ZIERIKZEËSCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 20 Mei 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. Nationale Militie. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,-- per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5849. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Belanghebbendengéboren in 1865, worden herinnerd aan de inschrijving voor de Schutterij ter Gemeente-Secretarie voor het einde dezer maand. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op eene circulaire van den heer Commissaris dea Konings in deze provincie van 30 April j.l., A N°. 827/1, 3e afd. (Prov. blad N°. 35); brengt ter kennia van de Verlofgangers der Militie te land der lichtingen van 1884 en 1885 en der Zee militie der lichtingen van 1885 en 1886, dat de »f- gift© van liet bewijs van ontsla»- uit den dienst aan de ingelijfden bij die lichtingen is gfescliorst, tot dat zal zijn besliet omtrent de bij de Staten Generaal ingediende voordracht van Wet, strekkende om hen tot laDgeren dienst te verplichten, en dat mitsdien bedoelde Verlofgangers der Militie te land op de aanstaande inspectie zullen moeten ver schijnen. Zierikzee, den 16 Mei 1890. De Burgemeester, W. A. OCHTMAN, Weth. l.° B. KENNISGEVING. JLoilier van den Ho of del ijken Omslag voor 1890. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend: dat het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1890, op den 16den dezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier worden de aanslagbiljetten uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking kannen de aan- geslageoeu tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 19den Mei 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. l.° B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Afrika. Een verschrikkelijk drama is te Isserville (Algerië) in een afgelegen pachthoeve afgespeeld. Een kolonist, zekere Dubonis, de zoon van den burge meester van Isserville, zat met zijn vrouw en een vriend, den heer Morin, aan tafel, toen vier bandieten plotseling het huis binnendrongen. Het eerste geweerschot dat zjj losten, trof de vrouw van Dubonis, die in den rug gewond, op den grond nederstortte. Morin, die baar te hulp snelde, werd door een kogel getroffen, die hem den arm doorboorde en vervolgens in de zjj drong. De ongelukkige had nog de kracht zich naar een venster te sleepen om hulp te roepeD, maar twee kogels, tegelijkertijd afgeschoten, deden hem ter aarde zinken. Ondertusschen ontving Dubonis, die een flesch gegrepen bad om zich te weer te stellen, een slag met een geweerkolf op het hoofd, die hem naast zjjne vrouw deed neerzijgen. De bandieten gingen nu aan tafel zitten en deden zich aan spijs en drank te goed. Na goed gegeten en gedronken te hebben, sloegen de moordenaars de meubels stuk, namen het geld en alle voorwerpen van waarde mee en verlieten het huis zonder zich om hunne slachtoffers te bekommeren. Amerika. De schoener »Eliza Mary," op reis naar Australië met 79 personen aan boord, strandde onlangs in d9 nabjjheid van het eiland Mallicolo. De inwoners van dat eiland, kannibalen van de laagste soort, deden een aanval op het gestrande schip, en maakten 51 passagiers en matrozen gevangen, die door hen werden gedood, gebraden en opgegeten. De Aojerikaanacbe regeering is thans voornemens een oorlogsschip naar Mallicolo te zenden, om de kannibalen voor hun wandaad te tuchtigen. Engeland. Stanley moet een som van 1000 pd. st. 12,000) ontvangen hebben alleen voor het recht om ziju photo- grafisch portret te maken en dat in den handel te brengen. Italië. Een treurige ramp wordt uit Aviglinao, bij Turijn, bericht. Daar ia een fabriek van rookloos kruit in de lucht gesprongen. Negentien menschen kwamen daarbij om het leven en zeventien anderen werden ernstig gewond. Frankrijk. Dezer dagen werd te Parijs een jonge bedelaar op krukken, die er allerellendigst uitzag, opgebracht, bjj wien eene som van 1500 frs. gevonden werd, welke hij pas van eeDe Bank had opgevraagd. Te zijnen buize trof men, verborgen in een stroomatras, nog aan een effect van 1000 frs. en 12,000 frs. aan spoorweg-obliga- tiën. Ook de vader van den bemiddelden bedelknaap (die zeer goed ter been bleek te zijn en bij zijne in hechtenisneming een kruk op den rug van een der agenten stuk sloeg) is gevangen genomen. Deze heer, een vermogen bezittende van 27,000 francs, genoot onderstand van verschillende vereenigingen van wel dadigheid. Duitschland. Een eerzaam weduwnaar van 60 jaren, te Straats burg, meende den drang zijns harten om zich weer in 't huweljjk te begeven niet langer te kunnen weer staan. Vast besloten, plaatst hij in eenige bladen een huwelijksaanzoek, waarin hij de vertegenwoordig sters vau het scboone geslacht uitnoodigt, hare adressen met photograpbie enz. in vertrouwen op te zenden. Wie beschrijft echter zijne onaangename verbazing, toen hij onder andere ingekomen brieven de wel geslaagde portretten van zijne vier volwassen dochters, met bijbehoorende brieven, aanbiedingen enz. ontviDg. Zonder dat de een iets van het voornemen van de ander wist, had elke der dames zich van de goede partij willen meester maken. De ruan moet volkomen van zjju trouwwoede genezen zjjn en zijne docbterB hebben een duren eed gezworen om nooit weer >langs dezen meer en meer gebruikelijken weg" haar geluk te willen zoeken. Nederland. Hoorn, 17 Mei. De drukke ansjovisvangst houdt aan en neemt zelfs met den dag toe. Men kan zich geen denkbeeld maken van de ontzettende hoeveel heden, die dagelijks worden aangevoerd. Natuurlijk daalden ten gevolge daarvan de prijzen, zelfs van 5 tot 2,50 per 1000 stuks. Hemelvaartsdag wa« de aanvoer weer buitengewoon en steeg de prjjs, nu ge bleken was, dat twee gunstig bekend staande kaas- koopers alhier besloten hadden, voor hunne rekening te laten zouten". Zelfs landbouwers uit aan zee ge legen dorpen in den omtrek gaan tegenwoordig ter ansjovisvangst uit. 's Gri'a.-veiiliagj'O 17 Mei. Het gerechtshof alhier handhaafde heden de veroordeeling van Consen- heim wegens heling van de medailles, gestolen bij de firma Krelage te Haarlem, tot 2 jaar, na aftrek van den duur der preventieve hechtenis. Verder bevestigde het hof het vonnis der Middelburg- j sche rechtbank, waarbij een jongen uit Retranchement veroordeeld werd tot 4 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van geld uit bussen van het >Leger des Heila", alsmede het vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij een landbouwer, wegens mishandeling van iemand onder Scherpenisse, tot 4 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Terneuzen, 16 Mei. De opening der groote sluis alhier kan, zoo er geen onvoorziene toevallen bjjkomen, binnen enkele dagen, althans vóór 24 dezer, den daarvoor bestemden tijd, verwacht worden, daar men reeds begonnen is met de afdammingen, zoowel van de buiten- als van de binnensluip, weg te nemen. De werkzaamheden hebben hoofdzakelijk bestaan in het plaatsen van nieuwe ijzeren waaierdeuren, waar toe de kolk moest drooggemaakt worden. 16 Mei. In de heden gehouden vergadering van de liberale kieavereeniging >Eendracht maakt Macht" alhier, is tot bestuurslid, in de plaats van den heer Herman Snijders, aftredende, met 25 stemmen gekozen de heer C. L. van Woelderen; mede was aanbevolen de heer Mr. J. van der Lek de Clercq, die 3 stemmen verkreeg. Uit het verslag bleek dat het ledental stationair bljjft, 234 tegen 236 in 1889. Middelburg:, 17 Mei. Donderdagavond reed de laatste tram van hier naar Ylissingen 11 ure 's avonds. Toen deze in de LaDgeviele was gekomen, sprongen plotseling 5 of 6 dronken Middelburgers op den tram en wilden de zich op het platform van de 2e klasse bevindende personen met measen verwonden. Deze verdedigden zich daarop natuurlijk, waarop door de aanvallers den luitenant de V. met een mes belang rijke verwondingen aan bet oor en den heer R. een messteek in de rechterhand bekwam. Bij deze vecht partij werden de ruiten van den tram stukgeslagen en het gelukte met groote moeite de belhamels van den tram af te krijgen. De eerste geneeskundige hulp werd ver leend door dr. Boekelman te Ylissingen. Er zijn reeds 5 personen gearresteerd en een streng onderzoek wordt ingesteld. Bij genoegzame deelneming zal Zondag a.s. (1 ste Pinksterdag), van hier en Vlissingen een pleiziertrein loopen van VlissingenTerneuzen via Brussel. Het vertrek uit Middelburg is bepaald op 6,30 uur (per stoomtram), het vertrek uit Vlissingen des morgens ten 7,30 ure; aankomst te Brussel te 11,38 ure. Het vertrek uit Brussel is bepaald op Maandag (2e Pinkster dag), des avonds ten 5,28 ure; aankomst te VÜBsingen ten ongeveer 10 ure en ten ODgeveer 11 ure te Middelburg. GJ-oos, 17 Mei. Op Hemelvaartsdag had hier de algemeene vergadering plaats van den Nederlandschen jongelingsbond. Nadat de voorzitter der regelingscom- missie, de heer Wirtz, oen welkomstwoord had gesproken en na het zingen van psalm 24 vers 4 en 5, werd het woord genomen door den voorzitter, den heer Ooster wij k Bruin. Het bekende „Luctor et Emergo" tot uitgangspunt zijner rede nemende, betoogde hij, dat worstelen en boven bljjven het streven moet zjjn der Chr. jongelingen. Hij betreurde het, dat nog zoovele jongelings-vereenigingen in Zeeland niet aangesloten waren bij den bond. Hjj hoopte, dat ook hier eenmaal bljjken zou: „Eendracht maakt macht". Door den heer Gerretson uit Rotterdam werd de vraag besproken„hoe kunnen de vergaderingen gedurende de kermissen het best aan haar doel beantwoorden?" Op uitnemende wjjze schetste hij zulk een anti-kermis avond in eene jongelings-vereeniging te Oudkerk, welke schets bij met tal van historische feiten illustreerde. Deze voordracht zal in druk verschijnen. De heer van Bommel zet'te daarop uiteen wat eene Ckristeljjke jongelings-vereeniging nu eigenlijk wel is. Zulk eene vereeniging bestaat uit jongelingen van verschillende belijdenis, spotters evenwel uitgesloten. Omtrent den grondslag dier vereenigingen bestaan de meest uiteenloopende meeningen. De bijbelbespreking zjj practiach, naar de methode van deo Heiland. In strjjd met hare formatie en doel trachten sommigen de jongelings-vereenigingen in kerkeljjke bedding te voeren en haar een band aan te leggen, die haar vrjj- heid en zelfstandigheid belemmert. Geen lidmaten- gezelschap, maar een zelfstandige vereeniging. Mag een lid eener Christeljjke jongelings-vereeniging Heilssoldaat zjjn? Daaromtrent waren de meeningen verdeeld. Terwjjl sommigen onbepaald »neen" zeideD, beriepen anderen zich op: „Neemt ze al aan, van wat qualiteit of conditie zij zjjn". Dat een lid eener Christelijke jongelings-vereeniging, zij het ook quasi, niet de rol van spotter op zich nemen mocht, werd natuurljjkerwjjze algemeen toegestemd. Het plan tot het uitschrjjven eener geldleening, ten einde vereenigingen in staat te stellen een eigen lokaal te bouwen, werd opgegeven. Men kan geld genoeg leenen a 3'/a procent. De volgende algemeene bjjeenkomst zal plaats hebben te Arnhem en tot bestuursleden werden herkozen de aftredenden Hoogenbirk, Moeton en van VloteD. Ruim een zestigtal vereenigden zich aan een gemeen- acbappeljjken maaltijd. Het plan tot het stichten van een eigen gebouw voor het Leger des Heils schjjnt afgesprongen, althans te rusten. Het bekende terrein is nog altoos niet in eigendom overgegaan van den stichter dezer lokaliteiten; de heer Sterk te Middelburg is nog altijd eigenaar. Alleen zijn eenige kozjjnen en wat steenen, overbljjf- selen van den bouw te Vlissingen, op het terrein aan gebracht, maar deze materialen verheugen zich in een behageljjke rust. lorsolco, 15 Mei. Den tweeden Pinksterdag zal het muziekgezelschap Mozart" alhier, met mede werking van de gezelschappen van Kruiningen en Hansweert, een concert geven. Ien*seli©, 19 Mei. Een hevig onweder hing gisteren avond boven het Oostelijk deel van Zuid-Beveland. De bliksem sloeg in de schuur van den landbouwer A. Zuidweg, met het gevolg dat het bovenste gedeelte van het dak in brand geraakte. Men was echter spoedig den brand meester, zoodat de schade niet groot is. St. Maartensdjjk, 18 Mei Heden avond omstreeks 8 ure ontlastte eene hevige onweerebui zich boven onze gemeente. Zware donderslagen volgden elkaar bij korte tusschenpoozen op. In een arbeiderswoning sloeg de bliksem door den schoorsteen binnen en nam een uitweg door de deur. Een kind werd door een stuk hout, dat van den schoorsteen afgeslagen werd, aan het hoofd gewond. Verder kwamen allen met den schrik vrij. Te Leiden is bevorderd tot arts de heer D. I Quakkelaar, geb. te St. Maartensdjjk. Hurgjh, 19 Mei. Tot Commies van 's Rijks dir. belastingen enz. is onder anderen benoemd de heer M. j Hogenstein, alhier. i Ziexrilïaüee, 17 Mei. In da op gisteren alhier ge houden vergadering van het Waterschapsbestuur van Schouwen, werd na mededeeling van verschillende ingekomen stukken en van den afloop van eenige bestedingen, besloten tot uitgifte in erfpacht aan J. Viergever Jz. te Kerkwerve vau een perceel grond aan den Boerenweg onder Zierikzee. Daarna werd mededeeling gedaan van den uitslag der nadere onderhandelingen met de Maatschappij voor Gemeente-Crediet, nopens de voorgenomen conversie- leening gevoerd, en aan de orde gesteld een voorstel van het Dagelij ksch Bestuur om met genoemde Maat schappjj te sluiten, eene leening groot ƒ333,000, tegen een koers van uitgifte ad 97'/» en rentende 3l/s gedeelteljjk op te nemen met 1°. Juli en het overige met 1°. October a.s. en af te lossen in 45 jaren. Daarbjj werd tevens voorgesteld met 1°. Juli hiermede af te lossen bjj het Gemeente-Crediet, twee annuïteits- leeningen en eene gewone, leening en met 1°. October af te loBsen de met particulieren aangegane leeningen van 1874/5 en van 1876, te zamen f 65,000, de oude schuld van den polder Zuider-Nieuwland 3050, en van de oude schuld van Sctou-ren die leening welke meer intrest vordert dan 3'/- zijnde de negotiatie van 1791, groot 103,200. Dit voorstel werd na discussie aangenomen. Na behandeling van eenige zaken van minder ge wicht, werd de vergadering gesloten. Een al te ijverige en onhandige politiedienaar! Eenige notabele ingezetenen van 'a Graveland moesten zich onlangs voor den kantonrechter verantwoorden, omdat zjj na besloten tjjd in een herberg waren ge weest. 't Bleek echter, dat er vlak tegenover gezegde herberg een brand had gewoed en dat de bewoners met pak en zak aldaar waren overgebracht, en dien tengevolge natuurlijk ook de brandweer en eenige belangstellenden aldaar aanwezig waren geweest. Drank werd er niet gebruikt. Allen zjjn natuurljjk vrijgesproken. De jjverige politiedienaar een jachtopziener uit Kortenhoef die het proces-verbaal opmaakte is intusschen ver plaatst. Tot gemeente-geDeeabeer te Rozendaal is be noemd dr. W. Lemmens, vroeger militair arts te Bergen op Zoom. Bjj Koninbljjk Besluit van 2 Mei is bepaald, dat met ingang van 1 Juli, de emolumenten der post ambtenaren, voortvloeiende uit den verkoop van dag en weekbladen, de plaatsing van advertentiën en het busrecht, worden afgeschaft. Het busrecht, dat volgens een nieuwen maatstaf wordt geregeld, vervalt dan aan 'sRjjks schatkist. Do postambtenaren ontvangen wegens gemis van de emolumenten, toelagen. Bovendien zal er met ingang van 1 Juli gelegenheid gegeven worden, om de strooken van drukwerken aan de postkantoren vooraf te doen stempelen, en abonne menten te nemen op dag- en weekbladen tegen vooruitbetaling van het abonnementsbedrag. Van het verbod, dat post-ambtenaren na 1 Juli a.s. voor eigen rekening geen couranten meer mogen leveren, zijn de brievengaarders uitgesloten. De nieuwe bepalingen hebben alleen betrekking op de ambtenaren, dienstdoende op de postkantoren. In een te Amsterdam gehoudeu vergadering van timmermansbazen met de besturen van werklieden- vereenigingen is het verzoek der knechts om een loon van 25 ct. per uur en een arbeidsdag van 10 uur be handeld. De bazen beweerden aan die eischen niet te kunnen voldoen. Na langdurige besprekingen werd besloten om het voorstel van een der bazen, om met Mei '91 het loon te stellen op 22 ct. met 11 werkuren, nog eens nader te overwegen in de patroons-vereeni- gingen. Er lagen Vrjjdag te Appelscha 150 schepen op lading te wachten. Er was geen enkel arbeider in de veenderjj. De vrouwen hielden er een vergadering en 220 harer hebben een vereeniging opgericht. Ter kenschetsing van den geest, die er onder de werkstakers te Appelscha heersebt, meldt men aan de Haarlemsche Courant uit Assen, dat aldaar bjj een wapenhandelaar in de laatste 10 of 14 dagen, du9 reeds vóór het uitbreken der werkstaking, niet minder dan 50 revolvers zijn gekocht door arbeiders uit Appelscha. Aan een aanvraag om een partjj revolvers mee te geven om er mede te venten, werd door den koopman niet voldaan. Nog steeds heerscht te Zevenhuizen de influenza onder de paarden en wel in zoo hevige mate, dat er verscheidene aan sterven, terwjjl degenen die genezen, nog langen tjjd voor het landbouwwerk onbruikbaar zijn- Anna Keyzer, een meisje van buiten, 16 jaar oud, was te Haarlem komen dienen, doch wegens haar slordigheid, brutaalheid en lust tot'uitgaan reeds uit verscheidene diensten ontslagen. Die laatste eigen schap, tot het voldoen waarvoor geld noodig was, bracht er haar toe op naam van mevrouw M. voor een waarde van 131,75 aan gouden voorwerpen te halen bjj den goudsmid De Haar. Om geloofd te worden had zjj een door haar geschreven brief medegebracht, en toen men toch nog twijfelde, zoo mooi gepraat dat men einde lijk geloof sloeg aan wat ze zeide. Van de voorwerpen had zjj eenige verkocht, andere weggegeven en de rest Btoud gereed per postpakket naar haar ouders te Leeuwarden te worden gezonden, toen ontdekt werd dat zij de oplichting had gepleegd. Wegens de verregaande brutaliteit, waarmede dit 16jarige meisje was te werk gegaan, eischte de officier 2 jaar gevangenisstraf en hare onmiddellijke inhechtenis neming, daar haar meester haar juist dezen ochtend had ontslagen en daarvan had kennis gegeven. De rechtbank, in raadkamer vergaderd, besliste alzoo. De heer P. S. Oudkerk Pool, op de Egelantiers- gracht te Amsterdam, is het slachtoffer geworden van een oplichter, die ook reeds andereu in zjjn net wist te lokken. Die persoon vervoegt zich aan de kan toren en_ vraagt naar iemand, die hjj weet, dat er niet is. Hjj vindt in de meeste gevallen gelegenheid om mede te deelen, dat hij gebroken bronzen voorwerpen aan elkander soldeert. Zoo ging het ook bjj den heer Oudkerk, die vroeg of hjj in staat was een bronzen klok te zjjnen huize te herstellen. Op bet toestemmend antwoord nam hij het adres op, en begaf zich naar de woning van dien heer, alwaar men hem het uur werk ter hand stelde. Later hoorde men echter niets meer van dien oplichter, die de voorwerpen, welke bjj op slimme wijze in handen wist te krjjgen, onge- twjjfeld verkoopt. Do verdachte persoon is klein en eenigszins scheef van gestalte. Men is gewaarschuwd! Van den kansel der R. C. kerk te Naaldwjjk is 11. Zondag den geloovigen het verbod afgekondigd om de Nieuwe Rotter(lamsche Courant, Het Vaderland en het j Nieuws van den dag te lezen. In vele gemeenten aan de Belgische grens wordt veel zont gesmokkeld. Hiervoor worden zelfs kinderen I gebezigd. De ambtenaren doen bijna dagelijks aan halingen en ondervinden hierbij de vreemdste dingen. Ook de tabaksmokkelarjj in België is weer aau den gang, doch dit geschiedt op grootere schaal. Karren tabak worden uit Rozendaal en omliggende plaatsen heimelijk in België gevoerd. De brutaliteit dezer smokkelaars is ongeloofeljjk. Reeds tweemaal werden de paarden dier smokkelaars door de douanen te Esschen doodgeschoten. Onge lukken zijn aldaar vroeg of laat onvermijdelijk. Een eigenaardig gebruik heerscht nog in sommige dorpen van Limburg. In den Meinacht brengt de min naar aan de uitverkorene van zijn hart een »Mei", d.'i. een groenen tak met bonte vlaggetjes, geverfde krul len, linten en bloemen versierd. Deze »Mei" wordt vaak met levensgevaar geplaatst op den nok van bet dak, waaronder de geliefde rust. Wanneer deze des ochtends den »Mei" op het dak ontwaart, laat zjj hem door een harer broeders of vrienden af halen en bewaart de linten, bloemen en andere versieringen als een kost baar liefdepand. Zij is er trotsch op, als zjj den vol genden Zondag aan havo vriendinnen kan vertellen, dat zij een scboone »Mei" gehad heeft van haren Jan, die, ofschoon een uur van haar afwonende, zjjne nacht rust heeft opgeofferd om haar een zichtbaar bljjk te geven van zijne onwankelbare liefde en trouw. Het Maandblad tegen de vervalsching van levens middelen deelt mede, dat prof. Depaire, te Brussel, 302 monsters van jenever onderzocht. In twee monsters vond bjj zwavelzuur; daarentegen bevatten 42 pet. der monsters groote hoeveelheden foezel (amyl. alcohol), waaraan in de eerste plaats de verder- feljjke werking van dien jenever moet worden toe geschreven. KERKNIEUWS. Beroepen te Sirjansland en te Borsele de heer A. J. Roozemejjer, cand. te Arnhem; te Kattendjjke de heer F..Ch. Geerling, cand. te Utrecht; te Kats de heer G. Timmer, cand. te Alkmaar. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 19 Mei. Heden werd ten Raadhuize aanbesteed: Het uitvoeren van onderhoudswerken, vernieuwingen en herstellingen aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente, in acht perceelen, t. w.: Ie Perc. De openbare gebouwen, waaronder de torens, poorten en de stads brand- en vroonpaden begrepen zijn. 2e De kaaimuren. 3e De beschoeiingen en paalwerken. 4e De bruggen. 5e De riolen, putten en waterleidingen. 6e Het leveren van materialen en het uitvoeren van werken voor het onderhouden der defensie werken aan de havendijken. 7e De schoolgebouwen (Middelbaar Onderwijs). 8e a. De schoolgebouwen voor het Lager Onderwijs, (het gewoon onderhoud). 8e b. De te maken afscheiding in het schoolgebouw, bestemd voor de openbare school B. Minste inschrijvers waren: Voor het Ie Perc. J. van Dijke Hz. voor 3253, u 2e M. van der Linden. 1157, 3e H. Besaans 1123, 4e W. Bartels Cz. 695, 5e H. C. van den Ende 1129, 6e J. van Strien. 1249, 7e P. Bodt1054,— 8e a. J. Bartels. 1155, 8e b. P. Bodt228,90 Door het bestuur van den Ooster-en Sirjansland- polder is Vrijdag te OosterlaDd aanbeet-ed: de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1891 der aarde-, kram- en steenglooiingwerken aan genoemden polder en daarvoor ingeschreven door de heeren J. de Rijke te Sirjansland 3750, J. L. Geluk te Tholen 3519, L. Hage te Zierikzee 3500, A. van Popering te Bruinisse 3499, C. Bolier te id. f 3447, H. C. v. d. Ende te Zierikzee f 3390, J. de Rjjke te Stavenisse 3390 en L. van Popering te Bruinisse f 3380. Het werk is aan den laagsten inschrjjver gegund. Stavenisse. Aanbesteding jaarlijksch onderhond van de aarde-, kram-, rjjs- en steenglooiingwerken aan den Polder van het Calamiteuse Waterschap Stavenisse, dienstjaar 1890/91. Raming 4207,17. Inschrijvers de HH.: H. de Groot, Scherpenisse, f 4400; A. v. Popering, Bruinisse, 4015; G. M. Larooy, Scherpenisse, 3995; J. v. Strien, Zierikzee, f 39S6H. de Groot, Scherpenisse, 3947 en P. Moer land, Stavenisse, f 3780. Goes. Overzicht van de inschrijvingssommen voor den verbouw van het nieuwe postkantoor. Raming 17800. J. W. v. d. Weert Zoon te Goes 25437; W. de Beste te Goes 21970; A. de Bpste te Goes 19327; van Ditmars Zoon te Middelburg f 19274 Firma van Puffelen Co. te Middelburg 19248Walpot te Tholen 18810 en P. Dronkers te Kapelle 18793. Een slachtoffer van het instituut Windelincx. In het Weekblad voor Breukélen enz. komt het volgende ingezonden stuk voor: Slechts weinige lieden, die in handen gevallen zijn van kwakzalvers, hebben, evenals de stationschef van Veenendaal, den moed om het aan hen gepleegde bedrog openbaar te maken en bet publiek voor de slechte practijken der kwakzalvers te Waarschuwen. Werd nu onlangs de gelegenheid gegeven om den gewezen apothekersbediende Haitzema te ontmaskeren (al liet hij niet na, op de meest brutale wijze een verweerschrift in te zenden), zoo vertrouw ik ook thans eene plaats te zullen vinden voor het volgende door mij waargenomen geval, dat als ernstige waarschuwing kan dienen voor de martelingen der in de inrichting Windelincx ingestelde behandeling. Eene 38-jarige dienstbode bemerkte een klein knob beltje in de borst, ter grootte van e?n erwt. Uit vrees dat zij uit den mond van haren arts zou hooren, dat het kanker zou zijn en haar eene operatie zou aanbevolen worden, begaf zij zich naar prof. T. te A., die het voor eene klier/welling zou verklaard hebben en haar aanried het er uit te doen nemen. Vreeselijk beangst voor het mes, liet zij zich ver lokken door de veelbelovende advertentie van de garen en bandverkoopers Windelincx, die reeds sedert jaren eene inrichting exploiteeren in Brussel en nu hun voordeel in ons land beproeven. »Om zonder pijn er van af te komen", was de patiente dan ook te machtig, en zoo besloot zij er heen te gaan. Bij het eerste bezoek vernam zij niets anders dan dat zij over 8 dagen terug moest komen, waarvoor men haar ƒ5, liet betalen. De volgende week gaf men haar een pleister, tegen betaling van weder 5,— en zou zij bovendien uit Brussel nog een pak ontvangen met verschillende benoodigdheden. In dat pak, dat tegen directe betaling van de port ontvangen werd, bevonden zich: een pakje verbandwatten, een stukje verbandgaas, een doosje geelachtig vet. een fleschje jodium collodium, dat alleen 1,75 koste, en twee doosjes versuikerde pillen; dit alles voor den spotprijs van f 8,14, hetgeen men ongetwijfeld in elke apotheek hier te lande voor i/3 van dien prijs kan verkrijgen. Dat het uit Brussel moest komen, heeft hierin zijn reden, dat Windelincx, als missende eenige bevoegdheid van geneeskundige, weldra met de justitie zou kennis maken, indien hij geneesmiddelen voorschreef. Doch eenmaal in zijn handen gevallen, laat men zich ook nog wel verder plukken! »Om nu op de patiente terug te komen, de bijtende pleister miste zijne uitwerking niet. Het gezwelletje dat iets meer omvang had dan een dubbeltje, werd onder allerhevigste pijnen veranderd in een wond van een rijksdaalder oppervlakte, met diep ingevreten randen, terwijl de omgeving door wondroos werd aangetast. Ten prooi aan de ondragelijkste pijnen en klappertan dend van de wondkoorts, werd ik 's nachts bij haar geroepen om getuige te zijn dier verregaande mishan- handeling. Slechts door eene vrij langdurige behandeling zal die diep ingevretene wond weer tot genezing kunnen komen, terwijl, wanneer zij slechts had willen luisteren naar den raad van deskundigen, een kleine weinig kostbare operatie haar zonder eenige pijn van het gezwelletje had bevrijd en tot hare genezing in dit geval zeker niet meer dan eene week noodig zou geweest zijn. Nu had zij voor hare 26,14 met inbegrip van reiskosten, niets dan ellende en hoeveel keeren zou zij nog 5,moeten betalen, om zich in het instituut zoogenaamd te laten onderzoeken, eer die wond weer dicht was? Nu zou men kunnen beweren, dat zulke lieden eigenlijk hun verdiende loon ontvangen, ware het niet dat zoovelen met haar in den val loopen door schoon klinkende advertenties en behalve hunne gezondheid ook nog vaak hunne laatste penningen zien verdwijnen in den zak der meest gewetenlooze kwakzalvers, en dan den moed missen om te erkennen, dat zij bedrogen zijn. Moge dit ééne der vele slachtoffers uit het instituut Windelincx, anderen tot leerzaam voorbeeld strekken 1 Mijn schrijven zou dan in ruime mate beloond zijn, want tot nog toe komt elke arts nog maar al te vaak tot de droevige ervaring, dat patiënten met beginnende kanker of ook wel met onschuldige klierzweliingen eerder zich in de handen werpen van papwijven, ba- gijntjes, houtenbak kooplui, enz., dan zich tot het herkennen van hun lijden naar den eenig bevoegden, namelijk den geneeskundige te wenden. U dankzeggende voor da opname dezer regelen. Dr. A. MIJNLIEFF, arts. Breukelen, 23 April 1890." Iiigezoiitlen Stukken. NA LIJDEN KOMT VERBLIJDEN. Goddank, bij velen is 't voorbij En menig man, geloof me vrij, Steekt nu weer 't hoofd naar boven Maar kort gelêen, wat harrewar, Men had geen leven meer, 't was bar! Ons zoo de rust t' ontrooven. Wat of er dan wel is geschied Maar goeie vrager, weet gij 't niet; Hoe is dat nu toch moog'lijk? Zag jij die revolutie niet, Die bijna elk zoo jaarlijks ziet Als alles vyordt onoog'lijk? Zag jij dan niet die plasjes nat? ('k Meen water waar wat kalk in zat) Zag jij dan niet die dweilen, Die bezems, sponzen, zeemenlap, Die teil met al die stijfselpap, Of sliep je ook somwijlen? Heb je geen mannen dan bespeurd Met kleeden rood en zwart gekleurd, Plus neteldoek' gordijnen Met matjes zonder wederga, Met horretjes etcetera Je kon toch niet verdwijnen. Je wist wel, maar je dacht niet na; Nu stemt ge toe en zegt ge ja, Op 't geen ook gij moest lijden; Want zelfs je beurs werd schoongemaakt Doch nu zeg ik, nu 't blinkt en kraakt: Na lijden komt verblijden. Wissenkkrke, Mei 1890. WITTE HAGE. 333e Staats-L o t e r ij. Collecten uit het Se district van Zeeland* 5e Klasse, 4e L ij s t. No. 9609 prijs van 100. Prijzen van f 70. 508 3393 9283 9622 9658 11696 16771 1032 7777 9504 9640 10199 16749 1426 8709 9610 9656 10465 16754 Nieten. 513 1432 3377 9290 9670 11683 14353 1010 1437 3380 9529 9689 11689 16717 1034 1492 7711 9610 10420 11698 16746 1041 2214 7800 9632 10429 13771 16750 1345 2226 8707 9648 10432 14315 1347 2253 8733 9662 10448 14327 1409 2279 8749 9667 10489 14344 Burgerlijke Stand -vau Zierikzee. geboren: 1 Mei. Een zoon van A. Boot en W. van den Bosch. 4 dito. Een zoon van A. Jongmans (overleden) en P. Lokker. Eene dochter van A. van Burgh en H. J. Bilius. 8 dito. Eene dochter van J. Natte en A. P. van Dongen. Eene dochter van P. J. de Munck en C. Verhulst. 9 dito. Een zoon van J. ten Haaf en A. A. van Dussen. Eene dochter van C. A. de Looze en P. de Blok. Een zoon van J. van den Hoek en C. den Boer. gehuwd: 6 Mei. F. Tuinder, 28 j., jm. en M. C. J. Wijsman, 22 j., jd. L. Peute, 28 j., jm. en J. de Vos, 20 j., jd. 7 dito. K. de Graaff, 27 j., jm. en M. van Klinken, 23 j., jd. J. de Graaff, 23 j., jm. en K, de Bruine, 26 j., jd. J. C. Stuit, 25 j., jm. en G. Sies, 22 j., jd. M. van den Houten, 30 j., jm. en C. Plantefeber, 27 j., jd. 10 dito. H. Rosier, 24 j., jm. en P. Lokker, 21 j., jd. 14 dito. H. J. Voorloop, 23 j., jm. en C. Geers, 27 j., jd. G. J. Lejjdekkers, 26 j., jm. en M. Admiraal, 25 j., jd. H. Molenaar, 28 j., weduwn. en A. Kramer, 26 j., jd. W. Koomao, 37 j., weduwm. en J. den Boer, 46 j., jd. overled en: 3 Mei. J. M. van den Driessen Mareeuw, 61 j., man van J. E. de Bats. 5 dito. P. A. Geers, 4 m., z. M. Maarhuijs, 91 wed. J. Broodman. 6 dito. J. van der Velde, 76 j., weduwn. van C. van Driel. 9 dito. M. J. Smit, bijna 11 m., z. ais levenloos aangegeven: 2 Mei. Een zoon van H Prommel en J. Waalbeek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1