ZIEütlKZEESGHE NIEUWSBODE. Zaterdag I Februari 1890. Directeur-Uitgever J. WA ALE. BEKENDMAKING. Loting voor de Nationale Militie. Feuilleton. Henriëtte. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 4.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5804. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De ondergetekende ver boekt aan allen, die' het door hen verschuldigde over 1889 wegens PachtHoofdelijken Omslag, Hondenbelasting of uit andere hoofde, nog niet hebben voldaan, het achter stallige binnen acht dagen aan te zuiveren. Zierikzee, 31 Januari 1890. De Gemeente-Ontvanger OLIVIER. De BURGEMEESTER ~.i WETHOUDERS der Gemeente Zierikzee, Gelet op artt. 28 en volgende der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden: dat de loting der in het vorige jaar voor de militie in geschrevenen zal plaats hebben te Zierikzeeop het Ge meentehuis iMiifi'Stliigr <len IS Februai'ïj 1800, te beginnen des voormiddags te 9 uur; dat gedurende vijf dagente rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebragt door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd; dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaaft verzoek schrift op ongezegeld papier, ouderteekend door hem, die ze inbrengtwelk verzoekschrift bij den Burgemeester moet worden overgebragt, tegen bewijs van ontvang dat op Woensdag den 19 Februarij 1890des voormid dags van 10 tot 12 uur, in het Gemeentehuis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienstof op grond van te zijn eenige wettige zoonbedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet dat zij die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd in het Gemeentehuis zullen moeten verschij nen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenenterwijl op broederdienst recla merendezij zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van henzelve en van de nog in leven zijnde broe ders benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van wer kelijke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Zierikzee, den 31 January 1890. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. YAN DER LEK DE CLERCQ. i\lEL W STlJDilMGËi\. Oost-Indië. Zooals indertyd werd gemeld, vond men na het gevecht by Kota-Pobama op 26 Juli j.l. in de genomen benting Beaumont-patronen, van het jaartal 1888 voorzien. Men gelooide algemeen, dat deze uit Penang waren ingevoerd. Thans is echter gebleken, dat een deel der manschappen van het 3de bataljon op 26 Juli van de bedoelde patronen is voorzien geweest en ze reeds eenigen tyd in zijn bezit had; natuurlijk waren zy ook al in het garnizoens-wapenmagazyn. Men heeft daarom een streng geheim onderzoek ingesteld naar de wyze, waarop de patronen in het bezit van den vyand zijn gekomen. Amerika. Naar men uit New-York bericht, zijn daar in de laatste dagen een aantal schepen aangekomen, welke in den jongsten hevigen storm meer of minder zware avery beloopen hebben. Er waren ook verscheidene personen aan boord gewond, maar geen van allen ernstig. Engeland. Te Londen heeft zich een club van 13 leden ge vormd, om aan het bygeloovige publiek te toonen, dat het getal 13 niet gevaarlyker is dan eenig ander getal. Naar het Fransch, van Franqois Cop pee Toen de lijkdienst- was afgeloopen en de vrienden van den overledene, die het laatst de kerk hadden verlaten, zich in groepjes over de place St. Thomas d\ Aquin hadden verspreid, ontwikkelden zich onder deze levenslustige mannen, die al blijde waren in het heldere Maart-zonnetje de frissche lucht te kunnen inademen, na zich onder een eindeloos lange mis, in de verstikkende lucht van wierook en een calorifère, verveeld te hebben, verschillende Die arme Bernard't Is toch hard Zoo op twee en veertig jarigen leeftijd 't hoekje om te gaan! Zonder twyfel. Maar hij heeft zich ook niet ontzien, dat zult ge toch moeten toestemmen. Hij was iemand, die van de wereld genoten heeft, zou ik zeggen En er dikwijls aardig doorgedraaid heeft! En de loopers bij Bignon heeft versleten. Ja, ja, er was een steekje aan hem los! Sterk geleefdHet spelde vrouwen, een goede tafelEen rijk équipageHeeft hij zich niet een beetje geruïneerd? In 't geheel niet. Hij heeft laatst nog van een oude tante vijf of zeshonderd duizend francs getrokken. Hij moet juist integendeel zijn weduwe en zijn zoon een zeer aardig fortuin nalaten. Kom, dan zal de schoone mevrouw Bernard nog moeten hertrouwen! Wie weet? En misschien ook niet, met het oog op den kleine. Ze schijnt haar zoon te ver afgoden. Ten slotte betreurde men al heel weinig dien Zij dineeren met hun dertienen, er worden 13 ge rechten gediend en 13 toasten uitgebracht. Binnen een jaar zal nu moeten blijken, of het getal 13 aan tafel werkelijk noodlottig is. Sterft in dien tyd geen der leden dan heeft het bijgeloof geen reden van bestaan meer Voor hen, wier beroep het is, als veertiende man aan tafel te zitten, zal het echter een schadepostje zijn. Italië. In eene diergaarde te Vicenza had Donderdag der vorige week een afschuwelijk voorval plaats. Een zeven tienjarige knaap van reusachtigen lichaamsbouw ging dagelijks, gedurende de voorstelling, in het hok van een leeuw, om het dier eerst woedend te maken en later weder tot bedaren te brengen. De leeuw had nog ncoit woeste aanvallen gehad, maar zijn taak steeds naar behooren verricht. Ook Donderdag was de leeuw heel gewoon, deed, als gewoonlijk, by de komst van den temmer in het hok eene zwakke poging om op hem aan te vallen, maar kroop toen, bevreesd voor de zweep van den jongen man, in een hoek. Verscheidene minuten verliep de voorstelling als altijd, toen eens klaps, even vóór de - temmer het hok zou verlaten, de leeuw op den niets kwaads vermoedenden man aanviel en hem, door een slag met zijn klauw, ter neder velde. De leeuw, die door het geschreeuw en gegil der toeschouwers woedend werd, verijdelde iedere poging van den jongen man om op te staan en wierp hem steeds achterover. Vóór de andere personen, die in de diergaarde werkzaam waren, den ongelukkige te hulp konden komen, was hij door den leeuw reeds vaneen gereten. Daarop begaf het beest zich, alsof er niets was gebeurd, weder in een hoek van zijn kooi en liet rustig toe, dat men den nog levenden temmer opnam en naar een hospitaal vervoerde, waar hij, na een ontzettend lijden, den geest gaf. Het publiek had het einde van het afschuwelijk treurspel niet afgewacht, maar was vol ontzetting op de vlucht gegaan, toen de leeuw met woedende blikken en woest gebrul op zijn slachtoffer aanviel. Een paniek ontstond, daar de uitgangen veel te smal waren en in het gedrang vielen velen neder en werden onder scheidene personen gekwetst. Hongarije. Zekere heer Pollac, te Szent Andres, 99 jaren oud, is voor de 100e maal grootvader geworden. Hij beeft 7 kinderen in leven, 54 kleinkinderen en 46 achter kleinkinderen. In het geheel is hy door een familie van 134 personen omringd. Turkije. Te Konstantinopel breidt de influenza zich uit en neemt zy tevens een gevaarlyker karakter aan. JDuitschland. Borlyn, 29 Jan. Uit verdere berichten van Wissmann, die tot 1 dezer loopen en by het ministerie van buitenlandsche zaken zyn ontvangen, blijkt, dat Wissmann alle invloedrijke hoofden der Arabieren, die hem in handen gevallen zijn en wier deelneming aan den opstand bewezen was, eenvoudig liet opknoopen. Vóórdat de dikwyls genoemde Bushiri opgehangen werd, deelde deze aan Wissmann mede, jlat de sultan van Zanzibar hem het eerst heimelijk tegen de Duit- schers heeft opgehitst, onder belofte dat hij hem tot vizier over de geheele kust zal benoemen, zoodra de Duitschers verdreven zullen zyn. Wissmann voegt aan deze alleszins geloofwaardige bekentenis van den Bushiri toe: Bewijzen kon hy niet by brengen. Nederland. Almeloo, 28 Jan. In het begin van de vorige week vervoegde zich alhier aan het postkantoor een zekere D. uit Vriezenveen met een postspaarbankboekje ten bedrage van ruim 380, ten name van J. D., wonende te Gulpen, met verzoek dit geld te mogen ontvangen. Volgens de voorschriften teekende hij de aanvrage tot uitbetaling met een kruisje, waarop hem gezegd werd na verloop van acht dagen terug te komen. In den loop van dien tyd kwam er bericht uit Gulpen, dat de ware eigenaar van het voormeld boekje zich aldaar bevond, en men voorzichtig moest zjjn met de uitbetaling. Gisteren ochtend vervoegde zich voormelde persoon D. uit Vriezenveen weder ten postkantore alhier om de gelden te ontvangen, doch in plaats daarvan werd hy door de zorg van den directeur in hechtenis genomen. Kort te voren had hy in eene herberg nog zitten bluffen dat hij spoedig een rijk man zou zijn. voornamen doode, die met al de praal, die een begrafenisonderneming kan ten toon spreiden, ter aarde was besteld: een mis met koor, bloemen uit Nizza, om het praalbed groenvlammende toortsen. En de mooiste ceremoniemeester! O, een prachtige kerel, met ^een ijselijk voornaam gezicht en witte bakkebaarden als een Engelscbe pair, een kostelijk personage, dat het bestuur alleen bij groote plechtig heden uitzond en dat vroeger in de provincie de peres nobles had gespeeldgeef er van terugMaar niettegenstaande al die vertooning, werd de over ledene, Mijnheer Bernard des Vignes, afgevaardigde en lid van den generalen raad van Mayenne, oud officier der cavalerie, ridder van het Legioen van Eer, enz., naar zijn verdiensten beoordeeld in de gesprekken, die fluisterend achter de met zwart glacé bekleede handen werden gewisseld. En, inderdaad, was hij niets anders dan een viveur" geweest, zonder bevalligheid, zonder netheid, ondanks zyn vijftienjarig verblijf in Parijs, nog steeds de buitenman. Zijn levensgeschiedenis was dan ook zoo alledaagsch mogelijk. Rijk, trouwde hij op 28- jarigen leeftijd de dochter van een Corsikaansch senator, een persoonlijken vriend van Napoleon den derden, de bewonderenswaardige mej. Antonini, wier zuidelijke schoonheid toen in de Tuileriën en te Compiegne ieder van zich deed spreken. Gedurende eenigen tijd beminde hij haar op zijn manier. Daarna werd hy eensklaps en zonder eenigen grond jaloersch opzijn vrouw, nam zijn ontslag als luitenant der Keizerlijke dragonders, begroef zich op zijn landgoederen, nam er plompe manieren aan, kwam bijna niet uit zijn jachtlaarzen en rookte zijn pijp aan tafel na de koffie, onder het genot van zijn glaasje. Een zoon werd hem geborende eenige troost van mevr. Bernard, maar die weldra verwaarloosd werd door den ouden losbol, die na twee jaren getrouwd te zijn geweest, vaak naar Parijs ging om de matrozenbordeelen af te loopen en op de jacht onder het ontbijt, dat bij op een hoekje van de tafel gebruikte, de boeren meiden niet met vrede kon laten. Het eerste kanonschot in den oorlog van 1870 's Gri.'&veuliag'e, 29 Jan. De Minister van Koloniën ontving met de gisteren aangekomen mail van den Gouverneur van Suriname de officiëele stukken in zake het conflict. De Koloniale Staten hebben in hun vergadering van 27 December uitvoerig gede batteerd over de bekende missive van den Gouverneur in zake de Paraquaestie; verschillende sprekers hebben in zeer strenge bewoordingen afkeuriDg uitgesproken over des Gouverneurs houding als inconstitutioneel, onwaar en onwaardig. Een der leden, door het Koloniaal Bestuur benoemd, de heer Heylidy, heeft zijn ontslag ingediend, evenals nog een ander lid. Een voorstel om inlichtingen aan den Gouverneur te vragen over eene andere zaak, is teruggehouden, beide om het gevaar voor een herhaling van het gebeurde te voorkomen. De voorzitter Juda, als lid sprekende, sloot zich bij de sprekers aan, meer bepaald gispende de bedreiging des Gouverneurs jegens de vier door het Koloniaal Bestuur benoemde leden en verklarende, dat (Ie Nederlandsche Regeering, naar waarheid ing^Uo,h* zal doen blyken, dat zy niet gediond is vav dergelijke handelingen. Do missive van den Gouverneur is overigens voor kennisgeving aangenomen. MjUltlelfcmi'gy, 29 Jan. By bevelschrift der arrondissements-rechtbank alhier van den 27en dezer i9 naar de openbare terechtzitting dier rechtbank ver wezen de zaak tegen C. S., oud 28 jaar, spoorweg werker, geboren en wonende te 's Heer Arendskerke, thans alhier in hechtenis, ter zake dat hij op I Jan. jl. des namiddags te ruim 5 uren, op den 's Heer Hendrikskinderendyk, onder de gemeente Goes, in de nabijheid der woning van de wed. Timmermans, heeft gepoogd Helene van Schaïk opzettelijk van het leven te berooven, althans haar opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door haar aldaar bij de keel te grijpen, op haar te gaan zitten, en onder het uiten der woorden: »ik zal je vermoorden, sterven zal je", haar met een mes hevige verwondingen aan het hoofd toe te brengen, in de uitoefening waarvan hij is ver hinderd geworden door de komst van Cornelis Louisse en Marinus Rouw, die hem vastgrepen en het mes ontweldigden. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd mr. C. Lucasse, advocaat alhier. Ternouzen, 29 Jan. Heden middag had alhier een treffend ongeluk plaats. Twee visschers uit Phi lippine wilden met het sloepje, waarin zy gezeten waren, de haven alhier binnenloopen. Door een on gelukkig toeval sloeg het bootjo om, waardoor beide personen te water geraakten. Een daarvan kon al zwemmende den wal bereiken, de ander echter verdronk. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat, te beginnen met 1 April a.s., het peil op het benedenpand van het kanaal van Ter Neuzen zoodanig zal worden verlaagd, dat dit pand niet zal kunnen worden bevaren met schepen van meer dan 4.50 M. diepgang, welke peilsverlaging in geen geval langer zal duren dan de insgelijks op 1 April a.s. aanvangende sluiting van de groote westsluis te Ter Neuzen. Iorseke, 30 Jan. In de vergadering van de handboogschutterij iSint Bastiaan" alhier werd Dinsdag avond door den penningmeester Z. Bouwens rekening en verantwoording gedaan over het jaar 1889. De inkomsten bedroegen 276^35 en de uitgaven ƒ232,875, zoodat er een goed slot is van 43,76. Tot bode der vereeniging werd benoemd W. Blok. Tevens werd nog besloten om op 5 Juni een concours Daar »de Doelen" te geven. Tot klerk op de secretarie alhier is uit vijf sollicitanten benoemd de heer R. Laurense van Fijnaart. De influenza kan bijna als geweken beschouwd worden. Nieuwe gevallen doen zich niet meer voor en de lijders zyn bijna allen hersteld. De ziekte heeft een zeer goedaardig karakter gehad, er is dan ook niemand aan overleden. De Nederl. Vrouwenbond heeft het voornemen een algemeen request aan de Regeering te zenden, met verzoek het houden van huizen van ontucht by de wet strafbaar te stellen en de wettigheid der pros titutie tegen te gaan. Over het geheele land worden handteekeningen gevraagd, zoowel van mannen als van vrouwen. Ieder boven de 20 jaren, wien het zedelijk welzyn van ons volk ter harte gaat, wordt dringend uitgenoodigd dit request te teekenen, opdat het met honderdduizenden namen ingevuld, opgezonden kan worden. Ljjsten tot teekening voor Ierseke liggen van 15 Januari tot 28 Februari bij den boekhandelaar D. Vogel. Goes, 29 Jan. Er" worden heel wat woorden vuil gemaakt, heel wat verbeteringen voorgesteld, heel wat wenschen uitgesproken over postverbindingen en post- verbeteringen; wenschen, die door de heeren inspecteurs zeker heel gratieus voor kennisgeving aangenomen en ter griffie zullen worden gedeponeerd. Daar nu het wenschen nog altijd vrij is en het weigeren daarby zouden wij wenschen dat voor de po9tgemeenschap tusschen Schouwen—Duiveland en het land van ter Goes gebrnik gemaakt word van de bestaande verbinding Goes—Katsche veer—Zierikzee, door de Spoorboot n.l. Als de dienst GoesKatsche veer niet in orde is, dat men die dan verbetere; de Spoorbootdienst is goed. Men zou dan dikwyls een paar keer per dag kannen correspondeeren, en de brieven waren zeker vlugger op hunne bestemming dan nu via B9rgen op Zoom—Tholen—Stavenisse— Vianen. Nu wordt wel gezegd, dat de correspondentie tusschen genoemde deelen van Zeeland niet zoo heel groot is. Wel mogelyk, maar het middel ter verbetering ia dan ook al heel onkostbaar. En zoo is het aantal vrome wenschen weer met ééne vermeerderd. De heer jhr. mr. W. M. de Brauw, Commissaris deB Konings in Zeeland, heeft het eere-voorzitterschap over het hier te houden 43e Nederl. landhuishoud- kundig congres aanvaard. De heer G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp is voorzitter. De werklieden-vereeniging Eigen hulp" verloor door verplaatsing der Stoommeelfabriek een aantal gewone leden en enkele begunstigers. De vereeniging telt thans nog 88 gewone en 22 buitengewone leden, benevens 9 begunstigers. Aan zieke leden werd 434 uitbetaald en nog ƒ10 aan eene weduwe met vijf kinderen te Appingadam. De vereeniging bezit thans ruim ƒ750, benevens een reservekas van ƒ188. Het volgend jaar hoopt de vereeniging op min of meer feestelijke wyze haar tienjarig bestaan te vieren. Tholen. De afdeeling Tholen van de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in de provincie Zeeland hield Woensdag t8 Poortvliet hare aangekondigde vergadering, welke slechts door 17 leden werd bygewoond. Nadat door den secretaris- penningmeester rekening en verantwoording gedaan was van zyn gehouden beheer over 1889, werd voor het eerst rekening gedaan van de vereeniging >Land- bouwbelang." Uit die rekening bleek dat er in 1889 voor 12000 kunstmeststoffen en zaaizaden aangekocht was, zoodat de voorzitter met alle recht constateerde, dat genoemde vereeniging levensvatbaarheid bezit. Te betreuren is het dat niet alle landbouwers lid dier vereeniging zijn en het schynt dat menigeen nog van gedachte is dat er iets betaald moet worden, hetwelk werkelyk het geval niet is en duidelyk in art. 2 omschreven wordt. Zelfs kan aan personen, geen leden der vereeniging zjjnde, hulpmeststoffan tot een bedrag van 15 verstrekt worden. De aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid herkozen en de heeren L. J. Dorst Cz. en A. J. de Wit Andriessen, respectievelijk ïd hunne be trekkingen van voorzitter en secretaris-penningmeester herbenoemd. Tot afgevaardigden werden de voorzitter en de secretaris-penningmeester en als hunne plaats vervangers de heeren A. Wagemaker en M. J. Stoutjes- dyk gekozen. Tot leveranciers der kunstmeststoffen werden aan genomen de heeren M. H. Salomonson voor Peru-Guano, P. G. Adriaansens voor Chilisalpeter, J. Hage Pz. voor Superphosphaat, H. J. Hage Pz. voor Thomas- phosphaatmeel en Chloor kali, respectievelijk voor 10,66, 9,98, 4,08, 2,76 en 10,13 per 100 Kilo en onder controle van een der proefstations. Ten laatste werd op voorstel van den voorzitter door de vergadering besloten in het vervolg zelf- registreerende schoftbrekers te verloten, welke proef ondervindelijk uitstekend werken. St.-Maarteus(ljj If, 30 Jan. Heden morgen omstreeks half vyf ure ontstond alhier door het om vallen eener brandende lantaarn brand in de schuur van den vlasboer D. de Viet. De schuur en inboedel werden een prooi der vlammen. Door tjjdige hulp kon men de belendende perceelen behouden. De schuur, alsmede het daarin aanwezige bewerkte en onbewerkte vlas, waren tegen brandschade verzekerd. De statistiek van schoolbezoek en schoolverzuim over het jaar 1889 geeft voor deze gemeente de vol gende cijfers aan: Het aantal ingeschreven leerlingen tusschen 6 en 12 wekte echter in de ziel van dezen ruwen door draaier een weerklank op en herinnerde hem er aan dat hy soldaat was geweest. Als commandant der mobiele garde vocht hy met groote dapperheid, deed een wonde en het Kruis van Eer op en werd by de verkiezingen door zijn departement als af gevaardigde naar de Kamer gezonden. Dom als hij was, ging hjj daar met de meerderheid mee. Van reactionnair werd hij opportuniste, behoorde nu eens bij de rechterzijde, dan weer tot de linker deed nooit zijn mond open of het moest zijn om voor te stellen de zitting te sluiten en werd telkens herkozen. Maar daar hij nu wegens zijne ambtsbezigheden verplicht was te Parijs te wonen, liet hij zijn natuur den vrijen teugel en wentelde zich in het genot. Toen zat mevrouw Bernard geheel en al verlaten en zag ze slechts zelden, nog niet eens geregeld aan tafel, dien echtgenoot, dien ze nooit had lief gehad en dien ze nu verachtte. Te eerlijk om zich te wreken, te trotsch om te klagen ontvluchtte ze de wereld en trok zich terug in hare ruime, eenzame kamers, op de quai Malaquais, waar ze zich geheel en al aan haar zoon wijdde, die als externe de lessen aan het lyceum Louis le Grand volgde en reeds bewijzen van een bijzonder vroeg ontwikkelden geest gaf. Zij behoorde tot die moeders, die Grieksch en Latijn leeren om het huiswerk van hun kind te kunnen nazien en zijn lessen te kunnen overhooren. Men sprak van haar met be wondering, want de weiuige vrouwen, die toegang bij baar hadden, vonden geen enkele reden tot ja loezie jegens die schoonheid die zich verborg, maar tevens onbesmet bleef, die schoonheid, waarover hare dertig jaren een warme, marmerbleeke tint had gelegd, maar waarop noch de lijd, noch de smart eenig spoor hadden achtergelaten. Dit ongelukkig lot, met zooveel moed en waardigheid gedragen, werd overal als een voorbeeld aangehaald en de Parijsche kwaadsprekendheid weerhield zelfs haren glimlach als zij den naam uitsprak van kolonel de Voris, een krijgsmakker van den echtgenoot, wiens eerbiedige genegenheid jegens mevr. Bernard des Vignes zich nauwelijks in bescheiden bezoeken durfde uiten. Eindelijk was er aan de langdurige foltering van deze vrouw een einde gekomen. Bernard, »de dikke Bernard", zooals zyn societeitvrienden hem noemden, had zyn laatste truffels niet kunnen verteren, en aan den ingang der kerk vormde men om de ko lossale kist, die de lijkwagen der Begrafenisonder neming wachtte, een kring om naar de toespraken te luisteren. Maar, onder die toespraken, als gewoonlijk op geschroefd met oratorische leugens, als »een goed Franschman, een onverschrokken soldaat, een ver- lisht patriot" enz. dachten al deze wereldsche lieden zoo ze ten minste ergens aan dachten hoogstens aan de schoone en rijke weduwe, die nu eindelijk vrij was. En toen de plechtigheid was afgeloopen en het gezelschap uiteenging, werd bij het afscheid nemen menigmaal deze zin uitgesproken: »Eer er een jaar verstreken is, is mevrouw Bernard her trouwdWillen we er om wedden? II. Eenige weken na de begrafenis zat mevrouw Bernard des Vignes, in de rouw gekleed, voor kaar borduurraam, aan het venster van haar boudoir. Haar peinzendekoude blik dwaalde over de kade, die er bij mooi weer zoo bekoorlijk kon uitzien. Maar ze zag noch de voorjaarslucht, zoo zacht blauw van tint, noch den vlietenden stroom, doorploegd door de vlugge booten, noch den trotschen voor gevel van het Louvre, noch het groepje rijzige stammen op den hoek van den Pont ltoyaltusschen welker zwarte takken reeds een groen waas scheen te zweven. In den fauteuil gezonken, op den elleboog steunende met de hand aan den slaap, riep de jonge weduwe, wier schoongevormde buste in het nauwsluitende zwarte kleed heerlijk uitkwam, in een langdurige mijmering haar verleden voor den geest terug. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1