ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. I Donderdag 8 Mei 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. WEEKMARKT. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. STANLEY. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5844. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat wegens het invallen van den HEMELVAARTSDAG in de vol gende week, de gewone MARKTDAG in deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag1 den 14 Mei e.k. Zierikzee, den 5 Mei 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Welh. 1°. B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Afsluiting van wegen onder de gemeente 0UWERKERK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zn- eikzee brengen ter algemeene kennis, dat door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij beschikking d.d. 2 dezer, aan het bestuur van den polder de "Viei* Bannen van Duireland vergunning is verleend tot het afsluiten voor het verkeer met rjj- en voertuigen en vee van het gedeelte van den hoeksclieu Weg; (n°. 16 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Ouwerkerb), tusschen den Oostweg en den Blootevrefif, van den IS tot en met den W dezer, en van het gedeelte van den Blooteweg (n°. 20 van dien ligger), tusschen den Blyhoekschen "Weg en den Rollclootscheii Dijk van den ld tot en met den 34 dezer. Zierikzee, den 6 Mei 1890. De Burgemeester en Wethouders, W. A. OCHTMAN, Weth. 1°. B. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Het denkbeeld van op 1 Mei door de wei'klieden der gansclie wereld eene betooging te houden, ten gunste van den normalen arbeidsdag van 8 uur, had iets, waarvoor men eerbied koesteren kon. Op kalme en bezadigde wijze in groote massa op te komen voor een algemeen belang, heeft altijd iets aantrekkelijks, ook al acht men de bereiking van het doel ongewenscht. En ongewenscht zeker is de eiscb, die op 1 Mei zich overal, hoewel op bescheidener wijze dan men had verwacht, heeft doen hooren. Acht uur rust, acht uur werken, acht uur uitspanning en een loon van 8 dollars, ziedaar de eiscb, die aanvankelijk uit Amerika tot ons werelddeel is overgekomen. De eisch van 8 dollars daags heeft in Engeland reeds plaats ge maakt voor de meer bescheidene van 8 shillings en te verwachten is het, dat acht uur arbeid ook niet het laatste woord is, dat door de werklieden zal worden gesproken. Ontkend worden kan het niet, dat vele werklieden te lang arbeiden en te weinig verdienen, dat door deze twee factoren de lichamelijke en zedelijke toestand waarin zij ver- keeren niet wordt bevorderd en dat het dus de plicht is van ieder weldenkende, om te trachten daarin verandering te brengen door den werktijd korter te maken, zoodat er meer tijd overblijft om zich aan het huiselijk leven te wijden, zonder dat dat huiselijke leven eene onmogelijkheid wordt, door vermindering nog der vaak luttele verdienste. Maar wanneer de eischen, die gesteld worden om daarin verandering te brengenzoo overdreven worden als dit in de hierboven gestelde eisch bet geval is, en wanneer aan dien eisch kracht wordt bijgezet door bedreigingen en werkstakingen, dan is bet plicht om de industrie de hand boven bet hoofd te houden en haar te beschermen tegen totale vernietiging. De loonen moeten rekening houden met de behoeften der arbeiders eenerzijds, doch aan de andere zijde met de billijke belangen van den werkgever. Dit laatste wordt te vaak uit bet oog verlorenen in arbeidski-ingen is het vooral in den laatsten tijd meer en meer de gewoonte geworden de belangen van den patroon op te offeren aan de belangen van den werkman; eene goede regeling eiseht behartiging van beider belangen; zonder de eene kan de andere niet bestaan. Heeft nu de betooging op 1 Mei beantwoord aan het doel, dat men er zich van had voorgesteld In een enkel opzicht ja. Uitgezonderd in enkele plaatsen, waar de politie eenige moeite had om de samen geschoolde menigte uiteen te drijven, of van hun arbeid terugkeerende arbeiders tegen hunne betoogende kameraden te beveiligen, is de betooging aller- wege ordelijk afgeloopen. Vreesde men hier en daar voor gewelddadigheden en hadden de regee ringen daarom hunne voorzorgen genomen, deze voorzorgen zijn onnoodig geblekende werklieden handhaafden bijna overal zelf de orde. In dit opzicht dus is de beweging geslaagd. Maar van het opkomen in massa, zoodat zij indrukwekkend was, was bijna nergens een spoor te ontdekken. In alle hoofdsteden had zich een groot gedeelte der werklieden onthouden, en nu moge het waar zijn dat daartoe aanleiding bestond in den maat regel, dien vele werkgevers genomen hadden om hen, die deelnamen aan de beweging, voor kor teren of langer en duur uit hun werk te houden, wanneer de beweging algemeen was geweest, had een zoodanigen maatregel niet toe gepast kunnen worden. In dit opzicht is dus de betooging mislukt en het wil ons voorkomen, dat zij de oplossing der zaak geen stap verder heeft gebracht. Wel zijn een reeks werkstakingen te voorzien, die dan ook al beginnen uit te breken, als gevolg van de weigering der fabri kanten, hetzij om vrijaf te geven, hetzij om de betoogende werklieden weder dadelijk in hun dienst te nemen, doch werkstakingen verergeren de kwaal, nemen haar niet weg. Meldden we reeds, dat de weinige rustverstoringen, die plaats hadden, geene bijzondere beteekenis hadden, met die welke te Barcelona plaats vond, schijnt het anders. Aldaar hebben groote wanordelijkheden plaats gehad en zelfs zijn er bij de pogingen, die de gendarmerie in het werk stelde om de rust te herstellen, dooden gevallen. Thans is de staat van beleg afgekondigd. In de politieke wereld heerscht nog steeds rust. De gemeenteraadsverkiezingen te Parijs zijn af geloopen, doch door de vele herstemmingen, die moeten plaats hebben, is de totale uitslag nog niet te berekenen. Zooveel kan echter wel reeds met zekerheid worden gemeld, dat de Boulan- gisten ook daar hunne hoop hebben zien ver ijdelen en de uitslag volstrekt niet aan hunne verwachtingen zal beantwoorden. Meer en meer blijkt het, dat de partij haren invloed verliest en het een of ander, wat de Franschen bezig houden, zal slechts in staat zijn om den tanenden invloed weer te doen herleven. Deze overweging heeft misschien ook Generaal Boulanger er toe gebracht om een besluit te nemen, dat, indien het waar is, zeker de Franschen in hooge mate zal interesseeren. Er wordt niets meer of minder beweerd, dan dat de dappere generaal eindelijk zijn veilige verblijfplaats zal verlaten en naar Frankrijk zal terugkeeren. Dit wil zeggen, dat hij zich gevangen laat nemen om voor het gerecht op nieuw te kunnen verschijnen. Waarschijnlijk begint dus de zaak op nieuw. Rochefort zou de generaal niet vergezellen en de dag waarop de generaal zich zou inschepen, wordt vermeld als Zondag 11 Mei. In het Lagerhuis van Engeland houdt men zich bezig met de Iersche landwet. Tegenover het regeeringsvoorstel stelde Parneli een ander, dat de goedkeuring der regeering zoo wegdroeg, dat de minister verklaarde, het te kunnen overnemen. Het verrassende feit deed zich daarbij echter voor, dat de Iersche afgevaardigden en in het algemeen de geheele Ierschgezinde fractie van het Huis zich tegen het voorstel van Parneli verklaarde of eene zeer afwachtende houding aannam. Wederom is aan de orde gesteld de behandeling eener wet, die telkenjare bijna door het Lagerhuis aangenomen wordt om door het Hoogerhuis verworpen te worden. De Engelsche wet verbiedt namelijk het huwelijk van den man met de zuster zijner overledene vrouw. Woensdag nu werd in het Lagerhuis een voorstel aange nomen om dergelijk huwelijk in het vervolg toe te staante vreezen is het echter, dat het Hoogerhuis zich daaraan niet storen zal en de wet weder zal verwerpen. De verhooging van den accijns op het gedistilleerd is door het Lagerhuis goedgekeurd. In Spanje heeft de Senaat het wetsontwerp betreffende de invoering van het algemeen stem recht aangenomen, zoodat ook in deze de regeering over de oppositie heeft gezegevierd. Oost-Indië. Men leest in de Deli-Ct. van 5 April j.l.: »De doodstraf werd heden morgen vroeg te Medan voltrokken aan de Javanen Eng alias Amat, Kromo Redjo en een Battak, de moordenaars van een oppasser in Bobongan. In de nabjjheid der Petissahbrug zag het zwart van de inlanders om de executie te zien. Of er Europeanen tegenwoordig waren, behalve zij die ex officio aanwezig moeBten zjjn, is ona niet bekend; waren ze er, dan hebben ze een schouwspel gezien zóó schandelijk dat de afkeuring niet scherp genoeg kan wezen. Juist als bij eene vorige executie dus te laakbaarder omdat het reeds éénmaal gebeurd is braken den eersten keer de drie stroppen, zoodat de veroordeelden ongedeerd op hun voeten terecht kwamen. Hoe het in de hoofden van de drie ongelukkigen moet gespookt hebben tusschen dien val en de herhaling der executie! Het moet eene uitkomst geweest zijn dat de tweede proef na een half uur wachten om nieuw koord te halen eindelijk gelukte. Den indruk, welke wij van het gebeurde kregen, is: grove nalatigheid; het is toch werkelijk niet te veel gevergd of te moeielijk om vooraf de sterkte van het koord te be proeven. Het gebeurde is dan ook zoo beneden alle kritiek; het maakt zoo'n indruk van martelen in plaats van straffen, dat wij op een onderzoek aan dringen, opdat een dergeljjk schandaal niet meer kunne voorkomen." Hongarije. Te Pest hebben alle bakkersgezellen den arbeid gestaakt, tengevolge waarvan alle bakkerswinkels ge sloten zijn en in de geheele stad geen wittebrood meer te krijgen is. De militaire bakkerijen bakken 10,000 kilo roggebrood per dag voor de bevolking. Twee duizend bakkersgezellen hebben zich op een eiland in de Donau teruggetrokken en kampeeren daar in da vrjje lucht. Zij bleven zich rustig gedragen. Hun aan voerder, die eenige dagen in hechtenis werd gehouden, moest weder losgelaten worden, omdat hem geen enkele onwettige handeling ten laste kon worden -Duitschland. Berlijn, 5 Mei. In den Reichsanzeiger wordt medegedeeld, dat het wetsontwerp betreffende het leger, dat eene jaarljjksche uitgaaf zal vorderen welke 18 millioen mark niet te boven gaat, ten doel heeft: de noodzakelijk gebleken versterking der veld-artillerie met 70 batterijen en de aanvulling van de speciale troepen. Het effectief der twee nieuw opgerichte korpsen moet worden verhoogd, terwjjl voorts grootere bedragen noodig_ zjjn voor de infanterie en de cavalerie op de Oostelijke en Westelijke grenzen, die lsjj het uitbreken van een oorlog, zonder de reserve af te wachten, naar de grenzen moeten oprukken om vijandelijke aanvallen af te weren. Eindelijk voorziet het wetsontwerp, in overeenstemming met de twee Pruisische korpsen, in eone verbetering van de Saksische leger-organisatie, in de oprichting van eene Beiersche 5e divisie, en in eene betere regeling der premiën voor den onder- officiersdienst. Do luchtreiziger kapitein Wolff van Keulen steeg dezer dagen op in zjjn ballon. Een donderbui dwong hem te dalen en eene talrjjke menigte wachtte be neden zijn terugkomst af. Ongelukkig kwam een al te geestdriftig bewonderaar met een brandende pjjp te dicht by den ballon, zoodat het gas ontvlamde en de ballon met een luiden knal barstte. Velen, die dichtbjj stonden, bekwamen ernstige brandwonden. Een werkman uit Opper-Heyduck verkocht een tijd geleden zjjn vrouw voor één Mark. Na twee jaar zou zy echter weer in zjjn bezit komen I Op een goeden dag komt de ware echtgenoot echter opdagen met een eisch van 15 Mark voor de fraaie tanden der vrouw, die niet in den koop waren be grepen geweest. Hevig verzette zich hier de kooper tegen, die 15 Mark voor de enkele tanden weigerde te betalen, als de geheele vrouw maar één Mark waard was. Ten Blotte werd er de politie zelfs bjjgehaald, door wie werd uitgemaakt, dat de 15 Mark niet behoefden te worden betaald, daar de tanden het waren na tuurlijk echte een noodzakelijk deel van de vrouw uitmaken. Nederland. 's Gravenhage, 6 Mei. Tweede Kamer. De verzekering van de vrijheidsbeneming hield de Kamer heden nog geruimen tijd bezig. Ter tegemoetkoming aan verschillende bezwaren wjjzigde de Min. van Justitie art. 3 in dier voege, dat de officier van justitie kan bezitten een algemeene schriftelijke last tot binnentreding van woningen, ingeval van ontdekking op heeterdaad, en dat vrij heidsbeneming alleen door ambtenaren kan worden ten uitvoer gelegd. De Min. was ook bereid het binnentreden niet gedurende de nachtrust toetelaten. De heer van der Kaay trok deze amendementen in, nadat de Minister zich vereenigd had met zjjn meening, dat deze wet toelaat aan de officieren van justitie een algemeene machtiging te geven, tot het binnentreden van woningen en tot vrijheidbeneming. Dientengevolge nam de heer v. d. Kaay zjjne amendementen terug. Met het voorstel De Geer (bevattende de bevoegdheid tot strafbare feiten) he^ft de Kamer zich niet ver eenigd. Binnentreden gedurende den voor de nachtrust be stemden tijd, is met 42 tegen 14 stemmen niet toe gelaten. Het wetsontwerp is daarna aangenomen. Ter terechtzitting van het gerechtshof te 's Hage werd op 3 Mei behandeld, in hooger beroep, de zaak van J. H. van D., smidsknecht, en P. B., varensgezel, beiden te Bruinisse, die door de rechtbank te Zierikzee waren veroordeeld geworden wegens mishandeling van een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening, en wel n°. 1 tot 2 weken en n°. 2 tot 1 maand gevangenisstraf. Het O. M. vorderde bevestiging van het vonnis der rechtbank. Uitspraak over 8 dagen. Maandag middag te drie uur is in de Trèves- zaal te 's Hage geïnstalleerd de commissie, door Z. M. benoemd tot voortzetting van de arbeiders-enquête. De ministers van justitie en van waterstaat enz. waren daarbjj tegenwoordig. Het volgende geval heeft zich te 'sGravenhage voorgedaan Bij het geneeskundig onderzoek van de lotelingen der militie voor de lichting van dit jaar werd de zoon van een hooggeplaatst militair geneeskundige, op voordracht van den beè'edigden officier van gezond heid en den burgergeneesheer, door den militieraad voor den militairen dienst aangewezen. De gedesigneerde ging van deze uitspraak in hooger beroep bjj Gedep. Staten. Bjj de ten overstaan van dit college gehouden her keuring waren als geneeskundigen werkzaam een burgerdoctor en de bovengenoemde militaire genees kundige chef, vader van den appellant. Op voordracht van zijn vader en diens burgereollega werd nu de loteling ongeschikt verklaard voor den dienst, in strjjd met de uitspraak van de eerste commissie van onderzoek. Het gevolg hiervan is, dat een andere loteling, die anders groote kans liep van niet te worden opgeroepen, in zjjDe plaats zal moeten invallen. De wet of eenige bestuursmaatregel voorziet niet in het geval van bloedverwantschap tusschen den ge neeskundige, belast met de keuring, en een belang hebbende; maar niets belet den doctor te verzoeken eene keuring of herkeuring aan te houden tot een volgenden herkeuringsdag, waarbjj hij niet fungeert als geneesheer-deskundige. In de daarop volgende week fungeerde werkelijk een andere officier van gezondheid, en in het afge loopen jaar nam meestal een andere militaire doctor de herkeuringen waar. Eenige jaren geleden verzocht een burgerdoctor van het houden van zitting verschoond te blijven op den dag dat zijn zoon zich aan het geneeskundig onder zoek moest onderwerpen. Een medewerking zelfs van den vader tot de keuring was toenmaals in het oog van dien geneesheer hoogst indelicaat. Bij het ontruimen van eene woning in de Hee renstraat te 's Hage is in eene kast op den zolder gevonden het ljjkje van een kind, dat daar vermoede lijk drie maanden verborgen is gehouden. De toestand van het lichaam maakte het voor den geneesheer, be last met het onderzoek, onmogeljjk te constateeren of de dood het gevolg is geweest van geweld pleging. Intusschen is de moeder van het kind eeDe weduwe, die in het huis werkte, opgespoord, welke vrouw vervolgd zal worden wegens verberging van het kind. Bergen op Zoom, 6 Mei. Bjj de heden voortgezette verpachting van viscbplaatsen in de Ooster- Schelde werden 31 perceelen verpacht, en wel no. 342 tot en met 372, samen eene opbrengst gevende van ƒ22195. Goes, 6 Mei. >Mei-Diesendag" veel beteekenende dag in het vaak eentonige leven van vele dienstbare boertjes en boerinnetjes! Op dien dag den eersten Dinsdag in Mei stroomt niet alleen »al wat jonk en al wat schoon is" naar Goes; ook velen die de eerste jaren der jeugd achter den rug hebben, en velen op wier schoonheid nog wel wat af te dingen is, komen naar stad. Allen, die een nieuwen dienst gaan betrekken, gaan via Goes van den eenen dienst in den anderen. Er worden dan inkoopen gedaan voor het volgend halfjaar. Geen wonder dat vele winkeliers reikhalzend naar »Mei-Diesendag" uitzien. Zyn de inkoopen ge schied, dan begint de promenade door de stad. Gansche rjjen boerinnetjes loopen hand aan hand straat in straat uit, evenzoo troepen van het Bterke geslacht. Een enkele van deze laatsten, zijn gemoed moetende luchten, omdat hjj reeds een graantje gepikt heeft, buldert een solo langs de straat. De koren vallen evenwel slechts na den middag in. Men heeft dan den inwendigen mensch behoorlijk met een »koeksje" versterkt, zoodat men er tegen kan. In de herbergen beginnen de speellui hunne violen te stemmen. Inmiddels hebben velen der beide geslachten zich gekoppeld. En nu trekken rjjén paartjes door de stad en zingen, zingen dat iemand de haren ten berge rjjzen. Ontmoeten elkander zulk een paar rjjen, zorg dan maar niet in het gedrang te komen. De zonderlingste capriolen ziet men op de straat maken, terwijl men zich verbazen moet over de sterkte der longen bjj de zangers en zangsters. Af en toe loopt men eene herberg binnen, liefst die, waar gelegenheid is tot dansen. Een glaasje brandewijn met suiker houdt de vroolijkheid gaande. Langzamer hand worden aanstalten gemaakt om te vertrekken en de trein van half zeven neemt gewoonljjk de meeste feestgangers weer meê. Slechts enkelen blijven nog wat in stad en doen de lucht weergalmen van hunne feestzangen. Ter eer van de boertjes moet gezegd worden, dat de politie het dien dag meestal niet veel drukker heeft dan op andere. Gelukkig hebben zij, die hemel en aarde bewegen om de kermis afgeschaft te krjjgenden »Mei-Diesendag" ongestoord gelaten. Waarom zouden boerenknechts en meiden niet eens een dag mogen hebben, die wat af wisseling brengt in hun eentonig leven? Binnen weinig dagen hoopt een echtpaar hier zijn 65-jarig huwelijksfeest te vieren. Wel een zeld zaamheid. Deze week heeft de aanbesteding plaats van den bouw van het nieuwe postkantoor. De raming bedraagt ruim 17000. Door de feestcommissie voor het aanstaande congres en de daaraan verbonden tentoonstelling zjjn bjj de ingezeteneu circulaires rondgezonden tot het bekomen van bijdragen, ten einde het feest zoo schitterend mogeljjk te maken. Ongetwijfeld zal dit feest velen ten goede komen, er zal weer veel geld in Goes verteerd worden, waarvan winkeliers en vele anderen voordeel zullen hebben. De commissie mag daarom met recht verwachten, dat velen eene meer of minder belangrijke bjjdrage zullen leveren. St.-Maai-teusdijk, 2 Mei. Naar wjj vernemen, beeft G. K., arbeider alhier, door de rechtbank te Zierikzee wegens diefstal van een Btuk spek veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, tegen dat vonnis hooger beroep aangeteekend. De eisch van het O. M. was één jaar. Zierikzee, 5 Mei. Heden avond werd ten huize van mej. de wed. W. Kanaar eene vergadering van de afd. Yolksonderwjjs gehouden. De Secretaris bracht verslag uit over den toestand der afdeeling in het afgeloopen jaar. Voor een deel werd uitvoering gegeven aan het aangenomen voorstel tot wering van schoolverzuim. De penningmeester deed rekening en verantwoording. Het saldo was door ver schillende uitgaven, als gevolg van het op werkdadige wjjze optreden der vereeniging, aanmerkelijk ingekrom pen. Daar van de contributie ƒ1 in de Algemeene Kas moet worden gestort, heeft het Bestuur haar op ƒ1,50 gebracht. Jhr. A. C. Röell wordt als secretaris herkozen. Tot afgevaardigde ter Algemeene Vergadering wordt dr. Helder benoemd. Als amendement op de door het Hoofdbestuur te doene voorstellen wordt aangenomen om le. in plaats van 500, 1000 toe te staan tot het in verbinding met de maatschappij tot Nut van 't Algemeen te stichten schoolfonds; 2e. het Volksblad slechts éénmaal per maand uit te geven, tot bezuiniging der Algemeene Kas. Omtrent de andere voorstellen wordt de afgevaardigde vrjjheid van handelen gelaten. Nog wordt op voorstel van den heer P. van der Have, hoofd van school B, als motie aangenomen, dat de leden van Volksonderwijs ieder in hun kring er toe medewerken, dat de leerlingen der lagere scholen de school niet verlaten, voor dat ze alle klassen hebben afgeloopen. Naar men meldt, heeft het Israëlitisch kerkbestuur te Zierikzee aan den heer mr. J. P. N. Ermerins, bjj dieiiB ontslag als burgemeester van die gemeente, uit erkentelijkheid voor de krachtige medewerking en buitengewoon vele bemoeiingen in zake het vernieuwen der synagoge, tot een aandenken met begeleidend schrjjven aangeboden een massief zilveren lepel en vork met .toepasselijke inscriptie en eierljjk etui. Te Utrecht geslaagd voor het theoretisch phar- maceutisch examen, de heer C. W. Bal, geboren te Zierikzee. Op de voordracht voor directeur der stedeljjke gasfabriek te Breda zyn geplaatst de heeren P. Payens, directeur der gasfabriek te Helmond; J. vau Rossum du Chattel te Cadix en G. H. W. van Haeften, gep. majoor der genie O.-I. leger, gewezen directeur der te T holen. Zierikzee, 6 Mei. In de op heden gehouden civiele terechtzitting is de heer P. F. A. van Seters, beëedigd als notaris te St.-Maartensdijk. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat in Wissenkerke op een bevolking van ruim 3000 zielen in de maand April geen enkel sterfgeval plaats had. Men maakt zich te Vlaardingen zeer ongerust over het lang uitblijven van het loggerschip Agatha Geertruida", schipper G. Groeneveld. Genoemd schip vertrok den len April ter beugvisscherjj naar de Noordzee, en men heeft sedert niets meer van schip of bemanning vernomenalleen is de scheepsboot door Engelsche visscherslieden te North Shields binnen gebracht. De equipage van de Agatha Geertruida" bestond uit 12 koppen, waarvan het grootste gedeelte hoofden van een talrjjk gezin waren. In de venen begint het rustiger te worden. De werkstakers gaan stilletjes aan beseffen, dat de toe stand niet houdbaar is, en gaan langzamerhand inzien, dat alle fraaie woorden van de socialistische aanvoer ders den honger niet kunnen stillen. Er wordt door deze laatste partij hoog opgegeven van het verstrekken van onderstand, maar dat betee- kent niet veel. Als men een gezin heeft met vier kinderen, en men slechts twee roggebrooden per dag bekomt, en nog on geveer 2 üur ver moet loopen om het te verkrijgen, dan is de onderstand niet groot. De werklieden sporen nu zelf in een oproeping in de Heerenveensche Courant hun makkers aan, om a.s. Maandag niet op het appèl van Domela Nieuwenhuis te verschijnen, maar zich met hunne bazen te verstaan, en Maandag het werk te hervatten. Manifestatiën hadden den len Mei niet plaats, tenzij men het uitsteken van een enkele roode vlag te Heerenveen als zoodanig zou beschouwen. De opgewondenheid onder 't volk wordt ook minder. Het weet zelf niet wat het wil. Wij hebben hier soms aardige exemplaren onder de socialisten. Een werkgever (socialist) eet er tamelijk goed van, en toont dat aan zjjn werklieden met de woorden: »Zie, als jelui nu socialist wordt, krjjgt ge 'tover twee jaar ook zoo". Hjj gaat intusschen voort met zijn arbeiders e«n schraal loon te geven. Leden van »Patrimonium" uit Drachten gaan thans bjj de werkstakers te Beetsterzwaag rond om hen te bewegen, Maandag niet naar het appèl te gaan. Zierilcz;oe, 7 Mei. Heden werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. M. van den Driessen Mareeuw, in leven directeur van het post- en telegraafkantoor alhier. Het plotselinge overljjden van genoemden heer ver wekte algemeene deelneming, daar Z.Ed. gedurende de 9 jaren, die hij in deze betrekking werkzaam was, zich door zijne dienstvaardigheid en welwillendheid de algemeene achting van het publiek had weten te verwerven. De bestellers en verdere ambtenaren van het kantoor (voor zoover de dienst dit toeliet), benevens vele vrienden van den overledene, vergezelden het ljjk naar zjjne laatste rustplaats. Aldaar herdacht ds. J. F. L, Müller den overledene in zyn werkzaam leven en wees zjjne zoons en verdere aanwezigen hem ten voorbeeld aan. Nadat ook de heer B. G. van Enck (waarnemend Directeur) en de oudste brievenbesteller D. v. d. Kreke eenige woorden hadden gesproken, bedankte de oudste zoon, diep geroerd, voor de eer aan zijnen vader bewezen. KERKNIEUWS. Aan den predikanten-nood zal wel spoedig een einde komen. Voor de studie der godgeleerdheid zjjn aan de verschillende Universiteiten in ons land inge schreven 338 studenten: Leiden 55; Utrecht 120; Groningen 36; Amsterdam 56; Vrjje Universiteit 70. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Bjj de aanbesteding van den nieuwen schouwburg aan de Coolsingel te Rotterdam, waren 21 inschrijvers. Laagste inechrjjving was die van den Heer Stelwagen te Rotterdam voor oplevering Aug., 127,500 of id. Sept., 125,500. VERSCHEIDENHEID. Hjj is dus teruggekeerd uit het hart van Afrika, van het donkere werelddeel", gelijk hjj het zelf genoemd heeft, Stanley, de man, die Livingstone vond, die Emin-pacha verloste. De bladen zeggen thans, dat het eene bevryding was tegen wil en dank en dat Emin volstrekt niet tevreden is over zyn redder. Zjj doen nog meer; zy verzekeren, dat Stanley geenszins ge dreven werd door gevoelens van hulpvaardigheid en menschenliefde, dat hjj, de Amerikaansche Engelsch- man, ook thans op jacht was op den almachtigen dollar in den vorm van een schat aan olifantstan den. Maar wat men ook zeggen moge, aan den moed, de volharding, de stalen wilskracht van dezen merk- waardigen man kan niemand nalaten hulde te brengen. Tot nu toe heeft de vermaarde reiziger alles wat van hem verteld werd, kalm opgenomen. Hjj is stil A zwijgend geworden in't hart van Afrika. Tenauwernood beantwoordt hjj met een »dank u" de hem gebrachte ovaties. Tenauwernood kan men iets van hem vernemen omtrent de geheimzinnige wouden, die hjj doortrok, het dwergenvolk der Wamboeto's, die zyne dragers met vergiftige pjjlen doodden of de gruwelen van den handel in ivoor, erger nog naar 'tschynt dan die van den slavenhandel. De bladen hebben ook voor dat stilzwijgen eene reden bedacht. Hjj wil niet spreken, zeggen zjj, omdat hjj wil dat men alles uit zijn boek vernemen en dus dat boek koopen zal. Als hij Emin bevrjjdt is die daad eene speculatie, als hij daarvan Diet spreekt is dat ook eene speculatie. Dergelijke vindingen vereeren ongetwjjfeld de men- scheljjke natuur. Intusschen verschynen van tjjd tot tjjd daar men van het heden niets verneemt berichten, anecdoteD, verhalen, omtrent het verleden van den stoutmoedigen reiziger. Zoo wordt thans weer als een kersversche ontdekking medegedeeld, dat Stanley eigenljjk John Rowland heet. Men kan nog een weinig verder gaan. Eigenljjk" heet de bevrjjder van Emin-pacha evenmin Rowland als Stanley. Hjj is een kind van eenigszins onzekere Voor vier jaren, toen Stanley's moeder overleed, heeft een Engelsch blad, dat een speciaal onderzoek naar de afkomst van dezen landgenoot had ingesteld, uitvoerig daarvan gesproken. Stanley's moeder heette Betsy Parry. Zjj was een arm meisje en daarom, naar zijne bloedverwanten vonden, geene party voor den rijken boerenzoon, John Rowland. Het tusschen die twee beraamde huweljjk sprong af. Weinige maanden na die voor de arme Betsy zoo treurige gebeurtenis, werd in 1841 te Denbigh, in 't vorstendom Wales, de knaap geboren, die den naam Stanley zoo beroemd heeft gemaakt. Hjj bleef tot zjjn vyfde jaar bij zjjnen grootvader Mozes Parry. De oude man was zeer aan 't kind ge hecht. Toen het geboren werd zeide hij: »Op mjjn woord ik kan niet zien, dat hjj anders is dan een ander kind. Hij zal zjjn eerBte voedsel uit goud ge bruiken". Daarop nam hjj een souverein, legde er een vezeltje gekookt vleesch op en bracht dit aan den_ mond van den kleine, met den wensch: »moge hem nooit in 't leven een zilveren lepel ontbreken". De goede grootvader stierf plotseling in 1846, ter- wjjl hy in zjjnen tuin aan 't werk was. Zjjne dochter bleef zonder middelen achter. Zjj ging als meid dienen te Rhyl en besteedde den knaap in den kost bjj zekeren Richard Pryce. Maar het kostgeld werd niet geregeld betaald; Pryce had zelf kinderen en was arm. Zoo nam zyn zoon op zekeren dag den jongen op den arm en bracht hem naar het werkhuis van St. Asaph. De jonge Pryce had gezegd, dat hjj een koek zou koopen; het verlaten kind weende bitter toen hjj niet terugkwam. In 't werkhuis bleef de knaap acht jaren. John Row land bemoeide zich niet met hem. De rjjke boerenzoon was aan den drank geraakt en Btierf aan eene wonde, bjj eene vechtpartij in de herberg opgedaan. In één opzicht, maar ook slechts in dit opzicht mag Stanley tevreden zjjn over de harde opvoeding in 't werkhuis: Hjj ontving goed onderwjjs. Maar zjjn onderwijzer, de oude Francis, was erger dan streng. >Als hy nog leefde", zeide Stanley later, szou ik hem met genoegen een kogel door het hoofd jagen. De ellendeling had de gewoonte mij aan eene bank vast te binden en door de andere kinderen te laten slaan". Toch 8chjjnt Francis begrepen te hebben, dat »er iets stak" in den mishandelden knaap, die met som bere geestkracht alles verdroeg. Hij deed een goed woord voor hem bij zjjne tante, de zuster zjjner moeder, die met een welgestelden slager was gehuwd. Er werd een familieraad gehouden en de thans vijftien jarige knaap uit het werkhuis genomen. Hjj was op gegroeid tot een stevigen knaap met dien barden scherpen blik, die het meest treft als men thans het portret van den reiziger ziet. Hy werd achtereenvol gens schaapherder, kweekeling bij een neef van zijne moeder, een onderwjjzer, Muld genaamd, en klerk te Liverpool. Maar in al deze onsamenhangende betrek kingen" gevoelde hij zich zeer ongelukkig. De groote wereld, waarvan hjj nog zoo weinig gezien had, trok hem aan. Op een goeden morgen in 't jaar 1858 trok hjj zjjne beste kleeren aan en ging als scheepsjongen aan boord van een Amerikaansche koopvaarder, die in de haven van Liverpool lag. Acht jaren later, in 1866, kwam een officisr in de uniform der Amerikaansche marine te Denbigh. Die officier was de knaap uit het werkhuis van St.Asaph. In het vreemdelingenregister van »het kasteel van Denbigh", schreef hjj zijnen naam aldus: »14 December 1866 John Rowland, van hier, scheepsvaandrig aan boord van de Ticonderoga, thans met verlof". Hoe had hij het zoover gebracht? Het schip, waarop hij den overtocht had gedaan, landde te New-Orleans. De scheepsjongen ging de stad bezien. Hjj las voor een winkelraam: >A boy wanted" een leerjongen gevraagd, en trad binnen. In den winkel zat een bejaard koopman de courant te lezen. De oude heer het is eene bekende episode liet hem als proeve van zijne werkkracht zyn eigen naam schrjjven: Henry Morton Stanley. Hij nam den scheepsjongen aan en was zoo voldaan over den leer ling, dat hjj hem als zjjn aangenomen zoon behandelde en hem zjjnen naam schonk. Waarschjjnljjk zou hjj hem ook zijn klein fortuin hebben geschonken, maar hy stierf onverwacht in 1861, zonder testament. Misschien, indien het anders geweest ware, zou Stanley zyne dagen gesleten hebben als een klein kruidenier in New-Orleans. Thans was hjj wel genoodzaakt weer de wereld in te gaan. De Amerikaansche wereld was toen in groote bewe ging over de verkiezing van Lincoln tot president der Unie. Weldra brak de oorlog uit tusschen hetNoorden en bet Zuiden. Stanley nam aanvankelijk dienst in 't leger der Zuidelijken. Hjj streed onder Johnston, werd te Pittsburg gevangen genomen, maar ontkwam. Zag hij naderhand in dat het recht aan de zjjde der Noor delijken was Hjj nam althans in 1863 dienst bjj de marine van het Noorden. Na verloop van nauwelijks eene maand was hjj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1