ZIËRIKZEËSdlIE NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Maart 1890. J. H. C. HEIJSE Directeur-Uitgever J. WA ALE. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5822. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Tengevolge van de benoeming van Jhr. Mr. A. P. de Savornin Lobman tot Minister van Binnenlandsche Zaken, is er geheel onverwacht eene vacature in de Tweede Kamer ontstaan voor liet district Goes, en zijn de kiezers opgeroepen om den 18n Maart eene keuze te doen. Aanbevolen worden: van anti-revoluionaire zijde de heer Mr. L. W. C. Keuclienius te's-Hage; van liberale zijde de heer J. II. C. Heijse te Zierikzee. De katholieken hinken nog op twee gedachten. De candidatuur van den heer Keuchenius kan onze sympathie niet verwerven. Bekwaam in vele opzichten, mist hij de gave om zijne talenten ten dienste te stellen van de algemeene zaak; slechts eene roeping beheerscht de ziel van dezen zon derlingen man, deze n.l. om bekeerlingen te maken tot zijne opvatting van den godsdienst, en dat die opvatting eene ziekelijke en hoogst gevaarlijke is, de discussiën in de Eerste Kamer, bij de be handeling der Begrooting van Koloniën, hébben dit klaar en duidelijk bewezen. Zijne geheele parlementaire loopbaan is niets anders, dan ge tuigenis afleggen van het geloof dat in hem is. Het zij verre van ons hierop laag neder te zien, doch te pas en te onpas verkondigt hij van de daken en spreekt hij steeds van de waarheden des Christendoms, doorspekt met de giftigste en scherpste pijlen tegen de opvatting van anders denkenden, critiseerende soms op onbarmhartige en onkiesche wijze het geloof van anderen, waar van in ons nummer van Dinsdag 11 dezer, in een ingezonden stuk, nog een vermakelijk staaltje is geleverd. Als lid der Tweede Kamer heeft hij voor de belangen van het volk niets gedaaniedere maat regel, die de bevordering van een algemeen belang op het oog had, stuitte af op zijn onverschilligheid. Onverschillig toch is hij voor de nooden en be hoeften van het volk, zijn eenig levensdoel is, zooals hij dit steeds op verschillende wijzen uit spreekt, voor de eere van den Christus te strijden, de menschen te brengen tot den Vader door den Zoon, den weg hen te wijzen naar den Hemel, verkeerdelijk interpreteerende, wat de mond der Waarheid eenmaal gesproken heeft: //Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid, en al het overige zal u worden toegeworpen". Als Minister heeft hij totaal fiasco gemaakt hij is gebleken geheel ongeschikt te zijn geweest voor de vervulling dier hooge betrekking. Met groote verwachting in zijn beleid, met vertrouwen is hij, bij zijn optreden, ook door de liberalen begroet, men hoopte, dat zijne kennis van Indië en van de nooden der millioenen, aan onze heer schappij onderworpen, er hem toe zou hebben geleid, om de hand aan den ploeg te slaan, en die hervormingen voor te stellen, die in het waar achtig belang van Indië en zijne bevolking strekken konden. Van dit alles schijn noch schaduw, 't. Was weer dezelfde fout, waarin hij verviel. Voor de eere van den Christus Gods te strijden, dit was thans, nu hij de macht in handen had, meer dan ooit zijn levensdoelhij scheen het er op gezet te hebben, dat in Indië de Heidenen, dat de Mohamedanen zouden worden bekeerd, dat, in den naam van Jezus Christus, elke knie aldaar zich zou buigen en iedere tong zou belijden, dat Hij de Christus, de Heer. En om dit doel te be reiken wat wij groot en verheven achten voor een zendeling en evangelie-prediker zou hij, evenals een andere Karei de Groote, desnoods met wapengeweld, hen dwingen om in te gaan. Nog bijtijds heeft de Eerste Kamer een einde gemaakt aan het Ministeriëel leven van den heer Keuchenius. Zijn langer aanblijven had voor ons vaderland de schromelijkste gevolgen, de vreese- lijkste onheilen te voorschijn kunnen roepen. Indien eenmaal de godsdienstige hartstochten worden opgewekt en opgezweept, wat deze Minister op weg was te doen bij de volgelingen van Mohamed, wat zou het einde zijn geweest? Een godsdienstoorlog stond voor de deur, met al de ellende hieraan verbonden. En deze onpractische man wil men weder in de Kamer brengen. Kiezersvan alle richtingen bedenkt u welde heer Keuchenius is blind voor het ondermaanschehij heeft geen hart voor de dingen hier benedende stoffelijke nooden van het volk laten hem koud. Hij wil u leiden, langs een weg, door hem bepaald en door hem aangegeven als den eenig waren, naar den Hemel, maar daarom is het toch niet noodig om hem naar den Haag af te vaardigen. Hij heeft grootscher roeping te vervullen waarop het lid der Eerste Kamer, de heer Van Royen, hem reeds gewezen heeft: De heer Keuchenius worde zendeling. drukken, vindt in hem een warm pleitbezorger. Eene belasting op het inkomen is zijn ideaal. Dit zijn beginselen, die, wanneer ze in wetten konden worden belichaamd, iets geven voor het leven, iets waard zijn voor den kleinen en geringen man en den strijd om het bestaan voor hem doet verminderen. Een vurig bestrijder zal hij zijn van het voor stel Bahlman, dat ten doel heeft door het heffen van inkomende rechten op de granen, het brood duurder te maken, dus den minderen man te drukken. Wij brengen hulde aan onze geestverwanten te Goes, voor de keuze die zij hebben gedaan. De heer Heijse is een candidaat, waarmede men voor den dag kan komen, en indien de onzalige kerkelijke invloed niet in het spel was, met groote meerder heid zou hij uit de stembus te voorschijn komen. Kiezers laat u niet leiden door Kerke lijke drijvers. Wat geeft u de meest recht zinnige en vrome bespiegeling over het leven hier namaals? Dit behoort te huis in de kerk en in de binnenkamer De Tweede Kamer is geen synode of kerkvergadering, waar de godsdienstige belangen moeten worden besproken. Daar moeten behandeld worden de maatschappelijke belangen van het volk. Keuchenius heeft hiervoor geen oog, hij wil u leiden naar den Hemel, met verzaking van uwe aardsche belangen. Heijse integendeel, zal staan aan de zijde van de ware volksvrienden in de Kamer, waar die belangen ter sprake komen. Hij wil den Hemel brengen op aarde. Geestverwanten, liberalen te Goes, op uw post. Laat u niet ontmoedigen door het denkbeeld, wij kunnen het toch niet halen, het is een vruchtelooze strijd. En heeft dan niet Bredius eenmaal in uw district gezegevierd Bovendien wat zullen de katholieken doen? Deze geven in uw district, als in zoovele andere, den doorslag. Doch wat hiervan ook zij. Wiet gedésespereerd, met leeuwenmoed gestreden. Niet de leuze tot heil vau het ons dierbaar vaderland, uwe stem uitgebracht op den man, die Goes tot eer zal verstrekken, op den heer te Zierikzee. Een geheel ander man is de heer Heijse, de candidaat der liberalen. Evenals de heer Keu chenius, bezit hij hartstocht, doch eene van beter gehalte, die rekening houdt met aardsche en maat schappelijke toestanden. Hij bezit den hartstocht der humaniteit en der meuschenwaardeering, waar hij blaakt van liefde voor het goede en verhevene, heeft hij een open oog voor de sociale nooden van het volk. Hij, gezegend met fortuin, behoorde tot hen, die zich indertijd tot de Regeering hebben gewend, om eene belasting op het inkomen aan te bevelen. Het beginsel, neergelegd in de voorstellen van de heeren Borgesius c.s., is het zijne. De afschaffing van belastingen op zout, zeep en dergelijke, schadelijk omdat zij den minderen man Engeland. In de Morfa-mjjn, in Glamorganshire, waar Maandag 1.1. een vreeseljjk ongeluk plaats had, eischten ook in 1870 ontploffingen vele menschenlevens. Zoodra de ontploffing was vernomen, daalde een aantal mannen in de schacht, om te pogen de on gelukkige mijnwerkers er bevonden zich omstreeks 300 in de mijn nog te redden. De mijnwerkers in de bovenste schachten werden gered, maar een groote massa ingevallen rots- en houtwerk belette de redders in de schacht door te dringen, waar de meeste mijn werkers zich bevonden. Indien de uitbarsting zelve hen gespaard heeft, dan is het nog zeer twijfelachtig of zij in de verontreinigde atmosfeer in het leven hebben kunnen blijven. Vier mannen werden nog levend te voorschijn gebracht, een hunner na 28 uur in dit graf te hebben door gebracht, en 5 lijken. 160 menschen zijn waarschjjnljjk gedood. Een groote menigte, waaronder de weenende moeders en kinderen, verdrong zich in wanhoop om de mjjn. Omtrent de oorzaak der ramp is niets met zekerheid bekend. Het lucbtververschingstoestel was in goede orde en verwjjderde 80.000 kub. voet lucht per minuut. De mijn bestaat omstreeks 40 jaar. Steeds werden veilig heidslampen gebruikt en nog een paar dagen geleden was op verzoek der werklieden een onderzoek ingesteld naar den toestand der gangen en schachten. Deze werden toen geheel vrjj van gas en volkomen veilig verklaard. loonden, 13 Maart. Reuter seint van heden uit Johannesburg, dat ingevolge de jongste ongeregeld heden drie personen in hechtenis genomen en naar Pretoria vervoerd zjjn, onder beschuldiging van hoog verraad. Er heerscht deswege eene groote gisting te Johannesburg; eene talrjjk bezochte openbare vergade ring besloot, eene vereeniging met het doel van staat kundige hervorming te stichten, keurde de plaats gehad hebbende arrestaties ten strengste af, en droeg aan de te stichten vereeniging de verdediging op van de gevangenen. Oostenrijk. In zake de groote knoeierjj voor landverhuizers, heeft de jury van Wadowice in Gallicië uitspraak gedaan. 31 aangeklaagden werden schuldig verklaard en 31 vrijgesproken. Al de spoorwegconducteurs en gendarmes bleken onschuldig. Zij waren in de meening gebracht dat 't een Staatsonderneming was. Intusschen zaten zij een jaar in de gevangenis en verloren hun betrek kingen. De jury, die 346 vragen had te beantwoorden, bracht drie maanden in het rechtsgebouw, waarvan de zaal tot slaapkamer werd ingericht, door. Naar men zegt heeft keizer Franz Jozef den president van de jury ontboden, om goed over de zaak te worden in gelicht. Frankrijk. Te Parjjs wordt het thans gebruik bjj diners naast eiken genoodigde een klein spiegeltje te leggen, waar door de dames en heeren zich kunnen vergewissen of alles wel aan hun kleeding en kapsel in orde is. Duitschland. Een grappige kiezer té Hanau deed in de Btembus de oobetaalde rekening der door hem aan den voor zitter van het stembureau geleverde steenkolen. JBelgië. Te Boschvoorde vond een jachtwachter eene vrouw in het bosch uitgestrekt liggen. Naderbjj komende, herkende hjj eene arme 70jarige weduwe, die gewoon was hout te komen rapen, doch ongelukkiglijk met den voet in eene wolvenklem geraakt was. Door bloed verlies en koude uitgeput, was de arme vrouw in dien schrikkeljjken toestand bezweken. Nederland. Amsterdam, 12 Maart. Onze gemeente is universeele erfgename geworden van de kostbare na latenschap van mevrouw A. P. Lopes Suasso, geboren De Bruijn. Eeo jaar of vier geleden gaf de thans overledene aan de gemeente ten geschenke een kostbare antieke kast met een merkwaardige verzameling Nederlandsche munten en penningen, waaraan sedert een plaats is toegekend in een der lokalen van het gemeente-archief. De gemeente komt thans in het bezit van het voor malige Bróekerhuis, dat bet eigendom was van de erfl ratster. Het juiste bedrag van hetgeen aan geld of geldswaarde aanwezig is, komt ten bate dér gemeente, en wordt op ongeveer l'/j millioen geschat. Een deel daarvan moet dienen voor de inrichting en instand houding van het huis aan de Kloveniersburgwal, als Miyritm Suasso. Het perceel Nieuwe Heeresgracht 45, jaren geleden verbouwd tot een hofje, maar nimmer betrokken, moet nu worden ingericht en in stand gehouden tot huisvesting en verzorging van acht oude vrouwen, zonder onderscheid vau godsdienstige gezindheid, met de bepaling echter dat slechts één plaats aan een Katholieke zal worden gegeven. Tot dit doel is een som van ƒ130,000 op het Groot boek vastgesteld. In een Dinsdag avond te Amsterdam gehouden gecombineerde vergadering van aannemers en timmer mansbazen is met bjj na algemeene (123) stemmen besloten om met 1 Mei e.k. het loon der timmerlieden te verhoogen van 18 op 20 cent per uur. Wat betrof het verzoek van »Concordia inter Nos" om een arbeids dag van 10 uren vast te stellen, achtte de vergadering deze aangelegenheden niet te liggen op den weg der aannemers of bazen, alsmede niet in het belang der werklieden zelve. 's Gravenhage, 13 Maart. Over de interpel latie-A. v. Dedem, over de jongste ministeriëele crisis werd heden nog voortgedebatteerd. De heer De Beaufort verklaarde nog niet afdoende ingelicht te zijn over de plotselinge verplaatsing van Min. Mackay naar Koloniën; verwierp de beschuldiging, dat de liberale partjj Min. Keuchenius had gesard en legde groote bezorgdheid aan den dag over het optreden van een Minister als de heer Lobman, met het oog op zjjn hartstochte lijke denkbeelden en op het gevaar voor het openbaar onderwijs. Hij vreesde bij de uitvoering pjjnljjke ver rassingen; liet de koloniale politiek rusten tot bjj de begrooting van Koloniëa en vroeg hoe Lohman's ambt- genooten denken over het recht van den bezitter van een diploma der Vrije Universiteit, om op te treden als advocaat. De heer W. v. Dedem constateerde, dat de Minister van Koloniën in zake den godsdienst in Indië, het door hem aan dr. Kuyper toegeschreven standpunt: geen inmenging der Regeering inneemt. Ook de heer Mees was niet tevreden met de ontwjjkende, onvol doende antwoorden der Regeering. Hij betoogde, dat de anti-revol. partjj zelve de oorzaak was van de agitatie na het aftreden van Keuchenius en deze be windsman alleen viel wegens zijn gemis aan bezadigd heid en pructisch zien. Het optreden van Minister Lohman beschouwde hjj als een voldoening van het' democratische element der anti-revolutionairen, hij bouwde weinig verwachtingen op den Minister van Koloniën en schetste de houding van de liberale party tegenover dat heterogene kabinet. Ook de heer Smidt drong aan op een verklaring, waarom Min. Mackay de uitvoering der schoolwet in den steek heeft gelaten, terwijl, na repliek van den heer Rutgers, de heer Sanders opheldering vroeg om trent de zienswijze van den Min. van Binnenl. Zaken, omtrent de schoolgeldheffing. De heer A. v. Dedem constateerde, dat de moeieljjk- heden, die de crisis heeft veroorzaakt, niet zjjn ontkeod, dat de oplossing der crisis rechts instemming, links geen instemming vindt en dat de regeering de ver klaring van 28 Januari in de Eerste Kamer omtrent de godsdienstige politiek in Indië handhaaft. Hjj ontkent, dat de regeering geen steun zou vinden bjj de rechterzjjde en verzekert, dat men evenmin als tusschen katholieken en anti-revolutionairen den weg zal kunnen drijven tusschen laatstgenoemde onderling. De heer Cremers constateerde, dat in de heer Keu chenius niet het levensbeginsel van het Kabinet is getroffen en onjuist is, dat de liberalen een strjjd tegen het kruis hebben geopend. Rotterdam, 12 Maart. Het Leger des Heils, waarvan hier ter stede in den laatsten tjjd weinig werd gehoord, hield gisteravond een bjjzondere samen komst in het Algemeen Verkooplokaal. Wanneer dus het doel van het Leger geweest is om door deze samenkomst weder eens de aandacht op zich te vestigen, is het bereikt. Om half acht toch, bjj den aanvang der bjjeenkomst, was de zaal reeds bezet, en hield men de deur gesloten om de later komenden slechts bjj groepjes, wanneer de voorgaanden een plaatsje bekomen hadden, binnen te laten. De samen komst werd geopend met gezang, waarna majoor French, van Amsterdam, eene voordracht hield over: het Leger des Heils in betrekking tot Kerk en Staat. Evenals bij de vorige samenkomsten, werd de rede in 't Engelsch gehouden en zin voor zin vertolkt, ditmaal door kapitein Koopman, een nog jong lid van het Leger, die zich van zjjn taak vrjj goed kweet. Het eenige, waardoor deze samenkomst zich van de vorigen kenmerkte, was, dat aan het einde der bjjeen komst drie kinderen twee meisjes en een jongen van een paar maanden tot een jaar oud »aan den dienst des Heeren werden opgedragen". De moeders met de kleinen op den arm, traden op het platform naar voren, waar naast zich de drie vaders schaarden. Majoor French richtte uit de >krjjgsartikelen" eenige vragen in 't Engelsch tot de ouders, welke vragen ook door kapitein Koopman werden vertolkt. Uit die vragen bleek, dat de oudere o. m. moesten beloven, de kin deren voor het Leger des Heils te zullen opvoeden en hun bedwelmende dranken, tabak, wereldsche lectuur enz. te zullen onthouden. Op de gestelde vragen werd door de vaders: ja! geantwoord, waarop majoor French en twee officieren elk een kind in de armen namen, en biddende en zingende den zegen over de opge- dragenen uitspraken, na afloop waarvan kapitein Koopman mededeelde, dat de kleinen opgenomen waren in het huis des Heeren en in het huisgezin van het Leger des Heils". Vervolgens legden de vaders, die soldaten van het Leger des Heils bleken te zjjn, ge tuigenis af van hunne bljjdschap gered te zjjn, terwjjl een van hen nog een meer uitvoerig verhaal deed van de wjjze, waarop zjjn redding zich had toegedragen. Na het zingen van verschillende liederen, waar onder op zeer opgewekte wjjze, was deze bijeenkomst geëindigd. Behoudens eenige luidruchtigheid van enkelen aan het einde, toen door in de handen te klappen luid werd geapplaudisseerd, hadden geen wanordeljjkheden plaats en ging de menigte rustig uiteen. Mï<Mellt>urg-, 13 Maart. De Gymnastiekver- eeniging >Zelandia" alhier en »Luctor et Emergo" te Vliasingen zjjn voornemens op tweeden Paaschdag in het Nederlandsch Logement te Terneuzen, eene uit voering te geven onder leiding van hunnen leeraar, den heer P. B. Oost Lievense. Middelburg, 13 Maart. Voor het toelatings examen aan de Rijksnormaallessen alhier hebben zich aangemeld 5 vrouwel. en 2 mannel. adspiranten. Burgemeester en wethouders van Middelburg benoemden tot gemeente-archivaris den heer M. H. van Visvliet alhier. Er waren zestien sollicitanten. Door het burgerlijk armbestuur te Middelburg is, met ingang van 1 April a.s. tot zijn bode benoemd de heer J. M. Meerman, onderwjjzer, thans verbljjf houdende te Tholen. Goes, 13 Maart. Heel duidelijk is de wjjze niet waarop de Goessche R. K. kiesvereeniging gekomen is tot de bekende motie om den eventueelen candidaat naar diens zienswjjze te vragen omtrent den persoon lijken dienstplicht. Het manifest van den Zuid- en Noord-Holland9chen Bond kon nog niet ter kennis van de leden gebracht zjjn. In elk geval heeft de vereeniging besloten zich bij de aanstaande verkiezing liever van stemming te onthouden dan stemmen te bezorgen aan voorstanders van verplichten persoonlijken dienst. Men lette intusschen wel, dat slechts elf leden tot dit besluit hebben medegewerkt, en dab de leden indi vidueel mogeljjk anders zullen handelen dan door de vereeniging is besloten. Wie weet welke verrassingen ons nog wachten. Voorts is ten onrechte beweerd dat den heer Hejjse naar diens gevoelen omtrent de plaatsvervanging is gevraagd. Men heeft zich alleen tot den heer Keuchenius gewend en deze heeft te kennen gegeven dat hjj bereid zou zjjn een wetsontwerp te steunen, dat het beginsel van den persoonlyken dienstplicht steunt, behoudens noodig en billjjk gebleken uitzonderingen. Als gevolg daarvan heeft de heer K. zich als can didaat der R. K. onmogelyk gemaakt. Door het bestuur van de R.-K. kiesvereeniging te Goes is onderstaand echrijvpn verzonden aan den heer Keuchenius: Weled. heer mr. Keuchenius! Naar aanleiding uwer candidatuur in het district Goes voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben wjj de eer, namens het bestuur der Katholieke kiesvereeniging te Goes, UEd. een antwoord te verzoeken op onderstaande vraag in zake den verplichten persoonlyken dienstplicht: Kan een eventueel wetsvoorstel daartoe in de Kamers op uwen steun rekenen, ja dan neen? Wjj verzoeken UEd. beleefd, deze vraag alleen principiëel te willen beantwoorden, met weglating van consideransen, die ons bjj dit vraagstuk van geen dienst zjjn. Wjj veroorloven ons UEd. deze vraag te stellen, aangezien van uw antwoord zal afnangen, of uw candidatuur bjj de aanstaande verkiezing door de katholieken al dan niet zal worden gesteund. Yan uw bekende activiteit durven wjj verwachten een spoedig antwoord, wjjl wjj u de verzekering onzer hoogachting aanbieden. Het volgende antwoord werd van don heer Keuche nius op dit schrjjven ontvangen: 's-Gbavenhage, 10 Maart 1890. WelEdele Heer! In antwoord op uwen brief van heden, strekke, dat ik bereid zjjn zoude een wetsvoorstel, dat het be ginsel huldigde van persoonljjken dienstplicht, be houdens de noodig of billjjk gebleken vrijstelling, te ondersteunen. Het bekende optrekje van den heer Sterk is door het »Loger des Heils" aangekocht om te worden in gericht tot oefenplaats. Reeds vroeger deelden wjj mede dat daartoe plan bestond. Onze gemeente zal dan in het bezit zjjn van 7 kerken! Door de beeren Pelle en de Wilde zal een tweede weegbrug geplaatst worden en wel in de nabijheid van het station. Daardoor zal werkeljjk in eene bepaalde behoefte worden vooorzien. De 19jarige zoon van den kermisreiziger v. d. Straate is te Bethuwe in Frankrijk op noodlottige wjjze om bet leven gekomen. Met het hippodrome of liever nieuwerwetsche draaimolen op reis zjjnde, is hjj bjj het gaan van een vaartuig in het water gevallen en ver dronken. Bljjkens mededeeling in den Gemeenteraad heeft de provinciale ingenieur de heer Lambrechtsen van Ged. St. verlof bekomen om belast te worden met den bouw der nieuwe sluis aan den mond der haven. De onderwjjzer C. J. Snouck is tegen 1 April eervol ontslagen en in zjjne plaats benoemd de heer Chr. Schultz te Brouwershaven. Het loon der boden van elk der vier brandspuiten werd van 10 op 15 gebracht. Door Burgemeester en Wethouders zal namens den Raad aan den Koning verlenging verzocht worden van den termjjn tot het heffen van Sas- en havengeld. In het stembureau voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer werden gekozen de heeren Hilder- nisse en de Meulenmeester. Waarde, 12 Maart. Ia eene door Ingelanden van den polder Waarde gehouden vergadering, is met 11 tegen 6 stommen besloten de sluis te verlageD, waarvan de kosten op f 8160 geraamd worden. Borsele, 13 Maart. Alhier zal een tweede oever- licht geplaatst worden, ten behoeve der scheepvaart op de Wester-Schelde meer toepasseljjk voor het Pas van Terneuzen. INisse. De heer J. A. Geill, die vóór 2 jaren deze gemeente als geneesheer verliet, om zich te Wemeldinge te vestigen keert weldra, tot bljjdschap harer inwoners, naar zjjne vorige standplaats terug, om zjjne vroegere practjjk alhier en te 'sHeer Abtskerke uit te oefenen. Ierselio, 13 Maart. Naar wjj uit goede bron vernemen, willen de heeren C. van der Plassche en J. A. C. Nonhebei alhier, eene koraal vereeniging op richten, de laatste zal als directeur optreden. Het doel isverbetering van het kerkgezang in de voor middaggodsdienst-oefeningendie naar aloud gebruik hoofdzakeljjk door jongelieden bezocht worden. Ook hoopt men enkele uitvoeringen te geven bjj kerkeljjke De heer J. A. C. Nonhebei heeft hier opgericht een postzegelfonds en zal dankbaar in ontvangst nemen alle binnen- en buitenlandsche postzegels, ten einde het daarvoor verkregen bedrag te gebruiken tot ver grooting van het kerkorgel. Reeds velen in en buiten deze gemeente hebben hem hunnen steun verzekerd. Ons dunkt, dat de moeite voor een ieder zeer gering is, om aan dat doel mede te werken. Zeer waarschjjnljjk zullen nog andere middelen worden aangewend om op goedkoope wjjze gelden by elkaar te verzamelen. Een ieder drage dus het zjjne er toe bjj. Op 21 dezer zal het muziekgezelschap „Mozart1" met medewerking der Rederjjkersvereenigingzijn laatste winterooncert geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1