Dinsdag 25 Maart 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. De eene dienst is den anderen waard. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEE en ROTTERDAM ADVERTENTIËN. zierikzeesciie nieuwsbode. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5826. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 4 0 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Plaatsing van Kinderen op de School A. Zitting van COMMISSARISSEN dier School in bet Schoollocaal in den Wevershoek (Hoofd de onderwijzer J. Th. Oosterman), op Woensdag den S6 Maart lü*ÖO, 's avonds '7'1/2 uur, tot bet ont vangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Bekendm a k i 11 g. DRANKWET. Da BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van Zn- rikzee maken bekend, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in bet klein, van: HEIVOJRIIiTJS KOEVOETS, voor den winkel van het huis, staande in de Verrenieuwstraat, Wijk B No. 113. Zierikeee, den 21 Maart 1890. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN DER LEK DE CLERCQ. Er is in de afgeloopen dagen weder een en ander in het licht verschenen, dat ons in staat stelt over de ware verhouding van de anti-revolutionairen en de r.-katholieken een juist oordeel te vellen. Vroeger reeds hebben wij in een artikel Pro gramma's" er de aandacht op gevestigd, dat men aan de zoogenaamde programma's dier verbonden tegenpartijen hoegenaamd geen waarde kan hechten. Toen was het, wat dr. Schaepman in de zitting der Tweede Kamer van 6 Dec. 1888, en de Maasbode in haar nommer van 9 Febr. 1889 zeide, dat ons daartoe aanleiding gaf. De doctor zei toen 0. a. dat men io de verkiezingsstrijd, wel eens woorden sprak, die teekenachtig zijn, die indruk maken, maar die men niet zoo naar de letter moest opvatten. De Maasbode erkende, dat er in de lente van 1888 zoo veel geknoeid is met programma's, dat zij er liefst niet meer van hooren wilde. Thans wordt de ware beteekenis dier programma's nog duidelijker. De beide genoemde partyen zijn het nl. oneens over de afschaffing der dienst vervanging, d. i. over den plicht voor ieder, die in de loting valt om in persoon by de militie te dienen. De anti revolutionairen zijn voor dat stelsel en plaatsen dat uitdrukkelijk op hun programma. De r.-katholieken schijnen er over het algemeen tegen te zijn, en op het r.-katholiek' program kwam het dan ook niet voor, maar er bleek oók niet uit, dat men tegen de afschaffing der plaatsvervanging was. Nu willen de partyen elkander overhalen, en kibbelen over de beteekenis hunner programma's. In dien strijd nu, verklaart de Tijdhet hoofd orgaan der r.-katholieken»het program van room- »sche zijde gesteld, had duidelijker kunnenen »wij voegen er bij zich duidelijker moeten uit- spreken. Althans toen het bleek, dat van een gelijkluidend program niets kon komen. Maar t>indien mede als ménagement tegenover de aan hangers der anti-revolutionaire partij, die de af schaffing der plaatsvervanging reeds in hun Program 7>van beginselen zageu opgenomen, bet woord »vermeden werd, de gekozen uitdrukking gaf het denkbeeld duidelijk genoeg weer. En dat ten minste zeker wel voor de leiders der anti-revolutionaire partij, die immers daarenboven mondelinge toe- »lichting konden vragen." Deze verklaring komt ons voor, de bijzondere aandacht te verdienen, niet zoozeer om de op zich zelf wel opmerkelijke erken ning van wat trouwens iedereen weet, dat de ver schillen tusscben de beide partijen, om elkander te believen (uit ménagement) bemanteld werden. Neen, het merkwaardige in deze bekentenis van het r.- katholieke hoofdorgaan is de openhartige mededeeling, dat voor de leidersde zaak duidelijk genoeg was. Met andere woorden wordt door de Tijd hier toch te kennen gegeven, dat de leiders wel wisten, wat het program te beteekenen had. Dat program diende alleen en uitsluitend om de goedgeloovige schare voor te lichten dat is, om baar te doen gelooven, dat men niet alleen gezamenlijk de vrijzinnige party wilde bestrijden, maar dat men ook als regeering, verschillende zaken gemeenschappelijk tot stand kon brengen. Op den grondslag van zulke valsche voor lichting rust het bestaan van het bondgenootschap van r.-katholieken en anti-revolutionairen en waar zooveel tweedracht bestaat, durft men te spreken van »de" rechterzijde, dat is van een samenhangende, een geheel uitmakende meerderheid, en komen de r.-katholieken er tegen op, als de anti-revolutionairen volkomen terecht beweren, dat die meerderheid uit twee op zich zelf staande helften bestaat! Het is mogelijk, dat de persoonlijke dienstplicht, of de afschaffing der plaatsvervanging nog niet tot eene breuk tusscben de beide partijen leidt. De onderhandelingen op den grondslag van het beginsel, dat de eene dienst den anderen waard is, zijn ge opend. Geef mij en ik zal u wederom geven, zoo laat de Secretaris van den Noord- en Zuid-Holland- schen Bond van Roomsch-kalkolieke kiesvereni gingen zich hooren. Van dien secretaris is nl. eene verklaring verschenen, waarin hij de anti revolutionairen wil overhalen om met de r.-katho lieken mee te doen in zake den persoonlijken dienst plicht. Daarvoor stelt hij vooreerst eene omzetting der Eerste Kamer in bet vooruitzicht en wijst hij er voorts op, dat de r.-katholieken de anti-revolutio nairen helpen willen om te bekomen dat aan de zoogenaamde Vrije Universiteit (van dr. Kuyper) het recht verschaft worde om de studenten tot doctor te bevorderen en aan die doctoren dezelfde rechten toe te kennen als toegekend zijn aan hen, die bij de Rijks-universiteiten of bij die te Amsterdam gepromo- vetrd zijn. Zijne mededeeling is inderdaad v^n zooveel belang en zoo onvoorzichtig, daar zij de verbonden partijen openlijk in de kaart laat zien, dat wij zeer wel begrijpen, waarom het bestuur van den Bond dadelijk heeft medegedeeld, dat die ver klaring alleen van den secretaris is uitgegaan en niet van het bestuur. Het heeft de verantwoordelijk heid voor die onthulling van zijn secretaris van zich trachten af te schuiven. Wij leeren uit die verklaring toch, dat men den nieuwen minister van binnen- landsche zaken niet gebonden acht door de toezeg ging van zijn voorganger, dat hij geen nieuwen aanval zou doen op de Eerste Kamer. Mei de Savornin Lobman kan men opnieuw stormloopen tegen de liberale meerderheid van de Eerste Kamer, zegt hij. Wat wordt er op deze wijze van de homogeniteit van het Ministerie, wat van de solidariteit van opvolgende regeeringspersonenmet andere woorden: van de overeenstemming op hoofd punten van regp.eringsbeleid, die tusscben de leden van een ministerie moet bestaan, en van de ge bondenheid. van opvolgende ministers aan de beloften hunner voorgangers, vooral wanneer voorganger en opvolger van ééne richting zijn? Tot welk onzedelijk geknoei kan het geen aanleiding geven, als een minister, om zich aan de vervulling van lastige be loften te onttrekken, enkel met een ambtgenoot of geestverwant stuivertje wisselen behoeft te spelen Dat is echter het minst belangrijke in het opstel van den ijverigen secretaris, die aan de groote klok hing, wat misschien bestemd is geweest om binnens kamers afgehandeld te worden. Hij biedt de hulp der r.-katholieken aan in den strijd voor wat hij de »rechten der Vrije Universiteit" noemt, mitsdeanti- revolutionairen »door toegeven", helpen om »het struikelblok van den verplichten persoonlijken dienst" uit den weg te ruimen. Kan men zich stuitender gekonkel denken Of wij onzen rang onder de volken van Europa zullen kun nen handhaven, door een krachtige weerbaarheid tegenover buitenlandscbe vijanden, door een voor treffelijk hooger Onderwijs op het gebied des geestes, dat schijnt er niet toe te doen. Of de anti revolutionairen al overtuigd zijn, dat persoonlijke dienstplicht noodig is, om ons land verdedigbaar te maken en ons volk in staat te stellen zijn onafhanke lijkheid en zelfstandigheid te handhaven, dat maakt niets uit, door toegevendat is door niet mee te werken tot de invoering van den persoonlijken dienstplicht moeten zij dat beginsel, dat zij noodig achten voor hun vrienden, wien het een struikelblok is, uit den weg ruimen. Maar, als zij zoo trouwe vrienden zich toonen, zal hun loon niet uitblijven. De r.-katholieken zullen als prijs voor dé toegefelijkheid der anti-revolutionairen mee strijden voor de rechten der zoogenaamde Vrije Universiteit, dat is, zij zullen medewerken om een gereformeerde instelling van hooger onderwijs, onverschillig of zij dat goed of kwaad vinden, met de Staats-hoogescholen en de gemeente-univer siteit te Amsterdam gelijk te doen stellen. De Stand, heeft niet dadelijk aan het uitgeworpen aas gebeten, maar het aanbod ook niet onvoorwaar delijk en met verontwaardiging verworpen. Zij beeft integendeel zich ook verscholen achter de omstandig heid, dat het aanbod maar van den bovenbedoelden secretaris afkomstig is. Als het van «bevoegde zijde" komt, zal men het dan in overweging nemen? Of zal men er in ieder geval op bedacht zijn, dat de edelmoedigheid der roomschen tegenover de vrije universiteit haar weldra nopen kan om niet minder edelmoedig te zijn tegenover een roomsche hoogescbool Van den loop der onderhandelingen zal men, nu de leiders" opgeschrikt zijn, wel niet veel meer vernemen, maar het is intusschen goed dat ons volk wete, hoe onder het tegenwoordige stelsel over zijne belangen onderhandeld wordtwete dat men de ge wichtigste zaken niet naar hun aard en naar den eisch van 's lands belang beoordeelt, maar ze be schouwt als middelen om over en weer partijbelangen te dienen en elkander over en weer genoegen te doen. Amerika. Het comité voor de wereld-tentoonstelling te Chicago bepaalde, dat de tentoonstelling April 1892 zal worden geopend. Engeland. Te Londen verschenen voor den rechter Richard en George Davies, 19 en 17 jaar oud, beschuldigd hun vader te hebben vermoord. Deze, een even slecht echt genoot als vader, werd door hen op weg naar huis van den wagen geworpen en gedood. Eerst beweerden zij, dat vreemden hen op weg hadden aaDgevalleD, maar later legden de broeders verklaringen af, waarin zij hun schuld erkenden en getuigden, dat zy vooral uit medelijden met'bun moeder eo zusters tot de misdaad kwamen. De jury oordeelde hen schuldig onder aan beveling voor gratie, maar de rechtbank veroordeelde hen ter dood. Van verschillende zijden zal echter het verzoek om gratie der jury worden ondersteund. Een bedrogen echtgenoot, zekere Heer Forshaw, verkreeg dezer dagen in het Londenache Gerechtshof voor echtscheidingen, behalve de inwilliging van zijn eiach tot verbreking van den huwelijksband nog een schadevergoeding, ten bedrage van p. st. 2000 24,000), een bedrag, dat de persoon, die het huwelijksgeluk hielp verwoesten, binnen 14 dagen moet betalen. Rusland. Een nieuw staaltje van de uiterst willekeurige wyze waarop de joden in Rusland behandeld worden, wordt uit het stadje üunav-tzi gemeld. Dit stadje ligt in het begunstigde district waar joden nog mogen wonen. Men ontdekte echter, dat een gedeelte van het stadje gelegen is op laüd, dat aau een dorp behoort, en volgens de wet van 1883 mogen joden niet in dorpen wonen. Nu is het juist in dit gedeelte der stad, dat de huizen staaD, welke bewoond worden door de joden, en aan dezen is dus gelast te verhuizen. Iets dergelyks ge beurde te TchioniBhlia, dat in 1840 tot een stad werd gemaakt en door vele joden bewoond wordt. Die plaats is onlangs weder tot een dorp gemaakt tengevolge waarvan de joden aanzegging kregen otn te verhuizen. Daardoor zijn 100joodache gezinnen eensklaps behoeftig geworden. Protesten en verzoekschriften konden niets baten. De moeilijkheden, welke Russische autoriteiten voor de joden scheppen, zijn legio. Zoo mogen o. a. op gymoasiën of scholen onder de leerlingen niet meer dan 10 percent Israëlieten zijn. Het was, zei hij, een zieke bloedverwant, die zijn testament wilde maken. Het bleek echter, dat het daarvoor reeds te laat was, daar de zieke gestorven was, terwyl zyn erfgenaam hem naar den notaris droeg. Duitschland. Frankrijk. Bij een notaris te Nivelles kwam oolaDga een man aanzetten, die een anderen man op zyn rug droeg. De tweede prijs in de lotetij voor de ïSchlossfreiheid" te Berlyn, om den keizer in zijn paleis een vrij uitzicht op de Spree te verschaffen (400.000 Mark) is getrokken door 20 telegraafboden te Berlijn. Berlijn, 22 Maart. Volgens de National Zeitung vordert de arbeidersconferentië goed, en hebben de af gevaardigden hunne tevredenheid uitgedrukt over den verzoenenden geest, waarin de beraadslagingen door Duitschland geleid zijn, zoodat tot dusver geen enkele wanklank vernomen is. Ook graaf Herbert von Bismarck heeft aan zijn verzoek om ontslag eepe uitvoerige motiveering toe gevoegd. Jammer genoeg schijnt er weinig uitzicht op te bestaan, dat de woordelijke inhoud der brieven van de beide Bismarcken, waar-n zij ontslag vragen, offi cieel zal worden openbaar gemaakt. Merkwaardiger wijze heeft ook nog geen enkel Duitsch blad het gewaagd den wensch daartoe uit te spreken. Nederland. Amsterdam, 22 Maart. Christina Goedvolk, de weduwe van Jut, beiden bekend uit het verschrik kelijke drama dat nu 15 of 16 jaar geleden te's Hage werd afgespeeld, stond gisteren voor de Amsterdamsche rechtbank terecht, wegens diefstal van twee parapluie's en een stukje zeep uit den Franschen bazar iD de Reguliersbreedstraat. De beklaagde heeft 12 jaren in het tuchthuis doorgebracht, en dus, zegt het O. M., ruimschoots den tijd gehad om na te denken over de gevolgen van een vergryp tegen de maatschappij. Dies werden 2 jaar gevangenisstraf tegen haar geëischt. In i een humaan en gemoedelijk pleidooi, dat indruk j maakte, toonde de toegevoegde verdediger, mr. Frank j van Lennep, aan, hoe de vrouw als het ware door j den vloek der misdaad achtervolgd werd. Twaalf lange jaren verbleef zij in den kerker. Zij gedroeg zich daar voorbeeldig en kreeg by haar ontslag een extra-toelage. Vriendeljjke en barmhartige lieden trachtten haar een onderkomen te verschaffen en zoo gelukte het der vrouw door zwaren maar eerlijken arbeid, gepaard aan voorbeeldige zuinigheid en ingetogenheid, en onder een aangenomen naam den kost te verdienen. Door een toeval, een noodlottig toeval, kwam echter een rechercheur van de Amsterdamsche politie voor eene andere zaak informaties inwinnen in het huis, waar de vrouw het laatst diende. De rechercheur trof in het huis een ouden bekende aaD, zijn tong geraakte los, en zoo verhaalde hij dat de eenvoudige, stille dienstbode, Christina de Graaf, eigenlijk de vrouw van Jut was. De meesteres, hoezeer ook met de dienstbode ingenomen, beduidde haar dat zij een anderen dienst moest zoeken; in de buurt werd bekend wie zij was en daarmede was haar beBtaan gebroken. Zij kon niet op straat komen of ze werd achtervolgd en nagejouwd en aan haar rampzalig verleden herinnerd. Wanhopig door die vervolging, zag zij geen anderen uitweg meer dan dezen: terug te keeren naar de gevangenis, die zij in 1888 verlaten had. De pleiter hoopte dat de rechter met die feiten zou rekening houden en een barmhartiger oordeel over de arme vellen, dan het O. M. gedaan had. Eene opmerking van den verslaggever moge hier bare plaats vinden. Zoo menigmaal wordt, en zij, die de terechtzittingen by wonenmoeten verklaren terecht, geklaagd over dikwerf onbeleidvolle hande lingen der Amsterdamsche politie. Indien de mede deeling van mr. Van Lennep (deze had ze ook weder van een ander) juist wordt bevonden, mag niet ontkend, dat de bewuste rechercheur, zij het ook te goeder trouw, een rampzalige daad heeft verricht door te spreken, daar waar het maatschappelijk belang gebood te zwjjgen. Het ban toch nooit op den weg der politie liggen om door onbescheidenheid een veroordeelde te verhinderen tot het goede in te keeren. Een onder zoek mag hier in geen geval achterwege blijven. Te Amsterdam heeft zich een commissie uit de inge zetenen gevormd, die zich met een adres tot Burgemeester en Wethouders heeft gewend, waarbij wordt medegedeeld, dat zij den onlang9 afgebranden stadsschouwburg weder weDscht op te bouwen en dat zij zal trachten de daar voor benoodigde gelden (geraamd op 900,000) door middel eener geldleening tegen lage rente bijeen te brengen, terwijl verzocht wordt dat door de gemeente de rente en aflossing der leening tot een bedrag van 22,500 's jaars zal worden gewaarborgd. Een en ander onder bepaling, dat de gemeente aanstonds eigenares zal worden van het te stichten gebouw en de com missie dit gedurende 100 jaren van de gemeente zou in gebruik nemen,alles op een wijze, waardoor de stadsschouwburg zou worden herbouwd, zonder dat daarvoor nieuwe lasten op de burgerij worden gelegd. "VTissing-en, 22 Maart. Naar wy vernemen zal in de maand April de juiste dag is nog niet bepaald het monument onthuld worden, hetwelk geplaatst is op het graf van den dapperen held Jacob Hobein, en zal voor dat doel overkomen óf het muziek corps van het 3de regiment iufanterie te Bergen-op-Zoom öf het muziekcorps van de marine te Den Helder. Een plotseling sterfgeval vond Vrijdag avond op de openbare straat te VlissiDgen plaats. Een bejaard persoon, op weg naar de R. K. kerk, werd op een stoep zittende gevonden en toen men informeeren wilde of hem iets was overkomen, bleek het leven reeds geweken te zijn. Waarschijnlijk was hij door eene beroerte getroffen. 23 Maart. Het gebouw van>Het Leger des Heila" had het heden hard te verantwoorden. In den laatsten tijd werden de oefeningen niet meer bijgewoond door mannen of vrouwen, doch alleen door aankomende jongens en meisjes, die de oefeningen niet bezochten uit beginsel, maar om »schandalerij" uit te halen. Vrijdagavond moest wegens het rumoer dat er gemaakt werd het gebouw door de politie ontruimd worden, en trok men al zingende door de stad. Heden was het echter erger, er werden niet minder dan 42 ruitjeB ingeworpen; er werd tegen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt, en was het 'a avonds verboden op de Hoogstraat waar het gebouw is te blyven staan en was men verplicht door te loopen. Goes, 23 Maart. Hoera, voor de stoomzuivelfabriek. Brood voor tal van nyvere handen, die aan de fabriek werk vinden. Puike, zuivere, onvervalschte natuurboter. De boeren leveren al bunne melk af aan de fabriek en halen de afgeroomde melk weer terug om jong vee te mesten. Daardoor is eene ongekende levendigheid in den handel in joDg vee. De boeren maken uitstekende zaken en de fabriek rendeert flink, en zij kan niet alle afnemers voorzien, zoo groot is de vraag naar prima natuurboter der Goesche roomboterfabriek. Zoo zal het misschien zjjn over eenige tientallen van jaren. Thans verneemt men totaal niets van het tot stand komen der fabriek. Ja, toch wel iets, maar 't is niet bemoedigend. De melkboeren in en rondom Goes verkoopen liever hunne melk voor 8 cent per liter aan de ingezetenen, dan voor 47a cent per liter aan de fabriek. Dat is nu misschiet! heel dom van de boeren, maar onnatuurlyk toch zeker niet. En de boeren, die op meer of minder grooten afstand van Goes wonen, tweemaal naar de fabriek te laten komen, eens om de melk te brengen en eens om de afgeroomde te halen geen denken aan, me lieve mensch! En dan die boter, die de boerin niet zelf klaar gemaakt heeft, wie zou die lusten. Wel eten onze boeren bijna nooit iets anders dan ikrupvet", maar de boter moet toch goed wezen 1 Het zal, vreezen wij, lang duren, eer de eerste steen voor de Goesche roomboterfabriek zal. worden gelegd. Een babbelaar- of brokbenfabriek zou eer in een bepaalde behoefte voorzien 1 Terneuzen, 22 Maart. De heer B. Kieboom alhier had gisteren het voorrecht zyn 80sten geboorte dag te vieren. De waardige grijsaard, een der gerech tigden tot het dragen van het Metalen Kruis, ontviDg des avonds een bezoek van het ScberpschutterBCorps »Voor Vaderland en Koning," dat eenige salvo's ter zjjner eere loste, terwijl de vlaggen uit vele particuliere woningen ter zijner eere wapperden. Door het breken van eeu ketting, waarmede uit het Engelsche stoomschip «Mascotte" ruw ijzer werd gelost, kreeg een matroos van dat stoomschip een hoeveelheid ruw yzer tegen de beenen, met het onge lukkig gevolg, dat een zijner beenen zoo gekwetst werd, dat men vreest, dat afzetting noodzakelijk zal worden. De ongelukkige is in het ziekenhuis alhier opgenomen. Als een bewys, dat ook hier de nieuwe manier om huizen in elkaar te zetten is doorgedrongen, kan dienen, dat gisteren middag de scheidsmuur tusschen twee in aanbouw zijnde huizen totaal is ingestort, ge lukkig zonder iemand lichamelijk nadeel te berokkenen. Door de gemeente Clinge werd eenigen tijd ge leden de aanbesteding van het maken van een keiweg niet goedgekeurd, wijl de inschrijvers allen boven de raming waren. Naar wij vernemen is dit zoo hoog noodige werk thans onderhands aangenomen door den heer C. v. d. Hooft alhier voor 43000. Door den gemeenteraad te Sas van Gent is be sloten een onderzoek in te stellen naar de koBten voor den aanleg van een telephoonlijo, hetzij langs Axel en Zaamslag, hetzij langs het kanaal in verbinding met Terneuzen. Sta-venisse, 23 Maart. In den afgeloopen nacht j (van Zaterdag op Zondag) heeft alhier in de kom der gemeente een vreeselijk schandaal plaats gehad. Bij den gemeenteveldwachter zijn van de 3 ramen aan de voorzijde van het huis 11 groote ruiten ingegooid, terwijl de achterdeur was gebarricadeerd. Zoowel door i de bewoners van het pand als door de buren is slechts een klap gehoord, zoodat de veronderstelling niet ge- j waagd is, dat een 3tal personen deze schanddaad ge- j zamenlijk verricht hebben. Vóór een der ramen werd een gedeelte van een houten hamer gevonden. De eene roep in de gansche gemeente is, dat de snoodaards hun meer dan welverdiende straf niet zullen ontgaan. Moge de sterke arm hen spoedig aan de bevoegde macht overleveren, want deze laffa wraakneming zoo er al van wraaknemiog tegenover iemand in politiedienst sprake moge zijn is te laag, opdat de bedrijven ongestraft zouden mogen blijven. Zieirilczee, 24 Maart. Door Gedep. Staten van Zeeland is vastgesteld het door de navolgende ge meenten dezer provincie te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie in dit jaarBrou wershaven 4, Bruinisae 6, Burgh 2, Gbjyneplaat 5, Cortgene 2, Dreischor 4, Duivendijke en Ellemeet samen 2, Eikerzee 2, Haamstede 4, Kerkwerve 3, Nieuwerkerk 2, Noordgouwe 1, Noordwelleen Seroos- kerke samen 1, Oosterland 5, Oud-Vosmeer 4, Ouwer- kerk 2, Poortvliet 6, Renesse 3, Scherpenisse 5, St. Annaland 8, St. Maartensdijk 9, St. Philipsland 5, Stavenisse 5, Tholen 7, Wissekerke 7, Wolfaartsöijk 8, Zierikzee 19, ZoDnemaire 4. Bij het personeel der rijksveldwacht is aangesteld tot rijksveldwachter 3e klas (jachtopziener) J. B. Raes, gepasporteerd maréchaussée, thans veldwachter der gemeente Philippine (standpl. Kapelle); en zijn ver plaatst met; 3 April. a.s.D. Buurman (brigadier titulair) van 'eHeer Arendskerke naar Borsele; P. Buteijn (id.) van Grypskerke naar's Heer Arendskerke; P. Schut van Muntendam naar Grijpskerke; J. Kooij- man van Brouwershaven naar Amsterdam en J. Visser van Amsterdam naar Brouwershaven. In een vacante Zuidbevelandsche gemeente moest onlangs een predikant van den ring optreden. Vóór hy zich naar den predikstoel begaf, ontving hij echter een mondelinge boodschap, waarby hem, namens den kerkeraad, verzocht werd niet alleen nu niet, doch ook Toortaan niet meer voor de gemeente op te treden omdat bij zich aan de misdaad schuldig maakte van Uilenspiegel te lezen. Het adres van den Ned. Vrouwenbond tot ver- hoogiog van het zedelijk bewustzijn is bij de Tweede Kamer ingediend met 38,432 handteekeningen, 18,208 van mannen en 20,224 van vrouwen, uit ongeveer 160 gemeenten in ons vaderland. Behalve de afdeelingen van den Vrouwenbond en van de Ned. Vereeniging tegen de prostitutie, die het ver zoek ondersteunden, namen ook andere corporatiën aan het petitionnement deel. Volgens mÏDisteriëele aanschryving zal het niet blijvend gedeelte der lichting van 1889 op 30 April en het blijvend gedeelte dier lichting op 13 September in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. iUeTTk nie uw s. Ds. Heldring, predikant by de Ned. Herv. gemeente te Middelburg, heeft voor de benoeming tot directeur van het gesticht voor vallende ziekte te Haarlem bedankt. VERKOOPIN G E 1ST, enz. Vrydag zyn door den heer W. Pelle te Yerseke voor zyn principalen publiek verkocht: 6000 groote oesters ad f 33, 100.000 le soort zaai- oesters ad f 13 10, 100 000 dito ad 12.60, 70.000 dito ad 12.70, 38.000 dito ad 12.60, 95.000 dito ad 10.10, 75.000 2e soort ad ƒ7, 50.000 dito ad 5.95, 75.000 dito ad ƒ6.10, 100 000 3e Boort ad ƒ4.05, 40 000 dito ad 2 60, 7000 twijfelaars ad 22.17, 11.000 dito ad 21.52, 60.000 2e soort zaaioesters ad ƒ4.05, 40.000 dito ad f 6.30, 40.000 3e soort ad 2 45, 30,000 le soort zaaioeaters ad 9.10, alles per 1000, is samen f 8015.21. Voor onkosten werd 10 °/0 bedongen. Een gemetselde en bevloerde oesterput met loodsen steiger te Yerseke voor de som van ƒ2110 en voor onkosten 127a Ingezonden Stukkon. Paardenfokkory. Ren bericht uit Heusden, waaruit blijkt, dat de aldaar gevestigde Afdeeling der Maatschappij van Landbouw, twee prijzen, elk van 75 gulden, beschikbaar heeft gesteld voor éëu-jarige hengstveulens, is van te groote beteekenis voor de paardenfokkerij in onze provincie, om er niet in 't bij zonder de aandacht van belanghebbenden op te vestigen. Terecht heeft genoemde Afdeeling ingezien, dat de aan koop van geschikte volwassen dekhengsten, op belangrijke bezwaren stuit. Uitmuntende inlandsche hengsten treft men niet zoo veelvuldig aan, terwijl de van buitenlandsch in- gevoerden, meestal niet aan de eischen voldoen. Over 't algemeen munten deze uit door schoone vormen, doch laten in stand, sterkte der beenen en in den draf, veel te wenschen over en zijn zij in den regel niet zwaar genoeg gebouwd voor ons land. Het paard, dat hier gewenscht wordt, is het landbouw' koetspaard en zal het op dien naam aanspraak kunnen maken, dan behoort het te bezitten: een forschen lichaams bouw met schoon voorkomen, zuivere steilte beenen, goede hoeven, soliden stand, een verheven, ruimen, vierkanten draf, terwijl kleur en temperament mede in aanmerking moeten worden genomen. Van den hengst, die aan deze voorwaarden voldoet en tevens van onberispelijke afstamming is, kan met vrij groote zekerheid wat goeds verwacht worden. Mist hij echter eene der gemelde eigenschappen, zoo moet hij als ongeschikt ter verbetering van ons paardenras be schouwd worden en doet men in dat geval beter, zijn toe vlucht te nemen tot een tamelijken hengst van inlandsche geboorte. In het buitenland worden de goede paarden niet dan tegen hooge prijzen van de hand gedaan, zoodat de hengstenhouder, wil hij eene behoorlijke winst maken, het dekgeld betrekkelijk hooger moet stellen, waartegen de meeste boeren echter, zeer ten onrechte, bezwaar maken. Het gevolg hiervan is, dat men zich hengsten moet aanschaffen van minder prijs en, zooals van zelf spreekt, van minder goede hoedanigheid. De paardenfokkers dragen hierdoorde schuld van het slechte gehalte der dekhengsten. Van de buitenlandsche hengsten is er dus, zoolang de houdei-s van fokmerriën aan eer. laag dekgeld blijven hechten, niet veel heil te wachten. Door aankoop voor gezamelijke rekening, of van Staatswege, waarbij over flinke sommen kan beschikt worden, en door het heffen van een voldoend dekgeld, Icon er een spoedige verandering ten goede verwacht wordpn. Onder de gegeven omstandigheden echter moet een an deren weg worden ingeslagen, die wel is-waar niet zoo snel werkt, doch op den langen duur tot een bevredigend resultaat kan leiden. Wanneer men de transporten paarden beschouwt, die hier door buitenlanders, vooral voor Fransche rekening, worden aangekocht, dan ontdekt men daarbij soms ruins, waarvan het te bejammeren is, dat zij niet voor de voortteling zijn bewaard gebleven. Menig uitstekend hengstveulen wordt te vroeg gecastreerd; reeds voor dat liet door paardenkenners of hengstenhouders is opgemerkt, wordt liet voor de teelt onbruikbaar gemaakt. Dit nu te voorkomen, is het streven der Afdeeling Heusden en ook de Afdeeling Almkerk werkt in gelijken zin. Reeds voor zoog-hengstveulens worden in beide afdeelingen premiën uitgeloofd, waarna de bekroning voor jaarlingen volgt en sluit men allengs aan met de keuringen, van wege de provincie uitgeschreven. Op deze wijze voortgaande, zül- len de gunstige gevolgen niet uitblijvende hengstenhouder vindt er betere gelegenheid door, eene goede keuze uit de jonge hengsten te doen en zoodoende in liet bezit te komen van een fokdier, dat hem op volwassen leeftijd betrekkelijk weinig gekost heeft, terwijl ook de fokker-verkooper er niet slecht bij varen zal. Te wenschen ware het, dat dit voorbeeld meer algemeen in ons land gevolgd werd, aangezien de paardenfokkerij er in hooge mate mede gebaat wordt. Hulde daarom aan de vereenigingen, die in deze het initiatief genomen hebben. Intusschen mag niet uit het oog worden verloren, dat het loffelijk streven dier afdeelingen, alsmede de gewaar deerde bemoeiingen van het Provinciaal Bestuur in Noord- Brabant, als niet afdoende moeten worden aangemerkt, indien het aan medewerking van de zijde der fokkers ontbreekt. De hengst alleen is niet in staat een goede nakomelingschap te verwekker., ook de merriën die voor de fokkerij worden bestemd, behooren van uitmuntende kwaliteit te zijn. In het tegenwoordig stelsel van fokken moet eene groote wijziging worden gebracht. Vuil de beste merriën kunnen goede veulens verwacht worden; eene middelmatige of slechte merrie, brengt slechts bij uitzondering iets goeds voort. De fokker, die zijn belang gued begrijpt en door ervaring wat geleerd heeft, zal alleen de goede merriën voor de voortteling kiezen en hiervan minstens een paar veulens trachten te verkrijgen, alvorens die van de hand te doen. Op die manier blijft hij in een goed ras; daarbij zal hij er niet tegen op zien, den besten hengst te doen dienen, al kost de reis daarheen, wat tijd en moeite en in geen geval schrikt hem een hooger bedrag aan dekgeld af, daar de ondervinding hem bewezen heeft, dat het uitgegeven geld, later in de waarde der afstammelingen, ruimschoots vergoed wordt. Ook staat het bij hein vast, dat de houders van goede hengsten, deze dieren onmogelijk kunnen aanhouden, zoo zij niet een behoorlijk dekgeld in rekening kunnen brengen. Laten de hoeren echter het hek aan den ouden paal hangen, blijven zij op den ouden voet voortstrompelen, ach ten zij elke merrie voor de voortteling geschikt worden de goede merriën te vroegtijdig verkocht en gaan zij een uitstekenden hengst om het hooger dekloon voorbij, dan is er noch van den goeden wil der afdeelingen, noch van het provinciaal reglement op de paardenfokkerij in Noord- Brabant, eenig blijvend suceès te wachten en kunnen alsdan de jaarlijksehe bijdragen beschouwd worden, als te zijn, nutteloos besteed. Wil men daarentegen de goede bedoelingen der genoemde vereenigingen, vruchten zien afwerpen; wenscht men liet provinciaalreglement en de jaarlijksehe subsidie op den duur behouden te zien, dan de zaak ilmk aangepakt, zooals dit reeds door sommige veehouders in de provincie geschied. Wij hebben prachtige vruchtbare weilanden, ge schikt om een sterk en schoon paard te fokken, dat in den vreemde aftrek kan vinden. Aan ons alleen dus de schuld, indien het doel niet bereikt wordt! Mijn dank M. d. R. voor de afgestane plaatsruimte. Uw Dw. Dn. A. J. VLAMINGS. 's Bosch, Maart 1890. DIENST EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Maart 1S90. Van Zierikzee: Van Rotterdam Woensd.26 'smorg. 7,45 u.lDi«srf. 25 'smorg. 11,u. Vrijdag 28 7,20 iDond. 27 10,30 x> Zondag 30 8,30 jZaterd. 29 10,45» De Directeur, A. van GASTEL. 5 Op Woensdag den 26 Maart, hopen wij met onze Ouders: JACOB de FOUW SARA MAAT hunne lOjarigc Echtvereeniging in 1 welstand te vieren. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. 2< Kats, den 25 Maart 1890. Onclei*trou>v<l MARINUS SLAGER, Weduwnaar en ANNA LAURINA BEVELANDER, Weduwe* Poortvliet, 21 Maart 1890, 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1