ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 4 Februari 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. DE KONING. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEE en ROTTERDAM ADVERTENTI EN. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1.30, franco per post f 4.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5805. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. In een paar vroegere opstellen over de uit voerende macht", in onzen regeeringsvorm, hebben we den werkkring en de wijze van benoeming en aftreding der Ministers besproken. Daarmee zijn wij, van beneden tot boven opklimmende, thans bij het hoofd van den Staat genaderd. Dat is de Koning. De Koning is het middenpunt van alle gezag en vertegenwoordigt het beginsel van de eenheid van den Staat, zoowel in den Staat, als naar buiten. Evenwel, wij leven onder een constitutionneelen regeeringsvorm, en een der eerste uitvloeisels daarvan is, dat ook de rechten, de macht en de bevoegdheden des Konings in de Grondwet nauw keurig omschreven zijn. Dan, zal men wellicht meenen, is de Koning in den constitutionneelen Staat, weinig meer dan een President eener Republiek. Men vergist zich zeer, wanneer men dit meent. Er is een hoogstbelangrijk, een diep ingrijpend verschil, dat juist de constitu- tionneele monarchie, dat is, de eenhoofdige regeering met een erfelijk Vorst aan het hoofd, boven een gemeenebest met een gekozen Voorzitter verreweg verkieslijk maakt. Dit verschil bestaat hierin: de laatstgenoemde heeft zijne benoeming te danken aan de meerderheid: in hem dus is de strijd der partijen als het ware belichaamd: bij vertegenwoordigt de meerderheid, is het zinnebeeld van de nederlaag der minderheid. De erfelijke Koning daarentegen is onafhankelijk van, en staat daarom boven de partijenen in den Staat, waar de Koning naar eene Grondwet regeert, ontleent hij aan de Grondwet de bevoegdheden om den strijd der partijen, die in de Presidents keuze in eene Republiek haar toppunt bereikt, te matigen, te verzachten, de ergste gevolgen er van te keeren of althans te temperen. Daarentegen is de Koning in den Grondwettelijken eenhoofdigen regeeringsvorm niet een onbeperkt heerscher, die zijn wil aan zijn volk als wet kan opleggen. Integendeel: voor het uitvaardigen eener wet behoeft hij de toestemming der volksvertegen woordiging, en voor de uitoefening der uitvoerende macht is hij verplicht gebruik te maken van zijn Ministers, die voor hun handelingen aan de Staten- Generaal verantwoording schuldig zijn. Uit deze enkele hoofdpunten vloeien verschillende hoofdbeginselen voort, die wij, zooals wij vroeger reeds te kennen gaven, afzonderlijk wenschen te bespreken. Thans slaan we eenvoudig de Grondwet op en gaan, evenals we dat vroeger voor de ver tegenwoordigende lichamen in den Staat en voor de Ministers deden, na, wat we daaromtrent den Koning bepaald vinden. De troonopvolging is zeer nauwkeurig in de Grondwet geregeld, en bij de jongste Grondwets herziening nog eenigermate verduidelijkt. Juist opdat de Koning (of de Koningin) zooveel mogelijk onaf hankelijk zij van de partijen, heeft men de ver schillende gevallen, die zich kunnen voordoen, zoo goed doenlijk geregeld. Om de rechten, die uit deze regeling voort vloeien, te kunnen uitoefenen, moeten de kinderen intusschen geboren zijn uit een huwelijk, aangegaan door een Koning of een Koningin, in gemeen overleg met de Staten-Generaal. Dit heeft natuurlijk ten doel om te voorkomen, dat de kroon overga op een Koning of een Koningin, die door verhoudingen tot een andere Staat de Nederlandsche belangen in gevaar zou kunnen brengen, of ook dat de kroon op bet hoofd geplaatst worde van personen, wier afkomst niet strooken zoude met de koninklijke waardigheid. Mochten bijzondere omstandigheden eenige ver anderingen in, of eenige voorziening omtrent de orde van erfopvolging raadzaam maken, dan is de Koning bevoegd daaromtrent een voorstel te doen en moeten de Staten-Generaal, in dubbelen getale daartoe bijeengeroepen, over zoodanig voorstel in vereenigde vergadering beraadslagen en besluiten. Deze bepaling heeft gelijke strekking als de volgende, die inhoudt, dat, wanneer geen bevoegde opvolger naar de Grondwet bestaat, dat is, wanneer van de in de Grondwet voorziene gevallen zich geen voordoet, ook die opvolger wordt benoemd by eene wet, waarvan het ontwerp door den Koning wordt voorgedragen, welk ontwerp insgelijks door de Staten- Generaal in dubbelen getale bijeengeroepen, behandeld en afgedaan wordt. Men wil hiermede den regeerenden Koning (of de regeerende Koningin) in staat stellen om in gevallen, waarbij de regelen van de Grondwet ons in den steek laten of onvoldoende zpn, in de opvolging te voorzien, in kalme, rustige tijden met bedaard overleg zooveel mogelijk onafhankelijk van den strijd der partijen, die als het voorstel niet van den Koning moest uitgaan, zich lichtelijk in zoodanige aangelegenheid zou kunnen doen gelden. Eerst wanneer bij overlijden des Konings geen bevoegde opvolger naar de Grondwet bestaat, ge schiedt de benoeming rechtstreeks door de Staten- Generaal in vereenigde vergadering en in dubbelen getale, binnen een maand na het overlijden op geroepen. De Koning mag, behalve die van het Groot hertogdom Luxemburg, geen vreemde kroon dragen. Men wil niet, dat de koninklijke waardigheid als een bijzaak worde uitgeoefend. Ook mag de zetel der regeering niet buiten het Rijk worden verplaatst. Dit laatste sluit niet buiten, dat de Koning in het buitenland vertoeven mag, wanneer hij dat voor zijn genoegen wenscht of voor zijn gezondheid noodig acht. Maar al is de Koning buitenslands, de regeering blijft binnenslands gevestigd en wordt daar uitgeoefend. Behalve de inkomsten uit het kroondomein geniet de Koning een jaarlijksch inkomen uit 's lands kas, dat bij elke troonsbeklimming wordt vastgesteld. Terwijl Koning Willem II een inkomen van een millioen genoot, werd dat van Willem III op zijn eigen voorstel bij de wet van 10 Augustus 1849 (Staatsb/ad no. 32) vastgesteld op 600,000. Den Koning worden tot Zpn gebruik zomer- en winterverblijven in gereedheid gebracht, voor welker onderhoud echter niet meer dan f 50,000 jaarlijks ten laste van den lande kunnen worden gebracht. Die verblijven bestaan in het paleis te 's Hage, het paleis te Amsterdam en het lustslot het Loo. Soestdijk, vroeger eigendom van Z. K. H. Prins Hendrik, is thans 's Konings bijzonder eigendom, terwijl Hij voor H. M. de Koningin Oranje-Nassau- oord bij Renkum heeft aangekocht en vorstelijk doen inrichten. De Koning en de Prins van Oranje dat is de vermoedelijke troonopvolger, die volgens de Grondwet 's Konings eerste onderdaan i3, zijn vrij van alle personeele lasten, waaronder niet alleen de personeele belasting, maar ook bijv. de verplichte dienst bij de militie en schutterij begrepen zijn. Van andere be lastingen grondbelasting, successierechten, ver bruiksbelastingen zijn zij niet vrij. Het jaarlijksch inkomen eener Koningin-weduwe is in de Grondwet eens voor al vastgesteld en^be- paald op 150,000. De prins van Oranje geniet als zoodanig uit 's lands kas een jaarlijksch inkomen van 100.000, te rekenen van den tijd, waarop hij den ouderdom van 18 jaren zal hebben vervuld. Dit inkomen wordt gebracht op 200.000, na het voltrekken van een huwelijk, waartoe bij de wet toestemming is verleend, dat wil zeggen, waaraan de Staten-Generaal hun goedkeuring hebben ver leend. De Koning kan zijn Huis inrichten naar eigen goedvinden. Dat wil zeggen dat de Koning geheel vrij is om zijne hofhouding te regelen zooals hem goeddunkt, met dien verstande, dat hij alle door hem i aangestelde personen uit zijn eigen inkomsten moet bezoldigen (men noemt dit de „civiele lijst"). Het Ministerie heeft zich met de hofhouding in geen enkel opzicht in te laten. Intusschen verdient het ook voor een Koning aanbeveling tot zekere hoogte de vraag: »Wat zullen de menschen er van zeggen", niet geheel uit 't oog te verliezen. Hij behoort zich niet te omringen, en als hij prijs stelt op de liefde en de achting zijns volks, zal hij zich niet omringen met personen, die het algemeen vertrouwen niet waardig zijn, of niet genietennoch met personen, waarvan men om redenen, die niet als volkomen onrecht matig gewraakt kunnen worden, een af keer heeft noch met personen, die de koninklijke waardigheid in gevaar brengen. Maar hoewel het gezond verstand de inachtneming dier regelen voorschrijft, en wij ons hier te lande gelukkig over verwaarloo- zing er van niet hebben te beklagen, de Koning is in dat opzicht vrij, en is aan niemand verantwoor ding schuldig voor de benoemingen, die hij in zijne hofhouding doet. Amerika. Te Philadelphia schoot zekere Alexander in de kerk op den bisschop Whitaker, die dienst deed. Whitaker werd niet getroffen, Alexander werd gepakt; bij zeide, dat bij de bisschop had willen dooden, omdat deze de drankverkoopers begunstigt. Dieven stalen te New York twee baren zilver en verkochten die voor 25, denkende dat het tin was. Uit de nieuwsbladen vernamen zij den volgenden dag, wat zij eigeuljjk gestolen hadden en kochten de baren terug, die zij vervolgens voor f 1560 op nieuw verkochten, dankbaar gestemd dat de pers hen zoo goed had ingelicht. De waarde van het zilver bedroeg evenwel 5280. Portugal. De Koningin van Portugal heeft zich tot taak ge steld, de min gegoede bevolking van Lissabon, die ten gevolge van de griep-epidemie heeft geleden, te helpen. Op haar aansporen opende de graaf De Barnaz eene inschrijving en een groot aantal dames uit de aan zienlijkste kringen stelde zich beschikbaar om de gaven aan de armen uit te reiken. Duizende vrouwen en kinderen konden weldra geholpen worden en de Koningin zelve deelde anderhalf uur lang brood en melk uit. Zelfs liet zij eene met briljanten bezette doekspeld, ter waarde van 10,000 frs., verkoopen en de opbrengst verdeelen en kocht 500 panden, gereedschappen en kleedingstukken uit eigen middelen vrjj. Zondag middag werd te Lissabon een groot corBO ten voordeele van de armen gehouden, waaraan ook de Koningin deelnam en dat 200,000 francs opbracht. In een stoet van 20 rjjtuigen trok men door de stad en honderden kwamen hunne giften aan de dames en heeren, die in de rjjtuigen zaten, ter hand stellen. De Koningin werd herhaaldelijk levendig toegejuicht. Oostenrijk. Omtrent de Keizerin van Oostenrijk loopen zeer treurige geruchten. Men zegt, dat zij aan volslagen melancholie ter prooi is, zich slordig kleedt, alleen dineert, in één woord opgaat in de smart, die haar sedert den dood van haar zoon verteert. JDuitschland. Aan bloedvergiftiging door necotine is te Oldenburg een koopman in de kracht des levens bezweken. Bij het scheren had de man een wondje aan de lip be komen, en zonder daar aandacht aan te schenken een sigaar opgestoken. De necotine is in het bloed gekomen en heeft in 24 uren een einde aan het leven gemaakt. Te Recklinghausen, een klein stadje in Pruisen, zjjn daags na elkander de beide geneesheeren, de eeu 32 en de ander 42 jaren oud, aan de gevolgen der influenza overleden. De twintigjarige naaister Emma N., te Berljjn, die bij bloedverwanten binnenshuis woonde, was, sedert een maand, met een meesterknecht van eene fabriek verloofd. Zij had, na de griep te hebben gehad, in de laatste dagen veel over pjjn aan de longen geklaagd, maar besloot toch, toen zij hoorde dat haar verloofde Zondag avond een gemaskerd bal zou bijwonen, ge dreven door jaloerschheid, om ook naar dat bal te gaan en hem door haar tegenwoordigheid te verrassen. Zy hield zich, koortsachtig en ziek als ze was, slechts met groote krachtsinspanning op de been, dronk en danste vrij veel, totdat zij, omstreeks drie uur in den nacht, toen zjj door haar verloofde naar huis zou worden gebracht, eensklaps op den grond zook. Zoo spoedig mogeljjk werd de bewustelooze naar huis ge bracht, maar reeds onderweg stierf de ongelukkige. Berlijn, 1 Febr. De voornaamste leider van de Duitsche socialisten, Liebknecht, wjjdt aan zjjn Neder- landschen collega de volgende, vermakelijke, openbare verklaring: In Recht voor Allen wordt beweerd, dat ik tot mjjne Berljjnsche kiezers gezegd heb, dat ik mjjne zienswijze omtrent het parlementarisme gewijzigd heb en de oplossing van het sociale vraagstuk in den Rjjksdag verwacht. Daar ook in Duitscblacd eenige pseudo-revolutionaire, anarchistische Schwachmalikusse (spotnaam voor zwakhoofd) zjjn, die, omdat ik geen liefhebber van phrases ben zooals zij zei ven, my gaarne by de werklieden in diskrediet zouden willen brengen, zoo verklaar ik hiermede dat ik uitdrukkelijk heb ge zegd: ik denk over het parlementarisme in hoofd zaak heden nog precies als in 1869, slechts heb ik sedert mjjne zienswjjze over de beteekenis der werk zaamheid in den Rjjksdag in zoover veranderd als de Rjjksdag door de stichting van het Duitsche Rjjk de beteekenis heeft verkregen van een vast punt voor den hef boom der agitatie. De redacteur van Recht voor Allen kan, naar het scbjjnt, mjj niet vergeven, dat ik op het internationale arbeiderscongres te Parjjs het anti-parlementair profetendom bestreed en niet van denzelfden misselyken katzenjcimmerlicheafkeer tegen het parlementarisme vervuld ben als een spreekgrage predikant, die gedurende eene geheele zitting bijna eiken dag eene ellenlange redevoering van stapel liet loopen zonder dat de burgerlijke maatschappij uit de voegen kwam! Zoover Liebknecht, die hiermede zjjn Nederlandschen collega als spreek graag #rediknpt, anarchistisch zwak hoofd en phraseur voor de geheele sociaal-democratie in Duitschland volkomen belachelyk heeft gemaakt en in den ban gedaan. België. Te Luik overleed in de atgeloopen week de koopman Dupont-Maréchal, die niet alleen door zjjn lengte, welke by na 2 Meter bedroeg, maar meer nog door zjjne dikte algemeene bekendheid verworven had. Hij woog niet minder dan 257 kilogram. Maandag werd de man begraven. In geen der magazjjnen van Luik kon men een lijkkist van de vereischte afmetingen vinden: zij was 2.25 M. lang, 0.82 M. hoog en 1.10 M. breed. Geen lykwagen was te vinden, breed genoeg om deze monsterkist te bevatten. Ook de opening van het familiegraf bleek te klein, zoodat hjj voorloopig een andere rustplaats kreeg, totdat genoemd graf zal her bouwd zjjn. De overledene bereikte den leeftyd van 52 jaar. Nederland. 's-Gravenliage, 1 Febr. By de stemming in de Eerste Kamer over de begrooting van koloniën waren afwezig de heerenHenry Smits, Muller, Fransen v. d. Putte, Van Tienhoven, Van Eysinga, Breuning, Moolenburgh, Stork en Van Akerlaken. Er zjjn twee vacatures door overlyden van de heeren v. d. Goes en De Vos van Steenwjjk. 1 Febr. De Raad van Ministers hield heden voormiddag een langdurige vergadering ter overweging van de houdiDg van het Kabinet na het votum van de Eerste Kamer op gisteren. Volgens geruchten in politieke kringen zou de aan bieding van ontslag door het geheele Kabinet niet onwaarschijnlijk zjjn. In de Synagoge der Nederl. Israël, gemeente te 's-Hage werden Zaterdag een paar knapen plotseling ongesteld na het drinken van den hun toegereikten wjjn, die bij eene ceremonie werd gebruikt. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen; het bleek, dat er by vergissing uit eene verkeerde flesch was geschonken. De knaapjes bevinden zich intusschen redely k wel. Botterdam, 31 Jan. Ook de tweede opvoering van de operette »Falka", ditmaal in den Kleinen Schouwburg, heeft tot woelige tooneelen aanleiding ge geven. Het kleine lokaal was op alle rangen stampvol, en het bleek weldra dat een zeker aantal lieden plaatsen hadden genomen opzettelijk om den geregelden gang der voorstelling te beletten. Nauwelijks toch verscheen in de eerste akte de por tier van het klooster ten tooneele, of er werd vooral in het parterre hevig gefloten en kabaal gemaakt. Zjj, die gekomen waren uitsluitend ter wille van de Engelsche operette, kwamen tegen hen, die kabaal maakten, in verzet. Er ontstond twist in de zaal. Het gordyn moest zakken. Maar er waren politie-agenten in burgerkleeding in het lokaalde politie ook daar buiten was sterk vertegenwoordigd, en zjj, die het meeste leven maakten, werden nu verwyderd, moest het zijn met geweld. Het orkest hief het volkslied aan in de hoop de ge moederen tot bedaren te brengen, maar de ontevredenen maakten er van gebruik om mede te zingen en te bljjven zingen, altyd met bet doel om het voortzetten van de voorstelling te beletten. Ook daaraan werd door de aodere schouwburgbezoekers en door de politie een einde gemaakt. Er werden op die wyze achtereenvolgens wellicht een dertigtal personen op den Singel gezet, die echter eenig daar verzameld volk wisten op te hitsen, met het gevolg, dat men tegen de politie opdrong, die met voldoende macht den toegang van den schouwburg bezet hield. Er begonnen enkele steenen te vliegen, hetgeen ten gevolge had, dat de politie een paar maal chargeerde en den hoop uiteenjoeg. Daarna bleef het daarbuiten tameljjk rustig. In het lokaal zelf was middelerwjjl het scherm weder opgegaan en liep de eerste acte zonder verdere belem mering ten einde. In de tweede en derde akte deden zich nog enkele, doch veel minder krachtige pogingen voor om belem merend op te treden, telkens als de bedoelde portier van het klooster verscheen. Ook nu weder werden zjj, die het meest rumoer maakten, verwyderd, doch de voorstelling ging voor het overige geregeld haren gang, zonder dat het gordyn tusschentyds behoefde te zakken. Het uitgaan van den schouwburg geschiedde in de beste orde. Daarbuiten eenig gejoel, maar voor het overige niets byzonders meer. 2 Febr. De Kleine Schouwburg was heden avond, ter gelegenheid van de laatste opvoering van »Falka", wederom op alle rangen door een talrjjk publiek bezet. Ook de politie was in de zaal en daarbuiten Bterk ver tegenwoordigd, ten einde wanordelijkheden, zoo zjj zich andermaal mochten voordoen, te keer te gaan. Met zekere spanning verbeidde het publiek in de zaal de eerste verschijning van brother Pelican, doch hjj bleef weg, of liever, hjj had zjjne monnikskleeding verwisseld met die van een huzaar. Aanleiding tot die metamor phose heeft de omstandigheid gegeven, dat de verbuur der van het lokaal, beducht voor schade aan meubilair en verderen inventaris, beden voor den directeur van het Engelsche personeel eene niet onaanzienlijke borg stelling heeft verlangt, waaruit de schade, bjj wan ordelijkheden te ontstaan, zou worden vergoed. De dir. was daartoe niet te bewegen, maar besloot toen den portier van het klooster voor deze gelegenheid te herscheppen in een soldaat. Het gevolg was, dat alles den geheelen avond zoo rustig mogeljjk afliep. Middelburg, 1 Febr. Bjj bevelschriften der arrondissement8-rechtbank van 31 Januari j.l. zjjn naar de openbare terechtzitting der rechtbank verwezen: lo. Charles Hoare, oud 60 jaar, commissionair, ge boren en wonende te Ei.field, thans alhier in hechtenis, ter zake dat hjj op 25 Juni j.l., des voormiddags, aan boord van de mailstoomboot Prinses Marie", destyds liggende in de buitenhaven te Ylissingen, eene zak- portefeuille, toebehoorende aan E. Pauli, althans niet aan hem, beklaagde, heeft weggenomen, met het oog merk om zich die portefeuille wederrechtelijk toe te eigenen. Aan dezen beklaagde is mr. M. J. de Witt Hamer, advocaat alhier, ambtshalve als verdediger toegevoegd. 2o. James Philips, oud 65 jaar, commissionair, ge boren en wonende te Stratford, thans alhier in hechtenis, ter - zake dat hy a. op 24 Juni 11., des avonds, te Queensborough, aan boord van het Nederlandsch vaar tuig de mailstoomboot «Prinses Marie", van de stoom vaartmaatschappij «Zeeland", gevestigd te Ylissingen, heeft weggenomen, met het oogmerk om zich na te noemen voorwerpen wederrechtelijk toe te eigenenlo. een dasspeld met diamant, toebehoorende aan S. de Gorter, en 2o. eene portefeuille, waarin zich o. a. bevonden 3 banknoten, ieder van 100 Mark, eene banknoot van 5 Mark, 2 banknoten ieder vaD 5 pd. st., een muntstuk van 20 francs, 2 dito van 20 Mark, een dito van 10 Mark, 2 dito van 1 franc, 3 chèques ieder van 500 pd. st., 4 chèques ieder van 50 pd. st. en 1 cbèque van 969 pd. st. en 7 pence, alles toe behoorende aan J. Hallenstein, of althans die voorwerpen op 24 of 25 Juni j.l. aan boord van voornoemd vaartuig te Queensborough of gedurende de reis van daar naar Ylissingen opzettelyk als geschenk heeft aangenomen of uit winstbejag verborgeo, wetende dat zjj door diefstal verkregen waren, en b. op 25 Juoi j.l., deB voormiddaga, te Ylissingen, van Charles Hoare, thans alhier in hechtenis, een zakportefeuille, toebehoorende aan E. Pauli, althans niet aan hem, beklaagde, noch aan voornoemden Charles Hoare, opzettelyk als geschenk heeft aangenomen of uit winstbejag verborgen, wetende dat die portefeuille door diefstal was verkregen. Aan dezen beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd, mr. W. A. van Hoek, ryks-advocaat alhier. J.l. Zaterdag herdacht de heer J. H. van Nouhuys, stationschef alhier, den dag waarop hy vóór 25 jaar in dienst bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen trad. De geachte ambtenaar ontving bij die gelegenheid van de ambtenaren en het arbeiders- personeel een met zilver gemonteerd rookstel en van de burgerjj vele bljjken van belangstelliag. Wisseulierke. Yoor het benoemen van een dijkgraaf van den Thoornpolder is door de vergadering van ingelanden een drietal gekozen, n.l. de heeren Abr. Priester, L. de Looft en Adr. van der Maas. Cortgene. Bjj gelegenheid van 's koningsjaar dag, zal waarschijnlijk, door het fanfare gezelschap „Eendracht maakt macht", met medewerking van de rederijkerskamer een uitvoering worden gegeven in het lokaal van den heer L. D. van der Linde. Tholeix. Door den rijksveldwachter Verpoorten alhier, zjjn op den straatweg tusschen Tholen en Poortvliet drie landloupers aangehouden, waarvan er twee in het Politieblad gesignaleerd waren. Bij het transporteeren moest bjj één gebruik van de boeien gemaakt worden, wjji deze telkens beproefde te ont vluchten. St. Maartensdijk, 2 Febr. In deze gemeente hebben zich in een gezin twee gevallen van diphthe- ritis voorgedaan. Bruiuisse, 1 Febr. Yoor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school alhier, jaarwedde f 400, hebben zich zeven sollicitanten aangemeld. Zierikzee, 3 Febr. Heden werd ten raadhuize alhier aanbesteed: het leveren en plaatsen van bard- steenen stukken, met het doen van daarmede in ver band staande metsel-, timmer- en andere werken, voor het plaatsen van schotbalken in het Sas. Aannemer is geworden de heer M. van der Linden, voor f 1447. De lste luit.-kwartierm. C. Chivat is van het 6e reg. inf. overgeplaatst bjj het korps torpedisten. Z. M. de Koning heeft den heer G. Basroger, kapitein van het Fransche stoomschip «Emma", de redder der schipbreukelingen van de «Leerdam", te huis be- hoorende te Havre, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In het laatst van Februari zal de Liberale Unie een vergadering houden, waarin de belastingvoorstellen van de heeren Borgesius c. s. besproken zullen worden. De miliciens, lichting 1889, die niet voor het blyvend gedeelte zjjn aangewezen, vertrekken den 30 April a.s. met groot verlof. Na dat tydstip bljjven o. a. bjj het 3de reg. infanterie 530 miliciens onder de wapenen, waarvan 102 te Middelburg. De overige miliciens dier lichting zullen op den 13 September 1890 in het genot van onbepaalcL verlof gesteld worden. De Volksvriend, uitgegeven door de vereeniging tot afschafiiug van sterken drank, is zeer verontwaar digd dat in het Predikbeurtenblad van Amsterdam een advertentie voorkomt, waarbij net verpakte mandjes zuivere cognac, rum, brandewyn, punch, cura^ao, persico enz. tegen postwissel of rembours verkrijgbaar worden gesteld. Onwillekeurig denkt men schryft de Volksvriend by die advertentie aan »een drouken predikant door een agent in bewaring genomen". Tegen den heer Mr. I. de Groot Scbimmert, burgemeester van Hurwenen, is door het kantongerecht te Zalt-Bommel eene geldboete van 75 gulden geëischt, wjjl hy om welke redenen weet men niet wei gerde de kaarten voor de volkstelling in te vullen. Yolgens De KL Ct. hebben 300 kinderen in het weezengesticht van Van 'tLindenhout aan de influenza geleden; allen zjja echter hersteld of herstellende. Te Utrecht is weer een valsche rijksdaalder uit gegeven. Het geldstuk draagt de beeltenis van Willem II en het jaartal 1846. Te Groningen is door de diaconie ten behoeve van de armen der Ned. Herv. gemeente, die lyaende zjjn aan de thans heemchende ziekte (griep), een buiten gewone collecte gehouden. Gaat men de verschillende stegen en sloppen door en treedt men huis aan huis binnen, dan wordt men getroffen bjj den aanblik v.in zooveel ellende en totaal gebrek aan alles. Gansche huisgezinnen zjjn door deze ziekte aangetast, en waar anders nog iets verdiend kon worden, is dit nu totaal onmogelijk. De diaconie is dan ook geheel machteloos zonder buitengewone hulp. Ook van het armbestuur worden vele offers gevraagd. Te Veenwouden (Fr.) werd voor eenige dagen een Ijjk begraven, dat, volgens zeggen, in een niet voldoeude lykwade gewikkeld was. Des nachts ver schenen voor den broeder van den overledene geesten (1), die hem gelastten een doodshemd op het graf neer te De broeder deed dit des avonds en den vol genden morgen was het hemd verdwenen. De geesten zjju ook niet meer gezien. KERKNIEUW S. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Borssele, door ds. J. Willemse te 's Heeren hoek. Gecommitteerden tot de zaken der Nederl. Herv. Gemeente te Rotterdam, deelden aan de gemeente mede, dat door een lid der gemeente 100,000 Inschrij ving Grootboek 37a pCt. ter hunner beschikking is gesteld, ter verbeten Dg van het predikantstraktement, onder voorwaarde dat Gecommitteerden binnen drie maanden den weg zullen vinden om het traktement voor ieder der heeren predikanten te brengen op 3000 per jaar. Gecommitteerden noodigen de gemeente uit dit aan bod door medewerking te steunen, ten einde hen in staat te stellen höt, met gevoel van groote erkente lijkheid, te aanvaarden. Ingezonden Stukken. Eene oudheidskamer te Zierikzee. Nu de gemeente Ylissingen, bljjkens mededeelingen in de Zeeuwsche nieuwsbladen, door het initiatief van vier heeren aldaar, weldra in het bezit zal geraken van eene geschikte bewaarplaats harer oud- en merk waardigheden, daarmede het goede voorbeeld van Mid del burg en Veere volgend, mag het niet ongepast heeten, een woord van opwekking tot geljjk doel, in deze gemeente te doen hooren. Afgezien nog van de opbrengst, die zulk eene ver zameling van hare bezoekers zou verwerven, hebben de gedenkstukken, door vorige eeuwen ons nagelaten, er recht op, dat zjj met zorgvuldigheid en eerbied bewaard worden, als getuigenis gevende van deD smaak, de kunst, den godsdienstzin, kortom van het openbare en bjjzondere leven der voorgeslachten. Eene plaats als Zierikzee, die haar bestaan bjj meer dan duizend jaren telt,'zal toch wel wat merkwaar digs weten bijeen te brengen over hare oudheid: personen zoowel als zaken. En moge de gemeente zelve slechts over een betrekkelyk klein getal voorwerpen, aan hare geschiedenis herinnerende, beschikken, een beroep op de oude Zierikzeesche familiën, waaronder er zyn, die op geslachtslijsten van meer dan vier eeuwen kuDnen terugzien, zou gewis niet beschaamd worden. Zonder twjjfel toch zouden zjj van het onder hen berustende iets, hetzjj ten geschenke, hetzij in bruikleen aan de gemeente willen afstaan. 't Is waar, zoo nu en dan verkrjjgt zy van enkele belangstellenden eens iets; maar de verzameling blijft klein. Na de vermelding van een geschenk, in 1862 ont vangen, wezen burgemeester en wethouders in hun verslag over dat jaar er op met de volgende woorden: «Indien ook andere ingezetenen, bij wie voorwerpen berusten tot de geschiedenis der stad betrekkelyk, dit voorbeeld volgden, zou ook hier, evenals op vele plaatsen elders, eene verzameling kunnen worden aan gelegd van oudheden, die nu hier en daar verspreid, voor de verschillende bezitters slechts van betrek keljjk geringe waarde zyn Deze aansporing heeft niet veel uitgewerkt, hoewel de tentooDstelliug, omstreeks dien tjjd ten stadhuize gehouden, bewees, dat er veel belangrijks nog schuilt. Nu Zierikzee tegenwoordig in het bezit is van een burgemeester als de heer Ermerins, aan wien als erkend oudheidkundige, de beoordeeling, opneming en rang schikking ten volle toevertrouwd is, mag onze gemeente bjj hare Z"-euwscbe zusters niet langer achterblijven in de oprichting eener oudheidskamer. Schrijver dezes durft voorspellen, dat, zoo eene commissie zich deze zaak aantrekt, haar pogen met den gewenschten uitslag zöl worden bekroond. Z. W. Mijnheer de Redacteur! De vele plannen geopperd om verandering te krjjgen in het brievenvervoer in Zeeland, althans wat Zierik zee betreft, bewjjzen, dat de voorstellers niet goed op de hoogte van locale toestanden zyn. Wat zal men b. v. met het eiland Tholen doen, als de postroute over Bruinis8e wordt verlegd? Eene radicale verbetering zou de volgende zyn. Tengevolge van toenemende drukte in het verkeer, zal, waarschynlyk binnenkort, een postrit GoesWol- faartsdjjksche veer geopend worden. Het overljjden van een der postloopers zal dit misschien bespoedigen. Wanneer nu de spoorboot het Wolfaartsdjjksche veer aandeed, dan konden in verband met den loop der treinen de brieven gemakkeijjk van en naar Zierikzee gezonden worden. Het verkeer tusschen Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland werd eveneens gemak kelijker. De postrit Bergen op-ZoomStavenisse moest bljjven bestaan, maar het veer Stavenisse—Vianen verviel. ZELANDUS. Oudvosmeer. Bebouwing1 gemeen tegrond. Bij den Gemeenteraad alhier is in behandeling eene aanvraag om te mogen bebouwen een gedeelte van den gemeentegrond, grenzende aan de woning van de Weduwe P. Weijts. Naar aanleiding daarvan breng ik het volgende onder de aandacht. De demping der gracht, plaatsing van het hek en beplanting, is zonder twijfel eene nuttige verbetering en verfraaiing onzer gemeente en heeft voorzeker als zoo danig algemeene instemming verworven. Zou het nu goed gezien zijn, om een voor de gemeente in elk geval slechts gering geldelijk voordeel, een gedeelte daarvan te laten bebouwen; zoodoende de tot stand gebrachte verbetering weer grootendeels te bederven en een misstand in het leven te roepen, die nimmer meer hersteld kan worden? Ik geloof, dat velen in de gemeente van gevoelen zullen zijn, dat daarover in den Raad wel eens ernstig mag worden gedacht, waarbij de rioleering en de dan ontstaande voor rijtuigen vrij smalle passage, ook wel ter sprake mag komen. Wordt de aanvraag toegestaan, dan kunnen ook de voor afsluiting en beplanting gedane uitgaven als weg geworpen beschouwd worden; immers niets belet dan in het vervolg meer dergelijke toestemming te geven. Bij allen, die op behoud van het bestaande prijs stellen, dring ik daarom ten krachtigste aan, daartegen op te komen en te trachten, dat, wat voorzeker eene verfraaiing kan genoemd worden, voor onze gemeente te behouden. Oudvosmeer, 30 Jan. 1890. X. :iW 1, DIENST EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Februari 1HOO. Van Zierikzee: ♦Dinsdag 4 's morg. 6,u Vrijdag 7 7,20 Zondag 9 8, Van Rotterdam: Woens. 5 's morg. 9,30 u. Zaterd. 8 9,30 Maand. 10 9,30 Van Zijpe ongev. 8,45 u. De Directeur, A. van GASTEL. V Ondertrouwd J. C. VROEGOP en S. DE GROOT. Ter Neuzen, 1 Februari 1890. Ellewoudsdijk, Algemeene kennisgeving. Geboren: Zoon van Pieter Johannes J. SMALLEGANGE Pz. en C. M. SMALLEGANGE, geb. Kik. Nieuwerkerk, 1 Februari 1890.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1