ZIEB1KZEESCBE NIEUWSBODE. Zaterdag 8 Maart 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. BRAHDSCHOUWING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Feuilleton. Henriëtte. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5819. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. G-roote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat de jaarlijksche HALFVASTEXMAR RT op Donderdag don 13den Maart o.lt. alhier zal gehouden worden, en dat de standplaats voor kramen zal zijn op het Kraanplein bij de nieuwe brug. Zierikzee, den 6 Maart 1890. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. YAN DER LEK DE CLERC}. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den lOden Maart eerstkomende en volgende dagen eene Algemeene Brandschouwing in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeen komstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 6 Maart 1890. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. YAN DER LEK DE CLERCQ. Wanneer iemand al zijn kennen, weten, willen", om met den ontslapen dichter der Schepping te spreken, aan eene zaak heeft gewijd, haar gebracht heeft op eene hoogte, die de verbazing van elk ver wekt en er komen omstandigheden, die hem nopen voortaan te handelen tegen zijne begrippen in, zijn tot hiertoe gevolgd stelsel plaats te doen maken voor een geheel nieuwe wijze van arbeiden, dan is het natuurlijk, dat hij der omstandigheden vrij spel laat en zich terugtrekt, liever dan zijne meeningen, die jaren lang met goed gevolg in praktijk zijn gebracht, te verloochenen. Verwondering baarde het dan ook weinig, toen de vorige week het gerucht verbreid werd, dat Bismarck niet alleen als Pruisisch Minister-President wilde aftreden, maar al zijne betrekkingen, ook die van Rijkskanselier, wenschte neder te leggen. Welke van de twee redenen, die werden opgegeven, de uitslag der verkiezingen of de bekende aanschrijvingen van den Duitschen Keizer, de aanleidende oorzaak mochten zijn ge weest, beide gebeurtenissen achtte men elk op zich zelf gewichtig genoeg om Bismarck aanleiding te geven zijne functiën neder te leggen. De sociaal democratische party bad zich een macht getoond, waarmede ondanks Bismarcks bewering, wel degelyk rekening was te houden en de uitslag der verkie zingen had aangetoond, dat de middelen door hem voorgestaan om haar den kop in te drukken in stede van te helpen het spreekwoord op nieuw bewaar- heidde, dat het bloed der martelaren het cement dei- kerk werd. Te verwonderen is het dus niet, dat toen de Duitsche Keizer in stede van de middelen door Bismarck aangegeven te volgen, de eischen der werklieden deels billijkte en een weg insloeg die totaal indruiscbte tegen den tot hiertoe gevolgde, dat toen Bismarck meer nog daarin, dan in den uitslag der verkiezingen eene afkeuring van zijn stelsel zag en het gerucht van zijn aftreden meer en meer een vasteren vorm verkreeg. En nu, nu de Bismarck- crisis weder schijnt geweken, stemmen de regeerings- bladen hierin overeen, dat de oorzaak der crisis, indien zij werkelijk heeft bestaan, inderdaad moet gezocht worden in de sociale politiek door den Keizer in den laatsten tijd gevolgd. Het schijnt dat thans de Keizer zich met Bismarck heeft verstaan en wat daarvan nu het gevolg zijn zal, is vrij wel onzeker. Terugtreden kan de Keizer niet meer. De uitnoodi- gingen tot de internationale conferentie zijn met het begeleidende program aan de regeeringen verzonden, die deze met of zonder voorwaarden tegen 15 Maart a.s. hebben aanvaard. De Keizer zelf heeft de ver gaderingen der afdeelingen van den Raad van State bijgewoond, dus de zaak volgt haar gewonen loop en toch moet er verandering gekomen zijn. Spoedig zal wel uitlekken welke. De uitslag der herstem mingen voor den Rijksdag hebben plaats gehad. De sociaal-democratische partij heeft hier en daar nog enkele overwinningen gewaagd, doch over het alge meen, dank zij de samenwerking aller groepen, niet in die mate als men had gehoopt of gevreesd. Wederom hebben zich werkstakingen voorgedaan in twee steenkolenmijnen in Rijnland. De eischen komen overeen met de vroegere in dergelijke gevallen: minder arbeid en meer loon. Wat opmerkelijk in deze werkstaking is, is dit, dat de werklieden zich tot Jiet koninklijk mijnbestuur en den minister hebben ge wend om zich er over te beklagen, dat, ofschoon door hen de overeenkomsten naar de bestaande regelen zijn opgezegd, de overige mijnbestui-en weigeren de mijnwerkers in dienst te nemen en stelselmatig uitgesloten worden. Blijft Duitschland behoedt voor eene ministerieele crisis, in Frankr ijlt beeft men er weder eens een. De Minister Gonstans heeft naar aanleiding van een persoonlijk geschiJ met den Minister-President Tirard zijn ontslag aangeboden. Reeds lang liepen er ge ruchten, dat de verhouding tusschen deze beide beeren niet gunstig was en eindelijk schijnt er eene uitbarsting gekomen te zijn. Een moeielijke week heeft bet Ministerie achter den rug. Zooals bekend is, was bet algemeen gevoelen, dat de Hertog van Orleans, na het verstrijken der wettelijke termijn, waarin bij appèl kon aanteekenen van zijn vonnis, gratie zou verleend worden, ja men beweerde zelfs, dat de Hertog reeds in vrijheid was gesteld. Feit schijnt te zijn, dat èn de President der Republiek èn een deel der Ministers voor het verleenen van gratie waren, doch dat men teruggeschrikt is voor de verantwoordelijkheid, die men op de Kamer heeft geladen door van haar de goedkeuring te eischen. Deze echter weigerde deze en pressie werd uit geoefend op de regeering om de straf den Hertog opgelegd, dezen te doen ondergaan. Gevolg hiervan was, dat de gevangene uit de conciergerie te Parijs naar de staatkundige gevangenis te Clairvaux werd overgebracht om daar zijn straftijd door te brengen. Deze overbrenging geschiedde zoo stil, dat niemand er iets van wist en de gelegenheid tot het houden van manifestatiën werd dus door de regeering voor komen. Wat de wetgevende arbeid betreft, had in de Kamer de aanvrage voor twee interpellaties plaats. Een over de handhaving van zekere ambte naren, die zich openlijk vijandig tegen de Republiek toonden. Door den Minister werd geantwoord, dat hij dan de namen der bedoelde ambtenaren kennen moest, wil hij kunnen antwoorden. De andere in terpellatie werd aangekondigd over de houding, die de regeering denkt aan te nemen op de conferentie te Berlijn. Door den Senaat werd het wetsontwerp behandeld, waarbij de rechtspraak over het vergrijp van beleediging of smaad en laster, door middel van de drukpers gepleegd tegen den President der Re publiek, de Ministers, de Kamers en al wat openhaar ambtenaar is, te onttrekken aan de gezworenen en over te brengen by de rechtbanken, werd goedgekeurd met 176 tegen 95 stemmen. Was men in de laatste tijden gewoon geraakt de oproerige zittingen in het Parlement alleen in Frankrijk en Hongarije te vinden en hield Engeland zich vrij kalm, deze week is het in het Lagerhuis heftig toegegaan. Door een der leden werd openlijk de bewering uitgesproken, dat de regeering het recht wel tegen de minderen zijn vrijen loop liet, doch de rijken in bescherming nam. Hij wees op de ont dekking van een slecht huis in Londen, dat door de voornaamste leden der Londensche aristocratie bezocht werd en beschuldigde de eerste Minister onomwonden een paar dier schuldige heeren in de gelegenheid te hebben gesteld zich uit de voeten te maken vóór de justitie de hand op hen leggen kon. Natuurlijk verwekte deze beschuldiging groot opzien en de Advocaat-Generaal verklaarde, dat zoolang het Parlement bestaat, nog nooit dergelijke beschuldigingen tegen het bestuur zijn ingebracht. Hij. EQpmde de beschuldiging niet minder dan die van medeplichtigheid aan bij de wet strafbare feiten, eene beschuldiging die de Minister zeker met ve^pnlwaardiging van zich zou werpen. Het lid verklaarde echter geen geloof te stellen in 's Ministers woorden, waarop hij door den Voorzitter verzocht werd de woorden in te trekken, iets wat hij weigerde, waarop hij met 177 tegen 96 stemmen als lid werd geschorst. Het voorstel om eene com missie tot onderzoek in te stellen, werd met 206 tegen 68 stemmen verworpen. Ook in de Hoiigaarsche Kamer van Afge vaardigden is het weer rumoerig toegegaan. De oppositie legt het er voortdurend op toe om den Premier Tisza te dwingen af te treden, doch telkens komt de regeering zegevierend uit den strijd. Ook nu weder is de begrooting van Financiën met groote meerderheid aangenomen en de geheele begrooting voor 1890 goedgekeurd. Door de Portugeesche regeering is uit vrees voor manifestatiën het vieren van het feest ter herdenking van Vasco de Gama verboden. Naar het schijnt zal Serpa Pinto toch binnenkort naar Portugal terugkeeren. Naar het heet is hij reeds op weg naar Kaapstad om met de eerste boot naar Lissabon terug te keeren. Transvaal. Joliaunesburiy, 5 Maart. Gisteren is de Sfcaats-President Krüger alhier aangekomen. Eene ont zaglijke, opgewonden volksmenigte verhinderde hem eene lange redevoering te houden, gelyk hij voornemens was. Kiüger roerde korteljjk het spoorweg-vraagstuk aan, ten aanzien waarvan hij beloofde bijzonderheden te zullen mededeelen aan verschillende deputation. Eene groote menigte verzamelde zich des avonds weder op het marktpleio. Er werden redevoeringen gehouden, waarin het beleid der Transvaalsche regeering in hevige termen veroordeeld werd, en teleurstelling werd uitgesproken over de magere beloften, door Krüger gedaan. De bevolking haalde daarna de Transvaalsche vlag van het regeeringagebouw omlaag, en verscheurde en vertrapte baar te midden van de grootste opge wondenheid. De volksmenigte heeft zich daarna naar het huis van den Landdrost begeven, waar Kiüger eene deputatie ontving. Ondanks de aanmaningen van den Landdrost, die zeer populair is, om zich te verspreiden, vernielde de menigte, onder het zingen van Rule Britannia, de afsluitingen van het huis, terwijl zy trachtte eene andere Transvaalsche vlag omlaag te balen. Dit werd echter verhinderd door een groot corps gewapende politie, dat inmiddels kwam aanrukken. De geheele zaak wordt beschouwd als een schandelijk straatrumoer, ontdaan van alle politieke beteekenis. Amerika. Een jonge dame te New-York verdient goed haar brood door het schoonmaken van lampen. Zjj bezoekt dageljjks als een dokter haar patiënten. Engeland. Naar het Fransch van Francois Cop pee. VI. Het was reeds volkomen duister, toen ze bij de Are de Triomphe aankwamen en toen Henriëtte voor zich uit, onder den diepen met sterren bezaaiden hemel, de breede, donkere avemie de Vlmpératrice zag liggen, waar ontelbare rijtuiglantaarns als reusachtige dwaallichtjes voortgleden, slaakte ze een diepe zucht van bewondering en stom van verbazing zweeg ze. Armand schoof wat dichter hy zijn vriendin en nam haar hand in de zijne. Daar ze haar terug trok, vreesde hij eerst dat ze zich wilde verzetten. Maar Henriëtte deed haar handschoenen uit, gaf hem zachtjes haar bloote hand, en bij die eerste aan- raking, ging hun een rilling door de leden. De lucht werd koel, de bosebwind, die een heerlijken geur van jong groen aanbracht, streelde hun gelaat. Het gerol van al die rijtuigen, de eentonige draf dei- paarden, wiegde hen zacht en het was hun als werden ze door een golf gedragen. Toen boog zich de jongeling tot Henriëtte over en fluisterde haar vurig in 'toor: »Ik bemin je!" Vervolgens zocht hy in het duister den blik van zijne vriendin, die teeder en peinzend op hem rustte. Henriëtte dacht na. Dit uur was het heerlijkste, maar ook het ernstigste van haar leven. Aanstonds zou Armand haar weer naar haar huis terug bren gen. De oude tante was daar niet; en als hij haar vroeg om mee naar binnen te mogen gaan, zou zij geen neen zeggen, zou zij niet sterk genoeg zijn om hem iets te weigeren. Bovendien, dezen avond of morgen of later, dat deed er niet toe eens zou ze de zijne worden. Helaas, ze maakte zich geen illusies, het meisje uit het volk. Deze jongeling, dien ze nu voor nog onschuldiger hield dan ze vroeger gedacht had, was ongetwijfeld verliefd op haar. Maar hoelang zou hy haar liefhebben? Zij kon hem niets dan haar jeugd en haar arm hartje schenken. Zeker zou hy zich spoedig over zoo'n vriendin schamen, zoo eenvoudig, zoo alledaagsch. Alleen in de bakersprookjes trouwen de AsschepoetstersAl mocht ze hem zelfs meer en beter dan een gril in boezemen, hem aan zich verbinden door een duur- zamen band, vroeg of laat zouden ze toch moeten scheiden. Dit was ook de geschiedenis van hare vriendinnetjes. Een, twee, drie zonnige jaren van dartel zingenot, doorgebracht aan de zijde van een minnaar met blanke handen, en dan, vaarwel, voor eeuwig 1 Neen, het was niet verstandig wat ze nu deed. Eens zou zij ook verlaten worden evenals de anderen, hare kameraden van het atelier. De meesten onder die luie, snoepachtige en behaagzieke meisjes waren slechte vrouwen" geworden. Eenigen, de verstandigsten, waren eindelijk nog met een man uit hun stand getrouwd, met een gewone, onbeschofte werkman, die luien Maandag hield en haar soms sloeg. Maar geen zoi-gen voor den tijd! Was haar lot, alles wel beschouwd, niet hetzelfde als dat van bijna alle arme meisjes? Haar jeugd ging voorbij als een bloem en werd gevolgd door een leven van slaven en tobben! Henriëtte mocht zich nog een van de gelukkigsten achten want ze was tenminste mooi, mooi genoeg om dien knappen jonkman te behagen, die haar de handen zoo krachtig drukte en haar zulke vurige woorden in den hals fluisterde. Wat was er veel verleidelijks, veel dat het vrouwelijk gevoel streelde in dit rijkemans kind, met zijne matte, blanke gelaatstint, zijn innemende stem en bevallige houding Hij vermoedde niet dat hij zoo werd bemind, de onhandige beginner, de verliefde schooljongen, die reeds tevreden was dit vleesch te kunnen aanraken, deze vrouwenlucht te kunnen ruiken. Het meisje, dat hij zoo zeer begeerde, was nog meer bedwemd dan hij. Zij had hem wel willen omhelzen, aan haar hart drukken, beruiken als een bouquet. Ze bedwong zich lang; maar eindelijk kon ze het niet meer uit houden en na zich met een vluggen blik in het duister om haar, verzekerd te hebben dat niemand in de voorbijgaande rijtuigen haar gade sloeg, drukte Henriëtte zwijgend haar lippen op die van den jongeling en onbespied in de nachtelijke menigte, wisselden de twee geliefden hun eersten kus onder den plechtigen droom der sterren. VIII. Het was reeds lang middernacht eer Armand dien avond thuis kwam. Nog onder de bedwelming van zijn eerste overwinning op het veld der liefde, keerde hij in den helderen Meinacht heel uit de wijk Vaugirard huiswaarts en zijne overwinnende voetstappen wekten de echo's op in de eenzame, stille straten. Wat een onvergetelijke avondHij was nog, nu hij er aan dacht, verbaasd over zijn stoutheid. Was bij het wel, die Henriëtte had durven vragen of hij bij haar boven mocht komen? Was hij het zelf geweest, dien zij bij de hand de steile, donkere trap had opgeleid. 01 die woning, nooit zou hij het vergeten 1 Ze waren toch wel erg armoedig, die twee kamers op de vierde verdieping I En hoe onaanzienlijk, die be krompen eetzaal, waar een kachel met een gebogen pijp, een ronde tafel, een naaimachine en het rust bed van de oude tante, dat nu in een hoek opge vouwen stond, elkaar verdrongen 1 Het vertrekje van het naaistertje, waar de portretten van Gambetta en Garibaldi eene herinnering aan de staat kundige denkbeelden van haar vader zaliger met het koperen crucifix en het verflensde palmtakje hoven de nauwe bedstede in de beste verstandhou ding verkeerden. Maar in dit ellendige kleine hok had Armand voor zich een onbekend paradijs zien ontsluiten. Hij kwam er juist uit, hij trilde nog van de ontsluierde ge heimen en in zijn kleeren, op zijn handen, in zijn aankomenden baard droeg hij den weelderigen geur mede van die jonge, verliefde vrouw, die zooeven, in een bekoorlijk négligé, met oogen schitterend van geluk en tranen, hem op den drempel omhelsde om hem nog een laatste oogenblik bij zich te houden Het Amerikaansche schip »Wanderer" heeft op San Alessandro drie Eugelschen aangetroffen, die vier jaar lang dit overigens onbewoonde eiland bevolkt hebben. Iu October 1885 namen zij passage op een Japansch schip, dat door storm uit den koers werd geslagen en eindelijk op het eiland strandde. Het schip werd af gebracht en vertrok, maar onze drie Engelschen durfden zich niet meer toevertrouwen aan het onzeewaardig vaartuig en gaven er de voorkeur aan, op het eiland achter te blijven, totdat een of ander voorbijvarend schip hen op zou merken. Eerst na een tijdsverloop van vier jaar gebeurde dit. De drie ballingen leefden al dien tyd van vruchten en van zeevogels, die zij bemachtigen konden. Ook wisten zij uit het binnenwerk van een horloge vischhaken te maken. Met dat al leden zij groot gebrek, vooral door het gemis van kleederen, zoodat zij er geheel ver wilderd uitzagen toen zij verlost werdeo. Te Warwick is zekere Katy Currie overleden, die ruim 107 jaren oud was. Zij trouwde in 1814, werd weduwe in 1872, dus na een echtverbintenis van acht-en-vijftig jareD, en hertrouwde in 1874. Duitschland. Hoe sterk de verbeeldingskracht kan werken, bewijst het volgende verhaal, aan de Deutsche Medicinalzeitung ontleend. Dr. S. werd midden in den nacht ontboden bjj éen heer van 55 jaar, die ten gevolge van het in slikken van zijn kunstgebit, op het punt was van te stikken. S. vond den patiënt in een staat van groote opgewondenheid, met uitpuilende, roode oogen, zeer versnelden pols en zeer moeilijke ademhaling. Bij onderzoek der keel van buiten bevond zich aan de linkerzijde van den hals, iets boven het sleutelbeen, iets hards. Daar de ademnood steeds toenam en ge vaarlijk werd, terwijl het inbrengen eener sonde geen resulaat gaf, besloot de geneesheer tot oesophagotomie, het opensnijden van den slokdarm, waarop de patiënt sterk aandrong. Tot zijn groote verbazing vond hy daar echter niets bijzonders. Toen de patiënt uit zijn kunstmatigen slaap weder ontwaakte en vernam dat men niets had gevonden, voelde hy plotseling hevige en steeds toenemende pyn in de maag. Tot algemeene verwondering vond men den volgenden ochtend het kunstgebit onder de canapé liggen! Zoodra men dit den patiënt meededeelde, verminderde de pijn in de maag terstond en hjj werd spoedig geheel beter, terwijl ook de wond der operatie in enkele weken geheel herstelde. Boblijn, 5 Maart. Een der Duitsche doctoren, Brehme, die Emin P*cha behandelden, deelt thans, nu hy genezen is, mede dat hij door zynen val twee ribben gebroken, de heup ontwricht, en een ernstigen schedelbreuk bekomen heeft, maar van dit alles gelukkig goed hersteld is. Frankrijk. Het verbljjf van den hertog van Orleans te Clairvaux is de oorzaak, dat nog Bteeds meubilair van Parijs naar Clairvaux moet worden gezonden, om het den hertog zoo aangenaam mogeljjk te maken. Zoo werden Dinsdag weder 50 meter tapjjt, een karpet, drie paar gordyneD en portières, een tafelkleed en zes notenhouten stoelen, waarvan het beeldhouw werk was afgenomen, van Parjjs per >grande vitesse" naar Clairvaux gezonden. België. De handelsrechtbank te Antwerpen heeft Corvilain, den eigenaar der bekende patronenfabriek, failliet verklaard. Nederland. Amsterdam, 5 Maart. Yoor de tooneelisten aan den afgebranden Stadsschouwburg is van een onbekende ƒ5000 ontvangen. 9s Gravenliago, 6 Maart. De heeren Gleick- man, Huber, Van Kerkwijk, Heemskerk en Walter hebben by amendementen voorgesteld aan een Pensioen raad uit de burgerlijke ambtenaren, samengesteld uit vyf leden en een secretaris, allen door den Koning te benoemen en onbezoldigd, op te dragen het onderzoek van de aanvragen om pensioen en het uitbrengen van advies daarvan. De raad zal bevoegd zijn om van de Departementen van algemeen bestuur de vereischte en op zijn lippen een langen en vurigen afscheids kus drukte. De geliefden hadden wederkeerig beloofd elkaar zoo spoedig mogelijk weer te zien. Maar Henriëtte kon in 't vervolg Armand niet meer bij zich aan huis ontvangen. Door zulks voor ditmaal toe te laten had ze zelfs een groote onvoorzichtigheid begaan. Wat haai- betrof, och, Heer, zij stoorde zich niet aan de buren en hun praatjes. Maar weldra zou haar tante weer thuiskomen uit het ziekenhuis en dat was een beste vrouw, die ze achtte en nie t graag verdriet zou aandoen. Armand moest dus zonder dralen er op uit om een schuilplaatsje voor hun liefde te zoeken. Gelukkig was zijn beurs vrij goed voorzien; maar daar hij nog zoo goed als onbekend was met de hulpmiddelen, die Parijs in dergelijke gevallen aan biedt, besloot hij een zijner medestudenten, Tkeodoor Verdier, in den arm te nemen. Dit beminnelijk jongmensch, die een weinig ouder was dan Armand, was gewoon hem om zijn strenge zeden f e plagen en noemde hem vaak lachende »De jongejuffrouw Bernard". Hij woonde ook bij zijn oude lui in. Maar zijn moeder hield te veel van hem en van de vrijheid die hare toegevendheid hem liet, maakte hij natuurlijk misbruik. Hij was reeds bekend in de quartier Latinrookte ontelbare siga retten, maakte verzen naar den laatsten smaak, bezocht verscheidene cafés, style Louis XIII, waar al te dartele vrouwen verfoeilijk bier schenken; en, ofschoon hij een goede opvoeding had genoten en als het moest, zich heel fatsoenlijk kon gedragen, had hij bij Mevr. Bernard des Vignes reeds bij de eerste kennismaking een zeker wantrouwen opge wekt en dikwijls had ze tot haar zoon gezegd: Ik ben niet erg op je vriend Hij heeft een ongunstig voorkomen. Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1