UIT HET STAMBOEK. A. Willink 46 van de 160 geldige stemmen, zoodat tuaschen beide heeren eene herstemming moet plaats hebben. Middelburg, 30 April. De schouwburg was heden avond op alle rangen goed bezet bij de opvoering van »Youck", door de afd. Amsterdam van het Nederl. Tooneel. Het glanspunt van den avond was de heer Louis Bouwmeester, die de hoofdrol op meesterlijke wijze vertolkte en bij het einde van ieder bedrijf werd teruggeroepen, in het laatste bedrijf zelfs tot driemaal toe. Mevr. Theo Frenkel-Bouwmeester speelde hare rol, zooals men die gewoon is van deze begaafde actrice. 1 Mei. Gedurende de a.s. kermis zullen weder eene reeks voorstellingen worden gegeven door de Hollandsche Opera uit den Parkschouwburg te Am sterdam. De voorstellingen zullen evenals verleden jaar in een te bouwen schouwburgtent op de Balans, worden gegeven. Bij een spelevaren op het kanaal tusschen Middel burg en Ylissingen op Maandag j.l., geraakte de 15jarige v. D. over boord en zou zeker zijn verdronken, indien de Nederl. loods Beneker niet zonder aarzelen geheel gekleed te water was gesprongen en het geluk had den drenkeling spoedig te grijpen. lerseke, 1 Mei. Aanstaanden Zondag 4 Mei zal. de heer B. van der Kaa, oud-elève van het Blinden instituut te Amsterdam, een orgelconcert geven in het kerkgebouw der Hervormde Gemeente alhier. De entrée is bepaald op 25 cent per persoon. De blindgeboren artist, die alleen door het geven van muziekuitvoeringen in zijn onderhoud kan voorzien, hoopt bij deze gelegen heid met eene goede deelneming vereerd te mogen worden. De heer Z. Bouwens, hoofd van school no. 1 alhier, zal bij genoegzame deelneming eene zangvereeniging oprichten voor kinderen van 12 tot 16 jaar. Deze en ook nog de volgende week zal er gelegenheid bestaan tot aangifte. Wij hopen dat velen de pogingen van den heer Bouwens, om bij de jeugd den lust voor muziek en zang op te wekken, zullen steunen. Tholen, 1 Mei. Door de vereeniging „Floralia" alhier zjjn aan 52 personen 413 plantjes uitgereikt. St. Maax-tenstlijlc, 1 Mei. Heden herdacht de heer C. J. van Oostwaterbouwkundig ambtenaar aan het vrije Waterschap St. Maartensdijk en aan den Mujjepolder, onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij vóór 25 jaren als ambtenaar bij het vrije Waterschap in dienst trad. Door de besturen van genoemde Waterschappen werd hem bjj monde van den Dijkgraaf van het vrije Waterschap, de heer N. Pol derman, met dezen dag geluk gewenscht en de hoop uitgedrukt, dat het van Oost nog vele jaren mocht gegeven zijn als ambtenaar werkzaam te zijn. Als blyk van erkentelijkheid werd hem hierbij over handigd een fraai zilveren inktstel, hem door de beide besturen aangeboden. De jubilaris dankte in korte maar gevoelvolle woorden voor dit blijk van vertrouwen. Staveiiisse, 1 Mei. In eene dezer dagen alhier gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd ingediend het verslag omtrent den toestand dezer ge meente in 1889welk verslag geen aanleiding gaf tot bijzondere opmerkingen. Goedgekeurd werd de rekening eu verantwoording van het Plaatselijk Armbestuur over 1889. De ontvangsten bedroegen 687,88 en de uit gaven 718,167s, zoodat ze sloot met een kwaad slot van 30,2872- Tot tegenschatters der personele belasting werden benoemd de heeren N. Kodde en C. Steendjjk (dienst 1890/91. Het kantoor van den Ontvanger der Ryks directe belastingen en accjjnsen, dat eenige jaren alhier ge houden is, werd den 1 dezer naar St. Maartensdijk verplaatst. Volgens den alhier van wege het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te Utrecht geplaatste regen meter viel er in April 11. 79 m.M. regen, wat voor de gem. Stavenisse maakt eene hoeveelh. van 954320 M3. of 9543200 H.L. water. Genoemde hoeveelheid werd verkregen in 12 aftappingen. De meeste regen viel den 25 dier maand, zjjnde 31,5 m.M. De hoogste barometerstand was 771, de laagste 745 m.M. Sei'ooslcerlie, (Sch.) 2 Mei. Op den 3denMeia.s. herdenkt Job Kloet te Kerkwerve den dag, waarop hjj 50 jaar geleden in dienst trad van den polder Schouwen als wegwerker, en altjjd blijken heeft gegeven van een trouw en ijverig werkzaam man; hopende dat hem de krachten geschonken worden (de wil ontbreekt bij hem volstrekt niet) dit werk vele jaren te verrichten. Br-xxiixiss©, 30 April- Bij het onderzoek, door helmduiking, van het gedeelte onderzeeschen oever van den stoofpolder langs het Zype, dat in 1890 voor bestorting is aangewezen, moet gebleken zjjn dat de ontworpen steenstorting hoogst noodzakelijk is, zoo danig zelfs, dat langer uitstel gevaarlijk zou kunnen zijn. De schuring van den sterken stroom heeft ge- beklaagde den ouden man, die misschien weldra het liefste, wat hij op aarde bezat, zou moeten missen, en ik wenschte oprecht, dat bij mij goede tijding omtrent de ziekte van Marietje zou kunnen mededeel en. Aan het pothuisje gekomen, was ik eerst ver wonderd het nog gesloten te zien; maar dadelijk begreep ik, dat de oude Jan thuis was gebleven om de ziekte van zijn kleinkind. Ik was zeer belangstellend iets van het meisje te vernemen en aangezien ik nog tijd genoeg had, besloot ik hem op te zoeken. Zijne woonplaats las ik op een bord, dat voor het raampje van zijn pothuis stond: Jan Kruis, Mr. Schoenlapper, Adres straat 23, 3 hoog. Ik begaf mij naar het aangeduide adres en stond spoedig voor nummer 23. De trap, die naar de bovenvertrekken leidde, was erg steil en lastig, maar met veel overleg en zorg kwam ik toch zoo ver, dat ik de tweede verdieping bereikte. Na nog een poos voortgestrompeld te zijn, daarbij meer leven makende dan ik wel wenschte en ook door eene mangelvrouw op de tweede verdieping oorbaar geacht werd, zooals mij door eenige ruwe woorden duidelijk gemaakt werd, bereikte ik eindelijk de derde verdieping. Naar aanleiding van mijn kloppen op een dei- kamerdeuren, schreeuwde eene schorre stem van binnen, dat ik naar den duivel loopen mocht, aangezien de eigenaar der stem nog in zijn bed lag. Ik ging natuurlijk niet naar den duivel maar naar een tweede deur en toen ik daar aanklopte, werd mij spoedig opengedaan door den ouden schoen lapper, die mij eenigszins verwonderd aanstaarde. Op mijn fluisterende vraag hoe het met de zieke ging, legde hij den vinger op den mond en wenkte mij binnen te komen. Ik trad het kamertje in, dat er hoogst zindelijk, hoewel eenvoudig uitzag en sobertjes gemeubileerd was. In een klein ledikantje lag een lief meisje in eene onrustige sluimering. Hare zwarte lokken vielen langs haar bleek gelaat, dat bij wijlen hoog rood gekleurd werd. De man bracht mij bij het ledikant en op het kind wijzende, zeide hij »Daar meneer, ligt het lieve kind, waar ik zoo zielsveel van houd". noemden oever zoozeer verarmd, dat van vroegere bestortingen, voor defensie, geen spoor meer te ont dekken is. Zïoxriliseeo, 1 Mei. Een paar weken geleden iB reeds medegedeeld, dat de voorzitter van het College voor de Zeevisscherijen, mr. E. N. Rahusen te Amster dam, aan Z. M. den Koning ontslag als zoodanig heeft verzocht met 1 Juli a.s. Zooals wy in een vorig No. meldden, hebben thans al de leden van dat college op één na dit voorbeeld gevolgd, en dat ook de secretaris van het college, prof. mr. J. T. Buys te Leiden, die reeds ongeveer 30 jaren dat ambt heeft vervuld eveneens aan den Koning verzocht heeft daarvan te worden ontheven. Het is niet geheel onbekend wat daartoe aanleiding heeft gegeven. Het College voor de Zeevisscherijen, hetwelk indertjjd is ingesteld om de Regeering van zaakkundig advies te dienen in alle aangelegenheden welke op de zeevisscherij betrekking hebben en in verband daarmede steeds was samengesteld uit rechts geleerden, dierkundigen en mannen van de practijk heeft sinds het optreden van het tegenwoordige ministerie bij herhaling moeten ondervinden, dat zijne adviezen weinig geteld worden, en dat de Regeering blijkbaar meer waarde hecht aan de persoonlijke meening van den Rjjks-Adviseur voor de Zeevis scherijen. Verschillende aan het Departement van Waterstaat gerichte stukken bleven in den laatsten tjjd geheel onbeantwoord, en uit allerlei voorvallen heeft zich by de leden de indruk gevestigd, dat de tegenwoordige Regeering op de medewerking van het College weinig is gesteld. Terwijl in het najaar van 1889 aan den voorzitter van het College door den Minister van Waterstaat werd opgedragen de aanstaande conferentie te 's Gra- venhage over de zalmvisschery op de Maas hasschen Frankrijk, België en Nederland te regelen en te leiden, benoemde de Minister in April voor deze conferentie plotseling drie andere gedelegeerden voor Nederland, zonder vooraf den voorzitter van zjjn veranderde in zichten kennis te geven en zonder vooraf de meening van het College in zake deze conferentie te hebben ingewonnen. Deze handelwijze van den Minister nood zaakte den voorzitter aan Z. M. den Koning ontslag te vragen als zoodanig en tevens als lid van het College. Dit alles heeft, nu eenmaal de voorzitter persoonlijk het voorbeeld had gegevenook de andere leden met uitzondering van één genoopt om door gezamenlijke ontslag-aanvraag te doen blijken dat zij, ofschoon steeds vervuld van warmen yver voor de belangen der Nederlandsche zeevisscherij, toch het volkomen nuttelooze van hun werken en streven inzien, zoolang dit toch niet door de Regeering wordt gewaardeerd, en het daarom beter vinden zich terug te trekken. Zij doen dit met opzet reeds nu, omdat zij niet den schijn willen hebben alsof hun besluit in onmiddellijk verband zou staan met de eerlang dooi de Eerste Kamer te nemen beslissing in zake het voorstel-Reekers. Hoe die beslissing ook uitvalle, in de bestaande verhouding tusschen de Regeering en het College brengt dit geen verandering. De Regeering zal alsnu hebben te beslissen of zy de veertion openvallende plaatsen wenscht te doen vervullen door leden, die meer dan de tegenwoordige geneigd zijn in alle voorkomende quaestiën naar haren zin te adviseeren, of wel bij de Staten-Generaal een wetsontwerp in te dienen tot opheffing van het College voor de Zeevisscherijen. Te Zaandam zal binnenkort een openbaar debat gevoerd worden tusschen den heer Domela Nieuwen- huis en den predikant W. Bax aldaar, over »de eischen der arbeiders, welk onderwerp door den heer Domela Nieuwenhuis onlangs daar ter plaatse is behandeld geworden. Als datum is voorloopig vastgesteld den 12den Mei a.s. Het aangekondigde onderwerp luidt: »Het wezenlyk belang der arbeiders." Bij het dezer dagen te ',a Gravenhage gehouden examen voor de betrekking van commies der posterijen is o. a. geslaagd de heer R. A. van Langenraad Jr. te Goes. Zondag werd de ansjovis in de nabijheid van de Heldersche kust bjj honderdduizenden gevangen. De trekkers, die dit buitenkansje badden, maakten na- tuurljjk schitterende zaken. Zierikzeo, 1 Mei. Iets zeldzaams! zoo was het opschrift boven eene advertentie in ons vorig No. En waarlijk, het was iets zeldzaams wat wij heden te zien kregen in den fokstier Dirk V van den heer J. M. Klompe te Dreischor. Tal van landbouwers moesten erkennen nimmer zoo'n fokdier, dat bjjna aan alle eischen voldoet, te hebben geziende bouw van het dier, zijn afmetingen enz., kortom alles toont aan dat hij »de rechte man op de rechte plaats" kan zijn om goed en krachtig vee te doen voortbrengen, en wat dat oplevert, dat bewjjzen de marktprjjzen van het verschillende vee. De heer Klompe verdient dus ondersteuning ook in deze ondernemingen. »En hoe is het nu met haar", vroeg ik fluisterende. »Wat heeft de dokter gezegd?" »Ochantwoordde de oude man, met een droevige glimlach om den ingevallen mond, gisteren avond is de dokter nog hier geweest; hij heeft gezegd, dat ik den moed niet verliezen en haar vooral rustig houden moet. Ik heb dan ook den geheelen nacht gewaakt en op mijne kousen geloopen, maar- wat helpt dat,, toen die kerel hiernaast van nacht om twee uren dronken naar huis kwam en een herrie maakte van geweld? Het lieve kind werd wakker en klaagde, dat het leven haar zoo hinderde. Toen ben ik naar dien kerel toegegaan, om hem te vragen of hij asjeblieft een beetje bedaard wilde wezen, maar hjj zei, dat ik naar den duivel kon loopen en dat zieke ding voor zjjn part mocht crepeeren. Zie je meneer, het had niet veel ge scheeld", ging hjj opgewonden voort, of ik had hem in zjjn gezicht geslagen; maar de gedachte aan Marietje weerhield me. Na dien tijd is ze veel onrustiger dan eerst." »Hoor eens, Jan," zeide ik verontwaardigd, »als die vent zich niet stilhoudt, zal ik de politie Juist op dit oogenblik sloeg de zieke de matte oogen op en riep met nauwelijks hoorbare stem naar grootvader. »Wat is er liefje", zeide de arme man, terwijl hij zich over het meisje heenboog en met zijne magere vingers zachtjes de haarlokken uit haar gezicht streek, »wat is er liefje?" O, grootvader", antwoordde het meisje, ik ben zoo benauwd, de pijn in mijn borst is zoo erg, ik kan bijna geen adem meer halen. Wie is die heer vervolgde zij, haar oogen op mij richtende en mij met den vinger aanwijzende. »Die heer komt maar eens eventjes hooren, hoe het met je gaat, Marietje", antwoordde hjj. »Het is die goede heer, van wien ik u zoo dikwijls verteld heb, die altijd met mij staat te praten." liet zieke kind zag mij met een matten glimlach aan, reikte mjj toen de hand en zeide Grootvader houdt veel van u, meneer, en ik ook. Als ik weer beter ben, zal ik voor u een mooi ruikertje koopen, net als ik voor grootvader ge daan heb." Ik had medelijden met de armenmet den ouden ZieriUzee, 2 Mei. Begunstigd door prachtig voorjaarsweer had heden alhier de keuring tot opname in het Nederl. Paarden-Stamboek plaats. Doch niet alleen het weer, het bleek opnieuw dat onze land bouwers voor vooruitgang alles over hebben, op elk gebied. Zeer vele paarden waren aangevoerd, waaronder schoone exemplaren. (Kan dat geen voorbereiding zijn voor de aanstaande Paardenmarkt). Aangevoerd waren 42 paarden, 31 zijn goedgekeurd, waaronder 2 hengsten. Z. M. heeft op verzoek Mr. Kolft' eervol ontslagen als burgemeester van Brouwershaven. TELEGRAMMEN. 's Gravenhago, 2 Mei. Tweede Kamer. Bjj het voortgezet debat is het wetsontwerp ^Vrijheidsbeneming" aange nomen met 42 tegen 23 st. Na uitvoerig debat is verworpen het verzoek van het adres-Tindal naar den Minister van Oorlog over het bombardement van den Haag. Bei-lij ii, 2 Mei. In den afgeloopen nacht baa in de voorstad eene vechtpartij plaats tusschen eenige werklieden onderling, een 20tal werd gearresteerd. Overigens viel er niets bijzonders voor. Bouclen, 2 Mei. De hertog van Edinburgh opende gisteren de ten toonstelling te Glasgow. In dien tjjd hebben in zjjn hotel dieven al zjjne kostbaarheden, waaronder van hooge waarde, gestolen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Dinsdag is door kerkvoogden der Ned. Herv. ge meente te Bruinisse aanbesteed het bouwen van eene nieuwe pastorie c. a., waarvoor werd ingeschreven door de heerenL. Capclle te Oosterlaud voor 6500.60, Jac. Zoeter te Oosterland voor 6509, M. Elenbaas te Bruinisse voor f 6440, J. J. Capelle te Bruinisse voor ƒ6430, P. J. Bouterse te Oo3terland voor ƒ6425, W. J. Walpot te Tholen voor 6380, P. Dronkers te Ivapelle (Z.-B.) voor ƒ6366, A. Zoeter te Bruinisse voor 6185, J. van der Werf te Noord- gouwe voor f 6118,90 en W. Brouwer te Nieuwerkerk voor 5890. De heer vau der Werf te Noordgouwe is aannemer geworden. Het door deu notaris J. van der Bent op 30 April j.l. publiek verkochte boefje met 98 Aren 50 Cent. bouwland, heeft opgebracht ƒ2400. KERKNIEUWS. Ooltgonsplaat. Do weigering van den con sulent ds. Rudolph, om den heer Gnillaum als voor gaand ouderling te bevestigen, tenzij de kerkeraad der doleerende gemeente besloot de oude psalmen in eere te herstellen, verwekte hier Zondag j.l. niet geringe ontsteltenis. De echtgenoote van den heer Guillaum trok zich dit zoo zeer aan, dat zij in bewusteloozen toestand uit het kerkgebouw werd gedragen, en on ver wjjld geneeskundige hulp moest ingeroepen worden, die dr. J. A. Hers, spoedig verleende. Tot toelichting van dezen kerkeljjken strijd diene het volgende: Het zal nu ongeveer een jaar geleden zjjn, dat te Ooitgensplaat onder leiding van ds. Bajema van Zuidland een doleerende gemeente werd opgericht. Klein in ledental heerschten rust en eenstemmigheid in deze kleine gemeente. Doch wat gebeurt? Onlangs werd er onder leiding van ds. A. Van Veelo uit Rotterdam een nieuwe doleerende gemeente gesticht. De door ds. Bajema bevestigde doleerenden kwamen nu in botsing met de door ds. Van Veelo bevestigde doleerenden. Pogingen werden in het werk gesteld om beide gemeenten te vereenigen. Deze gelukten. Een nieuwe kerkeraad werd gekozen en de heer Guillaum uit Charlois werd tot voorgaand ouderling benoemd. Alles scheen nu goed te zullen gaan, totdat het be sluit van den kerkeraad, om zoowel oude als nieuwe psalmen af te laten lezen, bij enkele gemeenteleden bestrijding uitlokte, met het gevolg, dat in een naar men zegt onvoltalligen kerkeraad besloten werd om, op verzoek van 35 leden, niet langer oude psalmen laten aflezen. Dit besluit vond veel tegenstand bij de door ds. Bajema bevestigde doleerenden. Hun protest baatte echter niet. De consulent ds. Rudolph te IJsel- monde werd met het geval in kennis gesteld, die bedoeld besluit van den kerkeraad sterk afkeurde en tevens mededeelde dat, indien de kerkeraad niet op zjjn besluit terugkwam, bjj den heer Guillaum niet als voorgaand ouderling bevestigen zou. Nadat de consulent Rudolph Zondag j.l. te Den Bommel een doleerende gemeente had opgericht, begaf hjj zich naar Ooitgensplaat om daar den kerkeljjken strijd te beslechten, echter zonder resultaat, daar hem beslist geweigerd werd voor de ge meente op te treden. In deze verwarring trad nu ook de heer Guillaum niet op. Vermoedelijk blijft thans de doleerende gemeente voorloopig van een vasten voorganger verstoken. man, wjjl hij spoedig alles, wat hem dierbaar was, zou moeten missenmet het meisje, wijl ze nog zoo jong reeds de wereld verlaten moestwant het was maar al te duidelijk, dat de dood dit kind reeds tot een offer had uitgekozen. Ik nam het handje, dat het kind mij aanbood, tusschen de mijne en zeide zoo vriendelijk mogelijk: »Goed, lief kind, zoo gauw als je heter wordt krijg ik een mooi ruikertje van je. Dat zal me pleizier doen." Het kind sloot de oogen en Jan naderde kaar met een pijnstillend middeldat de geneesheer voorgeschreven had, en wilde haar een lepel vol ingeven; maar zij opende flauw de oogjes en schudde met het hoofd. De oude man, nog steeds met den lepel in de hand, moedigde haar aan. »Toe, liefje", sprak bij, gebruik nu dat drankje, anders wordt je niet beter en wat zou je arme, oude groot vader zonder je beginnen?" Het kind keek nu den man glimlachend aan en zeideGrootvader, ik geloof toch niet, dat ik weel beter zal worden. Ik .heb zoo'n pijn in mjjne borst." De oude schoenlapper liet van schrik de lepel met medicijnen vallen en barstte in tranen los. »Myn Godl" snikte de arme man, spaar mijn arm kind." »Neen", ging hij voort, zich tot het kind wendende, »neen Marie, je mag niet sterven; je moet bij je grootvader blijven Ik was getroffen door de groole smart, die uit die woorden, maar nog meer uit de wanhopige ge baren van Jan sprak. Het meisje keek hem angstig aan en zeide met een wonderzoet stemmetje »Arme grootvader, als ik sterf zal u wel veel verdriet hebben; maar u zal zeker gauw bij mij komen in den sckoonen hemel, waar vader en moeder ook zijn." De oude snikte als een kind. Met de handen voor het gelaat zat hij op zijne knieën voor het ledikant. De zieke nam vriendelijk zijn handen weg en zich tot mij wendende, zeide zij Nietwaar meneer, grootvader moet zoo bedroefd niet zijn. We zien toch elkander gauw in den hemel weer." Ik wilde juist antwoorden, toen plotseling het meisje een hevigen kreet van pijn uitte, wild met de armen om zich heen sloeg en daarop roerloos bleef liggen. Nog eenige seconden bewoog het gelaat Gemengde Berichten. Welk een verschilHoe menigeen zit niet te zuchten om, al was bet tegen hooge rente, voor korten tijd geholpen te worden, en te Londen hoopte zich de vorige week het ongebruikte geld zoo op, dat men het gaarne gaf tegen pCt. per jaar. Ondanks het hevig protest der dames tegen het voortrekken van den kater boven de k a t, ja misschien wel juist daardoor, zal de katten-tentoonstelling te Am sterdam schitterend slagen. Er zijn uit het buitenland reeds tal van toezeggingen beloofd, waaronder uit Brussel, Antwerpen en Leipzig. In -1850 waren in Amerika nog geenspreeuwen. (In Nederland zijn er onder verschillende vormen genoeg). Eenige tjotteraars, daarheen gebracht, stierven spoedig. Later werd de proef met een paar herhaald. Dit paar heeft thans eene nakomelingschap van minstens 265 millioen. Op Texel is een kievits-ei gevonden ter lengte van 7 c.M., in het midden eenigszins ingedeukt en bijna geheel zwart. De aanhouder wint. Dit onder vond ook dezer dagen een 56jarig jongmensch te Roermond, die na gedurende meer dan 6 jaren on ophoudelijk in dag- en weekbladen te hebben ge adverteerd en daaraan veel geld te hebben besteed, er eindelijk in slaagde eene levensgezellin te vinden in eene 63jarige weduwe. »Nee, nee, dan eb ik et anders gedae" zegt Leen van de waal te Z. »ik ebbe wel dikkels motte roepe: poes, poes, mar toe e'k gevonde een jong Arjaontje, die wel wat voorover gaet, mar dat geef nie, want ik gae op zieje, dus daru zien men mekaore nie zoa, mar anders, 't is eenT wuufje as of voor mian geboren is, net persies op denl eigen dag van 't eigenste jaer, in dezelfde eeuwe. Noel kon ik al drie biebels in huus ebbe". Eerstdaags zal te Y. eene tooneelvoorstelling worden gegeven, getiteldde vechtende Neel en de schermende lapjesman. 4ste bedrijf, de om geld verlegen zijnde biljartende visch- en andere lui; 2de bedrijf, ledige beurzen en volle hoofden; 3de bedrijf, Neeltje krijgt klappen van een ex-fourier4de bedrijf, vervolging en vlucht door de achterdeur. Tot slot: de tehuiskomst van de neus, kwaad wordende en roepende om de koperen knop. Kaarten zijn te bekomen bij Doortje. Koosje te St. M. moest zooveel snaps niet hebben van een ander, want als zij op haar zeiven en haar familie ziet, dan heeft zij meer dan genoeg. «Wel wel" zegt eene vuurroode ochtendjapon te Col., »ik heb wéér eens een trommeltje gebakken vischjes naar mijne zuster gestuurd, want die is altijd flauw. Maar Neeltje! al zijt ge geel van aard, Uw haat'lijkheden zijn niet veel waard. In de Kerkstraat in Zeeland gaat het vreemd toe. Als men van 't noorden naar 't zuiden gaat, En men ziet wat daar zoo al omgaat, Daar woont eene dame van geweld, Veel beweging maar geen geld. Laat zij zich echter voortaan stilhouden, Want anders noemen wij haar vertrouwden. Iiig-eseoxideix Stuklcen. ZlERIKzEE, 1 Mei Mijnheer de Redacteury Gelieve onderstaande in uw blad, dat s^^'ae belangen der ingezetenen op het oog heeft, op te nemen. Als men dezer dagen getuige wil zijn, hoe de schooljeugd zich amuseert ten ko9te van een ander, dan ga men des namiddags omstreeks half 5 uren buiten de Havenpoort over de Stads-Mestput, waar twee stukjes gepacht land liggen, allerliefst begroeid met jeugdig gras, doch dat thans verwoest wordt door oefeningen in 't sloote-springen der jongelui. Zou daar niet het oog op kunnen worden gehouden door de bevoegde macht EEN OOGGETUIGE. LandbouwersVeefokkers Stelt gij belang in uw bedrijf, Gaat dan eens zien naar Bïrlt "V! Uit vader Barrington geteeld En moeder Scliooixe, een dierenbeeld, Die op hun beurt met vleesch en been Zjjn afgestamd van Louis I. Ook vindt ge nog in Eouis II, Een mannelijk en puik stuk vee Van vader Jacob's schoon geslacht En moeder Dora voortgebracht, Die men te zaam met voordeel won Uit Grootpapa Napoleon. Wat voorts diezelfde Barrington Met moeder Tx*yntje lev'ren kon, van het kind zich stuipachtig en toen was alles stil. Haar oude grootvader sprong op, overdekte het gezicht van zijn lieveling met kussen en noemde haar bij de teederste namendoch niets hielp. De dood was wel onverwachts, maar niet minder zeker gekomen. Het lieve kind was niet meer. De dokter, die juist binnenkwam, verzekerde dan ook, dat het afgeloopen" was en gaf den schoenmaker den raad zich bedaard te houden, waarna hij vertrok. Do oude Jan sprak geen woord, ging het kamertje uit en kwam eenige oogenblikken later terug met eene vrouw, die het kind wel helpen zou, zooals zij zeide. De man wenkte mij mede te gaan buiten de kamer. Een oogenblik later waren wij in een ander vertrekje en zeide hij Meneer, ik zal nu ook niet lang meer leven; ik voel wel, dat die laatste slag mij het hart heeft ge broken. Wil u mij, armen man, een groot pleizier doen? Wees dan zoo goed en ga mede, als ik kaar zal moeten laten begraven"i Ik beloofde het. Hij keek mij eenige oogenblikken aan en zeide toen zuchtend: »Het was zoo'n lief kind, meneer, en ik had kaar toch zoo lief'. Een paar dagen later vergezelde ik den begrafenis stoet naar het kerkhof. Die stoet was niet groot. In het eenige volgkoetsje hadden Jan en ik plaats ge nomen. Toen het kistje in de groeve neergelaten was en de eerste schop aarde bonzend op het deksel neer viel, trilden de neusvleugels van den ongelukkigen man en sprongen de tranen andermaal te voorschijn. Nog enkele dagen daarna zag ik bem weder in zijn pothuisje zittenmoede, afgemat, lusteloos. Eiken dag werd hij bleeker en zwakker. Op een morgen vond ik hem niet en toen ik mij naar zijne woning spoedde zag ik hem op zijn bed liggen, met een ruikertje verdorde bloemen in de koude, stijve, levenlooze hand. De arme had zijn kleinkind niet lang overleefd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 2