Donderdag 22 Mei 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. BERICHT. SCHUTTERIJ. BEKENDMAKING. Onderzoek Verlofgangers. Bekendmaking. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. rxrhtigd' bii verh>>fo te Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5850. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot de. Maandags Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Nogmaals wordt herinnerd, dat Advertentiën voor dit blad bestemd uiterlijk tot des middags 12 ure op den' dag der uitgave worden aan genomen. H.H. Correspondenten gelieven ook hunne berichten vóór dien tijd aan ons Bureau te doen bezorgen. Be Birecteur-Uitgever, J. WAALE. Wegens liet Pinksterfeest zal de Kieuwsbode op aanstaanden Maandag-avond niet worden uit gegeven. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de Commissie, benoemd ingevolge art. 15 der Wet op de Schutterijen, hare eersto zitting' tot onderzoek van henaan wie - of der redenen waarop in het vorige jaar voorwaardelijke vrij stellingen zijn verleendzal houden op den S7 Mei e.k.des namiddags te 7 urein de Raadzaal op het Stadhuis. Ziekikzee, den 20 Mei 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. l.° B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee. Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 13 dezer (Provinciaal blad No. 41); brengen ter kennis der Verlofgangers van de Militie te land, die zich in deze gemeente bevinden onverschillig tot welke lichting zij behoorenvoor zoover zij vóór den eersten April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, dat het onderzoek van die verlofgangers door den Militie-Commissaris alhier zal plaats hebben op Maan dag <len O Juni e.l£., des voormiddags te 9 ure, voor het Stadhuis en roepen hen mitsdien op, om op ge zegden dag en uur ter aangewezen plaats tegenwoordig te; zijn met herinnering aan de volgende bepalingen der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72). 1°. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dagwaarop hem dé venloipas is uitgereiktbij den Burgemeester zijner woonplaats aanten einde déze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133); 2°. de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigengeeft daarvan kennis aan den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dagwaarop hij komt in de gemeentewaarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burge meester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134); 3°. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven. (Art. 136); 4°. de verlofganger die artt. 133, 134 en 136 niet naleeft, wordt in vverkelijken dienst geroepen en gedurende 3 maanden gehouden. (Art. 137); 5°. de verlofganger van de militie te land, die bij open bare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie- Commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukkenhem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Artt. 138, 139 en 140); 6°. de verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijddien het onderzoek voor den Militie-Commissaris duurt, en in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130); 7°. behoudens het bepaalde bij art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagente ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van be waring of arrestdoor den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: 1°. die zonder geldige redenen niet bij het onder zoek verschijnt; 2°. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art 140 vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als de.zijne vertoont. (Art. 141) 8°. onverminderd de straf, in het voorgaande artikel vermeid, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Militie-Cornrnissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijzevoor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143); 9°. de verlofgangerdie zich bij herhaling schuldig maakt aan het leit, sub 4°. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den Militie-Commissaris verschijnt, of aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2°. en 3°. van art. 141 vermeldwordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144); 40°. de verlofganger, die niet voldoet aan een oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur be handeld. (Art. 145); 11°. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfdkanovereenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrij willige verbintenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten hij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepenbij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesehe be zittingen, plaatsvervangers echter niet bij dezeemacht of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Arte. 9 en 74); 12°. aan de bij de militie te land ingelijfden die verlangen na volbrachten oefeningstijdminstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden wordt zulks vergund. (Art. 126.) Zierikzee, den 20 Mei 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. 1°. B. l5e Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. ~"ne denkwijze voor de een reeds gevestigd en spreekt men deze vrij uit. Doch tu8schen het uitspreken daarvan en die meening te bezweren ligt een groote afstand en te verwonderen is het niet, dat staatslieden, die uit den aard der zaak vaak geroepen zijn hunne denkwijze over dit of dat belangrijk punt kenbaar te maken, vaak op bunne eerste meening terugkomen. Onderzoek der kwestie, nadenken en bespreking, zijn daartoe de aanleiding en onbillijk is bet van die verandering van denkwijze eene grief te maken. Dat er echter op teruggekomen wordt, is begrijpelijk." Ieder die aan den weg timmert, beeft veel bekijk en daarom is het ook niet te verwonderen dat tbans bet ge sprokene van Von Moltke in den Duitschen Rijksdag de aandacht trekt. In Duitschlands wetgevende maebt zijn tbans de voorstellen vervat in de troon rede aan de orde. Koloniën zijn reeds behandeld en de nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken, zoo goed als de nieuwe Rijkskanselier, hebbfen hunne meeningen gezegd over de koloniale politiek. Terecht is men verwonderd geweest, dat de nieuwe rijks kanselier volstrekt niet zulk een groot voorstander dier politiek is, als men mocht verwachten bij de bekende voorliefde, die de Keizer daarvoor gevoelt. Caprivi dreef niet weinig den spot met hen, die Duitschland voortdurend willen noodzaken zijne koloniën uit te breiden, maar aan de andere zijde wilde hij ook niet prijsgeven, wat reeds verkregen was, en wees hij op de voordeelen, die er uit de koloniën kunnen voortvloeien. Het ontwerp tot toekenning van een creaiet voor koloniale zaken werd aangenomen. Bij de behandeling van het ontwerp tot verhooging der legersterkte ging het warm toe. Na den Minister van Oorlog nam generaal Von Moltke, den man van vóór 1800, bet woord. Hij verklaarde dat slechts eene krachtige regeering in staat was den vrede te bewaren en den oorlog te voorkomen, die men reeds tien jaar gevreesd had. Alleen het zwaard beeft lot nu toe de zwaarden in de schede doen blijven. De verstoring van dien vrede achtte hij niet te zullen voorkomen uil de regeeringen, maar uit de volkeren zelf, uit rassenhaat, enz. Kabinetsoorlogen waven er niet meerde oorlogen ontstonden nu slechts uit de hartstochten der volken, uit begeerlijkheid, uit het streven der rassen en nationaliteiten en wanneer eene zwakke regeering zich niet wist staande te houden. Bij eene beraad slaging over militaire uitgaven schuift men de geldquaestie op den voorgrond, maar de geldquaestie is slechts ondergeschikt, daar waar het het behoud van honderdduizenden menschenlevens betreft. De schitterendste financiëele positie kan niet haten, wanneer de groote Europeesche oorlog, die reeds tien jaar dreigt, eindelijk uitbreekt en er gebrekkige middelen ter verdediging zijn. De naburen geven vredelievende verzekeringen, doch zetten hunne krijgstoerustingen voort en al zijn die vredelievende uitingen veel waard, toch vindt een volk de veiligheid slechts hij zich zei ven. Hoeveel indruk die woorden ook maakten, toch bleven zij niet weersproken. Vooral verdient het opmerking, hoe von Moltke thans de vrede aanprijst, hij, die eenmaal de vrede niet benijdenswaardig noemde. Maar ook hier dient op gelet, dat de spreker de oorlogen der toekomst alleen zag uitbreken door de volkeren zelf en niet door de kabinetten. Waarlijk, wij gelooven dat het vaderland gerust zijn kan, indien het volk oorlog maken moet. Het volk maakt geen oorlog. Zelf is het het kind der rekening; eigenbelang noopt het in vrede te blijven leven met zijne huren; waarlijk de oude Moltke had het ditmaal bij het verkeerde einde en gaf zich over aan bespiegelingen. Terecht merkte een der volgende sprekers op, dat indien hij de groote algemeene socialisten-vergadering had bijgewoond, hij dus niet spreken zou. In een tijd der algemeene aaneensluiting der werklieden uit alle landen is een oorlog door het volk uitgelokt, bijna eene onmogelijkheid, althans ondenkbaar. Veel werd er nog over de voordracht gesproken. Het toenemend militairisme werd heftig aangevallen en de door Bismarck gevolgde buitenlandsche politiek evenzeer. Aan verdedigers van Bismarck ontbrak het niet. Ronduit werd verklaard door een tegen stander der gevolgde buitenlandsche politiek, dat hij zich als Duitscher verheugde en vervuld was met dankbaarheid over al hetgeen Bismarck had gedaan. En de nieuwe kanselier verklaarde, dat hij de buitenlandsche politiek van Bismarck had over genomen in zulk een toestand, dat het voor hem was als gesneden brood en bij eigenlijk niets had te doen, dan de zaken hun gang te laten gaan. Uitdrukkelijk verklaarde hij zich tegen eene ver korting van diensttijd van drie tot twee jaar. Bij de steeds toenemende lusteloosheid der jeugd eu ook bij de steeds moeilijker wordende opleiding van den soldaat had men den driejarigen diensttijd rijkelijk noodig. In korter tijd is het volk niet voldoende aan discipline te wennen. De aanneming van het ontwerp is verzekerd. De Keizer heeft een bezoek aan Koningsbergen gebracht en natuurlijk daar weder gesproken. Wie de hand ooit aan de provincie slaan wilde, die zooveel leed met Pruisen's koningshuis heeft doorstaan, hij zal in den Keizer een rots vinden. De Keizer wil echter den vrede bandhaven en kan dit ook, want achter hem heeft hij een leger, dat tot vrede dwingen kan. Terwijl de Duitschers aldus bezig zijn hun leger wederom uit te breiden met het oog ook op Frank rijk» zit dit land ook van zijn kant niet stil. De commissie voor het leger te Parijs heeft thans een plan goedgekeurd tot vorming van brigades en leger korpsen uit de troepen van het territoriale leger en tot gebruik dier troepen voor actieve operatiën. Indien we hoop hadden dat het helpen zou, waarlijk we zouden wenschen, dat het voorstel aangenomen wordt, dat thans door een lid der Kamer is voor gesteld tot wijziging der constitutie. Volgens dit voorstel zou de Senaat uit 200 en de Kamer uit 400 leden bestaan, verdeeld over de heide geslachten. Hij drukt het vertrouwen uit, dat door het mede bestuur der vrouwen de vrede verzekerd zou zijn en de oorlogen zouden ophouden. In de Italianiisclte Kamer beeft Crispi bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken weder eene rede gehouden, zoo vredelievend mogelijk. De staatkunde die gevolgd werd, was geen staatkunde van oorlog, maar van vrede. Italië sloot geen tractaten van aanvallenden aard, doch alleen van verdedigenden, en die gesloten tractaten leiden •note uitgaven. Dat de economische toestand van het rijk vooruitgaat, bewijst dat de landverhuizing uit Itatië zeer is verminderd, terwijl de financiëele toestand door aangekondigde bezuini gingen zooveel doenlijk zal worden verbeterd. De Minister van Financiën heeft verklaard, dat de begrooting voor 1800/91 sluiten zal. Zagen wij hierboven hoe Von Moltke stellingen ontwikkeld heeft die wij onjuist achten, de Minister van Landbouw in Oostenrijk heeft bij de be handeling zijner begrooting denkbeelden uitge sproken, die waarlijk in de middeleeuwen thuis behooren. Volgens hem kon men de eischen dei- arbeiders, waarbij zij als een georganiseerden vierden stand werden erkend, niet goedkeuren; bovenal was hij gekant tegen de oprichting van kamers van arbeiders, waaraan stemrecht zou worden toegekend. De arbeiders vormen, volgens den Minister, geen afzonderlijken stand, maar slechts eene klasse in de maatschappij, en hunne' toekomst berust slechts op de organisatie der beroepen. Deze laatste achtte hij nuttig voor den maatschappelijken vrede, terwgl alle andere vereenigingen en nog wel met toekenning van staatkundige rechten, een bron worden zou van onrust en wanoi-delijkheden. Aan den meer en meer afnemenden eerbied voor Gods wetten en geboden zag de Minister de oorzaak, dat de sociale quaestie zulk een dreigend aanzien verkreeg. Berusting in het beschoren lot en gehoorzaamheid aan Gods wetten zouden alleen den maatschappelijken vrede kunnen herstellen. Verdeeling der menschen in de hedendaagsche maatschappij kwam den Minister slechts in zooverre wenschelijk voor, dat zij zich tot een tweetal categorieën beperktende adellijken met hunne privilegiën als de hoogere groep en de tweede de geheel uit gilden bestaande burgerij. Gelukkig werd op de vraag of deze meeningen slechts die van den spreker in 't bizonder of die van het gansche ministerie waren, een onduidelijk antwoord gegeven. Thans bestaat er nog hoop, dat het ministerie in zijn geheel anders over de sociale kwestie en hare opheffing denkt. In Portugal heeft de Kamer van Afgevaardigden het voorstel tot erkenning der voorloopige regeering in Brazilië verworpen. Amerika. Een jonge dame uit Chelsea, in Massachusetts, heeft dezer dagen te New-York haar examen als »stuurman" afgelegd, welke betrekking zy op de stoomboot »Isis" vervult. Het verbod om met den stuurman een gesprek aan te knoopen zal wel strenger dan ergens elders ge handhaafd worden! Eng-eland. Stanley is een trouw by bellezer., Hy heeft het werd onlangs in een vergadering van het Britsch en BuiteDlandach Bijbelgenootschap te Londen met vol doening medegedeeld den Bijbel, welken hy meenam op zijn jongste reis, driemaal doorlezen. Dien Bybel ontviog hy ten geschenke van zijn vriend Sir W. Makinnon. Toen deze hem verzocht, iets te noemen wat hij gaarne hebben wilde, wat het ook mocht kosten, was dat het geschenk wat hy koos. Stanley 's liefdesroman. 't Blijkt thans dat de man, die geen tyd had om een vrouw te zoeken en die verklaarde niet te weten hoe hij met vrouwen moest praten, al lang geëngageerd was. Kort vóór Stanley's vertrek naar Afrika, drie jaar geleden, had hij miss Dorothy Tennant, een schilderes en een mooi meisje, zijn liefde bekend (waarschijnlijk dus zonder te spreken Miss Teonant heeft 3 bange jaren doorgebracht, maar móet nu ook besloten zyn Stanley, als hij naar Afrika terruggaat, op zyn tochten te vergezellen. Frankrijk. De Parjjsche Eiffeltoren doet weder van zich spreken. Donderdag-avond omstreeks tien uur, toen een vreese- lijk onweer boven de hoofdstad woedde, sloeg een bliksemflits op den afleider van den toren en gleed daar langs als een vurige slang. De wachter verklaarde, dat dit verschijnsel gepaard ging met een uitbarsting, niet ongelyk in sterkte aan die van een kanonschot. Vijfmaal sloeg de bliksem op den uitersten top van het gevaarte en deed het van boven tot beneden trillen. Het geleek nogmaals als in de dagen der tentoonstelling, of de geheele toren geïllumineerd was; het licht scheen wyd in den omtrek. Men vreesde voor ongelukken, maar tot nog toe is daar niets van bekend. In de vier laatste jaren zijn in het instituut Pasteur" te Parijs 7893 personen, die door dolle hon den waren gebeten, ingeënt. Daarvan zijn slechts 53 gestorven. De meesten van dezen hadden te lang ge wacht, vóór ze er toe konden besluiten den verren tocht naar Parijs te ondernemen om de hulp van Pasteur in te roepen. Duitschland. In de woning van den schoenmaker B. te Leisnig, in Saksen, heeft onlangs een allerdroevigst familie treurspel plaats gevonden zonder dat iemand er ge durende verscheiden dagen ook maar eenig vermoeden van had. De man moest zich voor den rechter te Leipzig wegens bedriegelyke handel wyze verantwoorden, maar hij verscheen niet ter terechtzitting en zou thans den 7den Mei wordeD gearresteerd. Daar de woning, niettegenstaande herhaaldelijk geklopt werd, niet werd opengedaan, brak men de voordeur open. Een vreese- ljjke lijklucht deed' de binnendringendeu dadelijk vermoeden, dat een ongeluk had plaats gevonden. In een bed vond men dan ook de vrouw van den schoen maker vermoord en reeds in Btaat van ontbinding verkeereude en in een gesloten koffer, onder afgedragen kleedingstukken, het kind der echtgenooten, evenzeer vermoord. Men vond een brief, waarin de schoepmaker bekende de moordenaar te zyn, en mededeelde, dat hij zichzelven ook van het leven zou berooven. Tot nog toe is geen spoor van den man gevonden. Ook al werkstakers! Jongstleden Zaterdag, zoo verhaalt de Orefeld. Ztg., brak er te Bochem een werkstaking uit onder de misdieners. Er was eene begrafenis en de knapen waren door den koster aan gewezen een half uur vóór dn plechtigheid de klok te luiden. Nu schijnt de verhouding tusschen den koster en de misdieners minder aangenaam geweest te zyn, want toen de man verwonderd ging vragen, waarom de sombere tonen niet gehoord werden, vond hy de jongens onder het portaal niet gezind tot luiden. Onderhandelingen werden geopend en de jeugdige strikers begeerden 10 pfng. voor eene le klasse, 8 pfng. voor eene 2e en 6 pfng. voor eene 3e klasse te ontvangen. Bovendien moest »de pot" aan de administratie van den koster onttrokken worden en toevertrouwd worden aan een der heeren kapelaans. Aan de eischen der werkstakers in den dop werd voldaan en weldra kondigde het kolkgebrom de Bochummers aan, dat de zaak geschikt was. Of mynheer pastoor zich later bij de strikers eens eventjes heeft laten gelden, meldt die courant niet, maar zulks zal wel het geval wezen. België. Een treurig huwelijksfeest. Sentein, de ba9 van de Monnaie te Brussel, ging vóór zijn huwelijks reis afscheid nemen van zijn vader, die hy in geen jaar had gezien. De oude heer werd door het wederzien zoo bewogen, dat hij een beroerte kreeg en dadelijk dood was. Sentein's vrouw telegrafeerde het odgeluk aan haar ouders, maar de telegraaf meldde in plaats van: père, de mon mari est mort, zooalB mevr. S. had ge schreven: père, mon mari est mort. De ouders van de jonge vrouw schrikten zoo van het bericht, dat haar dochter op den dag van haar huwelyk reeds weduwe was, dat zij er ziek van zyn. Nederland. Amsterdam, 19 Mei. Het gewen echte kapitaal van negen ton voor den horboaw van den stads schouwburg is ook heden lang niet volteekend. 's Gravenhago, 20 Mei. Heden is in het »Hótel des Indes" door een twintigtal heeren, den minister Lohman, de kamerleden Van Bylaodt, Yon Löben Seis, professoren Kuyper, Rutgers en Fabius en andere vertegenwoordigers van christelijke vereenigingen en instellingen aan den heer mr. Keuchenius, namens 3000 vrienden, overhandigd het geschenk, waartoe de Standaard 't initiatief nam. Het geschenk bestaat uit een prachtig gebeeldhouwde hoekenkast met bronzen borstbeeld van Groen van Prinsterer, vervaardigd door Bart van Hove. In de kast bevindt zich eene verzameling van geschriften van christelijke schrijvers uit alle eeuwen en landen, uit gesloten nog de levende, alle in antieke banden gebonden. In een lade liggen een keurig gebonden bijbel, een album der gevers en een catalogus der boeken. Dr. A. Kuyper constateerde in eene toespraak dat geen politieke demonstratie bedoeld was, maar alleen een bewijs van broederlyke sympathie te geven voor de kloeke en cordate wyze, waarop Keuchenius als kamer lid en minister voor de belydenis van den Christus was opgekomen. De heer Keuchenius dankte hartelijk en minzaam voor dit blijk, dat hem bijzonder aangenaam was. In de Staats-Courant van Zaterdag is opgenomen de wet van den 9en Mei jl., houdende verbodsbepa lingen tegen het dragen van wapenen. Het kan nuttig zijn te herinneren aan art. 1 dezer wet, dat aldus luidt: Het "is verboden op den openbaren weg of op eenige voor het publiek toegankelijke plaats een wapen by zich te hebben. Onder wapenen verstaat deze wet: geweren, kara bijnen, revolvers, pistolen en andere vuurwapenen, windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, degen stokken, prieaistokken, wapenstokken en dergelijke voorwerpen. Overtreding van het verbod in dat artikel gesteld, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 7 dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Sommelsdyk. Nu bet verzoek oui vrijstelling te ktijgen van het heffen van schoolgeld is afgewezen; is door den Raad dezer gemeente Het volgende besluit genomen: Het schoolgeld bedraagt: I. c. Yoor vermogenden, onderwijs ontvangende in de vakken a—k van art. 2 der wet op het lager on derwijs, twintig cent per maand en per kind b. voor minvermogenden, gelijk onderwijs ontvangende, tien cent per maand en per kind; c. voor onvermogenden wordt geen schoolgeld betaald. II a. Voor vermogenden, onderwijs ontvangende in de vakken l-t, vijftig cent per maand en per kind; 6. voor minvermogenden, als boven, vyf-en-twintig cent per maand en per kindc. onvermogenden worden zonder betaling toegelaten. Burgemeester en Wethouders beslissen wie on- en minvermogend zijn. Terneuzen, 18 Mei. De werkzaamheden aan de west- of groote sluis alhier naderen hun einde en daarmede wordt het vooruitzicht geopend, dat de scheepvaart weer spoedig haren gewonen gang gaan kan. Zes weken lang was men verplicht gebruik te maken van de zooveel smallere oostsluis, waarvan het natuurlijk gevolg was, dat men zich voor den handel van Gent en hier van kleinere stoomschepen moest bedienen, een last, die niet alle handelshuizen zich getroostten, en daarom hunne ladingen in Belgische havens ontscheepten. Dat een duidanige toestand niet voordeelig is voor onze werklieden, is duidelyk en dat de handel er onder lydt eveneens. Te verwonderen is het daarom niet, dat er zoo nu en dan gesproken wordt om deze telken drie jaren terugkomende moei lijkheden voor goed uit den weg te ruimen. Het daartoe aan te wenden middel zou bestaan öt in het maken van eene nieuwe groote sluis, die geheel voldoet aan de tegenwoordige eischen der scheepvaart, öf in het vergrooten der oostsluis. De handel te Gent schijnt meer over te hellen tot het maken van een nieuwe Bluis, waardoor schepen van een diepgang van 8,5 M. toegang zouden kunnen krygen tot het kanaal. De Belgische regeering is het in principe daarmede eens, doch wees op de groote kosten die daaraan verbonden zouden zijn. Toch stelde hij zich in connectie met de Nederlandsche regeeriDg, die het plan gunstig ontving. De kosten voor den geheelen omvang van het werk, het vergrooten der sluis en de daaraan verbondene werkzaamheden werden begroot op 16 millioen francs. Deze groote som was helaas een hinderpaal. Thans is echter door de stad Gent een plan ontworpen, waarbij de kosten zijn geraamd op ll/3 millioen francs. Een belangrijk verschil dus. Wordt dit nieuwe plan door de betrokken regeeringen goedgekeurd, dan lydt het geen twijfel of de nieuwe sluis komt er en de handel zal belangrijk zijn gebaat. In den voormiddag van Donderdag brat op de hotstede van den heer F. Dieleman brand uit. Dank zy de onmiddellijk aangebrachte hulp der omwonenden, werd de brand beperkt tot een in de onmiddellijke na bijheid der schuur staande stroomyt, welke geheel verbrandde. De inmiddels aangerukte brandspuit be hoefde geen water te geven. Bij de te Hulst gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werd, naar gemeld wordt, in de bus een stembiljet gevonden, waarop nevens de namen der beide candidaten, het bekende »Van Houtens cacao is de beste" was geschreven. Goes, 20 Mei. De commies bij de posterijen de heer K. van Langeraad wordt van Goes overgeplaatst naar Alkmaar. De brigadier-majoor der rijks-veldwacht I. Eeke bus heeft wegens ongesteldheid eervol ontslag uit zyn betrekking aangevraagd. De voorgenomen ringrijdery bij de aanstaande landbouw- en congresfeesten gaat niet door, omdat de deelneming te gering is. Door een houder van een paardenspel is aanvraag gedaan om tjjdens die feesten voorstellingen te mogen geven. Maandag viel op het perron te Goes plotseling een jongmensoh, geboortig van het Sas aldaar, die per trein zou vertrekken, op den grond. Dacht men eerst dat een beroerte hem had getroffen, later bleek zegt men dat hy plotseling krankzinnig was ge worden. Men stelle zich deD schrik voor van zyne aan staande, die hem tot het station had vergezeld. ?0 Mei. Door den werd fflaterenMin uJ' j VaD Nieuwenhuizen alhie gesignaleerd in H iT u? ze^ere N. H. van Emmerik. fEt»ilÓ0llllebl,d' ontvluchting op werd hjj^ nÏÏr wSEkïïSSir^.TvIrke!Lweger attn X leeffing1 adC^Mno nnl ^aar WÜ vernemen is de zeesche Stoomboot-Maatachapp^voiteekend.^6 wezet Prof t?4 CM^liaat-Dlrecteuren a».ege- Boesoha te Haarlem, J. (e Bterdam Westeroüen van Meter." tQ dm. Tot gek=Z»„a,gMrWJdigdpe t volwaarde'10k ..L3 werd «*ouaoie^" aannam- Waarscbii^'^verhA^tQeende Kode],jke;Tear2gnad„tfto«!«» benoe; itel van Mr. J. F.'va» vergadering reed8 eeo Dek de Clercq, om inlq, Voorzitter ter vervanging' va Mr.° Êrmerlns'te*1aaDgenomeo. Mefc biJna alge meene Stemmen werd gekozen de heer A. H. W. van der Yegt, die zich voor één jaar bereid verklaarde de benoeming te aanvaarden. In de Maandag morgen gehouden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Noord-Beveland werd door den ontvanger-griffier rekening gedaan over hef afgeloopen dienstjaar, waaruit bleek, dat de ont- vaogsten bedroegen 26118,82, de uitgaven 25492,52 eoer dus een batig saldo was van 626,30. De begroo- ticg over 1890/91 is vastgesteld in ontvang en uitga.' Off 37250 en het dykgeschot op 15. Opgemaakt werd verder een drietal voor gezvror des poldersdeze bestaat uit de heeren M. de Regt (aftredend lid), P. Verhuist en J. Heyboer. Naar men uit Vlissingen meldt, zyn de wer namheden tot opruiming van het wrak »Germani fhans afgeloopen. Het daarvoor te Vlissingen aanwezige detachem van bet korps torpedisten is gisteren morgen Bath vertrokken, eveneens tot het opruimen van wrak van een aldaar gezonken tjalk. De Heer A. Kerkhof, burgemeester van Di (N.-B.), herdacht gisteren zijne 25jarige ambt/ vulling als zoodanig. Een 19 jarig jongmenscb uit Roermond, z( E., heeft 1.1. Zaterdag de kas zijos vaders opengebr en met eene Bom van 1000 de vlucht naar Pr genomen. Zaterdag avond is in een veestal aan Goudschen Ryweg te Rotterdam een moordar gepleegd. De heer P. Proost, veehandelaar, wo aan het Noordeinde te Entingen, begaf zich avond naar den stal, toen bjj zijn knecht, Vermeer, de opmerking mastte, dat de heeste naar behooren waren verzorg! De knecht werd zoo woedend, dat hij P. mt een knipmes ov aangezicht sneed en bovendin een steek in de r zijde toebracht, welke zoo èej^'gibg, dat wond werd. P. is daarop nog naar het nat geloopen, waar hy spoedig tengevolge bloedverlies ineenzakte. Geueesheeren wa. aanwezig om de wooden te verbinden, waai draagbaar naar het ziekenhuis werd vervoer, Aan de politie, welke mede spoedig te di wa9, mocht het tot heden niet gelukken deu te sporen. De toestand van den heer P. is hoogst ernstig. Vermeer is reeds van vroeger bekend by de politie en justitie. Zierikzee, 21 Mei. Programma van bet eerste Zomer-Concert in Parklust, op Vrydag 23 Mei 1890, 's avonds 8 uur precies. 1. Geeft acht! Defileer-Marsch de Bont. 2. Mosaique de P opéra „Nabuchodonosor" Kessels. 3. Le Sooge d1 amour. Fantaisie Kling. 4. Le postillon amoureus. Polka voor pistonvan Aken. 5. Sursum Corda. Marche de processionTürinne. 6. Souvenir de Donizetti. Fantaisie Canivez. 7. Czardas. No. 1. Sur des airs nationaux HongroisMichiels. 8. Der Kladderadatsch. Grosses humoris- tisches PotpourriLatann. Herbenoemd tot burgemeester van Zoutelande de heer W. H. de Bruyntot burgemeester van Bigge- kerke de heer L. Simons. Onweersbericliten. Bij het hevig onweder, dat Zondagmiddag en avond gedurende uren ook boven onze provincie woedde, sloeg omstreeks kwartier voor zessen de bliksem in een der houtloodsen van de firma I. de Broekert en Co. te Middelburg. Enkele pannen werden weggeslagen en een dikke lat gespleten. Overigens had het inslaan geen nadeelige gevolgen. Bij den landbouwer R. onder deze gemeente is een koe in de weide door den bliksem gedood. Onder Ritthem is een driejarig paard van den land- houwer G., dat eveneens in de weide liep, gedood en onder Koudekerke een boom getroffen. Die boom werd geheel versplinterd. Te Vlissingen is de bliksem in het Groenewoud in den grond geslageneenige steenen werden omge- wopld, doch overigens hadden geene onheilen plaats. Te Borssele vielen hagel- en yssteenen van 21/. centimeter middellyn. Aan akker- en tuinvruchten werd schade veroorzaakt. Te HeinkeDszand sloeg de bliksem in een schuur van den landbouwer J. B. en veroorzaakte brand. Dank zij spoedig aangebrachte hulp, ook door de brandweer, was men den brand Bpoedig meester. Daar is de bliksem ook nog in het telefoontoestel geslagen, doch zonder schade aan te richten. Voorts werd een lam gedood en zijn enkele boomen en tele foonpalen getroffen en beschadigd. Te Ierseke werd een man, die zich naar den brand wilde begeven, op straat door den bliksem getroffen en was eenige oogenblikken daarna een lijk. Te Terneuzen heeft de bliksem, die in eene woning door een schoorsteen binnenkwam, alleen aan dien schoorsteen en eenig huisraad schade toegebracht. Terwyl de nieuwe burgemeester van Sas van Gent van Sluiskil reed naar zijne gemeente, waar hem een feestelijke ontvangst wachtte, sloeg vlak voor de paarden de bliksem in een boom, zoodat de splinters over den weg vlogen. Gelukkig kon de koetsier de paarden in bedwang houden en werd verder onheil voorkomen. In die omstreken hebben de veldvruchten, met name de rogge, veel geleden. Maandag namiddag is de bliksem geslagen in de bouwwoning van Teunis Schouwenburg, aan dei Schenkeldijk onder 's Gravendeel. De woning stout terstond in lichtelaaie vlam. Te Oisterwijk werd Maandag middag omstreeks uur het hotel »de Zwaan" door den bliksem getroffei doch zonder braud te veroorzaken. Door het df

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1