Zll lllhZI I SI II I NIEUWSBODE. Dinsdag 15 April 1890. J Directeur-Uitgever J. WAALE. DE REKENKAMER. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5834. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Kostelooze Koepok-inenting en Herinenting op Woensdag; 16 April e.k., des na middags te één uur, in het gebouw voor lyders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint Antonie- of Manhuisstraat, Wyk C No. 80. De Rekenkamer is bij de meesten dergenen, die wel eens iets met bet Rijk te verrekenen hebben, bekend als een lichaam, dat zich onderscheidt door bet maken van kleingeestige aanmerkingen. Nu, voor dien naam bestaat wel eenige grond. Wij zouden ook uit onze eigen ervaring voorbeelden kunnen mededeelen van zulke aanmerkingen. Het is ook be kend, dat het wel eens moeite kost, om rekeningen naar de daarvoor bestaande voorschriften in te rich ten en ze toch juist te doen zijn. Men zou zich evenwel zeer vergissen, als men ver onderstelde, dat in dat deel barer taak bare hoofd werkzaamheid gevonden wordt. Integendeel. Het geheele geldelijk beheer van den Staat is aan baar toezicht onderworpen, een toezicht, dat dringend noodzakelijk is. Behoort dat toezicht dan niet tot de roeping der Vertegenwoordiging? Ja, maar in anderen zin. Het toezicht der Volksvertegenwoordiging omvat het algemeene, betreft het geldelijk beheer in zijn geheel, in het grootde Rekenkamer daalt in de bijzonder heden af; gaat post voor post na; vergelijkt iederen post op zich zelf met de verantwoordingsstukken, onderzoekt niet alleen, of voor elke uitgave behoor lijk kwijting gegeven is, maar ook of de uitgave steunt op de wet, of op een koninklijk besluit, of er een post voor op de begrooting is, of die begroo- tingspost niet overschreden wordt, enz. De noodzakelijkheid van een nauwkeurig, geregeld en opzettelijk toezicht op het beheer der geldmidde len werd reeds sedert lang gevoeld. Toen Filips de Stoute, door zijn huwelijk Heer van Vlaanderen werd, stelde hij in 1386 te Rijssel een gerechtshof in, dat evenals zijne Bourgondische Rekenkamer, naast de handhaving van het recht, voor het toezicht op de geldmiddelen te zorgen had. Zijn zoon Jan Zonder Vrees, scheidde de werkzaamheden van dit lichaam en verplaatste het gerechtshof naar Oudenaarden, terwijl de Rekenkamer te Rijssel bleef; Philips de Goede richtte in 1446 te 's Hage een Rekenkamer op; in 1463 werd deze met die van Brussel ver- eenigd; Karei de Stoute belastte eene afdeeling van den Hoogen Raad van Mechelen met het beheer der geldmiddelen, nadat hij de Rekenkamer van Rijssel en van Brussel had opgeheven. Karei de V richtte een raad van financiën op, aan wien alle rekenplichtige ambtenaren en lichamen ondergeschikt waren. In 1607 werd in de Repu bliek der Vereenigde Nederlanden de Rekenkamer der generaliteit opgericht, waarvoor iedere provincie twee afgevaardigden benoemde en die het gehe geldelijk beheer in hoofdzaak in handen had. De Rekenkamer, zooals zij nu bestaat, berust op de grondwettige bepalingen. De regeling van haar werkkring is daarbij aan de wet overgelaten. Alleen regelt de grondwet in het belang van de onafhanke lijkheid barer leden hunne benoeming, die door den Koning moet geschieden uit voordrachten van 3 per sonen, door de Tweede Kamer op te maken, terwijl de leden voor hun leven worden aangesteld. Natuur lijk, daar zij toezicht moeten houden op de hande lingen der regeering, moet de gunst of ongunst der Regeering op hun belangen geen invloed kunnen uitoefenen. De wet, die den werkkring der Rekenkamer regelt, is nog een uitvloeisel van de grondwet van 1840. Zij werd den 5 Oct. 1841 uitgevaardigd en is aangevuld en gewijzigd bij de wetten van 10 Febr. 1844 en 20 Juli 1870. Volgens die wet moet de Rekenkamer uit zeven leden bestaan. De Voorzitter wordt door den Koning benoemd, die ook den Secre taris aanstelt, uit eene door de Rekenkamer zelve op te maken voordracht van 3 personen. De Rekenkamer is bevoegd aan den Koning voor stellen te doen voor verbeteringen of bezuinigingen in het geldelijk beheer; tot het geven van inlichtin gen aan de Ministers; tot het maken van opmerkingen omtrent overeenkomsten, die het Rijk zal aangaan; ook is haar opgedragen jaarlijks een verslag uit te brengen over den toestand van 's Rijks geldmiddelen. Maar de voornaamste werkzaamheid is de goed keuring der rekening van de Rijks uitgaven en ont vangsten, alvorens die aan de wetgevende macht ter vaststelling wordt overgelegd. En wie de ver slagen der Rekenkamer over dit deel harer werk zaamheden leest, wordt al spoedig overtuigd van het nut daarvan. Zeer gewiehtige vraagstukken van geldelijke verantwoording maken dikwijls het onder werp uit van een belangrijke briefwisseling tusschen de kamer en de ministers en niet zelden komt het voor, dat de ministers zich naar de inzichten der Rekenkamer voegen of dat zij, om aan hare bezwaren te gemoet te komen, nadei'e machtiging van de wet gevende macht moeten vragen. Van meer belang nog dan die rechtstreeksche invloed, dien de Rekenkamer ten goede uitoefent, achten wij haar beteekenis ter voorkoming van mis bruiken. De wetenschap, dat elke post, klein of groot, die op de rekening in ontvangst of uitgaaf moet voorkomen, nauwkeurig getoetst wordt door een volkomen onafhankelijk lichaam, dat niets door de vingers ziet, doet ieder rekenplichtige terugdeinzen voor afwijkingen, die zonder dat aanhoudend toezicht al zeer licht zouden voorkomen. Daarom kan zelfs het maken van zeer kleingeestige aanmerkingen, waarop wij in den aanvang wezen, niet gewraakt worden, want, waar zou de grens zijn tusschen de belangrijke aanmerkingen, die wel en de minder be langrijke, die niet ter kennis vau de betrokken per sonen gebracht moeten worden en tot wijzigingen aanleiding moeten geven? Men zou nog kunnen vragen, of het toezicht der Rekeukamer niet met dat der Volksvertegenwoordi ging in strijd kan komen? Daarvoor behoeft geen vrees te bestaan. Het toezicht is, wij zeiden het reeds met een enkel woord, geheel onderscheiden van aard. De vraag, of eene uitgave ai of niet in 's lands belang gedaan is, behoort niet tot het gebied der Rekenkamer, maar tot dat der Volksvertegen woordiging zoodra een uitgave op een begrootings- post gegrond is, en door de noodige bewijsstukken is gedekt, heeft de Rekenkamer niets meer te vragen. Dit zijn vragen, waarmee de Volksvertegenwoordi ging zich slechts bij uitzondering inlaat, terwijl daarentegen bij haar de vraag op den voorgrond staatof de uitgaven, die voorgesteld worden of ge daan zijn, strekken ter bevordering van 's lands belang. Beiden vullen derhalve elkander aan en zijn even onmisbaar, om een goed en nauwgezet beheer van '8 lands geldmiddelen te waarborgen. En wie onzer dus nu en dan eens kleine moeielijkbeden heeft met de Rekenkamer omdat zij hem wat al te nauw op de vingers kijkt en wat heel streng op de vormen let, getrooste zich dien kleinen last, ter wille van de groote voordeelen, die daar tegenover staan. IMlEUWSTlJDliXGEIM. Amerika. Dat de toestand der landbouwers in de meest be volkte Staten der Unie niet gunstiger is dan in de Europeesche landen, wordt opnieuw bewezen door de rapporten van de schatters voor de belastingen in ver schillende staten. In den staat New-York hebben een aantal boeren verklaard dat zy, na betaling van alle onkosten op het bedrijf, niet genoeg overhielden om de rente der op bun eigendom rustende hypotheken te voldoen. Dnizende hoeven gaan dan ook geregeld in handen der hypotheekhouders over. Uit Pennsyl vania en Illinois, ja zelf ook reeds uit Kansas en Colorado, komen soortgelijke berichten. In Pennsylvania zyn in de eerste drie maanden vau dit jaar, in het ryke en vruchtbare Berks-County, zestien van de vroeger meest welvarende pachters bankroet gegaan. Ia Lancaster-County, beroemd om zyn weelderigen tarwe- bouw, is het evenzoo gesteld. Om in dezen op den duur onhoudbaren toestand zooveel mogelyk verandering te brengen, worden er overal landbouwers-vereenigingen opgericht. Als oor zaken van het kwaad worden genoemdoverproductie, speculatiezucht, het ontstaan van monopoliën en trusts, het stygen der arbeidsloonen en der productie-middelen, bp dalende prijzen van het product en de hooge tarieven der spoorwegen. »Dit alles werkt samen merkt de N.-Y. Handelszeitung op maar het ergste is ons beschermende tarief, dat ten doel heet te hebben onze landbouwers tegen de concurrentie van het buitenland te steunen, maar juist het tegenover gestelde teweeg brengt. De bewering van den bewerker der maandelijksche landbouwstatistiek te Washington, in zyn bericht over Maart j.l., dat het beschermende tarief geen schuld kan hebben aan den achteruitgang der landbouwers, want dat in Engeland, het land van den vryen handel, de toestand hunner beroepsgenooten nog veel ongunstiger is, die bewering houdt geen steek. Want de verhoudingen zijn in Engeland geheel anders dan by ons. De overgroote meerderheid der Amerikaan8che boeren bezit den bebouwd wordenden grond in eigendom, cf zy krijgen dien tot betrekkelijk lage prijzen in pacht. De overgroote meerderheid der Engelsche landbouwers zyn pachters van groote grond bezitters, die zóóveel van hen trachten te halen als zy kunnen. Yóór al het andere moet, wil men ver betering in den toestand der AmerikaanBche landbouwers brengenhet beschermende tariefdat trusts en monopoliën in het leven roept en bevoordeelt, afge schaft wordenmoet eene gezonde spoorweg-wetgeving, met vastgestelde tarieven, worden ingevoerd, en moet de speculatiezucht tegengegaan worden. Dat zyn de ergste en gevaarlijkste vijanden van den boer, en de meer en meer in aantal en omvang toenemde farmers- alliances moeten zich voorloopig geen ander doel voor oogen stellen, dan deze drie euvelen te bestryden. Engeland. De stoombooten »North Cambria" en >Aroca" zyn in het Kanaal in botsing gekomen. De 25 matrozen, be nevens de passagiers der >Avoca", die spoedig zonk, zyn te Dover behouden aan wal gebracht. Onder de passagiers bevonden zich twee vrouwen en vyf kinderen. De boot werd letterlijk in tweeën gesneden, maar daar het kalm weer was, konden alle opvarenden zonder groote moeite worden gered in de drie booten, welke terstond werden uitgezet. De »North Cambria" nam toen de schipbreukelingen op en bracht hen naar Dover. Italië. Stanley, die den 10 dezer te Brindisi ia aangekomen, is dadelijk door den correspondent der Indépendance beige »geïotervieuwd." Hij heeft weinig losgelaten over den overgang van Emin-pacha in Duitschlands dienst; maar hjj verklaarde Emin deswege niet te kunnen laken hy verdedigde hem zelfs tegen sommige aanvallen, waaraan hij heeft blootgestaan. Stanley geloofde ook niet, dat Emin trachten zal Soudan te heroverenwant er valt thans niet te denken aan het terugdry ven der Mahdisten, en het grondgebied is niet de groote in spanning waard, die eene poging tot onderwerping zou vereischen. Stanley gaf zyn verbazing te kennen over Duitsch lands Honger naar grondgebied in Afrika. Het zou het geheele Afrikaansche vasteland wel in zyn bezit willen hebben. Maar Engeland zal het wel het: >hola!" toeroepen. De beroemde reiziger heeft voorts aan den corres pondent der Indépendance eene belangrijke mededeeling gedaan, die bij aanvankelijk dacht eerst in zyn boek wereldkundig te maken. Het onmetelyke woud van Arruwimi, welks einde hy eerst na 160 dagen bereikt had en dat aan den Congo-staat toebehoort aldus verklaarde hy bevat enorme Schatten, vooral aan caoutchouc. Het woud kan de voorraadschuur van dit product voor de geheele wereld worden. Van de anti-slaverny-conferentie te Brussel ver wachtte hy niet veel goeds. Zeker, het is beter dan niets; maar de beteugeling van den slavenhandel zal een langdurig en moeizaam werk zyn. Vooral mag men niet in den waan verkeer'en, dat er met geweld een einde aan kan worden gemaakt. De zeden moeten veranderd worden en zekere belangen ontzien. Koning Umberto heeft een telegram aan Stanley gezonden, waarin hy geluk gewenscht wordt met zijne aankomst. Ook de minister CriBpi deed alzoo. Deze seinde hem het volgende: De Italiaansche natie, be- wonderaardster van edele en groote daden, brengt hare hulde aan den on versaagden reiziger, die ter wille van de menschheid eene der grootste ondernemingen dezer eeuw heeft volbracht, en zy verlangt dat hy eenige dagen haar gast zy. Stanley heeft geantwoord, dat hy tot zyn leedwezen zich niet in Italië kan ophouden. Van Brinsidi is hy nog denzelfden avond naar Napels vertrokken. Het aardrykskundig genootschap en de autoriteiten hebben hem opgewacht aan het station, waar een ontbyt voor hem gereed stond. De menigte drong in het station en verdrong elkaar in den omtrek er van om hem te zien. Aan de toe juichingen scheen geen einde te zullen komen. 's Avonds zou Stanley naar Rome vertrekken, van waar hy onmiddellijk verder zou reizen naar Genua en vervolgens naar Cannes. Frankrijk. Dezer dagen hoorde een politie-agent, naby de Halles te Parys, des ochtends te 4 uren een wanhopig hulp geroep. Daar «at een vrouw, met een kind op den schoot, hetwelk zy weenend met kussen overdekte. Het kind, een knaapje van 10 jaren, lag onbewegelijk in haar armen; het hield zyn handjes tegen zyn verwrongen gezichtje gedrukt. Toen zij den agent zag komen, riep de moeder: »Red myn kind, het sterft!" De agent nam den knaap in zyn armen en droeg hem naar een naby- zynd politiebureel, waar men hem vruchteloos trachtte bij te brengen; hy was dood. De moeder verklaarde Marietta Saulier te heeten, 30 jaar oud. Zonder werk, zonder brood, zonder woonplaats liep zy reeds ver scheidene dagen en nachten rond, zich alleen voedende met den afval dieD zy in de Halles vond. De kleine jongen was ziek geweest en vruchteloos had zy hem in een hospitaal trachten te doen opnemen. JDuitschland. Berltjn, 11 April. Lt' niet-socialistiache werk- lieden-vereenigingen, met 63000 leden, hebben geza menlijk het voorstel, om den 1 Mei te bestemmen tot een feestdag voor de werklieden, van de hand gewezen. België. Blanltenber-g-lie. Ter gelegenheid van de vjjf-cn-twintigste verjaring der troonsbeklimming van Z. M. den KoniDg Leopold II, wordt er door het stadsbestuur een groot internationaal festival uitge schreven voor harmonie- en fanfarenmaatschappyen, dat zal plaats hebben in de maanden Juni, Juli, Augustus en September. Talrjjke hooge geldpremiën, ten bedrage van 15000 francs, zullen door de deelnemende maatschappijen te winnen zyn. Voor alle nadere inlichtingen wende men zich tot den secretaris van het festival, M. Alfons WauterB, Vanderstichelenstraat 28, Blankenberghe. Nederland. Amsterdam, 12 April. Voorloopig zullen geen werklieden van de Koninklyke fabriek van stoom- en andere werktuigen alhier meer worden ontslagen. In het geheel hebben er in de vorige week niet meer dan 150 a 180 hun ontslag gekregen. Houdt de regeering zich aan hare overeenkomst met de fabriek omtrent den bouw van nieuwe oorlogsschepen, dan is er volop werk. Men zegt, dat dan voor ongeveer vyf millioen gulden verwerkt ban worden. Amsterdam, 12 April. De fancy-fair, heden avond gehouden tot styving van het fonds tot hulp betoon, als uitvloeisel van den schouwburgbrand gesticht voor het Nederlandsch Tooneelverbond, heeft niet aan de verwachting voldaan. Geenszins omdat de commissie en de directie van het Paleis voor Volksvlijt het feest niet aantrekbelyk trachtten te maken, maar het feest was niet aantrekkelijk wegens de geringe opkomst van het publiek, en dat dit zich onthouden heeft, zal wel zijne oorzaak vinden in de omstandigheid dat de nood zakelijkheid van extra hulpbetoon in deze voor velen niet al te duidelijk gebleken is. Gravenhage, 12 April. Heden werd door het gerechtshof alhier uitspraak gedaan in het de vorige week behandelde hooger beroep van een inge zetene van Kloetinge, die door de Middelburgsche rechtbank tot twee maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens ontvreemding van een rjjtuig- lantaarn. WegenB gemis aan genoegzaam bewys werd het vonniB vernietigd, evenals dat in zake M. B., ver oordeeld wegens meineed. Daarentegen werd bevestigd het vonnis derzelfde rechtbank, houdende veroordeeling van D., ontvangers klerk te Domburg, wegens verduistering van gelden. Het hof behandelde verder in appèl het vonnis der ZierikzeeBche rechtbank tegen een arbeider te Renesse, die bij ongeregeldheden te Haamstede wederrechtelijk de woning van den burgemeester was binnengedrongen. Het openbaar ministerie vorderde vernietiging van het vonnis met handhaving echter van de uitgesproken straf. Uitspraak Donderdag 24 April. Het Openbaar Ministerie by het gerechtshof te 's Gravenhage vorderde Donderdag bevestiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg waarby werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf D. v. d. W. te Kruiningen, die wegens opening van een slagboom van de spoorbaan op het oogen blik van het passeeren van eeD trein den dood" van een ruiter veroorzaakte. Uitspraak in deze zaak den 24 April a.s. TJtreelit, 12 April. De lOOjarige heer Ludwig alhier ontving ook een bezoek van den oudsten in woner dezer stad, den 103y3jarigen heer Lorette. Uit Utrecht meldt men: De dienstbode van den heer De Z. op de Ganzen markt alhier, is in den nacht van Woensdag op Don derdag aan een groot gevaar ontsnapt. Des avonds met een brandende kaars naar haar kamertje gegaan, dat op den zolder is gelpgen, schijnt zy te zyn ingeslapen, zonder eerst de kaars te hebben uitgeblazen, waardoor deze geheel opbrandde en de oorzaak van een groot onheil had kunnen worden. Tegen den morgen namely k door een verstikkenden rook en eene gloeiende hitte uit haar Blaap gewekt, bemerkte zy met schrik, dat niet alleen bare bed gordijnen byna reeds geheel waren verbrand, maar dat bovendien ook haar ledikant en beddegoed reeds vuur hadden gevat. Gelukkig had zy nog de tegenwoordigheid van geest om dadelyk de nog brandende stukken gordjjn af te rukken en zooveel mogelyk het vuur te dooven, zoodat de brand dan ook weldra door den heer Z, geholpen door een paar mannen van de brandwacht, was ge- bluscht. Waa de brand een half uur later ontdekt geworden, dan zoude men ongetwijfeld een menscheDleven te betreuren hebben gehadthans echter heeft het meisje hare onvoorzichtigheid met eenige lichte brandwonden moeten boeten. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is doordien de vlam der kaars met het bedgordyn in aanraking ia gekomen. Vlissing-en, 12 April. Donderdag morgen te 9 uren vertrok uit de haven alhier het voor rekening der Kon. Pakketvaartmaatschsppy te Amsterdam, op de werf der Kon. Maatschappij >De Schelde" gebouwde schroefstoomschip >Both", bestemd voor den maildienst en het passagiersvervoer in Ned.-Iodië, tot het proef- stoomen gedurende 24 uren in volle zee, met voile lading van 860 ton ballast en een gemiddelde diepgang van 13'/3 voet. Dit atoomschip is het eerste eener serie van vier schepen op bovengenoemde fabriek in aanbouw voor de Kon. Pukketvaartmaatschappy, volgens haar type A, zijnde de grootste soort schepen voor hare ljjoen. De hoofdafmetingen van dit stoomschip zyn: lengte over alles, 260 Eng. voet, breedte 33 voet 10 dM., holte (moulded) 18 Eng. voet en hoogte van het tent dek 772 Eng. voet. Gedurende dezen proeftocht werd geconstateerd, dat bjj volle kracht, die den geheelen duur onderhouden bleef, eene vaart van ruim 12 mylen werd verkregen. Niet de minste stoorniB vond plaats, noch iu muchine, noch in stoomhouders. De tocht werd, nadat de meeste genoodigden het stoomschip verlaten hadden, in zee voortgezet tot de reede van Texel. Vandaar werd de terugtocht naar Vlissingen aangenomen, alwaar het stoomschip Vrydag morgen 11 dezer kwam om daarna nogmaals op den gemeten mijl de snelheden by ver schillende vermogens waar te nemen. Te twaalf uren ODgeveer lag de >Both" weder in de haven van Vlissingen gemeerd. Het kommando gedurende dezen tocht werd gevoerd door den kapitein I. C. van Linden Tol. In het najaar zal de boot naar Indië vertrekken. MAdctellmrg;, 11 April. Heden deed de recht bank uitspraak in de door ons gemelde zaak tegen M. B., 53 j., vleeschhouwer te Ellewoutsdyk. De rechtbank sprak den beklaagde van het hem ten laste gelegde, diefstal van een rund, vry. Goes, 13 April. Moeder heeft het verbazend druk, natuurlijk door 't schoonmaken. Maar die tweejarige kleine is zoo »helsch" lastig, dat het werken niet vlot. Wat te doen? Zy zal vragen of de tienjarige van buurvrouw haar tweejarige niet wat heen en weer wil rijden. Voor een paar babbelaars lukt het. De tienjarige rijdt wat heen en weer, allengs verder en eindelyk den weg langs de begraafplaats. Daar komen haar twee buurjongens tegen van 4- en 8 jaren. Van de jongste waait de pet in de diepe sloot en ons kindermeisje tracht die er uit te halen, en tot be looning daarvan rydt de vierjarige jongen zichzelf met den kinderwagen in de sloot. De beide grootere probeeren nu de twee kleinere te helpen, met het ongelukkige gevolg, dat alle vier te water raken. Veel moeite kostte het om de kinderen op het droge te halen en om de byna uitgedoofde levensgeesten van het tweejarige kind weer op te wekken. Dat schoonmaken, dat schoonmaken De oudste ingezetene van Goes, de weduwe P., is gisteren op 93jarigen leeftijd gestorven. Benoemd tot onderwijzer aan eene byzondere school te Dedemsvaart de heer I. van Melle te Goes. Donderdag werd door den tieDjarigen schaap herderszoon Paauwe, te HeinkenBzand, eene flinke daad verricht. Hij begaf zich onmiddellijk in een grooten waterput, waarin hy een tweejarig kind zag Bpartelen, dat al spelende in het water geraakt was, terwyl het een oogenblik door de moeder zonder toezicht was ge laten. Het mocht den moedigen knaap met veel moeite gelukken het kind nog levend aan de moeder weder te geven. Wolfaartsdyk, 12 April. Kerkvoogden der Hervormde gemeente alhier hebben in hunne vergadering van gisteren avond den heer C. Zoydweg tot Voorzitter benoemd, en in zyne plaats tot Secretaris het nieuw benoemde lid den heer Fr. de Back. De mazelen, thans hier epidemisch verklaard, heerschen in een aanzienlijk getal van huisgezinnen, zelfs by volwassen personen. De beide scholen zijn en blyven dan ook nog vooreerst gesloten, als geheel ontvolkt. St,-Maartensdvjk. Vrijdag j.l. werd alhier de eerste voorjaars-veemarkt gehouden. Aangevoerd waren 97 stuks hoornvee en 60 biggen. De handel was niet bijzonder levendig. Pryzen werden besteed als volgt: Voor jaarlingen van f 70 tot 80; voor tweejarige ossen en vaarzen van 170 tot 180; voor 2y3-jarige OBsen van 200 tot 210; voor 3 jarige ossen van 260 tot 270; voor melkkoeien van ƒ300 tot ƒ310; voor vare koeien van 185 tot ƒ195; voor kalfvaarzen van 225 tot f 235. Twee 2y2-jarige ossen werden nog verkocht voor de som van ƒ446,40; zynde 40 cent per K.G. Voor biggen werd besteed van j 11 tot 12_ Bruïnisse, 12 April. In de laatste gemeente raadsvergadering werd, behalve de benoeming van een gemeente-opzichter, nog het volgende behandeld. De hoofdelyke omslag over 1890 werd bepaald op ƒ4027,32, waarin door den hoogstaangeslagene f 147,90 en door den laagstaangeslagene 2,365 bijgedragen wordt. De rekening van het burgerlijk armbestuur werd na onderzoek goedgekeurd. Het jaarverslag over 1889 werd den leden ter inzage aangeboden, terwyl eindelyk uit den post onvoorziene uitgaven over eene som van 193,40 beschikt werd voor de onteigening der gronden, benoodigd voor den nieuwen weg. Zierikzee, 12 April. Vrijdagavond trad in de laatste bijeenkomst voor dezen winter van de leden van 't Nut als spreker op, de heer Heering van 's Hage. Spreker droeg een novelle voor, getiteld»Margie Meue". In een reeks van tafereeltjes, tintelend van leven, vol kracht en fijngevoelde poëzie, tafereeltjes io een woord, het penseel ODzer beste moderne schilders waardig, vertelde de spreker ons een Overyselsche dorpsgeschiedenis, een eenvoudig, waar geteekend stuk menschenleven. Der geschiedenis werd in hooge mate luister bijgezet, door het groote talent, waarmede zy werd voorgedragen, zoodat deze lezing tot de beste kan gerekend worden, die den leden worden aan geboden. Wy zyn overtuigd, dat het meerendeel der hoorderessen en hoorders, den spreker, bjj het heengaan, in hun binnenste tot weerziens toeriep. Naar men verneemt, bestaat het plan om van hier het Zuider-Zeodingsfeest op 19 Juli a.s. te be zoeken. De tocht zou dan gaan laogs Stavenisse, Zjjpe, Ooltgensplaat, Willemstad tot de Moerdjjk met een der booten der Zierikzeesche Stoomboot-Maat- schappjj en verder per extratrein tot Oosterwjjk. Het schynt alleen af te hangen van een genoegzaam aantal deelhebbers, of het plan doorgaat of niet. De heer I. de Bliek te Ouwerkerk heeft voor eene benoeming als dagelykich opzichter te Harderwijk bedankt. ZierilcsEee, 14 April. Een petroleumlamp heeft wederom eeD sluchtoffer eeëischt. Bjj de 85jarige Adr. de Graaf, Wed. Anth. Kramer, werd Zaterdagavond, doordien zjj eene kat van de tafel wilde verwjjderen, de petroleumlamp omvergeworpen, die met haar bran denden inhoud op haar nederkwam. Onmiddelljjk stond zjj in vlam, vluchtte naar buiten, waar Abr. Schippers met zelfopoffering de vlammen bluschte. Toen bleek het dat de oude vrouw deerljjk verminkt was; de heer M. S. Polak verleende onmiddelljjk zjjne hulp, daarna de heer Zuurdeeg; doch gisteren morgen overleed de vrouw (beter bekend onder den naam vaD Jane Kramer) na een smarteljjk ljjden. De heer Polak verdient ook in deze zaak openbare hulde. Uit Colijnsplaat zjjn Vrjjdag morgen 25 personen naar Amerika vertrokken, uitmakende 5 gezinnen, waaronder een vrjjgezel. Nog meerdere personen maken aanstalten om hen te volgen. Aan den Thomaespolder hadden Donderdag twee belangrjjke oeverafschuivingen plaats. De een, tusschen de peilraaien 10 en 11, was lang 95 en breed 65 M.; de andere, tusschen de peilraaien 12 en 14, 146 M. lang en 80 M. breed. Zy Btrekken 'zich uit tot in en achter de onlangs aangelegde oeverwerken. Te Nieuw-Vosmeer heeft het hoofd der school, de heer J. H. Holtzer, tegen 1 Mei a.s. pensioen aangevraagd. De gemeenteraad heeft nu de jaarwedde van ƒ825 op 725 teruggebracht. De Regeering zal voortaan aan ieder, die het eerst bjj de bevoegde overheid kennis geeft van de stranding van een vaartuig op onze kusten, eene belooning van ƒ25 a 50 uil rei ken, uit te betalen door den inspecteur van het loodswezen. Te Gouda heeft zich ook een geval van slaap* ziekte voorgedaan. De heer D. aldaar heeft 4 dagen aaneen geslapen. Opmerking verdient, dat genoemde heer ook aan influenza heeft geleden. Een treurig geval heeft zich te Haarlem voor gedaan. Eea jonge vrouw, nog geen jaar gehuwd, heeft door verdrinking een einde aan haar leven ge maakt. Alvorens daartoe over te gaan, heeft zy eerst haar familie per brief gewaarschuwd. Het ljjk werd in den Kloppersingel gevonden. - Bjj Eestrum (Fr.) geraakte een kind van den schipper P. overboord. Niemand bemerkte dit, uitge zonderd het kleine hondje, dat natuurlyk naar den schipper liep en onophoudelyk blafte, terwjjl het nu en dan naar de plaats liep, waar het kind overboord gevallen was. De schipper werd daardoor op het ge beurde opmerkzaam; hjj sprong gekleed in het water en redde zjjn kind. K ERKNIEUWS. Donderdag jl. herdacht de R. Kath.gemeente te Zierikzee het 12ys-jarig bestaan van het St. Comelia- Liefdehuis. Des morgens werd eene plechtige Mis op gedragen ter nagedachtenis der edele geefster, Mevr. de Wed. Schilleman8de Wit. Des middags ontviDgen de Eerw. Zusters verschillende cadeaux van de leden der gemeente, terwjjl de bestedelingen en de kinderen der school ruimschoots werden onthaald. Bedankt voor het beroep naar Poortvliet door di. D. Bax Hz., te Bunnik c. a. Bruinisse, 12 April. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. Karres, is door het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk een gros tal opgemaakt, waaruit in een volgende vergadering een zestal zal geformeerd worden. 's Gravenhage, April 1890. Het Paasehfeest moge voor zeer velen dit jaar een groene Paschen geweest zijn, niet voor de slachtoffers van het liefdesdrama dat onlangs een gedeelte van den Haag in rep en roer bracht. Een wezenlijke liefdesromam met hoogst tragischen afloop. Zij, een aardige kloeke buitenmeid, hij een flinke, trouwe borst, een huzaar, die als militair-oppasser zijn heer uitstekend diende niet alleen, inaar ook in den werkelijken dienst zeer goed stond aangeschreven en nog een blank strafregister had, al was hij reeds een paar jaar militair. Zij was werkmeid bij een officier in de Batjanstraat, hij oppasser bij een officier in de Atjehstraat, en daar beide straten op een paar pas afstands van elkaar gelegen zijn, kreeg de flinke huzaar al spoedig het aardige dienstmeisje in 't vizier. Haar te zien en te, beminnen was het werk van een oogenblik: een goed woord vindt een goede plaats en een knappe jongen spoedig een teeder vrouwenhart. Het beleg was pas geslagen of de overwinning was reeds behaald; Zij verkeerden" samen, dat wil zeggen, zij gingen samen uit en dronken een glaasje bier op Bosch- lust of hoe anders ook de uitspanning mag heeten, die met zoovele anderen het Haagsche Bosch omzoomen. Maar verkeeren is nog niet trouwen. Toen ze eenige malen //uit" waren geweest, wist het meisje allerlei mooie praatjes te bedenken, waarom ze thuis moest blijven. Het //volk" ging uit; of wel //mevrouw was niet al te wel". In een woord, onze huzaar merkte dra dat er wat achterstak en besloot een oog in 't zeil te houden. En jawel, op een avond van de vorige week komt hij op hetzelfde Bezuidenhout, waar hij eenige malen minnekoozend met haar had gekuierd onder de donkere boomen, zijn geliefde tegen aan den arm van een ander, en nog wel een 0korporaal", dat ideaal van militairgezinde dienstmeidenhartjes! Onze huzaar wordt woedend zich zoo onder de duiven te zien geschoten en vergeet zijn wapenrok. Zijn menschenhart slechts spreekt en hij geeft den verraderlijken korporaal een paar flinke oorvegen. De korporaal, in de volheid van zijn waardigheid en van zijn dierste gevoelens tevens gekrenkt, laat dien hoon niet ongewroken. Hij maakt rapport, en de militaire autoriteit, menschkundiger dan men vaak het doét voorkomen, ziet in die oorvegen onder de om standigheden, waaronder ze werden gegeven, geen //vergrijp tegen zijn meerdere", maar een wel is waar onbetamelijke doch vergeefelijke daad tegen over den man, die hem zijn meisje heeft weg gekaapt. Een paar dagen arrest werden den huzaar opgelegd. Doch ziet, nog kent des korporaals woede geen grenzen; hij acht zich miskend door den onbeteekenenden straf en om zijn medeminnaar te grieven, komt hij daartegen in verzet en zoo zou misschien het zaakje voor den krijgsraad komen, die vooral op de //militaire eer" moet passen. Dit verneemt de arme bedrogen huzaar. Hij ontsnapt uit de kazerne, loopt naar zijn vroeger meisje, dat juist bezig is iu den ochtend kleeden uit te kloppenhij spreekt haar aan, bezweert haar hem trouw te zijn, vraagt haar om haar portret; zij weigert eenmaal en nog eens. Daar grijpt hij in zijn zak, trekt een revolver, schiet h bout portant drie, vier schoten op het meisje en richt toen het moordtuig op zich zelf. Twee lichamen vinden de ijlings toegeschoten personen, het eene van den moordenaar als lijk, het andere van het meisje, badende in bloed en zoo goed als levenloos naar het ziekenhuis gebracht. Wat hieruit te leeren valt? Allereerst wel een zeer oude les, n.l., dat de coquetterie der vrouwen -— en dienstmeisjes kennen die gevaarlijke Eva kunsten ook wonderwel r— de oorza.ik is van vele jammeren, die verstandige, bezadigde mannen op hun geweten krijgen. Maar voorts ook deze les vol levenswijsheid: dat een revolver een moordtuig blijft, al wordt het door militairen gehanteerd. En die quaestie is zeker van eetiig belang nu pas in de Tweede Kamer een wet is aangenomen, waarbij verboden wordt het dragen van wapenen door burgers in 't. openbaar, maar volkomen vrijgelaten wordt aan militairen otn met die scherpe of gevaarlijke dingen rond te kuieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1