I Amsterdamsche Schetsen. overgegeven. Twee minuten later was aan de mensche- lijko gerechtigheid voldaan. Een onnoozel paar kousen was aanleiding geweest, dat twee menschen het leven verloren. Italië. Niet lang geleden reisde de Italiaansche minister Paole Boselli van Milaan naar Rome. In de coupé, waar hij zat, hadden ook twee dames plaats «enouifD. Nauwelijks op weg begon een der dames allerlei op merkingen over baren reisgenoot te maken, en sprak daarbij met hare vriendin in het Engelsch, om door hem niet te worden verstaan. De heer Boselli zon op eene kleine wraakneming. Te Spezia aangekomen vroeg hij beleefd in het Engelsch aan de dame, of de zon haar niet hinderde. Het jonge meisje schrikte, stamelde eene verontschuldiging, doch begon spoedig het afgebroken gesprek met hare vriendin voort te zetten, maar thans in het Duitsch. De minister zweeg, doch luisterde maar te Ortebello gekomen, waar de reizigers gewoonlijk iets gebruikeD, vroeg hij in het Duitsch, of hp de dames ook met het een of ander kon dienen. Een blos van schaamte verscheen op het gelaat dei- jonge dame; zij bedankte zoo beleefd als zjj kon, doch kon niet nalaten aan hare vriendin hare verontwaar diging te uiten over den onbeschaamden luistervink, en ditmaal meende zjj zich althans veilig te kunnen uitlaten in volapiik. Alweder zweeg de minister, doch toen men te Rome aankwam, groette de heer Boselli, vóór hij zich tot de hem aan het station opwachtende autoriteiten wendde, zeer beleefd zijne knappe onvoorzichtige reisgezellin, met een vriendelijk Ladyulö! vomül löfik! (Dank u wel, dames.) Aldus geschiedde in den jare 1889. Duitschland. Eene vereeniging van landbouwers in Sleeswpk- Ilolstein heeft voor hare rekening een stoomboot naar Amerika gezonden om mager vee te halen. In de omstreken van Chicago zal het vee worden gekocht, dat vervolgens in Duitschland gemest en in den handel gebracht zal worden. De zeer hooge prijzen van het mager vee in Duitschland tegenwoordig hebben de landbouwers er toe geleid tot dezen maatregel hun toevlucht te nemen. JBelgïë. Ter ondersteuning van hen, die bij de ramp van Antwerpen schade hebben geleden, is thans in het geheel 721,857 frcs. ingekomen. Nederland. 's Gravonhage, 23 Jan. Het Openbaar Minis terie bp het Hof eiscbte bevestiging der vonnissen van de rechtbank te Zierikzee tegen J. v. P., kleer maker te Bruinisse, veroordeeld wegens mishandeling en tegen L. v. d. S., vrachtrpder te Zonnemaire, wegens wederspannigheid tegen den veldwachter gevonnist. In deze zaken is de uitspraak bepaald op Donderdag 6 Februari. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van den heer Willink Ketjen, door het hof te Am sterdam veroordeeld wegens beleediging van den Min. van Koloniën. Breda, 21 Jan. Heden ochtend vroegtpdig ont ving een koffiehuishouder alhier een bezoek van twee, naar het dialect te hooren Belgische dametjes, die, na iets besteld te hebben, hem vroegen of hij geen dubbeltjes van 1863 had; zij wenschten die in te ruilen. De man keek in het geldbakje, doch werd op verwonderlijke wjjze daarin bpgestaan door genoemde schoonen. Hij kreeg argwaan en wist de lieve vinger tjes uit zpne lade te houden, waarop zij naar nieuwe kwartjes vroegen. Hierop gaf hij maar geen antwoord, zoodat de dames spoedig vertrokken. Eenigen tijd later kwamen er weer twee dames in zpn winkel, deze waren echter van een oudere editie; ook zp gebruikten een anisetje en kwamen met dezelfde vraag voor den dag. Natuur lij k was de andere er op bedacht en gaf geen kans, doch nauwelijks had hij de lader geopend om geld terug te geven, of ook die waren zoo vrp om ongevraagd de handen in de lade te steken. Door de oplettendheid van den eigenaar hadden zp geen kans noch voor het een noch voor het ander. Middelburg, 22 Jan. De heden namiddag te 1 ure gehouden zitting van den gemeenteraad werd in den beginne door 12, later door 15 leden bijgewoond en geopend door den voorzitter, met eene toespraak, waarin bp wees op den toenemenden bloei dezer gemeente. In het afgeloopen jaar, werden geopend twee nieuwe fabrieken, en wel eene van de firma Kakebeeke, eene stoommeelfabriek en eene van den heer Theodoor Maus te New-York, eene fabriek voor de vitrite, verwant aan de gloeilampenfabriek der firma Johan Boudewjjnse, waaraan het zeker ook te danken is, dat de havengelden in het afgeloopen jaar 17 pCt. meer opbrachten dan in 1888. De toespraak werd door de leden toegejuicht. Er werden in deze zitting geen belangrijke punten behandeld, alleen kan nog gemeld worden, dat op een vraag van den heer Snijders, of Van Iren, als hp het laagst inschrpven kon voor het vervoeren van vrachteD, buitengesloten zou worden, antwoordde de voorzitter ontkennend, Burgem. en Weth. hebben thans in de voorwaarden voor het vervoeren van vrachten bepaald, dat de aannemer beroep heeft op Burgem. en Weth., zoo hp door don gemeente-bouwmeester Will of zpn plaatsvervanger beboet wordt. Ter openbare zitting der rechtbank te Middelburg zal Vrijdag 31 Januari worden behandeld de zaak tegen P. D., 18 jaar, zonder beroep, te Westkapelle, thans aldaar gedetineerd, ter zake van verduistering van gelden en gepleegde valschheden, tjjdens hp als geagreëerd klerk in dienst was van den Rijksontvanger te Domburg. In deze zaak zullen vanwege het O. M. 53 getuigen worden voorgebracht. Goes, 23 Jan. In de heden namiddag gehouden raadsvergadering is de heer J. F. Bax benoemd tot geneeskundige der gemeente. Op verzoek van het bestuur van het 43ste Nederl. landbouwkundig congres om eene toelage tot bestrij ding der kosten van het dit jaar in deze gemeente te houden congres, werd besloten 300 uit de gemeente kas toe te staan. Natuurljjk is de gemeente zedeljjk verplicht het congres te steunen, niet alleen omdat men zich bereid heeft verklaard het congres te ont vangen, maar ook om de voordeelen, die het voor vele ingezetenen zal afwerpen. Doch juist daarom moeten de burgers zelf ook bijdragen verleenen, waaatoe zp dan ook wel bereid zullen worden bevonden. Daarom achtten Burgem. en Weth. 300 uit de gemeentekas voldoende. Een voorstel om het subsidie op 500 te stellen werd verworpen. Uit het rapport der nieuwjaarscommissio blpkt., dat 264 gezinnen zijn bedeeld. De ontvangsten hadden bedragen ƒ281.95, de uitgaven 279,24. De gemeenteraad van Kloetinge benoemde met 5 stemmen tot onderwijzer, de heer H. de Priester to Borsele. De heer Chr. Schultz kreeg 2 stemmen. De derde van de voordracht was de heer van Melle. De nagedachtenis van een der aanzienlijke vroe gere bewoners van Heinkenszand wordt door alle jonge meisjes van de Nederd. Herv. gemeente aldaar, geboren uit lidmaten der kerk, in eere gehouden. Het is die van Mr. Iasiic Hurgronje (1724—1776) lid van Gecom mitteerde Raden van Zeeland en de laatste jaren zjjns levens woonachtig op het kasteel Barbestejjn te Hein kenszand. (Dit kasteel bestaat niet meer. Waar het stond prijkt thans eene R. C. kerk en pastorie.) Ge noemde patriciër liet bp testament een fonds na, waar uit iedere bruid, aan bovengenoemde voorwaarden voldoende, na hare bruiloft een huwelijksgeschenk van honderd gulden ontvangt. Het behoeft niet gezegd te worden, hoe welkom dit zoo goed als allen is. Staveiiisse, 23 Jan. Door een der grootste suikerfabrikanten is, dit jaar voorde eerste maal, alhier de gelegenheid opengesteld om de bieten op suiker gehalte te leveren. Het op dit oogenblik vastgestelde tarief is als volgt: Voor bieten van 12% geven zij/10, van 12—13% voor elk ïjl0 graad ƒ0,10, van 13—14 °/0 0,121/2, van 14—15% ƒ0,15, van 1516% 9,1772» van 16—17 en verder 0,20 verhooging voor elke Vio graad, terwjjl bieten van 11% en minder geweigerd zullen worden. Hieruit volgt, dat voor bieten van 12% 19, voor die van 13% li. voor die van 14% 12.25, voor die van 15%/13,75, voor die van 16 15,59 en voor die van 17 17,59 enz. zal betaald worden. De bieten worden aan de fabriek onderzocht volgens de methode acqueuse a froid de Pellet. Volgens de gewone wijze van contracteeren, wordt 11 per 1000 kilogram besteed. Zierikzee, 24 Jan. Het getal Ipders aan influenza neemt hier af; aan de herstellenden wordt de grootste voorzichtigheid aanbevolen, daar IA eene herhaling de gevolgen dikwijls nadeeliger zijn 9a bij het eerste vertoonen der ziekte. )ei ir n De loting voor de nationale militie V het loopende jaar zal plaats hebben in de gemeeiB?n en op de dagen als hieronder zijn aangewezen: Zierikzee. Dinsdag 18 Febr.des voorin, te 9 ure voor Zierikzee en des voorm. te 107" ure voor Bruinisse, Oosterland, Dreischor, Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Brouwershaven. Woensdag 19 Febr., des voorm. te 97j uur voor Brouwershaven en Zonnemaire, des voorm. te 197a ure voor Elkerzeee, Duivendijke, Elle- meet, Noordwelle, Serooskerke en Renesse, des yoorm. te 1174 ure voor Haamstede, Burgb, Kerkweïve en Noordgouwe. Cortgene. Vrjjdag 21 Febr. des voorm. 10 ure voor Wissekerke, des voorm. 11 ure voor Cortgene, Cats en Colpnsplaat. T h o 1 e n. Donderdag 27 Febr., des voorm. te 9 ure voor Tholen, Oud-vosmeer, St. Philipsland, Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poort vliet. In de Maandag avond gehouden vergadering der te Bruinisse bestaande afdeeling van de Vereeniging tot bevordering der Nederl. Visscherij is, onder meer, de rekening en verantwoording gedaan over 1889 en gebleken dat, met inbegrip van 't batig saldo over 1888, de ontvangsten bedragen ƒ70.30, de uitgaven ƒ51.13, het goed slot ƒ19.17. Vervolgens is het periodiek aftredend bestuurslid P. Ockerse Cz. herkozen, en zijn de volgende voor stellen ter tafel gebracht, die na rijp beraad allen zijn aangenomen, ten einde daar waar het behoort te verzoeken lo. om vermindering der kosten van de visch-con senten, die voor Zeeland 5 en voor de Zuiderzee slechts 1.50 bedragen; 2o. om rijkspolitie op de Zuid-Hollandsche oester- en mosselbanken, die door of vanwege 't domein bestuur, voor hooge sommen, verpacht worden; 3o. om een blauwe streep in het licht van den Galgepolder bij Zierikzee, ten einde als verklikker te dienen voor het, des nachts, bevaren van 't Brabandsch vaarwater 4o. om opheffing van do moeilpkheid, zoo niet on mogelijkheid, om uit de buitenhaven te HaDsweert te kunnen jagen, wanneer een stoomboot gemeerd ligt aan den ponton of steiger aldaar, doordien de jaaglijn niet over den mast der stoomboot heengaat en los laten, vooral bp Westen- of Zuidwesten wind, niet geraden is, in verband met het bestaande gevaar om tegen de ovcrzpde dier baven te verlageren. Het hooger bestuur zal vermoedelijk wel een middel weten om de visschersvloot, die over 'fc algemeen zeer ge presseerd en verplicht iB met den tijd te woekeren, ook hierin te hulp te komen. Met het oog op de billijkheid van bovenstaande eischen, vooral iu verband met algemeen bekende en gevoelde behoeften, hoopt men dat aan die verzoeken zal worden voldaan. Yoor de betrekking van onderwpzer te Dreischor hebben zich aangegeven 22 sollicitanten en voor die van onderwijzeres 9 sollicitanten. Benoemd tot onderwpzer aan de Christelijke school te Wissenkerke de heer F. A. N. Dikkenberg, laatst te Zeist. Ds. L. H. F. Creutzberg, directeur der Gestichten voor het verplegen van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem en te Heemstede, heeft, wegens redenen van gezondheid, zijn ontslag uit die betrekking gevraagd. De opheffing der militaire bewaking langs de Limburgsche grenzen tegen den frauduleuzen invoer van vee is tot nader order uitgesteld. De Amsterdamsche gemeenteraad nam met 24 tegen 6 stemmen de voordracht aan om in de bestekken voor gemeentewerken de bepaling op te nemen, waar door de aannemer verplicht wordt zijn werklieden ten genoegen van het Dagelijksch Bestuur te verzekeren tegen ongelukken, die hun op die werken kunnen overkomen. Een zeer onaardige grap werd dezer dagen door een leerling van het Maastricbtache gymnasium uit gevoerd. Door professor B. werd hem een niet onver diende straf opgelegd, en uit wraak zond hp aan de Limburger Koerier eeu overlpdings-annonce, waarin des professor's weduwe aan familie en bekenden den dood berichtte van haar echtgenoot. De heer B. diende dadelpk eene klacht in, doch heeft die weder ingetrokken en zich met een flinke afstraffing van den joügen, welke tevens van het gymnasium is weg gezonden, tevreden gesteld. Miss Fay is Zaterdagavond ten huize van de heeren drs. A. W. van Renterghem en F. van Eeden te Amsterdam, voor een twintigtal personen, onder wie zich een aantal dokters en hoogleeraren bevonden, aan den tand gevoeld, bp welke gelegenheid zonne klaar is gebleken, dat de miss niets meer kan doen, dan wat binnen het bereik van een handig meDsch is gelegen. Zij is niet een zoogenaamde spiritiste, maar eenvoudig een buitengewoon handige goochelares, die veel menschenkennis heeft en knap een rol kan spelen en volhouden. Nu wij van het weer niet anders genieten dan storm, mist en regen, herinnert de L. Ct. er aan wat Wagenaar in zijn vaderlandsche historie schrpft omtrent den winter van nu juist D/s eeuw geleden. Hij meldt daarover o.a. het volgende: Verscheidene menschen vrooren, bp nacht, dood op de straaten. De Zuiderzee lag, alomme, dik bezet met ps, en weidt, weken agtereeD, met paard en sleede, gebruikt. De Noordzee was, tot op eene halve mjjle van strand af, toegevrooren. 't Vroor aan sommige oorden van Holland omtrent drie duimen dik, in een etmaal, en men getuigt, dat het ijs, in 't begin van Lentemaand, nog omtrent twintig duimen dik was, in de Haarlemmer Meer. 't Weder scheen zig, somtpds, wel een weinig te ontlatendoch 't sloeg, geduuriglijk, wederom aan 't vriezen, totdat het, op den tienden van Lentemaand, aanhoudend begon te dooijen; waardoor het ps zagteljjk verdween." Op Tessel zjjn reeds nu kieviten gezien iu een der poldois, hetgeen zeker vijf it zes weken vroeger is dan ardere jaren. Onder de duinen moeten de leeuwerikken er reeds lustig op los ziDgen, hetgeen anders vóór Vrouwendag zeldzaam voorkomt. Te Groningen heeft de jenever weder een slacht offer geëischt. Na ruim 8 deciliter jenever achter elkaar gedronken te hebben overleed een werkman binnen weinige oogenblikken. Middel tegen hoest. Eenige weken geleden ontleende men aan een Duitsch blad een middel tegen hoest, bestaande in aftreksel van haverstroo. Men snijdt het droge en zuivere stroo van de gewone haver (Avena Sativa) tot baksel ec kookt dit in een weinig water. Men ver krijgt dan een bruinachtig aftreksel, waarvan de kleur iets lichter is dan die van koffie. Voegt men er wat suiker bp, dan verliest het nat zijn flauwen smaak. Een lezer van het Nituws heeft het middel in toepas- sing gebracht bij zpn kinderen, die aan een hardnek- kigen hoest lijdende waren, en wel met het beste succes. De hardnekkigste hoest zoo schrijft bp zelfs de zoo gevreesde kinkhoest, moet voor dit eenvoudige middel reeds in 3 a vier dagen wijken. Dit aftreksel heeft bovendien het voordeel boven andere geneesmiddelen, dat men het op eiken leeftijd gemakkelijk kan verdragen. Zelfs tegen strottenhoofd- catarh, die zoo menig onderwijzer plaagt, wordt het middel met goed gevolg aangewend. INFLUENZA. Nog immer komen te Amsterdam onderscheidene ziektegevallen voor, hoewel de toestand merkelijk betert. Twee derden van de aangetaste militairen zijn weer hersteld. Een 50tal telegraafambtenaren ontbreekt nog aan de bureaux, en niet minder dan 200 politie-agenten kunnen nog hun dienstwerk niet verrichten. Uit anderd deelen van ons land luiden de berichten verschillend; hier w<êr gerusstellend, ginds meer zorg wekkend. Op de Zuid-Hollandsche eilanden ontwik kelt de ziekte groote kracht, ook in de noordelijke provinciën schijnt zij nog niet hard af te te nemen. Uit Hilversum wordt aangaande de influenza het volgende bericht In het Gooi is de gezondheidstoestand allesbehalve gunstig. Scheen verleden week de influenza te Hilver sum aan 't afnemen, thans zijn, volgens de verklaring der doctoren, 3000 inwoners of 1/4 der bevolking aan getast. Op de Chr. Nat. school waren op 't einde der vorige week 183 kinderen cf 50 pCt. der leerlingen, benevens 1/3 van het onderwjjzend personeel, tengevolge der ziekte afwezig. De geneesheeren kunnen niet alle patiënten bezoeken en de ziekenbussen zjjn, wegens de talrjjke aanvragen om ondersteuning, genoodzaakt ge weest de uitkeeringen te verlagen. Ook de sterfgevallen zijn vrij talrijk: 11. Zaterdag werden er tien aangiften van overlijden gedaandertien lijken stonden boven aarde. Te Muiden heerscht naast de influenza een gevaarlijke keelziekte onder de kinderen. In zes ge zinnen stierf reeds meer dan één kindin een gezin zelfs vijf. WegeDs het heerschen der influenza onder bet onder wijzend personeel, is de openbare school te Wassenaar, ook die te Reeuwijk, tijdelijk gesloten. Te Leeuwarden begint de influenza te verminderen; de meisjesschool, die wegens de heerschende ziekte was gesloten, is Maandag weder geopend. De mazelen blijven echter steeds heerschen. In de afgeloopen week werden weder 82 nieuwe gevallen aangegeven, tegen 75 in de week te voren. Het ge tal lijders aan die ziekte bedraagt thans 215. Men verzekert, dat te Leiden op dit oogenblik niet minder dan 9000 patiënten zijn, meerendeels tengevolge der ziekte van den dag, influenza. KERKNIEUWS. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland is aan den heer A. J. J. Warnsinck, predikant te Kloetinge, classis Goes, op zijn verzoek, na ruim 48- jarigen evangeliedienst, het eervol emeritaat verleend, in te gaan 1 Februari. Beroepen te Deventer dr. W. Haverkamp, pred. te Bergen op Zoom. TELEGRAMMEN. Ierselco, 24 Januari. Oissterbeurs. Verkocht: Twjjfel=ars it r 23. Zaai Oesters, groot 4 c.M., van 5,tot 5,75. Gravenhage, 24 Januari. De Minister van Buitenlandsche Zaken zal te Amoy in China een beroepsconsul vestigen. Weldra zullen wetsvoorstellen inkomen tot herstel van de viaducten te Amsterdam. De lijn Zwaluwe's Bosch zal vermoe delijk voor het einde van bet jaar worden geopend. Parjjs. De politie arresteerde gisteren avond twee persouen, waaronder een zwager van den vermoedeljjken moorde naar van den deurwaarder Gouffé. Eoiwlen. Daily Telegraph meldt uit Weenen dat belangrijke hervormingen in de Turksche financiën aanstaande zijn. De Sultan zal een millioen pond op de civiele lijst laten vallen, terwijl de legeruitgaven beter zullen worden gecontroleerd. XI. Do Hondenkar. De vereeniging tol bescherming der dieren heeft, evenals op enkele andere plaatsen van ons dierbaar Vaderland; ook in de hoofdstad weten te bewerken, dat de honden niet als trekdieren mogen gebezigd worden. „Niet meer dan billijk," zal ieder dierlievend menscli zeggen, immers waarom mag de mensch, ten einde zooveel te beter in zijn onderhoud te kunnen voorzien, zoo'n grooten, sterken hond voor eene kar spannen? »Die beesten verdienen een beter lot." Maar of nu menigeen met inspanning of liever overspanning zijner krachten zelf zware karren en wagens moet voortduwen of tegen booge bruggen opwerken, da.t komt er minder op aan. De hondjes zijn er vrij van, dank zij de edele Vereeniging tot bescherming der dieren. Een treurig comischen indruk maakt bet bijv. op ieder meer mensch- dan dierlievend gemoed, wanneer een troep kermisreizigers met hunne wagens in Amsterdam verzeild raken. Mannen, vrouwen en kinderen, allen duwen en trekken in het zweet huns aanschijns het logge gevaarte voort, terwijl hunne honden, de gewone trekdieren, er vrolijk naast loopen, zich verheugende in het gezicht hunner zwoegende meesters. Daar komt bijv. een boertje uit den omtrek van Amsterdam met zijne kar aan rijden. Zpn hond trekt het voertuig voort en de eigenaar wandelt er bij als de vracht te zwaar is, of rijdt deftig mede, indien de trekkracht van den hond het veroorlooft. Maar wacht, daar zijn zij de grenspaal van de gemeente Amsterdam genaderd. Halt! De hond wordt uitgespannen en de baas moet zelf werken. Omgekeerd als de man weer huiswaarts keert. Nauwelijks is de gebiedpaal gepasseerd of Hector wordt weer ingespannen en voort gaat het. Gek toch, dat een hond in Amsterdam te zwak is om te trekken en daar buiten niet. De honden hebben dus een heerenleventje? Ja, maar het is niet alles goud, wat er blinkt. De voor naamste schrikbeelden der lieve dieren zijn: de muilkorf, soms van leder, nu van metaal, en de hondenkar. Die hondenkar, kijk, dat is nu een voertuig, waarmede een hond bij oppervlakkige kennismaking ten zeerste mede moest ingenomen zijn. Want in plaats dat de kar wordt voortgetrokken door de honden, rijden deze dieren er deftig binnen in, in gezelschap van andere honden. »Hoe komen die beesten daarin verzeild?" zult ge zeggen. Het ant woord volgt. Het is nog vroeg in den morgen. De meeste inwoners slapen nog. Daar doet zich in de verte eenig geritsel hooren. Het is de hondenkar. Een man duwt hem voort. Een agent van politie zet door zijne tegenwoordigheid den groep officieelen luister bij. Een eind vooruit wandelt een persoon in de gewone kleeding van den minderen stand gestoken. Die persoon is de hondenvanger, wettig aangesteld en gesalarieerd hondenvanger. Een onder drukt gekef en gehuil, uit de kar opstijgende, overtuigt u, dat er reeds enkele hondjes een plaatsje in het herbergzame rijtuig hebben gevonden. Kijk, daar komt juist een hond de dwarsstraat uit. Het is er een van de smalle gemeente. Zijn wijd vel met smerige rechtopstaande haren versierd, fladdert om zijne magere schonken. Het is hem aan te zien, dat hij niet bijzonder veel te eten heeft. Hongerig snuffelt hij rond. Daar valt zijn oog op eene eer zame kat, die van een nachtelijk partijtje huiswaarts keerende, voorzichtig langs de huizen sluipt, als vreesde zij, dat haar goede naam schade zou lijden, wanneer iemand haar zoo vroeg langs de straat zag. Onze hond vliegt brommend op de kat aan, die zoo spoedig mogelijk in een keldergat verdwijnt, aangezien haar aangeboren fatsoen haar weerhoudt op den publieken weg in twist te geraken met zoo'n haveloos schepsel. Maar wacht, welke heerlijke geur dringt daar den hond in den neus? Het beest snuift de lucht op en welhaast is hij overtuigd, dat niets anders dan leverworst zpn reukorgaan zoo heerlijk streelen kan. Rondziende bespeurt hij een man, die met uitgestoken hand en vriendelijk gezicht hem nadert. Hij besnuffelt de hand van den man en wezenlijk, daarin is de worst verborgen. Precies als hij den bek opent, om daarin het lekkere hapje te ontvangen, voelt hij zich met ijzeren vuist in den nek gegrepen en eer hij nog goed weet, wat hem overkomt, is hij reeds in de kar verdwenen, waar hij enkele andere dames en heeren van zijn soort aantreft. Hierbij moet opgemerkt worden, dat geene der dieren voorzien is van muilkorf en be lastingpenning, of wel een dezer twee artikelen missen. Om deze overtreding der wetten zpn zij onherroepelijk ter dood veroordeeld en op die wijze tracht het Amstei-damsche gemeentebestuur van de talrijke onbeheerde" honden af te komen. Zoo nu en dan gebeurt het wel, dat honden op gepakt worden, die in een onbewaakt oogenblik het huis hunner meesters zijn ontvlucht, hetzij om wat frissche lucht te scheppen, hetzij om in den omgang met huns gelijken eenige verandering in hun gewone levenswijze te vinden. Daarom blijven de honden gewoonlijk drie dagen bewaard, ten einde den eigenaars gelegenheid te geven hun eigendom terug te krijgen. Met de betaling eener boete, groot drie gulden, voldoet men aan de wet en mag men zijn hondje weer medenemen. Niet iedereen evenwel is altijd in staat de boete te betalen en menigeen is tot zpn spijt gedwongen zijn huisdier in handen der hondenvangers achter te laten. Zoo woonde ook in de talrijke achterbuurten der groote stad eene arme weduwe, die door naaien in het onderhoud van haar en haar eenig kind voorzag. Dat kind, een jongen van negen a tien jaren, was een zwak en hulpbehoevend schepseltje. Eene hevige ziekte in zijn eerste kinderjaren had hem lichamelijk ten zeerste verzwakt, zoodat hij den meesten tijd op de kamer moest blijven en slechts zelden en dus bp het prachtigste zomerweder met moe naar het Vondelspark mocht. Waaraan zou het ongelukkige kereltje beter speelkameraad hebben dan aan den kleinen Castor, een wit, alleraardigst diertje, dat zoo prettig met hem om en om rollen kon over het oude kleed in de kamer. Hoe vaak had de moeder genoegelijk gelachen, als de blijde kreten van haar kind door het vertrek galmden en zijn aangezicht van blijdschap en genoegen glinsterde. Toen het beestje nog klein was, sliep het in het bedje van zpn vriendje; later in een mandje voor het ledikantzoodra het jongetje ont waakte was zijn eerste blik voor Castor, die dan vroolpk opspringende, de handjes van zijn jongen baas lekte. Als eene enkele maal het beestje zich niet in het mandje bevond, was de kleine niet gerust gesteld, voor hij zijne lieveling weer bij zich zag. Eens op een morgen ontwaakte de kleine zieke en miste zijn hondje. Moeder, waar is Castor?" was zijn eerste vraag. Het goede mensch verschrok. Zij had de deur der kamer even opengelaten en nu was Castor zeker de straat op. Zoo goed mo gelijk stelde zij den knaap gerust en begaf zich naar buiten, de straat op. Een buurman, een schoenlapper, die haar met angstig zoekenden blik rond zag kijken, stak zijn borstelig hoofd uit zijn pothuisje en riep: »Ze hebbe uwes Castor ook op gepakt, juffrouw. Ik zag het stomme dier rondloopen en wou het nog wegjage; mar het liep regelrecht naar de hondenkar toe en toen hebben ze um der ingestopt." Bijna schreiend gaat het mensch weer naar boven en tracht haar kind te overtuigen, dat Castor wel gauw terugkomen zal. Zij zelve weet wel beter. Waar zal zij de drie gulden van daan halen? Neen, voor haren armen jongen is de aardige Castor onherroepelijk verloren. En nu een ander tooneel. Een houten schuur even buiten de stad. Een ijzige, koude wind snijdt u door het gelaat. Een sloot, dicht bij de schuur, is met ijs bedekt. Twee mannen, in werkmans- kleeding gehuld, stappen in de richting der schuur. De rook, die uit hunne steenen pijpen opstijgt, verliest zich in den dichten nevel. »Koud van morge he?" zegt de eene. Allemachtig hoor!" antwoordt de andere. »As we reis eerst een tikkie pakte voor dekouwe voete?" »Bestig", is het ant woord. En beiden verdwijnen in eene tapperij, die "bp dit vroege uur reeds bezoek gehad heeft, zooals blijkt uit enkele ledige glaasjes, die op den toon bank staan. »Twee klare, juffrouw!" commandeert de een. »Dat gaat op derlui gezondheid", zegt den ander lachende. »Ze zullen het straks koud genoeg hebben." »Wel te denken!" hei'neemt de eerste. De mond afvegende, begeven beide mannen zich verder. Als zij de schuur hebben bereikt en een hunner de deur opent, stijgt een verward gejank, gekef, gehuil en gebrom op en binnentredende zien de mannen van alle kanten de honden tegen de traliën hunner hokken opspringen. Zij allen zijn ter dood veroordeeld en de meesten hunner zullen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1890 | | pagina 2