ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 15 Mei 1890. AANBESTEDING PATENTBLADEN. Directeur-Uitgever J. WAALE. PAARDENMARKT u WEEKMARKT te ZIERIKZEE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1.30, franco per post t 1.60. Noord-AmeritaTranBraal, Indië enz. Terzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5847. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. op Maandag tien. 19 Mei XS90, 's namiddags lS'/i uur-, ten Eaadhuize van Zierikzee, van: „JVet uitvoeren van onderhouds- werkenvernieuwingen en her- stellingen aan de geitouwen en siandere werleen dexer gemeente" in acht perceelen Te wete n: Eerste Perceel. De openbare gebouwen, waaronder de torens, poorten en de stadsbrand- en vroonpaden begrepen zijn. Tweede Perceel. De kaaimuren. Derde Perceel. De beschoeiingen en paalwerken. Vierde Perceel. De bruggen. Vijfde Perceel. De riolen, putten en waterleidingen. Zesde Perceel. Het leveren van materialen" en het uitvoeren van werken voor liet onderhouden der defentiewerken van de havendijken. Zevende Perceel. De schoolgebouwen voor het Mid delbaar Onderwijs. Achtste Perceel a. De schoolgebouwen voor het lager en meer uitgebreid lager onderwijs (gewoon onderhoud), en Achtste Perceel b. De te maken afscheiding in het schoolgebouw, bestemd voor de openbare lagere school B. Nadere 'aanwijzing op Vx-jJ<lag- 1(5 Mei c.k., 's voormiddags lO xaxxx-, waartoe de gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeentebouwmeester. Bestekken zijn verkrijgbaar ad 3ï> cent. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Paardenmarkt in dit jaar invalt op Woensdag; den 4 Jxuxi e.l-c., en dat op dien dag tevens de gewone Marktdag; zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraan volgende. Zierikzee, den 14 Mei 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth., UB. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee brengt ter kennis van de in deze gemeente wonende Tappers, Slijters en alle Patentplichtigen, aangeduid onder Nis. 3740 van Tabel XIV der Patentwet, dat de Patent- dx.len over het dienstjaar 1890/gl ter Secretarie der ge- ui. riite ingevuld gereed liggen, en van "Wijttagf den 1(5 dezer tot en rnetVrydag dexx 03 dezer, aldaar door belanghebbenden kunnen worden afgehaald, wanneer zij aldaar hebben doen blijken, dat zij de helft van hunnen aanslag hebben voldaan. De niet afgehaalde Patentbladen zullen daarna door den Deurwaarder der Directe Belastingen aan de buizen der belanghebbenden worden rondgebracht, welke beambte voor elk rondgebracht Patent van de Patentplichtigen tien cent mag vorderen. Zierikzee, den 14 Mei 1890. W. A. OCIITMAN, Weth UB. Telkens en telkens verbaast Duitschland's jonge Keizer de wereld door zijne handelingen. Nu eens betreurt men die en acht ze onvoorzichtig, dan weder, en dit is tot heden nog verreweg het meest het geval geweest, juicht men die toe, al is het ook, dat men aan de gunstige uitkomsten ervan twijfelt. Thans wederom heeft de Keizer hij de opening van den nieuwen Rijksdag een program van werkzaam heden ontwikkeld, dat voorzeker aller aandacht ver dient. In de uitgesproken troonrede toont de Keizer uitvoerig de noodzakelijkheid aan eener verdere ontwikkeling in de wetgeving ten opzichte der belangen der arbeidende klassen. In eene recht matige zorg ten opzichte van den werkman ligt de meest afdoende versterking der krachten, zegt de Keizer, waartoe ik en de andere hondsvorsten ge roepen zijn, doch hij acht zich ook verplicht alle pogingen tot gewelddadige aanranding der rechtsorde met onverzettelijke beslistheid tegen te gaan. Verder wijst de Keizer op de noodzakelijkheid der verhooging der legersterkte. Met betrekking tot de buitenlandsche politiek wordt niets bijzonders gezegd, alleen merkt de Keizer op, dat hij zich overtuigd houdt, bij alle buitenlandsche regeeringen het vertrouwen te heb ben bevestigd op zijne vredelievende politiek. Be vreemding heeft het algemeen gewekt, dat er in de gansche troonrede geen woord wordt gerept over het aftreden van Bismarck; overigens maakte de rede een goeden indruk en werd zij herhaaldelijk toegejuicht. Toch is er veel in datgene wat wordt aangekondigd, dat lang niet op instemming bij alle partijen rekenen kan. Wederom toch wordt er eene versterking van het leger noodig geacht, die eene jaarlijksche vermeerdering van uitgaven van 18 inillioen Mark met zich zal slepen. De vermeer dering heet nu weder noodig omdat Frankrijk het leger zoo geducht heeft uitgebreid en Rusland voort gaat met het zijne voortdurend te verbeteren. Te verwonderen is het echter niet, dat men zich nu herinnert, hoe nog slechts ettelijke maanden geleden de Minister van Oorlog verklaarde, dat vooreerst geene ingrijpende veranderingen zouden noodig zijn en uitbreiding van het leger niet behoefde te wor den gevreesd. Dat na zoo'n kort tijdsverloop de meening omtrent dit punt zoodanig is veranderd, wekt te meer verbazing, daar er in de politieke ver houding. met de naburige landen hoegenaamd geene verandering is gekomen. Maar al komen er ook eenige bedenkingen tegen dit nieuwe ontwerp op, deze worden op den achtergrond gedrongen door de algeineene instemming, die de nieuwe ontwerpen in het belang der arbeiders verwerven. Het nieuwe wetsontwerp heeft in de eerste plaats ten doel eene regeling van Zondags-, van vrouwen- en van kin derarbeid. Zondagsarbeid zal voortaan niet alleen in fabrieken en werkplaatsen verboden zijn, maar ook voor werklieden en leerlingen in handelsbedrijf tot vijf uur worden beperkt, natuurlijk met uitzonde ring van sommige beroepen en bedrijven, echter met dien verstande, dat alle werklieden eenige Zondags rust genieten. Vrouwenarbeid is voortaan des Zon dags verboden en tevens bepaald dat zij de avonden vóór een Zon- of feestdag vrij moeten zijn van arbeid. Kinderarbeid is verboden voor kinderen beneden de veertien jaar in fabrieken en alleen toegestaan hoven de dertien jaar, zoover zij niet verplicht zijn de volksschool te bezoeken. Voor vrouwelijke arbei ders boven de 16 jaar is hoogstens een arbeidsdag van 11 uur toegestaan en nachtarbeid verboden. Voorts bevat het nieuwe ontwerp bepalingen in het belang van het leven en de gezondheid der arbeiders, terwijl nieuwe bepalingen omtrent contractbreuk zijn opgenomen. Geheel aan dit ontwerp sluit zich het wetsontwerp aan betreffende de lagere school, dat ingediend is bij het Pruisische Huis vau Afge vaardigden. Dit bepaalt, dat ieder kind verplicht is de school te bezoeken van zijn voltooide zes tot zijn voltooide veertien-jarigen leeftijd. Het wets ontwerp dreigt met straf tot ten hoogste veertien dagen hechtenis aan werkgeversdie school gaande kinderen gedurende de voor het onderwijs bestemde uren aan het werk houden. Tot de voornaamste bepalingen behoort o.a. dat voortaan de kinderen van een ander godsdienstig geloof dan dat waarin op de school onderwijs gegeven wordt, niet meer gedwongen mogen worden het godsdienst onderwijs hij te wonen. De beraadslagingen over de begrootingen zijn in het Heerenhuis aangevangen. De nieuwe Rijkskanselier Caprivi hield eene korte rede, die door den rapporteur van het Huis werd beantwoord met eene geestdriftvolle lofrede op Von Bismarck. De spreker stelde voor, om het borstbeeld van Bismarck in de vergaderzaal te plaatsen als een voorbeeld van vaderlandsliefde, trouw en werk zaamheid. Onmiddellijk daarop werd een voorstel ingediend om de Regeering uit te noodigen, maat regelen te heramen, opdat in de hoogere scholen de hoogste klassen niet worden bezocht door een zoo overwegend groot aantal joodsche leerlingen, omdat daardoor 't karakter van Christelijke school kan wor den benadeeld. Ofschoon de Minister verklaarde dat hij in de aanwezigheid van joodsche leerlingen geen nadeel zien kon en dat hij het voorstel in strijd met de grondwet achtte, werd het toch met groote meer derheid aangenomen. Practiscke gevolgen zal het wel niet hebben, nu de Minister zich er zoo sterk tegen verklaarde, maar opmerkelijk is het toch, boe de haat tegen het jodendom meer en meer veld wint en zelfs in de hoogste regeeringslichamen aanhan gers van het anti-semitisme worden gevonden. In Italië heeft het wederom eene hotsing tusseben Kamer en Senaat gegeven. De wet betrekkelijk de kerkelijke instellingen voor weldadigheid, door de Kamer goedgekeurd, werd door de Senaat aange nomen met weglating echter der bepaling omtrent de overdracht dier stichtingen, zooals die door de Re geering was voorgesteld. Crispi drong op herstel dier bepaling aan, die hij een hoeksteen van het ontwerp noemde en voegde er hij, dat hij weglating hij een beroep op de kiezers zou moeten doen. Toch volhardde de Senaat en Crispi vroeg schorsing, om den Koning te raadplegen. Deze heeft de Senaat verzocht met de behandeling voort te gaan en te trachten tot eene schikking te geraken. Het ont werp moet nu naar de Kamer terug; deze zal het wederom in zijn eersten vorm herstellen en de Senaat zal het dan aannemen, om, zoogenaamd, niet in conflict te komen met de Kamer. Meer en meer nemen de geruchten toe, als zou Crispi ontslag nemen als Minister van Buitenlandsche Zaken en dus Ministei'-President en Minister van Binnenland- sche Zaken blijven. Na het aftreden van Von Bis marck acht Crispi het minder noodzakelijk om de leiding van dit departement zelf te big ven voeren. In Spanje wordt de rust onder de bevolking weer langzamerhand hersteld. Te Barcelona en te Valencia zijn de werkstakingen opgehouden. De Regeering harerzijds doet al het mogelijke om de gemoederen te kalmeeren. Zoo verleende zij nu ook gratie aan generaal Daban, die deelnam aan de jongste bewe ging tegen de Regeering. In de vergadering der Cortes in Portugal, die Maandag zullen beginnen, zullen voorstellen aan hangig worden gemaakt om den financiëelen toestand te verbeteren en om eenige noodzakelijke legerher- vormingen mogelijk te maken. De belasting omtrent het tabaks-monopolie zal tot 6 percent verhoogd wor den, terwijl verschillende invoerrechten zullen worden vermeerderd. Namens de Regeering 'verklaarde de Minister van Buitenlandsche Zaken, dat hij hoopte weldra het bekende geschil met Engeland op eene bevredigende en eervolle wijze op te lossen. Uit Griekenland wordt gemeld, dat de Regeering wederom een crediet van 200,000 frs. heeft aan gevraagd ter ondersteuning der Kretenische uit- De werkstakingen verminderen overal. Reeds zagen wij, dat te Barcelona en te Valencia de arbeid was hervat, ook te Roubaix en te Tourcoine is dit het geval. Te Parijs echter blijft de werkstaking van werklieden der gasfabrieken voortduren en is gevolgd door eene staking van eene kleine duizend Oost-Indië. Aan een particulieren brief uit de Minahassa ont- leenen wij het volgende: Sedert 7 September van het vorige jaar is de natuur hier om zoo te zeggen nog niet rustig geweest. Eerst de vreeselijke herhaalde aardschokken bij dag en nacht; toen de ontzettende storm, die hier overal zooveel schade aanrichtte, waarbjj de »Thorbecke V" met hare geheele lading koffie op de reede van Menado verging en op het land o.a. een tabaksaanplant met de schuren geheel vernield werd, en Da dien tijd voortdurend bij nacht en dag weder aardbevingen. Wij zijn allen duizelig, omdat er voortdurend beweging in den grond is, wel niet hevige schokken, maar het ljjdt toch geen twijfel of er is eene onderaardsche werking of gisting. Het is hier een rare vulkanische rommel! Ofschoon het midden in den regentijd is (13 Maart), hebben wij het tegenwoordig smoorheet en dan weer plotseling verraderlijke windvlagen, waar door iedereen kou vat. Gelukkig behoort de kinkhoest nu tot het verledenedie heeft om Nieuwjaar het grootste deel der kinderwereld hier aangetast, en rouw ge bracht in vele families, vooral ouder de inlanders. Amerika. Te Chicago is een samenzwering ontdekt, welke ten doel had, de tot levenslange opsluiting veroordeelde moordenaars van Dr. Cronin te bevrjjden. Men vond bjj die gevangenen vrij aanzienlijke sommen gelds, revolvers en vijlen. De hoofdcipier was omgekocht. Het complot werd ontdekt door den huiskapelaan. De gevangenen zjjn nu in buitengewoon stevige cellen opgesloten, waar zjj nauwlettend bewaakt worden. De New-York Herald meldt, dat het oefenings eskader der Vereenigde Staten in September in de nabjj- heid van Brazilië zal manoeuvreeren. De Amerikaansche Regeering wensobt een flinke macht nabij Brazilië te vereenigen, om zoo noodig, bjj de verkiezingen buiten landsche tus8chenkomst te voorkomen. Eng-eland. London, 13 Mei De New-York Herald bevat een brief van Emin-pacha aan doctor Zucbinetti, van Bagampyc 31 Maart. Daaviii-ötcrjjft Emin dat hij aan de Egyptische regeering zijn ontslag ingezonden, maar geen antwoord gekregen heeft. Hjj en Casati eischen hun salaris sedert 1882 en pensioen als ambtenaar. Stanley beschuldigt bij van kwaadstokerij. Rusland. Influenza kent geen einde. Te Warschau is de ziekte weer uitgebroken. Ook de paarden worden er door aangetast. Frankrijk. De nieuwe Parijsche gemeenteraad bestaat o. a. uit 13 rechtsgeleerden, 10 publicisten, 7 geneesheeren, 3 aannemers, een student, een corrector, een notaris, 3 onderwjjzers, 3 ingenieurs, 26 kooplieden en winkeliers. Yan de leden zijn 36 radicaal, 19 gematigd, 8 possi- bilist, 2 blanquiist, 13 reactionnair en 2 boulangist. Duitschland. In Maagdenburg is onlangs een elfjarig meisje op een treurige wijze om het leven gekomen. Het was gevallen en had zich daarbij aan de knie bezeerd. De wond had niet veel te beteekenen, was bijna genezen, toen de knie plotseling rood werd en sterke zwelling ontstond. De ontboden geneesheer constateerde bloed vergiftiging, veroorzaakt door de geverfde kous. Het mocht den geneesheer niet gelukken het kind van een pijnlijken dood te redden. Berljju, 12 Mei. Heden heeft de staatssecretaris van buitenlandsche zaken Yon Marschall-Bieberstein in den Rijksdag eene korte rede gehouden tot toe lichting van het door de regeering aangevraagde aanvullingscrediet van 47a millioen mark voor Oost- Afrika. Hij legde er met klem den nadruk op, dat Duitschland zich in Oost-Afrika wil beperken tot het consolideeren van hetgeen het daar reeds bezit. Eene politiek van verovering is volkomen uitgesloten. De taak van Emin Pacha bestaat daarin, dat hij in het achterland, waarvan het boven allen twijfel staat dat het aan Duitschland behoort, vriendschappelijke betrek kingen met de stammen moet aanknoopen, en door het aanleggen van stations een grooten en veiligen kara vanen-weg moet maken. Von Marschall verklaarde verder dat Duitschland bjj zijne koloniale politiek onverandeljjk er naar zal streven, hand aan hand te gaan met Engeland,' en dit in het bijzonder waar het Oost-Afrika geldt. Engeland betoont zich volkomen loyaal en vriendschappelijk. Het geschrjjf in de Duitsche en Eugelsche pers is niet in overeenstemming met de werkeljjk voortreffelijke betrekkingen tusschen de beide regeeringen. De politiek van den Keizer ten aanzien van Engeland berust op gevoelens van vriendschap. Von Marschall stelde verder het nuttige en nood zakelijke in het licht van het optreden van Wissmann en van de nieuwe expeditie van Emin, ter onderdruk king van den slavenhandel. Hij verzocht daarom den Rijksdag, de regeering welwillend te ondersteunen omdat hare politiek geen uitbreiding door verovering beoogt, maar eene stelselmatige afronding van het gebied dat Duitschland niet zonder bloedvergieten heeft verworven, en dus behouden en gebruikt moet worden. Nederland. Amstei'dam, 12 Mei. Een echte tentoonstel ling voor dames, 't zjj met alle respect gezegd, werd Zaterdag in het Paleis voor Volksvlijt alhier geopend, en denzelfden dag ook weer gesloten. Een welgeslaagd nieuw idéé van den heer C. C. A. Dudok De Wit, die ook het huisdier bij uitnemendheid eens aan zjjn vergetelheid wilde onttrekken en het een uitnemend georganiseerde tentoonstelling schonk. Daar waren de »dodderige" poesjes, die elke bejaarde dame, evenals elk jong meisje, een uitroep ontlokten als: »ach gut, kjjk eens, hoe lekker!" al gelijken die dotjes dan ook meer op een kluwen sajet dan eenig ander bewerktuigd wezen. Daar waren ook de venijnige katers, die men liefst een beetje uit de buurt blijft. Daar waren gebeele nesten en enkele, die als »de schoonste uit het nest" tot ware pracht-exemplaren opgegroeid, thans de trots hunner eigenaars wareu. In een woord: er was van alles. En 't was een aardig gezicht, poes, die men zich het liefst voorstelt op het haardkleed naast de kachel bij den zingenden theeketel, thans parade te zien maken, sierlijk uitge dost ten aanschouwe van een talrijk publiek. Er was verrassend veel belangstelling voor de katten tentoonstelling. Internationaal wordt zij genoemd en er waren dan ook eenige exemplaren uit 't buitenland. Maar het gros behoorde toch aan landgenooten en deed hun eigenaars alle eer aan. Schiedam, 12 Mei. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, ongeveer 12 uur, kwam de agent H. A. Ejjkelboom in gezelschap van den nachtwaker J. Groe- nendaal de Westvest langs. Daar bemerkten zij, dat de buitendeur van het kantoor der firma J. J. Zoet mulder Zoon, graanhandelaars, op een kiertje stond. Dit kwam hun wel wat verdacht voor. De deur behoedzaam openende, bemerkten zij, dat de ruit van het loket in de gesloten kantoordeur verbrijzeld was. Hun vermoeden, dat het er niet pluis was, zou weldra zekerheid worden. De agent Ejjkelboom, vau geen kleiu geruchtje vervaard, wilde zich heel alleen door de verbrijzelde ruit naar binnen dringen, maar op het zelfde oogenblik hoort hjj geritsel, naderende voetstap pen en eensklaps stond, zonder zich behoorlijk aau te dienen, een schavuit van een kerel voor het loket, en dus vis vis den moedigen agent van politie. De boosdoener hief dreigend een revolver op en dreigde Ejjkelboom met den kogel, als bjj niet kalmpjes weg ging en beloofde zjjn mondje te houden. Maar toen was mjjnheer de inbreker toch niet aan het rechte kantoor. Ejjkelboom is er de man niet naar, om een goede vangst zoo maar te laten ontglippen. Do flinke agent had daarom een, twee, drie de sabel door het loket gestoken en hield toen den schavuit op een eer biedigen afstand. Zoo kon echter het spelletje niet worden doorgezet; de nachtwaker Groenendaal had intusschen alarm gemaakt, en in een ommezion waren eenige agenten als paddestoelen uit den grond gerezen. De heer Zoetmulder werd gewekt, die eerst dacht, dat er brand was, en in een oogenblik present was, om de politie-mannen een handje te helpen. Daarbinnen werd nog steeds met de revolver gedreigd, doch niemand maalde daarom. De heer Zoetmulder deed doodbedaard de kantoor deur open, waarop twee vogels werden gevangen, want de eene schavuit had zich maar wat achterbaks gehou den, om, als de gelegenheid gunstig was, Brilletjes te ontvluchten. Maar dat zat hem niet glad. En wie waren nu die brutaaltjes, die zonder vergun ning het kantoor van de heeren Zoetmulder waren binnengedrongen Het waren oude bekenden van de justitie, de 67-jarige Izaak De Koster en de 40-jarige Johannes Oostenburg. Koster heeft 40 jaren in en 27 jaren buiten de gevan genis geleefd, en Oostenburg heeft reeds 14 jaren gevangenisstraf ondergaan. Beide personages waren vermoedeljjk den vorigen avond uit Leideu gekomen. Nu, Leiden mag bljj zjjn, dat het van deze twee kwelduivels verlost is. Bij de arrestatie van die twee lieve jongens was de revolver nergens te vinden; enkele uren later evenwel, toen door de politie het terrein is opgenomen, werd in de aan het kantoor grenzende tuinen van de heeren Van Gent en Melchers, de revolver gevonden, geladen met vier kogelB, alsmede een pruik, een mes, eenige sleutels en loopers. Bjj nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat er niets op het kantoor was ontvreemd. Alle eer aan het kloeke gedrag van den agent van politie Ejjkelboom! Owoeclex*ee<le. Ter vervanging der onlangs uit deze gemeente vertrokken rijks-ambtenaren. J. Beve lander en F. K. Meyer, zjjn alhier gestationeerd geworden de ambtenaren A. F. Rjjntjes uit Heenvliet en J. H. Leenart uit Meersen. ~VTissing*en, 12 Mei. Heden morgen omstreeks half tien had in de Aagje Dekenstraat het volgende treurige ongeluk plaats. Terwjjl een vaarsje, dat naar de slachtbank vervoerd werd, door het blaffen van een hond verschrikt, aan zjjn geleider ontsnapt was, kwam de landbouwer M. met zjjne vrouw van Ritthem juist dien weg langs gewandeld. De vrouw wilde trachten het vaarsje in zjjn dollen loop tegen te houden, doch werd ten onderste boven geloopen en kwam met het achterhoofd op den rand van den trottoir terecht, waardoor zjj zulke ernstige wonden aan het hoofd en het aangezicht bekwam, dat zjj te twaalf uur reeds overleed. Dadelijk na het ongeluk was zjj in de woning waar voor het feit plaats vond, binnengebracht en haar op liefderijke wjjze hulp verleend, terwjjl intusschen de hulp van de geneeskundigen uit de stad werd inge roepen. Dit alles heeft echter niet gebaat. De dertig jarige vrouw laat een man en vijf kinderen na, waarvan de jongste twee maanden is. 's-Heer-Areutlskerlre, 12 Mei. Zaterdag morgen is bjj afwezigheid der moeder, een tweejarig kind van den landbouwer de J. onder deze gemeente op den mestput geloopen en in den koebak gevallen. De moeder, dadeljjk te hulp snellende, kon niets anders dan een ljjkje terugvinden. Bfxxixxisse, 13 Mei. Sommigen onzer zullen hem nog wel gekend hebben dien ouden Piet Beek man, den postbode, die ten behoeve der gemeenten Bruinisse, Oosterland en Nieuwerkerk op 1 Mei 1810 werd aangesteld om 's Maandags, 'a Woensdags en Zaterdagsmorgens de brieven naar Zierikzee te brengen. Hoe menigmaal werd hjj niet met ongeduld verwacht; hoe vaak klopte menig jong hart als hjj, belast en beladen, 's avonds terugkwam en de laDg verbeide brieven overreikte. Tot aan zjjn dood in 1832 kweet bjj zich met den meesten jjver van zijn taak, toen hjj in September van dat jaar door zjjn twaalfjarigen zoon Marien werd opgevolgd. Al spoedig opende deze ondernemende jonge ling een hondenkardienst op Zierikzee, waarbjj hij door zjjne twee zusters in het afhalen en bestellen van brieven werd geholpen. Reeds na drie jaar werd de hond door een paard vervangen en zoo voorzag de familie Beekman tot 1851 toe in het brieven- en pakjesvervoer en mocht zij voor de inkasseering van gelden het algemeen vertrouwen verwerven. In 1850, bjj het ontstaan der eerste postwet, verrezen alom in den lande hulppostkantoren; rjjkspostboden werden aangesteld voor het vervoer ten platten lande en daarmede werd de familie Beekman ontheven van het brievenvervoer. Toch bleef het bezorgen van den Nieuwsbode het monopolie der Beekmans en nu nog ziet men het oude Klaasje drie keeren 's weeks het Zierikzeesch nieuws met vriendeljjke groeten van huis tot huis bezorgen. En dat doet ze nu al 58 jaar. Waar bljjft do Maatschappij-tot Nut van 't Algemeen met haar medaille? Komaan, Mjjnheer de Uitgever, geef daar eens een stootje aau! Allengaken8 ontwikkelden zich handel en njjverheid, waarmee het verkeer geljjken tred hield; toch bleef de familie Beekman haren ouden roem handhaven. Kwam bij de invoering der nieuwe wet de post slechts ééns per dag aan, al spoedig werd een tweede dienst in 't leven geroepen. De gebroeders C. en M. Bal begonnen des Donderdags een wagendienst (huif kar) op de stad; al spoedig volgde J. de Graan hun voorbeeld en eiudeljjk begon A. van den Berge een omnibusdienst op Dondordag te openen. En thans rjjden er dien dag drie flinke omnibussen, terwjjl drie vrachtrijders dageljjks onze boodschappen naar de stad doen. Door de invoering der pakketpost werd.de last der voetbodeu te zwaar en thans maken zjj van een hittendienst gebruik. Bruinisse, Oosterland en Sir-Jansland werden in het wereld-telegraafnet op genomen, waardoor menig struikelblok voor den handel uit den weg werd geruimd. Hoewel wjj dus sedert 1810 veel in de verkeers middelen zjjn vooruitgegaan en alhoewel wjj alle redenen tot dankbaarheid hebben, vragen wjj toch met bescheidenheid aan wie 't aangaat, waarom rjjden de omnibus-ondernemers alleen Donderdags; is het niet mogeljjk, dat zjj om beurten ook nog op eenen anderen dag hunne steedsche reis aanvaarden Waarom rjjdt er niet een vrachtwagen op Woensdag en waarom is de Donderdag en niet de Zondag de rustdag voor de posthitten? In de gisteren gehouden vergaderiug van den Gemeenteraad werd medegedeeld, dat de veroischte goedkeuring verkregen was op het plan der vergrooting van de haven. Wordt door de hoogere autoriteiten ook goedkeuring verleend aan de te sluiten geldleening, dan zal men in het begin van Juni tot de aanbesteding overgaan. Verder werden de derde veranderingen aan gebracht in het bestek van het te stichten post- en telegraafkantoor. De begrooting bedraagt ruim/11,000. Zierikzee, 13 Mei. Wij vestigen de aan dacht op achterstaande advertentie betreffende het orgel-concert, te geven door den heer van der Kaa, op Vrjjdag a.s. in de Luthersche Kerk alhier. Ge noemde heer is ook hier geen onbekende en medelijden met den blinde aan de eene zjj de en kunstgenot aan de andere zjj de zullen, naar wjj vertrouwen, mede werken tot een druk bezoek. Z. M. heeft op zjjn daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Zierikzee aan mr. J. P. N. Ermerins. Tot onderwjjzer in de Frausche en Duitsche talen aan de school voor meer uitgebreid lager onderwjjs te Oudewater is benoemd de heer N. Beije te Katwjjk. Jhr. C. Hartsen, Minister van Buitenlandsche Zaken, is door Z. M. tot baron verheven. Door vrjjzinnigen uitleg der testamentaire be schikking van wjjlen den heer I. Hurgronje, waarbjj aan elke protestantsche jonge dochter te Heinkenszand, die zich in het huweljjk begeeft, eene gift van f 100 wordt verleend, deelt thans voor het eerst in dat genot een protestantsch meisje, dat gehuwd is met iemand eener andere gezindte. Tot dusver was bedoelde gift alleen verzekerd aan protestantsche echtelieden. Naar De Stand, verneemt, is de heer jhr. mr. W. A. de Savornin Lohman, adj.-commies aan het departement van binnenlandsche zaken, door de Trans- vaalsche regeering uitgenoodigd, ah hoogleeraar aan de te Pretoria op te richten universiteit op te tredeD. Blijkens een ontvangen bericht is de luitenant ter zee 2e klasse Jhr. W. F. van Spengler overleden tengevolge van zjjne op Poeloe Wajj (Atjeh) bekomen wonde. Zaterdag avond is nabij Breda, ter hoogte van het Liesbosch, eene vrouw door den van Rozendaal komenden trein overreden en verpletterd.- Zoodra de naar Rozendaal gaande trein voor bjj was,' was zjj onder den boom doorgeloopen, niet wetende dat er tegel jjk een trein uit eene andere richting aankwam. Hoewel dadelijk stilgehouden werd, was het reeds te laat. In den voormiddag van Vrjjdag j.l. vervoegde zich, naar het uiterlijk te oordeelen een werkman, ten huize van den rjjks-ontvanger te Vrjjenban, voorgevende gezonden te zjjn om het dak op te nemen. De dienstmeid, geen kwaad vermoedende, liet den man binnen. Op 'tdak zijnde, ging hjj ook de daken der aangrenzende huizen in oogenschouw nemen, en op een daarvan 't venster van een zolderkamer ziende openstaan, maakte hij zich meester van den inhoud van een aldaar liggende portemonnaie, bestaande uit een rijksdaalder, een gulden en twee tiencentstukken, welke aan de dienstmeid van den heer H. toebehoorde, waarna hjj door de woning van den rjjks-ontvanger is teruggekeerd. De turf makers in de veenderijen te Beets hebben thans ook den arbeid hervat, de één tegen 85 cent, de ander tegen 821/; ct., een derde tegen 80 ct. de roede. De werkstaking is dus aldaar geëindigd. Ook te Scherpenzeel is het werk hervat door trekkers en turfmaker8. Verveners te Beets zetten nu meer trekkers aan het werk om het kljjn in korten tjjd op den wal te krjjgen. Bij een fel onweder, dat Maandag avond laat boven Venloo en omstreken woedde, sloeg de bliksem in het huis van den landbouwer Janssen, even buiten de stad. Het huis werd half in de asch gelegd. Te Blerik sloeg de bliksem in het huis van de wed. Knippenberg, dat met stal en schuur een prooi der vlammen werd. Van het meubilair is niets gered kunnen worden. Alles was verzekerd. Ook bjj J. Bouten te Blerik zjjn tengevolge van het inslaan van den bliksem schuur en stal geheel afgebrand. Vee en meubilair werden gered. In den nacht van Dinsdag zjjn te Kerkwijk een man, en te Zuilichem eene vrouw door den bliksem gedood. Het te veld staande gewas heeft belangrjjke schade geleden door den hagel. De meeste velden staan onder. Ook zjjn verscheidene kersenboomgaarden vernietigd. Van vele huizen zjjn de ruiten verbrijzeld. Uit Rossem wordt gemeld, dat aldaar Dinsdag nacht omstreeks 3 uren eene wolkbreuk met zwaar onweder heeft plaats gehad. Alles staat er onder water. Regeling der Brievenposterg. De Regeering heeft bjj de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, waarbjj de wetgeving op de brieven- po9terjj aan eene herziening wordt onderworpen. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het port der brieven bedraagt, bjj vooruitbetaling, voor elke briefkaart 21/» cent; voor eiken anderen brief van een gewicht van: niet meer dan 15 gram 5 cent, boven 15 tot en met 100 gram 10 c-, boven 100 tot en met 250 gram 15 c., boven 250 tot en met 500 gram 20 c., en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of gedeelte van 500 gram 5 c. daarboven. Heeft er geen vooruitbetaling plaats gehad, dan wordt het alsdan, volgens bovenstaand tarief van den geadresseerde te heffen port voor eiken brief met 5 c. verhoogd. Hetzelfde verhoogde port wordt toegepast bjj on toereikende frankeering, doch na aftrek van de waarde der gebezigde postzegels. Het port der gedrukte stukken bedraagt voor een gewicht van: niet meer dan 25 gram 1 cent boven 25 tot en met 50 2 50 75 3 75 100 4 100 150 5 150 250 7»/, 250 500 10 500 750 127a i 750 1000 15 en voorts voor elk gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 27a c. daarboven. Het port van nieuwsbladen, met of zonder bjjvoegsels, bedraagt per nommer of exemplaar een halven cent, indien het gewicht 35 gram niet te boven gaat en bjj hooger gewicht een cent per 100 gram of gedeelte van 100 gram. Hetzelfde port in verhouding tot het gewicht is van toepasriDg op de bijvoegsels, bjj afzonderlijke verzending. De heffing van het bovengemelde port kan, op de wjjze door den Koning te bepalen, mede bij abonne ment geschieden. Het port der monsters bedraagt voor elke ver zending onder een afzonderljjk adres, 27a cent per 75 gram of gedeelte van 75 gram. Voor aanteekening is boven het vastgestelde port verschuldigdvoor de gewone aanteekening een vast recht van 10 cent; voor de aanteekening met aangifte van geldswaarde een opklimmend recht, dat door den Koning wordt bepaald, doch niet hooger wordt gesteld dan 2l/« cent van elke honderd gulden of ge deelte van honderd gulden aangegeven waarde, met een minimum van 121/.; cent voor eiken brief. De overmaking van geldeljjke bedragen door post wissels of door postbewijzen kan geschieden tegen vooruitbetaling van een door den Koning te bepalen recht, dat echter vijf cent voor elk bedrag van 12,50 of gedeelte van 12,50 niet mag te boven gaan. De invordering van gelden opquitantiën, wissel brieven, assignatiën en ander handelspapier, een door den Koning te bepalen bedrag niet te boven gaande, kan geschieden tegen vooruitbetaling van een recht van vjjf cent voor elk afzonderljjk in te vorderen bedrag' Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. St. Maartensdijk, 13 Mei. Gisteren werd alhier door- het bestuur van den Mujjepolder aan besteed het maken der jaarljjksche onderhoudswerken aan de waterkeering van dien polder. Ingeleverd waren 4 biljetten, t. w. van de h.h.: H. de Groot, Scherpe- nisse, voor 1130,G. Bolier, idem, voor ƒ1110,—, C. M. Polderman, St. Maartensdijk, voor 1110,en J. van Oost Az., idem, voor j 1099, Aan laatstgenoemde is als minste inachrjjver het werk gegund.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1