/.I IlllkZIIStlll NIEUWSBODE. Donderdag 20 Maart 1890. DRANKWET. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Stad Zierikzee en Zeeland. Yer schijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prjjs per 3 maanden is 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5824. Advertentiënvan 13 regela 30 Cta., meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot dee Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groots letter wordt naar pkuUeruimte berekend. Door het POSTKANTOOR te Zierikzee zyn gedurende de 2de heltt der maand Februari 1890 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren Yan Nieuwer kerk: M. Bakker, 's Gravenbage. J. Plaating, Waupun, Amerika. Yan Noordwelle: J. Plaating Waupun, Amerika. Plaatsing van Kinderen op de School B. Zitting van COMMISSARISSEN dier School in het Schoollocaal aan het Kerkhof (Hoofd de onderwijzer P. van der Have), op Maandag den d4 Maart 1890, 's avonds V1/, uur, tot het ont vangen eu beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Plaatsing van Kinderen op de School A. Zitting van COMMISSARISSEN dier School in het Schoollocaal in den Wevershoek (Hoofd de onderwyzer J. Th. Oosterman), op Woensdag den 26 Maart 1H90. 's avonds "7'1/j uur. tot het ont vangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Onveiligheid Haringvliet. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt, in verband met zjjue kennisgeving van den 8 Februari 1.1., ter kennis van zeevarenden, die daarbjj belang kunnen hebben, dat de springproeven met torpedo's in het vaarwater bij Hellevoetsluis zijn afgeloopen. Zierikzee, den 19 Maart 1890. De Burgemeester, j: p. n. ermerins. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee herinneren de belanghebbenden, die wenschen -'dat de hun verleende vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein zal worden geacht wederom voor één jaar te zjjn verlengd, dat zy vóór den 1 April a.ö. daarvan aan hen behooreu lcennis te geven. Zierikzee, den 19 Maart 1890. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. YAN DER LEK DE CLERCQ. Terwijl dé conferentie door den Duitschen Keizer bjjeengeroepen om te beraadslagen over de middelen om de arbeidsquestie op te lossen, te Berlijn is geopend, komt uit JEngeland het bericht, dat er aldaar eene werkstaking in de mijnen is uitgebroken, grooter van omvang dan men tot heden heeft gehad. En alsof dit het sein ware voor anderen komen er nu berichten uit Duitscbland, dat ook daar en in andere tabken van industrie werkstakingen zijn uitgebroken of worden voorbereid. Terwijl men dus te Berlijn al het mogelijke doen wil om zoover dat langs wettelijken weg te bereiken is, het lot van den arbeider te verbeteren, grijpt deze zelf met ruwe hand in zijn lot in en vernietigt weer voor een gedeelte het goede, dat wellicht voor hem uit deze conferentie kon voortkomen. Het kan toch wel niet anders of daar, waar zooals dit bij de huidige werk staking het geval is, duizenden bij duizenden nadeel lijden door de enorme stijging der steenkolen, daar wendt zich de sympathie langzamerhand van den werkstaker af. Daarbij komt nog iets. De vraag of loonsverhooging billijk is, voor het oogenblik daar gelaten, is de houding der stakers zeker niet on berispelijk. De mijnbesturen hebben eene vergadering gehouden en daarop besloten het geschil te onder werpen aan de uitspraak van een «cheidsgerecht. Het oordeel der rechters zou met 1 Mei worden bekend gemaakt en indien dit oordeel de billijkheid van loonsverhooging uitwees, zou de verhooging met ingang van 15 Mei worden uitbetaald. Ons dunkt eene eerlijke wijze van handelen. De mijn- werkers denken er echter anders over. In eene vergadering door hen onder voorzitterschap van het parlementslid B. Pichard gehouden, die zijne loopbaan als mijnwerker begon en nu in zijne tegenwoordige betrekking de belangen der mijnwerkers zooveel mogelijk behartigd, werd door hen bepaald, dat zij van geene scheidsrechterlijke uitspraak weten wilde. Indien de besturen geene loonsverhooging toestonden van 5 °/0 met ingang dadelijk en van 5 °/0 op 1 Juli zou het werk worden gestaakt. Aan deze bedreiging is door hen gevolg gegeven. Ruim 300,000 arbeiders hebben het werk in de mijnen gestaakt en dit aantal schijnt voortdurend aan te groeien. Te verwonderen is het niet, dat de laatste berichten uit Londen melden, dat er ongerustheid heerscht over de ge volgen daar men verwacht, dat de besturen zullen toegeven. Waarlijk, eene groote verantwoordelijkheid laden de mijnwerkers op zich indien zij volharden by hunne eischen en de besturen niet toegeven willen of kunnen. Waarschijnlijk zullen zij moeten buigen voor eene zoo groote macht als de stakers thans uitmaken en zal de loonsverhooging worden toegestaan, die feitelijk toch de verbruikers betalen. Het verslag der Parnell-commissie is eindelijk door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen, zonder echter haar oordeel over de kwestie uit te spreken. Of dit eene houding is harer waardig valt te betwijfelen. Het schuldig of onschuldig had on bewimpeld moeten worden uitgesproken. Een zaak, die men met zooveel beweging is begonnen, nu de uitslag niet aan die verwachting beantwoord en nadeelig voor het gezag der regeering blijkt te zijn, stilletjes weg te moffelen gaat niet. Naar het schijnt is Parnell dan ook voornemens de Regeering te dwingen om uit te spreken dat de beschuldigingen tegen hen ingebracht valsch zijn geblekendat de Regeering zich echter daartoe zal laten vinden gelooven wij niet. Zooals wij hierboven reeds aanstipten is de Con- f er ent ie te Berlijn geopend. 12 Regeeringen hebben de uitnoodiging der Duitsche aangenomen en ongeveer 60 gedelegeerden gezonden. De ver gadering werd met eene toespraak in de Fransche taal door den Duitschen Minister van Koophandel geopend namens den Keizer. Hjj begon met hem namens den Keizer dank te betuigen en wees op de vroegere uitnoodiging van Zwitserlandsch Regeering, door wier welwillende tegemoetkomende houding eene gelijktijdige behandeling der wenschen van Zwitserland en van den Keizer mogelyk werd gemaakt. Sedert de vrede onder de bevolking door de concurrentie der industrie bedreigt schijnt, is de oplossing van het arbeidersvraagstuk niet meer alleen een plicht van menschenliefde maar van wijze staatkunde. De gelijke toestand van alle staten wettigt de poging van alle staten om zich met elkander omtrent de maatregelen te verstaan. Spreker hoopt dat de conferentie niet onvruchtbaar zou blijken. Ook in het Pruissische Huis van Afge vaardigden is de arbeidskwestie aan de orde gekomen en wel naar aanleiding der begrooting voor de staatsmijnen. Een practiscb resultaat hebben echter ook deze discussies niet afgeworpen. Liep reeds eenigen tijd het gerucht, dat JZon- garije's Minister Tisza eindelijk voor de steeds toenemende oppositie het veld zou ruimen, dit gerucht heeft zich bewaarheid. Na vijftien jaren lang Hongarije te hebben bestuurd en de liberale ideeën aldaar steeds in practyk te hebben gebracht, is de groote staatsman thans van den Ministerzetel heengegaan. Vrij willig heeft hij zijn ontslag den Keizer aangeboden, die het hem noode verleende. De politieke richting in het ministerie zal geene verandering ondergaanen Tisza zal de regeering zooveel in zijn vermogen is, steunen. In Oostenrijk is men sedert eenigen tijd bezig met eene herziening der wet op het lager onderwijs van 1869 te eischen. De regeering heeft de zaak in het Heerenhuis aanhangig gemaakt, die eene commissie heeft benoemd om over de grondslagen dier herziening een rapport uit te brengen. Dit rapport, onderteekent door de bisschoppen, verlangt: 1°. dat alle openbare in zuiver Katholieke scholen zullen worden veranderd, waarin kinderen van andersdenkenden niet zullen mogen worden toe gelaten 2°. aan die scholen zullen slechts Katholieke onderwijzers zijn, die hunne opleiding aan Katholieke kweekscholen hebben genoten en bevoegd zijn godsdienstonderwijs te geven3°. de benoeming dier onderwijzers moet goedgekeurd worden door de geestelykheid; 4°. alle leermiddelen moeten den Katholieken stempel dragen en van den Katholieken geest zijn doordrongen, en 5°. het toezicht op het onderwijs is opgedragen aan de geestelijkheid. Is het te verwonderen, dat dit rapport een storm van verontwaardiging heeft veroorzaakt? De eischen, die daarin worden gesteld zijn, verbazend en het is te hopen, dat daaraan niet wordt vastgehouden en in ieder geval, dat er geen schoolwet komt, geschoeid op zulk een leest. In frankrijk is wederom eene ministriëele crisis uitgebroken. Het ministerie Tirard heeft zijn ontslag bij den President der Republiek ingediend en ofschoon deze alle moeite deed om de heeren van hun voornemens terug te houden, het mocht niet baten, zij gingen heen. Nu, betreurd zal dit ministerie door weinigen worden. Verdeeld in eigen boezem verwachtte men reeds lang de aftreding der ministers, doch de overwinningen der jongste tijden deed bet vermoeden ontstaan, dat zij zich nog wat staande zouden kunnen houden. Naar het schijnt hebben zy hunne eigene zwakheid gevoeld en de eerste de beste gelegenheid, in dit geval verschil over den duur van een bandelstractaat dat met Turkije ge sloten moest worden, dat zich met de vertegen woordiging opdeed, aangegrepen om hun ontslag in te dienen. Naar het heet zal nu de heer Constana, die onlangs als minister van Binnenlandsche Zaken is afgetreden, een ministerie samenstellen. Indië. Aan een Indiaaosch dagblad ontleenen wjj de vol gende geschiedenis van den moed van een aap: Eene groote onrang outaDg was zeer gehecht aan zyn mees ter en vooral aan het jongste zoontje des huisgezins, dat de lieveling van de geheele huishouding was. Op zekeren dag brak er onverwachts brand uit in de woning van den eigenaar en een ieder liep ginds en derwaarts, om het vuur te bluascheo, terwjjl de kleine jongen in de kinderkamer geheel vergeten was en toen men aan den lieveling dacht, stood de trap reeds in vlam. Wat zou men doen? Men was radeloos. Terwyl men in den grootsten angst bet lot van den kleinen jongen besprak, zag men hoe een groote harige hand het raam opende en de aap met het kind in zyuen arm zorgvuldig over den luifel naar beneden klom en het knaapje ongedeerd bij zyoe radelooze moeder bracht. Niemand andera kon het met mogelykheid gedaan hebben, want een menBch kan niet klimmen gelyk een aap en is ook by lange na zoo sterk niet. Men kan denken hoe het getrouwe dier geliefkoosd werd. Dit is eea ware gebeurtenis en het kind, Letwelk dus gered werd, was de jonge markies van Kildare. Engeland. Te Londen, waar reeds voor vele jaren een beweging ontstond tot het in zwang brengen van een practi- Bcher kleeding, heeft kort geleden een arts een voor dracht over het nauwe inrygen gehouden. Om zijno woorden meer gewicht by te zetten, toonde de arts een Guineesch biggetje, welks rond buikje in een aardig corsetje waa ingepend. Het schreeuwde ge durende de gansche vertooniog zeer en zjjn jammerljjk gekreun was de beste commentaar voor de beweringen van den arts. Deze beweerde niet zeer galant dat het diertje minder goed opgevoed en daardoor rumoeriger was dan de dames, waarvan velen onder den druk van het corset zouden weenen en kreunen als het biggetje, zoo het goed fatsoen dit slechts toe liet. Hy zeide verder, dat hjj het diertje eiken dag zoo zou inrygen en het 's nachts slechts in vryheid zou laten, om te kunnen opmerken, welke verande ringen het zou ondergaan en hoelang het de marteling, waaraan zich alle dames onderwerpen, zou kunnen verduren. De »Vereeniging voor Dierenbescherming1' heeft zich de zaak nn echter aangetrokken en wil den dokter gerechtelyk vervolgen, opdat hy het dierfje niet dood- martele. De Engelsche couranten houden verscheidene protesten in van heeren en dames (waaronder waar- schjjnljjk styfgeregene), om het diertje niet langer te kwellen. Allen, die by de voordracht waren, zeggen dat men zich niet voorstellen kan, hoe erbarmeïyk het biggetje schreeuwde. Het was nu slechts op En gelsche wyze ingepend, hoe zou het arm beest geschreeuwd hebben, als het volgens de Fransche mode was ingeregen! Italië. Naar gemeld wordt, is de paus, in zyn antwoord op den brief, waarin keizer Wilhelm II diens zedelijken steun voor het werk der conferentie te Berlyn heeft verzocht, vry kort geweest. Hy bepaalde zich tot eene dankbetuiging voor den gevraagden steun en beval den keizer, ter oplossing van de sociale quaestie, aan, rekening te houden met het godsdienstig onderwys der jeugd en te zorgen voor de Zondagsrust der arbeiders. Rusland. Een Russische Jack the Ripper. De Globe bericht dat de gouverneur van Moscr.u, prins Dolgoroukof, een kist beeft ontvangen, waarin zich het hoofd van een vrouw bevond. Daarnaast lag, met bloed bevlekt, het volgende briefje: >Dit is ons eerste feit, wij zullen weldra de groote daden van Jack the Ripper voorbij streven". Denzelfden dag heeft men de overige deelen van het lichaam gevonden. Mea heeft verscheidene verdachte personen gearres teerd. Het 'gerucht gaat echter ook, dat 't verminkte lijk dat was van een nihilist, die de geheimen van de party had verraden. Frankrijk. De hertog van Orleans heeft den volgenden brief aan zyn vriend den hertog de Larochefoucauld-Doudeauville geschreven „Waarde Hertog! „Ik verneem dat er bladen zyn, die het initiatief genomen hebben voor een petitionnement om mjjne invrijheidstelling te vragen. „Ik betuig bun mjjn dank, maar ik ben tegen elke staatkundige agitatie, en by gevolg tegen elk petition nement. „Ik verzoek my oen vrienden het woord gratie niet uit te spreken. „De gevangenis is minder hard dan de verbanning; in de gevangenis toch ben ik op Frankryks bodem." De boot van het Fransche schip »Mathilde" in de haven van Martinique liggende, werd door wind en stroom zeewaarts gedreven. In de boot, waarin geen eten of drinken was, bevond zich een matroos en een scheepsjongen. Den volgenden dag verloor de scheeps jongen het verstand. In zyn heldere oogenblikken riep hij steeds om zyn moeder en bad om de bescherming van God. Eerst toen het lyk van den jongen, die spoedig overleden was, begon te bederven, wierp de matroos het uit de sloep. De overledene was dikwyls op het puDt uit wanhoop in zee te springen, doch het gezicht der haaien, die Bleeds de sloep omringden, hield hem daarvan terug. Nadat de sloep zeven dagen had rond gedreven kreeg de NoordBche bark Vladimir" de sloep in het gezicht; men vond den matroos geheel bewuste loos onder in de sloep liggen met een stuk hoorn van zyn mes tusacben de tanden. Door doeltreffende be handeling is het gelukt hem weder by te brengen en is hy later geheel hersteld. Duitschland. Omtrent het spoorwegongeluk bjj Elberfeld, waarvan in ons vorig nummer meldiDg is gemaakt, bevat een extra blad der Elbtrfelder Zeitung het volgende: Van den goederentrein, uit Vohwinkel komende en uit 37 wagens bestaande, brak gisteren (Zindag) middag even vóór vieren, op 120 meter ten Westen van de Sonnborner viaduct een wiel. Dit had ten gevolge, dat op de ruim 15 meter hooge viaduct de vyfde wagen ontspoorde, waardoor, onderwijl de locomotief met de voorste wagens doorreed, de leuning der brug aan de westzyde brak en de wagen in de Wupper stortte, waarby al de achteraankomende wagens medegesleept werden. Twee remmers stortten mede in de diepte, een derde wist bytyds van den wagen af te springen, waarby hy zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond werd. Nog een vierde schynt gered te zjjo. Een in de nabyheid wonende politie-commissaris waarschuwde per telephoon de autoriteiten te Elberfeld, waarna spoedig politie en brandweer te hulp snelden. De plaats der ramp gaf een tafereel van ontzettende verwoesting te zien. Drie-en-dertig waggons lagen versplinterd en vernield, de een op den ander, in de rivier; bovenop een waggon van de Main-Neckarbaan, welke nog heel was, doch by het reddingswerk spoedig in splinters vloog. De geheele stapel hout en ijzer lag met een dikke laag stof bedekt, waarschynlyk de inhoud eener lading meelzakken. Een geheel huis-ameublement lag over een onder de viaduct doorloopend weiland ver strooid. Daarentegen is van den inhoud van een met porselein en aardewerk beladen wagon, die in het sand gevallen is, byna niets gebroken. Van de twee vermiste remmers heeft men niets meer te zien gekregen. Het verkeer heeft weinig stoornis ondervondeD, dewyl het tweede spoor bruikbaar is gebleven. Dinsdag ochtend hoopte men de baau weder in orde te hebben. In de stad heerschte aanvankelijk groote opgewondenheid, dewyl het gerucht liep dat het geen goederen- maar een personentrein was. Alle hoogere en lagere spoorweg-, politie- en brandweer beambten worden geprezen, zoowel om huone spoedig verleende hulp als om hunne bereidwilligheid om, door het doen verspreiden van volledige en juiste berichten, de heerschende ongerustheid te doen ophouden. Berlijn, 17 Maart. Er .loopt een gerucht, dat prins Bismarck heden zyn verzoek om ontslag inge diend zou hebben. Berlyn, 18 Maart De keizerlijke goedkeuring op het gisteren ingediend verzoek van Prins Bismarck om ontslag als kanselier des rjjks en minister-President tfan Pruisen wordt ieder oogenblik verwacht. Graaf Herbert von Bismarck zou in functie blijven. De overeenkomst van steenkolen-groothandelaren en reeders te Ruhrort, ten doel hebbende gemeen schappelijke pry8noteeringen en conditiën van verkoop van steenkolen naar HollandBelgië', is tot stand ge komen. Voorzitter dier Vereeniging is de heer Julius de Gruyter. Het doel is natuurlijk de prjjzen op te dryven. Nederland. ®s GJ-ravenliag-e, 16 Maart. Omtrent 's Konings gezondheidstoestand verneemt men het volgende: Z. M. bevindt zich steeds zeer wel. Hy gaat reeds te 9 uren naar zya slaapvertrek, maar staat ook ge regeld vroegtijdig op. 's Morgens en 's avonds, telkens ongeveer anderhalf uur lang, houden adjudant of ordoDnance-officier hem gezelschap en bespreken dan o.a. de binnenlandsche aangelegenbeden en het buiten- landsche politieke nieuws. Hieraan is het ook toe te schryven dat de heeren Van Haren en Van der Zee, resp. burgemeester van Driel en van Enschede, de onderscheiding ontvingen (officierskruis van de Eiken kroon) voor hunne flinke houding by gelegenheid der onlusten in hunne gemeenten. In 's Konings onmiddellijke omgeving is men ten stelligste overtuigd van den goeden staat zjjner gezondheid, zoodat er reeds sprake van is, dat de hofhouding in den loop van den zo'mer naar 's Gra venbage zou terugkeeren. Mocht dit al gewenscht zyn met het oog op het talrjjke personeel, dat huisgezin en verwanten daar heett, 's Konings blykbare voorliefde voor Het Loo en den gunatigen invloed van de buiten lucht zullen oorzaak kunnen zyn, dat het vertrek nog verschoven wordt. Bergen-op-Zoom, 16 Maart. De gemeente raad heeft besloten, het adres van den heer George Wilson te 's-Hage, houdende verzoek om beslissing op zyn ingediend adres om concessie voor den aanleg en de exploitatie eener drinkwaterleiding, in eene volgende vergadering te behandelen, omdat het rapport van de Bpeciale commissie, belast met het onderzoek dezer zaak, juist was ingekomen en nog niet aan de leden ter kennismaking was voorgelegd. Hulst, 17 Maart. Op het alhier circuleerend adres, aan de Tweede Kamer te zenden, met verzoek het wetsvoorstel Bahlman wel te willen aannemen, wordt door landbouwers en anderen druk geteekend. Vlissiugen, 15 Maart. Heden morgen moest een 15jarige jongen, by een bakker werkzaam, de zwabber (ovendweil) af gaan wasschen, aan het voor malige rijzen hoofd. De jongen viel voorover in het water en verdronk ongelukkigerwijze. Middelburg?, 18 Maart. Heden werden voor de Arrond.-Rechtbank alhier behandeld de zaken tegen Charles Hoare en James Philips, beiden Engelschen, beschuldigd van zakkenrollerij aan boord van een der mailbooten van de Maatschappij Zeeland" te Vlissingen. Nadat de beklaagden en de getuigen waren ver hoord achtte het Openbaar Ministerie de diefstal van het zakboekje bewezen en eischte Hoare's veroordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf en 1 jaar voor Philips wegens heling, na aftrek der 9 maanden die de beklaagden reeds in arrest hebben doorgebracht. De verdediger Mr. J. de Witt Hamer, optredende voor Hoare, wees er op dat de beschuldiging slechts beruBtte op portretten uit Engeland gezonden met politiebericht. Spreker bewees dat op een portret ver gissing mogelyk is en acht de diefstal der portefeuille totaal onbewezen. Voor den tweeden beklaagde Philips, trad als ver dediger op Mr. W. A. van Hoek, die mede de diefstal onbewezen achtte en alzoo de heling onmogelyk. Beiden eischten vryspraak voor de beklaagden. De uitspraak is bepaald op heden over 14 dagen. ~Wolf aartsdijk, 18 Maart. Nadat j.l. Vry dag hier eene bijeenkomst was gehouden van 15 landbouwers tot het bespreken van bet oprichten eener boterfabriek alhier voor gezamenlyke rekening, welke er toe geleid heeft, dat de heeren J. J. van Weel, G. de Jager en C. Koert in eene commissie zijn benoemd tot nader onderzoek in deze belangwekkende aangelegenheid, werd gisteren avond ook weer de gewone driemaande- ljjksche vergadering gehouden van de bestaande ver eeniging >Landbouw en Veeteelt", welke 22 leden telt. Uit de rekening over 1889 bleek, dat deze een batig slot vertoonde van ƒ107,57'. Een mondeling verslag werd uitgebracht door den afgevaardigde ter verga dering te Rozendaal van de landbouwers-vereeniging voor de suikerbietenteelt, van het op 28 Nov. j.l. aldaar verhandelde. Na de verloting van een drietal voorwerpen onder de tegenwoordig zynde leden, werd, by meerderheid van stemmen, goedgevonden zulks voortaan te staken, als niet zoo zeer tot het beoogde doel leidende. Bij voorlezing van de ingekomen stukken door het bestuur van de gemelde suikerbieten-vereeni- ging, gaf zulks aanleidiog tet een ruime gedachten- wisseling, zoodat de gezellige byeenkomst den avond geheel in beslag nam. Ten slotte werd nog bepaald, dat de inteekening voor 2 exempl. op »de Practyk van den Landbouw", zou voortgezet worden, om die voortaan nu ook bij de. leden, buiten deze gemeente wonende, te doen circuleeren. St. Maartonsdjjk. De laatste ajuin is bier opgeruimd voor den prjjs van 4 gulden per 60 kilo en de aardappelen zyn hier ook zoo goed als weg; de laatste blauwen zyn nog opgekocht voor den prjjs van 2 galden per 70 kilo. Scherpenisse, 18 Maart. In de gemeente raadszitting van 14 Maart 1.1. was o. a. ingekomen een request vau eenige burgers tot afschaffing van de kermis, hetwelk buiten behandeling is geblevenzoodat de kermis voorhands blyft bestaan. Burgh, 18 Maart. In de vorige week is aan het strand te West-Schouwen aangespoeld een zwemgordel, gemerkt »Leerdam", vermoedelijk afkomstig van het onlangs op de hoogte van West-Kapelle gezonken stoomschip van dien naam. Bruinisse, 18 Maart. Op de ljjst vermeldende het aantal kinderen, dat in onze gemeente geene school bezoekt, komen voor 21 namen. Onder dit getal komen echter vele zes-jarigen voor, die om verren af stand of andere redenen thuis gehouden zyn en in April of Mei a.s. ter school gezonden zullen worden. Gisteren werd de gemeente bezocht dooreen ver tegenwoordiger van het Leger des Heils. Diens komst moet in verband staan met eene poging om een ge schikt lokaal te verkrygen tot het houden van oefeningen. Zierikzee, 18 Maart. Door de rechtbank zijn heden veroordeeld: 1°. G. de J., metselaar te Stavenisse, wegens mishan deling van M. W., tot 2 weken gevangenisstraf. 2°. J.B., metselaar te Scherpenisse, wegens mishan deling van J. B. H., C. F. en G. M. van B., tot 6 weken gevangenisstraf. 3°. H. M. v. B., timmerman te Scherpenisse, wegens beleediging van ambtenaren, tot 2 weken gevangenis straf. 4°. J. Bmetselaar te St. Annaland, wegens mishan deling van C. R., tot 1 maand gevangenisstraf. 5°. M. S., arbeidster te Tholen, wegens diefstal van chocolade, by verstek, tot 1 maand gevangenisstraf. 6U. P. J. V., visscher te Tholen, wegens het opzettelijk vernielen van eenig goed, dat aan een ander toebehoort, tot 2 weken gevangenisstraf. 7°. A. J. R., boerenknecht te Oud Vosmeer, wegens mishandeling tot 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis. 8°. J. van der R.. landbouwersknecht te Stavenisse, wegens mishandeling, tot f 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis. Een jongen van 14 jaar, die zich te Renesse onnoodig by een jong paard begaf, en toen een slag van het dier tegen den arm kreeg, is Maandag dat lichaamsdeel afgezet. Dit gebeurde moge ter waar schuwing strekken van vele knapen, vooral op het platteland. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat een varken van C. Kaulse te 's-Gravenpolder 15 jongen heeft geworpen. Te Sluis ia het lyk opgevischt van een 60jarige landbouwersknecht, J. W. geheeten, die zich om het leven gebracht had, omdat hy geen dienst had en geen familie of bekenden had, door wie hjj geholpen worden kon. By koninklyk besluit is benoemd tot klerk by de directie der rijkspostspaarbank, de tydelyke beambte J. K. Pilaar. Tot leerares in de gymnastiek aan de H. B, S. voor meisjes en de Kweekschool voor Onderwijzeressen te Groningen is benoemd Mej. P. S. L. van Deinse te Middelburg. Zaterdag j.l. had tusschen Oostburg en Schoon- dyke een treurig ongeval plaats. Een landbouwers knecht had het ongeluk by het afgeven van een zak aardappelen voorover te vallen, terwyl tegelykertyd zijne paarden schrikten van een andere kar. De dieren gingen door en de ongelukkige viel, waarby de wielen hem over een zyner beenen ging, dat zeer ernstig is gekneusd. De oppassende man heeft vóór acht jaar een zelfde ODgeluk gehad. Thans is echter zyn toestand zorgwekkend. Zierikzee, 19 Maart. Naar wjj vernemen zal 28 Maart e.k. in de afdeeling Volksonderwijs alhier als spreker optreden de heer H. A. van der Meulen uit Haastrecht. Vermoedelijk zal, ook voor niet leden tot een beperkt aantal, gelegenheid zyn die voordracht bjj te wou en. De laatste Nutslezing in dit seizoen is bepaald- op 11 April e.k. Als spreker zal optreden ds. Heering uit 's-Hage. Aan 's rjjks munt zyn thans de werkzaamheden hervat van de aanmunting, voor een bedrag van f 50.000 van 21/1-centstukken, terwyl ook nog zilveren pasmunt zal worden gemaakt van 25- en lOcentsstukken. Ter nadere verklaring van het bericht uit Tilburg, dat aldaar verscheidene ingezetenen voor hun niet- dienstplichtige tweede zoons een remplag&nt hadden genomen, teneinde daardoor vrystelling van dienst voor de drie volgende zoons te verkrygen ook bjj moge- ljjke invoering van persoonlijken dienstplicht deelt iemand mede, dat ongeveer twintig jaren geleden een zeer geacht (thans overleden) rechtsgeleerde te Am sterdam hem een dergeljjken raad heeft gegeven. Genoemde rechtsgeleerde was van oordeel, dat geen nieuwe wet ooit terugwerkende kracht kan hebben, zoodat, wanneer uit een gezin van vier of vjjf zoons de twee eersten het land hebben gediend hetzy persoonlijk of door plaatsvervanging de twee of drie anderen vrygesteld moeten worden wegens broederdienst. Te Groningen overleed dezer dagen een bejaard heer. Zyn dienstbode, die de familie 54 jaren onafge broken trouw en eerljjk gediend heeft, schrikte zoo geweldig op dat bericht, dat ze ongesteld werd en kort daarna overleed. Zullen de Christeljjk Gereformeerden zich nog met de doleerenden vereenigen? Op die vraag geeft De Wageninger het volgend antwoord: »De stuurman der. Doleantie, die met zyn zwak huikje de veilige haven der Christelyk Gereformeerde Kerk met een zekere voornaamheid was voorbjj ge varen, hoopte, toen hjj tot de overtuiging kwam, dat zyn scheepje niet zeewaardig was, die haven binnen te varen, doch het blykt steeds duidelijker, dat de havenmeesters den toegang gesloten houden, zoodat er niet anders overschiet dan, op gevaar af van om te komen, op de onrustige zee te bljj ven rondzwalken". Lord Rothschild, te Londen, is oogenblikkeljjk, volgens beweren der vakmannen, de man, aan wien de zorgelyke toestand van 7000 diamantwerkers te Amsterdam te wjjten is aldus veriekert een inzender in bet Handeltblad. En by vervolgt: >De rjjke diamantmjjnen zyn thans onder zyn macht en ten einde zich en de aandeelhouders te bevoordeelen, worden de prjjzen van het rnwe diamant zoo boog ge houden, dat de prjjzen van het bewerkte diamant daar nog verre beneden staan. ♦Zou het nu niet mogelyk zyn, eens te werken op het humaniteitsgevoel van lord Rothschild, door hem den verschrikkelyken toestand, die thans in onze stad heerscht, in de treffendste kleuren te schilderen? »Hoe dit doel te bereiken Mjjns inziens zon het zyn: een flink gesteld adres te richten aan lord Rothschild in bovenbedoelden geest. Dit adres zou moeten worden onderteekend door alle Amsterdamscbe diamantwerkers; terwyl eenige voor name Amsterdam8che ingezetenen aan bet adres een verklaring konden toevoegen, overeenstemmende met den inhoud. »Eindelyk moet bet adres door een deputatie van voorname mannen den heer Rothschild worden aan geboden. >De heer Rothschild staat als humaan mensch overgenoeg bekend, en ik twjjfel er niet aan, of het zal eenige uitwerking hebben". KERKNIEUW Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland beeft tegen 1 April a.s. aan den heer R. O. C. Aitton, herv. pred. te Baarland, op zjjn aanvrage, een eervol emeritaat verleend. De heer Aitton heeft een onafgebroken 4ljarige evangelie-bediening achter zich. Burgerlijke Stand van Zierikzee. giboebn: 9 Maart. Eene dochter van C. J. Dalebout en D. L. Wagenmaker. 10 dito. Eene dochter van C. van Malland en A. Goedegebuure. Eene dochter van Th. Klink en J. Vane. Eene dochter van J. Kister en W. van Almenkerk. overleden: 11 Maart. B. de Roojj, bjjna 84 j., ongeh. d. 12 dito. W. Berrevoets, 2 m., d. 13 dito. H. A. van Wjjk, 54 j., man van P. M. de Bruine. STOOMBOOT EN STOOMBOOTDIEN ST Maart1890. Van ZIERIKZEE: Dond. 20 's morg. 8,30 u. Vrijdag 21 Zaterd. 22 Zondag 23 Maand. 24 Dinsd. 25 Woens. 26 9, 7, 10,— 8, 8, Van ROTTERDAM Dond. 20's morg. 11,a. Vrijdag 21 11, Zaterd. 22 's nam. 1,30 Zondag 23 's morg. 11, Maand. 24 11,30 Dinsd. 25 11,30» Woens. 26 11, De Directeur, P. O. OLIVIER. STOOMBOOTDIEN ST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. Maart 1890. Vrijdag Dinsdag Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingbb. 20 voorm. 7,30 voorm. 8,45 voorm. 21 9,— 22 7,30 8,45 9,— 24 7,30 8,45 25 9,— 26 7,30 8,45

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1