ZIEBIKZEESGHE NIEUWSBODE. Donderdag 30 Januari 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Storm en Regen. f Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5803. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De Jongelingen in 1871 géboren, die zich nog niet voor de INSCHRIJVING DÈR NATIONALE MILITIE hebben aangegeven, worden in hun belang herinnerddie aangifte vóór 31 Januari 1890 te doen. Wordt er in den regel en terecht de opmerking gemaakt, dat de laatste en eerste weken van een jaar zoo bizonder arm zijn aan politiek nieuws, deze klacht is op den aanvang van 1890 niet toepasselijk. De ministrieele crisis in Spanje, het conflict tus- schen Engeland en Portugal, de toestand op Creta en nog andere onderwerpen houden steeds de aandacht bezig en bij al hetgeen er reeds was, komt nu nog de sluiting van den Rijksdag in IPuitsch- land, na verwerping van de socialistenwet. Zooals bekend, ontmoette bet regeeringsontwerp tegen de socialisten van den beginne af grooten tegenstand in den Rijksdag en vooral was het de bepaling, die de regeering machtigt, socialisten het land uit te zetten, die van meet af als de struikelblok der wet werd beschouwd. Bij de omwerking, die het regeerings ontwerp door ieene commissie te beurt viel, wer den verschillende bepalingen verzacht, doch de uit zetting behouden. Deze bepaling werd bij de be handeling der wet in tweede lezing geschrapt. Daarop volgde eene vergadering van de ministers onder voorzitterschap des Keizers, waar men meent dat over de verwerping van dit artikel en de verder door de regeering te volgen gedragslijn is beraad slaagd. Bij deze beraadslaging is Bismarck tegen woordig geweest en algemeen verwachtte men, dat hij bij de derde lezing van het ontwerp het woord voeren zou, ten einde het ontwerp te redden. Dit is echter niet geschied en de Rijksdag heeft het gansehe ontwerp met 169 tegen 98 stemmen ver worpen. Naar men het nu wil doen voorkomen is deze beslissing juist die, welke Bismarck heeft ge- wenscht. Daardoor toch werd voorkomen dat de regeering haar oordeel over het gewijzigde ontwerp moest uitspreken en heeft de regeering de gelegen heid om dadelijk na de verkiezingen eene nieuwe socialistenwet voor te stellen. Is de uitslag der ver kiezing voor de regeering ongunstig, dan zal ook dit tweede ontwerp verworpen worden en zal de regeering hare toevlucht nemen moeten tot nieuwe verkiezingen. De troonrede, waarmede de Keizer den Rijksdag sloot, is in geen enkel opzicht belang rijk. Er wordt slechts in 't voorbijgaan melding gemaakt van de aanstaande verkiezingen in zooverre dat de Keizer de hoop uitspreekt, dat de volgende Rijksdag met de Regeering samenwerken zal tot het aanbrengen van verbeteringen in de wetgeving voor de arbeiders. Verder wordt er nog op gewezen, dat de arbeidende klasse overtuigd moet zijndat verbetering in hunnen toestand alleen verkrijgbaar is langs den weg van vrede en wettelijke orde. Hoe de nieuwe verkiezingen zullen afloopen is natuurlijk nog zeer onzeker. De sociaal-democraten hebben in niet minder dan 300 districten hunne eigene candidaten gestelddoch hunne vooruitzichten hebben wel wat geleden door de werkstaking, die wederom onder de mijnwerkers in Westpbalen dreigt uit te breken. Waren bij vorige werkstakin gen de sympathiën aan den kant der stakers, thans is dit niet het geval. De eischen door ben gesteld verhooging van loon met 50 van 1 Januari af en eene juiste vaststelling van den werktijd van 8 uren aan één stuk worden door iedereen overdreven geacht en met zekerheid wordt eene weigering der besturen tegemoet gezien. Een der ondervoorzitters van den Rijksdag, baron von Franckenstein, leider der Centrumpartij, is overleden. Alle partijen brengen hem hulde niet alleen om zijne persoonlijke verdienste, maar ook met het oog op zijne partij. In Spanje is eindelijk wederom een ministerie opgetreden, dat echter niet door den President der Kamer, maar door den vorige» Minister-President Sagasta is samengesteld. Veel verwachting heeft men er niet van, doch dit heeft misschien zijne goede zijde. In de Kamer van Afgevaardigden hebben de Ministers de gebruikelijke verklaringen afgelegd. De Minister van Financiën verklaarde evenals de vorige ministeriën de economische staatkunde te zijn toegedaan. Bij drukte de hoop uit, dat de commissie voor de herziening van het toltarief spoedig met haren arbeid gereed zou komen. Hij verklaarde voorts geen voorstander te zijn van eene belasting op de coupons der binnenlandsche schuld, terwijl hij met zijne 2mbtgenooten zal nagaan, welke bezuini gingen tot stand zijn te brengen in de begrootingen van oorlog en van marine. De minister van oorlog verklaarde zich voor den algemeenen dienstplicht. De Regeering behoort echter het geschikte oogenblik te baat te nemen om dien maatregel in te voeren. Het eerste artikel der wet tot invoering van het algemeen stemrecht is door de Kamer met groote meerderheid aangenomen. In den stand der zaken tussehen Portugal en Engeland is nog geene noemenswaardige verandering gekomen. De Portugeezen gaan voort met alles te weren wat naar Engelsch riekt en hun afkeer van Engeland op allerlei wijzen te toonen. Engeland trekt zich van dit alles niets aan. In eene redevoe ring, die een der Engelsche ministers dezer dagen hield, verklaarde hij het geschil te betreuren, maar achtte hij eene scheidsrechterlijke uitspraak thans onmogelijk. Ondertusschen is het adviesjacht, dat naar Vigo gezonden is, bij het indienen van Enge- land's ultimatum, bevel gegeven naar Plymouth terug te keeren. Dit wijst zeker op verbetering van den toestand. Naar het heet heeft de jonge Koning van Portugal verlof verzocht om de Orde van den Kouseband, die Engeland gewoonlijk bij het optreden van een nieuwen vorst hen schenkt, vooreerst niet te mogen aanvaarden. In de Pransche Kamer heeft weder een dier onstuimige zittingen plaats gevonden, die daar schijnen te moeten voorkomen. Het is thans de heer JofiVin geweest, die er de aanleidende oorzaak toe was. Deze afgevaardigde heeft bij de algemeene verkiezingen vijfduizend stemmen op zich vereenigd tegen zevenduizend, die op Boulanger waren uitge bracht. Daar deze laatste niet verkiesbaar was, is Joffrin verkozen verklaard en de Boulangisten hadden nu besloten dezen afgevaardigde niet aan het woord te laten komen. Achtereenvolgens werden drie leden der Boulangistische partij door den ster ken arm uit de Kamer verwijderd en daarop heeft de geheele partij de Kamer verlaten. Het gevolg is geweest, dat onmiddellijk een verscherping van het reglement van orde is voorgesteld, opdat in het vervolg dergelijke schandalen niet meer voor kunnen komen. De uitslag der verkiezingen in Denemarken hebben volstrekt niet beantwoord aan de hoop, die velen koesterden, dat daardoor een einde zou worden gemaakt aan de voortdurende oneenigheid tussehen hel Ministerie en de Tweede Kamer. Voor de regee ring is de uitslag ongunstig geweest. De oppositie is even sterk gebleven; de regeeringspartij echter verloor vijf zetels aan de socialen. Voor de vijfde maal deed het volk nu uitspraak ten nadeele van het Ministerie; toch blijft de Koning het steeds hand haven en duurt de strijd dus steeds voort. Turkije schijnt van plan belangrijke hervor mingen in te voeren op het gebied der financiën. De Sultan zou bereid zijn om zijne civiele lijst met 12 millioen gulden te verminderen, terwijl de bezol diging van alle ambtenaren zou worden ver laagd en het aantal ambtenaren beperkt zou worden. Ondertusschen komen uit Creta steeds veront rustende berichten, alles schijnt er op te wijzen dat in Maart een algemeene opstand zal uitbarsten. De vluchtelingen, die zich te Athene bevinden, hebben aan de Grieksche Regeering een stoomboot en wapenen gevraagd, om naar hun land terug te keeren en aan de verdediging daarvan deel te nemen. De werkstaking in de steenkolenmijnen van IBelgië is geheel en naar het schijnt gelukkig voor goed geëindigd. Amerika. Te Columbus, in den Amerikaanschen staat Ohio, zijn door een hevige gasontploffing twee huizen ver nield, 6 mensehen gedood en 30 gewond. Een treurige herinnering, dat niet alleen het nieuwe electrische, maar ook het oude licht zijne gevaren heeft. Te Chicago moest een begrafenisstoet den spoor weg passeeren. Juist, toen dit geschiedde, kwam een locomotief aanstoomen, die een der rouwrijtuigen geheel verbrijzelde. Vier personen, die in het rijtuig zaten, werden terstond gedood. Egypte. De doctoren hebben den reiziger Stanley aangeraden minstens nog eenige weken in Egypte te blijven vóór hij naar Europa terugkeert. Zij vreezen, dat de Euro- peesche weersgesteldheid, die tegenwoordig zeer ongunstig moet worden genoemd, nadeelig zou zijn voor zijne ge zondheid, terwijl hij buitendien nog veel gevaar zou loopeu van door de influenza te worden aangetast. Emin Pacha lijdt aan een schedelgezwel en eene verlamming der tong. Engeland. Londen, 27 JaD. De Argentijnsche republiek heeft de republiek van Brazilië erkend en een verbond vau vriendschap gesloten, waarbij de nog hangende greasmoeielijkheden zijn opgelost. liet burgelijk huwelijk is in Brazilië bij decreet ver plicht gesteld. De waarneming bij vroegere epidemiën opgedaan, dat de griep ook in volle zee hare heerschappij toont, is ook ditmaal bevestigd. Lord Delawarr, die met zijn jacht sEothen" een zeetocht had ondernomen, is even als de geheele bemanning door de ziekte aangetast, en wel in nevigen graad. Allen waren dn gen achtereen buiten machte eenigen arbeid te verrichten. Griekenland. Toen Koningin Olga van Griekenland Maandag der vorige week met haar beide jongste zoontjes een ry- toertje in de stad Athene maakte en door de straat Kephissia ging, braken eensklaps de over de huizen gespannen draden van het electrische licht en vielen op haar neder, zoodat zjj er geheel in verward ge raakte. Eenige heeren snelden toe en bevrijdden de koningin weldra uit de onaangename strikken. De vorstin, die geen oogenblik haar bedaardheid had verloren, ontstelde echter ten zeerste toen zjj later hoorde, dat Blechts enkele minuten later de leiding der electriciteit voor de avoDdverlichtiug zou zijn be gonnen. Was dit reeds op het oogenblik het geval geweest, toen de draden op Hare Majesteit vielen, dan was zij ongetwijfeld op de plaats gedood gebleven. JDuitschlancl. Aan de waterberichten van Maandag is het vol gende ontleend: Te Duisburg moeten de werken ter uitbreiding der haven Btilstaan, doordien alles is ondergeloopen. Het Rijnpeil teekende Zondag 6 90 Meter, maar was des nachts 10 c.M. gedaald. Te Minden is de Wezer buiten hare oevers getreden, de scheepvaart gestremd en lag de ladiDgsplaats geheel onder water. Te Frankfort was de straat tussehen de Geestpoort en de Fabrthor, als ook het Main-eiland overstroomd, terwijl het verkeer op de verbiudingsbaan tussehen het oostelyk spoor station en den Fahrtkor wegens overstrooming stilstond. Te Biebrich was de Rijn reeds den vorigen dag tot 4.12 M. gerezen en nog voortdurend stijgende; de over strooming tussehen de stad en Schierstein nam toe. België. Corvilain heeft voor de verdediging van zijn zaak, twee nieuwe advocaten gekozen en wel Paul Janson en Bonnevie. Deze verzochten aan de rechtbank eenig uitstel, daar ze nog niet in de gelegenheid geweest waren de zaak voldoende te onderzoeken. Nederland. Oallaiitsoog-, 26 Jan. Heden nacht te onge veer twee uren geraakte op het strand het ijzeren 2500 tons viermast Bchip >.Locb Moidart", van Glasgow, komende van Pisaguai in Chili en bestemd naar Hamburg, geladen met salpeter. De vloed, de storm, de vreeselijk hooge zeeën en de branding maakten het de bemanning der reddingsbooten van Callantsoog en Petten onmogelijk, den tocht naar het schip te wagen, hoe hartverscheurend ook de op varenden in 't want om hulp schreeuwden. Ook de stoomboot »Herkules", van Nieuwediep, welke spoedig op de plaats des onheils was, kon niets tot redding aanwenden. De vuurpijlen, die werden afge schoten, misten allen huu doel. Slechts één kwam er over het schip, doch ongelukkig was juist van die eene de ljjn gebroken. De pijlen van het station Petten werden toen gerequireerd, doch juist vóór deze ter bestemder plaatse waren, sloeg het schip uit elkander, en vond de bemanning, 30 personen in getal, haren dood in de golven. Slechts twee van de equipage zijn door een eigen boot behouden. Vijf personen hadden zich daarin gewaagd, doch al spoedig sloeg zij om, zoodat slechts twee het leven redden, een jongen van omstreeks 17 jaar en een bejaarde man. Dat de zee te slecht was om den tocht met de red dingsboot te wagen, werd algemeen door de toege stroomde kustbewoners van Petten tot Helder erkend, doch dat alle vuurpijlen haar doel misten, bracht groote teleurstelling en algemeene verslagenheid teweeg. 's Gravenliag-e, 28 Jan. In de vrjj onvol tallige vergadering der Eerste Kamer zijn heden de algemeene begrootingsdebatten voor 1890 gevoerd. De heer Van Roijen, de tekortkomingen van het kabinet latende rusteD, meende dat schadelijke accijnzen ge makkelijk waren af te schaffen, mits slechts op de uitgaven, vooral die voor de defensie, krachtig werd bezuinigd. Yoor de regeling van de gemeentelijke be lastingen waren vaste regels noodig. Bestendiging van het kiesrecht van 1887 moge strijdig zyn met het voorlocpig karakter, daaraan door de Grondwet gegeven, bezwaar had hjj er niet -ogen, gelet ook op de onver schilligheid der natie voor de uitoefening van het kiesrecht. Alleen verlangde hij, dat de Regeering de partij manoeuvre van verleden jaar, weinig welwillend tegenover de Eerste Kamer, die men wilde omzetten, niet zou herhalen. Hij verwachtte een eerlijke uit voering der schoolwet van deze Regeering. In de godsdienstige richting van den Minister van Koloniëa zag hij gevaar voor de orde en rust in Indië, zyn aanblijven neemt hjj niet op zijn verantwoording. De heer Van Lier leverde beschouwingen over 's Mi nisters plannen tot aanneming van het gemeentelijk belastingstelsel en verdedigde het denkbeeld van resti tutie naar het bevolkingscijfer der gemeenten. De heer Alberda pleitte voor evenredige lasten- verdeeling, meerdere gelijkstelling van man en vrouw. Ook hij zag in het godsdienstig drijven van den Minister van Koloniën gevaar en weigerde hem, tenzij beter ingelicht, zijn steun. De heer Van Breggen betoogde dat op het platte land, de landbouwer te zwaar gedrukt wordt door de bestaande onrechtvaardige verdeeling van lasten, men lette meer op de behoeften van het platteland. De heer Van Swiuderen waarschuwde ook tegen verhooging van grondlasten. Het platteland kan dit niet dragen. De heer Reogers, die dit kabinet niet vereenzelvigt met den Minister van Koloniën, wil in 1s lands belang met de Regeering samenwerken. Minister Mackay verklaarde, dat de grondbelasting het beste middel was om te voorzien in den nood der gemeenten, zonder al te zwaren druk op den grond te leggen. Omtrent het kiesrecht en de defensievoor- stellen handhaafde hij de verklaringen in de stukken. De onderwijswet zal hij zoo goed mogeljjk trachten uit te voeren. Hij verdedigde den minister van koloniën en verzekerde, dat geen dwang op de Mohamedanen bedoeld werd om het Christendom aan te nemen, maar het een regeeringsplicht was om beschaving onder de heidenen te verspreiden. De Minister van Financiën verklaarde, dat de be doeling der aangekondigde regeling van bet gem'èente- belastiogstelsel is, een deel der rijksbelastingen, ook van de grondbelasting, aan de gemeenten af te staan. De verhooging der opcenten bij de grondbelasting is daarvan niet het gevolg. Te 's Gravenhage wordt verzekerd, dat de Keizer van Rusland door de Nederlandsche en Fransche Re geeringen is uitgenoodigd de beslechting als arbiter op zich te nemen van het tussehen haar gerezen geschil, betreffende de grensregeling van Suriname en Fransch Guyana. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde het vonnis der Zierikzeesche rechtbank, waarbij K. van Bruinisse, beklaagd van brandstichting, werd vrij gesproken. Yeere, 25 Jan. Het Fransche vuurschip »Ruite- lingen" is heden bij de Onrust in het Yeersche gat voor anker gekomen. Bij Duinkerken van zjjn ankers geslagen, heeft het adsisteutie gekregen van de Ostender vischsloep no. 125, die daarbij belangrijke averij aan den achtersteven bekwam. Met hulp van een Franschen kotter zijn de vaartuigen de Ooster-Schelde ingeloopen, is de vischsloep op de Onrust geraakt en zal daar waarschijnlijk blijven. Een der manschappen van de Ostendur sloep ligt zwaar gekneusd op het Fransche vuurschip. Bij het in botsing komen der schepen wilde hij evenals zijn makkers op het vuurschip springen, doch geraakte daarby met het lichaam tussehen de schepen beklemd. S©li©**ii>eni:sse, 28 Jan. De moeite en de onkosten, die het muziekgezelschap „Y. I. O. S." zich gegeven heeft om eene volkszaDgvereeniging op te richten, is beloond geworden. Op Zondag 26 Jan. werd de 1ste vergadering gehouden met ongeveer 40 leden, welk getal nog staat toe te nemen. De nieuwe methode voor den zangdie van Chevé, valt zeer in den smaak. Dat nu ieder burger zich beijvere, om te houden, wat het volk thans gegeven is; het is waarlyk iets goeds. De gezondheidstoestand onzer gemeente is nog alles behalve rooskleurig. Van het onderwijzend per soneel is thans de tweede door influenza aangegrepen. Griepziekte ontvolkt ook de school, zoodat er van het aantal leerlingen dagelijks ongeveer de helft absent zijn. De keelziekte houdt ook nog niet op hare offers te eischen. Ook is er één patient aan de mazelen bezweken. Zier-ilease©, 28 Jan. De vierde Wintervergade ring van ons Departement der Nederlandsche Maat schappij van Nijverheid op Maandag j.l. was goed bezocht. Vóór de pauze werden, behalve verschillende in gezonden stukken, drie Verslagen behandeld, n.l. een verslag over den invloed van de Eng. Wet op de fabrieks merken, ééa over de Afschaffing der Tolheffiug en één over Inkomend recht op granen. De Verslagen werden onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van het laatste verslag werd met algemeene stemmen (één lid hield zich buiten stemming) besloten: te ondersteunen het voorstel van het Departement Groningen, om aan de Volksvertegenwoordiging en de Hooge Regeeriog een adres te zenden, houdende bezwaren tegen het heffen van invoerrechten op granen. Na de pauze hield de heer W. C. Seyl, leeraar aan de H. B. School alhier, eene voordracht over den »Iovloed van de bosschen en van het ontbosschen op het klimaat." Dit onderwerp ter behandeling aan de Departementen gt-zonden door het Hoofdbestuur, werd door den heer Svyl op zeer heldere en onderhoudende wijze besproken. In de eerste plaats schetste de spreker den invloed van het plantenkleed op het klimaat, in de tweede plaats dien van de bosschen. Vooral wees de spreker op de resultaten van de nog te weinig verrichte metereologische waarnemingen in bosschen. In de derde plaats besprak de heer Seyl den invloed van het ontfbosschen, vooreerst op de vroegere bosch- gronden, ten andere op de nabijgelegen streken, ten derde op de meer verwijderde streken. Met eene al gemeene aanwyzing omtrent dien invloed op Neder land besloot de spreker zijn rede. De Voorzitter was zeker de tolk der leden, toen hij den heer Seyl dank bracht voor zyne belangrijke rede voering en den wensch uitsprak dat deze later mocht worden vervolgd. Het Nederlandsch Museum te Amsterdam heeft van den heer jhr. W. M. H. de Jonge, te Zierikzee, ten geschenke ontvangen een Zwaard van Gerechtigheid van mr. Joh. de Jonghe of De Jonge, Ambachtsheer van Oosterland, Sir Jansland en Oostersteyn. Een ijzeren helm met beweegbaar vizier, lste helft der 17e eeuw, en twee kogelvormen voor 10 kogels. Lang 48 c.M. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Eene vrouw te Hansweert, die een gedeelte van den Zaterdag van huis afwezig was, vond bij haar te huiskomst haar man en een groot deel van den inboedel verdwenen. Minder goede verstandhouding tussehen man en vrouw schy'Dt den heer des huizes tot verwijdering" gedrongen te hebben. Een onbekend groot schip is Zondagmiddag omstreeks 4 uur op de Zuiderhaaks gestrand en ver moedelijk met man en muis totaal verongelukt. Toen de een half uur later van Nieuwediep uitgezonden sleepboot „Hercules" met de reddingsboot op de stran dingsplaats aankwam, was reeds geen spoor meer van het gestrande ,schip te ontdekken. Iemand te Poeldijk, die de influenza naar zijn oordeel voelde naderen, trok tegen haar te velde door bij het naar bed gaan een half Üescbje Haarlemmerolie vermengd met een kwart flescbje jenever in te nemen. Daar hij het 's nachts nogal benauwd had, zal hij het middel niemand aanbevelen. Een weduwnaar te Hoogland vierde dezer dagen lustig zyn zilveren bruiloft, hoewel zijn wederhelft voor ongeveer anderhalf jaar overleden was. Ruim twintig paartjes namen aan deze zonderlinge feestvreugde deel. Door den minister van Financiën is aan den ar chitect P. J. H. Cuijpers opgedragen de vervaardiging eener teekening voor nieuwe muntbiljetten, die iets kleiner zullen zyn dan de bestaande. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat sedert 24 dezer bij den boomkweekec en fruithandelaar Ver heugen te Wyk-bij-Duurstede de aardbeziën op den kouden grond in bloei staan. Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, heeft vijf eerw. heeren geestelijken belast met het toezicht op en de geregelde inspectie van alle bijzondere Roomsch-Katbolieke scholen voor lager onderwijs in dat bisdom. Ieder dezer geestelijke inspecteurs zal in een bepaalden kring werkzaam zyn. Door de Koninkl. stijfselfabriek te Rozendaal is ongeveer een millioen k.g. beschadigde rjjst gekocht, afkomstig uit de gezonken »Thorbecke VII". Ruim 60 arbëiders zijn thans voortdurend bezig de natte rijst om te werken en verdienen daarmede een gulden daags. Voor de fabriek zelve zit er eene niet onaardige wiust op, daar de rijst, die haar slechts 1 cent per k.g. inkoop kost, voor het fabriceeren van beste stijfsel Een tweetal werklieden-vereenigingen te Breda, bestaande uit gasfitters enjeen lantaarnopsteker, speelden onder elkander twee tienden in de staatsloterij, waarop de 50,000 is IJNFLTJEIVZA. De griep, die, naar men weet, zich in Europa 't eerst te Petersburg vertoonde, maar daar reeds sedert eenige maanden geheel is verdwenen, hee.it zich daar plot seling weer vertoond. Ook te Rome en te Kopenhagen, waar het weer gedurende de laatste dagen zeer ongunstig was, bleef de ziekte nog heersc'aen, maar overigens blijven de berichten over den algemeenen gezondheidstoestand gunstig luiden. Te Weenen beweren twee geneesheeren, de heeren Weichsebaum en Jolles, dat zij den influenza-baccillus hebben ontdekt. Iu de eerstvolgende vergadering der academie van geneeskunde te Weenen zullen deze heeren, die elk afzonderlijk onderzoekingen deden, uitvoeriger inlichtingen geven over hun ontdekking. De influenza-baccillus vertoont een overeenkomst met den lougtering-baccillus, maar onderscheidt zich daarvan door een donker gekleurden kop. Dr. Jolles zegt, dat hy de baccillen heeft gevonden in het water uit de leiding, waardoor Weenen van de naburige bergen van drinkwater wordt voorzien en dat als bijzonder zuiver bekend staat. De geneesheer liet eerst de kraan een half uur open staan, ten einde zeker te zijn, dat hij zuiver water kreeg, hetwelk niet eenigen tijd in de buizen had gestaan. Van het water, hetwelk hij toen kreeg, onderzocht hij een Keulsche centimeter met dit gevolg, dat hij den baccillus spoedig vond. Inenting op mensehen is nog niet beproefd, maar wel heeft dr. Jolles proeven genomen met een koöijn. Het dier stierf echter aan andere ziekteverschijnselen, zoodat met zekerheid nog niets over de proefneming kan worden gezegd. Sedert eenige dagen woedt in den Atlantischen Oceaan en op een gedeelte van het vasteland een storm, heviger dan in langen tijd is waargenomen. De Times moest mededeelen, dat door den storm de telegraphische gemeenschap tussehen Amerika en Eageland byna ge heel was verbroken, zoodat het blad daarom geen telegrammen van zyn correspondenten van de overzijde van den Oceaan had ontvangen. Het ergste was de storm in Frankrijk, en vooral te Parijs, waar een groot aantal ongelukken gebeurde. Schoorsteenen en stukken ziük van de daken weiden op vele plaatsen in de straten geslingerd, waardoor vele personen ernstige wonden bekwamen. In den Jardin des Plantes is groote verwoesting aangericht. Vele prachtige kastanje'ooomen zijn ontworteld en anderen zoo geteisterd dat zij weggenomen moesten worden. Ook aan kassen en glazen is groote'schade aangericht. Te Havre duurde de storm ook twee dagen. De kaaien werden geheel onder water gezet en zelfs stond in vele huizen in dit gedeelte der stad het water meer dan 10 Meter hoog. Het water is zelfs doorgedrongen tot het Gambetta-pleiu en de Place du Commerce. To St. Malo werd het verkeer bijna geheel gestremd. Alleen de tramdienst werd geregeld voortgezet, maar de wagens gingen hier en daar diep in het water. Te Rouaan was de orkaan zoo hevig, dat sedert 1876 geen hooger winddruk is waargenomen. Hetzelfde wordt ook gemeld uit Elboeuf, Quilleboeut en andere plaatsen in Noord Frankrijk. In Engeland was het weer niet minder ruw. De storm woedde over Engeland, Schotland en Ierland met gelijke hevigheid. Te York viel tijdens den storm vrij wat sneeuw en in Schotland vroor het er by. Natuur lijk waren de verliezen, welke de zeeplaatsen leden, het grootste. Vooral leed de scheepvaart groot nadeel, doch zoo ver bekend, gingen niet meer dan 5 menschen- levens verloren. Op zee was het noodweer. De kapitein van de »Ger- mania" van de White Star lijn, die den 23sten te Queenstow binnenliep, kan daarover meepraten. De Engelsche stoomboot »Plover" uit Liverpool verging, maar gelukkig werd de bemanning door een andere boot opgenomen. De matrozen hielden het zoolang mo gelijk uit aan boord, maar toen het water de vuren uitdoofde, was het schip niet meer te besturen. Drie dagen dreef het wrak rond, tot dat het gelukkig de »Tankerville" ontmoette. Deze boot nam terstond de matrozen over van de »Plover", die in zinkenden toe stand verkeerde. Ook in een gedeelte van Duitschland was de storm bijzonder hevig. Vooral was dit het geval in het Zuiden. Te Mannheim ging de storm gepaard met een hevig onweder, waar veel schade werd aangericht. Een groot pakhuis stortte in en een huis dat in aanbouw was, woei geheel tegen den grond. Te Ludwigshafen deed de wind den oven ineenstorten in de tegelfabriek van Ludosvice. Het gevolg was dat brand ontstond en de geheele fabriek afbrandde. Geducht werd ook Frankfort geteisterd. De brand weer moest worden opgeroepen om de boomen op te ruimen, welke in de lanen werden ontworteld en het verkeer versperden. Het noodweer, dat met sneeuw en donder gepaard ging, hield den geheelen dag aan. De kracht van den wind zegt de Frankfurter Zeitung was zoo geweldig, dat zelfs sterke mannen niet op de beenen konden blyven. Het gevolg van de hevige regens is, dat de Rijn steeds wast. Te Mainz stijgt de Rijn 2Va centimeter per uur, zoodat men zeer beducht is voor overstrooming. Het aantal afgewaaide schoorsteenen was te Mainz niet te tellen. De treinen kwamen öf zeer laat aaD, öf bleven geheel weg. In Noord-Duitschland was het niet zoo erg. Evenwel werden toch in den Thiergarten te Berlijn vele boomen ontworteld. De treinen kwamen allen te laat aan, daar zij niet dan zeer langzaam vooruit konden komen en de telegraphische gemeenschap werd voor eenigen tyd verstoord. Over den storm in België schrijft het Handelsblad van Antwerpen: Uit alle streken van het land worden berichten ge zonden over den storm en de rivieren Maas, Ourthe, Samber en andere zyn zoo zeer geklommen, dat men overstroomingen vreest. De kolenmijnen zijn verwittigd door het observatorium dat men maatregelen moet nemen. Men weet dat de daling van den barometer der grootere ontwikkeling van het grauwvuur steeds voorafgaat. De telephoondienst tussehen Brussel en Parijs gaat met de grootste onregelmatigheid. Te Charleroi vielen geweldige slagregens en hagel buien. Te Luik staan de lagere gedeelten der stad onder water. Te Ostende en langs geheel de kust was de storm verschrikkelijk en de postbooten hebben veel moeite om tegen de golven te worstelen. Het aanleggen aan de pier te Dover gaat niet gemakkelijk. De Duitsche postdienst van Vlissingen was gedeèlte- lijk naar Ostende overgebracht, omdat men langs de eerste haven groote vertragingen vreesde. De postboot »Princesse Henriette" bad een belang rijken koerier bij zich, behelzende niet minder dan 249 zakken depeches. GRAANRECHTEN. Over het voorstel van wet van den heer B a h 1- mann, ter voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van landbouw, is het voorloopig verslag verschenen. Eenige Tweede Kamerleden konden niet goedkeuren dat de voorsteller, die in zijn toelichting zelf doet uitkomen dat de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Buitenlandsche Zaken zich openlijk tegen maatregelen van protectionistischen aard hadden ver klaard, beproeft aan een bevriend Kabinet een wet van zoo ingrijpenden aard op te dringen. Enkele leden ontkenden echter, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zich pertinent tegen het heffen van graanrechten zou hebben veiklaard. Tegen den inhoud der Memorie van Toelichting werden bedenkingen van verschillenden aard ingebracht. Men meende te mogen aannemen, dat de bedoeling van den voorsteller is geweest, om door heffing van rechten, welke de importeurs van gianen en meel zouden hebben te dragen, aan de schatkist de middelen te verschaffen om schadelijke belastingen te doen ver vallen, of de landbouwers op andere wijze te hulp te komen. Voorts bestreed men het beroep op de Grond wet, dat de graanbouwers even goed aanspraak hebben op bescherming van personen en goederen als de overige ingezetenen. Voor- en tegenstanders van dit ontwerp kwamen hierin overeen, dat beiden het beschouwden als een eersten stap op het gebied eener protectionistische handelspolitiek, als een eerste afwijking van de richting, welke in de laatste 25 jaren in ons land is gevolgd. Het bleek, dat er vele leden waren, die het stelsel 'van vrijen handel voor Nederland met warmte bleven verdedigen. De tegenstelling tussehen de belangen van handel en die van landbouw en nijverheid werd ge wraakt, want landbouw en nijverheid hebben voor vervoer en uitvoer hunner producten den handel noodig. Hoe schadelijk het stelsel van protectie is, werd op verschillende gronden betoogd. Deze leden waren even zeer gekant tegen het stelsel van »fair trade" of stelsel van reciprociteit. Ten slotte werd nog gewezen op het gevaar, dat er voor een klein land als het onze in gelegen kon zijn den buitenlandschen handel door protectionistische maatregelen te ontstemmen. Vele leden konden zich met deze beschouwingen niet vereenigen. Wel verklaarden verscheidene van hen in beginsel het stelsel van vrijen handel te zijn toe gedaan, maar zij waren het allen daarover eens, dat men aan dat stelsel niet al te zeer moest vasthouden en in de toepassing daarvan met de omstandigheden rekening moest houden. Protectie van takken van be drijf, die daaraan althans tijdelijk behoefte hebben, kan dan ook in vele gevallen, mits op oordeelkundige wijze toegepast, wenschelijk zijn. Met nadruk kwam mon verder op tegen de stelling, dat de belangen van handel en die van landbouw en industrie zouden samengaan. Onder deze leden waren er verscheidene, die bepaaldelijk het stelsel van fair trade" verdedigden. Waar de vreemde producent gelegenheid vindt zich op de vrije onbeschermde markt te ontdoen van zijne overproductie, waardoor de prijzen worden gedrukt en de binnenlandsche producent ten zeerste wordt bena deeld, achtte men het raadzanm ook onzerzijds maat regelen van bescherming en tegenweer te nemen. Ingezonden Stukken. Geachte Redactie Nu men sinds eenige weken zooveel te hooren en te lijden heeft van de griep of influenza, is het misschien voor de lezers niet van belang ontbloot nog een by- drage te vernemen tot de geschiedenis van een der vroegere bezoeken van die lastige zitkte eD wel van de epidemie van 1782. Toen moet de ziekte ook hier te lande vrij wat slachtoffers gemaakt hebben en vooral te Amsterdam. Men leest daarvan in de Nieuwe Ne' derlandsche Jaarboeken in de aflevering van Mei 1782 uit Amsterdam geschreven Daar heeft hier te lande, evenals in alle andere gewesten van Europa, ja zelfs ook op de schepen op zee, een zeker soort van ziekte geheerscht-, welke nabij aan' zware verkoudheid kwam, en sommigen lichter, anderen zwaarder aantastte en dikwijls van hevige koortsen verzeld ging. Schoon op zichzelve niet ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1