ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 6 Mei 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. AANBESTEDING Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5343. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte berekend. op Maandag: <len lOden Mei 1890, 's namiddags IS1/, uur, ten Raadhuize van Zierikzee, van Het uitvoeren van onderhoudswerken, vernieuwingen en herstellingen aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente, in acht perceelen. AANWIJZING op Maandag IS en Vrijdag 1© Mei e.k., telkens des voormiddags te ÏO uur, waartoe de gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeente-bouwmeester, bij wien inmiddels ook inlich tingen te bekomen zijn. Bestekken zijn van af Zaterdag a.s. verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeente-bouwmeester ad 25 cent. INSCHRIJVING VOOR DE SCHUTTERIJ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente ZrERIK7.EE, Gezien de wet op de Schutterijen van den II den April 1827, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelfde wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren, als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij, van de geborenen in de jaren 1865 tot 1856 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen, welke tot het laatstgemelde jaar behooren, alsmede van hen, welke, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen, die na dien tijd gepasporteerd, en de vreemde lingen welken sedert dezen tijd van buiten het Rijk zijn gekomen, en zich alhier hebben gevestigd, voor zooverre deze laatste hun voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegdhetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door de werkelijke over brenging, van den zetel van hun vermogen en de hoofd middelen van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenig ondergeschikte betrekkingals zoodanig voor nemen wordt aangemerkt. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande per sonen is uitgezonderd, maar dat allen, zonder onderscheid, daarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen, volgens de wet tot de vrijgestelde of uitgestotenen te behooren, en dientengevolge ook zij niet, die hun ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemelden, als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente, op 15 Mei e.k. en volgende dagen van 's voormiddags 10—12 ure, ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den lsten Jupi finaal worden gesloten. Dat de studenten, geëmploieerden in huizen van negotie, klerken voor notarissen, advokaten enz., bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn; de ambtenaren en geëmploieerden bij het Gewestelijk Bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenen; die buiten 'slands studeeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats; de buiten- landsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobelair of wegens hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verplicht zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen, van de plaats en de tijd hunner ge boorte, hunne woonplaats, met aanduiding van wijk en nommer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwnaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand)sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar 7,ij alhier zijn komen inwonen, en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellenof daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave van liet artikel en het onderdeel daarvan, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente géborenaangemaand, om zich tijdig van eene geboorte- acte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne ge schieden, en om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijn ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken, vermanen en waarschuwen, om zich van deszelfs verplichting in deze te kwijten, vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers op 1 Juni eerstkomende niet hebben laten inschrij ven, alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven, en dat denzelven, dientengevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort, den 5 Mei 1890. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. A. OCHTMAN, Weth. 1°. B. De Secretaris, J. F. YAN DER LEK DE CLERCQ. Engeland. Londen, 2 Mei. Stanley heeft eenige Amerikanen te kennen gegeven, dat hij het burgerschap van Enge land weigeren zou, en dat hij Amerikaan bleef. Hy ontving daarop verschillende aanbiedingen van Amerikaansche uitgevers voor het kopierecht van zyn boek; als Amerikaansch burger heeft hy eigendoms recht van zyn werk in Amerika, als Engelschman niet. Oostenrijk. Vorst Karei van Trauhmannsdorff, financieraad van deu keizer van Oostenrijk en erfelijk lid van het Heerenhuis, is wegens geldverspilling onder curateele Deze maatregel werd genomen naar aanleiding van een verlies van 2 millioen, dat de vorst onlangs had geleden. Hij heeft thans al zyn eere-ambten neer gelegd en zich op zyn landgoed in Bohemen terug getrokken. Frankrijk. zou te Clairac de luchtreiziger Cassoura met zyn ballon opstygen en de man gaf, in het schuitje gezeten, het bevel om de touwen los te laten, toen de landbouwer Lebrère, die met andere personen den bal lon had vastgehouden, met zijn voet in een der touwen bleef haken en in de lucht werd medegevoerd, waar hy, gedurende eenige oogenblikken, bleef hangen. Algemeen was de ontzetting onder de talryke toe schouwers, die niet anders verwachtten dan een af- schuweljjken val te zullen aanschouwen. Eensklaps zag men hoe Lebrère zich door krachtige inspanning der spieren ophief en zich langs de touwen tot het schuitje wist op te werken. Geholpen door den lucht reiziger slaagde hij er in veilig binnen te komen en de ballon steeg statig opwaarts en verdween in de wolken. La France, een Boulangistisch blad, gelooft dat Boulanger naar Frankryk zal terugkeeren,_ om zich gevangen te stellen en voor het hof van justitie te verschijnen, dat alsdan op nieuw, na contradictoir de bat, recht over hem zal spreken. Hij zou den 4 dezer komen. Henri Rochefort zou zyn voorbeeld volgen. Ook VEclair meent met zekerheid te weten, dat Boulanger zal komen. Het i9 alleen nog maar eene quaestie 7an eenige dagen. Vermelding verdient hierby, dat Laguerre, Paul Découlède, Naquet en Laisant dezer dagen naar Jersey zijn getrokken om overleg te plegen met den generaal. Duitschland. Berlijn., 1 Mei. De indrukwekkende sociaal democratische „Mei-dag" is, voor zooveel Berlyn betreft, geheel in het water gevallen. Van den morgen tot den avond was het in de stad even druk en rustig als altyd. De fabrieksschoorsteenen rookten, de metselaars aan de groote bouw-ondernemingen waren aan het werk, de winkels stonden open, het gewoel in de straten leverde niets buitengewoons op. Meer politie dan anders was nergens te zien. Op de spoorwegen was het verkeer met de omstreken der stad niet drukker dan op een anderen mooiweersdagtrams, omnibussen en droschken reden als altijd. Niet meer dan een tiendedeel van het kwart-millioen handwerkslieden die Berlyn bevat, hielden een „blauwen" Donderdag, en van die 25,000 behoorde een groot deel nog tot de gewone werkeloozen of werkstakers. Er «stryken" b.v. hier te Berlyn reeds sedert eenigen tyd duizend schoenmakers, ettelijke honderden tuinmansknechts en een troep werklieden in brouwerijen. Hoe dit echter zij, het getal leeg loopenden verzonk geheel in het niet tegenover dat der arbeidenden. Er waren 216 fabrieken, in welke het personeel vrijheid bekomen had om als zy verkozen weg te blyven, maar zelfs daar hebben de meeste arbeiders er de voorkeur aan gegeven aan den arbeid te gaan. Gedeeltelyk was dit het gevolg hiervan, dat het juist gisteren de kerkelyke boet- en biddag was, die in heel Pruisen op staatsbevel streng in acht genomen moet worden, zoodat alle fabrieken en openbare werkplaatsen dan verplicht zijn stil te staan. Twee rustdagen achter elkander vonden de meeste Berlijnsche arbeiders meer dan zij opkonden. Er komt nog by dat een groot deel der verstandigen en bedaarden onder de werklieden van den aanvang af niet veel zin gehad hebben in den grooten internationalen leegloopersdag, welke onder de omstandigheden van het oogenolik geen ander karakter hebben kon dan dat eener verderfelijke uit tarting. Zij zeggen het wel niet ronduit, maar de meeste werklieden hebben geen lust juist nu den keizer een ongunstigen indruk van hunnen stand te geven. Nederland. Amsterdam, 2 Mei. Lang vóór den bepaalden tyd was gisteren het lokaal »Plancius" ingenomen door een talryke menigte. Rnim halfnegen werd de vergadering geopend door J. A. Fortuyo, waarna de sociaal-democratische zang vereniging «Excelsior" een lied zong. Allereerst spraken eenige vertegenwoordigers der vakvereenigingen, die da gawone sociaal-democratische betoogen hielden en er op wezen, dat de democratische beginselen voortdurend veld wonnen, waarbjj zy de noodzakelijkheid bepleitten van den achturigen arbeidsdag. Er werd nog een lied gezongen, waarop Fortuyn deed uitkomen, dat de sociaal-democratie der kunsten niet vijandig gezind is. De heer F. Domela Nieuwenhuis verkreeg daarna het woord en wees op de algemeenheid der 8-uren- beweging, welke den grooten strjjd voorafgaat. Deze beweging is internationaal, maar dat dient zy te zyn, wil de overwinning zeker wezen. Overal dezelfde tegenstand, overal hetzelfde overbodige militaire vertoon. Wanneer de sociaal-democraten werkelijk van plan waren geweest revolutie te maken, dan zouden wjj dat toch niet hebben gedaan by aanplakbiljet. Neen, als wy dat eens van plan zyn, dan zullen wjj de Regeering niet van te voren waarschuwen, daar kan zjj van op aan. Waarom mogen wij niet betoogen, waarom niet manifesteeren, omdat meneer Van Tienhoven en zyn gemeenteraad dat niet wenschen. Maar wij zyn er met voor het pleizier van meneer Van Tienhoven en zyn gemeenteraad. Wy maken van ons grond wettelijk recht gebruik. Overigens betoogde de spreker, dai door den 8-urigen werkdag het loon zou verhoogen en niet verminderen, want de arbeidsconcurrentie zou er minder door worden. Evenmin zon de productie er door verminderen, integendeel: het is bewezen, dat zy er door vermeerdert. De tegenstanders van den 8-urigen werkdag zyn meest allemaal menschen, die niet 8 uren werken. Zjj zjjn dus zeer partydig. Maar er is ook een strooming onder de arbeiders en dat is een treurig verschijnsel. Wjj weten wel, dat met een 8-urigen werkdag de alavernjj en de kapitalistische productiewijze blyven bestaan, maar de 8 uurbeweging is een stap vooruit, waardoor de beterschap verkregen kan worden. In de uren, die de arbeiders vrjj zullen krijgen, zullen zjj zich meer ontwikkelen en daardoor minder misbruik maken van sterken drank. Daarom zyn ook de zelfbewuste arbeiders voor den 8-urigen werkdag. Acht uren slaap en acht uren vrjj, acht uren slaaf en acht shillings er bij, dat is de leus en die leus zullen wjj eens verwerkelijken. En de Regeeringen mogen gewaarschuwd zyn, want blyven zjj weigeren, wat wy begeeren, dan zyn ook voor haar rekening de gevolgen. Men kan nu niet meer voorwenden, dat men den wil des volks niet gekend heeft. Met de aansporing tot aaneensluiting van alle arbeiders eindigde de spreker. Nadat Fortuyn de aanwezigen gewaarschuwd had rustig uiteen te gaan, nam mejuffrouw Drucker, presidente van de Vrjje Vrouwenvereeniging, het woord om aan den heer D. Nieuwenhuis te zeggen, dat de vrouw, die zichzelf bewust was, van regeeringswege geen bescherming verlangde. Het beschermen van de vrouw is haar ongeluk. Het drjjft haar tot het huwelijk tegen haar wil. Uit eèn der werken van den heer D. Nieuwenhuis haalde de spreekster een citaat, waarin hy «ei, dat wanneer de vrouwen de wetten kenden, zy niet zouden willen trouwen. Laat men de kinderen beschermen, maar laat de bescherming van de vrouw voor haar zelve over. Na repliek van den heer Nieuwenhuis, waarbjj hjj herhaalde wat hjj in zjjn rede gezegd had en waarop mejuffrouw Drucker was gestuit, dat de arbeid van de vrouwen in de venen bescherming noodig maakt, werd de vergadering gesloten. Het was vrjj druk in de omgeving van «Plancius". Velen stonden voor het vergaderlokaal, werkvolk, jongens en een aanzienljjk getal nieuwsgierigen. Een paar agenten waren voor het gebouw, later versterkt door een tiental om wat ruimte te maken, opdat de vergaderden gemakkeljjk konden heengaan. Even kalm als de menigte was gekomen, ging zij -huiswaarts. By arrest van het hof te Amsterdam is de Btraf, door de rechtbank aan Christina Goedvolk opgelegd (twee jaar), wegens diefstal van twee regenschermen en een stukje zeep, teruggebracht tot 6 maanden ge vangenisstraf, 'S Gravenhag;e, 3 Mei. Blijkens een heden bij het Departement van Koloniè'n ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië is op 22 April jl. een vyandige bende, 200 man sterk, nabjj Edi (Atjeh) na een vuurgevecht verdreven. Onzerzjjds werden gewond de officier van gezondheid dr. J. van der Wal, en acht mindere militairen; de vjjand had zeven dooden en veertig gewonden. Naar men verneemt, zal het aantal in de Tweede Kamer aangevraagde interp6llatiën wellicht nog met ééne worden vermeerderd, aangezien een der militaire afgevaardigden het voornemen heeft den minister van oorlog inlichtingen te vragen omtrent het commando over het veldleger. Goedereede. Uit deze gemeente is door eenige ingezetenen een verzoekschrift aan heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ingezonden om geen steun aan eenige spoorwegverbinding te verleenen, waarbjj het onverhinderd verkeer der scheepvaart door het Spui niet volkomen is verzekerd. Vliswiigen, 3 Mei. Heden is van de werf der Kon. Maatschappij >de Schelde" alhier met goed gevolg te water gelaten, het ijzeren schroefstoomschip >Reael". Dit is het tweede schip, type A, van de vier voor rekening der Kon. Pakketvaart-Maatsckappy te Am sterdam te bouwen stoomschepenhet schip is bestemd voor den maildienst op Ned.-Indië. De machines en stoomketels, mede op de fabriek «de Schelde" vervaardigd, staan klaar om in de boot te worden geplaatst. Hjj wa9 te laat! Een persoon te Utrecht, die Donderdag vertrekken moest naar Afrika met een van de booten der Castle-line alhier, miste de trein te Utrecht en seinde naar hier: »heb trein gemist, kom met volgenden trein, laat boot wachten". Hieraan werd natuurljjk niet voldaan. Vlissinjyen, 4 Mei. Gedurende de maand April j.l. werden met de mailbooten der stoomvaart-maat schappij «Zeeland" alhier vervoerd: 4457 passagiers en 3346 ton stukgoederen en wel: per dagdienst van Vlissingen naar Londen 720 passagiers en 714 ton stukgoederen; en omgekeerd 456 passagiers en 61 ton stukgoederen; per nachtdienst van Vliesingen naar Londen 1655 passagiers en 2322 ton stukgoederen en omgekeerd 1626 passagiers en 244 ton stukgoederen. In Maart 1889 werden verscheept 4253 passagiers en 3170 ton stukgoederen. 31ï<l<lell>iirg-, 3 Mei. Op een daartoe gedaan verzoek aan de eigenaren, heeft de firma Kakebeeke alhier, eigenaren der stoommeelfabriek, het loon hunner werklieden verhoogd. Biruinïsise, 3 Mei. Op de vierde jaarljjksche Algemeene Vergadering van de Vereeniging ter Bevordering van do Nederlandsche Visscberjj, welke op 28 Mei a.s. te Dordrecht zal gehouden worden, zullen o. a. de volgende voorstellen van de ufdeeling «Bruinisse" besproken worden: a. De afdeeling acht het wenschelijk, dat het reglement op de meeting^ der visschersvaartuigen worde gewjjzigd. b. De Vereeniging wende zich tot de Regeering met het verzoek, dat de publieke verpachting van de aan den Staat behoorende oester- en mosselbanken, gelegen in het Volkenrak, de Krammer, in het Hollandsche deel van de Grevelingen of Bieningen, de Hals en de Vlieger en in het Springersdiep, ge schiede voor één jaar, met het recht aan den pachter om deze pacht, telkens voor één jaar te continueeren, behoudens dat de pacht in geen geval langer duren zal dan twaalf jaren. c. De afdeeling acht het wenschelijk, dat van Regeeringswege eene sleepboot in de kanaalbaven te Hansweert worde gestationneerd, ten dienste van de vaartuigen, bjj het verlaten van de haven aldaar. Tot tegenschatters der personeele belasting zjjn benoemd de heeren Mach. Krjjger en P. Brouwer. Bruinisse, 3 Mei. Door den heer van Kerk wjj k, lid van de Tweede Kamer voor dit district, is herhaal delijk de aandacht der regeering gevestigd op de verkeerde voorschriften, door de regeering vastgesteld omtrent de meeting van visscheravaartuigen. Door deze voorschriften werd de belastbare ruimte dier vaartuigen officieel veel grooter gemeten dan zjj in werkelijkheid is, tengevolge waarvan bet patent hooger werd en het schut- en havengeld vermeerderde. Eiüde- ljjk is aan dit onrecht een einde gekonjen en by Koninklijk besluit van 17 April 1890, Staatsblad No. 55, bepaald, dat voor visschersvaartuigen, bekend onder den naam van hoogaartsen, blazers, hengsten, botters of schokkers, de inhoud, zooals die volgens de bestaande voorschriften wordt gemeten, met een derde zal worden verminderd. Zierilizeo, 5 Mei. De heeren Jan C. de Vos en W. v. Korlaar hebben een circulaire verspreid, waarin zjj kennis geven van de vorming van een nieuw tooneelgezel- schap te Rotterdam, dat een aldaar te bouwen nieuwen schouwburg zal bespelen. Veel van hun plannen is reeds, zy het ook wat voorbarig, bekend geworden. Wij halen uit die circulaire nu aan dat de heer Willem van Zujlen bjj hun gezelschap als gast zal optreden, dat zjj zooals zjj schrijven behalve met den uitstekenden jeune premier L. H. Chrispyn van de Vereenigde Rolterdamsche Tooneelisten, ook verbintenissen aangingen met mejuffrouw Aleida Roelofsen en Augus tine Poolman te Amsterdam, beide dames, die zich bij de voorstellingen, door het gezelschap van het Salon des Variétés gegeveD, als veelzijdig begaafde tooneel- speelsters deden kennen. Benevens reeds genoemde artisten zullen nog de dames W. Kley, L. van Korlaar—Van Dam, Bruyn— Sablairolles, W. van der Lugt—Meltzer, Ten Borden, en de heeren Jan C. de Vos, A. L. van den Heuvel Jr., Jos. van Biene, P. J. Ruygrok, Gerard Wagemans, E. Erfmann, W. van Zuylen Jr. en Van der Horst geregeld optreden, terwijl met andere kunstenaars nog onderhandelingen gevoerd worden. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bjj 's Ryks-Kustverlichting te Westenschouwen, gedurende April 1890. Gedurende de maand werd in 14 regendagen, 64,9 m.M. water afgetapt, er viel dus 649 M*. per Heet., wat voor de Bannen 1207140 M3. aangeeft. Indien die massa, door absorptie en verdamping niet van den grond waren verdwenen, zouden de 1860 Heet., waaruit de bannen bestaan, met een laag water bedekt zjjn ter hoogte van 0,0649 Meter, waartoe de regendag van 25/26 alleen */3 zou hebben bijgedragen. Nachtvorst kwam zoven, sneeuw drie, hagel een, mist negen en dauw eenmaal voor. De waterstand rees 0,105 M. Door den gemeenteraad van WiBsenkerke ia de schoolgeldheffing volgenderwijze geregeld: Minver mogende ouders betalen 20 ct. per maand per kind; meergegoede 65 ct.; onvermogende zyn vrijgesteld. Hetzelfde geldt voor het herhaliDgsonderwys. Bjj meer dan één kind uit hetzelfde gezin is 75 pet. van dat bedrag verschuldigd. Zierilczee, 4 Mei. In den namiddag van heden werd door L. van der W., landbouwer, wonende in den Boerenweg onder deze gemeente, aan den commissaris van politie klacht gedaan, dat hjj, thuiskomende uit de kerk, een ruit zjjner woning verbroken had ge vonden en hem verder was gebleken, dat uit zjjn bureau was ontvreemd eene som van omstreeks 130. Door genoemden commissaris werd, bjjgeataan door de rijks politie, onmiddellijk het noodige onderzoek ingesteld. Men kwam te weten dat twee personen, vermoedelijk met het kerkgaan van die menschen bekend, in den omtrek tusschen 91/2 en 11 uur aldaar hadden rond gezworven. Dit was een aanleiding voor hen om een slag te slaan. Zwarte en bruine kleeding dier personen was het signalement, maar vooral een door den agent van politie Rinders op de plaats waar den diefstal waB gepleegd, gevonden knoop vao de jas van J. v. S. zou hen leiden tot het doel om de daders in handen te krijgen. Er werd daarop door den inspecteur van politie Lekluse en den rijksveldwachter Adriaanse een onder zoek ingesteld, zoowel ten huize van J. v. S., als ten huize van D. V., béiden arbeiders alhier. (De eerst genoemde pas gehuwd en in de kracht van zijn leven, de laatstgenoemde van gevorderde jaren, nietsdoende en zonder werken trachtende aan den kost te komen en reeds tallooze malen door de rechtbank veroordeeld.) Ten huize zoowel van eerstgenoemde, als van laatst genoemde, werden niet alleen de geldswaardige papieren maar ook de zilveren gelden, hoe goed ook verstopt, door die politie-ambtenaren gevonden en in beslag genomen. Hun aanhouding volgde en beiden werden naar het bnreau van politie overgebracht. In den avond van heden werden zij door den rechter commissaris, mr. de Jonge van Ellemeet, verhoord en op reqaisitoir van den Substituut-officier van Justitie mr. Horen, krachtens bevel van voorloopige aanhouding uitgevaardigd door genoemden rechter-commissaris, des nachts uit het bureau van politie naar het huis van bewaring alhier overgebracht. Zooals men zich herinnert, werd te Rotterdam geruimen tijd, na de laatste ongeregeldheden, tengevolge van het optreden der socialisten het venten van het blad Recht voor Allen nagelaten, en wel om reden dat geen veoter zjjn stem kon doen hooren of het publiek ging hem te lijf. Sedert een paar weken heeft dit echter weer ongehinderd kunnen plaats hebben, en vooral de laatste dagen maakten zjj daarvan druk gebruik, om tegen 1 Mei een beweging uit te lokken. Te Rotterdam is die dag echter kalm voorbijgegaan. Des avonds werd op de straten een lied verkocht, waarin de arbeidsdag van 8 uur verheerlykt werd, en hielden de socialisten ter bespreking van dit vraagstuk een bjjeenkomst in hun lokaal aan de Binnenrotte. Duizenden nieuwsgierigen waren daarheen getrokken, afwachtende de dingen die komen zouden en een honderdtal politie-agenten handhaafde langs kalmen weg de orde, door de menigte in beweging te houden. Er gebeurde niets. De vergadering der socialisten ging omstreeks 10 uren uiteen, de nieuwsgiergen gingen huns weegs en tegen 11 uren kon de politiemacht in rukken. Zïerilxseee, 5 Mei. Op de ljjst der 125 hoogst aangeslagenen in 's rjjks directe belastingen in Zeeland komen o. a. do volgende heeren voor: Jbr. Mr. M. J. Schuurbpque Boeye te Zierikzee 436,80, Dr. J. M. Boom te Tholen 521,86, C. F. v. d. Bout te Zonnemaire 482,51, Adr. v. d. Burcht te Tholen j 1071,47, C. A. Buyze te Zierikzee 446,67, J. H. Bybau te Colijnsplaat f 705,13, Adr. Capelle te Nieuwerkerk 440,54, Mr. J. C. v. d. Lek de Clercq te Zierikzee 907,76, Mr. J. F. v. d. Lek de Clercq te Zierikzee f 717,40, P. P. de Crane te Zierikzee 453,88, Abr. van Dyke te St. Philipsland 443,80, Adr. v. d. Have te Oosterland 427,77, J. H. C. Heijse te Zierikzee f 1095,97, D. Q. Mulock Houwer te Zierikzee f 462,41, Jhr. W. M. H. de Jonge te Zierikzee f 1547,31, J. J. Keiler te Zierikzee f 564,65, A. Moolenburgh Cz. te Noordgouwe 883,45, Mr. J. Moolenburgh te Zierikzee 1964,47, J. Schalkwjjk te Ellemeet 551,66. Mr. J. W. A. Schneiders van Grejjffenswerth te Zierikzee 468,52, Mr. W. L. J. Spoor te Zierikzee 417,85, P. Daane van Stapele te Poortvliet 522,63, J. A. Stols te St. Philipsland 548,20, J. W. Vader te Cortgene 2417,91, F. J. van de Ven te Zierikzee f 563,50, Jh. van Vessem te Oosterland f 469,16, C. v. d. Vliet Dz. te Zierikzee 460,42 en Mr. F. A. Wagtho te Tholen 945,99. L ANDBOU W. Moge de landbouwende stand zich tegenwoordig wel eens terecht beklagen over den minder gunstigen toestand der graanprijzen, voornamoljjk met betrekking tot het artikel tarwe, ontegenzeggelijk geeft de veestapel in dit bedrijf eene zeer te waardeeren tegemoet koming, daar de flinke prjjzen, die er voor vet en mager vee worden bedongeD, voor velen belangrjjke voordeelen afwerpen. Hooren wij in onze omgeving toch steeds van eene gunstige marktkoers gewag maken, ook uit de provincie Groningen ontvingen wjj het bericht, dat in geen tiental jaren het vee zoo duur is geweest als tegen woordig. De lammeren worden er dagelyks verkocht voor 12,5013, terwijl pas gekalfde melkkoeien betaald worden met 250—280. Voor kalveren, die nog geboren moeten worden, besteedt men 25, terwyl hokkeling-kalveren 115—125 gelden, zoodat het zich toeleggen op kunstweiden en het teelen van voedergewassen wel als den aangewezen weg voor de landbouwers kan beschouwd worden. Sta/vonisse, 4 Mei. Omtrent de vooruitzichten alhier voor dit jaar, op landbouwgebied, kan het vol gende gemeld worden. De winter vruchten staan op het oogenblik zeer goed. Een groote oppervlakte lands zal dit jaar bezet zijn met aardappelen (voornamelijk zoogenaamde blauwe) uien en suikerbieten. De aardappelen van den vorigen oogst zjjn verkocht; men rekent de uitgevoerde hoeveel heid op circa 9000 H.L.die gemiddeld 1,90 per H.L. hebben opgebracht. Ook de uienhandel is afgeloopen; circa 5000 H.L., loopende van 3 a 5 guld. per H.L., zyn uitgevoerd. Volgens het programma van de algemeene ver gadering en den wedstrjjd van ploegen en graanzui- veringswerktuigen, te houden van 1719 Juni by ge legenheid van het 43e Ned. landhuishoudkundig congres te Goes, van wege de «Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" en van de tentoonstelling der afd. Heinkenszand op 20 Juni vangt Maandag 16 Juni, des middags te een ure, de wedstrjjd van ploegen aan, op het ploegveld, gelegen in den Wilhelminapolder, aan den weg naar het Catsche veer en van de graanzuiveringswerktuigen op het tentoon stellingsterrein, waarby, behalve de onmiddellijke be langhebbenden, niemand kan worden toegelaten. Dingsdag 17 Juni wordt de wedstrjjd voortgezet, Woensdag 18 Juni eveneens. Des namiddags van dien dag te twee uren heeft een rjjtoer plaats, aangeboden door leden der afd. Heinkenszand aan hunne medeleden buiten de afdeeling woonachtig, en aan de leden van het congres. Des avonds te half acht uren, bjjeenkomst van het hoofdbestuur. Donderdag 19 Juni, des voormiddags te elf uren, wordt de algemeene vergaderiug der leden opjhet «slot Ostende" bjj den heer J. J. Koena gehouden. Des namiddags te drie uren heeft de beproeving der bekroonde ploegen plaats, die toegankelijk i» voor de leden. Vrijdag 20 Juni, van des voormiddags 11 tot des namiddags 4 uren, wordt gehouden de tentoonstelling der bekroonde graanzuiveringswerktuigen, van paarden, rundvee, schapen, varkens, werktuigen etc. Des namiddags te half zes gemeenschappelijke maaltjjd. Op de algemeene vergadering zullen, behalve de ge wone werkzaamheden, deze drie onderwerpen besproken worden. Ie. Kan de wijze, waarop de paardenveredeling thans in Zeeland is terhand genomen, ook in verband met de beschikbare gelden voldoende worden geacht of is eene verplichte hengstenkeuring meer gewenscht en gebiedend noodzakelijk? In te leiden door den heer B. G. v. d. Have te Ouwerkerk. 2e. In N. Holland viodt men in schier elke gemeente een of meer zoogenaamde padstieren, die geleid worden ter dekbiDg van de koeien der gemeentenaren en eigendom eener vereeniging zyn. Zou dergelijke in richting ook in deze provincie kuonen worden inge voerd? In te leiden door den heer E. van den Bosch te Goes. 3e. Veekeuring aan de grenzen. In te leiden door den heer G. A. Vorsterman van Ojjen te Aardenburg. Bjj den wedstrijd voor ploegen worden onderscheidene prijzen uitgeloofd van f 100, j 75 en f 25, en by den wedstrijd voor graanzuiveringswerktuigen prijzen van 75, 50 en 25. Ingezonden Stukken. Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij. Door »een aandeelhouder" van genoemde Maatschappij is dezer dagen aan Huizinga's financieel Nieuwsblad (zie No. 51) een bericht ingezonden, waarin de toestand dier Maatschappij zeer ongunstig wordt voorgesteld en de meening geuit, dat de door haar beraamde finan- ciëele operatie slechts Duitstel van executieis. Wat dien aandeelhouder moge bewogen hebben, een0 zoo donkere schildering te geven van eene onder, neming, bij welker bloei zijn persoonlijk belang toc^ evenzeer als dat van vele zijner stadgenooten betrokken is, blijkt niet en doet ook niets ter zake. Dat de Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij, «u zij eindelijk (na jarenlang aarzelen en veel wikken en wegen) ter voorziening in al de behoeften eener goede communicatie op Rotterdam, twee kapitale en snel varende stoomschepen in de vaart heeft gebracht, thans tengevolge der haar van buitenaf aangedane scherpe concurrentie, een zwaren kamp te strijden en met financiëele bezwaren te worstelen heeft, kan voor niemand een geheim zijn. Ieder, die slechts eenigszins bekend is met de lokale toestanden, weet, dat de dienst tusschen Zierikzee en Rotterdam geen genoegzaam vertier oplevert voor drie stoomschepen en zelfs, op de tegenwoordige lage vrachtprijzen voor passagiers en goederen, geene winst kan afwerpen voor twee flinke huoten. De rekening van de thans varende drie booten kan dus gemakkelijk worden opgemaakt. Maar daaruit volgt nog geenszins, dat onze oude Maatschappij haren ondergang nabij zou zijn of de~~ dienst binnen korten tijd zou moeten staken. Integendeel moet het, op grond der ondervinding, daarvoor gehouden worden, dat hare ten deele gegoede aandeelhouders niets onbeproefd zullen laten om deze, voor onze stad en eilanden onmisbare en aan alle billijke eischen beantwoordende onderneming in stand te houden en daarvoor zelfs geene offers zullen schro men; zoonis thans weer is gebleken uit de, geheel door eigene krachten tot stand gebrachte, financiëele operatie. Intusschen, alles heeft zijne grenzen. Mocht dus een belangrijk deel onzer medeburgers en eilandbewoners voortgaan, hun steun te schenken aan de tegenwoordige of latere concurreerende Maatschappijen en deze, om welke redenen dan ook, willen bevoordeelen boven de oude Maatschappij, dan zou misschien eenmaal den tyd komen, dat de zaak (tot groot nadeel natuurlijk van vele onzer stadgenooten, die bij haar betrokken zijn en ten deele dat verlies bezwaarlijk kunnen lijden) moest opgegeven worden. Eer het evenwel zoover komt, zal waarschijnlijk de thans concurreerende Maatschappij, die niet, zooals de Zierikzeesche, een motief heeft om desnoods zonder winst of zelfs met verlies te varen, den strijd reed» hebben opgegeven en wellicht door een tweeden of derden, even onhoudbaren, concurrent vervangen zijn. Dat, bijaldien de oude Maatschappij mocht bezwijken, zij door andere, buiten de stad gevestigde, zal ver vangen worden, lijdt geen twijfel; maar wel is het zeer twijfelachtig, of zij, die zijdelings of rechtstreeks tot haren val mochten hebben medegewerkt, redenen zullen hebhen, zich over die vervanging te verblijden. Van eene vreemde directie kan men toch in den regel niet dezelfde inschikkelijkheid en tegemoetkoming ver wachten als van eene plaatselijke, daar bij de eerste, uit den aard der zaak, louter eigenbelang op den voorgrond staat. Dat de directie der Zierikzeesche Stoomboot-Maat schappij nimmer of te ooit reden heeft gegeven tot gegrond beklag, zou ik niet durven beweren en zal zij zelve ook wel niet staande willen houden. Van welke directie ter wereld toch kan zoo iets gezegd worden. Maar als men den tegenwoordigen toestand dier zoo oude onderneming vergelijkt met dien van jaren herwaarts, toen in de dienst werd voorzien door eene enkele schier versletene boot, dan zou ik meenen, dat de ingezetenen van stad en eilanden alle redenen hebben om hoogelijk met het door haar verrichte ingenomen te zijn en om onze Zierikzeesche Maat schappij niet slechts te waardeeren, maar ook naar vermogen te steunen. Zierikzee, 4 Mei 1890. OOK »EEN AANDEELHOUDER." Burgerlijke Staud -van Zierikzee. geboren: 29 April. Een zoon van B. A. Kramer en A. C. de Graaij. 30 dito. Een zoon van S. Hart en P. C. Put. 30 dito. Eene dochter van W. C. Leydekkers en M. Olree. gehuwd: 30 April. J. Viergever, 24 j,, j.m. en J. J. van Oeveren, 26 j., j.d. 30 dito. A. van Oost, 27 j., j.m. en M. E. Lemson, 32 j., j.d. 30 dito. L. de Waal, 62 j., weduwn. en A. de Jonge, 62 j., wed. overleden: 27 April. M. A. van de Stolpe, 3 j., z. 30 dite. B. Kister, 7 w., d. 1 Mei. L. KarremaD, ruim 3 j., d.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1