Zl I II I kZU Sl NI NIEUWSBODE. Donderdag 29 Mei 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. Keuring der Rijtuigen. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5852. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot d« Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat de Commissie van beheer van liet; Kazerneinoutsfoiuls rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1889, op Vrijdag1 don 30 Mei e.k. te uur des namiddags, in een der localen van het raadhuis dezer gemeente, en roepen alle ge rechtigden tot het fonds op, daar by tegenwoordig te zijn. Zierikzee, den 24 Mei 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. 1.® B. De Secretaris, J. G. BETHE, l.° S. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente, hebben goedgevonden te bepalen dat op Zaterdag den 31 Mei e. k., des namiddags te 5 uur, aan de Balie, eene KEURING- zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te onder gaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie- Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 10 Mei 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. l.° B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Onloochenbaar is het, dat in de laatste jaren vele pogingen zijn aangewend om de gevaugenissen te verbeteren en de straf meer evenredig te maken aan de gepleegde misdaden. Was men er vroeger slechts op uit, om diegenen, welke schade aan de maat schappij berokkend hadden, voor eenigen tijd of voor goed onschadelijk te maken, thans is bijna overal met dit stelsel gebroken en is daarvoor een edeler doel in de plaats getreden, den misdadiger te ver beteren, het zedelijk bewustzijn bij hem te doen ontwaken of te vermeerderen. Van daar dat men godsdienstonderwijs en gewoon onderwijs in de ge vangenis heeft gebrachtvandaar ookdat men gebroken heeft met de vroeger heerschende methode om alle gevangenen bij elkander te plaatsen. Ook in da toepassing der straf is groote verandering geko men. Strafte men eertijds slechts naar mate het min of meer ernstige van het bedreven kwaad, thans wordt er ook wel degelijk gelet op de omstandigheden, de drijfveeren die tot de misdaad hebben geleid. Dat ook aan dit stelsel fouten kleven, zal niemand ont kennen, doch dat daarmede in ieder geval, uit het oogpunt der humaniteit, eene groote schrede voor waarts is gedaan, evenmin. En verblijdend is het daarom, wanneer een land, waar de nieuwe begrippen omtrent misdaad en straf nog niet zijn in toepassing gebracht, daartoe overgaat. In Frankrijk werd dezer dagen daartoe een voorstel ingediend. In den Senaat werd door een der leden voorgesteld verzwaring der straf voor hen, die bij herhaling in handen der justitie vielen, verlichting der straffen bij het plegen van een misdaad voor de eerste maal. Volgens den voorsteller is het aantal misdaden in de laatste vijftig jaren bijna verdrie voudigd en vindt deze vermeerdering haar oorzaak in het plegen van misdaden door ontslagen gevan genen. Dit bewijst, dat de gevangenisstraf niet vol doet aan den eiscb, die men er aan stellen kan; ver betering der misdadigers en de oorzaak daarvoor is te wijten aan de aanraking in de gevangenis met verstokte misdadigers. Wel is ook in Frankrijk een wet aangenomen, waarbij de celstraf is ingevoerd, maar ofschoon die reeds van 1845 dagteekent, is zij slechts voor een zeer klein gedeelte uitgevoerd. Het kwaad moet gekeerd worden en daartoe is het eenige middel eenzame opsluiting. Ook wenschte de voorsteller, dat er onderscheid gemaakt zou worden tusscben den persoon die voor de eerste maal voor den rechter verschijnt en hem, die reeds eenige malen veroordeeld was. De le groote gestrengheid banin plaats van den schuldige te verbeteren, er toe leiden om hem geheel voor de maatschappij verloren te doen gaan. De commissie, belast met het onderzoek van dit ontwerp, wil ook aan den rechter de gelegenheid geven om eene uit gesproken straf niet le doen ondergaan. De rechter krijgt de bevoegdheid om eene straf op te schorten en indien de persoon gedurende vijf jaren niet ander maal in handen der justitie valt, wordt de veroor deeling tenietgedaan. Voor hen, die keer op keer zich schuldig maken aan overtredingen, wil de voor steller zwaardere straffen uitspreken. Thans zijn er personen, die veertigmaal voor den rechter verscbijnen en veroordeeld worden. Tegen dezulken is de maat schappij niet genoeg beschermd. In dat opzicht is er eene leemte en die wil de voorsteller aanvullen. Het geheele voorstel is in eerste lezing aangenomen. De uitslag der gemeenteraadsverkiezing te Parijs heeft Boulanger geheel terneergedrukt. Hij heeft zijne partij ontbonden en die partij heeft op hare beurt zich weder tot eene nieuwe gevormd, die natuurlijk hetzelfde blijft willen wat zij onder een anderen naam gewild heeft, en zoo is dan nu het Boulangisme in Frankrijk werkelijk begraven. De President der Fransche Republiek is weder aan het reizen. Hij bezocht Avignon, Nimes en Montpellier en werd overal met groote feesten en gejuich ontvangen. Naar men meldt zou hij bij zijn aanstaand bezoek te Belfort officieel door den stadhouder van het Rijks- land Vorst. Hobenlobe, namens den Keizer van Duitschland woi'den begroet. Indien dit waar is, is het een verblijdend teeken evenzoo goed als wanneer het andere gerucht bewaarheid wordt, dat de Keizer zich op zijne reis naar Rusland door den nieuwen Rijkskanselier zal doen vergezellen en minstens drie weken de gast van den Czaar denkt te blijven. In den Rijksdag blijft nog altijd de legerwet aan de orde. De regeering is tegenover de Commissie belast met het onderzoek niet karig in hare mededeelingen. Zoo erkent zij volmondig, dat de regeering geen zeker heid hoegenaamd geven kan hoeveel aanvullings- credieten er nog noodig zijnde regeering houdt het oog gericht op de naburen; wat die doen, moet ook zij doen. En ondertusschen mag het volk de premie voor den vrede betalen. Men vertelt nu, dat de regeering terug zou gekomen zijn op een oud plan, n.l. om belasting te heffen van alle niet-dienstplich- tige mannen en zelfs moet plan bestaan om de in liet buitenland vertoevende Duitschers deze belasting op te leggen. Zoodoende kunnen zij, die om de eene of andere reden de wapens niet kunnen dragen, toch ook het leger dienen. In de werkplaatsen der artil lerie te Spandau is de bezoldiging der arbeiders met 15 a 20 pCt. verhoogd. Men vermoedt dat deze ver hooging wel op uitdrukkelijken last van den Keizer is geschied. Prins Bismarck is voornemens dezen zomer in Engeland door te brengen. Nog voort durend ontvangt hij bewijzen van waardeering; zoo zond hem eene Zweedsche vereeniging het portret van den grootsten Zweedschen Staatsman, keurig in een lijst gezet. In Engeland wandelt bet ministerie tegenwoordig ook niet op rozen. Berokkende de Iersche geschie denis, de nieuwe landwet, het reeds vele moeilijk heden, thans breekt weer een nieuwe storm los, nu men het ministerie gebrek aan vastheid gaat ver wijten tegenover Duitschland in Oost-Afrika. De nieuwe drankwet wordt sterk bestreden door de matigheidsparty en al is de wet nu al in eene tweede lezing aangenomen, zal zij die met kracht bestrijden. Te vreezen is het dat hierdoor eene scheuring ontstaat in de liberale partij, wier hulp de regeering zeer noodig heeft. Aangaande Ierland wordt het duidelijk, dat lord Salisbury, trots den tegenstand, die hij bij zijn ont werp omtrent land-aankoop beeft ondervonden, zijn voorstel noch wijzigen, noch intrekken zalhij wil zelfs de wet dit jaar nog in werking brengen, ook al moet bij daarvoor het Parlement afzonderlijk bijeenroepen. Wat Afrika aangaat tegen het beweren van Stanley, dat Engeland zijne rechten tegenover Duitschland prijsgaf, heeft lord Salisbury in- eene rede beweert, dat hoe verklaarbaar het misschien ook zijn zou, toch Stanley en de gevoerde onderhandelingen tus- schen Duitschland en Engeland niet gekend was, en hij dus ook niet weten kon wat er besloten was en dus ook niet beoordeelen kon of Engelands rechten waren prijsgegeven. De waarheid was, dat er nog niets besloten is en dus behoefde men zich niet bang te maken. Ondertusschen is het eene zeer belangrijke zaak, die het Engelscbe ministerie nog menigen kwaden dag kan bezorgen. Spoedig gaat het Lagerhuis met vacantie en de beslissing over de groote vraagstukken "blijft hangende tot den zomer. Uit Amerika komen onrustbarende tijdingen. Zoo zouden de Indianen en het Westen der Vereenigde Staten zeer onrustig worden en onder hen de mee ning zijn verbreid, dat het Groote Opperhoofd staat te komen, die geheel Noord-Amerika voor de India nen zal heroveren. Men vreest voor een algemeenen Indianenkrijg. De regeering neemt maatregelen en zendt troepen naar het Westen. Oost-Indië. Batavia,, 23 April. De influenza,, die te Padang- Pandjang zulke groote verhoudingen heeft aangenomen, doet zich sedert eenige dagen ook hier te Padang gelden, niet slechts onder de troepen van het garni zoen, doch ook onder de Europeesche ingezetenen en de inlandscbe bevolking. De ziekte is echter van een goedaardig karakter en verloopt meestal binnen drie tot vier dagen in een schier volkomen herstel. Uit Padjang-Pandjang schryft men daaromtrent van den 12den dezer »Myn zooeven verzonden telegram meldt u den toe stand alhier: 150 lijders in het hospitaal en heden morgen 76 man op het ziekenrapport. Amerika. De New-York Herald maakt bijzonderheden openbaar omtrent een komplot, hetwelk ten doel heeft de los making van beneden-Californië van den MexicaaDschen staat, en de vorming van een zelfstandige republiek, welke later bij Noord-Amerika zou worden ingelijfd. Het complot zou uitgaan van Engelsche kapitalisten, bij de International Company of Mexico betrokkenzy zouden 100,000 doll, hebben byeengebracht, waarvoor reeds wapenen op groote schaal zouden aangekocht zijn. Het hoofdkwartier der samenzweerders wasSanDiego; het plan bestond 1 Augustus met een korps binnen te rukken, Ensenada te bezetten, de republiek uit te roepen en een voorloopige regeering te vormen. Over den brand van de Naaimachine-fabriek der Singer-Maatschappij te Elizabetbport (New-Jersey) komen ons de volgende bijzonderheden ter kennis, die in menig opzicht het eerste bericht wyzigen en het ongeval wezenly k geringer doen kennen als oorspronkelijk volgens het korte telegram verondersteld werd. Van het hoofdgebouw werd slechts een' deel verwoest, waar hoofdzakelijk de magazijnen van naalden en andere deelen gevestigd waren en van de beide uitgebreide zijvleugels van het kolossale gebouw slechts het dak over een lengte van 200 voet. De eigenlijke fabrieks gebouwen met de machineriën, alsook de kantoren hebben niet geleden, terwijl ook de bewaarplaatsen van afgewerkte machines en houtwaren van het vuur verschoond bleven. De fabrikatie ondervindt in het minst geene be lemmering. Engeland. Bonden, 26 Mei. De Times behelst een uitvoe rig artikel van Stanley. De beroemde explorateur schrijft daarin, dat bij geen eigenbelang heeft bij Afrika, maar de belangen bepleit van de aandeelhouders der Britsche Oost-Afrika Compagnie. Stanley beschouwt de door Duitschland in Oost-Afrika verkregen concessiën als Engelsche misslagen, maar deze zijn nu feiten gewor den waarin geen verandering meer kan worden gebracht. Het ia thans de hoogste tjjd dat aan Duitschland verder niets worde, afgestaan, anders wordt de stelling der Britsche Oost-Afrika Compagnie onhoudbaar, en gaat hare geldbelegging verloren. Het beleid van Enge land ten aanzien van Afrika was tot dusver al te veel een toegeven aan de zucht om Duitschland te vriend te houden. Stanley wil geen geschil met Duitschland, maar de inschikkelijkheid heeft bare grenzenDuitsch land moet worden gehouden binnen de grenzen van het gebied, zooals die in 1886 in gemeen overleg zijn vastgesteld. Oostenrijk. In 't begin der vorige week werd te Ofen eene oude juffrouw begraven, die sedert dertig jaar haar kamer niet had verlaten. Zij was de dochter van een zeer vermogend man. Toen zij nog een mooi, jong meisje was, verloofde zij zich met een ambtenaar, die op zekeren dag den inval had van haar te verlangen, dat zij hem daardoor haar liefde zou bewijzen, door op een bepaalden dag niet op straat te komen. Zy beloofde dit, maar toch ging zy des avonds een paar minuten haar woning uit. Haar aanstaande hoorde dit den volgenden dag en verbrak onmiddellijk de ver loving, daar hij niet aan de liefde van een meisje kon gelooven, dat tot zulk eene kleine opoffering niet in staat waB. De jonge dame deed, om zichzelve te straf fen, een plechtigen eed, dat zy, zoo lang zy leefde, haar kamer niet meer zou verlaten en zij heeft tot aan haar dood woord gehouden. Nederland. Beiden, 23 Mei. Alhier kregen heden, terwyl de miliciens der infanterie op T schuttersveld waren, een paar hunner eene woordenwisseling met eenen burger, die bekend staat niet wel bij het hoofd te zjjn. Om van hem af te zijn, gingen de militairen huns weegs, doch aan het toegangshek gekomen, liep de burger zonder toestemming daar binnen en pakte de politie muts van een dier miliciens at, waarmede hy den Sin gel opliep, gevolgd natuurlijk door den militair, die zijne muts terugeischte. Daarop pakte de burger hem aan en drong hem in het water, waarby hy ook zelf er in viel. Oogenblibkeljj Bprongen eenige miliciens te water, die hun kameraad, die nog door den burger werd vastgehouden, ontzetten en op het droge brachten. Daarna zonk de burger in de diepte weg, en toen ook hy werd opgehaald, bleek het dat hij reeds dood was. *s Grarenhage, 26 Mei. De leden der Tweede Kamer zyn thans tot hervatting der werk zaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 Juni e.k. te drie uren. 's-Gravenhage, 27 Mei. Naar wij vernemen, zijn in den ministerraad, o.a. in eene Zaterdag gehouden buitengewone vergadering, de legerwetten op nieuw behandeld, naar aanleiding van het daaromtrent door den Raad van State uitgebracht advies. Donderdag werd yoor het gerechtshof te 's Graven- hage, kamer van burgerlijke zaken, gepleit in de volgende kwestie. In het jaar 1833 werd zekere Lemson, gehuwd met Clara Balyn, door koop eigenaar van een huis met hof te Bruinisse. Eerstgenoemde stierf in het jaar 1851 en zijn echtgenoote, die bedoeld huis bleef bewonen, ver huurde daarvan een voorkamertje en den zolder aan haar broeder Leendert Bolijn. Toen de weduwe over leden was, betrok een barer kinderen de woning, met uitzondering van het voorkamertje en den zolder, welke in gebruik bleven van L. B., die bij deze ge. legenheid ƒ600 stortte, waarvoor? Mr. Jac. van Gigcb, die voor den appellant optrad, deelde, behalve de hierboven vermelde feiten, nog het volgende mede: L. B. was ten slotte ook tot zijn vaderen verzameld en had tot universeel erfgenaam den tegen woordigen appellant benoemd. De familie van den erflater, die het huis te Bruinisse bewoonde, weigerde echter, op verzoek van appellant, dit te ontruimen, op grond dat het niet tot de bezittingen van Leendert-oom behoorde. Appellant had dien tengevolge bij het kantongerecht tegen de bewoners een eisch tot ontruiming ingesteld, maar deze was ontzegd, op grond dat eischer's recht van bezit niet was gebleken. Hij had inmiddels het voorkamertje en den zolder van het betwiste huis aan iemand ver huurd, die zich dan ook daar geïnstalleerd had. De familie va-u den erflater was evenwel niet met de inwoning van den haar opgedrongen huisgenoot ingenomen en stelde op naar beurt tegen dezen bij de rechtbank te Zierikzee een vordering tot ontruiming in. De buurman riep echter zijn huisheer in vry waring, tengevolge waarvan het proces tegen dezen werd voortgezet, die ten slotte, na bet houden van een enquête en contra-enquête, in het ongelijk gesteld en tot ontruiming veroordeeld werd. Pleiter besprak de qualiteit der bij de beide enquêtes gehoorde getuigen en meende dat die van de enquête, ten behoeve van app. gehoord, meer geloof verdienden dan die van de contra-enquête, ten behoeve van geïntimeerden gehouden, en wel omdat eerstgenoemden meer ontwikkeld en dus beter in staat waren om z9kere gezegden, door den erflater by diens leven geuit, te apprecieeren. De verklaringen zeiven besprekende, trachtte pleiter aan te toonen dat daaruit bleek: 1°. "dat L. B. aan verschillende respectabele personen had medegedeeld, dat hij vóór 30 jaren het bewuste huis gekocht en met ƒ600 betaald had, maar dat hy het uit gierigheid en somdat hij bang was voor zwartrokken zooals dominés, advocaten enz." niet had laten overschrijven; verder dat hy jaren lang door velen in het dorp als den eigenaar van het huis werd beschouwd; 2°. dat éón van de nu geïntn., die thans nog het huis be woont, wekelijks aan L. B. 2 huishuur moest betalen 3°. dat deze zoolang hij in het huis had gewoond de lasten had betaald en 4°. dat hij steeds de reparatiën, welke aan het huis waren geschied, had bevolen en ook betaald. Al deze vermoedens te zamen en in onderling ver band waren meende pl. voldoende om het bewijs te leveren, dat de erflater het huis gedurende 30 jaren in eigendom had bezeten en des appellants aanspraken daarop rechtmatig waren. Mr. A. M. van Stipriaan Luïspius geloofde niet dat het hof het ten opzichte van de meerdere of mindere geloofwaardigheid van sommige getuigen met den vorigen pleiter eens zou zijn. Wat de door dezen aangevoevde vermoedens betrof, kon pleiter niet toegeven, dat daaruit ook maar eenigszins het ondubbelzinnig ongestoord bezit ge durende 30 jaar, waarop appellant zich beriep, bleek. Als men een huis koopt, maakt men zeide pl. natuurlijk daarvan een acte op en laat het overschrij ven dit zou hier met opzet zijn* verzuimd, en toch bleek, dat L. B. volstrekt niet zoo'n grooten afkeer van de zoogenaamde zwartrokben" had als door sommige getuigen werd beweerd, want andere vaste panden, welke bij bezat, waren wel degelijk overgeschreven. Pleiter concludeerde derhalve tot bevestiging van het vonnis a que. De uitspraak van het hof deelen wij later mede. Toir Neuzen, 27 Mei. De werkzaamheden aan de West- en Zeesluis alhier zijn thans zoover afge- loopen, dat men Zondag avond een begin heeft kunnen maken met schutten, en reeds een 20-tal atoom- en zeilschepen de sluis zyn gepasseerd, met bestemming voor hier en Gent. Tholen, 27 Mei. In de heden alhier gehouden gemeenteraads-vergadering werden na voorlezing en goedkeuring der notulen de volgende ingekomen stuk ken behandeld: ten le een verzoek van C. J. Schot Sz. om 6 M2. gemeentegrond te koopen, hetgeen toe gestaan werd, evenwel aan Burgemeester en Wethouders de goedkeuring over te laten, indien adressant meer dan 6 M2. grond noodig had; ten 2e een verzoek van J. A. Blom om vrijdom belasting (hoofdelijken omslag) te verkrijgen, hetgeen op voorstel van het dagelyksch bestuur met algemeene stemmen plaats heeft; ten 3e proces-verbaal van Burgemeester en Wethouders omtrent kasopneming gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat 2936,96 in kas aanwezig moet wezen en zulks ook is; ten 4e twee missieven van H.H. Ged. Staten, n.l. goedkeuring raadsbesluit omtrent onderhandsche ver koop gemeentegrond en de bepaling omtrent den leef tijd van kinderen, die de openbare school bezoeken ten 5e een request van de familie van Mejuffrouw Verkerke om in het belang van haar en hare kinderen maatregelen te nemen, welke reeds door den voorzitter zijn genomen en door den raad met algemeene stemmen goedgekeurd werden. Na eenige wijzigingen kohieren hoofdelyken omslag, hondenbelasting en begrooting 1889 wordt de verga ring gesloten. Ziorilizoe, 24 Mei. Donderdag 11. had in »het Huis van Nassau" eene zeer druk bezochte vergadering plaats van de afdeeling Zeeland der vereeniging >het Nederlandsch Paardenstamboek". Nadat de voorzitter op gebruikelyke wijze de vergadering had geopend en de notulen waren voorgelezen, werd door den voorzitter mededeeling gedaan van den uitslag der gehouden paardenkeuringen in de verschillende streken van Zeeland, waarby gebleken is, dat de deelneming alge meen wordt en de afdeeling Zeeland in het korte tijdperk van haar bestaan zeer veel redenen van tevredenheid heeft. Het ledental is in het laatste jaar belangrijk toegenomen. Verder wordt bij monde van den heer B. G. van der Have rapport uitgebracht door de commissie, belast met het onderzoek der rekening over het jaar 1889, en deze met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde: le. Bespre king van eene herkeuring tot controleering der inge schreven paarden, en van het plan, een voorstel daaromtrent in te zenden op de algemeene vergadering van het hoofdbestuur. Met het oog vooral op de hengsten, die na korten tijd een gebrek kunnen krijgen, zoodat zij voor de fokberjj ongeschikt worden, wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 2e. Be spreking van den minimum-leeftijd voor de inschrijving van paarden in het stamboek. Daar er bij de keuring veelmalen zeer jonge paarden, van 1 a 2 jaar worden aangeboden, en die leeftijd zeer veel bezwaren heeft, daar het niet altyd te zien is, of paarden van dien leeftjjd goede of minder goede fokdieren kunnen wor den, wordt besloten, alleen paarden minstens 3 jaar oud bij de keuring toe te laten. Nog werd behandeld de wenschelijkheid eener ver plichte hengstenkeuring. Met het oog op het aantal minder goede hengsten, in deze streken het laatste jaar gestationeerd, en die door een zeer laag gesteld dekgeld vele paardenfokkers verlokken er gebruik van te maken, wordt het wenschelijk geacht, de hengsten- keuriDg verplichtend te stellen. Het bestuur wordt gemachtigd, een request dienaangaande aan het Pro vinciaal Bestuur van Zeeland in te zenden. Ten slotte werden herkozen de aftredende bestuurs leden, de heer J. van der Have, vooorzitter, en de heer M. W. van Arenthals; terwijl in plaats van den heer Iman G. .J. van den Bosch, die wegens langdurige buitenlandsche reis niet in aanmerking wenscht te komen, tot secretaris wordt benoemd de heer N. W. Hocbe te Ellemeet. De eerstvolgende vergadering zal plaats hebben te St. Maartensdijk. Bij de jongste veranderingen in het personeel der rijksveldwacht zijn verplaatst de rijksveldwachters 3de klasse J. Visservan Brouwerehaven naar Vlissingen en H. Jonkers, van Vlissingen naar Brou wershaven. Door de geneeskundige staats-commissie is o. a. voor het late gedeelte van het arts-examen toegelaten de heer P. J. de Vlieger, cand.-arts. Benoemd tot onderwijzeres te Anna Jacoba Polder, Mejuffr. J. Deurloo te Oud vosmeer. De telegrafist 2de kl. M. Dolhain is tijdelijk van Amsterdam naar Goes verplaatst. Met aanvang van 28 dezer zal te 's Heerenhoek een rijkstelegraaf kantoor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend zyn. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werk dagen van 9 tot 12 uren voor- en van 3 tot 6 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voormiddags. Do zomerdienstregeling op de Staatsspoorwegen, die met 1 Juni a.s. in werking treedt, is, wat betreft de lijn VlissingenRoosendaal, geheel gelijk als de thans nog in werking zijnde winterdienstregeling. Tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw zyn benoemd de heeren jhr. Hartsen, directeur der Hol- landsche sociëteit van levensverzekering te Amsterdam, de professoren P. van Geer en Van Pesch, en mr. Beaujon te Amsterdam. De oud-minister van Waterstaat, de heer J. G. van den Berg, is heden teMaastricht plotseling overleden. De overledene werd op 22 April 1883 in het minis terie-Heemskerk aan het hoofd van het departement van waterstaat geplaatst, en trad op 3 Juli 1887 als minister af. Volgens de Zutph. Gt. zou Mevrouw Bulkley tegen wie, gelijk gemeld is, door het Ambtsgericht te Freiburg in Baden een bevel tot gevangenneming is uitgevaardigd wegens aanzetting tot moord en ophit sing tot laster aldaar in hechtenis genomen zijn. Donderdag morgen is te Haarlem onder ver dachte omstandigheden dood gevonden een 11-jarige knaap, een vóórzoon van een vrouw, die sedert met een fabrieksarbeider daar ter stede was getrouwd. Den vorigen avond had de jongen, die niet school ging, maar met lucifers aan de huizen bedelde, garnalen en radijs gegeten. Spoedig daarop klaagde hij over onpasselijkheid en neiging tot braken en ging vroeg naar bed. Den volgenden morgen vond de moeder hem dood. Het lijk is naar liet gasthuis overgebracht om gerechtelijk te worden onderzocht. De knaap was in een begrafenisfonds voor 125 verzekerd. In de Tleldersche Courant van 11 Mei en in De Echo van 17 Mei kwam een artikel voor, waarin de luitenant ter zee le kl. S. T. Land, lid van de Tweede Kamer, op krachtige wijze protesteert tegen de wille keurige handelwijze van den commandant van het torpedoschip „Marnix", die het den gehuwden onder officieren van rijkswege toekomend rantsoen inhoudt, wanneer de mannen aan wal bij vrouw en kind gaan eten. Naar aanleiding hiervan meldt een der schepelingen van hot wachtschip te Nieuwediep aan De Echo, dat de commandant, zoodra genoemd artikel was verschenen, alle ondei-officieren tot zich riep en o. a. zeide„dat schrijven iu de couranten zal ik jelui wel afleerenik heb oogluikend toegestaan, dat jelui het rantsoen mee naar huis neemt, maar nu je slapende honden wakker maakt, zal ik hem ten strengste met provoost of degradatie straffen, die voortaan zyn rantsoen mede- neemt." Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. XSxrulnisse, 26 Mei. Voor het herstellen, ver nieuwen en onderhouden van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van het calamiteuse waterschap Bruinisse tot 30 April 1891 was ingeschreven door de Heeren: J. de Rijke te Sir- Jansland voor 5750; Joh. de Jonge te Biezelinge voor 5689H. de Groot te Scherpenisse voor 5655 J. van Strien te Zierikzee voor 5599 C. Bolier Cz. te Bruinisse voor 5529; L. van Popering te Bruinisse voor 5380; en J. de Ryke te Stavenisse voor 5180. Het werk werd gegund aan L. van Popering te Bruinisse. Bruinisse, 27 Mei. De alhier gehouden aan besteding van gemeentewerken, had de volgende uit komst: le perceel. Gedeeltelijke herstelling van den haven- muur, minste inschrijver M. Elenbaas, 410. 2e perc. Leverantie van een eiken vloedpaal in de haven, ter remplaceering van een oade dito, minste inschrijver Abr. Zoeter, 96. 39 perc. Onderhoud beschadigde vloedpaal, muren, spuisluis, gewone schoonmaak, minste inschryver P. Okkerse Az., 23. 4e perc. Idem onder hond bruggen, enz., minste inschryver Abr. Zoeter.!1) 5e perc. Schoonmaak torenzolder en oude school, stelling, enz.onderhoud telegraafkantoor, Jb. ser Johz., 37,50. 6e perc. Onderhoud riolen, slolf^, putten, pompen, riool maken bij kerkhof en onto' wyzerswoning, M. Elenbaas, 76,50. 7e pere. Onder* houd van het woonhuis annex het telegraafkantoor, M. Elenbaas f 5. 8e perc. Onderhoud en vernieuwing conferentiekamer, Jb. Visser Johz., 38,50. 9e Onderhoud lijkenhuis, M. Elenbaas, 5. 10e perc. Onderhoud straten, pleinen en herbestrating met grès- keien bij Kerkstraat en grintweg, C. Bolier, ƒ356. 11e perc. 423 M2. bestrating met nieuwe klinkers, Molenstraat, J. J. Capelle, f 599. 12e perc. Onderhoud openbare school en onderwijzerswoning, J. J. Capelle, f 38,40. Alle inschrijvers wonen te Bruinisse. Perceel 10 werd niet gegund. Stavenisse. Door Burgem. en Weth. alhier is voorloopig™ aanbesteed het maken van een keiweg op den Sfcoofdyk in deze gemeente, ter lengte van 450 M. bij eene breedte van 21/» M. De raming bedroeg 3000. Ingeschreven is door de hh.: Iz. Douw te Zierikzee a3497; J. de Rijke Jr. te Stavenisse - a 3387; C. Bolier Cz. te Bruinisse a 3384; P. Moerland te Stavenisse a 3199. De uitvoering van dit werk wacht slechts op eene naar men hoopt gunstige beslissing van H.H. Provinciale Staten in Zeeland, op een door den ge meenteraad alhier gedaan verzoek om een renteloos voorschot, in zake den keiweg. Door het leggen van een keiweg zal voorzeker in eene groote behoefte worden voorzien, wanneer men nagaat de groote vrachten die over dien weg vervoerd worden naar de kade, zoowel als het groot aantal rijtuigen en personen, die van en naar den provincialen steiger moeten en de burgery, die van het op genoemden dyk gevestigde postkantoor moet gebruik maken. Door de Breede Watering bewesten Ierseke is ge gund de levering van 1190 stère grint voor 2250 aan M. Dekker te Sliedrecht; het maken van oever verde diging J. v. d. Plas te Hardingsveld voor 15800 en bestorting voor 16788 aan C. v. d. Hooft te Terneuzen. Het eenjarig onderhoud van sluizen, gebouwen enz, voor 2224 aan W. v. d. Linde te Kattendyke. Te Cortgene is Vrijdag in het gemeentehuis door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Annapolder aanbesteed: het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1891, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken van genoemden polder. Ingekomen waren vier biljetten: van de heeren A. Schrier te Colynsplaat voor ƒ3849; S. Blok te Cortgene voor ƒ2836; A. Vermorken te Hontenisse voor ƒ2791 en J. L. Geluk te Tholen voor 2670. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Chr. Geref. gem. te Ond-Vosmeer, ds. R. Loman te Herwijnen. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Middelburg, door ds. N. J. C. de Minjer, pred. te Leerdam. Bevoepen by de Doleerende gemeente te Tholen F. Haverkate te 's Gravenhage. Ingezonden Stukken, Mijnheer de Redacteur l Met de opname van het hierbjj gaande zou U ten zeerste verplichten DEN INZENDER. In den loop der maand Juni, op nader te bepalen dag, uur en plaats (Zierikzee of Schuddebeurs), zal de heer A. F. Marlet, chef der afdeeling Landbouw belangen a/d. Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek en de Nederlandsche Oliefabriek te Delft, op verzoek van den ondorgeteekende, eene voordracht houden over de wijze waarop, de voordeelen van, enz. van eene coöperatieve zuivelbereiding. In dien tusschentjjd verzoekt de ondergeteekende dringend, hen die werkelijk deze zaak willen bevorderen, zelf te onderzoeken, welk bedrag van boterprijs wordt verkregen per liter melk bij de thans gevolgde wijze van boterbereiding, ten einde een overzicht te ver krijgen omtrent deze uitkomsten en die der machinale zuivelbereiding. Elk zal begrijpen, dat het ook zijn belang geldt en de voorloopig betoonde belangstelling in deze zaak bewijst genoeg dat men dit beseft. De wyze waarop dit onderzoek kan geschieden, is zeer eenvoudig: bij gebrek aan een maat-emmer ge- bruike men de 5- of 20-kop en meet daarmede de hoeveelheid melk, die in de karn gaat; na afloop en bereiding weegt men nauwkeurig de verkregen boter, vermenigvuldigt die met den prijs en deelt de alsdan verkregen som door het aantal liters melk, die ge karnd is. De uitkomst bepaalt de waarde van de melk per liter. Indien velen zulk eenvoudig onderzoek wilden instellen en het daarvan gedurende eenige keeren ver kregen resultaat aan den ondergeteekende wilden mededeelen, zouden zij hem ten zeerste verplichten. Een paar aanteekeningen over een geheel jaar zijner melkbereiding zyn aanwezig. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, willen wij hopen, dat ook deze regelen in uw blad mogen strekken tot bevordering van landbouw en veeteelt. UEds. Dw. Dienaar, Dreischor. J. M. KLOMPE. 333e Staats-Loterij. Collecte» uit liet 3e district van Zeeland. 5e Klasse, 8e L ij s t. No. 9611 prijs van f 1000. 15417 D 200. Prijzen van f UO. 1467 3334 3349 7797 9509 14334 2256 3348 7758 8741 9520 45411 Nieten. 1008 4388 2289 7708 1070 1389 3312 7712 1093 1459 3369 7720 11667 16720 1340 1474 3386 7764 11697 16722 1360 2204 3396 7785 13757 16725 1384 2219 5752 9502 14325 16777 9606 15413 9653 15492 Burgerlyke Stand van Zierikzee. geboren: 16 Mei. Eene dochter van J. van Belkum en A. H. Dekking. 18 dito. Een zoon van A. de Vos en M. van Wijngaarden. Eene dochter van N. Timmerman en C. Smallegange. gehuwd: 21 Mei. C. van der Maas, 20 j. jm. en J. KooymaD, 20 j., jd. overleden: 20 Mei. J. Seijlders, 94 j., wedn. 21 dito. A, Koppens, 21 m., z. 22 dito. M. van der "Wexf. 5 w., z.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1