/lllllk/IISdll NIEUWSBODE. Dinsdag 18 Maart 1890. J. H. C. Heijse J. H. C. HEIJSE Directeur-Uitgever J. WA ALE. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per j,aar. 46ste JAARGANG. No. 5823. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Verkiezing voor een Lid van de Tweede Kamer te Goes. Aanbevolen is en wordt: De Heer te Zierikxee, Bovendien wat zullen de Katholieken doen? Zoo hebben wij gevraagd aan het slot van ons hoofdartikel in het vorig nummer. Die vraag is thans beantwoord zij zullen zieh onthouden. Waar zij vroeger hunne stem uit brachten op een anti-revolutionair, zullen zij thans te huis blijven. Het is dus nu een strijd tusschen de liberalen en de anti-revolutionairende kans om te slagen is, tengevolge van dit besluit, voor de laatsten minder, voor de eersten grooter. Met krachtsinspanning en met geheele toewijding der liberalenis er groote hoop, is de kans schoon, om den Heer HEIJSE gekozen te zien. Liberalen in ltet district Goes! Geheel Nederland heeft het oog: op B gevestigd, maakt gebrnik van de gunstige omstandigheid, die zich thans voordoet. No of nooit! Wij houden ons overtuigd, dat de liberalen zich in ieder dorp hebben georganiseerd; welnu, de handen ineen geslagen, de lauwen en onverschilligen opgezocht, met eerlijke middelen hen op gewekt en bezield, ja bezworen en dit kunt en dit moogt ge doen, 't is voor ons een zaak des gewetens dat het waarachtig belang van het vaderland eischt den liberaal te kiezen. Kiezers waakt! Dat niemand zich iets te verwyten liebbe. Dat ieder in zijn kring doe wat mogebyk is, opdat zegevierend nit de stembus te voorschijn kome, de naam van den Heer te Zierikzee. Amerika. Miss Bly, de bekende medewerkster der World, die te New-York verschynt en die in 72 dagen een reis om de wereld heeft gemaakt, zal met dr. Frank Ingram in het huwelyk treden. De gelukkige bruidegom is direc teur van het krankzinnigengesticht, waar Miss Bly zich eenigen tyd liet opsluiten om het leven der gekken van nabjj te kunnen bestndeeren. Een «gekke" manier om met iemand kennis te maken! Engeland. Het aantal slachtoffers van de ontploffing in de Morfamyn blykt thanB 87 te bedragen. Nog slechts 11 lyken zyn opgegraven. Groote ontsteltenis werd veroorzaakt door het vinden van een ongedekte lamp naby de plaats, waar, naar men meent, de ontploffing ontstond. Daniël Brownsell, een der on vermoeidste en dapperste redders, is, tengevolge van de vermoeienis en het lang durig verblyf in de bedorven lucht, bezweken. 'tMoet een innig aandoenlyk tafereel zyn geweest aan het sterfbed van dien held. Met zyo vrouw en kinderen waren een geestelyke en allen, die hij had gered en hun bloedverwanten om zijn bed vereenigd. Allen weenden en baden voor den armen man, die inmiddels kalm uit het leven scheidde. Frankrijk. De trein, die Vrijdagavond van het Noorder-station te'Parys naar Duitschland vertrok, vervoerde 70.000.000 francs in goud, het bedrag van een gedeelte der Russische leeniDg, voor zoover hiervoor te Parys was ingeschreven. Duitschland. Borlyn, 15 Maart. De benoeming van den minister von"Berlepsch tot voorzitter der internationale conferentie over het arbeiders-vraagstuk geschiedde op voorstel van den Oostenryksch-Hongaarschen gemach tigde Migerka. De toespraak, door baron von Berlepsch in het Fransch gehouden, luidde in zyn geheel aldus „Mijne Heereni Zyne Majesteit de Keizer, myn allergcnadigste heer, heeft mjj opgedragen het gevoel van hoogè bevrediging te vertolken, dat Allerhoogstdezelve ondervindt, nu deze aanzienlyke vergadering, die geroepen zal worden over gewichtige, de Europeesche industrie-staten op dit oogenblik bezighoudende vraagstukken, te beraadslagen, in zjjne residentie bjjeen is gekomen. De uitnoodiging van Zijne Majesteit, aan welke gij gevolg hebt gegeven, is niet de eerste van dezen aard, welke aan de Europeesche regeeringén gericht is ge worden. Reeds in het jaar 1881 heeft Zwitserland eene dergelijke uitnoodiging aan haar toegezonden, en dat ryk is daarop in het vorige jaar en vervolgens weder vóór eenige weken teruggekomen. Het verheugt den keizer, er op te kunnen wijzen, dat dank zy de tegemoetkomende houding der Zwitsersche regeering, het streven van Zyne Majesteit geljjktjjdig met dat van het Eedgenootschap een voorwerp worden kan van de beraadslagingen eener conferentie. Naar het inzicht des Keizers eischt het arbeiders vraagstuk de opmerkzaamheid van alle beschaafde natiën, sedert de vrede der verschillende klassen der bevolking door den onderlingen wedyver der nijverheid schynt bedreigd te worden. Naar de oplossing van dit vraagstuk te zoeken is thans niet alleen een plicht der menachenliefde, maar ook staatkundige wijsheid, die voorschrijft voor het welzijn van alle burgers te zorgen en gelijktijdig het onschatbare goed eener eeuwenoude beschaving te behouden. Alle Europeesche staten bevinden zich tegenover deze zaak in denzelfden of gelijken toestand. Dit reeds rechtvaardigt de poging om tusschen de regeeringen overeenstemming te bewerken, ten einde de gemeen schappelijke gevaren door het nemen van voorzorgs maatregelen gezamenlijk tegen te gaan. Het programma, dat zich in uwe handen bevindt, geeft de grenzen aan voor tie technische beraadslagingen, waarmede wjj ons zullen hebben bezig te houden. De besluiten, tot welke onze handelingen in de gevolgen voeren, blijven aan uwe hoogeregeeringen voorbehouden. Ik waag het te hopen, dat de beraadslagingen, welke wij beginnen, niet zonder gevolg zullen blijven. Zy die daaraan zullen deelnemen, zijn mannen, in gelijke mate uitmuntend door hunne kennis en hunne ervaring en iu den hoogsten graad bevoegd een oordeel uit te spreken over de vraagstukken, welke de industrie en den toestand der werklieden in hun land betreffen. Alzoo mag ik wel de overtuiging uitspreken, dat uwe werkzaamheden een weldadigen invloed in Europa zullen uitoefenen." Bei'lyii. 14 Maart. Yoor zoover officieel bekend is, zullen op de arbeiders conferentie worden vertegen woordigd: België, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Oosienrijk- Hongarije, Portugal, Zweden en Noorwegen, Zwitser land en Spanje, te zamen met meer dan 69 gedelegeerden. België. Een koffiehuishouder te Antwerpen heeft den prijs van 150,000 frs. getrokken bij de jongste trekking der Antwerpsche loten. Nederland. Grouingcu, 14 Maart. Voor ongeveer 7 8 jaren ontdekte de grintschipper H. Bul een steen van een eigenaardigen glans en bewaarde dien tot heden als rariteit. Na voor en na den steen aan dezen of genen te hebben laten zien, kwamen er dezer dagen eenige kooplieden op los, die hem voor een prysje dachten te koopen, vermoedende, dat hy eene groote waarde zou hebben. Zelfs is er iemand uit Amsterdam in hun ge zelschap, by bedoelden schipper geweest en is hem ten slotte, na veel loven en bieden, eindelyk daarvoor de ronde som van 20,000 geboden, wat echter alsnog geweigerd is. De steen, die een ruwe diamant bleek te zyn, heeft de grootte van een duivenei, is donkergrys van kleur en weegt 3 dekagram. 's Cïra-venliag;©, 13 Maart. Het Gerechtshof alhier heeft Donderdag o. a. arresten gewezen in de op 27 Februari jl. behandelde appèllen, te wetenin de zaak van den koopman die een boeren echtpaar onder Brouwershaven bedrogen had in den aard en de hoeveelheid van verkochte linnen goederen en des wege door de rechtbank te Zierikzee tot één jaar gevangenisstraf is veroordeeld en in de zaak van de twee schaapherders uit Scherpenisse, die wegens diefstal van een jachtgeweer en heling daarvan door dezelfde rechtbank respectievelijk tot 6 en 5 maanden gevange nisstraf waren veroordeeld. Beide vonnissen werden bevestigd. 'sGravenhage, 14 Maart Naar wjj nader vernemen heeft de heer Fabius, benoemd inspecteur van het lager onderwijs, tegen 1 April onslag uit den militairen dienst verzocht, terwijl hij eerstdaags zyn ontslag neemt als lid der kamer. Daaruit volgt dus dat zyn non-activiteit slechts van zeer korten duur is en klaarblijkelijk alleen de bedoeling heeft een ver plichte aftreding als gemeenteraadslid te Delft te voorkomen. Het bezwaar voor 's lands schatkist is dus zeer gering; ja eigenlijk is de regeÜDg voor de schat kist nog voordeelig, daar de heer Fabius anders, zij 'took over korten tijd, activiteita-traktement zou ge nieten. Het doet ons voor den heer Fabius genoegen, dat wij in staat zijn deze nadere opheldering te geven. l-?ottex*<l»nx, 15 Maart. Het aantal in de vaart zjjDde schepen van de NederlandschAmerikaamche Stoomvaart-Maatschappij is weder met een vermeerderd. De «Republic" van de White Star-Line aangekocht, is, na eenige veranderingen aan de machines en verschillende verbeteringen en herstellingen te hebben ondergaan, in «Maasdam" herdoopt en heeft heden de eerste reis naar New-York voor de nieuwe eigenares aanvaard. Gister avond was het schip aan de aanlegplaats der Maat schappij in de Koningshaven voor verschillende ge- noodigden te bezichtigen en zooals het daar in het donker lag, verlicht door tal van electrische gloeilampen, leverde het een trotschen aanblik op. De «Maasdam" ia een zusterschip van de «Veendam" en heeft een lengte van 430 voet en een breedte van 41 voet. Het vaartuig biedt plaats aan 160 eerste klasBe-, 56 tweede klasse- en 420 tusschendekspaBsagiers8 sloepen be vinden zich aan boord, terwyl voor eiken passagier een zwemgordel aanwezig is, voor 't geval een ernstige ramp het schip mocht dreigen. In de eerste klasse-salon is voor 135 personen plaats, terwyl men bovendien nog een dames-9alon en een rooksalon heeft. Ook voor de tweede klaBse-passagiers is een afzonderlijke rook-salon aanwezig. Het geheele schip is met alle gemakken en geriefelijkheden ten uieuste der passagiers ingericht, welke in een eerste klasse-vaartuig verwacht kunnen worden. Uitmuntend voldeed de electrische verlichting, welke evenals op de overige booten der Maatschappij,. door de firma Van Rietschoten en Houwens is aangebracht. De «Maasdam" is heden morgen vertrokken met 38 kajuits passagiers, benevens 383 tusschendekB-paseagiers. Ooes, 15 Maart. Aan het een en twintigste jaar verslag der voorschotbank ontleenen wy de volgende cjjfers. Het aantal leden steeg van 175 tot 179 met een bedrag aan aandeelen van 12559. Het reservefonds klom tot 5535. In de spaarbank werd ingebracht 42113 en uitbetaald 35448, zoodat het tegoed der inlagen bedraagt 63407, waarbij nog komt een bedrag van 1548 aan rente. 252 voorschotten werden verleend tot eene gezamenlyke waarde van 212500. Na aftrek van andere uitgaven was de rente 5658, terwyl de zuivere winBt der hank J 3018 bedraagt, waarvan aan de leden 7 procent op hunne aandeelen zal worden toegekend. Het totaal der ontvangsten en uitgaven over het afgeloopeu boekjaar beloopt 726411. De aftredende bestuursleden, de heeren H. J. Molhoek, voorzitter, mr. C. de Witt Hamer, kassier en Z. D. van der Bilt La Motthe, controleur, werden herkozen, terwyl in plaats van den heer C. J. Kooman, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, gekozen werd de heer A. E. Jansen. Ierselte, 16 Maart. De rumoerige bewegingen na afloop der godsdienstoefeningen van het Leger des Heils duren nog steeds voort. Zoo nu en dan worden door kwaadwilligen by de aanhangers één of meer ruiten ingeworpen, zonder dat de politie de daders kan vinden. Ofschoon de politie altijd trouw en overal op zyn post is, weten sommigen van een gunstig oogen blik te profiteeren, om hier en daar de menschen in hunne rust te verstoren. Zoo werd ook Vrydag-avond weer by een vurig aanhanger van het Leger des Heils een ruit ingegooidde man scheen er zeer over tevreden te zijn, want Zaterdag morgen wapperde de driekleur uit zyne woning. Voor de gebroken ruit had hij een «Oorlogskreet" geplakt en aan de voorkant van zijDe woning staat op een groot stuk papier ongeveer het volgende te lezen: «De wyze proffessor's, de vrome dominé's of de bekeerde diakenen beweren, dat de Heilsoldaten niet bet goede voorhebben en bewijzen het in do nieuws bladen, maar allen die met zulk een ijver beweren, dat het niet zoo is, krygen ƒ25 op bewjjs". Wij laten gaarne aan anderen over, wat wij van zoo iemand moeten denken. Als eene bijzonderheid kunneö wij melden, dat hier Vrijdag een varken geslacht is, dat een gewicht van 758 halve kilo's bad. Poortvliet, 14 Maart. De toestand van den jongeling, die Zondagavond op den Poortvlietschen dijk gevallen werd, was den volgenden en daarop- volgenden dag van bedenkelijken aard. Heden doen zich oogenschijnljjk gunstiger verschijnselen voor. Evenwel is hij zeer zwak. De aanleiding tot de mishandeling moet gezocht worden in de vijandige gezindheid, die tusschen de jongelingschap der beide dorpen bestaat. Naar men wil, dateert die vijandschap uit den patriottentijd, toen het eene dorp tot de «keezen" en het andere tot de «oranjeklanten" behoorden. Dienzelfden avond (Zondag) zyn ook andere personen uit Poortvliet, vermoedelijk door dezelfde kwaad willigen, aangevallen. Deze wisten zich echter intijds uit de voeten te maken. St. Maartensdijk, 16 Maart. De 4 manne lijke en 2 vrouwelijke candidateD, die deelnamen aan het toelatings-examen voor de rijksnormaallessen te Tholen, zijn allen geslaagd. Aan de universiteit te Leiden is tot arts bevorderd de heer J. L. Hage, geboortig van St. Maartensdijk. Bruinisse, 15 Maart. De bevolking dezer ge meente bestond op 1 Jan. 1890 uit 1154 mannen en 1183 vrouwen, totaal 2337 personen. Geboren werden in 1889 47 mann. en 51 vr., totaal 98 personen; levenloos aangegeven werden 3 m. 1 vr., totaal 4 p. Er stierven 23 m. 20 vr., totaal 43 p., terwyl 11 huwelijken werden gesloten. Bruinisse, 17 Maart. Ten einde uitvoering te geven aan het opgevatte plan om een beteren weg naar de begraafplaats en de Molenstraat aan te leggen is door den gemeenteraad alhier van de heeren J. Meel- djjk en D. v. d. Berg Sr. de benoodigde grond aange kocht, respectievelijk voor 43,32 en 150. De begrootiDg voor de haven werd verhoogd met ruim 1000 voor de noodige meer- en vloedpalen, zoodat zy nu ongeveer J 25000 bedraagt. Men besloot daarvoor eene geldleening groot 27500 aan te gaan by de Maatschappij voor Gemeente-Crediet te Amsterdam met dertigjarige annuïteit. De vakken, waarin onderwys op de openbare school gegeven moet wordeD, werden volgens de nieuwe wet van 8 Dec. 1889 Staatsblad No. 175) gewijzigd. Vormleer werd geschrapt en daarvoor in de plaats het onderwijs in teekenen gesteld. Met uitzondering van het vak j wordt nu op de openbare school onderwys gegeven in de vakken a—k, benevens l en n, de beginselen der Fransche en Engelsche taal. Ziex'ïlcsKee, 17 Maart. Voor de rijksnormaal lessen te Tholen hebben zich zes adspiranten aange geven. Benoemd tot onderwijzeres te Oosterland, mej. M. Waale van Zierikzee. Te Eikerzee brak Vrydag middag in eene dicht bevolkte buurt een felle brand uit. De vlasschuur van F. v. d. B. stond in een oogenblik in lichte laaie. Het gelukte den buren en de brandweer, die zoo spoedig mogelyk op het terrein aanwezig was, den brand tot dat eene perceel te beperken, waartoe ook meewerkte dat er weinig wind was. Door de Regeering is afwijzend beschikt op het verzoek van den raad der gemeente Oosterland om ontslagen te worden van de verplichting tot heffing van schoolgeld. Door de firma Janssens, Van Weel, Smits Co. te Rozendaal, zyn met eenige landbouwers in Schouwen, Duiveland en Tholen contracten gesloten voor het ver bouwen van beetwortelen op gehalte. Het door fabri kanten eerst ontworpen contract is buitengewoon veel in het belaag van den landbouwer gewjjzigd, de prys is bepaald op ƒ10 per 1000 K.G. netto gewicht voor 12 pet. suiker als basis, met verhoogiDg en verlaging van den prys per 1000 K.G. voor ieder tiende pet. suikergehalte, dat meer of minder in de te leveren beetwortelen zal geconstateerd worden. De monster neming geschiedt op het veld en aan den hoop door de koopers en de verkoopers te zamen. Het onderzoek van het suikergehalte geschiedt ten koste der ver koopers door het proefstation te Breda. By het onder zoek zal de methode acqueuse 6, froid van Pellet gevolgd worden. Men schrijft ons uit Hoofdplaat: De benoeming van onzen burgemeester in die waar digheid te Zaandijk, was voor de meeste ingezetenen eeoe groote verrassing. Des Zaterdags werd die benoe ming uit de dagbladen vernomen. Bij den ingang der R.-C. kerk vatte een onzer inge zetenen des Zondags morgens post om den bezoekers met luide Btem voor te lezen, alsof het eene procla matie des Konings gold: «Het heeft Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning behaagd te benoemen tot burgemeester van Zaandyk, den heer P. K. P. J. van Sloten, enz. enz." Dien eigen morgen van 6 tot 8 uren zag men uit eenige woningen de driekleur wapperen, zoo o. a. by den R.-C. koster en bij den secretaris. Aan dit onge past huldebetoon werd vermoedelijk een einde gemaakt door de aanmaning van een invloedrijk persoon, die zyne blijdschap over des burgemeesters vertrek voorals nog beter wist te verbergen. Dat vertrek mag voor een derde der bevolking een beteekenisvol verlies heeten. Uit Wiesbaden wordt van 15 Maart aan het Handelsblad gemeld: De rechtbank veroordeelde de directie van het Sana torium tot het betalen van J 50,000 aan dr. Metzger, henevens de rente, voor het huis te Amsterdam, hetwelk de directie van hem heeft overgenomen. De overige 45,000 moeten als eerste hypotheek op het huis ge vestigd blijven. Het vonnis is terstond uitvoerbaar verklaard. De heer Metzger heeft zich bereid verklaard afstand te doen van zijn aanspraken op elke geldeljjke vergoe ding, mits hem zyn huis wordt teruggegeven. De heer Metzger zou door deze schikking een aanmerkelijk verlies lijden, maar daarvoor moet de Maatschappij er ook in berusten, dat alle betrekkingen tusschen hom en de Maatschappij worden afgebroken. De heer J. v. d. Berg, die gedurende 51 jaren het loodswezen heeft gediend, het laatst als com missaris der loodsen te Hellevoetsluis, verlaat met Mei a.s. den dienst met pensioen en wordt in zyn functiën vervangen door den heer L. v. d. Sloot, thans commissaris der loodsen te Hoek van Holland. Te Tilburg hebben zich twee gevallen van slaap ziekte voorgedaan, waarbjj de ljjdende personen 3 en 5 dagen slapende bleven. Na hun ontwaken verklaarden zy zich niet verkwikt te gevoelen, maar volgens hun gedachte slechts eenige uren te hebben geslapen. Toen dezer dagen voor den militieraad te Utrecht een loteling verscheeD, die reden van vrijstelling dacht te hebben, werd hem gevraagd wat hij dan wel had in te brengen? «Jao, ziet gelui, ik kan thuus slecht gemist worden, ik mot eiken morgen mien meu, die gebrekkig iB, 't haor uutkammen, daarna pap ruren, alBmede beesten voeren, varkens en schaepen heujen"was 't antwoord van onzen jeugdigen landsverdediger tegen wil en dank. Een geacht ingezetene van Amsterdam had de rekening van den kleermaker ontvangen, maar die verloren, hoe wist hij niet. De rekening was echter in handen gekomen van een grappenmaker, die er onder schreef: »ik betaal ze in der eeuwigheid niet," waarna hij haar weer naar den kleermaker terugzond. Deze ging aanstonds naar een deurwaarder, die de rekening aan den eigenaar vertoonde. De man stond wel een weinig verbluft, dat hij het verlorene op zoo'n manier terug moest ontvangen, doch hy koos de wyste partij: hy betaalde en daarmee was de zaak uit. Een belangrijk geval, ten bewjjze dat de influenza tot de besmettelijke ziekten behoort, deelt dr. d'Hoste mede van boord van de »St. Germain". Dit schip vertrok 2 December mot 436 passagiers en eene groote equipage uit de haven van St. Mazaire. De gezondheidstoestand van passagiers en bemanning liet niets te wenschen over. Te Santander kwam een patiënt aan boord, lydende aan influenza in het in- cubatie-tjjdperk. Dr. d'Hoste behandelde hem, kreeg influenza en opvolgend 154 passagiers en 47 matrozen. De ziektegevallen verliepen gunstig. KERKNIEUWS. Beroepen te Hardingsveld, ds. J. Willemse te 's-Heerenhoek. Gemengde Bex-iclxten. Er wordt over gesproken om in den aanat. zomer te Scheveningen een schoonheidsconcours te houden. Alsof op eene badplaats in werkelijkheid niet eiken zomer een schoonheidsconcours gehouden wordt! In het groote Amerika gebeurt alles in het grootin het vorige jaar werden meer dan 3000 personen door moordenaarshanden om het leven gebracht. Te Parys zyn naaisters voor honden, er heerscht ook mode voor honden-dekjea. 't Eene jaar draagt een hazewindhond van aanzienlijken huize lichtrood laken of kastanje bruine zjjde, en een ander jaar of een ander saisoen weêr wat anders. Een dezer dames heeft zelfs gedrukte naamkaartjes, waarop staat: «naaister voor honden." Het Engelsch is tegenwoordig de wereldtaal. Reeds wordt zy door 400 millioen menschen gesproken, dus door een derde gedeelte der geheele wereld. Onlangs reed een Amsterdamache jongen met een aapje onder zyn jas met den tram mede. Onderweg vertelde hy aan den conducteur dat zyne verdiensten zeer afwisselend waren, maar hy kon toch op 17 in de week rekenen. Hy beliep per week plusm. 1700 Btraten, stegen en grachten en nu moest het (zeide hy met een ondeugenden glimlach) al heel slim loopen als hij niet in elke straat één cent ophaalde. L. te St. Maartensdijk behoeft niet zoo aanhoudend voorhij zeker iemands woniüg te loopen, want daardoor zal zy hem toch niet in de fuik krygen. Twee jongens te O. V. worden ver zocht des avonds niet by meisjes van elders te loopen. De eene vooral mag wel oppassen dat eene oude vrouw er niet achter komt want dan is het voor goed met hem uit. Te Kats is een voorname dekhengst, die rondgaat zonder geleiderdus wie er van gediend wil zjjn, het kost geen cent. Doch hengBt, gjj met uw roode baard, Houdt U voortaan maar wat bedaard, Bljjft maar wat beter by uw leest, By velen zyt gij reeds geweest. De jonge Jacoba te Oosterveld moest zich wat fat soenlijker aanstellen, want het zal haar te laat berouwen de jongens zeggen het zelf dat zij voor gek op straat loopt. Een van de drie zusters te Sir. is wat bly dat zy verpast is aan Kees uit de stad, want zy begon te vreezen dat zy als de twee andere zou overschieten. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur 1 Uwe welwillendheid kennende, om door uw blad openbaarheid te geven aan billyke klachten, is achryver dezes zoo vrjj, onder de aandacht te brengen van de bewoners van Bruinisse.wat hem gepasseerde week aldaar is overkomen. Ik zou dan voor een dag een vriend aldaar bezoeken. Des namiddags de gemeente doorwandelende, nam ik mijn weg door de Oude straat, van plan ajjnde door den Achterweg en Moolstraat, langs de begraafplaats weder dorpwaarts te keeren; doch aan het einde der Moolstraat gekomen, zag ik, dat er aan de begraaf plaats eene eenvoudige nieuwe houten afsluiting was aangebracht; dit bevreemdde my ten zeerste, omreden ik vermeende, er aan de andere zijde een fraaier ijzeren hek aanwezig was. Naar eeue gegronde reden daarvoor zoekende, kwam ik voor my zeiven tot de conclusie, dat dit zeker was aangebracht ten gemakke vaD de bewoners der Moolstraat en aangrenzende wijken, om des te nader met hunne dooden by de begraafplaats te zyn. Zoo al doorwandelende en daarover voort- mijmerende, sla ik den hoek om en zie nu eensklaps waar hem hier de schoen wringt, want niets minder dan een groote modderpoel zie ik als een steen des aanstoots op myn weg: die modderpoel moest ik pas seer en wilde ik het dorp bereiken. Gelukkig was ik door myn gastheer met een paar flinke klompen ge schoeid ware dit het geval niet geweest, dan had ik op myne schreden moeten terugkeeren. Al springende op de eilandjes, welke in den weg aanwezig zyn, bereik ik eindelyk de Nieuwstraat. Nu was myn eerste werk, om aan myn gastheer mijn billyke verontwaardiging over zulk een toestand te kennen te geven, hem met een vloed van woorden vragende: waarom zorgt zulk eene welvarende gemeente als Bruinisse er niet voor, dat men een fatsoenlijken weg bewandelen kan? Waarom moeten de lyken by een afstand van 25 Meter van de begraafplaats, met een omweg van wel 2500 Meter grafwaarts gedragen worden? Waarom dienen de eigenaars en gebruikers van den molen, de landerijen en tuinen, welke toegang verschaffen door dezen modderpoel, hunne billyke klimhten niet in ter plaatse waar het behoort? enz. hol zegt myn gastheer, draaf zoo niet door, ik dal n zeggen, hoe de vork in den steel zit. Er is aan zezen weg eene betrekkelijk netelige kwestie ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1