ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 28 Januari 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. XliX-U STÜI)1.\UE\~ Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG", DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 46ste JAARGANG. No. 5802. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. van het leveren en plaatsen van hard- steenen stukken met het doen van daarmede in verband staande metsel-, timmer- eu andere werken, voor het plaatsen van schotbalken in het Sas op Donderdag 30 Januari 1890, des voormiddags te 10 uur, ten Raadhuize. Aanwijzing op Dinsdag den 28 Januari, te 2 uur des namiddags, ten kantore van den gemeente-bouw meester, bij wien het bestek en de voorwaarden voor belanghebbenden ter inzage liggen. Oost-Indië. Batavia, 20 Dec. TJit Atjeh wordt o. a. ge schreven, dat de cholpra niet meer van zich laat hooren, dat den 30. November een aardbeving van 2 minuten gevoeld werd, en dat een Braziliaansch oorlogs schip ter reede vertoefde. De Atjeh-correspondent van de Sumatra-Courant verhaalt, hoe de vijand in den avond van 2 December de reservoirs van drie lantaarns in het kampement op de landtong te Oleh-leh heeft geroofd en daarvoor 3 ledige bierkruiken in de plaats heeft gesteld. Aan de Javabode wordt nog geschreven: «Den 1 Dec. togen 2 compagniën van het 12e Bat. er al zeer vroeg op uit, daar volgens spionneoberichten een 50tal Atjehers dien nacht in de nabijheid van Lamreng de linie waren binnen gekomen, ten einde hun slag te slaan bij de Chineesche wegwerkers aan de nieuwe spoorbaan naar LamreDg. Na tot ruim 12 uren gezocht en doorzocht te hebben, keerde men, zonder eenig resultaat bekomen te hebben, huiswaarts. »Wat de nachtelijke patrouilles betreft, deze hebben zeer met de zware regens en de onder water staande sawah's te kampen. Ben geheelen nacht tot den buik in het water te moeten Btaan of loopen, blijft voor velen niet zonder gevolgen, en een groot gedeelte is dan ook wegens koortsen afgelost moeten worden. Succes hebben zij in zooverre, dat zij er bij de Atjeber den schrik in hebben gebracht, en deze geen spoorbaan durft te naderen, wanneer een patrouille in de nabij heid ia. Een dezer patrouilles is op geruimen afstand van Lamreng buiten de linie geweest bij het oude Tjot Goö, waar de Atjehers thans een vrij sterke ben- ting, met telefoondraad omgeven, hebben aangelegd. Op eenigen afstand (ongeveer 250 Meters) gekomen, ging de commandant, de le luitenant Yan den Ende, slechts door eenige manschappen vergezeld, vooruit tot aan de benting, waar de vlag neergehaald en de schild wachten in diepe rust verkeerden. Wat het lot van patrouille en commandant zou zijn geweest bij even tueels ontdekking door den vijand, ligt voor de hand. Zeer te betwijfelen is het dan ook, dat het naar buiten de linie gaan in de instruction der patrouillekomman- danten staat. De Soer. Crt. zegt uit goede bron te vernemen, dat de minister van koloniën het daarheen zal richten, dat de pas in Nederland aangenomen schoolwet, met inachtneming van locale omstandigheden en de daaraan verbonden wijzigingen, ook in Ned. Indië ingevoerd zal worden. Amerika. De Araerikaansche millionnair Vanderbiltdie onlangs een schilderij van Turner kocht voor 250,000, heeft dezer dagen de Koningin van Engeland 100,000 pd. st. 1,200,000) geboden voor de «Rike", van Meis- sonier, maar hij zag tot zijne verwondering zijn aan bod geweigerd. Turner kreeg voor zijne bovengenoemde schilderij 31,000 betaald. Later, bij den verkoop der verzame ling van Mendel, werd zij gekocht voor ƒ100,000 door Lord Dudley, die er nu een aardige winst mede heeft gemaakt. Engeland. De rattenplaag in Lincollnshire duurt nog voort. De aardappel- en mangelworteloogst verkeert thans gevaar van verwoest te worden. Een Braosch schei kundige heeft aangeboden over te komen om de lastige dieren uit te roeien. Zwitserland. Onder de katten van het ZwitBersche dorp Oberhof, in Aargau, heerBcht een soort van cholera. In acht dagen stierven 80 katten aan die ziekte, zoodat er nog slechts zes poesjes overbleven, bij welke zich ook al verschijnselen van de kattencholera yertoonen. Frankrijk. Te Monte-Carlo heeft opnieuw een allerdroevigst treurspel plaats gevonden. Vier jonge Eugelschen, broeders, wier onlangs overleden vader hen een reus achtig vermogen heeft nagelaten, verloren, binnen en kele dagen, alles wat zij bezaten aan de speelbank. Het bestuur van de bank was zoo edelmoedig om hen het noodige reisgeld naar Engeland te verstrekken, maar de jongelui maakten reeds te Nizza halt en pleegden daar naar een Italiaansch blad bericht in een logement, allen tegelijkertijd zelfmoord. Den volgenden dag schoot zich te Monaco wederom een jong vreemdeling dood, die zijn geld had verdobbeld, zoodat Monte-Carlo wederom, in een week tijds, vijf zelfmoorden teweeg heeft gebracht. De vorst maakt, naar het schjjnt, niet de minste toebereidselen om de bank te doen sluiten, gelijk bij toch, naar onlaDgs gemeld werd, aan zijne jonge vrouw heeft beloofd. Ia Frankrijk worden jaarlijks 3500000 scheur kalenders gemaakt; 6000 menschen leven van deze industrie. JDuitschlancl. In een eenzaam gelegen herberg aan een straatweg in de nabijheid van het Duitsche plaatsje Drausfeld, hield dezer dagen een Zigeunersbende nachtverblijf, die met een kameel en een beer rondtrok. Den beer, een vrjj kwaadaardig beest, stopte men veiiigheids-halve in een kist, waarin tot nog toe een kalf was opgesloten geweest. Midden in den nacht hoorde men eensklaps een vreeselyk lawaai; de beer brulde geweldig en een xncnsch jammerde op hartverscheurende wijze. Zoo spoedig mogelyk werd licht gemaakt, men ging zien, v/elk ongeluk wel kon gebeurd zijnen kwam nog juist by tyd» om een man overhaast de vlucht te zien nemen, liet raadsel werd weldra opgelost. Een dief had het kalf willen Btelcn, dat, naar hij meende, zich nog in de kist bevond en die kist opengebroken. Daardoor had hjj bruintje in zjjn nachtrust gestoord, die, erg boos aardig over die onbeleefdheid, den dief ongenadig beet pakte.' Do man, die doodelyk ontsteld was over den moed van het gewaande kalf, zette een keel van geweld op en wist niet, hoe gauw hjj het hazenpad zou kiozen. BcrlUn, 25 Jan. De met de grootste spanning yerwaohte troonrede de» Keizers by de sluiting van den Rijksdag ia volkc oen kleurloos en bevat geon enkel woord over hetgeen de regeering denkt van de verwerping van de socialistenwet. Evenzoo wordt slechts vluchtig melding gemaakt van de te wachten staande verkiezingen voor den nieuwen Rijksdag, in zooverre als de Keizer de hoop uitspreekt, dat de vol gende Rijksdag met de regeering samenwerken zal om verdere verbeteringen te brengen in de wetgeving voor de arbeiders. Verder is met het oog op de dreigende werkstaking, opmerkenswaardig de passage, dat de werkende klasse er van overtuigd moge zijn, dat eene bevredigende verbetering in haren toestand alleen langs den weg van vrede en wettelijke orde te bereiken ia. Na de voorlezing der troonrede vertrokken de meeste afgevaardigden terstond naar hunne districten, ten einde zich met de groote agitatie voor de nieuwe ver kiezingen bezig te houden, die thans zullen plaats hebben onder den zwaren druk van het feit, dat de socialistenwet niet werd goedgekeurd. De heden afge stemde socialistenwet was niet meer het oorspronkelijke regeeringsvoorstelmaar een door de midden-partijen wezrmlijk verzacht ontwerp, zonder de paragraaf be treffende de uitwijzing. Dit ontwerp viel, ingevolge geheim overleg tusschen Bismarck en de conservatieven, doordien dezen met bet centrum en de radicalen stemden. Door deze tactiek kwam Bismarck in de gunstige positiedat hij over de beslissende houding der regeering tegenover het verzachte ontwerp kon zwijgen, en dadelijk na de nieuwe verkiezingen wederom een socialistenwet kan indienen. Is de nieuw gekozen Rijksdag, wat de partijverhoudingen betreft, ongun stiger voor de regeering samengestelddan zal eene verwerping voor de tweede maal van de socialistenwet dadelijk grond geven voor de spoedigste oplossing en herhaalde nieuwe verkiezingen. Onder dat pijnlijk gevoel vertrokken heden de parlementsleden van hier, om de verkiezingscampagne tegemoet te gaan. Nederland. Amsterdam, 25 Jan. Yoor de vijfde kamer d9r rechtbank alhier deed zich Woensdag het volgende zeldzame incident voor. Terecht moest staan zekere A. W., beschuldigd van diefstal van een ham, welke, zaak reeds in de vorige week was uitgesteld. Eo daar ditmaal wederom een der getuigen, namelijk de bestolene, niet verschenen was, vroeg het O. M. opnieuw uitstel. Daartegeu ver zette zich de toegevoegde verdediger, mr. Kruimel. Het ging volgens hem niet aan, de beide aanwezige getuigen nogmaals en nogmaals op te roepenvoorts wilde pleiter niet van zich zelf spreken en gaarne aannemen «dat hij als zijnde toegevoegd, de minste was", maar hij wees op het belang van den beklaagde, die door het herhaalde uitstel zooveel langer in voorarrest doorbrengt. Wilde de rechtbank de zaak uitstellen, dan verzocht pleiter beklaagdes voorloopige invryheidsstelling. Na beraadslaging in raadkamer stelde de rechtbank de zaak voor onbepaalden tyd uit en gelastte beklaagde's invryheidsstelling. In het afgeloopen jaar zijn te Amsterdam voor koopmansschulden door hunne crediteuren in gijzeling gesteld 35 personen. In 1888 bedroeg dit getal 57. Een gyzelaar zit daar reeds 18 maanden voor een schuld van 200. Aan kosten van vervolging en voeding is door den crediteur reeds 800 betaald. Naar men verzekert, is zoowel de hoogste prjjs der Amsterdamsehe premieloten, zijnde 25 000, als de hoogste prijs der Hongaarsche Hypotheekbank-loten, zijnde fl. 50.000, bij Rotterdamsche effecten firma's gevallen. 's Gravenhage, 25 Jan. Het aantal sterfge vallen alhier met inbegrip van de levenloos aange- gevenen bedroeg van 1 Januari jl. tot heden 370, of p. m. 100 meer dan in hetzelfde tijdsverloop van het vorige jaar. Rotterdam, 24 Jan. Gisteren avond had er een schandaaltje plaats in den Grooten Schouwburg. Door een Engelsch gezelschap werd opgevoerd de operette «Falka". Een eenigszins overdreven recensie van den Amsterdamschen correspondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant over de opvoering te Amsterdam, waaruit scheen te blijken, dat de geestelijkheid in dit stuk in een bespottelijk daglicht werd gesteld, had de Room8ch-Katholieken verbitterd, hetgeen tengevolge had, dat in de Maasbode een artikel verscheen om tegen het stuk te waarschuwen. Een poging, by den burgemeester aangewend om de opvoering te beletten, bad geen succes gehad, evenmin als stappen, daartoe by den hoofdcommissaris van politie gedaan. Toen gisteravond in de eerste acte de prior van een klooster optrad, werd er zoodanig gefloten, dat de acteur het tooneel moest verlaten. Yan de zijde der directie werden toen de meest geruststellende verzeke ringen gegeven, waarna de eerste acte werd afgespeeld. Toen dezelfde acteur in de 2de acte weder optrad, hadden dezelfde betoogingen plaats, doch nu werden de fluiters door de politie de zaal uitgezet, waarna de voorstelling weder ongestoord plaats had. Het kabaal werd trouwens verwacht. De Maasbode had gewaarschuwd tegen de operette, waarin een voor Roomschen onaangename situatie voorkomt, en daarom vreesde men eenig verzet. Berden op Zoom, 25 Jan. Onze kolonel, de proef willende nemen of de garnizoeDS brandspuit in orde was, gaf Donderdag-namiddag plotseling bevel om uit te rukkeD, voorgevende dat er op het plaatsbureau, in de Rijksbuurtstraat gelegen, brand was uitgebroken. Onmiddellijk was in de kazerne alles in rep en roer. Een korporaal van de wacht, die een agent van politie zag pasaeeren, deelt dezen het nieuwtje mede, waarop hij (de agent) den commissaris gaat verwittigen, onder weg ijverig het nieuws verspreidende. De commissaris van politie jjlt naar de plaats des onheils; een brandspuitmeester krijgt ook kennis van 't geval en spoedt zich naar zijn spuit; de brandspuit gasten worden ijlings gewaarschuwd en spoedig rukt men uit, tuk op de premie. Een beweging en gescharrel, zooals men dat bij dergelijke gevallen gewoon is. Aan 't plaatsbureau wist mén natuurlijk van den prins geen kwaad en stond men niet weinig vreemd te kijken, toen men kwam verzekeren, dat er het boeltje in brand stond; ze hadden heelemaal niets gemerkt endaar komt eindelijk licht, niet veroorzaakt door den brand, maar door een militair, die, van de zaak kennis dragende en ziende hoe 't gevalletje ver- loopen is, de boel opheldert. Lange gezichten by de spuitgasten natuurlijk, die er al op gerekend hadden een extratje te verdienen, en aanmerkingen van allerlei aard door allerlei lui. Een er van kwam ons ter oore en schijnt ons werkelijk niet zonder grond. De kolonel moest de politie en de brandweer waarschuwen als hjj dergelijke proeven wilde nemen, meende de man, en gelijk had hij, volgens onze meening. "VAissingyon, 24 Jan. Alhier is binnengekomen, om te repareeren, het driemastschip J. Y. Smith" 't welk door een Grieksch stoomschip aangevaren is, en daardoor averij bekwam. De aangewende pogingen om alhier eene zang- vereeniging op te richten, zijn verwezenlyktde zang- vereeniging zal gemengd koorgezang beoefenen, en, zooals reeds vroeger gemeld werd, onder leiding staan van den heer A. de Jong te Middelburg. Mi<lclell>urgj:, 24 Jan. Heden werd voor de Arrondissement8-rechtbank alhier behandeld de zaak tegen: J. H. (alias Joost den duivel) oud 33 jaar, kleer maker te Goes, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hjj tusschen 2 en 3 December 1889 uit een hok, staande in het slachthuis nabij de spekslagerij van Jacob Frederik Sneider te Goes en bestemd tot het rooken van vleesch, twee stukken rookvleescb, toebe- hoorende aan S. van der Peil, heeft weggenomen met het oogmerk van zich die wederrechtelijk toe te eigenen. In deze zaak werden vanwege het O. M. 10 getuigen voorgebracht. Aan den beklaagde was ambtshalve mr. F. J. Sprenger, advocaat te Middelburg, toegevoegd. Het O. M. eischte een straf van 5 jaar en 4 maanden, nadat beklaagde was gewezen op de door hem onder gane 18 jaren gevangenisstraf, op grond dat het wettig en overtuigend bewijs, volgens het oordeel van het O. M. volledig gebleken was. Beklaagde ontkende alles per tinent en zegt, dat de doorgebrachte tuchthuisstraf niet altijd een bewijs ie, dat de feiten gepleegd zijn. Het zou dwaas en ongerijmd van hem zijn te ant woorden op vragen omtrent een feit, dat niet is ge- De verdediger zegt dat hij een moeilijke taak heeft, daar beklaagde niets ^.n een verdediger wil weten, wyl er geen gepleegd feit bestond. PI. achtte het echter zijn plicht er op te wijzen, dat het overtuigend bewijs niet bestond. Hij vroeg, indien er veroordeeling volgde, verzachting van straf. De verdachte zegt als zijn laatste woord, dat alle getuigenis onwaarheid was in deze zaak. Uitspraak a.s. Vrjjdag. Ter openbare terechtzitting der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van den 7 Febr. a.s. zal worden behandeld de zaak tegen: M. R., 19 jaar oud, koopman te Ierseke, thans ge detineerd te Middelburg, ter zake, dat bij ter openbare terechtzitting dier rechtbank dd. 22 November 1889 als getuige onder eede gehoord in de strafzaak tegen W. le B., oud 26 jaar, werkman te IerBeke, beklaagd van mishandeling, opzettelijk valecb en in strijd met de waarheid het volgende heeft verklaard: „ik heb le B. niet zien gooien, ik ben naar den rjjfes veld wach ter van Loon, die mij gehoord had over het gebeurde op 17 October jl. toegegaan om mijn eerste verklaring aan te vullen en heb toen wel opgegeven, dat ik le B. had hooren zeggen tegen A. D. „geen namen noemen," hetgeen ik gezwegen had, maar ik heb toen niet aan den rijksveldwachter opgegeven, dat ik gezien had, dat le B. had gegooid." Iu deze zaak zullen vanwege het Openbaar Ministerie 10 getuigen worden voorgebracht. Aan den beklaagde is mr. F. N. Van der Bilt, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. De op de Lookade alhier te bouwen vier kapitale heerenhuizen, welke 1 Mei 1891 opgeleverd moeten worden, zijn reeds verkoeht en verhuurd. Drie er van zijn verkocht en één zoo goed als verhuurd. Goes, 26 Jan. De hofstede „Overhof" van den heer Kakebeeke, groot 25 H.A., is verpacht tegen 27 per gemet of 68 per H. A. Men zou zeggen, wie is in den tegenwoordigen tijd zoo dwaas zulk een hooge pacht te betalen. Het ia nog al eens voorgekomen, dat een hooge pachtsom werd geboden, en dat na weinige jaren de pachter moest worden uitgespannen, zeer ten nadeele van eigenaar en van gebruiker beide. Dat een half ei het nog altijd in waarde wint. van een leege dop, wordt by het verpachten van hofsteden al te vaak vergeten. Wissenkerlte, 24 Jan. Op het adres aan Burgem. en Weth. gericht tot het verkrijgen van een voetpad langs den Veerweg te Camperland, is door B. en W. afwijzend beschikt, waarop evenwel onmiddellijk een adres aan den Voorzitter van den Raad ingediend is, met wederlegging der argumenten, die door B. en W. ter afwijzing van het verzoek waren aangevoerd. Donderdag avond werd by den heer E. v.d. M. alhier eene poging tot inbraak gepleegd. De inbrekers hadden er evenwel op gerekend dat de bewoner boven zou slapen, maar zij werden ten zeerste in hun pogingen verijdeld, toen zij hardop hoorden vragen: «wat moeten je hebben," waarop de dief of dieven het hazenpad kozen. De politie doet onderzoek. Door 17 personen alhier is een loterij-gezelschap opgericht. Tot voorzitter werd benoemd de heer C. N. van der Heijde en tot secretaris de heer J. L. Boone. Stavenisse, 26 Jan. Benoemd tot onderwyzer aan eene openbare school te St. Philipsland de heer C. de Jonge, thans volontair aan de openbare school alhier. Door de Dorpsvereeniging alhier is aanbesteed de levering, franco op den wagen, van: 10,600 K.G. Superpbosphaat van 14 °/0 pbosphorzuur oplosbaar in water; 7,500 K.G. opgeloste Peru Guano van 7 °/p stikstof en 9 a 97a °/o pbosphorzuur en 3700 K.G. Cbili-salpeter van 16 °/0. Alles werd aangenomen door den heer M. C. Yerstraate alhier, resp. voor 4,15, 10,74 en 10,74 per 1U0 K.G. Een en ander staat onder controle van het proefstation te Wageningen. Zicrikzee, 24 Jan. Heden avond kwamen in de Concertzaal alhier een vrij groot getal belangstellenden, bij circulaire uitgenoodigd, byeen, om onder leiding van een voorloopig comité, dat zich tot dit doel had gevormd, te beraadslagen over de door deze heeren geprojecteerde oprichting van een Afdeeling van den Nederl. Protestantenbond, ter vervanging van het alhier sedert eenige jaren bestaande correspondentschap van genoemden Bond. De Voorzitter van het comité, ds. Müller, opende deze byeenkomst met eene inleidende rede, waarin hij op klare wjjze het streven van den Bond toelichtte en zijn reden van bestaan in 't algemeen, maar ook voor onze gemeente in 't bijzonder, verdedigde. Waar de Bond aansluiting, samenwerking der Protestanten bevordert, is by in deze dagen vooral van groot belang; waar hij door lezingen op godsdienstig, zedekundig en sociaal gebied, door het verspreiden van blaadjes (Nieuw Leven, e. a.), het steunen of geven van godsdienst-onderwijs aan kinderen, zich ten doel stelt de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven te bevorderen, geeft hij velen, wat ze elders niet vinden. Het hoofdbeginsel: vrijheid, ge,eft hem de macht te arbeiden op zoo velerlei gebied, waarop de kerk niet kan treden en met middelen, die de laatste niet kan Voorgelicht op zoo heldere wjjze van bet doel en streven van den Bond, overtuigd of overreed van de bestaande behoefte aan eene Afdeeling hier ter plaatse, gaven alle aanwezigen gehoor aan de oproeping om hunne adhesie te doen blijken door het teekenen op eene ljjst, met het gevolg dat de Voorzitter tot zjjn groot genoegen kon constateeren dat de Afdeeling met ruim 90 leden was gesticht. In de aanstonds daaropvolgende vergadering werd nu het concept-reglement na enkele wjjzigingen van ondergeschikten aard aangenomen en het voorloopig comité tot bestuur gekozen. Wjj twyteleD niet of velen, die de vergadering niet konden bezoeken of van de oprichting dezer Afdeeling van den Protestantenbond tot biertoe onbe kend waren, zullen nog van de gelegenheid tot toe treden, die zal worden opengesteld, dankbaar gebruik maken. De minimum-bjjdrage 50 cts. zal wel geen bezwaar daartoe opleveren. Uit Zierikzee wordt aan de N. Roti. Ct. g'emeld: Het van hier in uwe kolommen opgenomen bericht omtrent de verzending der Hollandsche post, heeft, naar het schjjnt, bjj Bomuigen het vermoeden opge wekt, alsof uw berichtgever een blaam wilde werpen op de handelingen der veerschippers, belast met het vervoer der post tusschen Stavenisse en Viane v.v. Hoewel uw correspondent vermeent, dat eene dergeljjke uiting in zjjn bericht volstrekt niet ligt opgesloten, wenscht hjj, ter wegneming van mogeljjk misverstand, gaarne de eerste te zijn om openljjk hulde te brengen aan den moed en ijver der bedoelde schippers, die steeds, ODgeacht storm, ijsgang, mist enz., bij dag en nacht te allen tjjde klaar staan, om in den kortst mogelyken tjjd de postpakketten over te brengen. De bedoeling van zjjn schrjjven was om in de eerste plaats er op te wyzen, hoe de regeling van den Zon dagsdienst ten deze blijkbaar is geschied op advies van personen, die öt in het geheel niet, óf zeer on volledig op de hoogte waren van de locale toestanden, en in de tweede plaats op het totale gemis van be langstelling van de regeering in de gt'isoleerde ligging van Zierikzee, dat toch èn als middelpunt van het eiland Schouwen Duiveland, èn als arrondissements hoofdplaats, minstens even goed voor ondersteuning van rijkswege in aanmerking mocht komen als minder afgelegen gedeelten van ons vaderland. Zie vilizee, 25 Jan. De heer J. Sipkes is op zjjn verzoek eervol ontslagen als notaris te St. Maartensdjjk. Benoemd tot ontvanger der belastingen te Loenen, de heer H. J. van 'der Hejjden, thans te Sas van Gent. Te Leiden is het eerste gedeelte van het arts examen met goed gevolg afgelegd door den heer F. Hage. Het door de Landbouwcommissie ingestelde onder zoek naar den toestand van den Landbouw in Neder land is thans afgeloopen. Het daarvan op te maken eindrapport is in bewerking, ten einde in de eerstvolgende bjjeenkomst der Land- bouwcommissiewelke in Mei zal gehouden worden, in behandeling te komen. Zierikzee, 27 Jan. Op de te 's Hertogenbosch gehouden internationale tentoonstelling van Avicultura werden aan den heer Job van der Have te Nieuwer- kerk niet minder dan 24 bekroningen toegekend voor Kalkoenen, Parelhoenders, Hoenders, Eenden en Ganzen. Ia het verslag wordt gezegd: «In de afdeeliDg watervogels blijkt de heer Job van der Have te Nieuwerkerk (bjj Zierikzee) nog altjjd de matador te zijn. Men zal zeker bezwaarlyk in ons land een tweede verzameling ganzen en eenden vinden, zoo volledig en van zulke uitstekende hoedanigheid als die van ge noemden heer". De gemeenteraad te St. Annaland besloot in zjjne vergadering van Vrjjdag tot het aanstellen van nog eene onderwyzeres. Zjjn deze en de onlangs benoemde onderwjjzer met hoofdacte in functie getreden, dan bestaat het hulppersoneel aan genoemde school uit 7 personen. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering van de schippers-vereeEiging «Schuttevaer" te Rotterdam te houdeD, is door de afdeeling St. Annaland benoemd haar secretaris, de heer J. Slager Cz. Volgens bericht uit Terneuzen had er weder een oeverafschuiving plaats aan den Nieuwen Neuzenpolder langs de Wester-Schelde, zjjde van den Brakman, waarvan de lengte wnrdt gerekend te bedragen 170, breedte 70 en naaste aistand tot den zeedjjk ongeveer 75 M. De oeverwerken, die in het afgeloopen najaar zjjn uitgevoerd, schijnen door deze afschuiving zeer te hebben geleden. De nieuwe katholieke school te Oostburg zal waarschijnljjk 1 Mei geopend worden. Ongeveer een honderdtal leerlingen zullen alsdan de openbare school verlaten om op de katholieke ter school te gaan, en er wordt gevreesd dat bjj schoolgeldheffing nog eenige leerlingen de christelyke school zullen bezoeken, en het openbaar onderwjjs aldaar dus zeer achteruit gaande is. Donderdag namiddag half drie ontlastte zich boven Vucht eene zware donderbui. Felle bliksemstralen, onmiddellijk gevolgd door hevige donderslagen, door kliefden de lucht. Even buiten het dorp is de bliksem in een boom geslagen. Gedurende het onweer viel er een plasi'egen. Naar het D. v. Z.-H. verneemt, heeft de heer J. Cock, een der 'oij de spoorwegramp te Ruinerwold zwaarst gekwetsten, thans van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen de som van 50,000 als schadevergoeding ontvangen. De heer Cock, voorheen een krachtig jongmensch, p. m. 25 jaren, oefende een bloeiende stroohandel uit, welke door zjjne langdurige afwezigheid sterk achteruitgegaan is. De scbynbaar herstelde beenen moesten tweemaal opnieuw gebroken worden, omdat ze de voldoende stevigheid misten. Als een bewjjs hoever de lust gaat om Z. M. den Koning geschenken te vereeren, kan dienen, dat H. Beuving te Hoogersmilde dezer dagen den Koning drie versche eendeneieren ten geschenke aanbood. Het presentje werd niet aangenomen en Beuving kreeg zjjn eitjes terug. Kleine geschenken onderhouden dus niet altjjd de vriendschap. Een paartje te Haastrecht had in 1889 het 25jarig huwelijksfeest gevierd en bij het opmaken der kaarten voor de volkstelling bleek nu, dat zjj nog maar 24 jaar gehuwd waren. Zij zullen derhalve tweemaal hun zilveren jubilé kunnen vieren. Dalen, daalen, daaalenn!" Dezer dagen werd medegedeeld, dat het «Leger des Heils1' hier te laode zjjn hoogste vlucht had genomen en reeds aan het aftakelen was. Nu bljjkt, dat dit niet juist is, althans de heer C. Mitcbell, chef-secretaris van het «Leger des Heils", deelt mede, dat gedurende 1889 het aantal legercorpsen in Holland met 13 vermeerderd is en dat der officieren met 46, terwjjl op dit oogen- blik 80 a 90 aanvragen voor officier ingekomen zijn. Binnenkort denkt het Leger het «beleg11 om nog 3 of 4 nieuwe steden te slaan. Een sergeant der infanterie te Maastricht en een rijksambtenaar, te Arcen gestationneerd, kwamen toe vallig Zaterdag voormiddag te Yenloo en bemerkten op de stoomboot naar Rotterdam, die weldra zou ver trekken, 22 scbapeD, die niet geplombeerd waren. Daar deze dieren uit de 2e linie waren aangevoerd zonder geleibiljet werden zjj in beslag genomen en aan de politie overgeleverd. In de Keerstraat te Utrecht zaten eene moeder met haar zoon en dochter te eten, toen er op eens tusschen broeder en zuster twist ontstond, over het verdeelen der groenten. De moeder, die vergeefs beproefde haar dochter tot bedaren te brengen, wierp haar eindelijk, nadat zjj opzptteljjk een ruit had stuk geslagen, de deur uit, met het ongelukkig gevolg, dat het meisje viel en haar bewustzjjn verloor. Kort daarna op last van een geneeskundige naar het zieken huis vervoerdhad zjj den volgenden morgen het bewustzjjn nog niet herkregen. INFLUENZA. Aan het postkantoor te Kampen zjju, behalve de directeur, alle geëmploieerden, alsmede twee der post boden, lijdende aan influenza. Onder bet personeel der *Haarlemsche Tramway- Maatschappjj zjjn 13 personen (meest koetsiers) door de ziekte aangetast, zoodat in plaats van met 7, ter nauwernood met 2 wagens de dienst gaande kan gehouden worden. De bewaarschool te Schoonhoven is reeds een week gesloten, omdat het hoofd en alle helpsters dier in richting aan de heerschende ziekte lijdende zijn. KERKNIEUWS. Beroepen te Poortvliet ds. S. Verhoeff te Eemnes- Binnen. De Nederl. Herv. Kerk telt op dit oogenblik 90 predikantendie 40 en meer dienstjaren hebben. De oudste daarvan is ds. L. van Giffen, te Veerweerd in Groningen, die zijn ambt reeds sinds 1829 bekleedt en dus reeds 60 jaren dienstdoend is. Verder behooren tot hen: ds. Pb. Bogers v. Buui te Baardwjjk, van 1842; J. J. Six Djjkstra, te Cadzf mede van 1842F. J. C. Schook, te Garderen, van J en W. Zegers te Gorinchem, eveneens van 1848. Gemengde Berichten. Een zorgzaam huismoeder te Gramsveld heeft op haar kaart van de volkstelling opgegeven: «penning meester" te zjjn. Elf paarden, toebehoorende aan Z. M. den Koning van België, zjjn te Laeken aan influenza gestorven. Deze paarden hadden eene waarde van 30,000 francs. De drinckpot van Dirck Valsoogh (omstreeks 1600). Den drinckpot is een Heer van Bysterveldt, Den drinckpot is een vjjandt tegen 't geldt, Den drinckpot maeckt menigen slimmen gangh, Den drinckpot maeckt menigh zyn memorie cranck, Den drinckpot doet menigh dryven seer boos, Den drinckpot maeebter menich gheldeloos, Den drinckpot doet verderven menig natuer, Den drinckpot maeckt druppelende oogen en maghe (onpuer, Den drinckpot doet menigh beven syn handen, Den drinckpot brengt menigh tot scbanden, Den drinckpot doet menigh syn buyck swellen, Den drinckpot brengt er menigen ten Hellen. «Omdat men ns winters op geen ijs meer kan rekenen", heett de ijsclub te Heeg besloten de leden op eene andere wjjze bezig te houden en een spreker uitgenoodigd voor de club op te treden. Zoo wordt elk op zjjn beurt geknepen! Dr. Mezger ligt weêr overhoop met het Sanatorium te Wiesbaden. De directie had zyn huis te Amsterdam gekocht voor j 85,000, doch tot nog toe de betaling vergeten. De doctor heett thans eene gerechtelijke vervolging in gesteld. Er is eene machine uitgevonden om koffieboonen te maken, die zoo gelijkend zjjn, dat men ze nauwelijks van de echte kan onderscheiden. Dat belooft goed voor een lekker kopje koffie. Dat was verleden week een grapje mei Frederik de Groote, toen hij zoo deftig met een osje en een bediende door de stad marcheerde en bestellingen opnam. Toen bij vol «goede verwachting" was, kwam de eigenaar van het beestje, nam bedaard het touwtje meê waaraau het beest was vastgemaakt en verklaarde eerst zyn geld te willen hebben. Da&r stond Frederik verbluft, zonder touwtje, zonder koealleen met zjjn jongen en de bestellingen! Hjj ondervond echter algemeene deelneming. Men zegt te Th. «Dames, blijfc gerust te huis, daar het toc'u bepaald is, hoe den ï>n.l rollen moet, tot ergernis der burgerjjmen moet maar met den strooppot om kunnen gaan". Frans te Driewegen wordt aangeraden zjjn mond te houden over de brieven die bjj moet lezen en schrjjven voor weduwen aldaar; bet staat leelijk voor hem, maar het is niet schadeljjk voor een ander. Jansje te Z. wordt aangeraden zich zooveel niet meer met een smidsjongen op te honden, daar dit voor haar niet past, die fatsoenljjk wil scbynen. Dus, Jansje! zie eerst uw eigen gebreken, Eer dat gjj van anderen gaat spreken. - Pieter te St. Maartensdjjk wordt aangeraden zoo niet in 't donker op de kaai te komen, want bjj zal toch zjjn doel niet bereiken. «Wel, wel", heeft men te Tholen geroepen: «wat maken die heeren studenten een pleizier, maar het is nu winter in de spier, want ze vertrekken allemaal van hier". 's Gravenhage, 27 Jan. 1890. Kom aanEr schjjnt bjj onzen Minister van Financiën toch een vonk van werkzaamheid te zjjn ontbrand. Binnen enkele weken zoo luidt het officieel bericht in 's Ministers antwoord aan de Eerste Kamer zijn voorstellen tot regeling van het gemeenteljjk belastingwezen te wachten. Welke die voorstellen zullen zjjn, daarover ligt nog een sluier gespreid. En of de «enkele weken" niet nog tot «maanden" zullen uitdjjen, daar voor zou ik ook niet durven instaan. Immers, men heeft aan de defensiewetten gezien, hoe lang deze Regeering voorbereidt. Na de meer malen herhaalde aankondiging dat ze spoedig »en weldra" waren te wachten, komt de Minister van Oorlog nu, einde Januari, met de verzeke ring, dat het wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst zoo goed als gereed is, dat nog slechts aan enkele onderdeden de laatste hand moet worden geslagen en het ontwerp binnen korten tijd de Departementen zal kunnen verlate» Nemen wjj aan dat met deze laatste loodjes^ die soms het zwaarst plegen te wegen nog slechts een veertien dagen gemoeid zijn,$ dan zou half Februari het ontwerp pas inkomen" bij den Raad van State. Een maand minstens mag dat college zeker wel hebben om te onder- V zoeken zulk een voor het volk allergewichtigste zaak, waarover men bjj Oorlog nu al eenige jaren zat te broeien. Wanneer dus voor Paschen het ontwerp nog bij de Tweede Kamer inkomt, zal het mooi wezen. Het sectie-onderzoek zal dan niet voor Mei kunnen geschieden. Voordat verslag en antwoord gereed zijn staan wjj weer voor de begrootingscampagne, en wanneer men er nu op let, dat andere gewichtige onderwerpen intusscben kunnen gereed zijn, b.v. de belasting voorstellen en de graanrecht-idylle van den heer Balhman, dan zou het mjj hard verwonderen of er nog iets van de defensiewetten terecht komt voor de verkiezingen van 1891. Te minder om dat bet volstrekt niet zeker is of de Regeering' ons niet op 't laatste oogenblik met voorstellen, betreffende het kiesrecht zal komen verwachten. Wel heeft zij pertinent aan de Eerste Kamer verzekerd geen nieuwe kiesrechtregeling vóór 1891 te zullen ontwerpen, maar dat was nu eigenlijk ook volstrekt de vraag niet. Zoo voortvarend is deze Regeering niet dat men van haar had kunnen verwachten een omverwerping van het tijdelijk kiesstelsel bjj de additioneele artikelen der Grondwet vastgesteld en het voordragen van een definitieve kieswet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 1