ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 6 Februari 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUW STIJDUMGEN. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 4.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5806. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Het is een der meest gelukkige verschijnselen van den tegenwoordigen tijd, dat, waar bijna zonder onderscheid erkend wordt, dat de maatschappelijke positie der mindere klassen te wenschen overlaat en zij billijkerwijze aanspraak maken op verbetering van hun lot, het niet bij de erkenning dier billijkheid blijft, maar werkelijk de hand aan den ploeg wordt geslagen om verbetering aan te brengen. Vooral is het toe te juichen, dat de verbetering der sociale toestanden niet over wordt gelaten aan particuliere krachten, die, hoe goed ook georganiseerd, toch niet wedijveren kunnen met de macht van den staat, maar dat het juist de regeeringen zijn, die, schier allerwegen, open oog en oor hebben voor de grieven der arbeidende klassen, om langs wettelijken weg daaraan te gemoet te komen. Een der bewijzen, die voor het bovenstaande zijn aan te halen, leverde dezer dagen wederom de Keizer van Duitschland. Zijn rijk vooral was in den laatsten tijd het tooneel waar de strijd tusschen arbeidèrs werd gestreden en vooral waren het de werkstakingen in de mijnen in het vorige jaar, die menig gebrek aan het licht brachten. Zooals men zich herinnert, heeft de regeering toen eene commissie benoemd ten einde te onderzoeken in hoeverre de mijnwerkers gelijk hadden en wat er zou kunnen geschieden, ten einde aan hunne rechtmatige grieven te gemoet te komen. De Keizer echter, niet tevreden met dit officieele onderzoek, doch begeerig om den toestand te leeren kennen zooals zij werkelijk is, droeg zijn vroegeren leermeester, den geheimraad Hinlzpeter, op, een verslag uit te brengen omtrent den algemeenen toestand in de mijodistrieten. Ten gevolge van dit verslag en ook omdat Vorst Bismarck van den last der binnenlandsche staatkunde gaarne voor een deel werd ontheven, is thans tot minister van koophandel in Pruisen benoemd Baron Berlepachopper- president der Rjjnprovincie. De betrekking van Minister van Koophandel heeft Vorst Bismarck tien jaren vervuld; gedurende dit tijdvak echter waren de afdeelingen mijnwerken en ijzersmelterijen ge voegd bjj het departement van openbare werken. Daar de Minister van Openbare werken echter thans zooveel te doen heeft met de staatsspoorwegen zijn deze afdeelingen gevoegd bijKoophandel. De be noeming van Baron Berlepech tot Minister is daarom zoo gewichtig omdat hij tijdens de groote werkstaking der mijnwerkers in het vorige jaar zooveel heeft bijgedragen tot de verkrijging van een vreedzame oplossing daarvan. Persoonlijk stelde hij zich in gemeenschap met de werkstakers, weigerde tegen den drang van hooggeplaatste autoriteiten in, om de hulp der militaire macht in te roepen en drong bij de Regeeving aan op het volgen eener voorzichtige en verzoenende handelwijze. Een Minister met dergelijke anticidenten kan den mijnwerkers een waarborg zijn, dat hunne belangen door de Regeering niet uit het oog zullen worden verloren. Den Minister wacht dadelijk de belangrijke werkzaamheid om zich bezig te houden met de arbeidswetgeving, waar die zal worden aangemeld met een ontwerp omtrent het instellen van raden van nijverheid en verzoening. Ondanks dit bewijs dat de Regeering aan hunne eischen gehoor schenken wil, blijft het onder de mijnwerkers verre van rustig. Te Essen zou Zondag eene vergadering gehouden worden van alle vroegere gedelegeerden der werklieden in de steenkolenmijnen van Rijnland en Westfalen, ten einde te beraad slagen over een gemeenschappelijk optreden in zake de bekende eenheid der werkstakers. De politiek blijft rustenalle afgevaardigden zijn bezig zich gereed te maken voor den strijd, die bij de aan staande verkiezingen zal gestreden worden. Ook in Frankrijk blijft de arbeiders-wetgeving aan de orde. Door een der afgevaardigden in de Kamer is voorgesteld een ministerie van nationalen arbeid te vormen. Daarin zouden naast een aantal leden der Kamer en van den Senaat, allerlei specialiteiten in zake arbeidskwesties zitting nemen en deze commissie zou zich bezig hebben te houden met de behandeling en oplossing van alle sociale- en oeconomische vraagstukken. Voorwaar een reuzentaak, waarvoor zelfs deze zeer groote en uit verschillende bestanddeelen bestaande commissie wel niet bekwaam zal bevonden worden. De Kamer nam een voorstel aan om eene commissie van 33 leden te benoemen voor spoorweg-aangelegenheden en verder verscheidene voorstellen aangaande de eischen voor het verblijf van buitenlandsche werk lieden in Frankrijk. Naar de laatste berichten mede- deelen zou er eene oneenigheid zijn ontstaan tusschen den Minister van Justitie en de heer Rouvier in zake het instellen van eene vervolging tegen de directeuren van het Comploir d'Escomte. Van het geschil tusschen Portugal en Engeland lekt niet veel uit. Naar het schijnt wil het nieuwe Ministerie het betwiste grondgebied eerst doen ontruimen, opdat de juistheid der houding van Portugal niet zou kunnen worden betwijfeld. De oorzaak der moeilijkheden, Serpa Pinto, blijft voor- loopig in Afrika zonder bijzondere zending en gaat dus niet naar Amerika. Zijne terugkomst naar Portugal wordt echter uitgesteld, omdat dit allicht aanleiding geven zou om de kalmte, die langzamer hand terugkeert, weder te verstoren. Algemeen is in Spanje de vreugde over de herstelling van den jongen Koning. Een plechtig Te Deum is te Madrid in de kerk van Sint Fransiscus gezongen, waarbij de Koningin en vele leden der kamer, alsmede vele staatslieden tegen woordig waren. Wat echter vooral opmerkelijk isis de brief dien de bekende republikein Castelar aan een hooge hofbeambte geschreven heeft, waarin hij hem verzocht der Koningin-regentes uit zijn naam geluk te wenschen met het herstel van den jongen Koning. Gedurende de ziekte van den Koning heeft hij tweemaal daags inlichtingen genomen aangaande zijn toestand en hij voegt er den wensch zijns harten by, dat hij mocht herstellen, hij, die nu tweemaal Koning iseens door de wetten des lands, ten tweede male door de Voorzienigheid. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben de nieuwe republiek van Brazilië erkend. Tevens heeft het huis van afgevaardigden een ontwerp aan genomen, waarbij besloten werd eene wereldtentoon stelling te houden en waarbij de stad New-York gemachtigd wordt om voor dat doel eene som van 10 millioen dollars te besteden. Amerika. Drie Amerikaansche tooneelgezelschappen zjjn ge- ruimen tijd ingesneeuwd geweest op den Central Pacific-spoorweg. De Howard Variety Company bracht veertien dagen in een waggon door, onder schrikkelijke ontberingen, daar de levensmiddelen zeer schaars waren en brandstof eindelijk geheel ontbrak in de felle koude. Engeland. Londen, 3 Febr. Parnell heeft zyn proces wegens laster tegen the Times ingetrokken, daar de directie van het blad vijfduizend pond schadevergoeding heeft aangeboden. Parnell had oorspronkelijk honderdduizend pond geëischt. Er bestaat thans alle grond voor het vermoeden, dat het Engelsche schip „Erin", 28 Dec. van New- York naar Londen met goederen en vee vertrokken, met man en muis is verongelukt. Een boot werd den 9 Jan. door den gezagvoerder van het te Bremerhaven binnengekomen stoomschip „Creole" aangetroffen, waar uit hy verscheiden zaken, gemerkt „Erin", heeft aan boord genomen. In de nabijheid zag men veel wrak hout en veehokken dry ven vermoedelijk was dat alles van gemeld stoomschip afkomstig. De equipage bestond uit 57 koppen en er waren 15 veedryvers ter verzor ging der 500 stuks vee aan boord. Italië. By het doorbreken van een bastions-muur van het fort St. Aoge te Rome, dat ter wille van een straat- verbreeding gedeeltelyk wordt geslecht, heeft men den cylindervormigen toren ontdekt, welken Paus Nicolaas V omstreeks 1445 heeft laten bouwen. Het binnenste van dien toren is een goed bewaard gebleven cel, vol i steenen kogels van allerlei aard (er worden slechts j weinig ijzeren gevonden) en met een deur uitkomende in een gang, welke door den ringmuur rondom het i fort liep. Men hoopt dat de geheele toren te worden. voorschijn gebracht en dan in wezen gelaten z Duitschland. Te Essen is Zondag wederom eene vergadering ge houden van gedelegeerden uit de mijnwerkers in Westfalen en de Rijnprovincie. Er waren er slechts weinig opgekomen. Volgens een voorloopig bericht is het er vry onstuimig toegegaan, maar is tevens het vooruitzicht op werkstaking aanmerkelijk verminderd. Aan den eisch tot loonsverhooging werd namelijk wel vastgehouden, doch blykens het verhandelde scheen het ten slotte in de bedoeling te liggen, aan den eisch zoodanige uitlegging te geven, dat er in alle geval verhooging wordt verlangd voor mynwerkers, die minder dan 5 mark per dag verdienen. Ook aan de inkorting van werkt yd werd wel vastgehouden, maar uit den geheelen loop der beraadslagingen kon men reeds zieD, dat er weinig geneigdheid tot eene alge- meene werkstaking bestond. Iütusschen was er Zaterdag te Eschweiier, in de Rijnprovincie, insgelijks eene vergadering gehouden, doch uitsluitend van mijnwerkers der mijn Nothberg, die tot de werken der Eschweiler Mynvereenigiug be hoort. Daar de directie de gestelde eischen niet had ingewilligd, werd alsnu in de vergadering besloten, het werk aldaar te staken. Berlyn, 3 Febr. De Keizer ontving heden den fabrikant Friedrich Krupp in een langdurig gehoor en zal morgen by het parlementaire diner ten huize van prins Bismarck den voornaamsten fabrikant in de Saar-streek, vry heer Von Stumm, ontmoeten. Deze laatste is kort geleden reeds in het geheim op Friedrichsruhe bij Bismarck geweest. Het is duidelyk dat de Keizer persoonlyk met de aanzienlykste indus- trieelen over het arbeidersvraagstuk wenscht te spreken. De Keizer heeft eene opmerkelijke toespraak gericht tot de kadetten in de groote militaire kadettenschool te Lichterfelde. Hy zeide o. a. dat in den tegenwoor- digen ernstigen tijd aan ieder officier zware plichten zyn opgelegd. De officieren behooren zich door eenvoud en matigheid te onderscheiden, en alle weelde te ver mijden. Onbehoorlijke gedragingen tegen onder geschikten, waarover den Keizer in den laatsten tyd herhaaldelyk klachten ter oore zyn gekomen, worden door hem ten strengste afgekeurd. Een officier behoort lankmoedig en geduldig te wezen, niets onredelijks te verlangen, en steeds indachtig te zyn dat hy door een onberispelyken levenswandel de tegenwoordig zoo vaak aangevallen wordende monarchie behoort te steunen. Te Markaustad, naby Leipzig, stierven onlangs achter elkander plotseling de burgemeester en zyn echtgenoote. Het is thans gebleken, dat beiden met arsenicum zyn vergiftigd en wel door hun eeoige dochter, die tegen den zin harer ouders betrekking had aangeknoopt met een toooeelspeler en door deze misdaad de tegen hare verbindtenis aangevoerde be zwaren uit den weg heeft willen ruimen. Nederland. Gravenhage, 3 Febr. Naar wy vernemen zal er een reorganisatie plaats hebben van de Departe menten van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat. Eerstgenoemd Departement zal het deel der land- bouwaangelegenheden, thans nog onder zyn beheer, overdragen aan Waterstaat. Aan dat Departement zou dan een afzonderlijke afdeeling voor Landbouw worden ingesteld, met een Landbouwraad in den geest van het college voor zee- visscheryen, als permanent raadgevend lichaam. De bekrachtiging der spoorwegovereenkomsten zou voorts de noodzakelijkheid doen geboren worden van een speciale afdeeling Spoorwegen, verdeeld in een technisch en administratief bureau. 4 Febr. De Ministerraad is heden wederom in een langdurige buitengewone vergadering byeengeweest. In Den Haag worden natuurljjk reeds namen ge noemd van opvolgers des Ministers Keuchenius, indien deze, zooals waarschijnlijk is, uit het Kabinet treedt. Behalve de heeren Dr. Wynmalen, die als politiek man geheel onbekend is, en de heer Van Nunen, de con troleur met verlof, die voor een der katholieke districten zitting heeft, is er reeds sprake van het lid van den Raad van Indië, den beer W. P. Groeneveldt, die gezegd wordt tot de anti revolutionaire richting te behooren. Dat alles zyn echter losse geruchten. In politieke kringen verzekerd men dat de 8 afwezige liberale leden tegen de begrooting van Koloniën zouden gestemd hebben. De Hooge Raad heeft den heer J. J. van Kerkwyk, lid van de Tweede Kamer, benoemd om, in plaats van wylen baron Yan der Goes van Dirkxland, op te treden als mede-arbiter in bet geschil tusschen den Staat en de Holl. Spoorwegmaatschappij over de stationsge bouwen op de spoor weglyn naar den Hoek van Holland. Terneuzen, 2 Febr. Heden werd alhier eene jeugdige dienstbode gevangen genomen, verdacht van kindermoord op haar pasgeboren kind. Het verduisterde lykje werd door de politie gevonden in een regenbak. Gravenpolder, 4 Febr. Het is tegen woordig alhier lang niet rooskleurig. De influenza, die zoo goed als geweken kan worden beschouwd, is oor zaak geweest, dat het musschengilde eenigen tyd op den achtergrond is geraakt; deze omstandigheid heeft evenwel niet kunnen voorkomen, dat er nog onaange naamheden hebben plaats gevonden, en wol, doordat de tweede bode, die ook lid is, met de premie is gaan stryken, welke premie hem evenwel, volgens de meening van anderen, niet toekwam; men kan begrypen, dat dit door velen kwaljjk is genomen. Zaterdag 1 Febr. j.l., 's morgens 6 uur, werd alhier brandalarm gemaakt voor een brand, die was uitgebarsten op een hoekje buiten het dorp. Er werd dapper op de trompet geblazen, zoodat de brandweer spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig was. Sctieirpeniisse. De Vereeniging »Tot Nut en Ontspanning" hield op Vrijdag 31 Jan. hare 3e ver gadering in het loopende winterseizoen. Als redenaar trad de heer Sauer van Wemeldinge op; zyn schoon opstel Uithangborden", maakte bij de hoorders den meest gunstigen indruk. In de voorloopige vergadering is aangenomen om in het begin van Maart het 25jarig bestaan der ver- eenigiDg feestelyk te herdenken en tevens om voor het jaar 1890 een toelage aan het muziekgezelschap V. I. O. S. toe te staan. □Cholen. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare school alhier, jaarwedde 450, hebben zich elf sollicitanten aangemeld. Zierikzee, 5 Febr. Tot 3en onderwijzer aan de Chr. School alhier, is benoemd de heer A. Boot. Deze benoeming gaat in met primo Januari dezes jaars. De commissie ter bevordering en ter aanmoedi ging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland zal hare zittingen houden te Middelburg en te Cortgene 6 Febr., te Goes, Tholen, Oostburg en Hulst reep. 7, 8, 11 en 12 Febr., terwijl de datum voor de keuring te Zierikzee nog niet vastgesteld is. Aangegeven zijn: te Middelburg 7, te Cortgene 2, te Goes 7, te Tholen 8, te Oostburg 10, te Hulst 21 en te Zierikzee 23 paarden. Totaal 78 paarden. Men scnryft ons uit IJzendyke: Even over de grenzen langs den steenweg van Water vliet Daar Bouchoute, onze communicatieweg naar Zeeuwsch-Vlaanderen, viel Zaterdag een bloedig drama voor. Een landbouwer leefde in onmin met zijn zwager, had dientengevolge een beduidende gevangenisstraf te ondergaan, die bjj evenwel naar zijne verklaring zou weten te voorkomen. Gewapend met een revolver, achtervolgde by zjjn zwager. Deze vluchtte in een huisje en verschool zich achter een kist. De woestaard droog binnen en schoot verscheidene malen op den vluchteling, die slechts door een paar revolverkogels in de beenen getroffen werd. De aanvaller ging naar buis, nam afscheid van zjjne vrouw, greep een tweeloop, onlangs gekocht, en ver brijzelde zich de hersenpan. De zelfmoordenaar stond in zijne omgeving als een lastig mensch bekend. In huis was hy een goed echtgenoot en vader. Naar men met zekerheid verneemt is tegen een onderwjjzer te Wolfaartsdjjk (Oudelande) proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van een der leerlingen op de openbare school aldaar. Te Ooltgensplaat wordt het aantal influenza-ljjders op 3 a 400 geschat. Zierikzee, 5 Februari. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN by 's Rykskustverlichting te Westenschouwen, gedurende Januari 1890. 18 regendagen van de 31, een meer dan vochtigen dampkring, van tyd tot tijd iets natte sneeuw, slechts vier dagen (de eersten der maand) zwakke vorst; geen wonder dat de schaatsen op de zolders roesten, 't menschdom g/iofluenzeerd door influenza werd. Uit de 18 aftappingen bleek, dat we hier 56.9 m.M., de Bannen alzoo een zoopie van 1058340 M3. klaar hemelwater hebben ontvangen, wat, door de onbekwame keelgaten dier lichamen, niet kan verzwolgen worden, zoodat dan ook de meters hooger liggende bouwgronden op de duinen, in véél slechter conditie verkeeren dan de laagliggende gronden in Schouwen. Daarenboven was Januari ryk aan mist, vry ge fortuneerd aan storm, waarvan de hevigste op 26/27 wederom menschenlevens en schatten roofde. Door den Minister vaa Koloniën zjjn de heeren L. Nieuwdorp, J. Brouwer en P. K. van Gemert gesteld ter beschikking van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot op zichter 3e kl. bjj den Waterstaat en 's lands burger- ljjke openbare werken daar te lande. Naar wjj vernemen, zegt de Avondpost, is op een verzoek om gratie, gedaan door den student P., die veroordeeld werd wegens bet tweegevecht met den luitenant der jagers d'A. v. G., door Zjjae Majesteit afwijzend beschikt. De mededeel in g, dat de heer Cuypers belast is geweest met de teekening voor eene nieuwe reeks muntbiljetten, kleiner dan het bestaande, kan men aanvullen door het bericht, dat de proefdruk sinds eenigen tjjd reeds gereed is en door den minister goed gekeurd. Waarschjjnlyk zullen niet voor het einde des jaars deze muntbiljetten in omloop gebracht worden. Nog steeds worden oud model muntbiljetten bygedrukt. Een buitenkansje had een der reizigers, die tjjdens den brand in »Café Suisse" te Amsterdam, daar logeerde, en o.a. zjjn gouden horloge met gouden ketting, ter waarde van ƒ200, verloor. Maandag middag bjj het opruimen van het puin is het horloge met den kettiDg teruggevonden. Beide voorwerpen waren volkomen onbeschadigd en hadden noch door de vlammen, noch door het puin iets geleden. By den gemeenteraad van Dordrecht is ingekomen een begrootingsplan voor electrische straatverlichting. Met inbegrip van den aanleg onder den grond zouden de kosten hiervan komen op ƒ157,000, terwijl de jaarljjksche exploitatie met aflossing 19,000 zou bedragen. Naar aanleiding van het bericht dat de heer J. Koch, slachtoffer van de ramp bjj Ruinerwold, epne schadevergoeding zoude hebben bekomen van 50,000, deelt mr. Rutgers van der Loeff in de Prov. Gr. Crt. mede: De heer Koch beeft, op een aanbod van de maatschappij om hem eene vergoeding van drie duizend gulden uit te betalen, zjjne rechten op vergoeding aan de be slissing der rechtbank te Utrecht onderworpen. Hjj eischte daar 25,844.70, en die eisch is gevolgd door een gerechteljjk aanbod, om hem reeds thans 4252,50 en over de eerstvolgende 5 jaren een bedrag, succes sie velyk en bjj gedeelten te voldoen, van 3000 uit te betalen. De rechtbank zal nu hebben te beslissen of zyn eisch overdreven, of het aanbod voldoende is. Een niet alledaagsch geval heeft zich by het garnizoen te Leeuwarden voorgedaan. Een milicien- sergeant, die bjj herhaling bjj oefeningen was weg gebleven, onder voorwendsel, >er geen trek meer in te hebben", is, wegens het niet nakomen der verplichtingen aan zjjn graad verbonden, terruggesteld tot milicien soldaat en overgeplaatst naar Groningen. In het begin van 1889 kreeg een kind te Mont- foort al spelende een stopnaald op onbekende wjjze in het lichaam, welke men niet vermocht daaruit te verwijderen. Verleden Donderdag, dus bjjna een jaar daarna, kreeg het kind aan de tegenovergestelde zjjde van de plaats, waar de naald het lichaam was binnen gedrongen, plotseling een gezwel, dat na korten tjjd doorbrak en waaruit de naald geheel verroest weder te voorschjjn kwam. Oogetwjjfeld zullen velen zich het moedig gedrag herinneren van schipper L. Nieman, die met zjjne varensgezellen Laurens Spui, Johannes van Drimmelen en Johannes Brandenburg, bjjgestaan door den kapitein van de sleepboot »Zuid-Holland" Thijs Klop, op den 28sten November van het vorige jaar de bemanning van het Engelsche stoomschip »Yoxford," gestrand op de Maasvlakte, het leven redde. Lang bad men gewacht of de Regeering aan deze edele mannen een huldeblijk zou aanbieden, maar toen dit op zich liet wachten en bet jaar 1889 ten einde spoedde, nam de heer Jbr. E. van Heemskerck van Beest het initiatief en wendde zich, door middel van een ingezonden stuk in Het Vaderland, tot het Nederlandsche volk, om de handen ineen te "slaan en den braven varensgezellen een aandenken te vereeren. Allerwege vond de heer Yan Heemskerck bjj val. Yan Noord en Zuid, Oost en West, zoowel uit ons land als uit het buitenland kwamen giften en bijvalsbetuigingen, tot zelfs uit Petersburg, van waar een aldaar gevestigd Nederlander een bjjdrage zond vergezeld van een toe- passeljjk gedicht. In de feestelijk versierde zaal van het lokaal »Dili- gentia" te 's Gravenhage had Yrjjdag middag de uit reiking van de huldeblijken plaats. Zeer vele dameB en heeren waren daarbjj tegenwoordig. Alvorens tot de uitreiking over te gaan schetste de heer Van Heemskerck nog eeus de stranding van de •Yoxford" op de Maasvlakte; hoe de equipage van het stoomschip in nood verkeerde; de vrucbtelooze pogingen door de reddingboot aaugewend om het schip te naderen, den strjjd met de elementen en hoe schipper Nieman met zjjn blazerschuit, gesleept door de stoomboot •Zuid-Holland", er eindelijk in slaagde de bemanning van de »Yoxford", bestaande uit 23 koppen, behouden te Maassluis binnen te brengen. Het was een strjjd op leven en dood, die daar op den 28sten November op de Maasvlakte gestreden werd; een kampen tegen de elementen en dit alleen uit liefde tot den evenmensch, zonder eenig winstbejag. In treffende kleuren teekende de heer Van Heemskerck de redding en bracht daarbjj in herinnering de talrijke menschenlevens door schipper Nieman reeds bjj vorige schipbreuken aan de golven ontworsteld. Aanhoudend werden den dapperen redders door de aanwezigen harteljjke ovaties gebracht. Het aandeoken dat daarna aan de varensgezellen werd uitgereikt bestaat uit een zilveren tabaksdoos met het opschrift: »Hulde aan(naam) wegens zjjn manmoedig gedrag bij het onder stormweder met levensgevaar redden van 23 schipbreukelingen van het Engelsche stoomschip »Yoxford", gestrand op de Maasvlakte den 28sten November 1889, aangeboden door eenige ver eerders". Aan de keerzjjde draagt de doos eene afbeelding van het stoomschip. Een enveloppe met inhoud van waarde vergezelde het aandenken. In eenvoudige doch harteljjke bewoordingen bedankte schipper Nieman de aanwezigen en den heer Yan Heemskerck, waarna de burgemeester van Maassluis, namens heD, nogmaals het woord richtte tot den heer Van Heemskerck voor het door hem in deze genomen initiatief. Een driewerf »Leve de vyf" werd aangeheven en daarmede eindigde eene plechtigheid, die aan menig damesoog een traan ontlokte, die menig mannenhart sneller deed kloppen. Door Z. M. is de bronzen medaille en een loffeljjk getuigschrift toegekend aan L. Spuy, J. van Drimmelen en J. Brandenburg, deel ufïmakende van de bemanning der blazerschuit ODder schipper L. Nieman, wegens het met levensgevaar redden op 28 November 1889, van de opvarenden van het op de Maasvlakte gestrande Engelsche stoomschip »Yoxford". Bjj Kon. besluit is Leendert Nieman te Maassluis, benoemd tot broeder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Donderdag morgen liep de visschersboot >N.-Dame- de-Lourdes," van Gravelines, de haven van Duinkerken bionen, met vijf man aan boórd, deel makende van de bemanning van een Hollandschen driemaster, die in zee vergaan was. Deze driemaster is de »Jantje," van Delfzijl, 400 ton metende, kapitein Doompaul. Dat schip was op reis naar Cardiff met eene lading hout. De bemanning bestond uit 11 koppen. Om 5 uur 's moreens bevond zich de Jantje" op eenige mijlen ten Noordwesten van Duinkerken; als een speelbal der woedende golven werd het schip heen en weer geslingerd, toen opeens eene monsterachtige golf de brug wegsloeg, en de stukken op de bakboord zijde geslingerd, deden het schip geheel op zjjde hellen. Geen kans ziende het schip weer recht te brengen, gaf de kapitein bevel de booten in zee te laten. Dat ging niet zonder de grootste moeite en verscheidene matrozen werden door de golven in zee geslagen en verdwenen. De kapitein, die op de plaats stond, waar vroeger de brug was, werd door eene golf in zee ge slagen, welke tevens het schip geheel deed kantelen. Slechts 5 mannen hadden in de booten kunnen plaats nemen; de overigen, de kapitein, de eerste en tweede stuurman, de kok, de zoon van den kapitein en de zoon van eenen zeeman waren verdwenen. Meer dan eens meenden de schipbreukelingen op hunne beurt door de zee te zullen verzwolgen worden. Eindeljjk, om 8 uur 's morgens, bemerkten zjj een zeil, zjj deden noodsignalen en weldra kwam de »N.-Dame- de-Lourdes" hun ter hulp. Met veel moeite konden zjj de van koude versteven schipbreukelingen opnemen en zjj waren gered. Tot hiertoe zyn nog geene ljjken op het strand ge vonden. Dat niet alleen aan onze kusten, maar ook in het hooger gelegen deel des lands waterrotten en helden gevonden worden, bljjkt uit het volgend voor val: Terwjjl zekere P., te Bergen, na afloop der kermis zjjn meisje huiswaarts geleidde, vernam hjj eensklaps een geluid als van iemand, die om hulp riep en zich aan de eene zjjde van den weg in de sloot bevond. Na zich overtuigd te hebben dat hjj zich niet bedroog, is zjjn besluit genomen, en na een koelberaden: Wacht effekens, Grietje!" begeeft onze held zich ter en bemerkt, hoewel het stikdonker is, iemand aan den slootkant, met de eene hand zich vasthoudende aan den kant, met de andere wanhopig in de leege ruimte grjjpende en telkens roepende: »Ik kan er niet by, ik kan hem niet krjjgen." De inmiddels toege schoten P. neemt geen tjjd ter bezinning, maar met de vraag: »Waar? waar is hjj?" plompte hjj te water en bemerkt terstond een hoed, die nog boven drjjft. Deze is snel bemachtigd en wordt dan ook terstond aan den zich op den kant bevindenden minder moed volle overgereikt. Met een tweede: Waar is hjj dan?" staat hjj gereed nogmaals een duiking te ondernemen, toen hem van den kant wordt toegeroepen: >Het behoeft niet meer! Ik heb hem al; 't was mjjn hoed maar." Te Zwyfel (Fr.) geraakte een voor een kar ge spannen paard op hol. Toen men het dier eindeljjk gegrepen had en in een stal bracht, wist het razende dier daaruit te ontkomen en holde voorbjj al de koeien naar de woonkamer, waarvan de deur open was en verdreef van daar al de ontstelde huisgenooten, uit gezonderd een zieke, die op een'top den vloer gespreid bed lag en richtte er verschrikkelijke verwoestingen aan. De zieke wist nog kruipende in een kelder te vluchten en op deze wjjze te ontkomen. Door het slaan en steigeren van het onstuimige ros vloog het vuur van den haard en deed het reeds het beddegoed branden. Goede raad was duur. Men sloeg een der vensters in, bluschte daardoor met eenige emmers water den brand en trachtte vervolgens den lastigen gast met een langen stok ie verdrijven, hetgeen dan ook eindeljjk gelukte. De kamer bood, zooals te denken valt, een tooneel aan van de grootste verwarring en verwoesting. Niets was er heel. Omtrent de grensquaestie in Suriname en het den Czaar aangeboden scheidsrechterschap weet de Koln. Zeitung te melden, dat het geschil loopt over de vraag welke van de twee boven-armen van de Maroni-rivier, de Lawa of de Tapanahoni, de grens tusschen Neder- landsch- of Franscb-Guyana vormt, eene vraag van gewicht, wegens de goudvelden welke er tusschen liggen. Zoo stelde Nederland de qua»9tie, maar Frankrijk wenscbt ten onrechte, zpgt de K. Z. uitspraak over de verdeeling van het terrein. Toen het bleek dat de strydende partyen 't niet eens waren over het omschrijven van het geschilpunt, kon de Czaar haast niet anderB doen dan zjjne bemiddeling weigeren. Marten Van Gjjpie is dood. Deze Marten, eigen- ljjk Timmerman geheeten, te Loosdrecht woonachtig, kon met volle recht als een buitengewoon excentriek man beschouwd worden. Wanneer men hem zag met een zwaren, gouden ketting omhangen, het hoofd ge dekt met een eigengemaakte, wollen pruik van buiten gewone afmetingen en versierd met een hanekop en een hanestaart, dan waB aanstonds merkbaar, dat die man geheel anders was dan ieder ander. En dat was hjj. Niettegenstaande hjj een vry aanzienljjk kapitaal bezat, heeft hjj de laatste tien jaren, als een dier ge leefd. Nimmer kwamen de luiken of ramen zjjner woning open of had hjj vrouweljjke hulp voor de besturing zjjner huishouding en het onderhoud zjjner kleederen. Verder bezat hjj nog een treurige kenmerkende eigen schap. Hjj scheen zich als levenstaak te hebben gesteld, op groote schaal proeven te nemen, welke der sterke dranken het menschelyk lichaam Jen langsten tyd achtereen kan verdragen. De geheele apotheek is hjj dan ook rond geweest van ouwe klare af tot anjjs met suiker toe. Nu eens een kan rum per dag en dan eene zelfde hoeveelheid dubbele anisette. Rood met suiker of pons, in welke volgorde kon hem niet schelen, maar gebruikt heeft hij het. En wanneer hjj dan in een toestand verkeerde, die volgt op het gebruik van sterken drank met maten, dan gevoelde hjj zich gedrongen, zyn hart in een godsdienstig lied uit te storten, een gebrul, zoo hevig, dat men het, geaccompagneerd door het gehuil zjjner honden, zelfs op eenigen afstand van zjjn woning hooren kon. Op 23 Januari vertrokken van Vlissingen per Durban Castle" naar Durban, om van daar naar »De Fonteinen" nabjj Johannesburg te reizen, een •Ober- steiger", twee »Steigers" en achttien mynwerkers, allen Duitscher8. Zjj zijn in dienst van de Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoorweg-maatschappjj, om bjj de exploitatie van de eerste op groote schaal ingerichte steenkolenmjjn in de Transvaal werkzaam te zjjn, onder leiding van den aldaar reeds bjjna twee jaar vertoevenden mjjningenieur, de heer L. Bühuer. In deze maand vertrekt, als boekhouder dier mjjn, de heer K. H. Schadd Jr. van Amsterdam, naar de zelfde plaats. Omtrent de werken aan den hoofdspoorweg van genoemde Maatschappjj (de lijn, welke Pretoria met de haven van L uireMjo Marques moet verbinden), ver neemt het H blad, in verband met het telegraphisch bericht dat de Portugeesche spoorweg thans tot de grenzen der Zuid-Afrikaansche Republiek gereed is, dat reeds op 1 November 11. de eerste spade in den grond is gestoken en dat sedert dien dag eenige bonderden Kaffers werkzaam zjjn aan het maken van de spoorbaan tusschen de grenzen en de Komati-rivier. Dat baanvak, slechts drie kilometer lang, zou wegens de uit zeer harde steensoort bestaande rotsen, veel oponthoud kunnen veroorzaken, wanneer het begin der werkzaamheden ware uitgesteld tot den aanvang van het volgende gunstige jaargetjjde (Mei a.s.); daarom is met de aannemers Clark en Wirth een contract gesloten voor het maken van een baanvak. Zoo gezondheidsredenen dezen aannemers de voort zetting van het werk niet beletten, zal terstond bjj den aanvang van het werk der heeren Yan Hattum en Co. (aannemers van 100 kilometer spoorweg) het spoor tot aan de Komati-rivier kunnen gelegd worden. Het voornemen bestaat, in Maart van Amsterdam al het houtwerk te zenden voor een hulpbrug over die rivier, om, in afwachting van het gereedkomen der steenen Lindhoofden en pijlers en van het stellen van den jjzeren bovenbouw (bjj de firma L. J. Enthoven on Co. te 's Hage in bewerking), het Bpoor op den linkeroever van die rivier te kunnen doortrekken. In Maart zullen 100 a 150 man (meest Nederlanders) en 5 a 6000 ton spoorwegmateriaal naar Lauren$:o Marques scheep gaan. Eenige duizenden Kaffers zullen dan het grondverzet kunnen verrichten, terwjjl aan de Europeesche werk lieden het ambachtswerk (skilled labour) wordt op gedragen. Alhs wordt, volgens het Hbld., in het werk gesteld, om binnen den kortsten tyd een exploiteerbaar gedeelte van den met ongeduld verlangden spoorweg gereed te krjjgen. Ingezonden Stukken. Aan Zolandus! Gaarne wil ik gelooven, dat ge goed op de hoogte zijt van de locale toestanden; wat ge daarmee echter bedoelt, is mij niet duidelijk. Meent ge daarmee te zeggen goed bekend te zijn met de postale behoeften van de verschillende gemeenten op Schouwen, Duiveland, Tholen, Noord- en Zuid-Beveland, dan straalt van die kennis al bedroefd weinig door in uw stukje in het vorige nummer dezer courant. Gij schijnt niet eens het doel te begrijpen, waarnaar in deze aangelegenheid moet worden gestreeld. Elk postvervoer te water heeft voor onze eilanden zijne eigenaardige bezwaren. Hier heeft men tegen groote slikken te worstelen, daar met een koppig havenhoofd en eene nog lastiger haven. Bij mistig weer, sterken wind en ijsgang is elk vervoer te water aan groote vertraging blootgesteld; sommige veren kunnen dan niet worden aangedaan en zijn de stoombooten soms genoodzaakt de reisroute te wijzigen. Van het meeste belang is het, dat de post op vaste tijd stippen aankomt; aanmerkelijke vertraging en het wegblijven eener post kan in handel en verkeer groote stoornis teweeg brengen en daarom moet worden gestreefd naar eene postverbinding van Schouwen en Duiveland met den vasten wal, waarbij het vervoer te water zoo kort mogelijk zij. En daarvoor komen allereerst in aanmerking de veren Stavenisse—Viane en Anna-Jacobapolderhet Zijpe. Bij het eerste veer, waarover sedert tal van jaren het vervoer plaats vindt, is het mogelijke bereikt, en de zorg der administratie en der beambten, met de overbrenging belast, mag voor beeldig worden genoemd, Des ondanks behooren in den winter te late aankomst en het wegblijven eener post niet tot de zeldzaamheden. En waar zich nu eene betere ge legenheid als het andere veer voordoet; waar men in vijf minuten of iets langer van het Zijpe den vasten wal kan bereiken; waar de overtocht geen belangrijk oponthoud wegens ijsgang, mist of stormweer ondervindt, ben ik van gevoelen, dat de post-administratie dien weg dient te volgen. Alsdan zullen het tegenwoordige vervoer Zierikzee Bruinisse en dat naar St. Philipsland vervallen, uit welke vrijvallende kosten gemakkelijk de postgemeenschap op het eiland Tholen kan worden onderhouden. Wel is waar is er onder Steenbergen nog een eind slechte weg, doch weldra zal, naar ik hoop, die modderpoel tot het verledene be hooren. HOLL AN DUS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1