en Weth. ia benoemd tot agent van politie alhier, R. Kurvink, tot dusver buitengewoon agent. Dat vermeerdering van politie noodig is, werd dezer dagen weder ruimschoots bewezen. Vooral Zondag maakte een gezelschap Belgen, dat een bezoek aan onze gemeente kwam brengen, het wel wat heel bar. Dansende en zingende trok men de straten door, do godsdienstoefeningen, die gehouden werden, verstorende door luid uitgalmende liederen. De politie scheen geen kans te zien, de vroolyke naburen binnen de perken te houden. Goos, 29 Mei. Niets is tegenwoordig meer veilig voor critique. Het kan niet met zooveel zorg zyn samengesteld, vervaardigd of bedacht er zyn altyd nog personen, die aanmerkingen durven maken. (Het aantal dergenen, die aanmerking kunnen maken, is gelukkig niet zoo groot.) Hoevelen herinneren zich nog het eeuwenoude: Schoen maker, blyf by je leest"? Zoo zaten met don tweeden Pinksterdag eeDige lui by elkaar, die druk bezig waren te critiseeren niets moer of minder dan het programma voor het aanstaande congres. A vroeg of de samenstellers van dat programma zoo slecht in Goes bekend waren, dat zy onder de rubriek voornaamste koffiehuizen" het Slot Oostende en de Prince konden vergeten. Hjj meende dat die beide evengoed vermeld hadden kunnen worden. B was van oordeel dat do rubriek volksvermaken" al heel schraal bedacht was: slechts één concert op de Groote Markt door de Goesche harmonie. Hjj meende, dat bjj zulk een congres voor de Vereeöiging voor Volksvermaken gelegenheid te over was om baar naam eere aan te doen. Hij vroeg of dan niemand deze vereeniging op hare verplichtingen in deze had attent gemaakt. Wat is een^iongres zonder volksvermaken? Hy antwoordde daarop: eene nieuwe aanleiding voor de ontevredenen onder de minbedoelden om zich ver ongelijkt te achten. C had het programma bestudeerd", zooals hjj zei. En hy was tot de conclusie gekomen, dat een arbeider op het veld in de brandende zon, een leventje als een prins zou hebben in vergelijking van de congres-leden. Veertig vraagpunten te behandelen in 5 dagen, en daaronder b.v. nn. 31: »Wat staat er te doen om onze heidegronden productief te maken?" Een menBchen- leven is te kort om alle.en die vraag afdoende te beantwoorden. En dan n°. 29: »Kleven in Nederland het grond bezit gebreken aan, zoo ja, op welke wjjze zou men die kunnen dooD verminderen of verdwijnen? Welke staathuishoudkundige kan op het laatste gedeelte een voldoend antwoord geven D daarentegen had opgemerkt dat een groot deel der vraagpunten op een vorig congres onafgedaan was gebleven (één komt reeds voor de derde maal voor); dit zou hier ook wel het geval zyn, en bovendien mocht een spreker niet langer dan tien minuten achtereen bet woord voeren. Dat was toch wel vol te houden, meende D. E meende de inhoud van het gansche programma te kunnen samenvatten in zeven woorden: >Laat ons eten, drinken en vroolijk zijn!" Natuurlijk is het programma, als alle aniler menschen werk, hier en daar te verbeteren, maar de critici mogen bedenken: »De be9te stuurlui staan aau wal", en wat de volks vermakelijkheden betreft, kan men zeggen»Maak eens een vuist, als je geen vingers hebt." Wy wenschen het aanstaande congres het meeste succes toe, en de vyf bedoelde bedillers een paar beschaamde kaken. Ierselre, 30 Mei. Op 't concours, dat aanstaanden Donderdag door de handboogschutterij »St-Bastiaan" zal gegeven worden en waarop alle sociëteiten uit Noord- en Zuid-Beveland genoodigd zyn, zullen zes medailles worden uitgeloofd. Cortgene, 29 Mei. Door ingelanden van den Adriaan-polder zyn op de voordracht voor gezworen geplaatst de heeren H. Roelof, J. Verhuist en A. Mar- cusse; en door ingelanden van den Stadspolder de heeren A. C. Dan kaarts, M. Wiskerke en Jan Israel. St. Annnlaiul, 30 Mei. Hedenmorgen kwamen alhier uit Zierikzee de rechter-commissaris belast met de instructie van strafzaken, de substituut-officier van Justitie en den beëedigden klerk ter griffie, ten einde een onderzoek in te stellen naar een gepleegden dief stal ten huize van den molenaar D. alhier. Naar wy vernemen moet er een som van p.m. 300 ontvreemd zjjn. Een en ander zou moeten hebben plaats gehad in den nacht van 27 op 28 Mei 1.1. Sv-Vjei*f!>eÊtóÖ9»o,' 28 Mei. De gevreesde varkens ziekte heeft zich dezer dagen weer in deze gemeente vertoond. Het eerste geval, met doodelyken afloop, is door den Rijks- en Provincialen veearts geconstateerd. We willen hopen dat den afloop gunstiger zal zij a dan verleden jaar. Niettegenstaande de hevige spanning, tenge volge van de laatste twisten tusschen Poortvliet en Scherpenisse, is de kermis alhier boven verwachting zonder vechtpartijen afgeloopen. Burgh, 29 Mei. In de gisteren gehouden verga dering van Ingelanden van den polder Burgh en We9tland, werd de begrooting van dien polder voor 1890/91 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 8227,52s. Een voorstel van het Bestuur tot verlaging der duikers van de inlagen bjj Westen-Schouwen werd aangenomen. Verder werd voorzien in de vacature van gezworene door aftreding op 1 Aug. a.s. Bjj stemming werd tot gezworene gekozen de heer C. v. d. Vato te Burgh. Zioirilczeo, 29 Mei. Bjj kon. besluit is aan mr. D. N. van Hoytema, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van bewaring alhier, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld college van regenten, jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, rechter in de arrondissements rechtbank alhier. In de Dinsdag, door den dijkraad van het cala- miteuse waterschap Bruinisse, gehouden vergadering werd verslag uitgebracht van de uitgevoerde helm- duiking op den onderzeeschen oever vau den Stoofpolder, tot genoemd waterschap behooreude, uit welk verslag bleek dat de resultaten verre van gunstig zjjn; en de omscbrjjviDg meegedeeld van de daarmede in verband staande bestorting met afval van Lessineschen- of Basaltsteeneu en Waalpuin over 140 M. lengte en ongeveer 25 M. breedte, ter somma van 9300,50. Verder werd het contract voorgelezen, door het gemeente- met het waterschapsbestuur overeengekomen in verband met de op handen zjjnde vergrooting der haven, en ten slotte door den voorzitter meegedeeld, dat het onderhoud van de waterschapswerken niet aan den laagsten jnschrjjver is gegund maar aan den op volgenden; tusschen beide bestond een verschil van ƒ200. De voorzitter, omtrent dit zooveel opspraak gemaakt hebbende besluit door een lid van den djjkraad om inlichtingen gevraagd, antwoordde dat dit een kwestie van discretie is, doch lichtte toch even den sluier op, waarom de laagste inschrijver is afgekeurd. Viel op de toelichting van dat besluit zelve reeds veel af te dingen, vrjj algemeen is men zoo schrjjft men oub het eens dat de genomen maatregel zeer hard i6 tegenover den belanghebbende en diens borgen, te meer omdat, volgens het publiek geheim, noch het biljet van den laagsten- noch dat van den opvolgenden inschrjjver in orde was en beiden, aan hetzelfde euvel mank gaande, afgekeurd hadden moeten worden, zoodat ten slotte indien de onderwerpeljjke kwestie naar aard en eisoh behandeld was, zooals dit door Ged. Staten van Zeeland en andere waterschaps- eu polderbesturen geschiedt, de derde, laagste inschrijver aannemer had moeten zijn even als dit indertjjd ook plaats had met het onderhoud van het Kanaal door Zuid-Beveland. Een nauwkeurig nader onderzoek verdient zeker in deze aanbeveling; en daarom te meer ziet men in deze met belangstelling de uitspraak van het Gedeputeerde college te gemoet. (M. Ct) Aan „Je Tijdontleenen wjj het volgende: Dominé Bax contra Domela Nieuwenhuis. Men schrjjft ons uit Zaandam: In de ruime bovenzaal van »Café Suisse" bevond zich gisteren (Woensdag-avond) een dicht opeengedrongen menigte, om tegenwoordig te zjjn bjj het openbaar debat, dat tusschen de heeren W. Bax, predikant bjj de Ned. Hervormde Gemeente alhier en F. Domela Nieuwenhuis, lid der Tweede Kamer, zou gevoerd worden. Een karakteristieke tegenstelling vormden deze twee mannen. De gemoedelijke dominé met zjjn blozend, welgedaan uiferljjk en zjjn onuitputteljjke bonhomie tegenover den tengeren ex-predilcant met zijn van kwade trouw overvloeiend sarcasme, de apostel der sociaal-democratie, op wiens gelaat men geheel iets anders kan lezen dan stille berusting of idyllische, kerdelijke kalmte. Daar was iets natuurlijks iu dit toevallig contrast van blozend en bleek, van opgeruimd en diueeperig, van gezond en ziekelijkal zullen de aanhangers van Domela Nieuwenhuis het misschien met kapitalistische voldaanheid en democratische ver ontwaardiging vertaald hebben. Nu waren ongetwjjfeld de sympathieën van het auditorium meerendeels voor onzen stadgenoot; toch zal menigeen de vrees bekropen hebben, dat den Zaandamscben predikant, gelijk hij het zelf uitdrukte, een »geesteljjk blauw oog" zou geslagen worden zooals hjj zijn geheele leven nog geen ontvangen had. Met het slaan wjj bedoelen dit woord nog steeds in de figuurljjke beteekeniH is bet bjj dit debat ter weerszjjden nogal' losgèloöpen. Als er iets' geslagen is, dan was hethet moderne Protestantisme, waarvoor ds. Bax zich partij stelde. De maatschappij is krank, aldus begon de Zaan- damsche predikant het debat, hij erkende het. Het lot van duizenden, ook goede arbeiders, was betreurens waardig. Nu ontbrak het in onze dagen niet aan goeden wil om de kranke te genezen. Om het ziekbed staan drie geneesheerenhet Catholicisme, het recht zinnige Protestantisme en de sociaal-democratie. De eerste beschikt over een ontzaglijke macht en een rjjke ervaring, maar de menschheid is, zoo meende ds. Bax, er nu eenmaal aan ontgroeid. Ditzelfde gold van het rechtzinnige Protestantisme; ook kon hij met het streven van Patrimonium, seen aardigen praatvaêr aan het ziekbed," zich volstrekt niet in alles ver eenigen. De derde geneesheer nicht itn Bunde was de sociaal-democratie. Zonder eenige ervaring, maar met het volste vertrouwen op de wetenschap, wenschte deze de middelen der hedendaag6che kunst in toepassing te brengen. Tusschen twee haakjes, wij vonden deze ver gelijking voor de sociaal-democratie van een tegen stander al te mooi. Iu het algemeen was ds. Bax tegenover zjjn tegenpartjj, die hem toch waarljjk ook niet gespaard heeft, wel wat toegevend en hoffelijk. De slotsom van zijn inleidende rede kwam hierop neer: De sociaal-democratie is een prachtig ideaal, maar 't is vooreerst onbereikbaar, en de driftige haast der sociaal-democraten koD niets stichten dan een grenze- looze verwarring. Hjj verwachtte meer van de aan kweeking van het gemeenschapsgevoel, zelfbeheersehing, zelfverloochening, vljjt en eerlijkheid." De heer Domela Nieuwenhuis kon met eenig recht dominé Bax toevoegen: Gjj staat dichter bjj ons, dan gjj misschien zelf wilt weten. Zoo lang niet door gedrongen wordt tot den bodem, waarop al de voor treffelijke dingen, op welke de heer Bax zijn vertrouwen stelt, groeien en bloeien, zoo lang zal een debat over de sociale quaeetie weinig waarde hebben. Dit scheen ook ds. Bax te gevoelen, want telkens weer richtte hij zjjn blikken naar de katholieke Kerk, die, het was waarljjk niet het minste gedeelte zijner rede, ridderlijk als Je tegenstandster der sociaal-democratie door hem erkend werd. Wat zullen wij van de critiek des heeren Nieuwen huis zeggen? Wat van de kapitalistische tirannen? Wat van de martelaars vac Chicago? Wat van de dertig duizend onschuldig doodgeschoten Communards? Wat van den christeljj ken eeredienst, die met het kapitaal een verbond heeft gesloten, om het volk er onder le houden? Wat van de bewering, dat eigendom diefstal is? Wat?We zullen er niets van zeggen, maar ons alleen verbazen over het droevige feit, hoe politieke dweepzucht den mensch zóó verblind en zóó kwaad aardig kan maken. Omtrent de aanleiding tot het instellen een er vervolging tegen mevrouw Bulkier en hot arresteeren volgens de Zutph. Cl. werd aan de Arnh. Ct. het volgende verhaald, wat het blad echter slechts onder reserve mededeelt. Een tweetal Duitschers zouden hebben gezegd, dat zjj van den heer Hoek de opdracht hadden ontvangen, om mevrouw Bulkley om het Jeven te brengen. De politie der stad, waar die Duitschers zich bevonden, zoude daarop naar de politie te Frei burg, waar de heer Hoek verblijft houdt, hebben ge- telegrapheerd, om tegenover hem de noodige maatregelen te nemen. Te Freiburg echter, waar men op de hoogte van het vroeger gebeurde was, moet men terug geseind hebben, dat men wèl deed met de twee Duitschers te arresteeren, en deze zouden daarop hebben bekend, dat zjj eerst van mevrouw B. eene som van 30,000 mark hadden ontvangen, om den heer Hoek te vermoorden, maar later, toen zij bezwaar maakten die opdracht te vervullen, zich op haar verlangen haddon verbonden te zeggen, dat de heer Hoek hen had omgekocht om mevrouw Bulkley het leven te benemen. Wat er waar is in de beweringen- der Duitschers zal de rechter uitmaken. Een „geneesheer van den ouden stempel" waar schuwt tegen dunne kleediog en het zich blootstellen (Naar Oscar Léoni.) In de vorige eeuw was de beroemde doctor Cubitus professor in de ontleedkunde aan de Hoogeschool te Praag in Bohemen. Onze doctor dweepte met de heelkunde en han teerde met verwonderlijke vaardigheid het snijmes. Zijn ontleedwoede was spreekwoordelijk geworden hjj was dan ook altijd op beschikbare lijken uit. Men zag hem dikwijls openbare rechtszittingen in erimineele zaken bjjwonen. Dan volgde hij in angstige spanning de verschillende woordvoerders en als soms een al te welsprekend advocaat den beul een hoofd betwistte, kon hij hem aanzien, als wilde hij hem met zjjn blikken verpletteren. Daarentegen juichte hij uitgelaten den eisch van den officier van justitie toe, wiens plicht hem voorschreef den ervaren arts, wel te verstaan in het belang der wetenschap, sujetten te leveren. Op zekeren dag, dat de doctor, gekleed in zijn langen, grijzen mantel, die hem het voorkomen van een weggeloopen monnik gaf, in de gerechtszaal plaats nam, bracht men voor de balie een rooden huzaar van het regiment der Koningin, beschuldigd van desertatie, een misdaad, die, zooal3 ieder weet, met den dood wordt gestraft. Onze huzaar was een forsche knaap, met een herculische gestalte, een waar meesterstuk der schepping, waarin Phidias plezier zou gehad hebben. De goede doctor wreef zich de handen en zag den ongelukkigen ruiter aan met oogen, die van begeerte schitterden. De roofzuchtige gier, die in de lucht zwevende, zich gereed maakt om op het angstvallig duifje neer te schieten, kan niet roofgieriger zijn. Maar de waardige doctor vermoedde in de verste verte het schaamtelooze van zyn gedrag niet: hij had niets dan de wetenschap voor oogen. Gedurende het roerend pleidooi van den verdedi ger, wischte hij zich herhaaldelijk het voorhoofd af; hij was ten prooi van een onbeschrjjfelijken angst. Die advocaat had zijn tong bij zichals hij zijn cliënt eens van de galg praatte 1 Het scheelde weinig. Er waren wel verzachtende omstandigheden in het feit; maar in die dagen speurde men zoo nauw niet. Het hof was onverbiddeljjk en de angst van den doctor ten einde. De advocaat was er niet in geslaagd den hals van den armen drommel te redden, hoewel hij den rechters op overtuigende wijze aantoonde, dat slechte behandeling alleen den huzaar er toe gebracht had te deserteeren. Kortom, de beschuldigde werd tot de galg ver oordeeld. In zijn vreugde en den haast om zjjn buit te be zitten, vroeg Cubitus om het lijk dadeljjk na de terechtstelling af te nemen en gaf den heul een fooi om het ingepakt en wel zonder oponthoud te verzenden. Drie dagen daarna werd de gehangene met al de vereischte voorzorgsmaatregelen van de galg ge nomen en ten huize van den beroemden geleerde gebracht, waar hij in diens snijkamer, die op korten afstand van zjjn slaapkamer lag, werd neergelegd. Dien avond werkte de doctor, die gewoon was 's nachts te studeeren, juist in die slaapkamer. Hij zat zich voor te bereiden voor een lezing, die hij den volgenden dag voor een talrijk gehoor zou houden en waarin hij een nieuwe theorie zou ontwikkelen over de wijze, waarop zich de verschillende microhen in de vertakkingen der wervelkolom verbreiden. Alles sliep in huis. Plotseling, tegen middernacht, hoort de doctor van de zjjde van zijn snijkamer een groot geraas. Denkende dat misschien een kat bij ongeluk te gelijk met het lijk daar is opgesloten, staat hij op, neemt een kaars en gaat op verkenning uit. Hij opent do deur van de snijkamer, waarvan hij den sleutel altijd bij zich droeg, gaat binnen, licht het kleed op, dat den terechtgestelde bedekte en deinsde ontsteld, verplet achteruit. De plaats was ledig. Geen gehangene meer! De huzaar was loeer gedeserteerd I Dat was be paald een hebbelijkheid van hem De ramen waren toch goed gesloten, de deur ook. Het was onmogelijk dat men hem zijn gehangene ontstolen had. Hij liet zijne blikken eens door de kamer gaan en bemerkte den huzaar, die op zijn gemak in een hoekje zat, maar, natuurlijk zonder eenig spoor van uniform aan. Doctor Cubitus was niet laf. Toch kon hij een lichte huivering niet onderdrukken, die langs zijn ruggestreng liep, en hij stond een oogenhlik onbe wegelijk, als verstijfd. En er was reden voor. De huzaar verroerde geen viu. Hij deed alsof hij den doctor aanzag. Langzamerhand krijgt de arme Cubitus zijn koel bloedigheid terug. Hij beweegt zich eenige malen rechts en links en het lijk volgt hem met de oogen. Ondanks al zijn geestkracht is de arts niets op zijn gemak. Hij acht het het voorzichtigst zich terug te trekken. Met de oogen voortdurend op zijn verschrikbeeld gevestigd en de kaars in de hand, wijkt hij pas voor pas achteruit, tot aan de deur van de kamer. Het lijk staat bedaard op en komt nader, terwijl het de bewegingen van den doctor volgt. Die geheel naakte reus, met zyn bleek gezicht, gelijkende op een marmeren standbeeld, dat door.een onzichtbare veer bewogen wordt, het nachtelijk uur, de doodsche stilte, alles werkt mede om den angst van den geleerde te vergrooten. Door zijn angstige stuiptrekkingen laat hij de kaars vallen, die uitgaat. Nu verliest doctor Cubitus het hoofd geheel en al en slaat op de vlucht. Het lijk achtervolgt hem met reusachtige schreden van kamer tot kamer, gang in gang uit, zonder een enkel woord te spreken. De angst van den armen man klimt tot het uiterste.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1