ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 13 Mei 1890. 1 Directeur-Uitgever J. WAALE. NATIONALE MILITIE. Keuring der Rijtuigen. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEE en ROTTERDAM ADVERTEIMTIËN. 1 Yerschijnt DINSDAGS, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5846. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Oproeping van Verlofgangers der lich- tingen van 1887 en 1888. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kenuis van de belanghebbenden: dat bij Koninklijk besluit van 5 April 1890, No. 20, de Minister van Oorlog is gemachtigd om in dit jaar tot den ■\verkelijken dienst op te roepen, krachtens art. '125 der Militiewet, de Verlofgangers behoorende tot de hierna te vermelden korpsen en lichtingen, te weten: a. van de lichting van 1887 de Verlofgangers, die be lmoren tot het Ie, 5e en 8e Regiment Infanterie; het le, 2e en 3e Regiment Veld-Artillerie; het korps Rijdende Ar tillerie; het korps Pontonniers; de 2e Compagnie Hospitaal soldaten en het korps Genietroepen met uitzondering van de Vesting-Telegrafisten b. van de lichting van '1888 de Verlofgangers, die be lmoren tot de Regimenten Vesting-Artillerie en het korps Genietroepen (de Vesting-Telegrafisten hieronder begrepen); een en ander zooals hieronder breeder is aangewezen. Infanterie. Van 11 Augustus tot en met 13 September de Verlof gangers der lichting 1887 van het le, 5e en 8e Regiment infanterie. Ar tillei*ie. a. Veld-Artillerie. Van 14 Julij tot en met 15 Augustus de Verlofgangers der lichting '1887 van het 2e Regiment Veld-Artillerie. Van IS Augustus tot en inet 1'9 September de Verlof gangers der lichting 1887 van het le en 3e Regiment Veld-Artillerie. b. Korps R ij d e n d e Artillerie. Van 27 Augustus tot en met 30 September de Verlof gangers der lichting 1887 van opgemeld korps. Veisting-Artillerïe. Van 12 Mei tot en met J4 Junij de Verlofgangers der lichting 1888 van de le, 6e en 8e Compagnie van het le; de le, 3e, 5e, 8e en 9e Compagnie van het 2e Regiment; van '16 Mei. tot en met 18 Junij die van de le Compagnie van het 4e Regiment; van 2 Junij tot en met 5 Julij die van de 10e Compagnie van het le en de 3e en 4e Compagnie van liet 4e Regiment; van 16 Junij tot en met 19 Julij die van de 5e Compagnie van het 4e Regiment; van 11 Julij tot en met 13 Augustus die van de 12e Compagnie en van '14 Julij tot en met '16 Augustus die van de 11e Compagnie van het 4e Regiment; van 4 Augustus tot en met 6 September die van de 2e, 3e, 4e, 5e en 7e Compagnie van liet le Regiment; van 8 Augustus tot en met '10 September die van de 2e, 3e, 4e, 5e en 8e Compagnie van het 3e Regiment; van 11 Augustus tot en met '13 September die van de 13e Compagnie; van 18 Augustus tot en met 20 September die van de 6e en 7e Compagnie van het 4e Regiment: van 25 Augustus tot eu met 27 September die van de IV Compagnie van het le en de 2e, 4e, 6e, 7e en 10e Compagnie van het 2e Regiment; van 12 September tot en met 15 October die van de le, 6e, 7e, 9e en 10e Compagnie van het 3e Regiment; van 22 September tot en met 25 October die van de 8e en 10e Compagnie van het 4 e Regiment. Korps ^Pontonniers. Van 9 Augustus tot en met 12 September de Verlof gangers der lichting 4837 van de 'le en van 12 Julij tot en met 15 Augustus die van de 2e Compagnie van opge meld korps. Hoi'ps Gcniotroopen. Van 26 Junij tot en met 30 Julij de Verlofgangers der lichting 1888 (met uitzondering van de Vesting-Telegrafisten) vaii opgemeld korps; van l Julij tot en met 16 Julij de Vesting-Telegrafisten der lichting van '1889 van opgemeld korps; van 4 Augustus tot en met 6 September de Verlofgangers der lichting van 1887 (met uitzondering der Vesting-Tele grafisten van opgemeld korps). Hospitaalsoldaten. Van 11 Augustus to.t en met 13 September de Verlof gangers der lichting vau 1887, behoorende tot de 2e Com pagnie Hospitaalsoldaten. Gezien de daartoe betrekkelijke circulaire van den Com missaris des Konings in deze provincie van den 29 April j.l„ A, No. 736/1, 3e Afd. (Provinciaal blad No. 34). Roept bij deze op, de in deze gemeente wonende Milicien- Verlofgangers der lichtingen 1887 en '1888 hierboven genoemd, om overeenkomstig het daarbij bepaalde op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Voorts wordt te hunner kennis gebracht, dat zij, die in gebreke blijven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij hunne latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden en die niet aan de oproeping vol doen, volgens art. 145 der Militiewet als deserteur zullen worden behandeld, terwijl zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, verplicht zijn over te leggen een gelegaliseerd, op zegel geschreven ge neeskundig getuigschrift en zullen die, zoowel in het algemeen belang van den dienst als om misbruik tegen te gaan, te dier zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn zich na hunne herstelling bij hun korps te vervoegen, ten einde daarbij in den wapenhandel geoefend te worden. Zierikzee, den 10 Mei 1890. De Burgemeester, W. A. OCHTMAN, Weth. l.° B. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Vcrordening voor deze gemeente, hebben goedgevonUezi te bepalen: dat op Zaterdag den 31 Mei e. k., des namiddags te 5 uur, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voertuigen en Slede. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te onder gaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 10 Mei 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. l.° B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Maandag a.s. en volgende dagen van wege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gel.ouden van de WEGEN en VOETPADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 12 Mei 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. 1." B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Amerika. Brand ïn ecu krankzinnigengesticht. Vreeseljjke bijzonderheden worden gemeld van den brand in het krankzinnigengesticht by Montreal, Canada. In de brandende vertrekken hadden hevige gevech ten plaats tusschen brandweermannen en wild gewor den krankzinnigen. Een verdedigde zich met trappen en bijten tegen zija redder en deed by het afdalen van de ladders alle moeite hem naar beneden te gooien. De brandweerman werd de krankzinnige ten slotte meester en wierp hem naar beneden, waar hjj in dekens werd opgevangen. Ook de zusters en de bedienden moeten zich mees terlijk hebben gehouden. Drie nonnen, die een zieke zuster wilden redden, kwamen in de vlammen om; van de brandweermannen zjjn vele gewond. Vjjftig menschen zijn omgekomen, 7 pleegzusters en 43 krankzinnigen, alleen vrouwelijke. Driehonderd krankzinnigen worden vermist. In den omtrek heerscht daardoor een bepaalde paniek, omdat een ieder zich door die losgebroken krankzinnigen bedreigd acht. Een ooggetuige zegt, dat het vreeselijk tooneel een tafereel geleek uit Dante's Hel, vooral bij het begin van den brand. De krankzinnigen genoten als kinderen van het vuurwerk, schreeuwden en sprongen van de pret, geheel onbewust van het dreigend gevaar. Eerst toen eenige muren instortten, en de vlammen hen meer en meer naderden, werden zij bang. Eenige ongelukkigen verstopten zich in kasten of onder tafels, blykbaar in de meeniug daar veilig te zijn en konden slechs met geweld uit hun schuil plaatsen worden verwijderd. Anderen trokken hun kleeren uit, wierpen die in het vuur en vluchtten half naakt. Als opgejaagd wild holden zij door den omtrek, zich tegen ieder, die hen wilde tegenhouden, verdedi gende. Ondanks de zware regenbuien bleven zjj voort hollen tot zij van vermoeidheid neervielen of in bosschen een schuilplaats vonden. Het hoofd van de brandweer vertelde o. a. dat in de eerste zaal een 25 krankzinnigen zoo verstijfd van schrik opgedrongen bij elkaar stonden, dat al zijn moeite om hen uit elkaar en naar buiten te dry ven vruchteloos was; allen verbrandden dan ook. Één krankzinnige heeft een 90-tal medelijders gered, door met geweld een deur open te breken. Ook wordt gemeld, dat verscheidene krankzinnigen door den schrik plotseling het verstand herkregen. Eene vrouw, die in 4 jaren niet had gesproken, riep om hulp en hielp verder de brandweer. Dat zoovele en daaronder de gevaarlijkste krankzinnigen in de vlammen omkwamen, was ook een gevolg van hun verzekering in dwang buis en cel. De brand ontstond op de tweede verdieping van de afdeeling vrouwen, waar een harer eenige voorwerpen in een kast in brand stak. De kast en de kamer vatten vuur en de vlammen verspeldden zich in een oogenblik door de ventilatie-buizen over het geheele gebouw. Na vjjf minuten spuiten was de watervoorraad uitgeput en moest de brandweer zich alleen tot het reddingswerk bepalen. Ten gevolge van den brand heeft, naar 't schijnt, een brandstichting-epidemie zich onder de krankzinnigen verspreid. Overal in den omtrek brandden schuren af of werden pogingen gedaan om landbouwhoeven in brand te steken. Het gesticht had anderhalf millioen dollars gekost, was zes verdiepingen hoog en zoogenaamd vuurproef gebouwd. Rusland. Een familie-vader te St. Petersburg kocht op een markt, die tijdens de Paaschdagen werd gehouden, een rood luchtballonnetje voor zijn 7-jarig zoontje. De kleine Petja, dus heette de jongen, was de lieveling van zyn vader, want de stumper was doof, en gebrekkige of zieke kinderen hebben by de ouders steeds een streepje voor. Petja had verschrikkelijk veel pleizier met zijn bal lon. Hij liep het geheele huis met het roode ding door, dat aan een draadje meêzweefde, en ten slotte kwam hij er mede in de keuken. Hier wilde het toeval, dat het draadje aan een pot of ketel bleef haken en de ballon, toen de knaap aan bet draadje rukte, in de onmiddelyke nabijheid van het vuur kwam. Eensklaps hoorde men een geweldigen knal en de geheele familie snelde, in de grootste ontsteltenis, naar de keuken. Hier ontwaarde men den knaap bleek en bevend achter een stoel, terwijl het overschot van het ballonnetje iu een ketel met Boep lag te koken. Gelukkig was de zaak zonder eenig kwaad gevolg afgeloopen en had zelfs een geheel onverwachte, heilzame uitwerking. De vreugde der ouders toch was onbeschrijfelijk, toen eensklaps bleek, dat de kleine doove Petja door de groote ont steltenis het gehoor had teruggekregen. Frankrijk. Een wandelaar in de rue Clovis te Parjjs zag een brood van 4 kilogram op den grond liggen. Hjj raapte het op, vond het byzonder zwaar, bekeek het aan dachtig en zag toen, dat al het kruim was verwijderd en dat in het brood het lijkje van een pasgeboren kind was gestopt! De justitie doet onderzoek. Duitschland. Trouwe, te jonge, liefde. Een 17-jarig meisje, de dochter van een rijk fabrikant, is in een kostschool te Berlijn met opengesneden polsen in haar bed ge vonden. Het arme meisje, dat sinds lang verliefd was op een bediende haars vaders, had, daar de oude heer andere plannen voor haar had, den dood gezocht. Haar toestand ia zeer bedenkelijk. Ten behoeve van het passiespel, hetwelk in de Pinksterweek te Oberammergau wordt geopend, hebben de dorpelingen 30,000 mark besteed voor 518 costumes en 170,000 mark voor de nieuwe inrichting van den schouwburg, waartoe al het hout, ter waarde van on geveer 40,000 mark, hun kosteloos beschikbaar was gesteld. Wegens de vergrooting zal de schouwburg veel gemakkelijker zijn ingericht dan in 1880. Er is plaats voor 4000 toeschouwers; do zitplaatsen op de hoogste rangen zijn beschermd tegen de zon. De constructie der toestellen is ingericht op 40 veranderingen van tooneel. Een gedeelte der decoratiën is te Weenen geschilderd. In het geheel zullen er 600 uitvoerende personen zijn, waaronder 125 met sprekende rollen, terwijl er onder de groepen, die eene volksmenigte moeten voorstellen, 230 kinderen zullen medewerken. Daar er op het tooneel geen valsche baarden mogen worden gedragen en de vertooners die met lang haar moeten verschijnen zich daartoe van geen pruik mogen bedienen, ia het er tegenwoordig voor de haarsnijders en barbiers een zeer schrale tijd. Behalve te Oberam mergau zelf zjjn er ook in de omliggende plaatsen weder gelegenheden geopend tot nachtverblijf voor vreemdelingen: er is gerekend op minstens 3000 bedden. Nederland. Graveiiliag-o, 10 Mei. Reeds thans is be paald dat de Tweede Kamer op Dinsdag 3 Juni e.k. tot hervatting der werkzaamheden zal terugkeeren. Uit 's-Gravenbage wordt bericht, dat de her ziening der wet betreffende de besmettelijke ziekten en de opheffing van den vacciue-dwung stellig nog dezen zomer mag worden verwacht. 's Gravenhage, 10 Mei. Het gerechtshof alhier bevestigde heden een vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarby P. B. en J. H. van D. wegens mis handeling van een ambtenaar veroordeeld werden. De straf, tegen eerstgenoemde werd echter veranderd in 7 dagen. Breda, 10 Mei. In de zitting van den gemeente raad is heden benoemd tot directeur der gasfabriek alhier de heer P. Pajjens, directeur der gasfabriek te Helmond. Bergen op Zoom. 9 Mei. De verpachting der schelpdierenvisschery bracht 141027,50 meer op dan de vorige keer. "Vlissingen, 9 Mei. Na afloop der plechtige onthulling van het monument op het graf van Jacob Hobein, werden de volgende telegrammen verzonden Door de Hobein-Commissie Aaa Z. M. den Koning. Paleis het Loo. »De ondergeteekenden nemen eerbiedig de vryheid «ter kennisgeving van Uwefnajcdteit te brengen, dat «het gedenkteeken op het graf van Jacob Hobein plechtig is overgedragen aan de gemeente Ylissingen «en door Burgemeester en Wethouders met erkente lijkheid aanvaard is." F. L. Geerling, GepenB. Vice-admiraal. Jhr. F. de Casehbroot, id. J. W. Binkes, id. J. Spanjaard, Schout by Nacht, Inspecteur- Generaal van het Loodswezen. F. A. van Braam Hotjckgeesï, Kolonel der Mariniers. Hierop is het volgende antwoord ontvangen «Z.Exc. F. L. Geerling, «Gep. Vice-admiraal, Ylissingen. f Zijne Majesteit heeft my opgedragen U en de heeren, «die het aangeboden telegram onderteekenden, Hoogst- >de8zelfa dank over te brengen." De adjudant van dienst, Van Hogendorp. Door den Burgemeester aan den Kooing (afgezonden op het dejeuner dinatoire ten huize van den Burgem.) «Aan Z. M. den Koning, Paleis het Loo. «De Burgemeester van Ylissingen neemt eerbiedig »de vryheid ter kennis van Uwe Majesteit te brengen, »dat door hem namens de gemeente Vlissingen met «de Hobein-Commissie en verdere militaire en burger autoriteiten een dronk is ingesteld op de gezondheid «van Uwe Majesteit en van het Koninklijk Huis." De Burgemeester van Ylissingen, Tutein Nolthenius. Hierop is ten antwoord ontvangen: «Tutein Nolthenius, Burgem. van Ylissingen. «Zijne Majesteit de Koning draagt mij op U, de «militaire- en burger-autoriteiten met de Hobeincom- missie Hoogstdeszelfs dank over te brengen voor den «ingestelden dronk." De adjudant van dienst, Van Hogendorp. Greerescl^jlc, 10 Mei. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat alhier door eene hen 2 eiers zyn gelegd, waarvan de eierschalen en zelfa het eiwit ontbraken en die bij de zoogenaamde punten der eiers aan elkander waren verbonden door een handvormig vlies. Een zeer dun vlies beschermde de eiers, die geheel uit dooiers schenen te. bestaan. Hilland-Bath. De heer B., die zich voor eenigen tijd bij het gemeentebestuur had beklaagd over het wegzenden van de school van zijn zoontje wegens het herhaalde malen niet maken van opgegeven straf werk, maar door dat college in het ongel jjk was gesteld, had zich toen tot den Minister gewend, van wien thans eveneens een ongunstig antwoord is ontvangen. Goes, 10 Mei. Bjj gelegenheid der aanstaande congresfessten zullen ook ringryderyen plaats hebben. Dit echt Zeeuwsche volksvermaak, dat ongelukkig meer en meer in onbruik geraakt, zal van de zjjde der vele vreemdelingen zeker wel belangstelling ondervinden. De beg'rooting van ontvangsten en uitgaven van het waterschap de Breede Watering bewesten Ierseke bedraagt 120413, terwijl de polderlasten op 10 per H. A. worden gerekend. Ter vervulling van de vacatures, ontstaande door de periodieke aftreding van gezworens, worden de aftre denden, zjjnde de heeren J. Verecke, H. van Koeveringen, A. Njjssen en J. Oele Hz., als do. 1 op de voordracht geplaatst. De heer J. M. Kakebeeke is voornemens een voorstel te doen tot conversie van de schuld des polders. De heer G. J. Wolters, directeur der gasfabriek alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Zaandam. De harmonie «Hosanna" zal bij gelegenheid der byeenkomst van de Cbristeljjke jongelingsvereenigingen, op Hemelvaartsdag alhier in het koffiehuis sde Prins van Oranje" te houden, eenige nommers uitvoeren. Ierseke, 8 Mei. Tot heden hebben zich 34 leer lingen van omstreeks 12 tot 16 jaar aangegeven voor de zangschool, die door den heer Z. Bouwens opgericht wordt. Dit groote aantal is zeker wel een bewijs, dat het plan van den heer Bouwens gewaardeerd wordt. Zooals we de vorige week meldden, had do heer van der Kaa, oud-leerling van het blinden-insti- tuut te Amsterdam, het voornemen om verleden Zondag een orgelconcert in de Ned. Herv. kerk te geven. Het kerkbestuur had hem daarvoor de kerk gratis toegestaan. Reeds circuleerde eene ljjst om giften in te zamelen voor den blinde, toen het kerkbestuur eensklaps zjjn besluit, om de kerk af te staan, introk en dus het gebouw weigerde. Deze weigering treft natuurljjk het meest de heer van der Kaa, voor wie de concerten het eenige middel zijn om in zijn onderhoud te voorzien. De deelneming op de circuleerende lijst was niet on belangrijk. St. Maartens<1|jIf, 11 Mei. Vrydag overleed alhier op ruim 96-jarigen leeftjjd de oud-strijder vau Waterloo, I. Daniëlse. Al sinds jaren was hij nog de eenige op het eiland Tholen. Burgh, 12 Mei. Voor de betrekking van onder wijzer aan de openbare lagere school in deze gemeente, op eene jaarwedde van 450, hebben zich 12 sollici tanten aangemeld. ESruinisse, 10 Mei. Toen Vrijdag de heer M. uit Zierikzee zijn paard wilde voederen, werd dit dier door eene of andere oorzaak verschrikt eu sloeg eens klaps op hol. In vliegende vaart ging het de kaai op en scheen zijn loop te nemen naar het vaartuig vau den beurtschipper. Gelukkig nam het plotseling een draai en draafde, nadat een gedeelte van het achterstel van den wagen vernield was, bij de boerderij van den heer Capelle, waar het tot slaan gebracht werd. Een en ander liep gelukkig zonder byzondere on gelukken af. Brouwershaven, 10 Mei. Heden morgen half vier werd alhier brand ontdekt in het pakhuis van de wed. J. Dalebout en grenzende aan hare broodbakkerjj, waarin hout en turf was geborgen. Spoedig stond dit pakhuis met dat er naast gelegen, toebehoorende aan Corns, van 'tllof en in gebruik by P. van 't Hof, in lichtelaaie vlam en stortte de groote zwarte gevel met donderend geweld voorover, waarvan de bovenste steenen tot beneden het Kerkslop rolden. Door het weldra optreden der brandweer, gelukte het hen de belendende huizen voor brand te bewaren, waarby de brandspuit bleek voldoende water te geven. Slechts een gedeelte van het verbrande is tegen brand schade verzekerd. Oorzaak onbekend. Zierikzee, 9 Mei. Door de arrond.-rechtbank zijn heden veroordeeld: 1°. A. van der C., arbeider te Schuddebeurs, wegens mishandeling van W. S., tot twee maanden gevan genisstraf; 2°. G. K., dienstbode te Kerkwerve, wegens diefstal, tot 1 maand gevangenisstraf; 3°. L. de K., arbeider te Bergen op Zoom, wegens bedelarij, gepleegd in de gemeente St. Maartensdijk, by verstek, tot 12 dagen hechtenis; 4°. J. van S., arbeider te Zierikzee, wegens diefstal, tot twee weken gevangenisstraf; 5°. J. de "VV., sigarenmaker te Zierikzee, wegens het opzetteljjk en wederrechtelijk beschadigen van eenig goed, dat aan eeo ander toebehoort, tot 10 boete of 14 dagen hechtenis; 6°. J. van D., arbeider te Oud-Yossemeer, ter zake van mishandeling, tot 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis; 7°. E. B. Cz., oud 15 jaar, zonder beroep, wonende te Scherpenisse, wegens mishandeling, gepleegd door een kind, vóór dat het den leeftjjd van 16 jaar heeft bereikt, met oordeel des onderscheids, tot 0,50 boete, bij niet-betaling te vervangen door hechtenis van één dag. 12 Mei. Naar wjj vernemen, is door de rechtbank alhier rechtsingang verleend met bevel van gevangen houding tegen J. van S. en D. Y., beklaagd van diefstal bij L. v. d. "VV., wonende onder deze gemeente. By kon. besluit is R. van Ham benoemd tot burgemeester der gemeente Hoofdplaat. Tot rijksveldwachter 3e kl. jachtopziener is aan gesteld A. LeuDis, rijksveldwachter 3e kl. te Vetre, standplaats Veere. In Januari en Februari jl. zjjn aan de influenza overleden in bet rijk 1419 personen of 6.7 pCt. van de algemeene sterfte in die beide maanden, de leven loos aangegevenen niet medegerekend. In die sterfte aan influenza deelde Zeeland met 6.95 pCt. Te Rotterdam zal een Ver. van stoomboot-con ducteurs en hofmeesters worden opgericht. Te Tilburg dry ven de paters trappisten reeds een paar jaren met voordeel eene groote bierbrouwerij. Hun bier wordt bjj een groot aantal particulieren ge plaatst, waardoor andere bierbrouwers veel schade lijden. Het kloosterbier is wel van eene uitmuntende qualiteit, maar ook veel duurder dan by anderen. De schutter Spits te Enschedé, op wien de hand gelegd was, voor de boete aan den schuttersraad te betalen, heeft thans na aftrek van den tijd, dien hjj in de cel heeft doorgebracht, eene boete van nog ƒ90 betaald en is op vrjje voeten gesteld. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. üïllaucl, 8 Mei. Voor het maken van een haven en grintweg in den Zimmermanspolder w^rd inge schreven als volgt: C. de Jonge te Hardiügeveld, haven en grintweg, ƒ37,500; P. Dronkers, Kapelle bij Goes, haven ƒ21,000, idem grintweg ƒ14,500; A. Foudraine, Goes, grintweg, 16,990J. de Jonge, Bieselinge, haven ƒ25,978; C. Boliar Cz., Bruinisse, haven en grintweg, ƒ46,200; C. de Wilde, Kattendjjke, haven, ƒ20,970; P. J. Verbist, Hontenisse, haven, ƒ26,000, idem, grintweg, 11,000; H. de Groot, Scher penisse, haven, ƒ27,500, idem, grintweg 17,000; P. J. Visser, Hansweert, haven en grintweg, ƒ42,935. Vrijdag zijn door den heer W. Pelle voor zijne principalen te Ierseke publiek verkocht25000 oesters a 23,25; 25000 dito 5, 23,75; 30000 dito a ƒ17, 30000 dito a ƒ15,— 20000 dito k ƒ26,— 50000 dito a 8,27; 50000 dito aƒ12,10; 40000 dito a ƒ6,82; 100000 dito k 6,82; 50000 dito k f 30,75; 40000 dito 2,30; 40000 dito a 2,65; 40000 dito k 3,65; 300000 dito k f 8,20; 12000 pannen k ƒ6,70; 20000 oesters a 2,31; 25000 pannen 6,25000 dito a f 6,25000 dito a 5,9530000 dito a 2,76; 15 vijfkoppen gruis a f 2,42; 20000 oesters a 2,80; 25000 dito 5, 4,95 en een put voor 15, Samen bedroeg de opbrengst 9858,70. Alles onverminderd de 10 °/0 opcenten. De pry zen van oesters en, pannen zijn per 1000 stuks. Ing-ezonden Stukken. Vereeniging „Onderling Hulpbetoon". Betreffende de in liet »Huis van Nassau" gehouden jaarvergadering van bovengenoemde Vereeniging op Vrijdag 9 dezer, kan aan belangstellenden worden medegedeeld, dat de ontvangsten over bet afgeloopen boekjaar redenen tot tevredenheid gaven, doch dat het getal aanvragen van zieke leden tot uitkeeringen, dat van het vorige jaar met 75 werd overtroffen en dien tengevolge voor deze uitgaven eene som van ƒ1049,30 meer werd geëischt dan in het vorige boekjaar. De vele ziektegevallen in den afgeloopen winter maakten het noodig om aan 106 leden uitkeeringen te doen, waaruit dan ook blijkt dat het afgeloopen jaar heel wat minder gunstig was voor de financiën dan het vorige. Daar nu uit den post der zooeven genoemde uitgaven duidelijk valt op 4e merken, welk een steun deze Vereeniging aan den werkenden stand geeft, meent het Bestuur wel de vrijheid te mogen nemen, deze nuttige Vereeniging bij de gegoeden aan te bevelen, om door vrijwillige bijdragen het verlies te vergoeden dat do Vereeniging in den laatsten tijd heeft geleden dooi' het overlijden van verscheidene milde begunstigers, kunnende men zich verzekerd houden dat eiken steun voor het Fonds met waardeering zal ontvangen worden en waarvoor men zich te allen tijde kan aanmelden bij de Bestuursleden: W. KOOLE. J. VAN DER LINDEN. J. W. V. LA BRAND en M. BOOGAART. Een antivoord op liet stukje uit Noord-Beveland, voorkomende in den Nieuwsbode van 26 April. Tiet werk te staken is niet mooi, Dat moet een ieder zeggen. Maar om te zijn tot ieders prooi, ik wil dit juist weerleggen". Het werken is eens ieders zaak, Dat moet men maar bekennen, Doch niet veel trekken voor je taak, Wie kan zich daaraan wennen? De slaven in Amerika Die hebben 't ook geweten Om zich te wreken, vroeg of spa, Want: werken en niet eten Is voor hot volk niet uit te staan. Zoo, laat wat meer verdienen, Want! om altijd als slaaf te gaan, Vermeert hun geld met tienen! Of geef wat aandeel in de winst, Dat zal een ieder sterken. Men hoort geen klacht meer, niet in 't minst, En ieder zal fluks werken. Ik las iets van Noord-Beveland, Gedwee zijn en dan pover, Geef liever meer voor daag'lijksch werk, Dan houden zij wat over, Maar bedelen is een schandelijk werk, En dat wil men dan kweeken? Maak met het geld het volk sterk, Eu maak zoo goede leeken. Dan is de rust voor stad en staat Voorzeker vast geborgen, Alleen den grooten onverlaat Laat die zichzelf verzorgen. Door zoo te doen raakt Dom'la uit, De Sckoter zal 't begrijpen, Dat hij de boel totaal verbruidt Met 't dansen naar zijn pijpen. Zierikzee, 11 Mei. A. P. Aan den heer A. C. Breesnee Tz. te Nieuwe Tonge. Mijnheer In den Zierikzeeschen Nieuwsbode van 25 April j.l. plaatste U een stukje, dat ik wel de moeite waard vind even toe te lichten daar het geheele verhaal niets dan laster is. De zoogenaamde door U genoemde feiten van min goede behandeling, onachtzaamheid enz. jegens U en uw paard worden daarin zeer verdraaid weergegeven. De zaak is deze: Niet om half drie kwaamt gij met uw paard aan de boot, maar om half drie zag ik u met uw broer pas over de brug gaan om uw paard by Koedam te gaan halen en toen ik voor de tweede keer zou gaan luiden waart gij eindelyk bjj de boo 't welk, wanneer alles goed gaat, nog te laat is, lp staan als men te doen heeft met een paard, dat a schjjnt stuk te zullen slaan en waarvan de aanwe passagiers getuigenis gaven door hunne afkeuring te spreken om een dergelijk paard zoo kort voc afvaart nog aan boord te nemen. Dat volgens uw schrijven het hok kant en klas moeten zyn, noem ik een domme meening. Gf weten dat de beugels niet over het hok hee' kunnen worden voordat het paard er in is. Dat u op de Bommelsche boot zoo loiaal zij' deld kan zyn, doch zooals ik van ter zijde heb, moet uw paard daar ook alles behalve geweest, getuige hetgeen hij ook daar stuk slagen. Mócht ik somB door den haast wat ruw zjju geweest, dan zal het publiek de red ook wel billijken. P. v. d. SLOQl Kapitein der Middrihar DIENST EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Mei 1890. Van Zierikzee: Woens. '14'smorg. 7,20 u, Vrijdag 46 7,45 Zondag 48 6, Van Rotterdam Dinsd. 43 'smorg. 44,20 u. Dond. 45 40, Zaterd. 47 40,30 De Directeur, A. van GASTEL. 1) Heden 43 Meihopen onze geliefde (f fcL Ouders JAN BRABER «D JACOBA HOUTMAN hunne 85-jarige Echtvereeuiging; te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Renesse, 43 Mei 4890. jjJ S<( Onze geliefde Ouders¥1 C. QUIST rn M. GELUK hopen op Maandag 19 M e i a. s. hunne 35-jarige Ectatvereemging te her- denken. Hunne dankbare Kinderen, Gehuwd en Kleinkinderen. T) IJzendijke, Mei '1890. Getrouwd JOHANNIS CORNELIS SMIT en GEERTJE SIES, dieook namens wedcrzijdsche Familie hunnen liar- telijlcea daiilc betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Zierikzee, 7 -Mei 4890. Getrouwd P. B. VAN POORTVLIET en A. E. BRUIJNZEEL, die tevens hunnen hartelijKen dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun Hu welijk ondervonden. Nieuwerkerk, St. Ann al and, 8 Mei 1890. Bevallen van een Zoon, HELENA LAULensing. RoTTERDAai, 8 Mei 1890.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1