Voortdurende huiselyke onaangenaamheden schynen de oorzaak van dit bloedig drama te zyn geweest, dat plaats had in een slop aan de Biltstraat, terwyl de vrouw bezig was de nieuwgehuurde woning schoon te maken. Middelburg, 6 Febr. De zaak tegen C. S., beklaagd van poging tot moord op Helene van Schaik, op Nieuwjaarsdag, op den 's Heer Hendrikskinderendpk onder Goes, zal voor de rechtbank alhier worden be handeld Vrijdag 14 Februari a.s. In deze zaak zullen door het O. M. 9 getuigen worden voorgebracht. In plaats van den door de rechtbank ambtshalve aan beklaagde toegevoegden verdediger den heer mr. Lucasse, zal de heer Mr. M. Jacq de Witt Hamer, als verdediger, door beklaagde gekozen, voor dezen optreden. De wegens ziekte uitgestelde zaak tegen J. W. W. (moord te Hulst) zal Dinsdag den 18en Febr. a.s. worden behandeld. Ierselce, 6 Febr. Op het einde van deze of in het begin der volgende maand hoopt de muziek- vereeniging »Mozart" haar tweede winterconcert te geven. Influenza is ook hier weder de oorzaak dat het niet vroeger plaats heeft. Zoo dikwijls wordt er gezegd »op Ierseke kan geen vereeniging blyven bestaan." Zoo menigmaal is er wat opgericht, het kwam spoedig tot bloei, tot grooten bloei zelfs en heel gauw ging het weêr kwynen. Het woord van een onzer dichtprs Bloeitijd duurt maar kort", was ook altijd toepaaselyk op onze ver schillende vereenigingen. Wie had b.v. kunnen denken, dat ons departement van 't Nut zoo spoedig achteruit zou gaan. Het bestuur heeft zeker alle pogingen in 't werk gesteld om »het Nut" te doen bloeien. De voorzitter, de ziel van deze vereeniging, heeft er zeker ook geen schuld aan, dat zy etervende is. Hoevele zangvereenigingen zyn er niet opgericht en allen gingen henen. Nu ook weer met het Musschengilde. Naar wij vernemen zal dit ook weldra ontbonden worden. Waarom? Zyn er geen musschen meer te veel? Dit zullen de boeren en de tuiniers ondervinden. A.s. Maandag zal de penningmeester rekening en verant woording doen van zijn beheer over 1889. Goes, 5 Febr. Gisteren avond had in de zaal der sociëteit »Van Ongenuchten Vry" de aangekondigde soirée plaats, georganiseerd door eenige dames en heeren, tot bestrijding der kosten van het jongste St.-Nikolaasfeest voor arme kinderen. Het programma bestond uit »De Werkstaking", tooneelspel, bewerkt door Rosier Faassen; »Het Panopticum"; Hector", blijspel in één bedryf door von Moser, welke stukken werden afgewisseld door pianospel en zang, en welk programma op uitstekende wijze werd besloten door een tableau-vivant, voorstellende v. d. Werff, bij het beleg van Leiden, en uitgevoerd door de gymnastiek vereniging Hercules." Te oordeelen naar de talryke bijvalsbetuigingen vielen de opgevoerde stukken zeer in den smaak van het talrijke publiek, zoodat men met genoegen kan constateeren, dat de soirée èn voor de heeren en dames die het initiatief namen, èn voor de medewerkenden een waar succes mag genoemd worden. Tot president der feestcommissie voor het aan staande congres is benoemd de heer v. d. Bilt La Mothe, die bij zooveel dergelijke gelegenheden zyne sporen zoodanig heeft verdiend, dat men moeilyk beter keuze had kunnen doen. De heer C. Risseeuw is commissaris voor het logies, de heeren Ochtman, Labryn en Zuidweg voor den rytoer. Door de afdeeling Heinkenszand der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw worden pogingen in het werk gesteld om eene onderlinge hagelassurantie- maatscbappy in het leven te roepen. Nu de nood lottige gevolgen van den hagelslag des vorigen jaars nog zoo versch in het geheugen van den landbouwer liggen, is het tijdstip voor de oprichting eener derge lijke vereeniging gelukkig gekozen. Het is voor de landbouwers zeer wenschelyk dat de deelneming zoo algemeen mogelyk zy. Wolfaartsdijlr, 6 Febr. Gisteren avond was aan een talrijk en fatsoenlijk publiek in de dorps herberg een genotvolle avond toegeschikt, welke aan de gekoesterde verwachting alleszins heeft beant woord. Van wege de hier bestaande sociëteit: vNut en Genoegen", was toch die avond tot hare jaarlyksche buitengewone vergadering bestemd, ten einde eene vernieuwde proeve te leveren van het doel harer vereeniging, n.l. de welsprekendheid te beoefenen en het gezellig samenzijn te bevorderen. Te dien einde werden op een fraai ingericht tooneel een tweetal stukken, als: »Jocrisse de vondeling" en »een luister vink", respectievelijk door 5 en door 7 harer leden ten uitvoer gebracht, en dat deze zich uitmuntend van hunne taak hebben gekweten, was blijkbaar uit de luide toejuichingen, daaraan telkens te beurt gevallen. Maar ook daarenboven werden, zoo vóór als tusschen en na die tooneelvoorstellingen, verscheidene geestige en luimige bijdragen ten gehoore gebracht, welke mede niet weinig bevorderlijk zijn geweest, om een onschuldig genot te doen smaken, wat door de Sociëteit beoogd en klaarblijkelijk verschaft is geworden. komt en na zijn boeken op de tafel te hebben gegooid, haar vroolijk om den hals springt. Dag, mijn jongen, zegt de kolonel, wil je me wel eens een handje geven? Armand kent dien bezoeker met dat ernstige gelaat nauwelijks. Hij is wat schuw van aard. Hij neemt echter de hand, die hem wordt aangeboden, aan, maar alleen uit beleefde gehoorzaamheid en zijn groote zwarte oogen drukken onrust, bijna wantrouwen uit. Mevr. Bernard heeft haar zoon gadegeslagen. Ze ziet hoe vreemd die man en dat kind elkander zijn en eensklaps wakker geschud door het bewonderenswaardig, het alvermogend moederlijk instinct, voelt ze een gloed van schaamte haar naar de wangen stijgen. Groote God, waar dacht ze toch daareven aan Dan staat ze uit haar fauteuil op, trekt Armand dicht naar zich toe en terwijl ze een harer handen liefkozend op het hoofd van den knaap legt, zegt ze met kalme stem en neergeslagen oogen tot den kolonel, die voor haar staat Ik ben u nog een antwoord schuldig, mijn beste mijnheer de Yóris en het zal even openlijk zijn als uw vraag. Ik geloofja, ik geloof dat ge beter deed naar Algerije te gaan. En na een beleefden groet vertrekt de kolonel met vasten tred, als een soldaat, wien zyn kapitein gezegd heeft zich te laten doodschieten en dat bevel volbrengt. Het is dus beslist. De schoone Mevr. Bernard de Vignes zal niet hertiwwen. Sedert dit beslissend uur nam de liefdé der weduwe voor haar zoon toe in verhouding van het offer dat ze hem gebracht badze werd nog hartstochtelijker, ja, grensde aan jalouzie. Ze kon niet meer buiten het gezelschap van Armand. Ze wilde hem voortdurend onder de oogen hebben of althans weten dat hij thuis was, in hare onmiddel lijke nabijheid. Ze leed in zijne afwezigheid, die toch nooit lang duurde, daar hij aan het lyceum alleen de lessen volgde en het gebeurde vaak dat ze door een onweerstaanbaar verlangen gedreven om hem een half uur eerder te zien, haar rijtuig ont bood en zich tot aan de deur van Louis le Grand Het overlijden op den 3den dezer te Utrecht van den oud-hoogleeraar Christophorus Henricus Diedericus Buys Ballot, zoon en kleinzoon van Predikanten, die by onderscheidene Hervormde gemeenten in Zeeland eenen gunstigen naam hebben achtergelaten, mag met recht een groot verlies geacht worden voor de weten schap der meteorologie, waarvan hy de grondlegger verdient genoemd le worden. Te Kloetinge den 10 October 1817, en alzoo op Zeelands grond geboren, mogen de Zeeuwen er fier op zijn, hem in de ry hunner beroemde gewestgenooten te kunnen opnemen. Stavenïsso, 6 Febr. Volgens den door het K. N. Meteorologisch Instituut te Utrecht alhier ge plaatsten regenmeter, viel er in Januari 1.1. 80 m.M. regen, verkregen in 14 aftappingen, wat voor de ge meente Stavenisse maakt de niet onaanzienlijke hoe veelheid van 966,400 M3. of 9,664,000 H.L. De meeste regen viel den 29 dier maand, zynde 18,5 m.M. De hoogste barometerstand was 778 m.M., de laagste 734 m.M. In de afgeloopen week deden zich alhier 4 gevallen van diphteritis en croup voor, waarvan 3 met doodelyken afloop. Zierikzee, 7 Febr. Door de arrond.-rechtbank zijn heden veroordeeld: le. J. H. C., schipper en A. C., schippersknecht, beiden te Alkmaar, No. 1 vrygesproken, No. 2 wegens mishandeling tot 5 boete, subs. 8 dagen hechtenis; 2e. J. S. Bz., visscher te Tholen, wegens mishande ling, tot f 10 boete, subs. 20 dagen hechtenis; 3e. J. S., arbeider te Poortvliet, wegens mishande ling, tot 2,50 boete, subs. 5 dagen hechtenis; 4e. M. Y., huisvrouw van J. van den B., arbeidster te St. Maartensdyk, wegens eenvoudige beleediging, tot 1 maand gevangenisstraf; 5e. C. K., kleermaker te St. Maartensdijk, wegens eenvoudige beleediging, tot 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis 6e. S. de R., C. Z. en P. O., arbeiders te Poortvliet, wegens diefstal door meer dan 2 vereenigdo personen, ieder tot 6 weken gevangenisstraf; 7e. D. G., landbouwersknecht te Scherpenisse, wegens mishandeling, tot 4 maanden gevangenisstraf. Op de voordracht voor onderwijzer aan eene school voor M. U.L. O. te Vlaardingen, komt als No. 2 voor, de heer J. C. Nardten te Zierikzee. -- In de Woensdag door den dykraad van het calamiteuse waterschap Bruinisse gehouden vergadering werd de voorgestelde wijziging der begrooting voor 1889/90 met algemeene stemmen goedgekeurdde omschrijving der gewone onderhoudswerken voor 1890/91 vastgesteld tot een bedrag van 5877,01en ten gevolge van de, door de laatst gedane peilingen, verkregen ongunstige uitkomsten ten aanzien van den onderzeeschen oever aan den stoofpolder, buitengewone voorziening door steenstortingen hoogst noodzakelijk geacht en daarvoor eene uitgaaf van plus minus ƒ8000 vastgesteld. Vooraf zal echter een nader onderzoek door helm- duiking worden ingesteld, waarvoor een crediet ver leend is van ƒ150. Ten slotte werd gunstig beschikt op het ingekomen verzoek van den waterbouwkundigen ambtenaar des polders, om zich te mogen belasten met het opmaken van een ontwerp c. a. voor de begrooting der haven van Bruinisse en het houden van het oppertoezicht op de uitvoering van die werkenvoor het dagel jjksch toezicht moet reeds een opzichter benoemd zyn ad 2,75 per dag. In een Dinsdag morgen te Colynsplaat gehouden raadsvergadering is het voorstel van Burgem. en Weth. tot den aankoop van een huis en de verbouwing daar van tot eene geneesheerswoning met 1 stem meerderheid verworpenburg. en weth. werden echter door den raad gemachtigd voor hetzelfde doel een huis te huren. Verder werd besloten een der lokalen der open bare school af te staan tot het houden van zangoefe ningen van de pas opgerichte zangvereeniging. Naar wij vernemen zal de keuring van fokdieren door de commissie ter verbetering der paardenfokkery in Zeeland, voor Zeeuwsch-Vlaanderen plaats hebben op Dinsdag den 11 Februari, des voor middags 10 ure te Oostburg en op Woensdag 12 Februari, des voor middags 11 ure te Hulst. In de vorige week zijn te Bergen op Zoom naar het buitenland verzonden circa 750.000 oesters en 200 balen mosselen. Prijzen onveranderd. Oesters per duizend imperialen onbepaald, le soort (best) 40 42, le soort (gewoon) 37 a 38, 2e soort (best) 27 a 30, mindere soorten niet verhandeld. Pryzen der mosselen per baal, le soort 2,50 en 2e soort 1,35. Professor P. van Geer doet in de Vragen des Tijds nogmaals een poging om bij de aanhangige pen sioenregeling de goede beginselen te doen zegevieren. Opnieuw verdedigd hy de opneming van reeds gepensi oneerden in het weduwenfonds, omdat ook zij hebben bijgedragen tot het grondkapitaal ervan de mil- lioenen die te veel voor het pensioenfonds zyn betaald. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft den land bouwer W. S., to Luiksgestel, schuldig verklaard aan liet brengen. In den regel kwam ze dan veel te vroeg, en wierp ongeduldige blikken op de deur, als een verliefde, die het eerst op de afgesproken plaats is gekomen. Eindelijk hoorde ze den roffel van den trom, die aankondigde dat de lessen geëindigd waren en als bet soms gebeurde dat Armand een der laatsten was, leed ze inderdaad en dacht er haast over hem er een verwijt van te maken dat bij niet aan zijn hart gevoeld had dat zij, zijn moeder, hem aan de deur wachtte. Ze liet hem spoedig instappen, drukte hem aan haar borst en kuste hem vurig op het voorhoofd, alsof hij van een lange reis terug kwam en gedurende den geheelen terugrid hield ze hem omklemd, als een gierigaard zijn schat. Soms gebeurde het wel, dat Armand al pratende en lachende uit school kwam met een makker. Dan deed Mevr. Bernard hem wel twintig vragen: »Hoe heet hij? Wie is hij? Wat doen zijn ouders? Is het je werkelijk ernst vrienden met hem te worden?" En wanneer Armand dan vol geestdrift en met den warmen gloed, zijn leeftijd eigen, over zijn jeugdigen medescholier sprak, zijn verstandigheid of goedheid prees, gevoelde Mevr. Bernard zich pijnlijk aange daan en wantrouwde dien vreemden indringer, die haar als 't ware iets van haar zoon ontnam. Het was onrechtvaardig, ze wist het en beschuldigde er zich vaak van. Moest ze zich juist integendeel er niet over verblijden, dat Armand innemend en vriendschappelijk was? Noodig dat jonge mensch eens uit bij je aan huis te komen, zeide zij, terwijl ze zich geweld aan deed. Het zal me veel genoegen doen hem eens te zien. En als ze dan den schoolmakker weer zag, deed ze moeite vriendelijk jegens hem te zyn, als om zich zelve te straffen voor haar zelfzuchtige moederliefde. Maar het ging haar slecht afze was haar te sterk, en Mevr. Bernard was niet eer op haar gemak alvorens de andere vertrokken was en haar zoon weer geheel en al haar toebehoorde, haar alleen. Armand gaf zich volkomen rekenschap van de zelfzuchtige, achterdochtige liefde zijner moeder. Want verstand en gevoel waren bij hem bijzonder vroeg ontwikkeld; juist door zijne eigenaardige moord op zyn 26-jarige nicht en hem veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Door wylen mevr. Cremers, overleden te Arnhem, moet een legaat van 100,000 vermaakt zyn aan de Katholieke scholen aldaar. Een genie-kazerneEen soldaat der genie, die te Utrecht in de provoost zat, is ontsnapt, door met een bank een gat te stooten in den muur die zijn kamer" van den corridor scheidde. Hij werd met be hulp der politie weder aangehouden en naar de provoost van de infanterie-kazerne overgebracht. Een drama op zee! Op een der booten van de Maatschappij »Nederland" werd gedurende een reis naar het vaderland het vol gende drama afgespeeld: Onder de torugkeerende koloniale troepen bevond zich een soldaat, dié onder verdenking stond in Indië een kameraad te hebben vergiftigd, doch waarvoor het bewys nooit geleverd was. Hetzij tengevolge der op hem rustende onware ver denking, hetzij uit wroeging, de man maalde en in zijn ijlhoofdigheid gaf hij steeds de verzekering onschuldig te zyn aan den dood van zyn kameraad. De ongelukkige deed echter niemand kwaad en liep op het schip rond, terwyl de dokter hem onder behan deling en toezicht had. Op een goeden dag echter was hy in de kaarten- kamer van den kapitein bezig een revolver te probeeren, die gelukkig niet geladen was. Toen de kapitein binnen kwam, hem het pistool afhandig maakte en er hem op wees, dat hij niet in de kamer mocht komen, veel minder de voorwerpen aanraken, vroeg de ongelukkige of de kapitein geen patroontjes had voor den revolver. De dokter kwam juist binnen en de kapitein wees *op zijn voorhoofd, ten bewijze dat het niet pluis met hem was. Of de waanzinnige begreep dat men hem onder strenger opzicht zou stellen, is moeielyk uit te maken, doch eer de kapitein en de dokter er aan dachten, vloog de ongelukkige de kaartenkamer uit en sprong over boord. De dokter riep onmiddellijk: »een man over boord de machine stopte, de reddings middelen werden in dienst gesteld, doch vergeefs, hy was in den onmetelyken Oceaan verdwenen. Wie weet wat deze ongelukkige krankzinnige geleden heeft, voor hij deze laatste sprong waagde; hetzij dat wroe- ding over de daad, of smart over de valsche beschul- giging hem zinneloos maakte. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Chr. Ger. Gein. te Oud-Vosmeer, ds. S. de Jager te Serooskerke (Walcheren.) Bedankt voor het beroep naar Kats door ds. R. W. F. Kijftenbelt te Hoevelaken. Door de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Groningen is ten behoeve van de armen dier gemeente, die lijdende zijn aan griep, een buitengewone collecte gehouden, welke 1140,23 heeft opgebracht. Gemengde Bericliten. De schuld der Amerikaansche Staten is in de afgeloopen maand verminderd met '122 millioen dollars. De particu liere zaken schijnen er echter niet zoo goed te gaan, want in het afgeloopen jaar hebben er niet minder dan 10.822 bankroeten plaats gehad, met een totaal aan schulden van pl.m. 370 millioen gld. In Amerika zijn op dit oogenblik niet minder dan 70,000 advocaten. Ieder advocaat doet na tuurlijk zijn best een drukke practijk te krijgen. Wat moeten er dus een twistgeschillen in de Vereenigde Staten zijn. Een dame in Amerika heeft dezer dagen een lapjesdeken voltooid, waaraan zij 47 jaren gewerkt heeft en die uit ruim 30,000 verschillende lapjes bestaat. In Zuid-Leaven- worth (Amerika) is eene anti-kusvereeniging opgericht, wier leden zich moeten verbinden vóór hun huwelijk geen man te kussen. Tot heden bestaat de vereeniging echter nog slechts uit drie leden, die te zamen 193 jaren tellen. Dezer dagen werd een reiziger in manufacturen, die na toestemming van een winkelier te Z. zijne goederen had uitgepakt, door deze op het onverwacht, zonder eenige aan leiding, bij den arm gevat en met zijn stalen de straat op- gesmeten. Wat zou die winkelier daarvan zeggen als hem zoo iets gebeurde, wanneer hij in het Thoolsche land of elders zijn waren aanboodt. Zou hij dan als een mof aan de mol wegkruipen? De kerkeraad te P. stuurt een daglooner uit om in hare plaats een dominé te gaan hooren. Dat dit een alleszins bekwaam man is, kan hieruit blijken, dat hij voor een orthodoxe gemeente een moderne predikant liet beroepen. Als nu die eerwaarde heeren niet totaal onder den duim van een victorie-kraaienden zitten, dan hoopt men dat zij hun geld wat beter zullen besteden of dat zij hunne plaats zullen inruimen voor personen, die zich niet onbe rekend achten voor de hen opgedragen taak. Een oude dragonder en een kaffermeid worden aangeraden des Zondags avonds niet in het Beddesteegje te staan praten en geen briefjes af te geven aan personen, wien het niet betreft. Zij moesten ook geen praats hebben van jongens, waarvan niet veel te zeggen valt, want dat zou wel eens verkeerd kunnen uitkomen. De meid uit de pastorie te Ou. moest zich wat fatsoenlijker gedragen en des Zondags avonds zoo niet voor gek loopen, dat staat toch niet voor een meisje, dat zich fatsoenlijk wil genoemd zien. Neeltje' wil geen kwaad van and'ren spreken, Gij zijt toch ook vol gebreken, opvoeding; altijd alleen, erg vertroeteld, bijna uit sluitend onder vrouwen. Toch was hij vrij gebleven van die verkeerde eigenschappen, die verwende jongelieden gewoonlijk aankleven. Dit buitengewone kind, dat uitmuntend studeerde en al spelende al de academische lauweren plukte, begreep, vergaf en bewonderde het moederharte, dat hem beminde met een liefde, zoo afgunstig en zelfzuchtig, dat ze hem bijna een last moest zijn. Hij vereerde zijn moeder dan ook als een heilige en behandelde haar met de kieschheid van een man. Mevr. Bernard gevoelde zich oneindig gelukkig wanneer ze ervoer hoezeer ze werd bemind. Dan verweet ze zich dat ze te veel in haar zoon opging, dat ze hem al te veel bij zich hield. Ze lokte de makkers van Armand in haar huis, ontving hen met liefde en wilde haar zoon zelfs meer vrijheid geven. Maar wel verre van er misbruik van te maken, zooals ieder ander jongeling zou hebben gedaan, verdubbelde hij zijn genegenheid en zijn oplettendheden jegens haar. Gedurende ver scheidene jaren was ze de gelukkigste aller moeders. Het was een harer grootste genoegens te voel aan den arm van haar zoon uit te gaan. Hij was in zijn laatste studiejaar, was een slank, bekoorlijk jongeling geworden, die zich net kleedde en beschaafd gedroeg. Wat Mevr. Bernard betreft, zy deed haar zes en dertig jaren eer aan. Vele hoofden wendden zich om wanneer zij voorbij gingenmaar de schoone weduwe bemerkte niet eens dat alle mannen nog een blik voor haar over hadden, zoo sloeg zij de vrouwen gade om in hare oogen, die vol welbehagen op den jongeling rustten, dien vluchtigen glimlach te ontdekken, die duidelijk uitdrukt: »Wat een schoone knaap". Hij scheen er overigens volstrekt niet op te letten, wat zijn moeder te meer behaagde, daar dit voor baar een bewijs was dat haar zoo ver standige, zoo vroeg ontwikkelde zoon, tegelijkertijd zoo rein was en zoo onbewust van zijne schoonheid. Toch dacht ze somtijds aan die ernstige overgang, aan die geduchte ommekeer, die den jongeling tot man maakt. Ja, eens zou de dag aanbreken de vervloekte dag waarop haar Armand eene andere vrouw, anders en meer zou beminnen dan haar. Zoo smartelyk leed ze bij die gedachte, dat ze er niet En al hebt ge een tong vol venijn, Daar zullen de rnenschen niet bang van zijn. Een oude huurkoetsier te Kr. wordt aangeraden om zoo dikwijls niet naar de vrouw van een arbeider te gaan, want de rnenschen weten wel waarom het te doen is. »Enfin," zegt de kleine Johanna onder St., »nu ik het zout niet tot smelten heb kunnen krijgen, is het toch een eerenaam voor mij en mijne verdere familie; nu ik er weer klaar voor ben, zal ik weêr mijn gang maar gaan zooals voorheen." Te Re. zal eerstdaags ten tooneele gevoerd worden»Lena van de regtoog, of de schijnheilige," tooneelspel in 5 bedrijven. 1ste bedrijf, de ontmoeting van Lena met haren ouden vriend Koenraad; 2de bedrijf, de omhelzing enz.; 3de bedrijf, Jan voltooit den schouwburg; 4de bedrijf, Lena in tweestrijd of hare oogen bekennen schuld; 5de bedrijf, Jan volgt zijn vader naar de platte pit. Kaarten zijn gratis te bekomen bij Pieter Spek. Ingezonden Stukken. Maatschappij ter bevordering van Toonkunst. Afdeeling Zierikzee. Honny soit qui mal y pense. In het begin dezer week werden de leden dezer afdeeling door het bestuur verrast met een zendbrief om bijdragen tot dekking der kosten voor de uitvoering van het Oratorium »Elias" door de zangvereeniging der afdeeling. Zooals het bestuur zelf erkent, eischt de uitvoering van een dergelijk oratorium groote krachten, zoowel wat betreft orkest, koor als solistendeze laatsten dienen wel artisten te zijn om het geheel tot zijn recht te doen komen, en dat dit alles ook groote onkosten na zich sleept enz.de heerendie het bestuur uitmaken, waren toch meermalen in de ge legenheid zoo te Amsterdam, Utrecht en Rotterdam om dergelijke toonwerken op uitstekende wijze te hooren uitvoeren, dus te meer onbegrijpelijk is het van het bestuur om de zangvereeniging eene dergelijke zware taak op te dragen, die zij niet vervullen kan en waartoe hare krachten tekort schieten, waarbij nog komt, dat de oefeningen door de heerschende ziekte dezen winter slecht bezocht werden, zoodat nu het seizoen ten einde spoedt, dit toonwerk niet genoeg ingestudeerd is en daardoor zeer gebrekkig of ten slotte met stukken en brokken ongenietbaar ten ge hoore zal gebracht worden. De rechtmatige klacht, die men reeds voorlang en nu wederom van de leden der Afdeeling, naar aan leiding van meergemelde zendbrief hoort, en thans pas geeft om in het midden gebracht te worden, is deze: »Wat hebben wij dezen winter voor onze con tributie aan de Maatschappij van Toonkunst gehad", en ik voor mij als lid kan antwoorden(als de uit voering doorgaat) un grand rienniets-, kan men het dan niet goed noemen dit onder de aandacht van het bestuur te brengen, ter voorkoming van het bedanken der leden. In eene kleine omgeving toch als Zierikzee, waar eene afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst bestaat en nog al met betrekkelijk vele leden, moest het saldo van f 2G0,in meergemelden zendbrief voorkomende, dunkt mij aangewend worden, om te voldoen aan hare roeping, tot onderling genoegen der leden, en niet tot een amusement van weinigen, en m. i. zou dit te bereiken zijn door het geven al ware het dan ook maar van één conceit, zooals wel meer heeft plaats gehad, door een strijk-quartet van meesters, die klassieke stukken konden ten gehoore brengen te engageerende heer Ezerman is eene sonate of concertstuk voor piano of vleugel wel toe vertrouwd, in het quartet vond men dan wel een goede solo-viool en met eene artiste voor den zang (geen dilettante), kon men dan een goed programma maken. Mij dunkt de gelden waren dan wel tot aller genoegen goed besteed en zou dit wellicht meer aan leiding geven tot werving van leden, meerdere con certen in dien geest, en bijdragen van de leden tot een dergelijk doel voor het vervolg. Indien het bestuur een en ander nog eens in over weging zou willen nemen, dan hadden wij nog iets in dit seizoen. Een lid der Maatschappij van Toonkunst Afdeeling Zierikzee. VERSCHEI DENHEI I~>. De slavernij in Xnrkije. Europa maakt zich in den tegenwoordigen tyd ernstig bezorgd over de gebreken der zuster-werelddeelen en vooral Afrika u.ag zich in deze belangstelling verheugen. Groote plannen worden beraamd om aan den handel in slaven in het zwarte werelddeel perk te stellen. Men spreekt van expeditiën te land en te water om de langer bij stil wilde staan en haar uit haar geest zocht te verdrijven. O, zeker, maar later, o, veel later eerst, als Armand was gepromoveerd in de rechten, wanneer hij een loopbaan zou hebben ge kozen, zou hij huwen! Dat was zeer natuurlijk! En dan zou ze ook redelyk zijn; ze zou hem een gezellin helpen zoeken, die hem gelukkig zou maken. Maar eene minnares, eene dievegge van onschuldige hartenzij was in de oogen der Corsikaansche een gruwel, in die der veeleischende, zelfzuchtige moeder, een vervloekte vijandin, aan wie ze niet kon denken, zonder de tanden op elkaar te klemmen en van toorn te beven. IV. Deze toekomstige mededingster bracht Mevr. Bernard des Vignes zelf in haar huis, op het oogen blik dat haar zoon, die nu twintig jaren was ge worden, aan zijne rechtsstudiën begon. Ze heette Henriötte Perrin en was een eenvoudig huisnaaistertje. Een vriendin van Mevr. Bernard, een dame, bekend om hare weldadigheid, had haar dit jonge meisje warm aanbevolen. Op nauwelijks negentien-jarigen leeftijd reeds wees, moest ze van hare schrale verdienste drie francs en den kost leven en kon dan nog eene oude, zeer bejaarde tante, bij wie ze inwoonde, onderhouden. Op het eerste gezicht reeds wa3 Mevr. Bernard met dat schoone kind, zoo bevallig, zoo zedig, zoo smaakvol gekleed in het japonnetje, dat misschien slechts enkele stuivers den meter kostte, ingenomen. Ze verwierf ook de vriendschap van Léontine, de oude kamenierster, die de gunstigste rapporten omtrent haar aan hare meesteres uitbracht. Die arme kleinezeide ze tot Mevr. Bernard. Dat komt me daar al om acht ure te voet en nog nuchter heel uit de wijk Vaugirard. Dan geef ik haar haar koffie en dadelijk gaat ze aan het werk in de kleine salon voor het venster, en men hoort haar niet meer. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 2