ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 24 April 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Stad Zierikzee en Zeeland. ADVERTEBMTIEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5838. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot <3 Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De invloed, die Bismarcks aftreden op de alge meens stemming in Europa uitoefent, doet zich meer en meer gevoelen. Hielden allen zich eerst bezig met het feit der aftreding zelf, later met den persoon, die geroepen was de opvolger van Bismarck te zijn; thans, nu de beschouwingen zoowel van het een als van den ander zijn uitgeput, wijdt men meer de aandacht aan den gang der gebeurtenissen. Had men aanvankelijk gedacht, dat Bismarck zich geheel buiten de politiek houden zou en zich als een vergeten burger neer zou zetten om zijne gedenkschriften te boek te stellen, deze verwachting wordt door de mededeelingen die uit JL>o.itSCh.lan<l komen te niet gedaan. Bismarck schijnt zich niet buiten de politiek te kunnen houdendoch, indien het waar is, wat men vermoedt, is de wijze, waarop hij zich thans weder daarin mengt, niet vereerend. Zooals bekend is, hield de nieuwe kanselier Caprivi eene redevoering in den Pruisischen landdag. De inhoud daarvan is onzen lezers bekend. Algem werd deze rede toegejuichd en de gansche pers toonde hare ingenomenheid er mede, totdat op eens een der Duitsche bladen een heftig artikel tegen den nieuwen rijkskanselier bevatte, door meerdere artikelen gevolgd, waarin de rede door hem houden aan eene scherpe critiek werd onderworpen. Men meent met zekerheid te kunnen zeggen, dat de schrijver dezer artikelen niemandandei'3 dan Bismarck is, die thans oppositie zou gaan voeren tegen de regeering. Vleiend is dit vermoeden voor Bismarck niet en te hopen is het, dat het gerucht spoedig gelogenstraft zal worden. Ondertuaschen heeft Caprivi Woensdag wederom het woord gevoerd in den Pruisischen landdag. Hij verklaarde dat de regeering geen gebruik meer zou maken van binnen- landsche bladen om er hare meening in kenbaar te doen worden over sommige aangelegenheden. Wat de buitenlandsche pers aangaat, de regeering wilde voor zich de gelegenheid openhouden om bladen te verkrijgen, ten einde invloed op de stemming in het buitenland uit te oefenen. Ook zal hiervan echter het gebruik worden beperkt en steeds zal den goeden toon worden in acht genomen. Het wetsontwerp, houdende bepalingen tot de bescherming van de arbeiders, is bij den Bondsraad ingediend en moet met 1 April 1891 in werking treden, terwijl de nieuwe bepalingen omtrent den kinderarbeid eerst in Mei 1892 zullen worden in werking gebracht. De Bondsraad keurde het door den vorigen Rijksdag genomen besluit goed om gepensioneerde officieren niet meer voor een krijgsraad te doen terechtstaan. Aanleiding tot dit besluit gaf het feit, dat een gewezen afgevaardigde, tot de liberale partij be- hoorende, wegens zijne deelname aan den verkiezings strijd door den krijgsraad veroordeeld werd tot het niet meer mogen dragen van zijn uniform en verlies van zijn majoorstitel. De lust tot reizen schijnt bij den Keizer nog niet te zijn verminderd. Naar het heet heeft zijn broeder Prins Hendrik bij een bezoek aan de Spaansche en Portugeesche hoven eigenhandige brieven van den Keizer afgegeven, waarin de Keizer zijn bezoek tegen October a.s. aankondigt. Te hopen is het, dat de agitatie die thans in beide landen nog heerscht, geheel zal zijn verdwenen. In Spanje heeft de Kamer een voorstel aangenomen, waarbij de onschendbaarheid van de leden van den Senaat, die tot het leger behooren, wordt vastgesteld. De minister-president verklaarde er zich voor. Dergelijke antecidenten als zich onlangs voordeden, kunnen dus nu niet meer plaats grijpen. In J?ortnig"al hebben de verkiezingen voor 50 pairs van het koninkrijk plaats gehad. Gekozen werden alleen conservatieven en progressistengeen enkele republikein werd gekozen. In de Kamer der Pairs hebben de conservatieven de meerderheid. De Koning heeft de zitting van de Cortes geopend met eene rede, waarin hij de hoop te kennen gaf, dat de onderhandelingen met Engeland tot eene bevredigende oplossing van de geschillen tusschen de beide staten zullen leiden. De Koning riep verder de medewerking der Kamers in, om tot maatregelen te geraken tot oplossing der vraag stukken, in verband staande met het welzijn der arbeidende klassen. In Italië houdt de oppositie tegen minister Crispi nog steeds aan. Vooral de maatregel der uitzetting van twee correspondenten van vreemde dagbladen hebben hem weder talrijke vijanden berokkend. In de Kamer werd daarover eene interpellatie aangekondigd, die de minister aan vaardde. Hij verklaarde reeds bij voorbaat, dat de genomen maatregel niet gericht was tegen de journalisten in het algemeen, maar tegen de vreemdelingen, die de rechten der gastvrijheid misbruikten. Hij verklaarde zich voorts bereid persoonlijk aan de Kamer de gronden bloot te leggen voor den genomen maatregel. Dat de Italiaan- sche pers met de verklaring van den Minister geen genoegen neemt, toonde zij door dat niet minder dan 40 Italiaansche journalisten aan den uit het land gezetten correspondent van Havas te Parijs een telegram van den volgenden inhoud zonden: De ondergeteekenden, de verschillende staatkundige partyen vertegenwoordigende, betuigen u hun leed wezen over den maatregel, die u in de uitoefening van uw beroep getroffen heeft. Zij zien in dien maatregel eene aanranding der vrijheid van drukpers, het kostbaar erfgoed van alle vrije en beschaafde landen. Men ziet het, die Italiaansche pers acht ook wel degelijk zich zelf door den maatregel be- leedigd. In het Engfelscbte Lagerhuis worden de begrootingen behandeld. De Minister van Buiten landsche Zaken verklaarde, dat het Britsche gezant schap in Brazilië op denzelfden voet zal blijven bestaan als vroeger. De quaestiën in Zuid-Afrika en in het bijzonder die der Delagoa-spoorweg, zijn nog niet opgelost, doch de Minister hoopte, dat door Portugal eene billijke schadevergoeding aan de Maatschappij zal worden uitbetaald. Van Duitsch- land had de Minister de stellige verzekering ont vangen, dat Emin-pacha de grenslijn strikt zal handhaven. Men ziet, buitenslands is er voor Engeland geen gevaar; en binnenslands ia alles ook even schoon, behalve Ierland natuurlijk. De Minister van Financiën heeft medegedeeld, dat het overschot over het afgeloopen jaar niet minder dan millioen pond sterling bedraagt. Werkelijk geen kleinigheid. Thans wil de Minister afschaffing der invoei*rechten op het goud en zilver voorstellen en voorts eene vermindering van het invoerrecht op thee met 2 pence per pond, op krenten met 7 shillings per 50 kilo's en eene verlaging van het briefport voor Indië en alle Engelsche koloniën van 2y3 pence. Daarentegen wil hij het recht op alcohol met 6 pence per gallon verhoogen. Ook Oostenrij k verkeert in een financiëel gunstiger toestand. De Minister van Financiën verklaarde bij de discussie over de begrooting, dat, vergeleken met andere landen, Oostenrijk in een goeden toestand verkeert. Het kan de noodzakelijke militaire uitgaven doen en den aanleg van spoor wegen voortzetten, zonder daarvoor een beroep te doen op het crediet. Wat den staatkundigen toestand betreft, wees de Minister vooral op de gematigdheid en de omzichtigheid der regeering. Vooral het verbond met Duitschland. Italië moet onaangetast blijven, omdat het den grondslag vormt der vrede lievende politiek van Midden-Europa. Oost-Indië. Onder den titel >Een gezellig speelavondje" wordt het volgende geschreven aan het Weekblad van Ned.- Indië >De directie onzer sociëteit is erg tegen dobbelen, en niemand zal haar dat kwaljjk nemen. Hoe dikwijls ziet men niet de verschrikkelijke gevolgen van het dobbelspel. Daarom besloot zjj dan ook het roulettespel te verbieden, want daarmede werden op sommige avonden aardige sommen verdobbeld; toch werden door dit spel zulke bar groote sommen niet verloren, daar men alleen met contant geld kon spelen en niet met bonnetjes of wissels op de eeuwigheid. Maar het was eenmaal uitgemaakt, dat geen_rouge et noir het schoone sociëteitsgebouw zou ontheiligen; het rien ne va plus zou niet meer binnen hare muren gehoord worden. Het dobbelen zou uit zjjn. Maar gedobbeld wordt er toch; op een avond was men weer aan den gang, maar in plaats van roulette was het nu écarté. Aan een tafeltje zaten twee heeren, de een eerBte-luitenant, de ander tweede-commies. De eerste was zooals bijna altjjd erg en veine, en had reeds een groot bedrag gewonnen. Een der beide heeren stelde nu voor, om maar quitte of double te spelen, en daar werd genoegen mede genomen. Altijd was de luitenant aan de winnende hand en eindeljjk was het zoover gekomen, dat de commies 5 mille verloor en weer ging het quitte of double en won de luitenant tien mille. Dat was een kolfje naar zjjn hand. Ik schei er^mee uit, zeide hjj't is wel geweest, maar hoe zult gjj mjj nu die tien mille betalen. Het was namelyk bekend, dat de ander onmogelijk zelfs maar een tiende dier som zou kunnen betalen. Maar betaald zou er worden; een speelschuld is immers een eereschuld en daarom werd het volgende besloten. De 2e commies zou een levensverzekering nemen van tien mille. Kwam hy te sterren dan kwam die som aan den lsten luitenant. En zoo geschiedde. De zaak kreeg ruchtbaarheid en den luitenant kostte dat speelavondje zjjn overplaatsing. Eenige maanden later begon de 2de commies te sukkelen, werd erger en erger en stierf. En wat zeide de wereld? Ja, veel zeide ze niet, alleen beweerden eenige ver stokte dobbelaars dat do luitenant al weer gloeiend en veine geweest was, want die tien mille had hy nu beet." De redacteur van het Weekblad voegt hieraan toe: »De namen der heeren zjjn mjj geschreven." Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 17 Februari tot ea met 4 dezer, wordt door de Jav. Ct. het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Nu en dan werden onze posten in de linie beschoten en schoten gelost op veldontdekkingen en op dwangarbeiders, die het voorterrein van struik gewas zuiverden. Den 21n Februari werd de luitenant, terreinopnemer, die onder dekking op het voorterrein van Sabanh (VI Moekims) werkzaam was, licht be schoten. Een zevental maraudeerende Atjehers, dat groenten uit den groententuin van een Chinees nabij kampong Baroe gestolen had, stuitte in den nacht van den 19den op den 20sten Februari op een hinder laag, nabjj de kolen vangers op den weg tusschen Keta- pang Doewa en Nesoeh. Een hunner werd gedood en achtergelaten en twee werden gewond en ontkwamen. De gedoode bleek een gedroste dwangarbeider te zyn, die zich geruimen tjjd te Kendeng buiten de linie had opgehouden. Benden van Tengkoe di Tiroe hielden zich in den laatsten tyd voornamelijk in de VI en IX Moe kims op, waar zich ook diens zoons bevonden. Onderhoorigheden. Ter Noord- en Oostkust bleef de toestand stationnair. De rust werd in het Edische niet verstoord. Er viel vrij veel regen. Bandjirs in de Atjeh-rivier kwa men nu en dan voor. Onder de inlandsche bevolking was de gezondheidstoestand bevredigend; onder het garnizoen gunstiger dan gedurende het vorig tijdvak, waarover het politiek verslag loopt. Het gemiddeld aantal ljjders, in het hospitaal te Pantei-Perak per dag opgenomen, bedroeg 19.3 tegen 22.7 gedurende het vorig tydvak; daarvan waren lydende aan beri-beri 8 tegen 9.6 gedurende den vorigen verslagtijd. Het weekblad De Diamant (Adamas) vestigt wederom de aandacht op den rykdom, dien Borneo aan diamanten bezit, vooral in de nabjj heid van Band- jermasin en Ratti-Ratti, beide dicht bij de zee gelegen. Sedert onheugelijke jaren worden de diamantgroeven er door de inlanders bewerkt, maar een geregelde ex ploitatie ontbreekt. De inlanders bearbeiden ieder dezer groeven of putten afzonderlijk, daar zjj over geene machinerioën kunnen beschikken en daarom slechts op geringe diepte blyven en by indringend water weten zjj ook geen raad en moeten het werk staken. Onder beheer van heden- daagsche mijningenieurs zouden die kleine groeven, die op geen grooten afstand van elkander gelegen zyn, waarschynlyk grootendeels vereenigd worden, en reuzen werken kunnen aangelegd worden, evenals de energieke Engelschen zulks te Kimberley en omstreken deden en nog doen. Waren de mjjnen aldaar alleen onder beheer der Zulu's en Hottentotten gebleven, en hadden geen Europeesche wetenschap en Europeesch kapitaal zich er mede bemoeid, dan zouden het ook maar speel- goedmynen, evenals de Borneosche, gebleven zyn. Daar bestaan dus op Nederiandsch grondgebied schatten die verwaarloosd worden, schatten die de meeste onzer Oostindische bezittingen tot buiten gewonen bloei konden brengen. In plaats dat de Amster- damsche diamantnijverheid thans ter neder ligt, en aan de willekeur der Engelschen onderworpen is, zoude zjj zelfstandig en onafhankelijk kunnen optreden en de wet kunnen stellen, in plaats van die in nederigheid te moeten torschen. Amerika. Edison en Eiffel moeten hebben aangeboden voor de wereldtentoonstelling te Chicago een toren te bouwen, 500 voet hooger dan de Eiffeltoren te Parijs. Het ka pitaal voor den bouw zouden zij kunnen krijgen. Het torentje zou met een millioen gekleurde lichten worden geïllumineerd. JDuitschland. Berlijn, 21 April. In parlementaire kringen wordt verzekerd, dat Bismarck in de volgende week aan de zittingen van het Heerenhuis deel zal nemen. Men acht het echter onwaarschijnlijk, dat hy oppositie zal voeren. De Norddeulsche verklaart, het bericht van de Frankf. Ztg., dat de Keizer in October met de vloot naar Lissabon zou gaan en van daar naar Madrid, voor geheel ongegrond. Te Berlijn hertrouwde een knappe, 36-jarige weduwe, die een zeer schoone, 17-jarige dochter had. Allengs bemoeide de man zich meer en meer met zyn stiefdochter, ten koste van de moeder, die alleen thuis bleef, terwyl papa en dochter samen naar opera's, comedies en concerten gingen. Dezer dagen 's avonds uit den schouwburg komende, vonden zjj de arme vrouw bewusteloos op den grond liggen. Zjj had zich met af treksel van lucifers vergiftigd. Haar toestand is zeer bedenkelijk. Nederland. 's Gravcuhage, 21 April. In de memorie van antwoord der Regeering aan de Eerste Kamer over de pensioenwetten, beroept de Regeering zich op de nadere berekeningen van prof. Yan Pesch, waaruit bljjkt, dat het weduwenfonds voldoende zal zyn ter voldoening aan alle opgelegde verplichtingen en zal toelaten de uitbetaling van 37a millioen aan het Rijk in 1896. Of de in functie zjjnde burgemeesters en andere personen als burgelyke ambtenaren kunnen worden aangemerkt, kan later alsnog afzonderljjk worden overwogen. Uitvoerig bestrijdt 'de minister van financiën de wering, dat de ambtenaren het eigendomsrecht bezitten op een mogelijk overschot van het weduwenfonds. De rechtbank in den Haag heeft een belangryke beslissing genomen. Een drietal professoren van het seminarium te Katwijk, die als inwonende lodgers plaatsing op de kiezerslijsten hadden verzocht en wien dit was geweigerd, zjjn door de rechtbank in het gelyk gesteld. De plaatsing hunner namen is thans door de rechtbank bevolen. IJzendyke, 21 April. De burgemeester dezer gemeente heeft by den officier van justitie eene aan klacht ingediend tegen den gemeente-secretaris, op grond dat hjj onrechtmatig kolen der gemeente ge bruikt heeft, ier verwarming der secretarie. De secre taris meende in zyn recht te zjjn omdat de secretarie een publiek lokaal is, dat tevens dienst doet als wacht kamer voor gemeentebode, veldwachter en publiek. In de aanbestedingsvoorwaarden wordt evenwel enkel ge wag gemaakt van raadzaal en gemeentescholen. Vlissingen, 21 April. De gemeenteraad heeft in zjjn© heden gehouden zitting afwijzend beschikt op het verzoek van de doleerende gemeente tot af schaffing der kermis. Met 9 tegen 5 stemmen werd afwyzend beschikt; tegen stemden de heeren Chevalier, Yan Ujje Pieterse, Delvoys, Yerkuyl Quakkelaar, Yan Raalte, Winkelman, Wibaut, Alten en Harder. 22 April. Zaterdag 3 Mei a.s. zal van de werf der Kon. Maatschappij »de Schelde" alhier, weder een in aanbouw zjjnd stoomschip, de »Reael", te water worden gelaten. Deze boot is de tweede van de vier te bouwen stoomschepen voor de Kon. Pakketvaart- Maatschappij te Amsterdam. Onmiddellijk na het te water loopen van dit schip wordt de kiel gelegd voor een te bouwen stoomschip voor de Rotterdamsche Lloyd (dienst Indië—Rotterdam). Goes, 21 April. Het grootste feit van den dag is de bekeering van ds. P. Huet van spiritist tot ge woon orthodox predikant. Nadat men reeds vaak deze bekeering als aanstaande had besproken, is zjj Zondag een feit geworden. Alsof men te voren ingelicht was omtrent hetgeen ten genoore zou worden gebracht, stroomde men naar de kerk, waar ds. Huet optreden zou. Deze had tot tekst gekozenLukas 24 34 »De Heer is waarlyk opgestaan", met vollen nadruk op „waarlyk". Vroeger verklaarde ds. Huet de opstanding als een spiritistisch verschijnsel, thans herriep hy openlijk zyne dwaling, en door gemoeds aandoening overstelpt, kon hjj zjjne rode niet onafge broken uitspreken, maar moest die telkens onderbreken door 't gezang der gemeente. lersolxe, 22 April. Naar wij vernemen hebben de heeren P. Sandee en J. Molhoek vergunning aan het Gemeentebestuur gevraagd om op de kade een fairbank te plaatsen. Ierseke, 22 April. In de gemeenteraadsvergade ring van heden avond waren, behalve de burgemeester voorzitter, Blechts 4 leden tegenwoordig. Onder de ingekomen stukken verdienen vooral vermelding: lo. de goedkeuring vaD Gedep. Staten der gemeente-begrooting in ontvang en uitgaaf op 24021,22; 2o. een verzoek om adhesie van den gemeenteraad van Roozendaal en Nispen op diens adres in zake den persoonl. dienstplicht. Dit werd op advies van Burgem. en Weth. eenvoudig voor kennis geving aangenomen, daar de raad zich niet in politieke zaken meende te moeten mengen, en ten 3o. een verzoek der heeren J. Molhoek en P. Sandee alhier, om een weegbrug te mogen plaatsen op een nader by overeenkomst te bepalen plaats aan de haven. Dit adres nam het grootste deel van de zitting in beslag. Burgem. en Weth. onthielden zich van advies, omdat in eene vorige vergadering een dergeljjk verzoek van twee andere ingezetenen van de hand was gewezen. Desniettemin gaf de voorzitter zyne perBoonlyke meening te kennen. Hy somde de voordeelen eener fairbank op en deelde mede, dat de Noordwesthoek by de haven door de aanvragers het meest geschikt werd geoordeeld. De heer Sauer bracht in herinnering dat het eerste verzoek alleen was geweigerd, omdat de toen gevraagde plaatB den Raad ongeschikt voorkwam. Hjj wilde nu het verzoek toestaan, maar daarbjj erfpacht eischen. De voorzitter voegde daarbij onderhoud van een gedeelte djjk en de heer Sinke verplichte opgave van het gewogene, ter berekening der kaairechten. Beide waren door de aanvragers reeds goedgekeurd. Daarop Btelde de voorzitter voor een terrein van 4,50 M. bjj 4,60 M. af te staan, doch de heer Sinke meende dat bjj die afmetingen de brug de voertuigen in den weg zou staan. Daarom werd het voorstel in dien zin gewyzigd, dat het genoemde terrein zou worden afgestaan, indien bjj onderzoek zal gebleken zyn, dat het bezwaar van den heer Sinke niet bestaat. Aldus werd het met algemeene stemmen aangenomen. In eene volgende vergadering zal een rapport van het onderzoek en ontwerp-overeenkomst met de aanvragers worden overgelegd. Daarna werd de geldleening ad 1500 gegund aan de heeren Van Heel Co. te Goes tegen 997a Ten slotte werd voorgelezen een verzoek aan het Polderbestuur der Breede Watering te richten, om begrinting van den Varkensdyk en den Kruiningschen Zanddijk, wjjl de gemeente-financiën dit niet gedoogen. Zierikzee, 22 April. In de op gisteren gehouden Algemeene Vergadering van het Waterschap Schouwen werd de heer F. C. van der Vliet als Hoofd-Ingeland geïnstalleerd. Na behandeling van een aantal mededeelingen en ingekomen stukkan werd besloten tot verkoop van eenige perceeltjes grond aan diverse personen. Aan M. Hanse te Kerkwerve werd vergunning verleend tot het plaatsen van een Fairbank by de »de Jongesluis" tegen betaling eener jaarljjksche recognitie van 1,50. Aan den ontslagen dykbaas van Koudekerke, W. Boot, werd op voorstel van het Dagelyksch Bestuur met algemeene stemmen eene jaarljjksche gratificatie van 300,toegekend. Ten opzichte van de quaestie omtrent den Leverdjjk werd besloten te trachten deze zaak met de gemeente Zierikzee minnelyk te beëindigen. De begrooting van 1890 werd daarop behandeld en vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 242738,11, waaronder J 49593,voor kosten van gewone werken, voor zeewering en oeververdediging en 90524,— voor kosten van buitengewone werken; o.a. werd besloten de kade van den Schelphoek tot naby dykpaal 10 door te trekken, een der rjjshoofden aan het Noorderstrand te bezinken, en de bazaltglooiing aldaar aan het duin van raai XLIII tot XLIV door te trekken. Als een gevolg van de oeverafschuiving aan het Westhavenhoofd, waarvan de groote kosten niet geheel uit de gewone middelen konden worden gevonden, werd aangenomen een voorstel van het Dageljjksch Bestuur om voor 52000,te beschikken op het reservefonds. Eindeljjk werd door de commissie in de vorige ver gadering benoemd tot onderzoek der aanhangige con- vereieplannen verslag uitgebracht. Door het Dagelyksch Bestuur was voorgesteld, van de verschillende plannen dat van de Maatschappij voor Gemeentecrediet, zooals dat door de commissie gewjjzigd was, aan te nemen. Na discussie werd hiertoe besloten. De aangenomene conversieleening is groot 333000,rentende 37a afgelost in 1935. Daarmede zullen worden geconverteerd de oude schuld van den polder Zuider-Nieuwland bjj Zierikzee groot 3050,—, de negotiatie van 1791, ren tende 4 °/0, groot ƒ103200,—, de restanten der leeningen van 1875, 1877 en 1884, groot respectieveljjk 20000, 45000,— en 18180,— en twee der annuïteits- leeningen met het Gemeentecrediet aangegaan te zamen groot 146546,63. De aflossing zal plaats hebben met 1®. October 1890. Na bespreking van eenige zaken van minder belang werd de vergadering gesloten. Benoemd tot onderwjjzer aan de Chr. echool voor 1. en u. 1. o. te Middelburg (Gravestraat) de heer C. Rjjkse, thans in geljjke betrekking werkzaam te Brui- nisse. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rjjbs-uoiversiteit te Leiden, de heer J. L. Hage, ge boren te St. Maartensdijk, met acad. proefschr. getiteld »De verkorting der Ligamenta Rotunda bjj liggings- afwykingen van den Uterus." Bjj kon. besluit is een pensioen van 200 toe gekend aan den brievengaarder M. van Doezelaar te Hoek. Zierilczee, 22 April. Ter zitting van het kan tongerecht alhier, op gisteren, werd Jhr. Mr. W. A. de Jonge als griffier geïnstalleerd. De waterleiding te Tiel zal Yrydag a.s. op feeste- ljjke wjjze worden geopend. By de feeBtelykheden zullen entrée's worden geheven ten voordeele van het stede- ljjk ziekenhuis aldaar. Dr. F. J. Dupoht uit Rotterdam heeft het water bacteriologisch onderzocht en, in vorgeljjking met lei dingwater elders, zéér zuiver bevonden. (Wanneer komt de Zierikzeesch© waterleiding?) Z. M. heeft benoemd tot leden van de staats commissie tot onderzoek naar den toestand der werk lieden de heeren jhr. mr. W. F. Rochussen, lid van den raad van state (voorzitter); J. v. Alphen, A. Kerdjjk, J. D. Yeegens en M. J. Kolkman, leden der 2e Kamer; J. Ph. de Bordes, president van de Z. O. spoorwegmaatschappijA. J. Visser, oud-directeur der Koninkl. Ned. Stoomvaartmaatschappij, allen te 'sGra- venhage; J. F. Jansen, burgemeester te Tilburg; S. Ie Poole, lid der staten van Z. Holland te Leidendr. N. R. Brouwer, idem van Friesland te Leeuwarden jhr. mr. O. Q. van Swinderen, rechter te Groningen; S. M. van Wjjck, steenfabrikant te Renkum, en mr. J. C. Th. Hejjligers, secretaris. Aan die staatscommissie zyn toegevoegd als adjunct-secretarissen mr. v. Nispen, mr. Rooyaards en mv. Stoop, resp. te Arnhem, R?enen en 's Gravenhage. Naar men uit Hulst meldt heeft de heer P. H. de Ridder, deurwaarder bjj het kantongerecht aldaar en bjj de arrondissementa-rechtbank te Middelburg, broeder der orde van de* Ned. Leeuw, om redenen van gezondheid, uit die betrekkingen eervol ontslag aangevraagd. Zaterdag werd te Enschedé ten huize van den leider der sociaal-democraten, Mantel, een vergadering gehouden, die door ongeveer 300 sociaal-democraten werd bygewoond. Als spreker trad op Van Helsdingen uit Rotterdam. Deze hield een lezing over justitie en politie hier te lande en verklaarde dat de justitie als klassen-juatitie kon worden beschouwd, die alléén ten dienste der hoogere standen bestond, doch niet voor de mindergegoede bevolking, hoewel deze daarvoor hare zware belastingen enz. moest betalen. De burgemeester, in de vergadering tegenwoordig, verzocht spreker deze woorden, als lasterend voor de justitie, terug te nemen. Van Helsdingen weigerde, waarna de vergadering door den burgemeester werd ontbonden. De menigte trok daarop naar het koffiehuis van den logementhouder Van Ommen, alwaar de lezing zou worden voortgezet. Onmiddellijk verscheen ook daar de burgemeester en gebood den kastelein zyn koffiehuis te ontruimen en te sluiten. De menigte ver spreidde zich daarop zonder verdere pogingen aan te wenden om weder een bjjeenkomst te houden en ging kjjken naar een brand, die juist waB uitgebroken, waarbjj drie woningen tot aan den grond afbrandden. De avond liep zonder eenige rustverstoring ten einde. Tot bjjstand der politie was de geheele schutterjj onder de wapens geroepen. Maandag bleek de toestand meer en meer gespannen. Er heerschte groote beweging in de straten. Zestig infanteristen zijn aangekomen. Schutterjj, maréchaussée en politie doorkruisen de stad. Er hebben reeds enkele arrestaties plaats gehad. Te Randwijk en omstreken verkeeren onder scheidene personen in eene minder aangename stemming, wegens het staken van betaling door een persoon, die o. a. gelden in deposito nam. Men spreekt van een passief van pl.m. 100.000. Onder de slachtoffers zjjn er, die hunne zuurverdiende spaarpenningen aan bedoelden persoon hadden toevertrouwd. Zierilczee, 23 April. In de heden alhier ge houden algemeene vergadering der Zeeuwsche Spoor- bootmaatschappy is de rekening over 1889 en de balans goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen de heer A. Bujjze Mz. De heer Mr. J. P. Cau licht een door hem gedaan voorstel toe, om de dienst met eene tweede boot uit te breiden. Commissarissen hadden voorgesteld om de Vennoot schap, die op 31 Deo. 1891 eindigt, weder voor 10 jaar te continueeren. Na uitvoerige debatten werd door den heer Cau de volgende moti9 van orde voorgesteld: De vergade ring houdt het voorstel tot continuatie aan, totdat de mogelijkheid zal zyn onderzocht of de dienst met een tweede boot zal worden voortgezet." Deze motie wordt verworpen met 45 tegen 32 st.terwyl 2 stemmen zich onthielden. Het voorstel tot continuatie der Vennootschap werd alsnu aangenomen met 65 tegen 14 Bt. Eene dame heeft onlangs in de Huisvrouw koud water aanbevolen als het beste middel tegen brand wonden. Dat zelfs in de ernstigste gevallen dit middel uitstekend helpt, blijkt uit een schryven van den heer W. A. Scholten, den bekenden industriëel, die uit zyne eigen ervaring daarvan in een der dagbladen treffende voorbeelden mededeelt. Al wat de bedoelde inzendster daarvan zeide, wordt door den heer Scholtën bevestigd. O.a. deelt hjj mede, hoe hjj eenB bjj een ongeluk in een zjjner fabrieken allerhevigste brand wonden bekwam, en daarbjj hulp vond door zich ter stond in eene kuip met koud water te begeven en daarin te bljjven totdat de brand was uitgetrokken. Hjj toont verder aan, dat hetzjj men zich met heet water of wellicht ook met vuur brandt, dit niet alleen het leven niet zal kosten, maar men zelfs niet de minste pyn behoeft te ljjden, als er maar koud water bjj de hand is en het gebrande deel 12 20 uren, al naardat het diep ingebrand is, met water wordt koud gehouden. Ingeval men niet dadeljjk water bij de hand heeft, is melk, wijn, olie, azyn en alles, wat slechts vloei baar en koud is, even goed, vaar water is het goed koopst en daarom preferent. Zïerilrzee, 23 April. Het eind-examen der H. B. S. in Zeeland zal alhier worden gehouden onder voorzitterschap van den heer J. H. C. Hejjse. De namen der overige leden van de Commissie deelen wjj later mede. LANDBOU W. De veestapel in de gemeente Bruinisse bestond in 1889 uit: 8 veulenmerriën, 29 veulens, 105 werk paarden, 2 springstieren, 125 melkkoeien, 135 kalvers, 116 stuks mestvee, 4 schapen, 37 geiten, 380 varkens, 1610 hoenders, 16 kalkoenen, 75 eenden. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Bnr^h, 22 April. Heden werd alhier aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1891, van de aarde-, kram-, rys- en steenglooiing- werken aan de waterkeering van den calamiteuzen polder Burgh en Westland. Raming ƒ9927.95. Ingekomen waren 7 biljetten, als van: A. van Pope- ring te Bruinisse voor ƒ9927; P. Vink teNoordgonwe voor ƒ9910; C. Bolier Cz. te Bruinisse voor 9776; P, J. Visser Pz. te Kruiningen voor 9737H. de Groot te Scherpenisse voor 9715; J. van Strien te Zierikzee voor ƒ9687; H. J. Romejjn te Burgh voer ƒ9637. Burgerljj ke Stand van Zierikzee« geboren: 11 April. Eene dochter van H. Verboven en M. Straajjer. 14 dito. Een zoon van N. van der Werff en J. Keuvelaar. Een zoon van A. Kloote en C. Kaan. 16 dito. Eene dochter van J. don Boer en L. Fonse. 17 dito. Een zoon van J. Gilden en B. Koole. gehuwd: 16 dito. W. Botbjjl, 17 j., jm. en A. P. Ravia, 19 j., jd. overleden: 27 Maart. J. G. de Rjjke, 31 j., z. (overl. te Rot terdam). 13 April. A. de Graaf. 85 j., weduwe van A. Kramer. 15.dito. P. Ornée, 19 m., d. 16 dito. W. Kort, 81 j., wednr. 18 dito. C. A. de Croly, 88 j., ongeh. d. A. Jongmans, 40 j., man van P. Lokker. STOOMBOOT ETST STOOMBOOTDIEN ST April 1890. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dond. 24'smorg. 7,u. Dond. 24 'snam. 1,30 a, Vrijdag 25 Zaterd. 26 Zondag 27 Maand. 28 Dinsd. 29 Woens. 30 9,— 7,— 8,— 8,— Vrijdag 25 'smorg. 11, Zaterd. 26 11, Zondag 27 11,p Maand. 28 'snam. 1,30 Dinsd. 29 'smorg. 11,30 Woens. 30 11, De Directeur, F». O. OLIVIER. ST003IB00TDIENST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. April 1890, Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Rotter dam n. Mid delburg en Vlissingen. Donderdag 24 voorm. 8,30 voorm. 9,45 voorm. 9,45 Zaterdag 26 8,30 o 9,45 9,45 Maandag 28 8,30 9,45 9,45 Dinsdag 29 8,30 d 9,45 9,45 Woensdag 30 8,30 p 9,45 9,45 Op Vrijdag 25 April hopen onze ge liefde Grootouders: «D JOOST ROTTE /il en rp WILHELMINA KLOET v? hunne 45-jarige Eclitvereeaiglng te herdenken. *r\ Hunne dankbare Kleinkinderen. Kerkwerve, April 1890.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1