ZIERIKZEËSOIIE NIEIIWS Donderdag 17 April 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. CE ABONNEERDEN, Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN." Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5335. Ad meerdere Maar Groote Wij hebben het voornemen eene nieuwe rubriek„Pand- bouw", te openenbeginnende met dit Ao. J|. JUL. Correspondenten trijsen wij daaropterwijl wij U.MI. Jjandbouwers die onze saaie willen steunenbeleefd versoeken hieraan mede te werkenhetsij door opmerkingen op dit gebiedhetzij doorvragendie door antwoorden kunnen worden gevolgd. Ten opzichte van de plaatsruimte verzoeken wij alles in korte stukken. Wij meenen, dat op het ruime en zoo belangrijke gebied van den landbouw vooral in dezen tijdsteeds iets te ver melden of te bes preken valt en bevelen tlaarom deze nieuwe rubriek in aller medewerking aan. Tie Uirecteur- Uitgever J. WA.A.PF. die het door hen versch uldigde tot 1 jTpril l.l. nog niet hebben voldaan gelieven zulks aan den Uirecteur te zenden, na aftrek van de kosten. Meer en meer blijkt de invloed, die de omverwer ping van het Keizerrijk in Brazilië in Europa heeft gehad. Wezen wij ex"destijds reeds op, welk gevaar Portugal onmiddellijk door deze omwenteling be dreigde wegens den band, die nog altijd tusschen Portugal en Brazilië bestaat, de uitkomst bewijst, dat het gevaar niet overschat is. Het is waar, de ge beurtenissen, die na dien tijd zijn voorgevallen, het geschiL tusschen Engeland en Portugal, hebben het hunne toegebracht tot verschei'ping van den toe stand aldaar, maar ook zonder dat, zou den invloed van het gebeurde in Brazilië zich hebben doen ge voelen. Portugal verkeerde in een gnnstigen toestand. Zijn crediet begon te helleven, handel en nijverheid ontwikkelden zich voorspoedig, algemeene sympathie ondervond het van Europa en thans loopt het gevaar voor een tijdlang gedompeld t«, worden in een toestand van ï-egeeringloosheid en burger oorlog. Nadat het Ministerie, dat zich de ongenade van het volk door zijne houding tegenover Engeland had op den hals gehaald, voor een ander had moeten plaats maken, hielden de manifestatiëu tegen Enge land niet op, en steeds had de politie de handen vol om uitbarstingen, vooral te Lissabon, te voorkomen. Onder deze ongunstige omstandigheden zag de Re geering zich verplicht nieuwe verkiezingen uit te schrijven, waarvan de uitslag was, dat de Regeering wel is waar op bet platteland overal de overwinning behaalde, doch in de hoofdsteden de republikeinsche partij de overwinning behaalde. Thans zoekt de Regeering door allerlei middelen hare positie te versterken; doch zooals gewoonlijk verbitterden deze de tegenstanders nog meer; vooral daar deze middelen: beperking van het recht van vei-eeniging en eene nadere regeling der drukpersvrijheid, waar van het gevolg o.a. is ontbinding der vrijmetselaars loges en verbod tot verschijnen van enkele dagbladen die niet liberaal genoemd kunnen worden. De oppositie noemt deze maatregelen dan ook in strijd met de Grondwet en vindt er nieuwe wapenen in tegenover de Regeering. Ook in het naburige Spanje duux't de strijd tusschen Regeering en oppositie voort. Toch is het de eerste gelukt haar zin te krijgen ten aanzien van het gebeurde met Generaal Dabau. Na een dagen lang debat en ellenlange redevoeringen werd eene motie, waarin de houding die de Regeering in deze zaak had aangenomen werd afgekeurd, met eene vrij groote meerderheid verworpen. Ondertusschen heeft weder een ernstig voorval in de Spaansche stad Valencia plaats gehad. Een der hoofden der Carlisten kwam aldaar aan, opgewacht aan het station door omstreeks 15000 personen, die floten en de Marseil laise zongen. Met moeite konde politie het rijtuig beschermen en zij kon niet beletten, dat het hotel van het bedoelde Carlistenboofd, den markies Peralbo, aangevallen werd en de ruiten werden ver brijzeld. De sociëteit der Carlisten werd door een tweeduizendtal personen geplunderd, terwijl het klooster der Jezuïten werd aangevallen en een der poorten in brand werd gestoken. Eindelijk gelukte het de soldaten de rust te herstellen, echter niet voor dat de markies Valencia had verlaten. In Kamer en Senaat heeft het gebeurde natuurlijk aanleiding tot interpellaties gegeven. Eene motie, waarbij de houding der Regeering afgekeurd werd, is echter verworpen en de Regeering dus weder, wie weet echter voor hoe kort, meester gebleven van het terrein. In Italië neemt de oppositie tegen den eersten Minister hand over hand toe. Zooals bekend is, is de financieele positie des lands meer dan treurig en wordt deze toestand voornamelijk geweten aan de door Crispi gevolgde staatkunde, die de handels betrekkingen met Frankrijk aan zijn verbond met Duitschland en Oostenrijk opofferde Thans heeft zich een bond gevormd, die zich ten doel stelt Crispi te noodzaken af te treden en dus eene nieuwe richting te geven aan de Regeerings-politiek. Om streeks de helft dezer maand willen de hoofden van dien nieuwen oppositiebond te Napels bijeenkomen om rekenschap van hun optreden tegen Crispi te gevenalle afgevaardigden, die zich onder leiding van de hoofden dier bond willen stellen, zijn uitge- noodigd ter bijwoning dier vergadering, waaraan een feestmaal zal zijn verbonden. Of Crispi tegen deze nieuwe oppositie bestand zal blijken zal zeer de vraag blijken te zijn. Toch gaat bij voort niet het nemen van allerlei maatregelen, die de oppositie verbitteren. Zoo heeft bij nu weer twee correspon denten van buitenlandsche bladen in Italië het verder verblijf verboden; n.l. etn correspondent vaneen Fransch blad en één van een Duitscbe courant, op grond dat zoowel de een als de ander valscbe be richten omtrent Italië's financieele en politieke toe stand verspreid hadden. Zoowel de Fransche als de Duitscbe bladen keuren den geuomen maatregel af, ofschoon het recht niet ontzegd kan worden tegen den genomen maatregel, en ook onlangs nog twee Italiaansche dagbladschrijvers uit Duitschland zijn verwijderd. Het jongste besluit van den Keizer van JDuitsch- land aangaande de officieren heeft in het Duitscbe leger veel kwaad bloed gezet. "Vele officieren, die zich niet willen onderwerpen aan de voorgeschreven beperkingen, hebben hun ontslag aangevraagd. De Keizer van Oostenrijk zal dit jaar weder de gast zijn van den Duitschen Keizer; hij heeft de uitnoodiging om de oefeningen van het Duitsche leger dezen zomer bij te wonen aangenomen. Een verblijdend bericht wordt medegedeeld, n.l. dat de Keizer besloten beeft om bet lastige passtelsel tusschen Elzas en Frankrijk op te heffen en zoodoende een eind zal worden gemaakt aan vele moeilijkheden tusschen de grensbewoners der beide landen. Zooals bekend is, werd het pas stelsel ingevoerd naar aanleiding van het gebeurde met Schnaebelei. Door de Regeering van Frankrijk is de ver kiezing voor den Parijschen gemeenteraad vastgesteld op 27 dezer. De Boulangisten zijn ook,"ondanks de persoonlijke bemoeiingen van generaal Boulanger, niet tot eenstemmigheid kunnen geraken. De ver schillende Pai'ijsche districten zullen uit de keuze van Boulangisten nu zelf eene keuze moeten doen. Algemeen verwacht men op 1 Mei in alle landen eene betooging der werklieden ter inwilliging hunner eischen. Opinex'keljjk is het, dat naar mate den be paalden datum nadert, de werkstakingen overal toenemen. Engeland. Lomlen, 14 April. Volgens den correspondent van de Times te Cannes, heeft Stanley zich zeer on gunstig uitgelaten over pater Scby ze. Hij noemt diens beweringen omtrent bet ontzet van Euiin Pacha lasterlijk en voortvloeiend uit eeD slecht hart, omdat Scbynze en diens lotgenooten liefderijk door Stanl' y bejegend werden, toen deze hen half naakt en hongerend aantrof. Wat Emin's handelwijze aangaat, die verge lijkt Stanley met De Brazza's tactiek, die ook eerst groote geldsommen ontving van koning Leopold, en daarna tot de Franschen overliep. Emin had (volgens Stanley) der Britsche Oost-Afrika-Compagnie zijne diensten aangeboden, nog alvorens de laatstgenoemde hem de beke> de voorstellen deed. Emin trachtte dit voor Stanley te verheimelijken, en was verbaasd, toen Stanley liet merken dat bjj er alles van afwist. Stanley verklaarde voorts dat de Engelsche regeering de be wegingen van Peters stipt behoort na te gaan, daar hjj zich in M isailand op Eugelach grondgebied bevindt, oogenschijolijk om tractaten met de negerhoofden te BluiteD. De Times verneemt uit Zanzibar dat Emin Bagamoyo in de volgende week met de binnenlandsche expeditie verlaat. Tippoe Tib wordt te Zanzibar ver wacht. De sultan moet de concessie zijns voorgangers aan de Engelsche compagnie, betreffende de eilanden Manda en Patta, hebben ingetrokken op krachtig protest van Duitscbe zijde; doch de Engelschen zullen met deze intrekking geen genoegen nemen. Londen 15 April. De Financial News verneemt, dat koning Leopold van België geneigd was, zijn gel delijk aandeel in den K «ngostaat voor 4 ot 5 nnllioen pond sterling aan den Keizer van Duitschland te ver- koopeD, maar dat dit niet kan worden gedaan zonder goedkeuring van Frankrijk, hetwelk omtrent zoodanigen koop het recht van voorkeur heett. Volgens bericht aan de Times kunnen er eerstdaags verrassende onthullingen worden tegemoetgezieo in de polemiek tusschen Stanly en Emin. Eene correspon dentie tusschen Emin en het Emin-comité alhier, uit den tijd vóór Stanley's vertrek, wordt openbaar ge maakt. Daaruit zal het ware karacter van Emin blijken. Zekere brieven van dat comité aan Stanlr.y zijn niet aan hun adres terecht gekomen en bevinden zich thans in Duitsche handen. j Succi voelt zich allerplezierigst na zijn 27sten vas- I tendag, ten minste de man zegt 't. Hij sprak opge- wonden met den reporter van de Pall Mall over zjjn 40-daagsche kuur. Hij slaapt goed en rookt met smaak I en zijn geneesheer heeft alle hoop dat hij zijn plaag goed zal doorstaan; Inmiddels heef Succi 26 pond aan gewicht verloren en moet hij er heel akelig uitzien. Italië. Stanley is te Napels en nog meer te Rome met groote ouderscheiding ontvangen. In de «eeuwige stad" werd bij aan het spoorwegstation opgewacht door de vertegenwoordigers der vreemde Mogendheden aldaar en een adjudant des Konings. Een talrjjke menigte was op de been om den beroemden reiziger te zien, die, naar een berichtgever zegt, te Rome in alle talen werd toegejuicht. Namens het Aardrijkskundig Genoot schap werd hem een gouden eerepenniüg aangeboden. Stanley, die gewoonlijk alleen met buiging en glim lach op de toejuichingen antwoordt, moet toch te Rome een toespraak gehouden hebben, waarin bij de verdien sten van zijn metgezel, kapitein Casati, roemde. Een uur na zijn aankomst te Rome vertrok Stanley naar Cannes, waar hij Maandag een onderhoud had met den Prins van Wales en met de leden der Oost-Afrika- maatschappij middagmaalde. De RcmeiDscbe bladen wjjden den reiziger geest- drifvolle artikelen. Een Engelsch comité moet Stanlpy pen voorstel heb ben gedaan om zoo spoedig mogelijk naar Atrika terug te keeren en er voor de Engelsche belangen te waken tegenover den Duitschen iuvloed. Stanley zal zich echter vooreerst tot niets verbinden. Duitschland. De zeventienjarige leerling van een werktuigkundige te Berljjn legde er zich in zijn vrije uren op toe om de bekende degenslikkers na te bootsen en bezigde bjj zijne oefeningen een stuk ijzer van twee palmen lengte, dat veel overeenkomst met een mes had. Op zekeren dag ontglipte het ijzer, dat geen handvatsels had, aan zijoe vingers en onwillekeurig slikte hij het in. Den volgenden dag bracht zjjn vader hem naar een hospitaal, hoewel de jongen voorloopig enkel nog maar drukking in de maagstreek bespeurde. Alle pogingen om het mes te voorschijn te brengen bleven vruchteloos, de knaap leed, bij de minste drukking op de maag, pijn en daarom besloot de hoogleeraar Rose om de maag open te snjjden. Dit gelukte boven verwachting goed, het mes kwam te voorschijn en de jeugdige slikker kon reeds zes weken later, geheel hersteld, het hospitaal verlaten. Da groote Blager Hilscher, die eertijds hof leverancier van Keizer Frederik was, is te Berlijn ge- arrtsteerd onder beschuldiging van frauduleuse hande lingen te hebben gepleegd, toen bij nog aan de Keizerlijke familie leverde. Bovendien wordt hp be schuldigd van geld tegen woekerwinst, te hebben geleend. Zoo moet hjj aan den vorst von Waldeck, die thans failliet is verklaard, 5000 Mark voor 3 maanden te hebben geleend tegen 1000 Murk intrest. De burgemeester van Wiesbaden heeft een schrijven gezonden aan dr. Mezger, waarin hjj namens den raad zyn leedwezen betuigt over de moeilijkheden en be zwaren, welke de geneesheer bij zijne vestiging te Wiesbaden hepft ondervonden. Dr. Metzger dankte den burgemeester voor zjjne beleefdheid en gaf de verzekering, >dat het ook verder zjjn streven zal zjjn, zooveel mogeljjk het vertier in zijne nieuwe, Bchoone woonplaats te bevorderen." Nederland. 9s Gravenbage, 14 April. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 22 April aanstaande. Kottcnlam, 15 April. De fabriek van suiker werken dei firma Karstel Co., heden nacht voor htt grootste gedeelte afgebrand, was op beurspolis ver zekerd, het gebouw met den stoomschoorsteen en de etoommacbine voor 65,000, de machineriën en ge reedschappen voor 35,000 en de grondstoffen enz. voor 42,000. Verschillende binnen- en buitenlandsche maatschap pijen worden door deze ramp getroffen. Bergen op Zoom. Ia de vorige week werden naar het buitenland verzonden circa 588,000 oesters. Da verzending van mosselen i? geëindigd-Pi ijzen oesters per mille: le soort (best) 42; le soort g«-woon ƒ38; 2e soorten naar qualiteit vaa 18 tot 26. Aange bracht en verhandeld werden 11000 stuks panharingen, a 75 ets. per 100.stuks. De ansjovisvangst bedroeg 90 stuks. Middelburg, 14 April. Zooals uwe lezers be kend is, worden de pleizierreizen gedurende den aaost. zomer, van Terneuzeo naar Middelburg uitgevoerd met de snelvarende boot «Stad Middelburg I" der Middel- bnrgsche Maatschappij van Stoomvaait, die daatvoor een contract gesloten heeft met de directie der Spoorweg maatschappij Terueuzen-Mechelen (niet Terneuzen GeDt, zooals vroeger werd gemeld), door welke maatschappij de Belgische pleizierreizigers tot Terneuzen worden vervoerd. Men wil ook pleizierreizen organiseeren van hier en Vlissingen via Terneuzen—Bi ussel. Dit kan nu natuurlijk zeer gemakkelijk geschieden. De Middel- buigsche boot vertrekt zonder passagiers naar Terneuzen om de Belgische reizigers af te halen, dus kan dan de Hollandache pleizierreizigers tot Terneuzen ver voeren, die verder per trein, welke de Brigische plei zierreizigers naar Terneuzen breDgt, Daar St. Nicolaaa, M' cheleu en Brussel kunnen doorstoomen, hetgeen 'a avonds wederom op dezelfde wjjze geschiedt. Dit levert natuurlij ii èa voordeel voor de Stoombootmaatschappij en de Spoorwegmaatschappij op èu kan de passagiers des te gemakkelijker tegen verlaagd tarief een genot vollen dag bezorgen. Men kan hierdoor van 's morgens halt elf tot 'a avonds half zes uur in Brussel vertoeven, en kan zich dan een idee vormen van deze prachtige stad niet ten onrechte klein P.trjjs genoemd. De reizen naar Brussel zullen minstens driemaal worden georganiseerd (althans bp genoegzame deel neming natuurlijk.) De reizen per boot werden verleden jaar gedaan door de «Walcheren", toebehoorende aan de provinciale stooinbootdien8t op de Wester Schelde. De reizen zouden ook dit jaar weder door dezelfde boot gedaan worden, doch de directeur dezer maat schappij, van ineeuing, dat men toch bij haar zou moeten terechtkomen, om booten te kunnen krijgen, had, om het provinciaal belang te bevorderen, (want het kan niet tegengesproken worden, dat de provincie er veel voordeel van heeft, als: Terneuzen, Vlissingen en Middelburg, waar de Belgen dineereD en uitgeven) de prjja voir het afhuren van de «Walcheren" zoo hoog gesteld, dat de Spoorwegmaatsch. Mechelen Terneuzen zich hierin dus niet kon schikken en pogingen in het weric gesteld werden een andere boot te krijgen. Het mag een geluk genoemd worden, dat men nog zoo goed geslaagd is in het afhuren eener boot, anders zouden de nadeelen voor onze gemeente en Ylissingen enorm geweest zyn. De eerste reis begint Zondag 1 Juni a.s. en vervolgens 14 achtereenvolgende Zondagen. Verder komt er eiken Donderdag eene boot met Belgische pleizierreizigers uit Osteude en Blankenberghe. Ierseke, 15 April. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat by don landbouwer C. Poelman een schaap, dat pas twee lammeren gekregen had, 5 liter melk gaf. Den anderen dag gat het dier nogmaals 5 liter, doch toen in twee keeren. De lammeren hadden intusschen ook nog ruim van de moedermelk genoten. Xierilcseee, 15 April. In eene op heden na middag gehouden plechtige zitting van de arrondisse mentsrechtbank alhier heeft de installatie plaats gehad van den heer Mr. A. N. baron de Vos van Steen wijk. Voor dat de substituut-officier van justitie, Mr. Horch, overging om zijn daartoe strekkend requisitoir te nemen, herdacht bij in korte woorden het verlies, dat de rechtbank geleden had door het vei trek van Mr. van Hoytema. Spreker besefte dit het allermeest, omdat bij van dezen zooveel vriendschap en welwillend heid had ondervonden. Hjj wenschte den nieuw benoemde hartelijk geluk met zijne promotie en beval zich in diens vriendschap aan. Nadat daarop door den heer griffier voorlezing was gedaan van het Koninkljjk Besluit van benoeming en van rle akte van btë-diging, nam de voorzitter, Mr. van Manen, het woord en bracht eveneens hulde aan den vorigen titularis, thars in gelijke betrekking verplaatst naar Tiel. Door ZEd. werd iu korte woorden herdacht wie en wat Mr. van H ytema voor het college gedurende zjja 7-jarig veibijjf alhier was geweest en wees op de vriendschappelijke verhouding, die er steeds tusschen het college en het parket bestaan had. De voorzitter wenscht daarop den nieuwbenoemde, die voor enkelen van het college geen vreemdeling is, hoe kort zijne betrekking als substituut officier vau justitie alhier, nu 13 jaren geleden, ook geweest zij, in hartelijke bewoordingen geluk. Daarop voldoende aan het requisitoir van het O. M. verklaarde by den heer Mr. A. N. baron de Vos van Steen wjjk g»ïnstalleerd als officier van justitie bjj de arrondissements-rechtbank alhier. Naar men ons mededeelt, zijn de nachtegalen te Domburg garriveerd eo voorspelt dit goed lenteweder. Een ongehuwde vrouw uit Kloetinge is, verdacht van haar kind te hebben willen vermoorden, door het draadnagels en kiezelsteenen in te geven, naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Als verzachtende omstandigheid geldt, dat zij haar geest- .mogens ten deele mist. Aan de gemeente Ellewoutsdjjk is door de Re geering voor het loopendejaar een buitengewone subsidie ten bedrage van 800 toegekend ter gedeelteljjke be strijding van de gewone kosteD van het openbaar lager onderwjjs; de gemeenten Heinkenszand, Kwpelle en Nisse ontvangen respectievelijk 100, f 1460 en 1000. Te Zutfen had men Zondagnacht in de woning van den beer P. öf de gaskraan niet goed gesloten öf is door gebrek aan water het gas ontsnapt. Zondag morgen vond men den heer P. en zijne echtgenoote bewusteloos. Mevrouw P. ia reeds overleden en voor het behoud van den beer P. bestaat niet veel hoop. Zierilczoe, 16 April. Eergisteren werd het derde zinkBtuk aan het Westhavenhoofd gezonken. Dit zink- stuk is het grootste van al de stukken en in bet algemeen van alle zinkstukken, die ooit aan Scbouwen's kust gezonken zijn. Ofitchoou het weder in het eerst ongunstig scheen, had de zinking met goed gevolg plaats en kwam het stuk behoorlijk op zyn plaats op den grond. Het eerste kwartaal van het loopende dienstjaar zag de opbrengst van 'srjjks middelen stygen met ruim 4 ton boven het vorige jaar. Vooral invoerrechten en accijnzen bewerkten dezen vooruitgang. De eerste gaven in Maart 547.000 tegen /"487 000, en in drie maanden ƒ1 513 000 tegen 1.398.000 en bij een raming van 1.277.000. Van de accjjuzen is de vooruitgang niet zoo groot. Bjj het geslacht spiegelen in de stijging der opbrengst van 650.000 tot 720.000 de hoogere veept ijzen zich af; gedistilleerd gaf evenveel als ver leden jaar, bieren en accjjnzen iets, zeep vrij wat meer, zout een kleinigheid minder; de suiker, die de beide eerste maanden meer opleverde dan 1889, bleef in Maart 157.000, en daardoor iD 't kwartaal 28 000 terug; bij den wjjn eindelijk valt een voor dit middel nog al belangrijke stijging van ƒ19.000 te constateeren. De directe en indirecte belastingen konden beide de opbrengst van 't vorig jaar nog niet bereiken. Grond belasting en patenten bleven iets ten achteren. De registratierechten gaven ƒ62.000 minder, maar zijn toch stijgende: de mamd Maart alleen was 85 000 boven de raming en ƒ53.000 boven de opbrengst van het vorige jaar. Ook de successierechten baalden in deze maand een belangrijk deel van het tekort in, en de zegelrechten gaven een buitengewone opbrengst van bjjna 4 ton (raming ƒ273.000, opbrengst verleden jaar 275.000) en dus in 't kwartaal een opbrengst van ƒ970.000, d. i. ll/2 ton meer dan de raming, on getwijfeld een gevolg van de levendigheid op de effecten markt. Teekenen wij nog aan, dat de waarborg- en de loods gelden stjjgende opbrengsten gaven, en dat de posteryen ditmaal even boven de raming kwamen (ƒ52.000 meer dan Maart 1889), doch over 't geheele kwartaal weder bjj lange na de ramiDg niet bereiken. Een betreurenswaardig ontslag. Wjj vernemen, dat de heer mr. E. N. Rahusen aan den ÉoniDg ontslag heeft aangevraagd uitzijn betrekking van lid en voorzitter van het College voor de Zee- visscherijen. Zjjn wij wel ingelicht, dan is deze aan vrage gegrond op de opgedane ervaring, dat samenwerking tusschen het College en de tegenwoordige RegeeriDg gebleken is onmogelijk te zijn. Te Leiden heeft zich het zeldzame geval voor gedaan, dat een kiezer verzoekt zjjn naam op de i kiezerslijsten te schrappen, omdat hy meent, dat die I daarop niet behoort voor te komen. Hjj wensebt uit dien hoofde «van den noodeloozen last aan de uit oefening van den kiezersplicht verbonden, ontheven te worden". Burgemeester en Wethouders stellen voor, op dat verzoek afwjjzend te adviseeren, op grond dat des adressants naam terecht op die lijsten is gebracht. De invloed van het licht der maan op planten is vaak betwijfeld, doch de onderzoekingen, door Musset hieromtrent verricht, sluiten allen twjjtel uit. De waar nemingen werden gedaan, als de maan vol was, en bepaalden zich tot een reeks van bekende planten, als b.v. de koekoeksbloem, de klaproos e. a. Tegen het opkomen der maan werd door staafjes de richting der planten vastgesteld en 's nachts werd de veranderde stand weer door stokjes aangegeven. E u reeks van waarnemingen toonde duidelijk aan, dat het maanlicht op de beweging der planten van invloed is. Waar schijnlijk ia het nu wel te achten, dat het licht ook andere invloeden op de planten heeft. L ANDBOU W. Behoudens eene hoogst enkele uitzondering zijn de contracten tusschen fabrikanten en landbouwers tot levering van suikerbieten voor de aanstaande campagne afgesloten. Het is dus tjjd om eens te overzien wat de beweging der landbouwers, om verbetering te brengen in deze overeenkomsten, heett uitgewerkt. Ia zooverre de be doeling was om de berekening van den prjja in het vervolg niet afhankelyk te stellen van het gewicht der bieten alleen, maar van haar gewicht in verband met den rijkdom aan suiker, is deze beweging, wat aangaat de practische resultaten voor dit jaar, zoo goed als mislukt, echter niet zoDder allerwege de vaste overtuiging te bebben gegrondvest, dat ver andering in de toekomst noodig is en met alle krachten der bieten verbouwers moet worden na- gestreefd. De voornaamste reden waarom de nieuwe regeling der contracten niet kon worden doorgevoerd, lag in de gemakkelijkheid, waarmee de fabrikanten vaak in geheel nieuwe streken van ons land konden slagen, omdat het zeer gunstige seizoen in 't vorige jaar werkeljjk uitmuntende resultaten voor de bieteu- bouwers had opgeleverd, zoodat de meesten, hopende voor 1890 op eene even voordeelige uitkomst, niet lang aarzelden een Dieuw contract te teekenen. Hierby kwam dat de voorwaarden, waarop door de fabrikanten werd aangeboden de beetwortelen op suikergehalte te koopen, werkeljjk onaannemeljjk waren. Ook die land bouwers, welke zoo laDg mogeljjk weerstand hadden geboden, moesten zich ten laatste wel gewonnen geven en zich tevreden stellen met de oude voorwaarden, waarbjj de fabrikant het zaad leverde dat hem goedJacht ea de boer betaald werd bjj het gewicht alleen. Slechts eene fabriek, de firma Jansen, v. Weel Co. te Rozen- daal, heeft in Zeeland zoowel als in Noord-Brabant zeer enkele contracten gesloten, waarbij een normaal- prijs is vastgesteld voor 1000 kilo's bieten met 12 pet. suiker, met verhooging of verlaging van dezen prjja bij meer of minder gehalte. Met deze firma gelukte het zulk eene overeenkomst te treffan, omdat zij alleen aan het hoofdbezwaar van vele landbouwers tegemoet kwam, en Diet het nemen van het monster uitsluitend aan de fabriek eischte, I maar toestond, dat dit op het veld kon geschiiden, kort voor het rooien of bjj de levering aan station i of schip. Bovendien is gebleken, dat d9 hond van suiker- fabrikanten, wier uiteengaan indertjjd werd gemeld, krachtiger dan ooit is verrezen. Allen hebben, evenals vroeger, dezelfde eensluidende bepalingen opgenomen in hunne contracten, met overeengekomen alwjjkingen voor sommige streken iu ons land en een vasten prjja per 1000 kilo's bieten bij onderling overleg, waarvan in geen geval zou worden afgeweken. Of de boeren recht hebben met hunne bewering, dat deze boud te hunnen nadeele werkt en de markt drukt, leere het volgende voorbeeld. Wij hebben voor ons liggen het coi.tract van een der grootste bieten verbouwers in ons land, die thans bijt.a een half millioen wortels zal leveren aan eene Duitsche fabriek tegen 13 50 per duizend kilo's. E^rst bad de man pogingen aangewend hier te lande, dooh kon nergens meer bedingen dan ƒ11, omdat dit de prijs was, door den bond vastgesteld. Toch zjjn de transportkosten, die ten laste komen van den kooper, gerekend van het station van levering naar de Duitsche fabriek, hooger dan van hetzelfde station naar een half dozyn Nederlandsche fabrieken. Huurprjjzen van landerijen van 1756 tot 1890. 51 hectaren brachten aan huur op: Van 1756—1806 892.— 1806-1828 1400.— 1828-1870 22«»0 1870 1882 5225 1882—1890 3188.—

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1