ZIERIKZEESGHE MEI WSIMIRE. Donderdag 27 Maart 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië ena. verzending eens per week10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5827. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Dê BURGEMEESTER on WETHOUDERS van Zib rikzbb maken bekend, dat op heden ia afgekondigd het door den Raad dier gemeente, in zjjne Vergadering van den 10 January 1890 vastgestelde Besluit tot wijsiging van het besluit tot heffing van bruggelden in de gemeente ZIJRRIIÏZiJEMi. Zibrikzbb, den 24 Maart 1890. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzeb maken bekend, dat op heden is afgekondigd het door den Raad dier gemeente, in zjjne Vergadering van den 10 January 1890 vastgestelde Besluit tot heffing van Marktgelden in de gemeente ZIJBBIKZJEB. Zibrikzbb, den 24 Maart 1890. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. Do Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Bekendmaking. drankwet. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zib rikzbb maken bekend, dat by hen een verzoekschrift is ingekomen om verguining tot verkoop van sterken drank in het klein, van de Weduwe WILLEM KANAAR, voor de bovenzaal en de beneden voor- ea achterkamer van het hnie, staande op do Nieuwe Haven, Wjjk C No. 205. Zibrikzbb, den 26 Maart 1890. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Het is geen alledaagsch verschijnsel, dat het aftreden van een staatsman gansch Europa bezig houdt. Moge het aftreden van Tisza als Minister-President van Hongarije, de aandacht hebben getrokken, door den langdurigen stryd tusschen hem en de oppositie gestreden, een strijd, waarin bij toch eindelijk het onderspit delven moest, in beweging en onrust heeft het Euroga niet gebracht. Maar thans, nu de geruchten, die reeds zoo lang liepen, waarheid zijn geworden, nu de JDuitsch- sche Keizer officieel heeft kenbaar gemaakt, dat aan Vorst Bismarck eervol ontslag uit alle staatsambten is verleend, nu is het alsof gansch Europa een schok ondervindt en een oogenblik behoeft om even stil te staan bij dit feit. Men was zoo vertrouwd geraakt met de gedachte, dat Bismarck het roer in handen had, niet alleen in dien zin, dat hij het Duitscbe scheepje stuurde waarheen hij hst wenschte, maar vooral ook omdat men de vrede van Europa voor een goed deel in zijne handen wist. Dien vrede te besvaren, was, nadat zijn hoofddoelde eenheid van Duitschland, was bereikt, zijn levenstaak geworden. Te verwonderen is het daarom niet, dat, toen de zekerheid kwam, dat de stuurman het schip verlaten zou, velen zich angstig afvroegen, wat zal er thans van het scheepje worden? Of die vrees gewettigd is, meenen wij te mogen ontkennen en wij zijn meer geneigd om haar daaraan toe te schryven, dat men gedurende tal van jaren steeds bij alles het oog hield gericht op Bismarck en eindelijk bij slot van rekening, de draden van alle kabinetten uitliepen op zyn studeervertrek. Wanneer de eerste schok voorbij is, zal men erkennen, dat alles voorloopig althans blijft zooals het was en Bismarcks invloed zich ook in de toekomst zonder hem zal doen gelden. Een krachtige persoonlijkheid moet hij echter wezen, die een zoodanig overwicht in Europa kon be zitten en wiens capaciteiten zoo algemeen door vriend en vijand worden erkend. En een krachtige persoon- lijkheid is hij zonder twijfel geweest, de thans bijna 75jarige Vorst Otto Eduard Leopold von Bismarck. Geboren den 1 April 1815, studeerde hij te Gpttingen in de rechten en trad weldra in staatsdienst, eerst als gezant te Weenen, Petersburg en te Parijs, daarna in 1862 als Minister-President van Pruisen. Het was een moeilyk tijdstip, waarop Bismarck de teugels van het binnenlandsch bestuur aanvaardde; het laatste red middel van den toenmaligen Koning Wilhelm I. Bismarck aanvaardde het bestuur met krachtige hand. Wars van alles wat naar volksgezag zweemde, ontzag hij zich niet de vrijheid der drukpers in strijd met de Grond wet te beperkenalles moest buigen voor zijn ijzeren wil, en die wil had één doel: de verheffing van Pruisen, de eenheid van Duitschland. Daartoe was in de eerste plaats noodig eene totale macht over het volk om het te leiden, daar waar het noodig was, en om dat te bereiken behoefde hij middelen, die ook hij niet goed keurde, maar die noodig waren om tot het doel te komen. Groot in elk opzicht, deinsde hij voor niets terug en eindelyk is het hem gelukt om het doel bereikt te zien. De oorlog met de" Denen in 1863 gaf hem de gelegenheid Sleeswijk-Holstein bij Pruisen te voegen, de oorlog met Oostenrijk in 1866 om do verschillende kleine Vorstendommen te annexeeren en het grond gebied van Duitschland af te ronden. Van toen af was zyn populariteit gegrondvest en toen eindelijk in 1871 den Duitschen Bond tot stand kwam met Keizer Wilhelm I aan het hoofd en Pruisen als de meest invloedrijkste der Bondstaten aan de spits stond, toen had Bismarck zijn hoofddoel bereikt en we kunnen ons voorstellen wat er omgegaan is in zijn gemoed, toen -hij bij de kroning te Versailles, het doel zijns levens, het resultaat van al zijn handelingen eindelijk zag bereikt. Van toen af, toen het gebouw was ge grondvest, stelde hij zich ten taak, het te versterken, uitwendig, zoowel als inwendig. Ontkend worden mag liet niet, dat hij, zijne verdienste van gropt staatsman onaangetast latende, gelukkiger is geweest in het leiden der buitenlandsche, dan in dat der binnenlandsche po litiek. Vele fouten zijn daar door hem in de binnen landsche staatkunde gemaakt, waarvan wij slechts de Meiwetten en zijn strijd tegen de socialisten noemen, fouten, die er schijnen toe te hebben bijgedragen om hem door hunne gevolgen te nopen heen te gaan. In zijne buitenlandsche staatkunde is hij echter ongemeen gelukkig geslaagd. Dank zij zijn krachtigen invloed, is het drievoudig verbond tot stand gekomen, dat de vrede van Europa grootendeels waarborgt. Over de oorzaken die hem noopten thans zijn ontslag te vragen, loopen de meeningen zeer uiteen. De algemeene meening is wel deze, dat de jonge Keizer, krachtige persoon lijkheid als hij is, met een even sterken wil toegerust als Bismarck en met den ouden Rijkskanselier in meening verschillende op vele punlen, niet lang samen zou kunnen werken met den ouden beproefden staatsman, zonder dat een van beiden hunne meeningen zouden moeten wijzigen. Bismarck is daarvoor te oud geworden hij gaat nu heen, beladen met den dank des Keizers, die hem den hertogstitel verleende, en de dankbaarheid van een groot volk, dat aan hem zijn grootheid en roem heeft te danken. De Koning is dood, leve de Koning! Zonder Rijkskanselier kan Duitschland niet zijn, al wil de Keizer zijn eigen Rijkskanselier wezen. De opvolger is benoemd en gevonden in Generaal Caprivi. Een bepaald politiek verleden heeft deze Generaal niet en hij moet dan ook ernstige tegen werpingen gemaakt hebben om een man als Bismarck op te volgen. Toch schijnt de laatste hem het liefst als zijn opvolger te hebben zien benoemd. De nieuwe titularis was vroeger Minister van Marine en bezit de gave der welsprekendheid in hooge mate. Ook is hij om zijn aangename vormen zeer bemind. In een open baar stuk heeft de Keizer medegedeeld, dat de tot hiertoe gevolgde staatkunde door hem uit overtuiging ook voortaan zal worden gevolgdverandering is dus vooreerst niet te vreezen. Graaf Herbert von Bismarck is voorloopig belast met de leiding van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Deze opdracht is echter slechts tijdelijk. De geruchten, dat ook Graaf Herbert ontslag zou hebben gevraagd, houden aanofficieel is echter hiervan nog niets bekend. De Keizer zal wel alle pogingen aanwenden om, nu hij van den ouden Bismarck scheiden moest, den jongen te behouden, die de regeerkunst van zyn vader heeft kunnen leeren. Het stuk, waarby de Keizer het ontslag aan Vorst Bismarck verleent, heeft een zeer gunstigen indruk gemaakt. Da Keizer erkent de groote verdiensten van von Bismarck en acht zich niet in staat zijn dank baarheid te toonen voor al wat Bismarck deed. Als een teeken van diens onuitwisbaren dank bood hij Bismarck den Hertogstitel aan. De indruk, dien dit ontslag vooral maakt, dringt de andere gebeurtenissen op den achtergrond. Toch dient vermeld, dat de Prins van Wales den Duitschen Keizer op het oogenblik een bezoek brengt in naam zijner moeder, als tegenbezoek aan dat van den Duitschen Keizer in Engeland. In Frankrijk is het Ministerie weder gereed gekomen. Slechts twee mannen, die vroeger geen deel van eenig Ministerie uitmaakten namen daarin plaats. Do overige zijn allen oud-Ministers. Minister-President is de Freycinet, Minister van Binnenlandsche Zaken Constans. De gewone ministerieelo verklaring is voor gelezen en de nota van vertrouwen met groote meer derheid aangenomen. In JBngeland is de werkstaking in de kolenmijnen gelukkig geëindigd. De mijnbesturen hebben alle eischen ingewilligd; stijging dor prijzen zal dus daarvan het gevolg zijn. Amerika. Men heeft Barnum gevraagd iets nieuws te be denken voor de Amerikaansche wereld-tentoonstelling van 1893. De reclame-koning heeft daarop het volgende plan voorgesteld. In het museum te Boolak, in Egypte, ligt het ge balsemde lyk van Ramies II, met dat zyner dochter, die Mozes opvoedde, en andere personen van de Pharo-familie uit dat tydperk. Barnum wil nu eenige dezer mummiën van de Egyptische regeering te leen vragen, om te Chicago aan het volk der 19e eeuw de personen, die 2000 of 3000 jaren geleden een rol speelden in een van de belangwekkendste bedrjjven der wereldgeschiedenis, in eigen gedaante te laten aanschouwen. Engeland. Eduard Varoni, een Zwitser, die onder den naam Walker te Londen in Broadstreet een bankzaak dreef, is op het eind der vorige week gearresteerd wegens den verkoop van 23,000 stuks vervalschte Spaaniche obligatiën, welke door hem met een Spanjaard, genaamd Justos Martos, was geschied. De aanklacht was gedaan door de filiale der Deutsche Bank te Londen, die door aankoop van eenige der valsche stukken schade had geleden. Marto» is voortvluchtig. Oostenrijk. Volgens de beste geneeskundige specialiteiten te Weenen ia do „nonna" geen nieuwe ziekte, doch slechts een anderen naam voor den slaperigen of sufferigeh toestand, waarin menschen vervallen, als zy door in fluenza geheel uitgeput zyn en niet voldoende kracht hebben om geheel te herstellen. De verlengde slaperig heid tast voornamelijk personen aan, die hard beginnen te werken, eer zy volkomen van de influenza zyn hersteld. In alle gevallen van influenza hebben dokters aan geraden, na de genezing minstens een week of 14 dagen zich van alle bezigheden te onthouden. Wanneer dit niet mogelijk was, is dikwyls een geheele verwarring van het gestel het gevolg geweest. Gemiddeld echter is tot dusverre slechts ééa van de drie gevallen van „nonna" noodlottig geweest. In andere gevallen wordt de patiënt door den langen slaap versterkt, ofschoon hy zich by het eerste ontwaken afgemat voelt. Er bestaat dus geen grond voor de uiterst geheim zinnige en alarmeerende dingen, die over de „nonna" verhaald zyn. Toch maken de menschen zich ongerust en te Botuchany, waar drie gevallen voorkwamen, waarvan er een noodlottig afliep, heerscht een ware paniek. Duitschland. De Wiesbadeneche Bad maatschappij heett de door Dr. Mezger voorgestelde schikkiog aangenomen. Dr. Mezger heeft onmiddellijk van het hem daarbij toege kende recht gebruik gemaakt en alle betrekkingen met de maatschappij afgebroken. Hjj zal echter Wiesbaden niet verlaten, doch blijft daar zijne practjjk in het „Rheinhötel" uitoefenen. Nederland. '8 öi'avenlifigfo, 25 Maart. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting zijn ingekomen een verzoek om ontslag van het kamerlid Fabius en de geloofsbrieven van den heer Keuchenius. De heer Guyot heeft verlof gekregen om op een nader te bepalen dag den Minister van Marine te interpelleeren omtrent de in aanbouw zjjnde oorlogs schepen op de werf der Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, in verband met de door die fabriek gevraagde en haar verleende surcéance van betaling. Hierna is het debat over de belastingvoorstellen lforgeslus voortgezet. De beer Borgesius verdedigde ze namens de voorstellers, en kwam op tegen dr.Schaepman's politieke beslryding der voorstellen, die slechts het algemeen belang des lands beoogen. Hij ontkent dat de liberalen, toen zy meerderheid waren, niets hebben gedaan en ontzegde de rechterzijde het recht daarover te klageD, daar zij steeds elke belastinghervorming heeft tegengehouden. Vervolgens verdedigde by de voorstellen in het algemeen en iu détails. Daarby constateerde de beer Borgesius dat deze voorstellen groote ontlasting zullen opleveren voor de lagere standen, het kapitaal zal treffen en den middenstand niet te zwaar zal drukken, vooral als bet vrygesteld minimum van inkomen wordt verhoogd tot 1000, en als bjj eene noodzakelijke herziening van de personesle belasting er mede rekening wordt gehouden. Hjj weersprak verder alle geopperde bezwaren en betoogdo dat deze ontwerpen juist vergemakkelijken eene regeling van het gemeentelijk belastingstelsel. Morgen voortzetting. Rotterdam, 24 Maait. Voor de betrekking van adspirant-administrateur bjj de Nederlandach- Amerikaan8che Stoomvaartmaatschappij alhier open gesteld voor jongelieden tusschen de 20 en 25 j&reD, hebben zich niet minder dan 364 sollicitanten aange meld. Er zyn 6 plaatsen open. Naar wjj vernemen, is als Nederlandsche haven, door do Duitsche stoomvaartlijn op Oost-Afrika aan te doen, Rotterdam gekozen. Het scheidsgerecht te Rotterdam heett aan de visscherslieden uit Hellevoetsluis, Goedereede en Stellen dam, voor het in vlot water brengen van het stoomschip »Winsloe", dat voor eenigen tyd strandde, toegekend eene belooning van 18,000. De »L*bour Union", die te Rotterdam na de werkstaking der bootwerkers tot stand kwam, naar het heette met medewerking van de hoofden derLon- densche dokwerkers, is geheel uit elkander gespat. De voorzitter en secretaris, Van der Kolk en Sas, die aanvankelijk uit de contributiën gesalarieerd werden, zjjn thans weder als sjouwerlieden in de erts werkzaam. De fondsen van de »Union" verkeerden in den laatsten tjjd in een hoogst bedroevenden toestand, en de werk lieden toonden op het lidmaatschap hoegenaamd geen prjjs meer te stellen. Rotterdam, 25 Maart. By de alhier gehouden Tentoonstelling van Rundvee enz. is de 4de prjjs voor Gemest Vee toegekend aan den heer J. M. Klompe te Dreischor. Goes, 25 Maart. Bjj gelegenheid van het 43ste Landhuishoudkundig Congres, dat van 1721 Juni a.s. hier zal gehouden worden, heeft men hier tegeljjker- tjjd een wedstrjjd van ploegen en wanmolens. De volgende prjjzen zyn uitgeloofd le. ploegen voor gewone bewerking (tot 25 c.M.) kleigrond 100 on ƒ25; 2e. diepploegen zonder voorschaar (boven 25 c.M.) kleigrond 100 en 25; 3e. ploegen met voor- schaar (boven 25 c.M.) ƒ75 en ƒ25; 4e. Meerscharige ploegen 75 en 25; 5e. ondergrondsploegen 75 en 25. Voor graanzuiveringswerktuigen le. wanmolens 50 en 25; 2e. wanmolens met zeven 50 en 25. 3e. graanlezers f 75 en 25. Aan de bekende fabrikanten zjjn circulaires ge zonden. Tot de rijksnormaallessen zjjn toegelaten P. de Jonge van Goes, C. van Betten te Kwadendamme en J. van Wjjugen te Kapelle. Ieï-sok©, 25 Maart. Eindelyk is door de groote politiemacht weêr alles tot orde gebracht. Ofschoon toch iederen avond nog de oefeningen van het »Leger des Heila" gehouden worden, bljjft alles rustig. Wat gebeuren zal, wanneer de politie weêr vertrokken is, wie zal het voorspellen? Dit is zeker, dat de maat regelen van zoo iDgrypenden aard, gunstige gevolgen hebben gehad. Moge 't waar zyn dat de ongeregeldheden niet zoo'n kwaadaardig karakter vertoonden, dat er van oproer geen sprake was en dat de gepleegde bal dadigheden zich bjjna uitsluitend tegen de leden eener zelfde familie richtten, maar zjj gingen dan toch met verzet tegen de politie gepaard. Daarom is het ook goed het kwaad in de geboorte te smoren, door krasse maatregelen te nemen. Vrydagavond gaf het fanfaren-gezelschap »Mozart" met medewerking van de Rederjjkersvereeoiging haar laatste winterconcert. De zes muzieknummers, die ten gehoore werden gebracht, getuigden van yverige studie door de leden. Een woord van lof, den directeur, de heer Van Djjke op het einde toegezwaaid, vond veel bjj val. Ook de rederjjkersvereeniging heeft zich door het opvoeren van »het Eerekruis" zeer verdienstelijk gemaakt. St. Maartenstiyic, 26 Maart. Bjj de heden gehouden herstemming voor een lid van den Gemeente raad waren uitgebracht 189 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer M. P. Groenewege 75 st., de heer A. Kloet Mz. 59 st. en de heer N. J. Nelisse 55 st., zoodat de heer M. P. Groenewege gekozen werd. Bruinisso, 24 Maart. De handel in de eertjjds schjjnbaar waardelooze zeesterren (vjjfhoeken), die doodsvijanden van oester- en mosselkweekeryen, is se dert de laatste weken hier weer in vollen gang. Toen deze diertjes, vóór omstreeks vier k vjjt jaren, het eerst werden opgekocht voor een proefbemeBting van landeryen, werden ze gaarne geleverd voor drie cent per mosselmand, waarvan 80 manden een wagenvracht vormen. Nadat by die proef gebleken was, welk een uitstekende bemesting die dieren opleveren en die bemesting meer algemeene bekendheid heeft verkregen, betaalt men thans voor een kleine mossolmand, waar van eerst 120 een wagenvracht zjjn, gaarne zeven k acht ceDt per mand, dat is 9 in plaats van vroeger 2,49 per voer. Volgens globale berekening worden bier jaarlyks voor circa 1200 van die zeesterren als meststof in den handel gebracht en is dit artikel voor de visschers een nieuwe niet te versmaden bron van inkomsten, die echter, voor zoover bekend, den schippersknechts boven hun gewoon loon ten goede komt, waaraan in vroegere jaren nooit gedacht werd. Bruiuisso, 25 Maart. In de vorige week is het alhier bestaande fanfarenkorps ontbonden en zjjn de muziekinstrumenten enz. aan een dergeljjk korps in eene naburige gemeente overgedaan. Voor vijf jaar opgericht op initiatief van enkele muziekliefhebbers, mocht het zich aanvankelijk in tal van kunstlievende en een genoegzaam aantal werkende leden verheugen. De eerste uitvoeringen werden druk bezocht. Langzamerhand echter verminderde het aantal kunstlievende leden, de lust om werkend lid le zjjn werd hoe langer hoe geringer, tot eindelyk het aantal van beide te klein werd om het korps in stand te houden. Bij feesteljjke gelegenheden zal het gemis van een dergelyk korps gevoeld worden, daar het er dan veel toe by bracht om de feestvreugde te verhoogen, zooals nog 't vorige jaar bleek op den 12den Mei en bij het 25jarig jubilé van den Burgemeester. Gisteren werd in onzen Gemeenteraad het verzoek behandeld om de conferentiekamer te mogen gebruiken voor de oefeningen van het >Leger des Heils". Daar de stemmen staakten, is er nog geen beslissing gevallen. Ziezrilcssoo, 25 Maart. Z. M. heeft aan mr. D. N. van Hoytema, op zijn verzoek, met 1 April a.s. eervol ontslag verleend als schoolopziener in dit arrondissement. Bljjkens de in dit nummer voorkomende bekend makingen van Burgemeester on Wethouders, zyn op den 24sten dozer afgekondigd, en in den benedengang van het Raadhuis aangeplakt, de Vernieuwde Verorde ning op de heffing en invordering van Marktgelden en de gewijzigde Verordening op de heffing van Bruggelden in deze gemeente. Wjj vestigen er de aandacht op, dat deze heffingen op den 27sten dezer in werking treden. In de Maandag avond gehouden vergadering van het Departement der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid werden in de eerste plaats verschillende ingekomen stukken behandeld. Hiertoe behoorde o. a. eene mededeeling van Jhr. A. C. Röell over de in 1888 en 1889 gesloten en afgeloste hypotheken in het arrondissement Zierikzee. Daaruit bleek, dat in 1888 zyn gesloten voor 625,000 en afgelost voor 531,000deze bedragen waren voor 1889848,000 en 828,000, dus ƒ.223,000 en 297,000 meer. In de tweede plaats werden geëxposeerd eene fraaie verzameling Platen uit het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem, betrekking hebbende op Tapjjten en Behangsels In de derde plaats hisld de heer B. W. Mondt, leeraar aan de H. B. School alhier, eene voordracht over de Kometen, toegelicht door verschillende afbeel dingen. Na eene uiteenzetting der vroegere meeningen omtrent de kometen, gaf de spr. eene schets van de wyze, waarop men langzamerhand tot juistere begrippen omtrent daze hemellichamen is gekomen. Uitvoerig wees hy vervolgens aan wat wy thans omtrent de kometen weten en welke vragen nog niet voldoende kunnen worden beantwoord. Eindelyk behandelde de spr. de vraag: Wat heeft de Aarde van eene botsing tegen eene komeet te vreezen? en de ongegrondheid der vrees voor nadeelige werkingen van de kometen op de Aarde en hare bewoners. Met een woord van dank aan den spreker voor zjjne voordracht sloot de Voorzitter de vergadering. Men schrjjft ons uit Hoofdplaat: Alle zeven de raadsleden hebben met een verzoek schrift gevraagd om als burgemeester te benoemen de heer E. A. Pateer, secretaris onzer gemeente. Nog de vorige week hoorden wij eenige raadsleden in het publiek de verklaring afleggen, dat niet een der in gezetenen geschikt is, met het oog op zjjne zelfstandig heid, die waardigheid te vervullen. Voor het welzijn der gemeente zou het zeker weDscheljjk zjjD, dat ge schikte sollicitanten van elders zich opdeden en een dezer mocht worden benoemd. Op 1 Jan. 1890 bedroeg volgens de officieele opgaaf in de Saatscourant de bevolking van de provincie Zeeland 201.667 personen, en wel 99.754 mannen en 101.913 vrouwen, tegen 99.877 in. en 101.970 v. of 201.847 personen in 1889. Alzoo is de bevolking der provincie verminderd met 123 m. en 57 v., of samen 180 petsonen. De bevolking der voornaamste gemeenten bedroeg: Middelburg 17109, Vlissingen 13538, Zierikzee 7061, Goes 6570 en Terneazen 6278 personen. De quaeBtie met de kiezerslijsten te St. Philips- land wordt ook in de Gemeentestem besproken. Geljjk men weet is de nieuwe kiezerslijst in die gemeente vastgesteld den 14 Maart. Deze gold dus by de ver kiezing op 18 Maart; doch aangezien de kiezers min- Btens 8 dagen te voren moeten opgeroepen worden, kan de oproeping niet volgens de nieuwe lyst zjjn geschied. In een of ander opzicht heeft dus te St.- Philipsland ongetwijfeld eene onregelmatigheid plaats gehad, welke de gemeenten voorkomen kunnen door in de. 8 dagen, eene verkiezing voorafgaande, geene nieuwe lysten vast te stellen. In ieder geval bljjft St. Philipsland buiten invloed op de afgeloopen verkiezing. Alleen wanneer te Wol- fertsdjjk, wanneer de nieuwe lysten den 1 On Maart zyn vastgesteld, dientengevolge de kiezers niet 8 dagen te voren opgeroepen zouden kunnen zyn wat ons on bekend is zouden do 2 bussen te zamen wel van invloed kunnen zjjn. Zaak-Willink Ketjen. Op het adres, door den heer mr. Th. M. Yerater en een tiental oud-officieren van het Ned.-Indische leger aan den raad van Ministers gericht, waarin verzocht werd, een nader onderzoek omtrent de zaak van den heer Willink Ketjen in te stellen of wel het hem aangedaan onrecht te herstellen, is door den raad geantwoord, dat er geen termen zyn om hun verzoek in te willigen. Een nauwgezet onder zoek tooh heeft, verklaart de raad, bewezen, dat de Gouv.-Gcn. bjj het verleenen van eervol ontslag mot pensioen aan den kapitein W. E. Willink Ketjen, de bestaande wetteljjke voorschriften in aebt heeft ge nomen. De adressanten verklaren op hun beurt, na nauwgezet onderzoek tot de overtuiging te zjjn gekomen: dat het ontslag is geweest in strjjd met de wet (Kon. besluit Ind. Stbld. 1860 no. 26 en 1880 no. 23); dat de heftig heid van den heer Ketjen door anderen is uitgelokt, hjj al het mogelijke heeft gedaan om der regeering het herstel zjjner grieven g9tnakkeljjk te maken, en, zoolang hem geen recht wordt gedaan, eeu groot onrecht bestendigd bljjft. De adressanten willen nu een fonds bijeenbrengen om bet rechtskundig advies van een of meer bekwame en onafhankelijke juristen in te winnen en gewapend met de adviezen tot herstel van het onrecht te ge raken. Zy hopen op den geldoljjken steun van hunne landgenooten, die dezelfde meening als zjj toegedaan zjjn,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1